Отговори
  • Мнения: X
Двама братя купуват заедно къща ,с ипотека(но влагат и доста техни средства). Единият брат има жена и дете,другият е ерген. Живеят заедно в къщата, делят си разходите ,плащат си ипотеката ,и всички са доволни.
Така продължава 10 години.
Малкият брат обаче си намира приятелка ,изнася се да живее при нея ,а братът със семейството остава в общата къща ,ползвайки я цялата (малкият брат дори ключ вече няма), а малкият брат продължава да плаща своят дял от ипотеката ,но заради това че големият брат ползва целият имот ,а малкият няма достъп до имота,големият плаща на малкият брат наем за неговата част. До тук добре, пак правилно и честно разделено и съгласувано между двамата братя и семействата им. Да,но на малкият му се ражда дете, купуват къща с приятелката си (с ипотека ) и малкият брат казва на големия: не искам повече да съм съсобственик в общата ми с теб къща,имам там едни затворени 100 Хил лв, искам или да ми ги наплатиш и да си вземеш къщата само за теб,или да продадем къщата и да си разделиме парите. Да,ама не! Големият брат казва на малкия: да,де ,ама аз нямам 100 Хил лв, заем не мога да взема защото крия доходи и официално доходите ми са малки,банката няма да ми даде, искам да си останеме така,защото ми е угодно да си живея в къщата . Добре,но на малкия брат си му трябват неговите си пари,не му е изгодно те да са заключени в къща ,която обитава само брат му. Ако малкият брат си вземе парите и ги вложи в къщата с жена си,те ще имат много малка ипотека ,ще им е по-лесно да се справят с разходите около бебето ,и всичко .
Аз съм съпругата на по-малкия брат.
Аз инициирах мъжът ми да си търси парите,защото ако вложихме парите в нашата ипотека, ние ще останеме с много малко дължимо и това ще е голям + за нашият бюджет. Докато сега парите на мъжът ми 'работят' за брат му,ние нямаме полза от тях. Имахме разговор с братът и женя му, казват : нямаме пари,искаме така да си останеме,защото ни е изгодно. Отричат да задържат парите на мъжът ми: казват ,че ще си ги вземе след 10 години ,когато къщата е изплатена и евентуално решат да продават. Много гадна ситуация. След 2 години свършва сегашната ипотека на къщата ,и моят мъж се е заканил ,че няма да подпише никакви документи ,което ще принуди големият брат да се съгласи на продажба ,но това ще скара двамата братя.
Това което ме боли е,че деверът ми най-нахално си мисли че просто ей така може да ползва делът на мъжът ми , и че той няма право да иска собственият дял,а в задължен да го остави за ползване на брат си.

# 1
  • Мнения: 5 574
Не видях деверът ти да си мисли подобно нещо, просто не всеки има 100 000 в джоба ей така. И двете страни сте прави за себе си, но някак заемам позицията на по-големия брат.

# 2
  • София
  • Мнения: 13 477
А защо не продадат къщата на този етап. С парите от продажбата ще покрият оставащата ипотека, а остатъкът ще си разделят.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 36 738
По-големият брат обаче удря контра. Не е правилно. Той явно тотално отказва да търси варианти. Явно за него съществува само един - нещата да си продължават така.

# 4
  • Мнения: 47
Решението е съдебна делба, щом не може да се постигне съгласие и доброволна такава.

# 5
  • Мнения: 18 667
Не са ли обособени частите, като сте живели там, знаете си вашето и можете него да продадете.А ключове не се дават така, щом плаща ипотеката, наематели не може ли...да покрива за момента ипотеката, после  е ваше.Но както пишеш ,май не са отделни партиди и  това е недопустимо. Много се разбират братя и роднини , докато не почнат да делят.
Другото е съдебна делба ,което се влачи съм чувала доста.
Но може да се навие  на някакво решение  като се стигне до делба в съд.
Не му ли  е множко жилищната площ сега?

# 6
  • Мнения: 8 940
може ли малко данни, за колко  купена къщата, каква сума е с ипотека, за колко години  сключена ипотеката, с какъв %, период фиксация. Наемът между братята с писмен договор ли е? Как решихте, че парите на малкия брат са 100000лева, вложени в къщата. Какъв е наемът, от кога се получава?
За да ви посъветват хората правилно, трябва да знаем колко още остава за изплащане от ипотеката на братята, каква е сегашната им вноска.
Има различни  решения на проблема.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 4 109
Какво е съотношението (при малкия брат) "сума на вноска по ипотека" към "приход от наем" и колко време продължава тази хипотеза с наема?

Отново ваша ли е идеята да се нахендрите с втора къща при налична една, която генерира задължения?
Не става ясно можете ли да живеете две семейства там, не дали искате, не дали се понасяте, а дали къщата позволява.

Щом е купена от братя, със сигурност са премислили този момент когато е купувана/строена.

Последна редакция: чт, 08 юли 2021, 15:51 от Мира Иванова

# 8
  • София
  • Мнения: 35 224
Покана за съдебна делба, официалното решение.

Вие не знам доколко трябва да се мешате, въпреки днешните факти и завареното положение.

# 9
  • София
  • Мнения: 8 000
Вие съпруга ли се явявате на малкия брат или съжителствате заедно? Ако официално имате брак, вашият имот след брака ли е придобит, доколкото разбирам е съсобственост между двама ви?

# 10
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Е... То е ясно, че на единият все няма да му е изгодно. Особено и сега, когато двамата братя са женени.
Така или иначе трябва да се разберат. Ако се води на името на двамата, то имат равни дялове.
Най-добре е къщата да се продаде (ако може да се получи нормална цена), да разделят парите и толкова. Другият вариант е единият брат да изплати дела на другия.
Съдебна делба не е добър вариант. Губи се време и се правят излишни разходи. И отношенията се развалят още повече.

# 11
  • Мнения: 5 574
Ясно е, че отстрани е най-добре да се продаде къщата и да се делят парите. Грешка е било общото купуване от самото начало, големият семеен брат е трябвало да предвиди, че малкият в един момент ще дойде на друг акъл. Но пък като се замисля - живееш си в къщата, гледаш си децата там, обзаведено, подредено, уредено, удобно... и изведнъж - продавай, прави ремонти, мести се...

# 12
  • София
  • Мнения: 13 477
... Но пък като се замисля - живееш си в къщата, гледаш си децата там, обзаведено, подредено, уредено, удобно... и изведнъж - продавай, прави ремонти, мести се...

Тогава, заради вече уреденото ти удобство, вадиш и плащаш на ортака си. Може да вземеш кредит или друг заем, за да не се налага брат ти да плаща за твоето удобство.

Затова такива орташки работи не се правят. За да са в добри отношения роднините. Или ако се правят, всичко се изпипва юридически със съответните документи и споразумения.

# 13
  • Мнения: 41 368
Щом къщата е на двамата, и братята са с равни дялове, поискайте и вие да се нанесете там в половината на малкия брат. Щом големият е можел да живее в половин къща, и вие ще можете. А ако и на двете семейства ви дойде нанагорно лесно ще узрее идеята да се продаде.

Но по принцип тази покупка си е била бомба със закъснител. Намесят ли се жени никакви братски отношения не могат да издържат. Трябвало е да са наясно с това.

# 14
  • Мнения: 8 940
и да не забравяме, че  имотът е ипотекиран в полза на банката. Някои от съветите са по-подходящи за собствени съсобствени имоти

Общи условия

Активация на акаунт