Критично- хумористичен поглед към детските приказки!

  • 14 669
  • 204
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 3 271
Дядовата ръкавичка ни е любима приказка, с дъщеря ми я знаем наизуст. Никога не ми е минавало през ум, да погледна по този начин на смисъла. Винаги съм се възхищавала на хубавата рима и алегорията в приказката.
Жалко, но не за приказката.

Да, римата е чудесна наистина. Но когато детето те пита какво е "дере" какво казваш? И като обясниш то не те ли пита "а защо" и една поредица въпроси...  ooooh!

# 196
  • Мнения: 3 835
Да, римата е чудесна наистина. Но когато детето те пита какво е "дере" какво казваш? И като обясниш то не те ли пита "а защо" и една поредица въпроси...  ooooh!

Ами няма нужда да обясняваш буквалния смисъл на "дере', защото не се има това предвид и в приказката. Употробено е в смисъл, че бабата ще му се кара, ще го нахока, ще се ядоса. Ще обясниш смисъла, не буквалния на изразите. Другото е богатство на речта, използвани са изрази, стари форми, които вече сме забравили. Например:

В тая топла ръкавица
мир дали ще да намери
................................

В цялата приказка има една много приятна тънка, добронамерена ирония. Начинът по който са описани животните, с две думи само.

Подир малко всички сещат
цяла земя разлюляна -
иде рошава мецана,
в ръкавичката надникна
и юнашки се провикна.

Веднага си представяш огромната Мецана, козината й, земята се тресе....... Grinning Винаги чета този пасаж с дебел мечешки глас, и дъщеря ми слуша в захлас.

Може би точно от тези приказки, като тази, като "Гъбарко" и другите български приказки, в стихотворна форма, възпитах в детето си любов към мерената реч. Сериозно, най много от всичко обича да й чета стихотворения, даже ги предпочита пред някои приказки.

# 197
  • Мнения: 3 271
Тео, съгласна съм и както казах и ние много я обичаме и четем, аз харесвам тези стари форми на речта, разкошни са. Гъбарко и цялата поредица са ни любими. Но специално това за кремъка... не ми мина обяснението, че ще му се кара, задълбаха във въпроси ми стана кофти, сега пропускам тези 2 реда просто  Embarassed

# 198
  • Мнения: 5 622

"Вечерта щом падне здрач,
вълчо, горският метач
със метлата си полечка,
чисти ВСЯКОЯ пътечка"

Да ме прощават, но всякоя е някакъв софийски диалект или там, какъвто, защото такова произношение на "всяка", съм чувала само от софиянци и то някои, не всички

Позволявам си да не се съглася с теб. Формите всякой, вин. всякого, дат. всякому, всякоя, мн. всякои. са обобщителни местоимения. Да, падежни остатъци са и са остарели форми, но не са диалектни.


И така да е, аз съм чувала така да казват само софиянци. И то млади хора  Wink Типично за този край, по мое наблюдение. Затова и го свързвам с диалект- шопски  Laughing и не го употребявам. Има и други подобни думи, но в момента не се сещам, за да дам пример  Peace


# 199
  • Мнения: 1 099
Ами как няма. Налага им се да усвоят опасни и супер екстремни умения като алпиниско-катерачески ("През девет планини в десета") и дълбинно гмуркане ("През девет морета в десето"), между другото дистанционно завършват и космология и астронавтика, за да се подготвят за срещата с небесните светила Слънцето и Луната. Ако героят е Балкански субект има и второ виШу - геология и минодобив и добре познава подземните пластове (Втората земя).

 Joy Joy Joy Joy Joy Joy

А мислили сте си колко жестоки са приказките на Братя Грим примерно с всички тези изяждания, убивания, разпорвания и прочие. Но някак си децата не се впечатляват толкова от това или поне си го представят толкова подробно Thinking

# 200
  • София
  • Мнения: 62 595
На моменти се чудя как не са ги цензурирали досега, че съдържат насилие. Или, че не са им сложили червена точка. Joy

# 201
  • Мнения: 14 654
Елин Пелин е шоп, на какъв диалект да пише? "Дядовата ръкавичка" е страхотна приказка, смешна, не познавам дете, което да не я харесва. Аз не съм обяснявала на моето какво значи "баба с кремък ще го дере"- достатъчно красноречиво е казано, за да се досети само  Wink
Когато чета някоя приказка на диалект не избягвам думички, нито ги замествам с други, детето няма да започне да ги използва постоянно, но ще ги запомни.

# 202
  • Мнения: 843
    Явно  съм от онези идиоти- престъпници,  дето пренаписват приказките--   Сега  чета на Ная  " Дядовата ръкавичка"...  и чак накрая се усетих, че избиват главните  герои - онези с репликите..
          Сетих се, че аз не съм я  запомнила  трагично приказката  като дете, този акт на кожарската промишленост,  но пък сега слагам хепи- енд на приказката заради  детето.
    Както каза една "сървайвърка"   -"Сега ще оцеляваме, после ще се обесняваме"    Тоест, когато порастне о-о-още  мъъъничко.
     Защото, когато и разказвам приказката  я  изиграваме.  Голям кош,/  ръкавичката, респективно/  , после слагаме плюшковците вътре по реда на приказката.   Не искам да я докарам до там, че да дера плюшковците,  а децата са буквалисти.., освен , че са МОНК - овци.
         

# 203
  • Мнения: 14 654
  Не искам да я докарам до там, че да дера плюшковците,  а децата са буквалисти.., освен , че са МОНК - овци.
 
Дядото не одира животните. Само ги удря с тояга по три пъти. Вие нямате ли си точилка у вас?

# 204
  • Мнения: 5 877
заглавието е донякъде подвеждащо ... критичният поглед си е критичен ... ако става дума за интерпретация в съвременността е друго ... май ...

Снежанката пак ми е в акъла ... един момент има, дето най-силно ме отблъсква. С каква мисъл в главата принцът ще иска да си вземе ковчега в двореца?!? Некрофилно, силно некрофилно. И то тази простакеса.

Всъщност, май всички принцове са силно инфантилни. Ярко инфантилни. Ей го и в Дивите Лебеди - тоя младеж също е със странен вкус.
Дайте жокер за як принц. Мъжествен да е, а не льольо дето си пада баш по главната героиня?

Хаха, много се смях на темата, не съм я чела докрая.
Жокер за як принц - този от "Свинарят".
Дето подарява на принцесата славей и роза, тя не ги ще, щот са истински, той се преоблича като свинар и срещу пеещо котле получава "сто целувки от царкинята". Пък после я зарязва.

Общи условия

Активация на акаунт