Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - тема 8

  • 19 800
  • 376
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 253
Mimsi, идеята е, да ти събере оферти - при мен събра от 8 банки. Даде ми ги предварително. В тях виждаш от коя банка е, на какъв лихвен %, гпр, допълнителни условия (продукти, застраховки и прочие), колко финансира банката, колко ще върнеш. Обсъждате ги и избирате заедно (дали по гпр и очаквана сума, или по други показатели). Така или иначе, ти като си видял всички оферти и банка Х е с по-ниска лихва и гпр, няма да искаш банка У. От друга страна, обикновено част от посредниците работят и с по-добри условия отколкото ако отидеш сам да питаш в банката (както хората казват договарят ги).

# 16
  • Мнения: 2
Хората често подценяват допълнителните разходи, които възникват при покупката на жилище. Когато цената на имота е близо до тавана на предварително зададения от вас личен бюджет, можете да си създадете сериозни неприятности. Затова желателно е да заделите известна сума, която да бъде на ваше разположение, в случай на неочаквани разходи. В изчисленията трябва да предвидите еднократните такси като агенционна, нотариална, общинска и такса за оценка, а също така евентуалните разходи за ремонт и обзавеждане.

# 17
  • Мнения: 3 253
Към тези на Емилия добавям и такса за учредяване на ипотека и такса за отпускане. Ако е потребителски кредит, могат да се вземат след отпускане, но при ипотечния се превеждат директно на продавача около 5 дни след сделката и вие трябва да осигурите другите.

# 18
  • Мнения: 124
Здравейте,

Харесали сме апартамент с двоен гараж в Надежда 4 на зелено. Искат 4000е (не знаем за гаража колко е и дали има) депозит и 20% на предварителен договор, което общо е около 50,000е (това е % от общата цена на ап. + гаража + депозита). Тези пари ще са лични, без кредити. Обаче от акт 14 ще теглим ипотека.

1. Първия ми въпрос е, в такъв случай банката ще иска ли самоучастие? Тоест трябва ли да заделяме още пари по кредита.
2. Какви други такси ни очакват освен нотариус. Колко пари е редно да имаме г/д. Общо цената е 235,000 евро ако има значение (говорихме с инвеститора и ще направи цена, но първо трябва да кажем каква "конфигурация" искаме понеже се двоумим между 2 апартамента). Ремонт и обзавеждане не включвам, имаме апартамент и не сме на зор да се местим. Ще си го правим сами каквото можем.
3. Кое е по-добре, теглене на ипотека или да ипотекираме сегашния ни апартамент (и евентуално гаража и паркомястото)?
4. Риск ли е на зелено или да чакаме акт 14 (съответно и по-висока цена). Рових за инвеститора, има завършени сгради по морето и в Надежда/Връбница. При лична среща с него, каза че ДСК и УниКредит са отпускали ипотеки на купувачите (което е добре щом банката е дала?).

# 19
  • Мнения: 3 925
Опишете го в предварителния договор, то това е самоучастието. Таксите, извън нотариалните, са в зависимост от банката обикновено. Лихвите при ипотечен кредит за покупка са по-ниски, тоест това е по-изгодния вариант в момента. Риск на зелено винаги има, при доказалите се строители по-нисък, но съществува. Риск има и за повишаване на цената също така. Малко са банките, които отпускат ипотечен кредит с обезпечение имот, който няма Акт 15.

# 20
  • Мнения: 4 582
Уникредит и ДСК на колко незавършени сгради са отпускали кредити...

1. Банката сигурно ще иска самоучастие, но трябва да питате колко. И имайте предвид, че самоучастие означава според оценката на имота. В някои случаи може да няма самоучастие и да се кредитира 100%, че и отгоре от реалната цена, докато при други едва да стигне 50%.
2. Има такси при нотариуса, за вписване на ипотека, вече зависи от условията по кредита има ли още - например може да хванете промоция и банката да намали или покрие някои такси. Може да имате комисиона за брокер, но ние тук няма как да знаем.
3. Намерете си адвокат, специалист по имоти. Нека прегледа договора ви, за да няма после оплаквания как ви искат пари, защото има инфлация или строителят е продал едни и същи апартаменти няколко пъти.
4. Не бих ипотекирала жилището, в което живея, за да купувам нещо, което евентуално ще бъде готово след години. Ипотеката ще означава, че ако не можете да плащате, банката е в правото си да ви продаде жилището.
5. Идете в ДСК и Уникредит. Завършени сгради по морето не е кой знае колко добра препоръка. А това, че банката отпуска за покупка на зелено, не е критерий.

Питайте за гаража непременно. Много строители продават апартамент и искат отделно огромни суми за гаражите. И да имате писмено проект колко е голямо това двойно място. Да не се окаже като за две малки коли, залепени една за друга.

# 21
  • Мнения: 8 828

3. Намерете си адвокат, специалист по имоти. Нека прегледа договора ви, за да няма после оплаквания как ви искат пари, защото има инфлация или строителят е продал едни и същи апартаменти няколко пъти.

можеш ли да ми препоръчаш такъв адвокат, специалист по имоти.

# 22
  • Мнения: 23
Здравейте!

Имате ли представа дали е възможно теглене на ипотечен кредит / потребителски, ако в момента съм в срочен договор?

И възможно ли е отпускането на кредит в случай, че имам гарант?

# 23
  • София
  • Мнения: 3 912
Питайте в няколко банки. Дали ще ви отпуснат и на каква цена, зависи от много фактори, не само от вида на трудовия договор.

# 24
  • Мнения: 1
Здравейте. Ще купуваме жилище. Сума ще е 50 000лв. Какво бихте ме посъветвали ипотечен или потребителски кредит да е? И съответно от къде..гледам условията на доста банки, но все си мисля, че може да има уловка някъде и не знам към коя да се насоча. За първи път ще тегля кредит и съм сууупер боса ,както се казва по тази тема. Благодаря.


Здравейте ,има един сайт за имоти и там е дадена опция да се запита за кредит към различни банки ,без да се плаща .Мой познати пробваха ,а бяха без никакви пари ,успяха да си вземат апартамент и им предложиха най-добрите условия за тях .Сайта е realistimo.com ,има и имоти .Понякога се налага да се тегли и ипотечен и потребителски кредит ,ако нямаш никакви пари .Надявам се да съм бил полезен .

# 25
  • Мнения: 3 925
Не бих съветвала никого да се впуска в покупка в момента, ако няма никакви заделени пари. Но всеки сам си преценява в крайна сметка, просто за мен е изключително рисково.

# 26
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 334
Не бих съветвала никого да се впуска в покупка в момента, ако няма никакви заделени пари. Но всеки сам си преценява в крайна сметка, просто за мен е изключително рисково.

Съгласна съм,но Ambrosia ,как ще коментираш по-горния пост на потребителката   при заделени и ще се платят 50 000 е за капаро ...,ама имота струва 235 000е ..Аз само като го чета и ме заболява главата ,чак едно такова нереално много ми се вижда ,незнам каква трябва да е тази ипотека -вноска и години No Mouth

# 27
  • Мнения: 3 070
Здравейте ,има един сайт за имоти..
Сериозно ли? Stuck Out Tongue Closed Eyes

# 28
  • Мнения: 3 925
Кое как да коментирам? Ипотека от 200 хил. е. от много време не се брои за висока Simple Smile В София един обикновен тристаен апартамент е 200 хил. евро и под тях да се намери нещо добро си е на късмет. Обикновено банките отпускат до 800 хил. лв. и нагоре. Поне тази, в която беше моят кредит, отпуска в момента до 800.

# 29
  • Мнения: 4 582
800 000 лв., т.е. 400 000 евро и нагоре? Какви са тия имоти, ще рече човек, че половин София е Манхатън.

Общи условия

Активация на акаунт