Подялба на имот

  • 2 274
  • 44
  •   1
Отговори
  • Мнения: 35
Здравейте, искам да се консултирам и с потребителите тук, в случай че някой е минавал през такава ситуация. Вуйчо и вуйна се разделят преди над 20 години и официално развеждат миналата година, за да може тя да де опитва да го съди за каквото й хрумне. За момента, разбира се, крайно неуспешно. По време на брака принудиха майка ми да се откаже от апартамента, собственост на баба и сега след смъртта на баба, вуйна ми има право на 1/3 от него. Вуйчо не иска да го продава, защото смъртта у му тежи и това е нещо, което иска да запази от нея. Вуйна ми настоява за продажба и е намерила оценител, който да го оцени за 110000, нещо не особено реално за град като Сливен. Вуйчо предлага да й даде 30, дори 35000, които да изтегли, само и сако да не го продава, но тя отказва. Няма да давам мнението си за жената, ще кажете, че всеки е прав и има своята версия. Но за мен жена, била неморална в брака си, която от 20 години не живее с този мъж, която си получаваше редовно огромна издръжка, е крайно нагло да му извива ръцете така и то в такъв момент, без грам емпатия. Той е в Чужбина в момента и не знае какво да прави. Има ли как да наеме независим оценител за оценка и да я накара да вземе 30 процента, без да го продава? Тя може ли да оспорва оценката? Или двамата трябва да са съгласни кой да е оценителя? Ако нямат съгласие какво се случва? Как може да се реши спорът без да губи вуйчо имота? Предложих му, ако е задължен да го продаде, да го купя аз и после да ми го предпиша отново, само и само да не го загуби - нямам идея доколко е възможен подобен сценарий. Благодаря предварително на всички, които могат да помогнат със съвет или насока за разрешаване на този конфликт.

# 1
  • София
  • Мнения: 35 101
Как майка ви се е отказала от апартамента?
Ако е по легитимен начин, то вуйната има 50%.

Апартамента може да отиде на съдебна делба, ако няма разбирателство между тях. Вуйчото да си вземе адвокат и да се задейства.

Каквато и да е, има право по закон, вуйчото да не е спал.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
Не знам за каква делба говорите, след като става въпрос за един апартамент.... вуйната има 30% и иска да ги продаде, така ли....длъжна е да предложи първо на другите съсобственици и ако те откажат да изкупят дела й, може да го продаде на когото си иска... но продава само нейните проценти, не целият имот....цената се определя от продавач и купувач, както се споразумеят, кой какви оценители ще вика си е негов проблем...  Вуйчото насила не могат да го накарат да продава,  вече ако не се разберат и някой заведе дело за съдебна делба  и имотът не може да се раздели, ще има публична продан и всеки може да наддава да го купи, ако желае.

# 3
  • Мнения: 226
Добре де, той като се е водел на бабата, а вуйчото се е развел миналата година официално, вуйната защо има дял ? Нали го е наследил след развода ?

# 4
  • Мнения: 35
От имота по легитимен начин е изключена майка ми преди повече от 20 години, докато са живели заедно. Тогава майка ми я принуждават да подпише документ и да се откаже от него срещу 5000лв ( смешна сума). Вуйчо твърди, че вуйна има право на 1/3 - не 50%. Може аз да не съм разбрала нещо, но е 1/3. Докато баба беше жива, нямаше как да се продаде, защото тя се беше подсигурила да живее в него до смъртта си. Но сега след като почина, вуйната настоява за продажба. Ще се консултираме вероятно с адвокат, проблемът е, че той е в Чужбина и по трудно му е да се справи с този спор. Той иска да й плати 30 000, за да се откаже от имота, но тя държи да се продаде, защото очаква, че може да получи повече пари.

# 5
  • Melmak
  • Мнения: 2 989
Вуйчо ти има нужда от адвокат.

Това, че е в чужбина не значи нищо. Аз с моя адвокат работя онлайн и си пращаме документи по електронен път.

Разбирам, че сте много зле настроени срещу вуйната, ама се успокойте малко. Ако жената е действителен собственик, има право да иска делба. Имайте предвид, че ако заведе дело, тогава още по-зле.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
Е, значи жената иска да продаде нейните проценти и да вземе пари,  за нея е безразлично дали ще ги продаде   на вуйчото или на друго лице, въпросът е само цената, тя си е определила цена, вуйчото трябва да разбере дали това е пазарната цена, което не е толкова трудно - всеки брокер може да каже приблизително за колко ще се продаде имота, вуйчото трябва да й заяви, че той няма да продава неговата част и да се споразумеят той да купи нейните проценти, просто трябва да постигнат съгласие за цената. Вуйчото трябва да проучи каква е пазарната цена и ако го устройва сумата, която да плати, да предложи на жената да изкупи нейната част, ако тя не е съгласна - нищо не прави и и изчаква да й дойде акълът, тя сама не  може да я продаде, щото никой няма да иска да купи само 30%
На мен са ми съмнителни как се получиха точно тези 30%, дали вуйчото ги е сметнал правилно, ако напишете какви точно нотариални актове имате за имота, ще може да се сметнат точно процентите

Последна редакция: пн, 26 фев 2024, 13:08 от bur02

# 7
  • София
  • Мнения: 35 101
Така изложено, вуйната има 50% и не смятам, че ще се откаже от останалото.

Всички сте големи хора, включително и майка ви е била в пълен разум и съзнание.

# 8
  • Melmak
  • Мнения: 2 989
Вуйната явно иска парите. Може би разчита, че сега имотите са с по-високи цени и ще вземе повече.

Като цяло тя не може да си продаде дяла на когото си иска, апартамент е неделим имот. Най-добре изплатете нейния дял и да ви е мирна главата.

# 9
  • Мнения: 8 806
Тя може ли да оспорва оценката? Или двамата трябва да са съгласни кой да е оценителя? Ако нямат съгласие какво се случва? Как може да се реши спорът без да губи вуйчо имота? Предложих му, ако е задължен да го продаде, да го купя аз и после да ми го предпиша отново, само и само да не го загуби - нямам идея доколко е възможен подобен сценарий.
Може да не се съгласи с оценката, не да я оспорва. Може да поиска друга оценка, могат да се договорят да изберат непознат оценител и да се подпишат, че ще продават/изравняват дяловепо неговата оценка. Оценителите са лицензирани, но все пак оценките се отличават, субективни са. Може да си направи вуйчо една оценка, после вуйната и да вземат средноаритлетично между двете.
Вуйчото не може да ти го продаде без съгласие на вуйната, с цената, с разделяне на сумата, а после ако ти не му го върнеш?(едва ли ще се съгласи, освен това ще плащате 2 пъти разноски големи).

# 10
  • Варна
  • Мнения: 14 542
В този казус остава горчивия привкус на алчност и страх.Подобни случаи се обсъждат с адвокат по вещни дела. За мен е важно да не отстъпвате пред алчността на жена, само заради натиска и. Тя няма кръвна връзка с баба Ви. Винаги такива персони проявяват най- големи претенции. Баба Ви как би реагирала? При  наличие на съсобственици , първо се предлага на тях да се изкупи дела. Т.н.вуйчо правилно е подходил. Той има по- голям дял от имота и е с предимство да взима решения. Мои близки също бяха подложени на натиск да продават. Ще ви споделя панацеята. Първо изключете емоциите и следвайте законовите рамки. Има лицензирани оценители, но защо трябва да се съобразявате с тази жена? Заплашете я със съдебни дела. Там процедурата е дълга и имота ще се продаде по- евтино. Вуйчото не трябва да отстъпва. Тя дори да поиска да продаде дела си, първо трябва да го предложи на вуйчото- съсобственик. Оставете адвоката да е медиатор между двете страни. Той ще защити правата на клиента си.
НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ЗАДЪЛЖЕН, ДА ПРОДАДЕ ИМОТА СИ!!!

Последна редакция: пн, 26 фев 2024, 17:33 от Viviana91

# 11
  • Мнения: 4 572
Бабата преди или след развода е починала?

1/3, ако има и деца или ако вуйчото и вуйната са наследници, имаше случаи, в които тя като снаха получава по-малък дял. Майка ми има най-малък дял от имот, който е наследен от съпруг и свекърва.

Но си намерете адвокат, защото може и да не е както си го смятате. Вуйната е получавала издръжка без развод 20 години? Защо? Разделени, а той й е давал пари? Имат ли деца? За тях ли са давани парите?

Колко струва приблизително можете да видите веднага, като разгледате обявите за сходни имоти.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 14 411
Майката няма как да се откаже от нещо, собственост на бабата. Аз не мога да се откажа от апартамента на съседа. Може да е бил на бабата и дядото или само на дядото и след смъртта на дядото майката може да е продала дела си на брат си, в който случай продаденият дял става общ на вуйчото и вуйната, но само той - наследеното от вуйчото си е негово, все едно кога го е наследил. Вуйната не е наследница на бабата.
Не ми излизат отникъде тия 30 процента или 1/3 (идеални части поначало НЕ СЕ изчисляват в проценти и 1/3 не е точно 30%), но вуйчото да се консултира с адвокат. Със сигурност има и такива, които дават консултации дистанционно.

Последна редакция: пн, 26 фев 2024, 14:22 от Магдена

# 13
  • Мнения: 4 572
Да, Магдена е права - ако е бил на бабата, майка ви няма как да се откаже от наследство, докато е жива. Разбирам, че е бил на дядо, който е починал и майката се е отказала от нейния наследствен дял срещу пари, а след това бабата има двама наследници - ако майката пак не се е отказала СЛЕД смъртта й, то собствеността на бабата се дели на тях.

Накратко - вуйчото би имал по-голям дял от майката, но пак няма да е 100%, ако няма отказ от наследство.

Мисля, че авторката има нужда от адвокат. Подозирам, че се опитват набързо да продадат апартамента и да лишат майката от наследство.

# 14
  • Мнения: 227
Четете ги малко тия закони де, затова са написани... Не е винаги "всеки сам си преценЯ".

https://www.pravatami.bg/s/29511

"....ако съм придобил/а имущество по време на брака по наследство (или с дарение), то отново е лично мое имущество. Например, ако съм си купила кола, преди да сключа брак, моят съпруг не може да има претенции върху нея. Той не може да има претенции и върху имот, който по време на брака съм получил/а по наследство от мой роднина."

Т.е когато и да е починала бабата, имотът е лично наследство на вуйчото и вуйната ще да пие една студена вода. Ако и майката да се е отказала от наследството от баща си (теоретично) в полза на вуйната, това е една изключително малка част (не повече от 1/6, при така изложеното). Същевременно никъде не виждам майката да се е отказала от наслодство от майка си - което е вече 1/2 без онази малка част на вуйната. Така че хайде при адвокат, ще ви спести повече, отколкото струва консултацията.

Общи условия

Активация на акаунт