Зависимост към захар и има ли решение

  • 2 685
  • 62
  •   2
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 717


В скрития текст е от фейсбук, не е точно от книгата
Скрит текст:
За холистичния подход към тялото и връзката на храната с когнитивните процеси в мозъка ✨

"НАШИЯТ ВТОРИ МОЗЪК - ЕНТЕРАЛНАТА НЕРВНА СИСТЕМА

В червата си имаме истински "втори мозък", наречен ЕНТЕРАЛНА НЕРВНА СИСТЕМА.
Тя отговаря за регулирането на жизнените функции на стомашно-чревния тракт и метаболизма. Сред тези функции е регулирането на хранопровода, стомаха и колоректалните функции, което предполага абсорбиране и смилане на хранителни вещества, както и поддържането на защитни лигавични мембрани. Също така отговаря за предотвратяването на заболявания, свързани с тези дейности.
Ентералната нервна система също така поддържа биохимичната среда в различните области на стомашно-чревния тракт, като по този начин осигурява точното ниво PH и химичен състав необходими за работата на храносмилателните ензими.
Ентералната нервна система е изградена от неврони и глиални клетки, организирани в ганглии, разположени в стените на органите на храносмилателната система.

10 факта за интелигентността на червата:

1. Чревният тракт е единствения орган в системата, който може да изпълнява функциите си без контрола на главния мозък.

Може да мислите за червата си като за "бунтовник срещу властта", защото те нямат нуждата да чакат импулси от главния мозък, за да извършат своята важна работа в процеса на храносмилането. Това не е и необходимо, тъй като червата действат като отделен "мозък". Никой друг орган освен сърцето не може да се сравнява с тази способност на червата.

2. Чревният тракт има собствена нервна система.

Чревната нервна система (Ентералната нервна система) е управител на червата и функционира самостоятелно, като тя е контролния механизъм за храносмилането и елиминирането. Тя извършва рефлексна дейност в отсъствието на сигнали от Централната нервна система.  

3. В червата има над 100 милиона мозъчни клетки.

Способността на червата ви да мислят сами за себе си не е изненада . В дългите им канали има милиони мозъчни клетки наречени Неврони.
Чревната нервна система се състои от висока концентрация на неврони и глиални клетки, и всъщност тя съдържа най-дългата колекция от неврони, които са извън мозъка. Тези неврони са доста повече, отколкото онези, които се намират в гръбначния мозък и периферната нервна система. Освен това количеството информация, изпратено от червата до мозъка, надвишава количеството, изпратено от мозъка до червата.

4. Червата изпращат емоционални сигнали към мозъка, което предполага, че първо "чувстваме" с червата си.

Мозъкът и червата са взаимосвързани чрез нервите и се характеризират със сравнима структура, функция и химично кодиране. Ето защо червата се наричат "втори мозък".
В червата е вграден голям висцерален нерв - нервус вагус (блуждаещия нерв). Изследвания показват, че до 90% от неговите влакна пренасят информация от червата към мозъка, а не обратното. С други думи, мозъкът интерпретира сигналите от червата като емоции. Силата на връзката между червата и мозъка става особено очевидна, когато страдате от храносмилателни симптоми като коремна болка, спазми, тежест, подуване, диария и запек, които могат да бъдат много притеснителни и да повлияят на качеството Ви на живот. Изживяването на стресови предизвикателства като изпити, интервюта или важни бизнес срещи, също може да предизвика храносмилателни симптоми. Червата изпращат на мозъка множество информация, която може да повлияе както на Вашето физическо, така и на психичното състояние, като настроението Ви, въпреки че може да не сте напълно наясно с този процес и взаимозависимост.
При здрави стомах и черва човек е спокоен, в добро настроение, с бистър ум и оптимално тегло, което показва че в стомашно-чревния тракт присъства необходимата микрофлора..

5. Стомашно-чревните заболявания могат да се разглеждат като "психично заболяване" на червата (на Ентералната нервна система).

Около 90% от серотонина, тази чудодейна молекула на доброто настроение, която служи като антидепресант се намира в червата. Серотонинът е химично вещество, което играе значителна роля за регулиране на Вашето настроение, емоции, апетит, биологичен часовник, добър сън и сексуално желание. Освен това той има отношение към остаряването, ученето и паметта. Серотонинът в червата може да окаже въздействие върху мозъка Ви не директно, а чрез въздействие върху имунната система и сетивните Ви нерви.
Нищо чудно, че диетите, лекарствата и антибиотиците могат да предизвикат хаос в настроението.

6. Здравите черва могат да защитят костите ви.

При изследване на връзката между серотонина и червата е открита неочаквана връзка между червата и костите. Инхибирането на освобождаването на серотонин в червата е противодействало на намалената костна плътност при остеопороза.

7. Нови изследвания показват връзки между аутизма и по-малкото щамове бактерии в червата.

В девет от 10 случая аутистите имат общи дисбаланси като синдром на пропускливите черва, синдром на раздразнените черва и по-малко щамове на добрите бактерии.

8. Храната влияе на настроението ви.

Доказано е, че различните храни въведени в червата предизвикват промяна в настроението на човека, без той да е наясно какво яде. Мазнините например, увеличават чувството на щастие и удоволствие, което изглежда предизвиква освобождаването на допамин - естествения опиат на мозъка.
Също така консумацията на въглехидрати стимулирала отделянето на серотонин, невротрансмитерът на доброто настроение.

9. Чревният ви тракт е най-добрият ви приятел при настинки и грип.

В червата ви се намират не само много от мозъчните клетки, но и повечето от имунните клетки - около 70 %. Те са под формата на чревно-асоциирана лимфоидна тъкан или GILT, която играе огромна роля в защитата, убиването и изхвърлянето на чуждите болестни нашественици. ГИЛТ и вашият чревен микробиом, който представлява трилиони бактерии, живеещи като огромна микробна вселена в червата ви работят усилено, за да ви помогнат да се отървете от всичко, което ви разболява най-много. Още една причина да внимавате с употребата на антибиотици, тъй като те убиват добрите бактерии заедно с лошите.

10. Червата ви могат да се пристрастят към опиати, също както мозъка ви.

В червата ви се намират опиоидни рецептори, които се откриват и в мозъка. Чревният тракт е също толкова податлив на пристрастяване, колкото и мозъка, и всъщност може да допринесе за големи трудности, които някои зависими изпитват, за да се откажат от навика си."

@Бионевроемоция

# 46
  • Мнения: 32 188
Ако намерите решение как да се спре сладкото завинаги, ще ви дадат Нобелова награда Simple Smile


Ох, какви са тия преувеличения.
Ми дай си ми нобеловата награда тогава Joy
Както и на много други хора.
Все едно да ми казваш, че за нобелова са всички отказали цигари, алкохол и т.н.
Много са.

# 47
  • София
  • Мнения: 274
Ако намерите решение как да се спре сладкото завинаги, ще ви дадат Нобелова награда Simple Smile


Ох, какви са тия преувеличения.
Ми дай си ми нобеловата награда тогава Joy
Както и на много други хора.
Все едно да ми казваш, че за нобелова са всички отказали цигари, алкохол и т.н.
Много са.
Точно и аз това си помислих. Искам си нобеловата награда 🤣

# 48
  • Мнения: 13 287
Спира се и едно, и друго, дори и без такива гръмки изказвания. Нито пък виждам смисъл да заявявам как никога повече и завинаги няма да пипна съответното нещо. Но да го ям/пия рядко и умерено е много разлино от това да налитам постоянно.
Познавам и диабетик на инсулин, който упорито си яде както си знае, а не е да не му е ясно че това е много лош избор. Ама то много му се ядяло...
Продължавам да твърдя че е избор, за мен не е нормално голям човек да се държи като малко дете и да не си слага спирачка като знае че трябва. Те са малки и зависят от нас, а ние се очаква сами да сме достатъчно отговорни.
И на мен ми се пие бира и ми се ядат картофки, ако може всеки ден. И хляб, и пица... Да, ама имам ИР, така че просто не го правя, а не е като да не искам. А докато ядях такива неща, бях способна да преяждам с тях и го правех, понеже те не са и засищащи за дълго, освен че са вкусни. Само който е изяждал половината тава с картофи или ориз преди да се усети, ще ме разбере.
Преодолява се и това като си науми човек.

# 49
  • Мнения: 834
Ех, това беше шега, не гръмко изказване Simple Smile
Всичко трябва да е с мярка, това е истината!

# 50
  • София
  • Мнения: 16 212
Чета ви и си мисля, че верно този, който е измислил Оземпика, ще вземе Нобелова награда. Оказа се, че подтиска не само влечението към сладкото и храната, ами и всякакви други зависимости, вкл. към наркотици. А гастроентеролози твърдят, че виждат на ултрaзвук как при употреба на Оземпик се възстановяват увредените вътрешни органи.

# 51
  • Мнения: 4 970
Преди време също бях пристрастена към сладкото. Кафето с 2-3 лъжички захар ми беше най-малкия проблем. Любимият ми навик- вечер. След обилна вечеря да заседна пред ТВ и неусетно да изям един шоколад. Шоколадовите бонбони, когато съм била на работа изобщо не ги броя.
С годините и възрастта, натрупаните кг ме накараха да сложа край.
Първата седмица, 10 дни беше много трудно, но с инат..Вече сладкото изобщо не ме изкушава, а кафето го обичам горчиво.
От три месеца почти и с тестото водя битка ( по- трудна се оказа), но хляб не съм хапвала.
Е, миналата седмица най- накрая си пуснах кръвна захар и инсулин на гладно. Оказах се с ИР въпреки, че и двете са в норма според граничните на лабораторията. НОМА е леко в рискова зона.
Та инат е в началото и ако седмица издържиш става по- леко, а след време ако опиташ не ти е така сладко.

# 52
  • София
  • Мнения: 274
Чета ви и си мисля, че верно този, който е измислил Оземпика, ще вземе Нобелова награда. Оказа се, че подтиска не само влечението към сладкото и храната, ами и всякакви други зависимости, вкл. към наркотици. А гастроентеролози твърдят, че виждат на ултрaзвук как при употреба на Оземпик се възстановяват увредените вътрешни органи.

Интересно, а дали самото то поражда зависимост?

# 53
  • Мнения: 13 287
За зависимост не знам, но за тази група медикаменти още не е съвсем ясно какво става като се спрат, сравнително от скоро се използват.

# 54
  • София
  • Мнения: 16 212
Нали уж принципът на прием бил увеличаване на дозите, плато, и после намаляване на дозите, поне така пише в листовката. Нямам опит, не знам. От друга страна, срещу една инжекция седмично - няма зависимости, няма болести...

Един ден патентът на Ново Нордиск ше падне, и тогава всяка фабрика за лекарства ще може да го произвежда, и няма да е скъпо. Колега от Щатите, който следи цените на акциите, ми каза, че с увеличаването на продажбите на Оземпик, спадат продажбите на МакДоналдс...Имам предивид продажбите на продуктите им, не на акциите им. Цените на акциите следват тенденцията на данните за продажбите.

# 55
  • Мнения: 834
Това с Оземпика на мен ми е плашещо. По-добре човек да прави интервално гладуване или нещо подобно, просто да се ограничава количеството храна.

И аз пиех кафето с много захар. Сега слагам малка лъжичка мед. Отначало ми беше гадно, но постепенно свикнах и даже ако седна на кафе навън и сложа захар в кафето, ми е неприятно сладко. Горчиво не мога да го пия.

# 56
  • София
  • Мнения: 16 212
На мен също ми е плащещо, обаче междувременно се научават все повече (положителни) ефекти.

С разбито мляко кафето няма нужда от подслаждане.

# 57
  • Мнения: 11 449
Чета ви и си мисля, че верно този, който е измислил Оземпика, ще вземе Нобелова награда. Оказа се, че подтиска не само влечението към сладкото и храната, ами и всякакви други зависимости, вкл. към наркотици. А гастроентеролози твърдят, че виждат на ултрaзвук как при употреба на Оземпик се възстановяват увредените вътрешни органи.

Sharky, не се заяждам! Просто се питам как се доверявате на лекарство от 2019 година /т.е. тепърва ще му се види потенциала и страничните ефекти/, което е обявено, че увеличава риска от рак на щитовидната и забавя изпразването на стомаха, действа директно върху панкреаса.
Значи кардиологични лекарства, които увеличават риска от рак на щитовидната се изписват при много, много крайни случаи и то на пациенти на по-напреднала възраст. Обаче, за да отслабнат хората приемат спокойно лекарство с такъв потенциално опасен страничен ефект! От кога дупето е по-важно от сърцето?

Въобще някой замислял ли се е какъв е процесът по изпразване на стомаха и по какъв начин аджеба един медикамент може да забави този процес. Тъй като не съм експерт, а само лаик, който обича да чете по темата само ще отбележа, че при хората с мозъчна смърт процесът за изпразване на стомаха си остава непроменен.

Лекарството официално е признато, че може да доведе до панкреатит. Има някой спорове и под сурдинка се говори, че може да доведе до рак на панкреаса. Панкреатитът сам по себе е толкова болезнено състояние. А рака на панкреаса е най-болезнената форма на рак.

Наистина не разбирам защо само, за да отслабнат приемат лекарство, за което може да платят такава висока цена. Вярата, че "на мен няма да се случи" е единственото обяснение.

# 58
  • София
  • Мнения: 16 212
Аз лично не съм се доверила ОЩЕ. Засега чета, ако лекар ми го изпише, може и да пробвам.

По страничните ефекти:

1. Ракът на щитовидната: засега е установено леко нарастване на случаите само при опитните мишки, не и при хора

2. И досега възлите на щитовидната се оперират безконтролно, без да са рак. Български хирург, живеещ и работещ в САЩ още преди години "възстана" срещу изрязването на щитовидната "превантивно".  Аз имах възелчета преди 18 години, изчезнаха сами с пиене на храносмилателни ензими (папаин и бромелаин, пих ги за страствания след миомектомия, не за щитовидната).

3. За панкретита: моят собствен баща беше болен от панкреатит. Докара си го с неядене, чрез многогодишно подменяне на храна с алкохол. Не стига до рак, алкохолът успя да го убие на 59 г.  през бъбреците, 8 години след първото влизане в болницата за панкреaтит.

...
Мисля, че всички с наднормено тегло плащаме много висока цена заради страничните ефекти от храната, която поемаме.

...
П.С. Дописвам се: аз лично се доверих на нещо още по-ново, ваксините срещу КОВИД, и съм много доволна, КОВИД не съм хващала. Така че колко е ново едно нещо не е критерий за неговата полезност и ефективност, особено в медицината.

Последна редакция: нд, 17 дек 2023, 11:52 от Sharky*

# 59
  • Мнения: 834
Затова е важно да не се приема много храна!

При болните от рак например високият индекс на телесна маса влошава прогнозата, чисто статистически.

Общи условия

Активация на акаунт