Развод в чужбина. Как?

  • 58 507
  • 130
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 394
да не вземете сега да се изпокарата за едните пусти разводи Simple Smile

това за арабския развод беше доста любопитно!

# 16
  • Мнения: 590
За съжаление няма начин да пусна линкове към материалите затова ги копирах Confused
Това е според Исляма.Не е съмсем изчерпателно,но поне нещо.

Възможно ли е жената да предприеме хула’ дори съпруга й да не е съгласен с това? Можете ли да споменете някои причини?

Отговор:

Слава на Аллах!

Зададох въпроса на Шейх ‘Абд-Аллах ибн ‘Абд’л-Рахман ибн Джибрин и той отговори:

1.     Ако жената не понася например начина, по който съпруга й се отнася с нея – той е извънредно взискателен, или раздразнителен, докачлив, или прекалено много често се ядосва, или я критикува и я укорява дори и за малка грешка или недостатък, тогава тя има право на хула’ (развод, провокиран от жената).

2.     Ако тя не понася как изглежда мъжа й поради някаква грозота или уродливосст, или пък е умствено болен, тя има право на хула’.

3.     Ако той не изпълнява религиозните си задължения, например, не се моли, не спазва молитвата в джама’а, не пости през Рамадан без причина, или ходи на партита, на които има много харам неща – алкохол, разврат, музика и пр. – тя има право на хула’.

4.     Ако той я лишава от правото й да харчи от издръжката си, от дрехи и от други нужди, ако той е способен да й ги даде, тогава тя има право на хула’.

5.     Ако той не й отдава дължимите съпружески права и по такъв начин

6.     Ако той не изпълнява съпружеските си задължения – поради импотенстност (невъзможност за полов акт) или защото не я харесва, или предпочита друга, или е нспособен да се отнася еднакво с жените си (ако има повече от една съпруга), тогава тя има право на хула’.

Разводът.

Пророкът Мухаммед (сас) е казал: “От всички позволени неща, най-възненавидяното от Аллах е разводът.” (Абу Дауд, Ибн Маджа)

Въпреки че разводът е позволен в исляма, до него трябва да се прибягва след като бъдат изчерпани всички възможности. С развода не бива да се злоупотребява и да се разглежда повърхностно.

Съществуват многобройни причини, поради които съпрузи не биха могли да живеят в разбирателство и ислямът не отрича този тъжен факт.

Въпреки че бракът представлява един вид договор, който събира двама човека, такъв договор не бива да се продължава ако той причинява страдание на единия или на двамата участници в него. Още повече не само те биха били засегнати, но техните деца, близки и роднини също биха страдали от една бурна и нестабилна връзка. И така в оговор на горчивите факти от живота, ислямът позволява развода.

Развод без валидна причина обаче е забранен. Той не може да бъде обявен просто така, по всяко време. Съпругът трябва да изчака за развода докато съпругата му се освободи от месечния си цикъл или следродилното кървене и преди да е възобновил половия си контакт с нея. Това се прави за сигурност, че жената не е бременна, нещо което може да промени решението за развод.

След оповестяване на развода започва срока на изчакване наречен иддах (три месечни цикъла), през който двойката може да се сдобри и събере без да е необходимо да сключва нов брак. Ако това не се случи, след изтичането на иддах те се считат за напълно разведени. Ако пък решат да се сдобрят по време на иддах, но впоследствие отново възникнат проблеми, се обявява втори развод, при който важи същото правило за иддах. Ако те отново се сдобрят, но за трети път възникнат проблеми, тогава се обявява трети развод, който е необратим и двойката не може да встъпи в брак, освен ако съпругата не се омъжи за друг мъж (като пълноценна съпруга, а не фиктивно) и не се разведе по валидни причини.

Някои мюсюлмани обявяват развод три пъти наведнъж, но това е отклонение от пътя предначертан от исляма. Веднъж пророкът (сас) узнал за мъж, който постъпил така. Tой се изправил ядосано и казал: “Спорите по Книгата на Аллах, докато аз все още съм сред вас ?!”

След обявяването на развод, двойката трябва или да се сдобри (по време на иддах), или окончателно да се раздели, но с благо, както Аллах повелява в Свещения Коран:
А когато сте дали развод на жени и те са изпълнили срока [на изчакване], задръжте ги с благо или ги пуснете с благо! И не ги задържайте с насилие, престъпвайки! А който направи това, угнетява себе си. И не се отнасяйте с насмешка към знаменията на Аллах, и споменавайте благодатта на Аллах към вас, и онова, което ви е низпослал от Книгата и мъдростта за ваше наставление! И бойте се от Аллах, и знайте, че Аллах всяко нещо знае! (2:231)

Когато развода стане необратим, жената може да се омъжи за когото пожелае (стига тя и бъдещия й съпруг да следват ислямските повели) и нито бившия й съпруг има право да се опитва да предотврати този брак, нито пък някой друг има право да й забрани сдобряване с бившия съпруг, ако двамата желаят това. Съпругата може да се освободи от брака чрез връщане на махр (получения при женитбата дар). Това не се изисква от нея, ако съпругът е този, който предяви желание за развод.

По време на иддах жената остава в домакинството и пълноценно изпълнява задълженията си. Съпругът няма право да изисква от нея да напусне без валидна причина. Тази практика дава по-добра възможност за сдобряване, защото присъствието на жената в дома може да възвърне тяхното взаимно уважение и любов.

…и бойте се от Аллах, вашия Господ! Не ги пропъждайте от домовете им, а и те да не излизат, освен ако са сторили явна скверност.Това са границите на Аллах. А който престъпва границите на Аллах, той угнетява себе си. Откъде да знаеш, Аллах може да породи след това и нещо ново.

И когато жените изпълнят своя срок, задръжте ги с добро или ги напуснете с добро! И вземете за свидетели двама справедливи мъже измежду вас! И свидетелствайте в името на Аллах! Това е наставление за онзи, който вярва в Аллах и в Сетния ден. За онзи, който се бои от Аллах, Той ще стори изход,

(Знамението посочва какво трябва да стори съпругът по отношение на съпругата, чийто срок на изчакване вече изтича ­ или повторна женитба с нея, или развод, без да є се причинява зло. При всеки един от тези два случая трябва да присъстват двама свидетели. Предписанията за развода в горните знамения могат да бъдат обобщени така: разводът да се извърши в съответствие със суната, да се зачита установеният срок, да не се принуждават жените да напускат дома, да присъстват свидетели и те да говорят истината.)


За Сирия /не потвърдено инфо/знам,че момчетата до 7год.остават при майката след това отиват при бащата.За момичетата до 12год. са при майката след това при бащата.Разводът се урежда и в държавния съд,независимо от религията,която изповядва семейството.
Всяко правило си има изключение.
Понякога е решаващо и фин. състояние на родителите.Като при всички разводи е доста сложно.
Това за сега ,ако се сетя нещо ще допълвам.

Последна редакция: сб, 16 дек 2006, 15:08 от manel

# 17
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
да не вземете сега да се изпокарата за едните пусти разводи Simple Smile

това за арабския развод беше доста любопитно!

то на всичи все това им е любопитно и за това има засегнати. нищо лично Арвен Peace

# 18
  • Мнения: 3 423
да не вземете сега да се изпокарата за едните пусти разводи Simple Smile

това за арабския развод беше доста любопитно!

то на всичи все това им е любопитно и за това има засегнати. нищо лично Арвен Peace

На мен ми е любопитно и в държавите с други
религии как е. И ако бракът не е религиозен.
Ами ако е? Примерно католик и православна.
Права си, Мария, ако човек е простак, не религия,
не закони, не права, нищо не помага.

# 19
  • Мнения: 1 363
Moя позната се разведе на скоро- рускиня с местен. Понеже работи почасово, услугите по адвоката се поеха от държавата. След като е по взаимно съгласие развода много бързо.
Друг наш приятел се разведе "по интернет".  Излязло му било много евтино.  Confused

# 20
  • Мнения: 1 610
много интересно мариабути и манел, благодарим!  bouquet

Риен, това за Норвегия е интересно. А как стоят
нещата, ако мъжът не взема добри доходи,
как тогава ще осигури издръжка на жена си?
Както в Германия, държавата поема разходите по жената и децата, ако мъжът няма достатъчно приходи. Но много често се измисля вариант за баща , отглеждащ децата , който получава минимална издръжка от майката / или никаква/ и субсидия от държавата. Така жената/ и майка на 3-4 деца/ може спокойно да изчезне от живота им и да си създаде "ново семейство".Мен ли4но това ме учудва ужасно- как може да си оставиш децата, все едно са комикс, нарисуван с  молив и ти просто триеш с гуми4ката?

Друг норвежки/ а може би скандинавски вариант/ е семейството е в постоянен сепарашон.Тъй като и без това норвежеца трудно се вразумява да се ожени, често няма нужда от развод в смисъла,който ние познаваме. Раздялата касае децата предимно, поради което държавата измисля какви ли не глупости - едната е децата да са всеки 6 месеца при разли4ен родител.6 месеца при татко,6 месеца при мама.
така никой не плаща издръжка и двамата през 6 месеца полу4ават детските / които погледнати през българската призма са си цяло състояние/и ако родителите докажат, 4е не могат да работят - завишени социални помощи за периода на отглеждането.

Имаме един познат в Германия , разведен с три жени, и от всяка има по една дъщеря.И естествено не плаща и цент, понеже няма достатъчно приходи.Той е съдържател на кръчма, която е на минимален приход според неговите отчети - 800 евро месечно и хопла, държавата плаща издръжката.Или поне той и другите ни познати така твърдят.Аз съм не съм се запознала дотолкова подробно със законите.както и със вратичките им

Последна редакция: нд, 17 дек 2006, 00:36 от rien

# 21
  • Мнения: 11 315
Liska, не са 10 месеца, а цяла година - 12 календарни месеца да са разделени. Различни адреси и тн.
Ще пошушна на една обща позната да драсне два реда по темата, че в момента е в такава процедура.
От нея знам, че според дохода може да е безплатна процедурата.

# 22
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
До тук добре.Но я ми кажете как стават разводите в балгарски семеиства,когато единият живее в 4ужбина?Разбира се ако имате информация за това.

# 23
  • Мнения: 1 380
В Ирландия трябва да са живели съпрузите 4 години разделени за да им даде развод държавата. Подават документи за развод и чакат 4 години като през това време трябва да ходят на брачен консултант на всеки 6 месеца.Затова тук много разведени няма , има разделени двойки.Явно на хората не им се занимава.

# 24
  • Мнения: 476
Това, което аз знам за развода тук е, че ако е по взаимно съгласие става много бързо. Обикновено детето се дава на майката, а издръжката е фиксиран процент от заплатата на таткото, като за всеки щат този процент се различава малко. За Чикаго е 20% за едно дете. Много мъже напускат работа, като си мислят, че по този начин могат да се отърват от голямата издръжка. За щастие са го измислили хората така: съответната служба сяда и проверява каква е последната заплата на господина, какво образование има, какви тапии и прочие курсове има и на базата на всичко това се определя каква заплата би взимал, ако работи. Няма мърдане. Ако продължава да не работи държавата дава издръжката и си е нейна грижа как и по какъв начин да си я търси от мъжа. Има също така и издръжка за съпругата, която обикновено мъжът плаща до момента, в който жената не се омъжи повторно. Тази издръжка е общо взето за жени, които нямат никакви доходи. Тя е малко по-сложна за получаване и обикновенно се стига до съд за да я получиш.
Доколкото знам имуществото се дели без оглед на това кога е придобито.
Това е, което съм чела. Ще допълвам, ако се сетя за нещо друго.

# 25
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
Моми4ета,никоя ли не иска да ми отговори?Мен наистина ме интересува този вапрос.Говорих с адвокат от БГ и тои ми поиска 500€ за услугата,но трябвало да се ява поне не 1 дело и вината да баде моя.Не мисля.4е това има вразка с действителноста,за това ви моля за информация.Осведомете ме,МОЛЯ. newsm17

# 26
Мен ме интересува какви са правата на българка, женена за чужденец и живеееща в страната му, да кажем Германия.
Ако хипотетично предположим, че жената не е работила, а е родила едно-две деца,
какво се получава ако в един момент реши да се развежда. ОСтава на улицата ли? Или може би трбва директно да си стяга куфарите за БГ, където не я чака нищо добро барбар с децата.
На какво могат да разчитат тия наши сънароднички, които до този момент са живели на издръжка на мъжете си? Какъв е размера на издръжката? Само за децата ли или и за нея нещо се полага? Кой им поема на тия хора здравните застраховки? А наема на жилището?

# 27
  • Мнения: 624
Моми4ета,никоя ли не иска да ми отговори?Мен наистина ме интересува този вапрос.Говорих с адвокат от БГ и тои ми поиска 500€ за услугата,но трябвало да се ява поне не 1 дело и вината да баде моя.Не мисля.4е това има вразка с действителноста,за това ви моля за информация.Осведомете ме,МОЛЯ. newsm17

Може и да не се явиш ,но ще завериш едно пълномощно в чужбина на адвоката в посолството или при чужд нотариус ,но  тогава трябва да е с апостил/хипотеза при чужд нотариус/.Граждански процусуалния кодекс допуска тая възможност при развод по исков ред . При развод по взаимно съгласие можете да минете пак с пълномощни на адвоката ,но е малко според зависи от практиката  на съда /не навсякъде допускат този начин искат на помирителното заседание да се явит страните при р-д по ВС /,истината е че последно време доста съдилища допускат и развода по взаимно съгласие по този начин.
Но ако си си сключила брак само в чужбина би следвала да впишеш брака и в БГ ...все пак трябва да представиш удостоверение за сключен брак Simple Smile

# 28
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
Pak mi iz4ezna kredora.
Blagodarq Donna2 za informaciqta Simple Smile.Ot vsi4ko tova razbiram,4e trqbva da popadna na to4niq advokat i v to4niq sad.t.e.vsi4ko na kasmet.

# 29
  • Мнения: 624
При развод по исков ред нямаш проблеми,закона си го допуска
Производството по иск за развод започва с помирително заседание, в което съпрузите трябва да се явят лично. При неявяване на ищеца без уважителни причини производството се прекратява. Неявяването на ответника не е пречка за разглеждане на молбата, но съдът може да разпореди да се яви лично. ВКС се е произнесъл по въпроса ,че след като страната/в случая ищеца/ е в чужбина това е уважителна причина,имам едно определение на съда по въпроса /от един опърничав съд дето се наложи ВКС да разпореди -разведете ги/ .Що се отнася до развода по взаимно съгласие това е охранително производство и там нещата са малко по различни има съдилища където допускат страните да не се явят ,ако са в чужбина /адвоката с пълномощно както обясних по горе/ ,но има и дето не възприемат тая практика /тука на късмет/ Все пак за да се разведете по взаимно съгласие трябва и двамата да сте съглласни ,да са минали 3г. от скл. на брака  и т.н. .............
Все пак понеже ответника е в чужбина/а в момента говоря за развод по исков ред не по взаимно съгласие / ........да речем ще го призовете само с ДВ /въпреки че не е мн правилно така ,тъй като в КМЧ си има процедура ,но мн. пъти я избягват/ ,дали в чужбина ще допуснат екзекватурата на развода при това положение не мога да кажа /ваша воля дали ще искате да се признае там нашето решение за развод / Точното е да се призове в чужбина на адрес ,само дето ще се прави съдебна поръчка и ще отнеме по-вече време  и ако не бъде открит за призовавене в чужбина чак тогава с ДВ /превод ,връчване / ,но нещата ще са вред нагласени за една евентуална екзекватура.

Общи условия

Активация на акаунт