Брокер отказа сделка, след като отказахме да му платим

  • 20 006
  • 497
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 40 996
Въобще, доколкото имам поглед, т. нар. брокери имат доста голям арсенал от мръсни номера, които прилагат с удоволствие.

- Татко, ти бил ли си брокер?
- Бил съм, татьовото, даже трима. И пак ще бия, ако продължават с номерата Wink

# 466
  • Мнения: 839
Изобщи нещо средно между Дивия Запад и Чикаго между двете световни. Изнудване,  мръсни номера. Иначе сме в ЕС.

# 467
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Изобщи нещо средно между Дивия Запад и Чикаго между двете световни. Изнудване,  мръсни номера. Иначе сме в ЕС.

Опитай се да си купиш имот в Германия, като се обадиш на обява на брокер и да не си платиш комисионата. И продавачът плаща 3% без ДДС и купувачът плаща 3% без ДДС. А във Франкфурт до преди няколко месеца беше 6 % без ДДС изцяло и само за купувача. И брокерите са чудо на чудесата... единият 2 седмици не си дигаше телефона и не отговаряше на  имейли на купувача. След 1 месец писа имейл да пита дали още има интерес към имота. Оказа се, че имало и други купувачи и с тях тръгнали към сделка, но кой да ти каже.... после нещо пропаднало и за това се обадил. Ако искаш юридическа информация си наемаш адвокат, няма кой да се занимава с теб да ти показва, още повече да ти обяснява. Документите ги пращат директно в банката. Брокери, посредници, както и да се наричат ... продават и информация и нищо повече. Всичко отгоре си плащаш.
Като не искаш брокери си търсиш частните лица.  Ако искаш да си наемеш брокер... въобще не си интересен, купувачи, колкото искаш. Предлага ти това, с което разполага в агенцията. Това да инвестира време, да звъни на други брокери, да проверява информация, да организира огледи... че после и да ти съдейства за юридическата част на сделката.... да не съм чула.
Няма стоп капаро, няма предварителен договор... направо на нотариус, след като банката, ако си с кредит е готова.
Всичко това ви го казвам почти от първо лице и наблюдения в детайли от няколко сделки и продажби и покупки на мои много близки за последната 1 година. Може да е някакво изключение... не знам.

Последна редакция: пт, 28 май 2021, 14:28 от tomeva

# 468
  • София
  • Мнения: 23 097
Този паралел с германската действителност не е много удачен.
Нито нашенските купувачи са като техните, нито нашите брокери са адекватни като тамошните.
Така че най-добре да си гледаме в собствената паница, понеже скоро няма да стигнем германците.

# 469
  • Мнения: 839
Винаги много обичам когато ми обясняват как е в чужбината.
Преди време имаше статия за комисионните по света. Там имаше множество европейски държави с по-ниски, ама за това ни вопъл ни стон. Германия, та Германия. Видяла бълхата, че подковават коня та вдигнала крак.
Отделно неморалните и понякога противозаконни практики. В множество държави глоба или направо затвор.

Последна редакция: сб, 29 май 2021, 08:29 от Stamatko

# 470
  • Мнения: 8 831
Винаги много обичам когато ми обясняват как е в чужбината.
Преди време имаше статия за комисионните по света. Там имаше множество европейски държави с по-ниски, ама за това ни вопъл ни стон. Германия, та Германия. Видяла бълхата, че подковават коня та вдигнала крак.
Отделно неморалните и понякога противозаконни практики. В множество държави глоба или направо затвор.
а според тебе как трябва да работи Българският пазар на недвижими имоти? Ще има ли брокери и колко пари трябва да печелят? Държавата ли да ги подпомага? Дай да видим българският модел? Ще ми е интересно.

# 471
  • Мнения: 9 800
А защо продавачи и купувачи трябва да се интересуват колко трябва да печелят брокерите? Брокерите интересуват ли се продавачите и купувачите как са си изкарали парите за сделката? Брокерите вълнуват ли се от оцеляването примерно на готвачите или на шлосерите?

# 472
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Stamatko, аз пък много обичам да ми обясняват, че в България моделът е някакъв, какъвто го няма никъде по света. Да, ама не ...нито е български патент, нито е единствен. Друг е въпросът дали ни харесва или не.

# 473
  • Мнения: 4 577
В тази тема коментираме абсурдната практика да се изнудва купувача да плати 3% на брокера на продавача, когато той е без брокер. Няма никаква логика, ако купувачът е решил да работи с брокер, подобно искане да не съществува, а ако е без - изведнъж се появява. Всеки брокер е нормално да представлява интересите на клиента си и искайки да представлява и другата страна, всъщност влиза в конфликт на интереси. Ясно е, че целта на тази практика е, на пазара максимално да се ограничат клиентите без посредник. Като сравняваме с други страни, това трябва да е за целия процес. Едва ли процентът имотни измами в БГ и Германия е един и същ и едва ли хората, станали жертва на такива, пият една студена вода и се съдят по 20 г.

Последна редакция: сб, 29 май 2021, 11:08 от TafTaf

# 474
  • София
  • Мнения: 2 233
Абсолютен паразитизъм е това. Брокер, който не си наел и иска да изкара и от двете страни (само защото е качил обявата, която сам си намерил и не търсиш последваща услуга от него).
И изнудване.

# 475
  • Мнения: 1 997
И същият този брокер, който ми се натрапва само, защото е вдигнал тел, дали ще ми каже недостатъците на имота или ще бърза да ми го набута за да вземе някой лев?
А ако случайно пък ме осведоми за недостатъците, тогава как защитава интереса на продавача, който го е наел?

# 476
  • Мнения: 977
От чисто любопитство бих искала  да попитам брокерите плащат ли на държавата всеки път някаква комисионна при положение че вземат по 2-3% и от двете страни на сделката плюс това  не понасят никаква наказателна отговорност при евентуален гаф ? Издават ли касови бележки ? Каква е тяхната роля и отговорност за значимите суми които прибират несъответстващи по никакъв начин за обема работа и отговорност които полагат и поемат? Защо е длъжен купувача да плаща и той процент на брокера на продавача след като е прочел обявата в интернет или фейсбук ? Съгласна съм да платя комисионна единственно ако съм възложител чиито желания са били удоблетворени . Да не говорим че брокера ако няма нотариално пълномощно ( което никой не дава) не може да представя клиента си нито в Агенцията по вписванията , нито при ваденето на скици, данъчни отценки, удостоверения за наскедници и т. н.

# 477
  • Мнения: 40 996
Ако ти вземат 3,6% значи си плащат, защото ако те цакат с ДДС трябва да ти представят данъчна фактура, а има ли фактура, се плаща. Ако ти искат само 3%, че и на ръка, значи не си плащат.
Останалото сме го говорили много пъти и най-големият проблем за мен е, че има конфликт на интереси. както не може адвокат да защитава и двете страни, така не може и брокер да защитава интереса на двете страни. Но са се уредили да цоцат и се заобикалят трудно.

# 478
  • Варна
  • Мнения: 816
Преди 5 години си харесахме една къща, но беше доста над бюджета ни. Свързахме се с агенцията - Адрес , подписахме първо договора им за комисионна преди да видим къщата още.  След като я видяхме ни казаха , че е с ипотека, да дадем някаква цена и банката ще реши . Дадоме стоп капаро и започнахме да чакакме. Чакахме над месец и накрая уж банката даде някаква много висока цена. И съвсем случайно аз видях къщата на публична продан. Девета. Банката изобщо не знаеше за нашето предложение , тя се интересуваше само от публичната продан. Вдигнахме един скандал, взехме си стоп капарото . И после си купихме къщата на публичната продан на цена на половината от обявената.

# 479
  • Белгия
  • Мнения: 303
[quote author=tomeva link=topic=1138957.msg42909365#msg4290936

Опитай се да си купиш имот в Германия, като се обадиш на обява на брокер и да не си платиш комисионата. И продавачът плаща 3% без ДДС и купувачът плаща 3% без ДДС.
[/quote]

В Белгия е обратното, брокерите нямат право да вземат комисионна от купувача/наемателя, за да не влизат в конфликт на интереси. Професията е регулирана и брокерите трябва да минат изпит и да получат лиценз, за да работят.

Последна редакция: вт, 01 юни 2021, 01:38 от mik123

Общи условия

Активация на акаунт