Газифицирано жилище

  • 1 409
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 124
Цената на газта е в пряка зависимост от политиката, а това днес  е най-несигурното нещо.
Дори когато наистина  пада, пада цената за потребителите на ТЕЦ, а не за потребителите на газ.
Ситуацията е по-скоро  ''каквото такова'', а не ''цветя и рози''.

Хайде да не се изказваме неподготвени моля...

Цени на природния газ, по които "Булгаргаз" ЕАД продава на клиенти извън кръга на лицата по чл. 30, ал. 1, т. 7  от Закона за енергетиката, присъединени към газопреносната мрежа и сключили договор за доставка на природен газ по свободно договорени цени

2024 г.   
01 януари - 31 януари 2024 г.   83.70

01 февруари - 29 февруари 2024 г.77.18

https://www.bulgargaz.bg/bg/uslugi/tseni-41

КЕВР намалява цената на природният газ всеки месец напоследък. Което директно се отразява в месечната сметка на всички потребители на Овъргаз. Нали не бъркаме природен газ с пропан бутан?...

# 16
  • Мнения: 4 401
КЕВР намалява цената на природният газ всеки месец напоследък. Което директно се отразява в месечната сметка на всички потребители на Овъргаз. Нали не бъркаме природен газ с пропан бутан?...
Вярно! Намалява я, но
след като я повиши няколко пъти и от там надолу, но с колко.
Т.е. Ако сега сметката за газта е 170-200лв  , преди  за същото   не е надхвърляла 80лв, а в пик-а е  около  500.

Неподготвени, няма да споря, но всеки може да сравни сметките си през последните 5-6 години и да си направи изводите.
Някои можем да сравним сметките за отопление в един и същи месец  с газ, на ток и на парно за приблизително еднакви квадратури  и пак да си направим изводите.
В този момент най-скъпо излиза на газ и то с много голяма разлика от другите две.

Последна редакция: вт, 06 фев 2024, 13:57 от mamamari

# 17
  • Мнения: 7 411
Абсолютно съм съгласна, че в последната година- две, най- скъпото отопление е на газ.
Имам доста примери около мен.
И едно е да отопляваш 95 кв.м и съвсем друго 200 кв.

# 18
  • Мнения: 681
Ами предвид факта, че ТЕЦовете вече са принудени да преминат на газ, за да произвеждат ток и битова гореща вода; и че за производството на пелети също се използва газ; и че като минем всички на свободен пазар на ток ще настане един живот, че чак си викам Дано!... И всъщност единствените ми познати, топлещи се на ток ползват термопомпа... Не знам. Един сезон в живота си съм се отоплявала на климатици - когато жилището ми беше в ремонт. Този кошмар повече не мога да си го причиня. По-скоро бих се върнала на твърдо гориво с все съпътстваща хамалогия, но компромис температурата у дома през зимата не бих направила.

За да се изчерпи темата и предвид това, че повечето хора реално не се замислят как работи газовата инсталация ще споделя следното: инсталацията е газова до котела. Той топли затворен контур вода, която циркулира по тръбите между радиаторите. Котелът е само източник на топлина и никой не е казал, че не можете на една инсталация последователно да вържете котел на метан, котел на пропан-бутан, нафтова печка, слънчев колектор, бойлер на ток и каквото още ви роди главата и да включвате уреда, който излиза най-евтино към момента. Друг е въпросът колко тази идея кореспондира със здравия разум.

# 19
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 089
никой не е казал, че не можете на една инсталация последователно да вържете котел на метан, котел на пропан-бутан, нафтова печка, слънчев колектор, бойлер на ток и каквото още ви роди главата и да включвате уреда, който излиза най-евтино към момента. Друг е въпросът колко тази идея кореспондира със здравия разум.
И на законите от физиката трябва да кореспондира за съжаление Worried

# 20
  • Мнения: 5 275
От както се помня винаги отоплението на газ е било най-скъпо от изброените. Имаме приятели с ное климатик и изградена инсталация с радиатори на ток (предполагам с котел и помпа, но не знам). Сметката им е на половина на нашата, включваме и водата в нея, която е на бойлер. В нас водата също е на бойлер на ток, парното за газ. Те плащат средно 200-250 на месец, ние ток и газ - 170 + 400. Отопляваме може би 30-40 квадрата повече. 1и 1/2 души сме повече.
Малкото дете е на 4 и го броя за половин.
И двете семейства сме в къщи.
С апартаменти не сравнявам, защото знам какво е да те топлят отвсякъде, а не като нас, без комшии отникъде.

# 21
  • Мнения: 4 401
Не знам дали са градски легенди или е истина, но се твърди че дали апартамента ще е 50 кв. м, 60 кв. м , 90 кв. м или 120 кв. м ЧЖП, разликата в сметката за газ е символична . Това се дължало на това че за всяко от тези жилища се купува котле с една и съща мощност и колкото и да те топлят отстрани, то не може да падне под минималната си консумация.
 Като чета темата това сякаш се потвърждава.

# 22
  • Мнения: 681
Не, не. Няма как да е символична. За да вдигнеш температурата на 1 куб.м. въздух с 1 градус трябва да отдадеш в пространството определено количество енергия. Колкото повече куб.м въздух топлиш толкова повече става тази енергия. До тук простата сметка приключва. Следващите фактори са загубите през пода, тавана, стените и прозорците - оказват влияние без значение на вида отопление. С тях се обяснява защо жилищата в населените панелни сгради се отопляват по-лесно и евтино от празните, а също и защо тухлените сгради първоначално се затоплят по-бавно, а след това в края на сезона задържат комфортен климат известно време след спирането на отоплението.

Но пак повтарям: колосални разлики в сметките на сходни жилища идват най-вече от използвания терморегулатор. Без това уредче котелът работи на пълна мощност и изключва - т.нар. "он/офф режим" - изключително неефективен е. Ефективността на съвременните кондензни котли идва от работа на ниска температура - до 60 градуса по Целзий и повторното превъртане на парите през системата. При работа на висока мощност, често включване и изключване, работата е неефективна. За ниски сметки уредът трябва да работи на ниска мощност, постоянна температура и предвидимост на потреблението (не ме питайте как става тази магия). И разбира се много на брой глидери на радиаторите, понеже системата е нискотемпературна. Това позволява абсолютно спокойно и безопясно държане на рйцете вйрху радиаторите без страх, че дете може да се изгори. Нищо общо с ТЕЦ. При отопление с подово отопление се настройва дори още по-ниска температура на отдаване. Консумацията се следи през приложение на телефона. Моята не съм я следила от 2 години.

Същите принципи важат и за котлите на пропан-бутан и пелети. За дърва и въглища е съвсем различно - там се касае за отворена високотемпературна система. През годините в две жилища съм сменила различни варианти на отопление. Изводът ми е, че тези, които дългосрочно осигуряват истински комфорт струват скъпо като първоначална инвестиция.

# 23
  • Мнения: 124
Но пак повтарям: колосални разлики в сметките на сходни жилища идват най-вече от използвания терморегулатор. Без това уредче котелът работи на пълна мощност и изключва - т.нар. "он/офф режим" - изключително неефективен е. Ефективността на съвременните кондензни котли идва от работа на ниска температура - до 60 градуса по Целзий и повторното превъртане на парите през системата. При работа на висока мощност, често включване и изключване, работата е неефективна. За ниски сметки уредът трябва да работи на ниска мощност, постоянна температура и предвидимост на потреблението (не ме питайте как става тази магия).

Точно така, съвременните котли влизат в кондензен режим, т.е. връщаната вода трябва е максимално студена за да кондензира в горелката която по този начин извлича остатъчната топлина от парата. Моят котел е настроен на 50 градуса темп. на водата.

Правилно изчислена отоплителна инсталация, правилните радиатори и брой глидери според изложението на всяко помещение + терморегулатора водят до ниски/нормални сметки. Освен това когато мощността на котела е подбрана правилно, трябва всички радиатори да са отворени докрай за да може да отдава топлината си правилно. Просто 95% от хората с газов котел са технически неграмотни и го ползват на on/off режим което им удвоява/утроява сметките.

# 24
  • Мнения: 5 275
В нас има следния проблем. Голям радиатор в малко помещение (едната ни стая) и също голям радиатор, но явно недостатъчен да отопли най-голямата ни стая в къщата. Съответно в малката стая съм намалила от вентила радиатора и държа устройството за регулиране в голямата стая. Не се изключва парното в отоплителния сезон, вдигам градусите вечер на около 23, защото в голямата стая при тази температура успява да поддържа около 22-22.5, съответно през дена температурата е оставена на 22-22.5, което поддържа в голямата ни стая при работещ радиатор около 21.5 градуса. Мощността на котела е намалена на и 10 на часовниковата стрелка или някъде там.

# 25
  • Мнения: 124
В нас има следния проблем. Голям радиатор в малко помещение (едната ни стая) и също голям радиатор, но явно недостатъчен да отопли най-голямата ни стая в къщата. Съответно в малката стая съм намалила от вентила радиатора и държа устройството за регулиране в голямата стая. Не се изключва парното в отоплителния сезон, вдигам градусите вечер на около 23, защото в голямата стая при тази температура успява да поддържа около 22-22.5, съответно през дена температурата е оставена на 22-22.5, което поддържа в голямата ни стая при работещ радиатор около 21.5 градуса. Мощността на котела е намалена на и 10 на часовниковата стрелка или някъде там.

Сложете си по-голям радиатор в голямата стая или добавете ребра, хубаво е температурите и в двете помещения да са сходни. Ако сложите терморегулатора в по-студената стая, ще грее за да стигне зададената температура там, а в по-топлото помещение ще стане сауна. Температура на водата 50/55 градуса би трябвало да е достатъчна, но зависи какъв е котела, каква минимална мощност има и т.н.

# 26
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 089
В голямо помещение просто се слагат повече радиатори и много лесно се топли.
Просто 95% от хората с газов котел са технически неграмотни и го ползват на on/off режим което им удвоява/утроява сметките.
Това е мит. Големите сметки са заради лоша изолация и загуба на топлина. А регулаторите на самия радиатор може да си ги нагласяш различно в отделните стаи и това не пречи на нищо.

# 27
  • Мнения: 5 275
Решили сме да не слагаме по - голям и просто сме намалили другия.

# 28
  • Мнения: 681
brumm, възможно е и аз да не съм те разбрала правилно, но това, което споменаваш за ръчно намаляне на мощността - визирам "10 на часовниковата стрелка", говори за съвсем друга схема в твоето жилище. Явно ти определяш с каква мощност да работи уреда и както го настроиш така си стои. При мен не е така - котелът се саморегулира според температурата на връщащата се в него вода, околната температура на въздуха в стаите, зададената настройка на желан климат в помещенията и външната температура, която научава от интернет посредством функция на терморегулатора. По тези критерий уредът сам решава кога на каква мощност да работи и трупайки информация за ежедневието ми регулира потреблението - нощем захлажда, сутрин преди да стана - затопля, през деня - сам си решава, вечер като се върна е чудесно. Ако имах строг график на къпане, щеше да ми затопля спалнята преди да вляза в банята. Това ще го може и твоят котел, ако има възможност да му се закачи външен терморегулатор - дали е технически постижимо няма как да ти кажа. Такъв уред с отделни врътки за парно и за топла вода съм ползвала преди доста години в една квартира. Предимството беше, че много бързо можех да си стопля жилището заради възможността да вдигна температурата на горене. Ама и количеството потребена газ не беше като сегашното Simple Smile всяко нещо си има предимства и недостатъци. Когато му дойде времето да подмениш уреда, понеже рядко изкарват над 15 години, със следващият ще видиш съществена разлика в работата.

# 29
  • Мнения: 5 275
Да, поодъртял е вече нашия котел 😁😁, не знам на колко години е точно, но дъщерята е на 12 години почти, та една година по-рано започнахме да живеем заедно, та, може и да е надхвърлил пубертета 😁😁😁
Не искам да го сменям, но предполагам в един момент ще се наложи. Има си външен терморегулатор, който също има опция за настройване на температурата, има и опция за задаване на таймер и седмична програма за температурата, но не и час такива смарт функции. В нас винаги има човек и не ми е опция да намалява градусите през деня. Честно казано предпочитам аз да го управлявам. Но предполагам просто не сме свикнали.
Честно казано от преди пандемията сме плащали такива сметки за газ на месец, така че не се оплаквам много. Отопляваме две спални, голям хол, кухня с трапезария и огромна баня с тоалетна. От банята най-много ни "бяга" топлината, иначе сме с изолация вътрешна и външна. Площта на етажа е около или малко над 120 кв. Нямаме комшии от никъде.

Общи условия

Активация на акаунт