Зависимост към захар и има ли решение

  • 2 532
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 116
Здравейте , чувствам се зависима , точно като наркомнака към сладкото и проблема става все по -голям и по-голям, стигам на ден до три кутии бисквити милка, кравички, шоколад, еклери торта , на ден може би ми се събира около 1кг захарни изделия , не знам към кого да се обърна за помощ

# 1
  • Мнения: 468
1 кг, ужас (извинявай, не се сдържах)
Да, имаш проблем. Има решение - първата стъпка е осъзнаване на проблема.
Следващи стъпки - мисли , пиши, установи за себе си:
- в кои ситуации го ядеш - ако е стрес, намали си стреса!
- защо купуваш толко много : гладна ли пазаруваш, реклама, друг ли купува за теб?
- с какво можеш да го замениш в началото като по-лека алтернатива : домашни сладкиши с малко захар , ядки, сушени плодове, пресни плодове, филия с мед, парче козунак.
- активен начин на живот помага - спорт или поне разходки.
Стъпка по стъпка - постепенно - минавай на по-малко захар и по-осъзната консумация. След време ще успееш да се откачиш от зависимостта, но си иска постоянство.
Престани да купуваш (много), съзнателно не яж опаковка на един път. Внимавай какво пазаруваш - в много неща, полуфабрикати, кетчуп, сосове, сокове, безалкохолни, даже в замразена пица има захар.
Засищай се с нормални храни , манджи, салати преди сладкото.
Има консултанти по хранене, но те не живеят с теб да ти следят хапките. Решаващите стъпки и действия трябва да дойдат от теб, защото сладкото е навсякъде и леснодостъпно. 
Може да си водиш дневник на първо време. Структурирай храненията, махни междинни хапвания.
Аз с дисциплина успях преди месеци драстично да намаля сладките неща (но далеч бях от твоите количества). Имам дни без никакво сладко! Гордея се 😊
Успешно начало 🥑🥝🍅🥐

# 2
  • Мнения: 773
Помислете си от какво бягате през захарта. Имате психически проблем и във вашия случай със сладкото “залъгвате” психиката да се чувства по-добре, но реално се самоунищожавате както на психическо, така и на физическо ниво. Първо открийте истинския проблем, защото желанието за сладко е следствие от него. Дори да се откачите от захарта, ако проблемът остане нерешен, пак ще избие по някакъв начин.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 368
Лягай си на време, спи пълноценно. Недоспиването повишава нуждата на организма от бърза енергия.
Подготви се да ти е трудно, не очаквай с лекота да се "излекуваш".

# 4
  • Мнения: 25 683
Ендокринолог – да ти пусне обременяване с глюкоза за откриване на ИР.
После си пиеш съвестно хапчетата, много движение и стриктен режим на хранене.
Приемът на хром облекчава до известна степен влечението към сладко, но не решава проблема, ако не проявиш малко воля.
Друг номер е да заместиш сладкишите с плодове.
Отказването е като при другите зависимости. Първите няколко дни е зор, докато премине абстиненцията – тук трябва и малко инат. След това вече е по-лесно.
Успех! Simple Smile

# 5
  • София
  • Мнения: 38 612
Пусни си кръвна захар и както са казали - ендокринолог.

# 6
  • Мнения: 11 392
Заменете ги с такива с полезни подсладители. После ги намалете до здравословния минимум.

Например, сварете тиква на кубчета, объркайте я с череш шоколад.
Маскарпоне с черен шоколад или шоколад със стевия.
Кето сладкиши
и т.н.
Та ядеш бисквити от магазина и да се приемаш за жертва със зависимост е лиготия. Първото ти решение трябва да е "Добре, имам право на сладкиши, но само ако аз сама съм ги приготвила". Ами от мързел ще ги намалиш Simple Smile
Спри да си купуваш у вас подобна храна. Никакви резерви. Ако много ти се прияде - стани и си приготви нещо или отиди и си го купи. Надали ще ти се случва често.

# 7
  • SF
  • Мнения: 21 276
Аз също ям много сладко. Вчера особено прекалих, но цял ден бях навън на студа и се наградих, така да се каже. Изядох един цял шоколад, а вечерта се прибрах много късно и всичко, което имах, беше крем - доволно количество. Но не съм вечеряла друго - само този крем.
Винаги съм била така, винаги съм предпочитала сладкото и няма спиране. Кутия с бонбони не трябва да се отваря пред мене. Simple Smile

# 8
  • Мнения: 13 023
Обикновено няколко седмици да устиска човек без сладко/захари, после става много по-лесно.
Не е само до отвикване от сладкия вкус, чревната флора много зависи от това какво се консумира. При повече захари в храната, си "отглеждаме" повече от бактерии и прочие дето с това се хранят. И те си ги "искат" после... Не живеят дълго, така че диета бедна на захари и бързи въглехидрати, плюс евентуално пробиотици или просто всеки ден малко кисело зеле и от сорта, биха подобрили положението доста и няма и да отнеме много дълго.
Но да, главното е човек да го науми, никой не се е гътнал от неядене на захар.

# 9
  • Мнения: 1 317
Първо потърси алтернативи сама да приготвиш нещо сладко здравословно.
Намалявай  поетапно количество.
Какъв дефицит запълваш,  прочети  повече по въпроса в интернет. Липса на любов, на подкрепа, но шоколада е само илюзия.
Яж едно парченце бавно, спри за миг, наслади се, вместо да се натъпчеш с цял шоколад бързо.

# 10
  • SF
  • Мнения: 21 276
Добре де, и като прочете в интернет, че запълва липса на любов или на подкрепа, какво прави?

# 11
  • София
  • Мнения: 682
Вие май не си давате сметка, че пристрастяването към захар (в т.ч. и храната като цяло) си има своите биохимични процеси, най-вече на ниво мозък, където допаминовите сензори са силно засегнати.

Да кажеш на зависимия от захар да не яде сладко е като да кажеш на наркомана да не употребява наркотици. Наркоманът знае какво прави, знае че е вредно, но е безсилен да промени навика си.

Високите нива на допамин в следствие на консумацията на захар инхибират работата на префронталния кортекс -- частта от мозъка ни, с която мислим, разсъждаваме, вземаме решения. В резултат, хората зависими от захар стават роби на собствената си биохимия. Вътрешно имат желание да спрат, но не успяват, защото други сили в мозъка им са взели превес над желанието им да не се приема захар.

Решението, с една дума, е образование. Човек трябва да си разясни какво точно е захар, че тя има две молекули: глюкоза и фруктоза; какво представляват, как се метаболизират и какво причиняват. Че сладкият вкус на захарта е фруктозата. Тя дави допаминовите сензори, като инхибира нормалната функция на префронталния кортекс. В същото време силното стимулиране на допаминовите сензори води до потискане на серотонина -- хормонът на щастието и чувството за спокойствие и благодат, което пък води до още по-голям тласък към сладко и се заформя един порочен кръг, какъвто с нейни думи описва и авторката. Самата пък фруктоза е митохондриен токсин, бавно убива черния дроб (и панкреаса) и води до познатите болести: ИР, диабет, хипертония и прочие не без помощта на другата молекула в захарта -- глюкозата. Високият и системен прием на глюкоза кара панкреаса да работи извънредно и секретира огромни количества инсулин, за да премахне захарта от кръвта (като я слага в мазнини и трупаме килограми). Не след дълго се развива и резистентност към инсулина. Това в кратко обобщение.

Ако и само след като човек се образова по тези въпроси, би могъл поетапно да редуцира и спре захарта.

В допълнение, спирането на захарта неимоверно води т.н. симптоми на отнемане: главоболие, раздразнение, слабост и др.

Ако не се справите сама с тази тематика и ви затруднява, потърсете диетолог за помощ.

# 12
  • Мнения: 415
Като при другите зависимости, алкохол, цигари.. Спираш от раз, категорично и не поглеждаш сладко. Ако трябва няколко дни няма да излизаш за да не си купуваш. Постепенно ще свикнеш и ще заобичаш нормалната храна. Но не става с полека, лесно и приятно, зависимост се бори с воля.

# 13
  • Мнения: 13 023
И при спиране на кофеина боли глава и е гадно, ако е там въпросът. Абстиненция си е отвсякъде. И какво от това? Минава и приключва. От опит говоря, спрях преди време кафето от раз, като до тогава направо предрусвах с кафета, та разликата беше драстична. Жива и здрава съм още, ама си трябваше малко инат първите дни де.
Най-първото и най-важното нещо е да поиска човек. Ама не от сорта на "ИскАх, ама немАх желание!", ако ме разбирате. Другото са подробности. Ако не стане от първия опит, следва втори, трети, пети - докато стане.

Наскоро колега отказа кафето, точно защото не можел да го пие без захар, а е решил всякаква захар да елиминира. Та 2в1 неговото, хардкор Grinning Е, замени кафето със зелен чай, ама все пак. Жив и здрав е и той, хваля го чат-пат като го видя с чая че знам че много беше притеснен как ще отвикне. А той казва че зорът бил да се навие, после било много по-лесно отколкото очаквал. И не спира да се хвали колко по-добре се чувства без да яде захар, колко по-добре спи и колко по-вкусно му е всичко друго. Много му се радвам.

Тия неща не ги пиша с цел да начуквам нечие канче, силно се надявам да не се прочетат по този начин. Пиша ги за да дам малко надежда на авторката, че не е толкова страшно колкото вероятно изглежда за нея.

# 14
  • Мнения: 1 317
Важен е баланса, аз пия едно кафе с мляко сутрин и считам, че е ок. Отбягвам сладкото, но проблемът е, че в работата имаме една маса покрай която минавам постоянно и е отрупана с какво ли не, всеки носи нещо, аз нося ядки и солени неща вече. Лоша традиция създадоха. Определено не ми се яде месо и ако има кой да готви вегитариански вкусотии няма въобще да ми липсва, но ми е трудно да има разнообразие, с месо се готви по-лесно, а и вкъщи само аз съм на тази вълна. Храненето е много важно, трябва много образоване, както писа някой вече. Препоръчвам книгата "Ензимния фактор" много интересна и поучителна за храненето, писана е от лекар. Имаше я някъде онлайн също.

# 15
  • Мнения: X
Четейки отговорите, реших да използвам темата да получа съвети и аз...
Имах същата зависимост много дълги години. Поради добри "гени", въпреки това не съм "успявала" да вляза в графа наднормено тегло.
В един момент реших да променя нещата. Постепенно. Взе, че се получи! Така изкарах почти една година, чувствах се прекрасно... Докато не получих аменорея и трайно разстройване на менструалния цикъл. Не се откри друга причина, никаква.
От тогава загубих всякаква мотивация.
Какъв е начинът да си върна мотивацията, въпреки че при мен така се случиха нещата? Дори лекарите недоумяват, но казват, че не е абсолютно невъзможно.

# 16
  • Мнения: 415
А друга храна ядете ли или и нея сте спрели барабар със сладкото?

# 17
  • Мнения: X
Захар и бяло брашно бях изключила. Наблягах на яйца, зеленчуци, месо, ядки, риба...

# 18
  • Мнения: 25 683
А теглото? Обикновено аменорея се получава при поднормено тегло.

# 19
  • Мнения: X
Затова ли познавам една камара жени с (много) поднормено тегло с поне 2 деца, една от най-кльощавите е с 4.
Теглото ми "в норма" явно се е дължало на шоколадите, пиците и дюнерите. Отслабването стана от самосебе си, бавно и неусетно.

# 20
  • София
  • Мнения: 682
Това дали човек е слаб или пълен не определя дали е метаболитно здрав.

# 21
  • Мнения: X
sleek, ще Ви пиша на ЛС, за да не спамим темата...

# 22
  • Мнения: 545
Спрях изцяло захарта преди 6 месеца и се чувствам прекрасно. Понякога си добавям мед в чая (не пия всеки ден) и 1-2 пъти месечно хапвам по някоя фурма. Въглехидрати приемам (картоф, батат, препечен хляб), но не прекалявам.
168см и 58 кг.
Интересно, че преди години, кръвната ми захар беше 4,4-4,6 а сега е 5,13, но сигурно и възрастта е фактор.

# 23
  • Мнения: 3 136
Не е лиготия. Зависимост е.
И да, има решение. Не купувайте нищо сладко. Не трябва да има такива неща в дома.
Вместо това купете 1-2 килограма ябълки. И всеки път като ви се дояде сладко, яжте по една ябълка.

Аз се отървах по този начин от тази зависимост само за 1 седмица.
В плюс ми беше, че няма магазин наблизо, и като няма нищо сладко в къщата, няма и откъде да си го набавя лесно.

# 24
  • Мнения: 11 392
Няма как това, че сте спрели сладкото и брашното да доведе до аменорея.
Поотслабнали сте, но инсулиновата ви резистентност и СПКЯ са си там и не са овладяни. Дайте да видим едни хормонални изследвания и съм убедена, че съм права.

# 25
  • Мнения: X
the Дорис, ако е към мен:
Проверявала съм се многократно за СПКЯ, за ИР съм правила обременяване, изключи се преждевременна менопауза, тъй като LH и FSH са ниски, изследвания за щитовидна жлеза много, дори за надбъбречни, какво ли не... Здрава съм била, да си карам както когато съм имала редовен цикъл и така...

# 26
  • Мнения: 5 696
а килограмите в норма ли се?
и храните ли се?

# 27
  • Мнения: 11 392
ДХЕАС,  свободен Тестостерон, там целият набор за СПКЯ? Пролактина колко е?
Колко е инсулина?

Сладкото и брашното не допринасят по никакъв начин за цикъла на жената. Виж обаче килограмите допринасят.

# 28
  • Мнения: 13 023
the Дорис, ако е към мен:
Проверявала съм се многократно за СПКЯ, за ИР съм правила обременяване, изключи се преждевременна менопауза, тъй като LH и FSH са ниски, изследвания за щитовидна жлеза много, дори за надбъбречни, какво ли не... Здрава съм била, да си карам както когато съм имала редовен цикъл и така...
А полезни мазнини консумирате ли достатъчно?

# 29
  • Мнения: X
Да, даже наблягах на тях... Зехтин, маслини, авокадо, ядки, риба... краве масло в рецепти...

# 30
  • София
  • Мнения: 274
И аз като Издислав и Velma спрях сладкото. Бях страшно пристрастена - торти, сладкишчета, шоколади, или по 1 голяма кутия сладолед наведнъж с вафлички за гарнитура и така нататък... Виждам, че някои те съветват да спреш сладкото постепенно, но при мен постепенното спиране не проработи, напротив - още повече събуждаше желанието ми за сладко. Баба ми имаше диабет. Мама е с преддиабет, на хапчета. В деня, когато лекаря й каза, че е с преддиабетно състояние, аз реших да променя нещо и за себе си и сега ще ти обясня какво ми помогна да спра захарта, ако решиш, че и ти искаш да я спреш изцяло.
  1.Спрях да купувам всякакво сладко. Ако не го купуваш, няма как да го ядеш, нали? Важно е да не се заглеждаш в рафтовете, където са наредени сладкишите по магазините, просто не ходи там на тези рафтове, подминавай ги. Избягвай да влизаш в сладкарници. Ходи на пазар винаги сита.
2. Започнах да ям по-големи количества готвено, манджи и тн. Това може да не звучи като добър съвет на първо време, но не съм напълняла и мисля, че това определено ми помогна много срещу сладкото. Не е за подценяване. После като свикнах без сладко, си възстанових храненето в нормални количества.
3. Първите няколко седмици ми се ядеше сладко и го замених с много плодове. Изяждах по 1-2 или даже 3 килограма от любимите ми плодове. Това също може да не звучи като добър съвет, защото е прекалено като количество, но при мен беше само временно за няколко седмици докато свикна без сладко.
 По-добре няколко седмици да се тъпча с манджи и плодове, за да потисна глада за сладко и да спра да се тъпча с тях когато свикна без сладко отколкото да продължа всекидневно в дългосрочното бъдеще да се тъпча със сладко.
4. Ако живееш с хора, които купуват сладко и ядат, ще ти е много по-трудно. Имах този проблем по-рано, ужасно е. Говори с тях за проблема. Ако живееха с човек, пристрастен към алкохола, може би не биха купували алкохол вкъщи. Със всички зависимости трябва да е така. Нека не носят сладко вкъщи.
5. Като излизаш с приятели на кафе, също не яж сладко, иначе трябва наново да почнеш отказването. Вместо сладкиш с кафето си или нищо не си поръчвай за хапване или някакви брускети, нещо солено. Не е същото, но това е начина.
Вече половин година абсолютно нищо сладко не съм яла и съм спряла да се тъпча прекалено с манджи и плодове - стана от самосебе си, ям ги в нормални количества. Смело мога да кажа, че повече от 4 месеца не ми се е прияждало сладко, вече въобще дори не се сещам. От зависима до... независима 😅

Последна редакция: чт, 14 дек 2023, 14:22 от meoww

# 31
  • Мнения: 555
Препоръчвам: Джеси Инчауспе "Глюкозната революция". Накратко - как да можеш да си позволиш И захари като намалиш вредния им ефект

# 32
  • София
  • Мнения: 274
Препоръчвам: Джеси Инчауспе "Глюкозната революция". Накратко - как да можеш да си позволиш И захари като намалиш вредния им ефект
За целта не трябва ли да умееш да се контролираш? Аз доколкото разбирам авторката не може. Става дума за зависимост в този случай, или? 🤔

# 33
  • Мнения: 555
Разбира се, че самоконтрол е необходим. Но е по-лесно да отложиш лакомството като десерт след основното ядене /а не да започнеш с него или да го похапваш "между другото"/, отколкото да решиш, че спираш сладкото завинаги. Освен това е доста добре обяснено как да избегнеш порочния кръг "ям-огладнявам по-бързо-пак ям".

# 34
  • София
  • Мнения: 274
Ми на мен пък точно това отлагане ме караше да мисля постоянно за сладко, дразнеше още повече и ме караше да ям двойно повече сладкиши, както споменах. Заради зависимостта. Но може би при различните хора е различно. Те и алкохолицете и наркоманите не могат да се контролират. Сигурно зависи от степента на зависимост, дали можеш или не можеш. Затова за мен по-лесното беше да спра изведнъж и завинаги.

Последна редакция: пт, 15 дек 2023, 02:25 от meoww

# 35
  • Мнения: 555
Аааа, аз да зачеркна окончателно сладкото не мога - определено съм пристрастена. Не пия, не пуша /и по мъже не ходя Simple Smile/, кафе - само в млякото,  мога и без него, ноооо- без сладолед и други сладкотийки - не! Това би влошило драстично качеството ми на живот Wink.
Старая се да се ограничавам, обаче,  ако си уйдисвам ще настигна авторката. Та за мен горната книга е доста смислена.

# 36
  • Мнения: 468
.. и ние, дето сме намалили / отказали сладкото, си имаме слабости! ... за момента филтър-кафе с овесено мляко....

При мен от раз със сладкото не се получи. Но това засищане с нормална неутрална храна + десерт много помогна. В един момент десертът отпадна.

Книгата наистина е чудесна за хора, които преосмислят храненето.

Хайде в кухнята , че кафето ме чака ☕ и също закуска без мед.

# 37
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 116
И аз съм зависима от сладкото и цял живот така, но го отказах преди 3 месеца и се чувствам прекрасно. За мен работи заместването - всяка вечер си правя обезмаслено мляко с  една кафена лъжичка 100% какао и подсладител като го разбивам на пяна и това много ми помага да стоя настрана от другите сладкотии. Нямах проблеми с кръвна захар и ИР, но не се чувствах добре преди с толкова много захарни изделия. Млякото с какао работи при мен отвсякъде.

# 38
  • Мнения: 31 890
Добре де, и като прочете в интернет, че запълва липса на любов или на подкрепа, какво прави?


Ама тия неща не запълват липси Joy
И как какво да прави? Ми да си наляга парцалите и да си оправи проблемите.
Същото е с алкохол, цигари и т.н.
Все зависимост.
И аз съм имала проблеми със сладкото като авторката, че и по-зле.
И аз съм запълвала липси, но то не е само липси, то освен липси има и огромен хормонален проблем.

# 39
  • Мнения: 793
Ако намерите решение как да се спре сладкото завинаги, ще ви дадат Нобелова награда Simple Smile

И аз съм пробвала изобщо да не ям сладко, но устисквам максимум 4-5 дни. Пържоли мога да не ям до края на живота си и никога няма да ми залипсват. Както написа някой по-горе, всичко май опира до чревната флора.

# 40
  • Мнения: 13 023
Чревната флора обаче не е константа и по нея може да се работи...

# 41
  • Мнения: 5 696
...Както написа някой по-горе, всичко май опира до чревната флора.
Факт е при мене този феномен. Заради проблеми със стомаха и гадене, вероятно от гастрита няколко месеца не ми се ядеше сладко от май до август почти не съм яла сладко с изключение насила някое лукче заради гаденето. Просто не ми се ядеше, отвращаваше ме идеята да хапна, миришеше ми и вкуса беше различен.
Това е много нетипично за мен, защото обичам. Не прекалявам но обичам.
Сега пак се върна вкуса и желанието към някои сладки неща. Не всички.
Сбъркана работа но се убедих, че стомаха (втория мозък, както го наричат, има и книга) има голямо влияние.

# 42
  • Мнения: 793
Чревната флора обаче не е константа и по нея може да се работи...

Напълно съм съгласна! Работим, трудим се ежедневно Simple Smile Борим се с демона на сладкото!

Обаче аз от дете изпитвах отвращение от месото и влечение към сладкото. Може би това ми докара рак накрая, мислила съм си го. Е, вече гледам да не прекалявам, нямам избор.

"Сбъркана работа но се убедих, че стомаха (втория мозък, както го наричат, има и книга) има голямо влияние." - Да нямаш предвид книгата Черво с чар? Simple Smile

# 43
  • Мнения: 773
Чревната флора обаче не е константа и по нея може да се работи...

Напълно съм съгласна! Работим, трудим се ежедневно Simple Smile Борим се с демона на сладкото!

Обаче аз от дете изпитвах отвращение от месото и влечение към сладкото. Може би това ми докара рак накрая, мислила съм си го. Е, вече гледам да не прекалявам, нямам избор.

"Сбъркана работа но се убедих, че стомаха (втория мозък, както го наричат, има и книга) има голямо влияние." - Да нямаш предвид книгата Черво с чар? Simple Smile

Недейте така, не си го мислете и не се измъчвайте. Рак човек може да развие и без почти да консумира сладко. Имаме нужда и от сладко да му се не види. Аз лично не ям много сладко, защото не ми харесва вкуса на всякакви такива бисквити, шоколади, сладки, ръчно правени шоколади, сладки също; тортите по известните сладкарници също не са ми вкусни. Затова. Но, ако се случи пред мен да е някакъв уникален десерт, много вкусен, ще прекаля за момента, иначе не ме влече сладкото, но пък ме влече кафето и това също не е ок. Случвало се е да ми направят торта за един от рождените дни на детето, отдавна беше, обаче много вкусна - с някакви страхотно вкусни  кремове, някакво също уникално сладко от малини имаше и най-вкусният фондан, който някога съм яла. То е наркотик. Ей, хора, през нощта ставах да ям торта, при все че цял ден пак съм яла, нали. Каква беше тази торта, тя мозъкът ми удари направо. Баклава също обичам много - но ще прекаля, ако е от едно специално място, много е вкусна, иначе не. Мога с месеци да не ям нищо сладко, но имам захар всеки ден в кафето все пак. Кремове обичам, но пак трябва да са нещо уау, а това е рядкост вече по заведенията. Едно време, когато всичко беше много вкусно, не бях така. Мале, като си спомня само орехчета с пълнеж, целувки, масленки, локумки… малеле, майка като ги направеше и… Но сега то просто качеството на продуктите е друго, не ме влече, защото не ми е вкусно.

# 44
  • Мнения: 793
Абе, момиче, какви са тез описания на вкусни торти и масленки и... офф, недей така, имай милост Simple Smile

# 45
  • Мнения: 5 696


В скрития текст е от фейсбук, не е точно от книгата
Скрит текст:
За холистичния подход към тялото и връзката на храната с когнитивните процеси в мозъка ✨

"НАШИЯТ ВТОРИ МОЗЪК - ЕНТЕРАЛНАТА НЕРВНА СИСТЕМА

В червата си имаме истински "втори мозък", наречен ЕНТЕРАЛНА НЕРВНА СИСТЕМА.
Тя отговаря за регулирането на жизнените функции на стомашно-чревния тракт и метаболизма. Сред тези функции е регулирането на хранопровода, стомаха и колоректалните функции, което предполага абсорбиране и смилане на хранителни вещества, както и поддържането на защитни лигавични мембрани. Също така отговаря за предотвратяването на заболявания, свързани с тези дейности.
Ентералната нервна система също така поддържа биохимичната среда в различните области на стомашно-чревния тракт, като по този начин осигурява точното ниво PH и химичен състав необходими за работата на храносмилателните ензими.
Ентералната нервна система е изградена от неврони и глиални клетки, организирани в ганглии, разположени в стените на органите на храносмилателната система.

10 факта за интелигентността на червата:

1. Чревният тракт е единствения орган в системата, който може да изпълнява функциите си без контрола на главния мозък.

Може да мислите за червата си като за "бунтовник срещу властта", защото те нямат нуждата да чакат импулси от главния мозък, за да извършат своята важна работа в процеса на храносмилането. Това не е и необходимо, тъй като червата действат като отделен "мозък". Никой друг орган освен сърцето не може да се сравнява с тази способност на червата.

2. Чревният тракт има собствена нервна система.

Чревната нервна система (Ентералната нервна система) е управител на червата и функционира самостоятелно, като тя е контролния механизъм за храносмилането и елиминирането. Тя извършва рефлексна дейност в отсъствието на сигнали от Централната нервна система.  

3. В червата има над 100 милиона мозъчни клетки.

Способността на червата ви да мислят сами за себе си не е изненада . В дългите им канали има милиони мозъчни клетки наречени Неврони.
Чревната нервна система се състои от висока концентрация на неврони и глиални клетки, и всъщност тя съдържа най-дългата колекция от неврони, които са извън мозъка. Тези неврони са доста повече, отколкото онези, които се намират в гръбначния мозък и периферната нервна система. Освен това количеството информация, изпратено от червата до мозъка, надвишава количеството, изпратено от мозъка до червата.

4. Червата изпращат емоционални сигнали към мозъка, което предполага, че първо "чувстваме" с червата си.

Мозъкът и червата са взаимосвързани чрез нервите и се характеризират със сравнима структура, функция и химично кодиране. Ето защо червата се наричат "втори мозък".
В червата е вграден голям висцерален нерв - нервус вагус (блуждаещия нерв). Изследвания показват, че до 90% от неговите влакна пренасят информация от червата към мозъка, а не обратното. С други думи, мозъкът интерпретира сигналите от червата като емоции. Силата на връзката между червата и мозъка става особено очевидна, когато страдате от храносмилателни симптоми като коремна болка, спазми, тежест, подуване, диария и запек, които могат да бъдат много притеснителни и да повлияят на качеството Ви на живот. Изживяването на стресови предизвикателства като изпити, интервюта или важни бизнес срещи, също може да предизвика храносмилателни симптоми. Червата изпращат на мозъка множество информация, която може да повлияе както на Вашето физическо, така и на психичното състояние, като настроението Ви, въпреки че може да не сте напълно наясно с този процес и взаимозависимост.
При здрави стомах и черва човек е спокоен, в добро настроение, с бистър ум и оптимално тегло, което показва че в стомашно-чревния тракт присъства необходимата микрофлора..

5. Стомашно-чревните заболявания могат да се разглеждат като "психично заболяване" на червата (на Ентералната нервна система).

Около 90% от серотонина, тази чудодейна молекула на доброто настроение, която служи като антидепресант се намира в червата. Серотонинът е химично вещество, което играе значителна роля за регулиране на Вашето настроение, емоции, апетит, биологичен часовник, добър сън и сексуално желание. Освен това той има отношение към остаряването, ученето и паметта. Серотонинът в червата може да окаже въздействие върху мозъка Ви не директно, а чрез въздействие върху имунната система и сетивните Ви нерви.
Нищо чудно, че диетите, лекарствата и антибиотиците могат да предизвикат хаос в настроението.

6. Здравите черва могат да защитят костите ви.

При изследване на връзката между серотонина и червата е открита неочаквана връзка между червата и костите. Инхибирането на освобождаването на серотонин в червата е противодействало на намалената костна плътност при остеопороза.

7. Нови изследвания показват връзки между аутизма и по-малкото щамове бактерии в червата.

В девет от 10 случая аутистите имат общи дисбаланси като синдром на пропускливите черва, синдром на раздразнените черва и по-малко щамове на добрите бактерии.

8. Храната влияе на настроението ви.

Доказано е, че различните храни въведени в червата предизвикват промяна в настроението на човека, без той да е наясно какво яде. Мазнините например, увеличават чувството на щастие и удоволствие, което изглежда предизвиква освобождаването на допамин - естествения опиат на мозъка.
Също така консумацията на въглехидрати стимулирала отделянето на серотонин, невротрансмитерът на доброто настроение.

9. Чревният ви тракт е най-добрият ви приятел при настинки и грип.

В червата ви се намират не само много от мозъчните клетки, но и повечето от имунните клетки - около 70 %. Те са под формата на чревно-асоциирана лимфоидна тъкан или GILT, която играе огромна роля в защитата, убиването и изхвърлянето на чуждите болестни нашественици. ГИЛТ и вашият чревен микробиом, който представлява трилиони бактерии, живеещи като огромна микробна вселена в червата ви работят усилено, за да ви помогнат да се отървете от всичко, което ви разболява най-много. Още една причина да внимавате с употребата на антибиотици, тъй като те убиват добрите бактерии заедно с лошите.

10. Червата ви могат да се пристрастят към опиати, също както мозъка ви.

В червата ви се намират опиоидни рецептори, които се откриват и в мозъка. Чревният тракт е също толкова податлив на пристрастяване, колкото и мозъка, и всъщност може да допринесе за големи трудности, които някои зависими изпитват, за да се откажат от навика си."

@Бионевроемоция

# 46
  • Мнения: 31 890
Ако намерите решение как да се спре сладкото завинаги, ще ви дадат Нобелова награда Simple Smile


Ох, какви са тия преувеличения.
Ми дай си ми нобеловата награда тогава Joy
Както и на много други хора.
Все едно да ми казваш, че за нобелова са всички отказали цигари, алкохол и т.н.
Много са.

# 47
  • София
  • Мнения: 274
Ако намерите решение как да се спре сладкото завинаги, ще ви дадат Нобелова награда Simple Smile


Ох, какви са тия преувеличения.
Ми дай си ми нобеловата награда тогава Joy
Както и на много други хора.
Все едно да ми казваш, че за нобелова са всички отказали цигари, алкохол и т.н.
Много са.
Точно и аз това си помислих. Искам си нобеловата награда 🤣

# 48
  • Мнения: 13 023
Спира се и едно, и друго, дори и без такива гръмки изказвания. Нито пък виждам смисъл да заявявам как никога повече и завинаги няма да пипна съответното нещо. Но да го ям/пия рядко и умерено е много разлино от това да налитам постоянно.
Познавам и диабетик на инсулин, който упорито си яде както си знае, а не е да не му е ясно че това е много лош избор. Ама то много му се ядяло...
Продължавам да твърдя че е избор, за мен не е нормално голям човек да се държи като малко дете и да не си слага спирачка като знае че трябва. Те са малки и зависят от нас, а ние се очаква сами да сме достатъчно отговорни.
И на мен ми се пие бира и ми се ядат картофки, ако може всеки ден. И хляб, и пица... Да, ама имам ИР, така че просто не го правя, а не е като да не искам. А докато ядях такива неща, бях способна да преяждам с тях и го правех, понеже те не са и засищащи за дълго, освен че са вкусни. Само който е изяждал половината тава с картофи или ориз преди да се усети, ще ме разбере.
Преодолява се и това като си науми човек.

# 49
  • Мнения: 793
Ех, това беше шега, не гръмко изказване Simple Smile
Всичко трябва да е с мярка, това е истината!

# 50
  • София
  • Мнения: 16 203
Чета ви и си мисля, че верно този, който е измислил Оземпика, ще вземе Нобелова награда. Оказа се, че подтиска не само влечението към сладкото и храната, ами и всякакви други зависимости, вкл. към наркотици. А гастроентеролози твърдят, че виждат на ултрaзвук как при употреба на Оземпик се възстановяват увредените вътрешни органи.

# 51
  • Мнения: 4 963
Преди време също бях пристрастена към сладкото. Кафето с 2-3 лъжички захар ми беше най-малкия проблем. Любимият ми навик- вечер. След обилна вечеря да заседна пред ТВ и неусетно да изям един шоколад. Шоколадовите бонбони, когато съм била на работа изобщо не ги броя.
С годините и възрастта, натрупаните кг ме накараха да сложа край.
Първата седмица, 10 дни беше много трудно, но с инат..Вече сладкото изобщо не ме изкушава, а кафето го обичам горчиво.
От три месеца почти и с тестото водя битка ( по- трудна се оказа), но хляб не съм хапвала.
Е, миналата седмица най- накрая си пуснах кръвна захар и инсулин на гладно. Оказах се с ИР въпреки, че и двете са в норма според граничните на лабораторията. НОМА е леко в рискова зона.
Та инат е в началото и ако седмица издържиш става по- леко, а след време ако опиташ не ти е така сладко.

# 52
  • София
  • Мнения: 274
Чета ви и си мисля, че верно този, който е измислил Оземпика, ще вземе Нобелова награда. Оказа се, че подтиска не само влечението към сладкото и храната, ами и всякакви други зависимости, вкл. към наркотици. А гастроентеролози твърдят, че виждат на ултрaзвук как при употреба на Оземпик се възстановяват увредените вътрешни органи.

Интересно, а дали самото то поражда зависимост?

# 53
  • Мнения: 13 023
За зависимост не знам, но за тази група медикаменти още не е съвсем ясно какво става като се спрат, сравнително от скоро се използват.

# 54
  • София
  • Мнения: 16 203
Нали уж принципът на прием бил увеличаване на дозите, плато, и после намаляване на дозите, поне така пише в листовката. Нямам опит, не знам. От друга страна, срещу една инжекция седмично - няма зависимости, няма болести...

Един ден патентът на Ново Нордиск ше падне, и тогава всяка фабрика за лекарства ще може да го произвежда, и няма да е скъпо. Колега от Щатите, който следи цените на акциите, ми каза, че с увеличаването на продажбите на Оземпик, спадат продажбите на МакДоналдс...Имам предивид продажбите на продуктите им, не на акциите им. Цените на акциите следват тенденцията на данните за продажбите.

# 55
  • Мнения: 793
Това с Оземпика на мен ми е плашещо. По-добре човек да прави интервално гладуване или нещо подобно, просто да се ограничава количеството храна.

И аз пиех кафето с много захар. Сега слагам малка лъжичка мед. Отначало ми беше гадно, но постепенно свикнах и даже ако седна на кафе навън и сложа захар в кафето, ми е неприятно сладко. Горчиво не мога да го пия.

# 56
  • София
  • Мнения: 16 203
На мен също ми е плащещо, обаче междувременно се научават все повече (положителни) ефекти.

С разбито мляко кафето няма нужда от подслаждане.

# 57
  • Мнения: 11 392
Чета ви и си мисля, че верно този, който е измислил Оземпика, ще вземе Нобелова награда. Оказа се, че подтиска не само влечението към сладкото и храната, ами и всякакви други зависимости, вкл. към наркотици. А гастроентеролози твърдят, че виждат на ултрaзвук как при употреба на Оземпик се възстановяват увредените вътрешни органи.

Sharky, не се заяждам! Просто се питам как се доверявате на лекарство от 2019 година /т.е. тепърва ще му се види потенциала и страничните ефекти/, което е обявено, че увеличава риска от рак на щитовидната и забавя изпразването на стомаха, действа директно върху панкреаса.
Значи кардиологични лекарства, които увеличават риска от рак на щитовидната се изписват при много, много крайни случаи и то на пациенти на по-напреднала възраст. Обаче, за да отслабнат хората приемат спокойно лекарство с такъв потенциално опасен страничен ефект! От кога дупето е по-важно от сърцето?

Въобще някой замислял ли се е какъв е процесът по изпразване на стомаха и по какъв начин аджеба един медикамент може да забави този процес. Тъй като не съм експерт, а само лаик, който обича да чете по темата само ще отбележа, че при хората с мозъчна смърт процесът за изпразване на стомаха си остава непроменен.

Лекарството официално е признато, че може да доведе до панкреатит. Има някой спорове и под сурдинка се говори, че може да доведе до рак на панкреаса. Панкреатитът сам по себе е толкова болезнено състояние. А рака на панкреаса е най-болезнената форма на рак.

Наистина не разбирам защо само, за да отслабнат приемат лекарство, за което може да платят такава висока цена. Вярата, че "на мен няма да се случи" е единственото обяснение.

# 58
  • София
  • Мнения: 16 203
Аз лично не съм се доверила ОЩЕ. Засега чета, ако лекар ми го изпише, може и да пробвам.

По страничните ефекти:

1. Ракът на щитовидната: засега е установено леко нарастване на случаите само при опитните мишки, не и при хора

2. И досега възлите на щитовидната се оперират безконтролно, без да са рак. Български хирург, живеещ и работещ в САЩ още преди години "възстана" срещу изрязването на щитовидната "превантивно".  Аз имах възелчета преди 18 години, изчезнаха сами с пиене на храносмилателни ензими (папаин и бромелаин, пих ги за страствания след миомектомия, не за щитовидната).

3. За панкретита: моят собствен баща беше болен от панкреатит. Докара си го с неядене, чрез многогодишно подменяне на храна с алкохол. Не стига до рак, алкохолът успя да го убие на 59 г.  през бъбреците, 8 години след първото влизане в болницата за панкреaтит.

...
Мисля, че всички с наднормено тегло плащаме много висока цена заради страничните ефекти от храната, която поемаме.

...
П.С. Дописвам се: аз лично се доверих на нещо още по-ново, ваксините срещу КОВИД, и съм много доволна, КОВИД не съм хващала. Така че колко е ново едно нещо не е критерий за неговата полезност и ефективност, особено в медицината.

Последна редакция: нд, 17 дек 2023, 11:52 от Sharky*

# 59
  • Мнения: 793
Затова е важно да не се приема много храна!

При болните от рак например високият индекс на телесна маса влошава прогнозата, чисто статистически.

# 60
  • Мнения: 11 392
Sharky, съжалявам за баща ти Sad

Това за щитовидните възли е много интересно. Вероятно си премахнала възпаленията в тялото си и е последвало оздравяване.

# 61
  • София
  • Мнения: 16 203
Дорис, той почина  много, много отдавна, 13 години след майка ми, през 1995 г.

# 62
  • Мнения: 1
И аз съм зависим към сладкото. Всеки ден ям сладко и минавам килограм. Sad няма спасение, това е най-долния наркотик!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт