Развод в чужбина. Как?

  • 58 504
  • 130
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 7 605
Liska, не са 10 месеца, а цяла година - 12 календарни месеца да са разделени. Различни адреси и тн.
Ще пошушна на една обща позната да драсне два реда по темата, че в момента е в такава процедура.
От нея знам, че според дохода може да е безплатна процедурата.


Потвърждавам zа 12те месеца.
При раzвод е zадължително да се ангажира адвокат, може и един адвокат zа двамата да е. Ако съпруzите (или единия от тях) са с ниски доходи, имат право на Процескостенбайхилфе. Молбата се попълва при адвоката оЩе при първата консултация, и ако бъде одобрена (според доходите), раzходите по делото както и хонорара на адвоката се поемат от държавата (беz първата консултация).

# 31
  • Мнения: 11 315
Мен ме интересува какви са правата на българка, женена за чужденец и живеееща в страната му, да кажем Германия.
Ако хипотетично предположим, че жената не е работила, а е родила едно-две деца,
какво се получава ако в един момент реши да се развежда. ОСтава на улицата ли? Или може би трбва директно да си стяга куфарите за БГ, където не я чака нищо добро барбар с децата.
На какво могат да разчитат тия наши сънароднички, които до този момент са живели на издръжка на мъжете си? Какъв е размера на издръжката? Само за децата ли или и за нея нещо се полага? Кой им поема на тия хора здравните застраховки? А наема на жилището?

Зависи от статута, който имаш. Ако си с нидерласунгсерлаубнис (ауфенталтсерлаубнис) унбефристет, няма да се налага да се връщаш, още повече, ако родените по време на брака деца са с немско гражданство. Говоря за Германия, тъй като даде пример с нея.
При едно такова положение се обръщаш към Фрауенхаус (адресите ги има в жълтите страници), те могат да ти осигурят адвокат. За издръжката - решава съда, според дохода на таткото, като тази издръжка е за всички - за майката и децата. Оттам нататък - детски, социални и толкова. Социаламта ти поемат наема на жилището, обзавеждането, ако е наложително. Те плащат и здравните осигуровки. Освен това могат да ти помогнат за започване на някакъв образователен курс, да ти намерят работа, детска градина за децата или ясла и тн.

# 32
  • Мнения: 5 183
Зависи от статута, който имаш. Ако си с нидерласунгсерлаубнис (ауфенталтсерлаубнис) унбефристет, няма да се налага да се връщаш, още повече, ако родените по време на брака деца са с немско гражданство. Говоря за Германия,...

Направо се запених, докато из4ета горепосо4ените термини  Mr. Green

# 33
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
dorinda ,аз се развеждам в момента в БГ.Тьи като не можем да ходим на вси4ки дела и двамата(да не кажа на нито едно),упьлномоЩихме един адвокат.Всеки от нас подписа и завери пьлномоЩтно кьм него.Аз го заверих в Бг а таткото на детето ми ,го завери тук в посолството.Адвоката направи един документ ,в който подробно беШе написан размера на издрьжката ,детето при кого остава ,кога таткото има право да го вижда  и дали сьпругата си сменя името след развода.Мисля ,4е ниЩо пове4е не пиШеШе.Този документ е в два екземпляра единя го подписа таткото а другият аз.Този документ не се заверява.До колкото зная ако трябва да се явявам на дело(само аз или само таткото) то ,Ще е само едно.
Да допьлня ,4е развода(най_вероятно ве4е е станало ясно) е по взаимно сьгласие и таткото е бьлгарин.
Надявам се да сьм ти помогнала поне малко.....  bouquet

# 34
DO DORINDA:

Аз се развеждах през 2001 в БГ.Ние не живеехме от доста години заедно,но тъй като той бе6е в 4ужбина/Той е българин/, трябва6е да го из4акам за да се разведем.Намерихме си адвокати и  бе6е по взаимно съгласие.Има 2 дела,на първото е задължително да се яви-ТОЗИ,които е завел делото.На втората бе6е задължително да се явим двамата,даже за по-сигурно със свидетели.Ние нямахме кой знае какви проблеми,просто различни амвиции,даже до ден дне6ен подържаме супер отно6ения.Аз се омъжих наново,тои съ6то се ожени.Просто живот!Това го пи6а просто за да ви кажа,4е на нас ни искаха ЗАДЪЛЖИТЕЛНО явяване на 2-ро дело.

# 35
  • Мнения: 11 315
Зависи от статута, който имаш. Ако си с нидерласунгсерлаубнис (ауфенталтсерлаубнис) унбефристет, няма да се налага да се връщаш, още повече, ако родените по време на брака деца са с немско гражданство. Говоря за Германия,...

Направо се запених, докато из4ета горепосо4ените термини  Mr. Green
Това е от малкото недостатъци на немския език  Mr. Green
Иначе преведено на български - настанително разрешително ( разрешение за пребиваване) безсрочно  ooooh!

# 36
  • Мнения: 624
Споко ето едно старичко определевние ,имам и едно от 2005 на ВКС делото беше на колежка ,но трябва да го попрепиша ,че е само на хартия да го пусна това второто е мн по-добро ,ако някой се интересува ще го пусна /фрагменти ,че кофти се сканира /
но ето това старичкото


Определение № 117 от 19.IX.1959 г. по гр. д. № 7277/59 г., I г. о.

Съдебна практика на ВС на НРБ - граждански отделения, 1959 г., С., Наука и изкуство, 1960 г.

чл. 259 ГПК

Неявяването на ищеца в производството за прекратяване на брака поради продължително отсъствие от страната не е основание за прекратяване на делото.   Съгласно чл. 259 ГПК явяването на съпрузите в първото по делото съдебно заседание е задължително.  Неявяването на ответника не е обаче пречка за разглеждане на молбата за прекратяване на брака, но съдът в този случай може да приложи разпоредбата на чл. 114 ГПК. Неявяването на ищеца обаче без уважителни причини е предпоставка за прекратяване на производството.

   По приложението на тази разпоредба Пленумът на ВС с Постановление № 1/1957 г., т. 1, е пояснил, че провеждането на помирително заседание не е задължително в случаите, когато някой от съпрузите е под запрещение, до отсъствие или когато поради друга неопределима причина не може да се очаква помирение.  Следва да се направи извод, че неявяването на ищеца в помирителното производство по уважителни причини не е основание за прекратяване на производството.  Постановлението на Пленума на ВС - № 1/1957 г., т. 1 - дава основание да се приеме, че за уважителна причина следва да се счита поставянето под запрещение на ищеца или неговото отсъствие от страната за продължително време.
   В настоящия случай ищцата се намира в чужбина, видно от заверката на пълномощието, направена от българското посолство в У.  Защитата на ищцата твърди, че тя там е на постоянна работа в българския ресторант.  Ако това е така, както приема и градският съд с определението си, то очевидно е, че ищецът не е могъл да се яви по делото по уважителни причини и че това отсъствие на страната е основание да не се проведе помирително заседание, освен ако съдът счете, че се налага да се приложи разпоредбата на чл. 114 ГПК.   Градският съд, за да приеме, че не са налице уважителни причини за неявяването на ищцата, е приел, че пребиваването й в тази страна не съставлявало неопределима пречка за нейното явяване.  ВС счита този извод на съда за неправилен.  Пребиваването на ищцата в друга страна на постоянна работа следва да се схване като пречка, която не може лесно да бъде преодоляна предвид на формалностите, свързани с искане разрешение, визи и др., и обстоятелството, че удовлетворението на тези изисквания не зависи само от ищцата, нито с определен от нея срок, свързан с датата на разглеждане на делото.

# 37
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
Val,успех мила.
Бет,и при мен е по4ти са6тото,но имам и син,който е с ба6та си.
Благодаря ви и на двете.
Незнам дали мога да го направя,но все пак....Донна2 се зае с моя слу4ай и се надявам да приклЮ4и бързо и безболезнено.

# 38
  • Мнения: 3 423
Много се радвам, че сте така активни в
тази толкова важна тема. Пък и се включи
вещо лице, така ли се казва, Донна2?
А как стоят нещата, ако двамцата, дето
искат да се разделят, живеят в чужбина,
единият от тях само е българин, бракът им
е и български, и чужбински? Може ли единият
да подаде молба в България, ще бъде ли
уважена? Или бракът се разтрогва само на
територията на страната, където двамата
живеят? Досега май говорехте предимно за
българо-български бракове. Кой закон е в
сила при смесените? И дали има разлика, ако
единият от семейството е примерно швед или
мароканец, или намибиец, или германец?
Т.е. законът единен ли е? Може ли само по
българския закон да се разведат, ако не живеят
обаче в България? Много заплетено ми се струва.

# 39
  • Мнения: 624
 
 Брачните искове са подведомствени на българските съдилища, ако един от съпрузите е български гражданин или има обичайно местопребиваване в Република България.

Разводът между съпрузи с еднакво чуждо гражданство се урежда от правото на държавата, чиито граждани са те при подаване на молбата за развод.
Разводът между съпрузи с различно гражданство се урежда от правото на държавата, в която се намира тяхното общо обичайно местопребиваване към момента на подаване на молбата за развод. Когато съпрузите нямат общо обичайно местопребиваване, прилага се българското право.
Ако приложимото чуждо право не допуска развода и към момента на подаване на молбата за развод единият от съпрузите е български гражданин или има обичайно местопребиваване в Република България, прилага се българското право.

Все пак за чужбина тоя развод за да се признае следва да мине през екзекватура /признаване на чуждестранното решение/
Тоя съпруг чужденец ,ако си е в чужбина следва да се призове там /малко глаболно.../ е може и с ДВ , но доколко ще е редовно това за чуждата държава др. въпрос ,трябва да питате адвокат на място.

Разбира се ако нямате интерес от екзекватурата .......няма да има проблем да се призове с ДВ .....



Последна редакция: сб, 20 яну 2007, 14:48 от donna2

# 40
Здравей Simple Smile
Изнервих се достатъчно докато се регна  в този сайт а още повече докато схвана къде да задам въпрос/явно още не съм разбрала/ защото се хванах като удавник за сламка Simple Smile за теб ако можеш да помогнеш а и всеки друг
та питането ми е относно развод по взаимно съгласие в Испания
родителите са българи брака е сключен в БГ има детенце обаче което се отглежда в БГ от баба
Как да се реши въпроса със срещите на детето с бащата когато си идва в БГ?
трябва ли в споразумението за развода да са описани колко дни може да прекарат заедно?
И въобще как може да се следи дали се изпълнява това споразумение

# 41
  • Мнения: 624
 Grinning Е добре де тоя развод Испанси съд ли го е постановил/нещо не мога да разбера от написаното/ ..........,че да ти обясня кво да направиш в БГ че да мине процедурата по признаване не испанскоте решение у нас и от там на вс. друго.
Или още не сте се развели.................
Абе ако нямате разногласие помежду си къв е проблема детето да се вижда когато пожелаете и имате възможност за това.

# 42
Здравейте, моля за съвет! Сестра ми живее в Чили, съпруга й е чилиец, имат дете на 3 години. Имат проблеми и може би ще стигнат до развод, но тя не може да си дойде с детето без негово съгласие. Тя е без работа там и няма на кой да разчита. Как да й помогна? По добре ли ще е блъфира по някакъв начин, да успее да си дойде и от тук да поиска развод? Моля за съвет или за координати на добър адвокат с който да се посъветвам. Много ви благодаря!!!

# 43
  • Мнения: 624
За развод ще я разведем ,за детето да го доведе тука ........да се обърне към Чилийските власти,ако онзи не го пуска да дойде
Вижте ако вс. трябва да бъде точно ,първо тоя брак фигурира ли  у нас ,къде се е женила в БГ или чужбина ,ако е в чужбина тоя брак вписан ли е в общината ,ако ли не като дойде и това да прави ,е мооже и през консулската служба ама е бавно .
После за да може вс. да  е точно и ако тя иска екзекватура ще се стигне до международно призоваване съгласно МЧП............е може да се призове с ДВ ,обаче не мога да и гарантирам там екзекватурата , затова да пита тамошен адвокат какво се иска за да бъде признато нашето решение в Чили/относно развод ,родителски, права, издръжка /,че да не се стигне и там отново да се развежда.
Пък може и да няма интерес жената от екзекватура ...................тогава тоя развод с призоваване само с ДВ ще и свърши работа ...........

Последна редакция: ср, 24 яну 2007, 17:46 от donna2

# 44
мерси за отговора, сега ще питам сестра ми дали си призна брака тук, защото е сключен в Чили и не си спомням дали носи документи за регистрация тук. Знам, че на детето му извади бг паспорт. Бих искала да ви попитам и какво е "екзекватурата ". Извинявам се, но нямам никаква юридическа култура.

Общи условия

Активация на акаунт