Чернобил и Фукушима - митове и реалности

  • 5 099
  • 105
  •   1
Отговори
# 30
  • Другата България
  • Мнения: 37 359
zemonti, много си се объркал.
Не си в позиция да ми казваш какво да правя и пиша.
Дали и пред кого ще се оправдаваш изобщо, ама изобщо не ме интересува, нито ме интересува какво пишеш и казваш-то е едно голямо нищо.

Постът ми беше към The_Third, който е отличен събеседниК и тази тема сме я дискутирали много преди на теб да ти мине през клавиатурата. На теб нямам какво да ти кажа, няма и да го правя повече.
И който бай дъ уей е мъж, така че преди да пращаш останалите да ти четат отново нищо не казващия подпис погледни и ти малко по-далеч от носа си, в профила на събеседника, че олекваш, агейн. Говорейки му в женски род и причислявайки го към "любимите" ти "мами". Wink

# 31
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Въпреки приканването ми пак нищичко по темата. Само лични нападки.

# 32
  • София
  • Мнения: 38 533
За мен постът на Third беше много полезен. Баща ми е ядрен физик, обаче само ме плаши с тия горещи частици, все едно те ни дебнат винаги и навсякъде.

# 33
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Кой каза, че раковите заболявания не са се увеличили?
И това са някакви смотани цифри за БГ.

Wow! Сериозно?
Ако поровиш из архивите от началото на 20 век вероятно ще откриеш десетки пъти по-малко РЕГИСТРИРАНИ случаи на рак.
Много са ми смешни тези стъкмистики, показващи РЕГИСТРИРАНИТЕ случай, забравяйки да споменат, че това не означава развитие в диагностиката, а не увеличение на заболяванията.

Всъщност има друга причина в днешно време да има много повече случаи на рак спрямо миналия век - живеем по-дълго, имаме време да доживеем злокачествено заболяване, да го преборим и да развием друго, помпайки статистиката още повече. Тъща ми например пуши по 2 пакета на ден, разви белодробен рак, оперираха я, излекуваха я, след няколко години направи рак на щитовидната, излекуваха я и до днес (15 години по-късно) продължава да пуши по 2 кутии на ден. Все я бъзикам, че дава лош пример на децата с факта, че е жива.

# 34
  • Мнения: 31 773
Тъща ми например пуши по 2 пакета на ден, разви белодробен рак, оперираха я, излекуваха я, след няколко години направи рак на щитовидната, излекуваха я и до днес (15 години по-късно) продължава да пуши по 2 кутии на ден. Все я бъзикам, че дава лош пример на децата с факта, че е жива.

Извинявай, ама по времето на тези болежки, таз твоя тъща не се ли сети да спре цигарите?  Laughing

# 35
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Спря ги.
Не за дълго.

# 36
  • Мнения: 31 773
Хем и се пуши, хем и се живее.
Ината жена. Браво.

# 37
  • Мнения: 4 518
Земонти, прав си, остави ги мамчетата да си мислят каквото искат. Заключи темата, явно няма да се каже нищо смислено.

# 38
  • Мнения: 6 887
И американците тогава защо въобще са са правили труда да използват този съвсем безобиден обеднен уран?

Уранът е доста плътен метал, по-плътен е от оловото, по-плътен е от стоманата и това му качество го прави много подходящ за бронебойни боеприпаси. Снаряд от обеднен уран ще пробие броня, която би устояла на снаряд от стомана също така използват и волфрамови бронебойни амуниции, но ОУ е по-добър. Заради това страните произвеждащи ядрено гориво използват отпадъчният продукт за производство на боеприпаси. Използва се и за други цели, например броните на американските танкове "Абрамс" използват листове от обеднен уран.

Даа , американският уран, най-добрият възможен - като елей ни е наръсил. Че и е най-нормалното нещо да го има край нас. Не е  вреден като Чернобилския . Какво тук значи някаква статистика , щом не е нашата . Аз и за аварията в Чернобил четох , че са силно преекспонирани въздействията , старци 100 г. в отлично здраве живеели наоколо и никога не са напускали мястото. Радиацията не им е попречила на дълголетието. Така, че въпрос на гледна точка. От който отбор си , на него си вярваш ,че неговата радиация не лови и си е съвсем естествена - като слънцето и въздуха .

Няма мой твой уран. Ще се опитам да ти обясня, а пък ти дано да разбереш каква е разликата между Чернобил и обеднения уран. Има различни радиоактивни елементи и те имат различен период на полуразпад. От периода на полуразпад зависи колко радиоактивни са и колкото по-радиоактивни са толкова по-голяма вреда на оказват на човек. От чернобилският уран никой не се оплаква, оплакват се от радиоактивния йод, цезий и стронций. Да вземем например йод 131 и да го сравним с обеднения уран. Йод 131 има периода на полуразпад 8 дни, а уран 238 има период на полуразпад 4,5 милиарда години. Значи грубо казано при погълнато еднакво количество от двата едното за 8 дни ще те облъчи толкова колкото другото за 4,5 милиарда години. И освен това йода ще ти се натрупа в щитовидната жлеза, а погълнатият уран ще бъде изхвърлен от организма ти след известно време.

Цифрите за смъртността и раковите заболявани от първите години са предположения и очаквания. Раковите заболявания вследствие радиация не стават от днес за утре. 30 години по-късно вече имаме статистически данни (не фантазии), но любителите на драмата са разочаровани и предпочитат да размахват завишените фантазии от миналия век.

Ето ти статистика на заболелите от рак на щитовидната жлеза.

Виж че нарастват случаите през годините.

# 39
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Ето ти статистика на заболелите от рак на щитовидната жлеза.
Виж че нарастват случаите през годините.
Виждам, че се образоваш в движение. Основна причина за отварянето на тази тема беше предишната ти позиция:
Няколко десетки са само загиналите в близките седмици след аварията, за умрелите от последствията след година, пет, десет никой не е водил статистика.
Моментално ти предложих да се хванем на бас по стотачка, аме нещо се ската, а сега самата ти ме поучаваш със статистики.  Парадокс, а? Wink

Вече 5-6 пъти те подканям да не ми пробутваш статистики от преди 2008, когато много стари радиационни разбирания отпадат от учебниците. Сега не стига, че пак ми постваш картинка от 2006, ами и небрежно "забравяш" да постнеш текста, в който се признава, че е още ТВЪРДЕ РАНО ДА СЕ ПРАВИ ОЦЕНКА НА ПОСЛЕДСТВИЯТА ОТ КАТАСТРОФАТА и освен увеличението на лесно лечимият рак на щитовидната жлеза (за който постнах още вчера) НЯМА ЯСНА ВРЪЗКА РАДИАЦИЯ-РАК.

Надяваше се, че не знам как се търси текст към картинката, която постваш ли?

# 40
  • Мнения: 15 960
Графики, статистики, иди ги покажи на пострадалите:
https://www.dnes.bg/balkani/2017/11/06/sled-bombite-na-nato-rak- … i-preshevo.358386

# 41
  • Мнения: 6 887
Това е обща статистика на заболелите в Белорусия, а загиналите от последствията няма как да се проследят, защото не може да се определи например при левкемия дали е от Чернобил или от нещо друго и това ти го написах и в другата тема мисля. Рано е да се прави оценка, защото последствията от радиационното замърсяване няма да изчезнат за 20 години. Връзката радиация-рак се вижда на графиката при децата 0-14 години. От 86-та до 2002 са 14 години и се вижда, че при децата намаляват случаите тъй като родените след аварията няма как да са засегнати от нея, а при тези, които са били деца по време на аварията случаите нарастват.

И защо се обръщаш в женски род към мен?


Нали се сещаш, че облакът от Чернобил се е изсипал и над Сърбия, а не само над България и като чета, че този дядо обяснява за рак на щитовидната и левкемия е по-голяма вероятността това да е от Чернобил. Освен това обеднения уран се използва за амуниции, които пробиват чрез кинетична енергия, като например снаряд или ракета за пробиване на танк. Тази телевизионна кула, която споменават е силно съмнително да е обстрелвана с обеднен уран , защото няма смисъл от това, много по-ефективно е да се удари с управляема бомба и да се разчита на експлозив.

# 42
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
От 86-та до 2002 са 14 години и се вижда, че...
След като 7 (седем) пъти те приканих да не ми побутваш компрометирани данни от преди 2008, ти вместо да публикуваш нови (Странно, защо ли вече не са драматични?) данни продължаваш да ме убеждаваш в достоверността на старите.

И защо се обръщаш в женски род към мен?
Веднага ти се извинявам (напълно заслужено) за недоразумението, както направих в пост №20, но става дисбалансирано само аз да съм коректен и да се извинявам за грешките си, а ти да се правиш на луд и да бягаш по тъча със стари данни.

# 43
  • Мнения: 15 960
Ама не може сега всички заболявания в Европа да се обясняват с Чернобил. Освен това в статията се говори за точно определен район, с най-много бомби. Ето, и италиански войници, били там на мисия, впоследствие се разболяват:

https://www.dnes.bg/redakcia/2019/02/17/balkanskiiat-sindrom-ubi … -v-syrbiia.402088

# 44
  • Мнения: 6 887
След като 7 (седем) пъти те приканих да не ми побутваш компрометирани данни от преди 2008, ти вместо да публикуваш нови (Странно, защо ли вече не са драматични?) данни продължаваш да ме убеждаваш в достоверността на старите.

Тази игра я играхме в лунната тема и няма да се хвана отново на нея. Там ти искаше доказателства и при представянето им ги отхвърляше . Кой може да направи нови изследвания върху здравето на хората за период, който вече е минал, искаш да се върне времето назад ли? И защо да са компрометирани данните? Кой го казва това? Ето например тази графика кое и е компрометирано?

Ама не може сега всички заболявания в Европа да се обясняват с Чернобил. Освен това в статията се говори за точно определен район, с най-много бомби. Ето, и италиански войници, били там на мисия, впоследствие се разболяват:

https://www.dnes.bg/redakcia/2019/02/17/balkanskiiat-sindrom-ubi … -v-syrbiia.402088

Не могат разбира се с Чернобил да се обяснят, някои са от него други са от храна и какво ли още не.
Потърсих инфо за боеприпасите с обеднен уран. Значи оказа се, че дори ракети с обеднен уран не се произвеждат /мислех, че правят/, а само малокалибрени снаряди за оръдията на самолети и хеликоптери и снаряди за американските танкове Абрамс и британските Чалънджър, а танкове в Югославия не са използвани. Остават самолетите и хеликоптерите /не съм сигурен дали са ползвани хеликоптери там/. Така че това което е бомбардирано не е с обеднен уран.

Общи условия

Активация на акаунт