Материализъм

  • 7 627
  • 97
  •   1
Отговори
# 75

на това му се вика консумизъм. има го навсякъде, но където съЩествува от по_дълго време, хората запо4ват да се усеЩат и, надявам се, да се мъ4ат да го избегнат. в България е в твърде на4ален стадии, затова много хора са му подвластни.

Как начален стадий бе? Просто е различно! В начален стадий е идеята, че можеш да печелиш пари (от теб зависи колко) с които имаш свободния избор да си купуваш разни неща.

Едно време не беше така.
Не беше достатъчно да имаш пари, за да се сдобиеш с нещо, охооо! Трябваше да са 'пуснали' еди какво си еди къде си, да имаш връзки, за да разбереш навреме и евентуално да ти заделят, да висиш на опашка цяла нощ, и какво ли още не, за да се сдобиеш с мечтаната вещ, че после една радост, едно изстрадано щастие, каниш на гости всички роднини и познати, за да видят какво сте си купили... какъв материализъм, това си е цяло приключение, има тръпка, катарзис, духовно изживяване... А като си помислиш, че в гнилия Запад хората просто отиват до магазина и си купуват, да речем, пералня или телевизор... материалисти такива!

уфф, говорех за друго, ама няма зна4ение.

ина4е, описанието ти е бомба  Joy

да, оба4е действието се развива преди 20 години
ей, хора, времето минава

# 76
  • Мнения: X
сега се сещам за зълва ми как нито една книга не е купила
нито даже речник или граматика по англ или немски за сина си
ама последните модели телефони размятат всички вкъщи
та ето как материалното взима връх над душевното
и детето затъпява все повече, което е много жалко - умно дете беше
но кабелната е по-важна - кеч и фолк

# 77
  • Мнения: 1 072
SaraJK,
Не съм искала да го правя трудно... Peace
Ама аз не го казах в отрицателен смисъл, просто че и на мен ми е много трудно да дефинирам какво точно мисля... не е в теб вината...

# 78
  • Мнения: 1 072
Някой тук беше споменала за обективността на темата (че никаква я няма). Та аз се питах "Нима авторката очаква обективността, при положение, че пуска темата в секция "Родители в чужбина"? Но после си дадох сметка, че тя  (българка в чужбина) иска просто някой да й каже "НЕ българите в чужбина не са материалисти!", иначе щеше да  пусне някъде където могат да се изкажат и "Българи от България"!
Тука гледам има 2 групи мнения-едните викат "Не са(сме)  материалисти българите в чужбина",а другите викат "Са (сме).Ама да си материалист е хубаво"!
Извинявай, ама хич пък не съм съгласна! Първо, изобщо не мисля, че на Калинка това й е била целта.
Второ, разделението не е правилно, аз например казах, че мисля, че чужденците са по-големи материалисти, дали е така се чудя, но основното ми мнение е, че опира до човек.
Май проблемът ми идва от дефиницията на "материалист". Какво значи това наистина?

# 79
  • Мнения: 934

да, оба4е действието се развива преди 20 години
ей, хора, времето минава

Мдааа, материализЪмът се видоизменя и еволюира според времето.
Помня, че когато отвориха първото МЕТРО в София, националната преса се възторгваше, че "И българинът вече ще бута количка с продукти до колата си!"

# 80

да, оба4е действието се развива преди 20 години
ей, хора, времето минава

Мдааа, материализЪмът се видоизменя и еволюира според времето.
Помня, че когато отвориха първото МЕТРО в София, националната преса се възторгваше, че "И българинът вече ще бута количка с продукти до колата си!"

аз пък помня 4е отвориха метро и толкова, явно паметта е избирателна

всъЩност какво искаШе да кажеШ с това?

# 81
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Дефиницията е следната: "Материализмът, наричан още линия на Демокрит, е философско учение, според което основно начало в света е материята, вещественото. "

In philosophy, materialism is that form of physicalism which holds that the only thing that can truly be said to exist is matter; that fundamentally, all things are composed of material and all phenomena are the result of material interactions; that matter is the only substance."

Честно казано аз започвам повече да свързвам тази дума с убеждението как са произлязли  физическите неща и с какво се обясняват някои неща, които ни заобикалят. Почвам все по-малко да я свързвам с купуването на вещи.

 

# 82
  • Мнения: 650
Айде избихме го на философия.  Laughing Мисля че за това което питаш-всички сме такива малко или много и зависи от възможностите Peace И в БГ са такива ако имат тази възможност-просто последните години границата бедни /богати стана огромна. Аз вече започнах да забравям но имаще нещо което едно време ни набиваха в главите по комунистическо време:) И Маркс беше казал че в основата на всичко стои твоя интерес-пишеше го черно на бяло макар че избягваха този параграф. И така като имаме повече възможности в чужбина изглежда отстрани че сме материалисти в другия смисъл на тази дума-не философския:)

# 83
Както са казали момичетата по _горе,материализма го има навсякъде.Разликата обаче е че у нас мобилният тел.е мярка за социално положение а в чужбина просто уред,които ти върши работа.

# 84
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969

ееех Калинке, понякога се 4удя на кой свят живееШ (с най_добри 4увства моля) и май малко ти завиждам  Rolling Eyes

Това ме накара да се замисля дали наистина всички хора с които общувам не говорят или копнеят за материални неща. Става въпрос за холандци. И се сетих само за съседката ми, с която общувам по принуда и тогава ми казва какво си е купила. Поне в моят случай явно материалистите бягат от мен, защото аз не съм такава. 

SG1,
философията не е лошо нещо.  Wink

# 85
  • Мнения: 934

аз пък помня 4е отвориха метро и толкова, явно паметта е избирателна

всъЩност какво искаШе да кажеШ с това?
Обяснявам: звучеше, все едно е постигната заветна цел! Не знам, на мен лично ми се видя прекалено като за някакъв си магазин. Хем големи заглавия бяха - толкова ли нямаше нищо по-важно, което да вълнува хората, не знам.

# 86
  • Мнения: 650
Калинке, не не мисля че е лошо нещо философията , просто въпроса ти в началото няма нищо общо с нея:) Така си мислиш че не си материалистка-други приоритети инаш сега:) Мислиш ли че ако имаш свободни пари и ги харчиш само за книги или да ходиш по места защото ти е приятно на душата, или т.нар културни развлечения-мислиш ли че това не е материализъм Heart Eyes Не мисля че само в закупуването на вещи се изразява за мен това понятие. Но не може да си сложим "своите" очила и да казваме уу каква материалистка-има 48 чаши и 50 инча LCD и още купува:) Може пък да има по прости причини от това желанието да притежавам тези неща. Но да не стане някои ден да се обърнеш назад и да няма с какво да започнеш Peace Какво значи материално нещо? Ако сега не ти са нужни-утре може да ти спестят време за да прочетеш книга или да ти спасят живота? Аз не копнея за вещите-просто си ги вземам защото имам нужда-напротив копнея за свободно време с децата си повече отколкото да прочета нова книга. Или съм затънала в работа за да имам повече пари,за да могат децата ми да имат нормални условия на живот и добър старт в живота в подходяща среда Peace

# 87
  • Мнения: 1 072
Или съм затънала в работа за да имам повече пари,за да могат децата ми да имат нормални условия на живот и добър старт в живота в подходяща среда Peace
Продължавайки да затъвам в собствената си дължаща се на бремеността деменция (надявам се), ще поясня, че нещо такова имам предвид с "притискането от обществото". Бачкаш като луд, не виждаш децата си, за да изкараш пари, за да им осигуриш някакъв стандарт, докато на тях най-вероятно изобщо не им пука от това и всъщност предпочитат просто да са с теб. Или пък им пука, като се прибере големия и ми заяви, че искал тениска на ПСВ, за 50 евро, защото всичките му приятелчета имали, а пък аз почна да му обяснявам за ценностите в живота и какво ли не още...

# 88
  • Мнения: 934
Дискусията взе да се изчерпва вече май.
Според мен както в България, така и навсякъде другаде, голяма част от хората се вълнуват основно от придобиване на материални неща. Няма как да не е така. Духовно извисените никъде не са мнозинство.
А дали като отидеш някъде другаде, ставаш материалист - някои да, други не - как може да се обобщава?
Може би авторката на темата трябва да пусне една анкета примерно: откакто сте в чужбина, станали ли сте по-материалисти, по-малко материалисти, или сте си същите?

# 89
  • Мнения: 934
С майка ми сме в дълбок спор дали българите живеещи в чужбина стават материалисти, заради средата в която живеят ( за нея всички чужденци са такива  ) и защо трябва да се работи здравата.

Ето това ме навежда на мисълта, че твърдението по начало е тенденциозно. А и какво всъщност значи ' чужденци'?

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт