СЕДМИ клас–12–И Силата и Слънцето са с нас -Второ класиране!(09.07.18–15.07.18)

  • 81 277
  • 1 271
  •   1
Отговори
# 1 200
  • София
  • Мнения: 3 466
ох , каква посока  е поела тая тема.... Спрете се, моля ви!  С такова удоволствие и трепет заедно с вас следях темата и класиранията, макар че съм майка на дете 2006 набор и   тия неща  са ни още по-далеч.... Всеки има право на мнение, всеки е взел  правилното  за ебе и и детето си решение.НИкой никого не съди.Всеки  иска и прави най-доброто  за детето си.А дали е било наистин атака- само времето ще покаже....Желая наистна на дечицата  да  крачат по верния си път!
 И в духа на  приемственост и мисъл за това, което  предстои напред, искам да ви помоля , като вече преминали през седмокласната одисея да споделите ( тези , които са ползвали  ) мнение за школите за подготовка .В момента се  лутам и проучвам дали изобщо е нобходима такава още от 6 клас, а и  предлагането в София е  голямо....Има и отделна тема в раздела за извънкласни занимания и наистина ще бъдете полесни ако влезете и споделите курс/школа и отзив.Предварително  благодаря!

# 1 201
  • до морето
  • Мнения: 2 298
Здравейте,
Знаете ли дали срокът за записване след второ класиране включва дните от уикенда?
Не.Не ги включва.Само 3 дни - 13, 16 и 17 юли.
На мен дори ми казаха, че на 17-ти трябва до обяд да са приключили.

# 1 202
  • Мнения: 618
Здравейте,
следя темата интензивно, защото съм майка на седмокласник!
Но в случая ще се включа в дискусията като родител и най-вече като учител по БЕЛ - един от основните предмети, включени в НВО.
Трябва да кажа, че моето  мнение е категорично против самоцелните промени в учебната програма, към които включвам удължаването на учебната година. Няма никакво смислено оправдание за това, независимо дали децата са в училища с климатици или без, в Родопите или в София.
От опит мога да споделя, че след 10 -15 май учебният процес е изключително неефективен. Децата са уморени, хубавото време и желанието за отдих, за излети сред природата, за късни игри с приятели ги карат  все по-трудно да залягат над уроците и една такава промяна смятам ще вгорчи  както тяхното представяне на "късните" изпити, така и родителските несполучливи опити да ги мотивират да учат.
Освен това наистина една двумесечна пълноценна почивка, която да засили процеса на общуване  между родител и дете, е абсолютно задължителна - тук не визирам изтощителните последни дни на юни, заети  все още с училищни ангажименти, както и първата половина на септември, която е изцяло организирана около подготовката за новата учебна година. Тук включвам почивка на море и планина, екскурзии, гостувания на село и пр.
Децата имат нужда да излизат от традиционната си социална среда минимум за два месеца в годината, в които да посвещават времето си на семейството,  на роднини и приятели извън училището. Някои родители обаче ако биха могли и тези два месеца биха си спестили часовете, прекарани с нашите наследници, а те са безценни и се помнят за цял живот.
И ако родителското мнение сега не се чува, по - точно се подкрепя становището на МОН, смятам, че много скоро след въвеждането на новия срок на обучение ще стане ясно колко е несъстоятелно и нецелесъобразно едно такова поредно чиновническо недомислие.

# 1 203
  • Мнения: 72
Да, категорично тормозим децата от шести клас. Просто искаме да им дадем най-доброто. Всички дечица са си ок. В нас е проблема. Някои  училищата не отговарят на нашите изисквания.Дали ние не сме наред или системата – вече нямам представа. Сменят се учители / нямат и основание да се задържат/ . Нещо се неглижира – друго не. Просто явно трябва да се работи в насока- променяне на правилата и системата. Личен опит мога да споделя. Живеем / слава на  бог в близост до 73-то/. Започнахме с немски от 4 годишна възраст. Не между другото. Както си трябва – учител и самостоятелна работа.
Е кво 7 –ми клас и един „ нередовен” кандидат за ЕГ......Подготвен с опит две години в уроците по БЕЛ и Математика / и читанка/. Обезумял, неадекватен, в потрес и в амок..........Единствената мандра беше 73-то и 1-ва НЕГ....... Е защо там почва и свършва света?.....Как да обясниш? Не сме ли виновни самите ние...Не желая детето ми да се побърква.Не всеки издържа на този стрес........Мама, ходиш в училището до нас / то друго няма/, продължавай, дерзай, много е важно.......то само езикови езикови училища има.....То като имаше една АЕГ е една НЕГ ние умирахме / без упрек към тях/ . Просто някяк системата пак не ни е на тамън и ние също позволяваме „ Първо Класиране”, „ Второ Първо „ и пр. Нещо като минах през този „прием” мисля,че ще се намерят по-добри варианти за прием след седми клас. Това което остана като вкус у мен е : ПОТРЕС, ГНУС, ГОРЧИВИНА, ГНЯВ, ВЪЗМУЩЕНИЕ, ВИСОКО КРЪВНО И МНОЖЕСТВО НЕЦЕНЗУРНИ ИЗРАЗИ..........

# 1 204
  • София
  • Мнения: 8 286
Ако се случи горещ юни, някои училища не са пригодени 😮 ,ще им е трудно на децата.

Добре, че това няма да го прочете някой от родопите, чиито деца ходят с километри до училище ! No Mouth
Това да е проблемът ! Щото или са рано изпитите и нямат време да научат, или са късно и ще се провали лятото, или им е жега, или пък студено... Изобщо всички проблеми са извън мамините - сладуранините. Ний все на климатик сме училЕ, че по едно време и в съботите (и то сЕка събота!)
Ми, направо след 15.06 да ги освобождават от у-ще - то изпити, то жега.
Не е виновен само Б.Б. - говед@ сме !

Не съм писала досега в темата, защото съм майка съм на бъдеща седмокласничка. Чета ви редовно и темата ми е много полезна.
Но не мога да се сдържа след горния коментар. Мислите ли, че щяхте да сте на същото мнение, ако на децата Ви догодина предстоеше НВО с новите дати и промени за удължаване на годината?
Дъщеря ми ходи цяла година от шести клас на школа и по български, и по математика. Не е  от мързеливите деца, съвестна е и честно казано едва изкара последната седмица преди 15-ти юни. Толкова беше изморена. Не ми се мисли как ще е догодина, когато при доста по-голяма натовареност, в т. ч. и повече пробни изпити по това време трябва да е в най-добрата си форма. Честно казано мен най-много ме притеснява провеждането месец по-късно на матурите, отколкото промените във формата, нищо че вече година свикваме с този формат. Защото ако детето е изморено и не във форма, целогодишната подготовка може да се окаже без никакъв смисъл, а и хвърлените пари.
А и надали могат да се съпостявят децата от Роподите и децата от София. От децата от Родопите надали се очакват резултати над 400 точки, за да могат да попаднат в добро училище и надали ходят на школи и частни уроци.
Така че преди да се правят подобни коментари е добре човек да се постави на мястото на другия.
А защо си мислите, че тези деца не се борят за добри училища? Много от тези деца ще учат в София или Пловдив!
В школата на детето ми имаше дете което всяка събота/неделя пътуваше от Банско до София. Дали пък то не се е изморявало повече от Вашето или моето дете?
В София има достатъчно училища за бал много по нисък от 400, така че изборът е голям!
За сведение познавам хора, включително и от Родопите, успешни в местата, които се развиват.
Да, в София борбата е голяма, но не забравяйте, че нашите деца ще са вечер в къщи при мама и тати, докато децата от провинцията, учещи в София, ще трябва да се пораснат по-рано !

# 1 205
  • София
  • Мнения: 7 075
Дали да не избързаме с новата тема? Thinking

# 1 206
  • Мнения: 5 160
Всички сме разумни големи хора.
Нова тема не е решение Hands Plus1
Който иска да се включи в списъка с гимназии, да пише. Дотук са 11 Simple Smile

Някой питаше за школа от 6 клас.
За мен няма смисъл. Ако текущата подготовка е ок.
Ако е с пропуски - учител.
Най-доброто е самоподготовка. Материали има много. Личен труд и пак труд. И търсене на помощ при неясноти.

# 1 207
  • София
  • Мнения: 8 286
Мислех, че това е форум в който може да се изкаже мнение без това да е повод за лични нападки. Явно важи само за хора, които са тук от много време,познават се и се нападат и обиждат  абсолютно безпричинно новорегистрирани . За мен това е злонамереност. Както е казал един умен човек "Може да не съм съгласен с твоето мнение, но ще направя всичко по силите за да имаш право на това "  Тук обаче, право на мнение имат само някои. Прекратявам с удоволствие регистрацията си .
Какво значи лични нападки?
И аз съм "от скоро" (сигурно почти 9 г. бях неактивна) и на мен са ми размахвали пръст, когато съм питала нещо за n+1 път, но смятам заслужен, и моето мнение не винаги е приемано, но точно това е свободата - са можеш да изкажеш мнение, да можеш да не се съгласиш с чуждото мнение.

# 1 208
  • Мнения: X
Но в случая ще се включа в дискусията като родител и най-вече като учител по БЕЛ - един от основните предмети, включени в НВО.
Трябва да кажа, че моето  мнение е категорично против самоцелните промени в учебната програма, към които включвам удължаването на учебната година.
Скрит текст:
Няма никакво смислено оправдание за това, независимо дали децата са в училища с климатици или без, в Родопите или в София.
От опит мога да споделя, че след 10 -15 май учебният процес е изключително неефективен. Децата са уморени, хубавото време и желанието за отдих, за излети сред природата, за късни игри с приятели ги карат  все по-трудно да залягат над уроците и една такава промяна смятам ще вгорчи  както тяхното представяне на "късните" изпити, така и родителските несполучливи опити да ги мотивират да учат.
Освен това наистина една двумесечна пълноценна почивка, която да засили процеса на общуване  между родител и дете, е абсолютно задължителна - тук не визирам изтощителните последни дни на юни, заети  все още с училищни ангажименти, както и първата половина на септември, която е изцяло организирана около подготовката за новата учебна година. Тук включвам почивка на море и планина, екскурзии, гостувания на село и пр.
Децата имат нужда да излизат от традиционната си социална среда минимум за два месеца в годината, в които да посвещават времето си на семейството,  на роднини и приятели извън училището. Някои родители обаче ако биха могли и тези два месеца биха си спестили часовете, прекарани с нашите наследници, а те са безценни и се помнят за цял живот.
И ако родителското мнение сега не се чува, по - точно се подкрепя становището на МОН, смятам, че много скоро след въвеждането на новия срок на обучение ще стане ясно колко е несъстоятелно и нецелесъобразно едно такова поредно чиновническо недомислие.
С цялото ми уважение, след като сте учител би трябвало да сте наясно, че не става дума за становище, а за образователен стандарт, утвърден с наредба на министъра на образованието през ноември 2015, т. е. от почти три години се знае, че седмокласниците през учебната 2018/2019 година ще учат 36 учебни седмици, а от преди около две години - че НВО не могат да се провеждат по-рано от две седмици преди края на учебния срок.
Родителското мнение можеше да бъде чуто, ако беше изказано тогава, когато ЗПУО и наредбите бяха подложени на обществено обсъждане. Сигурна съм, че е имало и родители, и учители, които са изпратили своето мнение, бележки, забележки, предложения когато и където е било необходимо. Пет-шест мнения преди Вашето съм обяснила малко по-подробно.
 Ще помоля пак, ако е възможно тази дискусия да се води в темата на някой от следващите набори, които са и ще бъдат засегнати от промените.

# 1 209
  • Мнения: 1 231
Ако се случи горещ юни, някои училища не са пригодени 😮 ,ще им е трудно на децата.

Добре, че това няма да го прочете някой от родопите, чиито деца ходят с километри до училище ! No Mouth
Това да е проблемът ! Щото или са рано изпитите и нямат време да
А защо си мислите, че тези деца не се борят за добри училища? Много от тези деца ще учат в София или Пловдив!
В школата на детето ми имаше дете което всяка събота/неделя пътуваше от Банско до София. Дали пък то не се е изморявало повече от Вашето или моето дете?
В София има достатъчно училища за бал много по нисък от 400, така че изборът е голям!
За сведение познавам хора, включително и от Родопите, успешни в местата, които се развиват.
Да, в София борбата е голяма, но не забравяйте, че нашите деца ще са вечер в къщи при мама и тати, докато децата от провинцията, учещи в София, ще трябва да се пораснат по-рано !

Абсолютно заставам зад този пост. От провинцията съм, но искам децата ми да получат добро образование в добра среда. В София и да не е е в топ 5 гимназии, пак има добър избор. В моят град не е така и затова от 15-ти септември детето ми ще е в друг град, ще се оправя без мен, ще е далеч от семейството - и в жегата, и зимата в студа. На всеки му е трудно, но не мислете за нас в дълбоката провинция, че нямаме трудности и проблеми.

# 1 210
  • София
  • Мнения: 6 572
Хора, никой не защитава или одобрява учебна година до 30.06 и НВО през юни, но пак питам : след като не одобрявате, къде бяхте учители, родители, настоятелства през 2015 г. ? Сега тук и да си обосновате гражданската позиция, нищо няма да се случи. НИ-ЩО !
И за да не съм голословна преди 1.5-2 г. с родители от класа на малката дъщеря променихме наредбата за прием в първи клас. Да, 3 души "висяха" на общинските съвети, да, "губиха си времето" да участват в обществени обсъждания, да, писахме становища, мейли (не само писахме - запалихме им мейлите!), говорихме пред телевизии, крадяхме от времето за семейството в името на нашите деца и...успяхме. И да не бяхме успяли, поне щяхме да сме опитали.
А на бъдещите 7- класници и родителите им пожелавам здрави нерви и да се съсредоточат върху нещата, които зависят от тях и да дадат най-доброто, на което са способни, а не да се вайкат за жегата и разсипаното лято. Децата са добри, жилави и адаптивни, ако родителите не ги окепазят, обвинявайки околната среда !

# 1 211
  • Мнения: 618
Но в случая ще се включа в дискусията като родител и най-вече като учител по БЕЛ - един от основните предмети, включени в НВО.
Трябва да кажа, че моето  мнение е категорично против самоцелните промени в учебната програма, към които включвам удължаването на учебната година.
Скрит текст:
Няма никакво смислено оправдание за това, независимо дали децата са в училища с климатици или без, в Родопите или в София.
От опит мога да споделя, че след 10 -15 май учебният процес е изключително неефективен. Децата са уморени, хубавото време и желанието за отдих, за излети сред природата, за късни игри с приятели ги карат  все по-трудно да залягат над уроците и една такава промяна смятам ще вгорчи  както тяхното представяне на "късните" изпити, така и родителските несполучливи опити да ги мотивират да учат.
Освен това наистина една двумесечна пълноценна почивка, която да засили процеса на общуване  между родител и дете, е абсолютно задължителна - тук не визирам изтощителните последни дни на юни, заети  все още с училищни ангажименти, както и първата половина на септември, която е изцяло организирана около подготовката за новата учебна година. Тук включвам почивка на море и планина, екскурзии, гостувания на село и пр.
Децата имат нужда да излизат от традиционната си социална среда минимум за два месеца в годината, в които да посвещават времето си на семейството,  на роднини и приятели извън училището. Някои родители обаче ако биха могли и тези два месеца биха си спестили часовете, прекарани с нашите наследници, а те са безценни и се помнят за цял живот.
И ако родителското мнение сега не се чува, по - точно се подкрепя становището на МОН, смятам, че много скоро след въвеждането на новия срок на обучение ще стане ясно колко е несъстоятелно и нецелесъобразно едно такова поредно чиновническо недомислие.
С цялото ми уважение, след като сте учител би трябвало да сте наясно, че не става дума за становище, а за образователен стандарт, утвърден с наредба на министъра на образованието през ноември 2015, т. е. от почти три години се знае, че седмокласниците през учебната 2018/2019 година ще учат 36 учебни седмици, а от преди около две години - че НВО не могат да се провеждат по-рано от две седмици преди края на учебния срок.
Родителското мнение можеше да бъде чуто, ако беше изказано тогава, когато ЗПУО и наредбите бяха подложени на обществено обсъждане. Сигурна съм, че е имало и родители, и учители, които са изпратили своето мнение, бележки, забележки, предложения когато и където е било необходимо. Пет-шест мнения преди Вашето съм обяснила малко по-подробно.
 Ще помоля пак, ако е възможно тази дискусия да се води в темата на някой от следващите набори, които са и ще бъдат засегнати от промените.
Точно това исках да подчертая, че нито преди три, нито преди една, нито днес се чуват родителски мнения против, а когато догодина влезе в сила, ще се видят негативите много бързо, но за жалост вече ще бъде късно. А въпросът отдавна трябваше да се постави от родителската общност - каква е целта на подобно "нововъведение"?! Само за да се изравним с евростандартите и защото при нас била най-кратката учебна година звучи някак несериозно.
Всъщност и на нас ни беше отговорено на една учителско-министерска среща в края на учебната година, че вече било прието и не подлежи на обсъждане. В нашата държава обаче има редица примери за промяна на утвърдени стандарти след обосноваване на мотивирани противни мнения, така че мълчанието и сега включително е неоправдано...
Все пак ... това се обосновава като РЕФОРМИРАНЕ на системата, тъй че всички сме ЗА реформите...

# 1 212
  • Пловдив
  • Мнения: 9 735
Вихрогонче, много лично приемаш нещата. Това какво е било преди 30 години, когато си била подготве, е много различно. Аз имам наблюдения сега. За мое най-голямо съжаление от някои ФЕГ излизат деца, които не владеят този език.
Дали ще се търси учител или не, всеки сам си решава.
И да допълня, не знам за СМГ, но моето дете е в МГ и понякога се налага да ходи на урок по МАТ. И не е единичен случай.

# 1 213
  • Мнения: X
Напротив. Чува се. Била съм свидетел на доста такива случаи през годините.  Даже и в момента има пресен пример. Но е важно какво, как и кога ще се каже и от колко хора ще бъде подкрепено.

# 1 214
  • Мнения: 376
Не знам как протича образованиет в другите държави...И защо трябва да си съкращаваме ваканциите...
Преди многооо-многооо години в предаването за средношколци „Час по всичко”,на гости беше един англичанин.Думите му помня и до днес(може би ,защото тогава съм била малка и не ми се е учило Joy )
„Вашите деца учат толкова много неща в училище...при нас не е така”
Затова учебната година им е по-дълга...........................
На нашите деца и тази им е достатъчна!Те имат нужда и от други неща!

Общи условия

Активация на акаунт