Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 78

  • 33 199
  • 745
  •   1
Отговори
# 15
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Крис, сутринта хвърлих едни карти и така ми се наредиха. 🤣🤣🤣

# 16
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 095

Защото "самоучастие", което може да се финансира с потребителски кредит, не е никакво самоучастие.
За банката е все тая.

# 17
  • Мнения: 5 790
Вероятността за покачване на лихвите по ипотечните кредити, става все по-малка. Ако въобще се случи, ще е нищо, което да обърне пазара.
По каква формула я смятате тази вероятност, може ли да споделите? Всичко е на база "експертни мнения".
Колко добри са тези експерти в прогнозирането ги видяхме например при прогнозите им за инфлацията. От 2021 г. откак се качи, все повтарят "временно е, ще се успокои, не бойте се, до края на годината ще падне на 3%". А тя после две години си бушуваше над 10%.
Ако и за лихвите са им толкова добри прогнозите...
И това са икономисти на всички централни банки по света - все с докторати от Харвард и от Оксфорд.
Е, има и друга възможност - да са знаели, че инфлацията ще си е висока, но да са прогнозирали ужким, че ще е ниска, та да не плашат хората. Но ако толкова им е интегритетът, какво им пречи същото да правят и с лихвите?
Те зависят от пазара. Ако никой не иска да си дава парите назаем срещу ниска доходност, то ниски лихви няма да има. Аз например не бих дал заем срещу 2.5%. Някой тук от форума би ли го направил? Аз имам къде да получавам поне 4-5% за свободните си пари, да не съм луд да ги давам на някого срещу 2.5%? Но ако има достатъчно хора, доволни на това, то може и да се задържат ниски лихвите.
Болднатото разсъждение от коя гледна точка е - на човек със свободни пари или на БАНКА със свободни пари.
Защото когато банката дава заем с 2.5% лихва, обикновено плаща за този ресурс доста по-малко.
Ако е набрала и плаща (примерно) 0.5% лихва за привлечения капитал няма интерес да го държи в трезорите, защото му иска 4%, а няма кой да ги даде.
Отделно е свръхобезпечеността на вземанията чрез наложената финансова дисциплина и различните инструменти на банките (самоучастие, ипотека, поръчителство).
Умозаключенията на брокера е ясно от къде произтичат - има за продаване НС.

# 18
  • Мнения: 3 915
Обсъжданото затягане касае съотношението дълг/доход. Здравословно е да е около 30% и под 30%, така че го считам за приемливо. Дали е ново или старо строителство няма абсолютно никакво значение, БНБ не ги интересува какви имоти се купуват, а как се попми кредитирането.
За самоучастието - Уникредит дават кредит без самоучастие и това е официално посочено на страницата им - до 100% от оценката. За млади семейства, нали, но до 35 г. и дори поемат част от нотариалните такси - до 1500 лв. мисля гледах.

# 19
  • Мнения: 2 408
Болднатото разсъждение от коя гледна точка е - на човек със свободни пари или на БАНКА със свободни пари.
Защото когато банката дава заем с 2.5% лихва, обикновено плаща за този ресурс доста по-малко.
Ако е набрала и плаща (примерно) 0.5% лихва за привлечения капитал няма интерес да го държи в трезорите, защото му иска 4%, а няма кой да ги даде.
На банката собствения капитал е 5% от активите, останалото са привлечени средства от депозити.
Докато има хора, които са щастливи да си държат парите на 0.5% лихва, може и да не се качат - това казвам.
Ако почнат да се оглеждат и се усетят, че могат да получават неколкократно повече - тогава ще се качат.
Но всички прогнози стъпват на някакъв модел и обикновено едно от основните допускания в модела е, че хората действат рационално. Но на практика е доказано, че хората не винаги действат рационално, а водени от емоции (страх, алчност, и т.н.). Понякога пък не им е известна цялата информация, за да вземат рационалното решение. И много други такива фактори, не подлежащи на предсказване. Така че - ще видим какво има да става. Но да казва някой - има Х% вероятност да се качат, и У% да паднат - това са догадки от въздуха.

# 20
  • Мнения: 5 790
Какво искаш да кажеш - хората ще се огледат, ще видят че могат да получават по-добра доходност от парите си от източници, различни от лихва по депозит, ще спрат да правят депозити, банките ще останат без привлечен капитал, ще повишат лихвите по депозитите и съотв. лихвите по кредитите?
Или ти е друга някаква мисълта?
Защото доста смело смесваш компоти с компютри. Може и аз да не разбирам логиката ти.
Разсъждаваме по принцип - каква е вероятността да се прогнозира движението на лихвените проценти по ипотечните кредити и доколко ще има отражение върху цените на недвижимите имоти.
Към горната тема не виждам как се отнасят твоите предпочитания за инвестиране. Още повече от значение за банковия пазар на пари е количеството хора с твоя начин на мислене и количеството пари, с които разполагат.
В крайна сметка ако банките не разполагат с по-атрактивни кредитопплучатели от купувачите на НИ - ще продължат да поддържат лихвените нива ниски спрямо инфлацията.
Само административна принуда може да ги застави да бъдат по-предпазливи.
Най-съществено влияние върху лихвите ще окаже евентуалното ни приемане в Еврозоната. Защото база за определяне на лихвата тогава ще стане Еурибор, който е с пункт и малко по-висок от сегашната база ползвана от банките - усреднен депозит ен индекс (или нещо подобно).
Не случайно въпросния индекс, отразяващ усреднените плащания на банките по депозити в страната, започна да се прилага много активно когато Еурибор стана положителна величина.

# 21
  • Мнения: 3
Пиша пак, че в предишната бях последен коментар:
Някой дали ще може да сподели мнение за инвеститор Престиж Парк резиденс / строител Артстрой ? Харесал съм тяхна сграда преди акт14.

# 22
  • Мнения: 2 799
Благодаря за новата тема.
Не знам до колко е вярно, но преди 2 дни бях на един оглед на ЕПК апартамент и брокерът на продавача каза, че пролетта се очаквало банките много да затегнат отпускането на кредити за старо строителство.
Нямам думи! Пълни глупости е говорил!
 Хора, каквото и да кажете за НЯКОИ брокери е вярно!

Не се обиждай Томева, но ти също си “някой брокер”, защо пък да вярваме на теб какво казваш?

# 23
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Гого, не се обиждам и си прав да не вярваш, още повече във форум. Но това изказване е толкова ОЧЕВАДНО  некомпетентно, че просто не се сдържах.
Разбира се, ако потребителят правилно е разбрал. Защото брокерът може да е казал, че някои банки старите панели ги финансират на 70% от оценката, а не че въобще не финансират и затягат финансирането на стари сгради.

# 24
  • Мнения: 299
Очаквания за Европа,все пак донякъде сме в нея....

# 25
  • София
  • Мнения: 5 729
Е как покачване,вече няколко пъти ни се обяснява в тази тема,че балона се пука всеки момент,даже ако не греша по последна прогноза сега на пролет,а ти слагаш анализи за постепенно покачване?!

# 26
  • Мнения: 61
Аха, ей сега пак ще ни обяснят, даже и ще ни кажат, колко по добър начин за инвестиции има.

# 27
  • Мнения: 2 799
Ако бях убеден, че това ще се случи, бих ипотекирал всичко, което имам, бих теглил огромни заеми и бих си използвал целия кредитен потенциал. Според тази теория би следвало да си утроя богатството за 10г. Но защо се направиха всички тези икономически спирачки по целия свят, защо неги оставиха имотите да си растат както си растяха?

# 28
  • Мнения: 4 572
Е. щом института ifo го казва...

# 29
  • Мнения: 299
Сигурно са аматьори,за разлика от форумните акули и анализатори.....

Общи условия

Активация на акаунт