Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 52

  • 54 958
  • 759
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 898
Може ли Tsh ft3 ft4 tat i mat kortizol i prolaktin da se izsledvat po vreme na cikyla ili ne stava?

Последна редакция: нд, 05 авг 2018, 16:12 от nelly13

# 706
# 707
  • Мнения: 10 212
То за можене - може, но трябва да отчетеш, че ТСХ е физиологично по-нисък по време на цикъл, а пикът на пролактин е от овулация до 7 дни след нея, така че ако искаш да видиш дали имаш проблем с нивото, до което се качва, трябва да се изследва тогава. Има и други изисквания при изследване на пролактин. Това е информация от темата "Изследване на хормони" във форума.

# 708
  • Мнения: 2 144
Защо си мисля, че 7дни след овулация се изследва прогестерон, не пролактин. Или и двата са така?

# 709
  • Мнения: 6 346
По принцип е така - прогестерон 7 дни след овулация, а пролактинът е заедно с останалите полови 2-4 дни след началото на цикъла.

# 710
  • Мнения: 10 212
Прогестеронът се изследва точно на 7 ден след доказана овулация, за да има смисъл от изследването, докато пролактинът достига пикови стойности около О. и до 7 дни след нея, затова е препоръчително да се изследва и в този интервал.

# 711
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 996
Здравейте, момичета!
И аз съм за тази тема, диагностицирана съм с Хашимото от декември 2017 г. Исках първо да изчета какво сте писали по темата и тогава да се включа. Разбираемо успях да прочета само последната 52 тема. Някои от вас са доста компетентни, много неща ги чувах и срещах за пръв път и ми направиха силно впечатление, за други аз самата достигнах до определени изводи.  Например не бях чувала за АИП, но сега намерих статии и започвам да се образовам по темата, тъй като все повече се убеждавам, че храненето има най-голямо значение за заболяването.
На 43 години съм. За мен ще започна от там, че в началото имах необяснима кашлица и нещо като залепено за гърлото, което сякаш се опитвах да изкашлям, а не можех, плюс всички останали симптоми, които обикновено се установяват - косопад, болки в ставите и мускулите, умора, мигрена и т.н. Личната лекарка напипа увеличение на ЩЖ и ме изпрати на ендокринолог. На ехограф се видя възел 4 мм. Пуснах изследвания - декември 2017 г.- резултатите: анти ТПО - 447,6; ТСХ - 7,38. Изписа ми еутирокс с доза 37,5. През март 2018 г. ми пусна Т4, резултатът - 15,99. Според ендокринолога, а и според референтните стойности, съм в нормата и сме уцелили дозата, да продължавам така. Проблемът е, че никой от симптомите не е изчезнал, а напротив, дори се задълбочават. На първо място килограмите. Аз в последните 5-6 години вечно съм на някакви диети, поддържам около 75-80 кг., по-надолу не успявам за съжаление, но от както пия еутирокс-а, качих 10 кг. Не ми се вижда нормално, като чета, че при други жени след като е започнало лечението, килограмите им се нормализират.
Следват проблемите със ставите и мускулите, особено мускулите на левия ми крак, които имам чувството, че непрекъснато са в състояние на крампа, а отделно, че се случва и през нощта да се схващат и болката е нетърпима. Друг проблем ми е непрекъснатата умора и дори апатия. Нямам никакво желание за нищо, просто нищо не ми се прави, дори и най-елементарните домакински задължения.
Тези симптоми си ги имах и преди еутирокса, някои се задълбочиха последните месеци - например омазняването на лицето, особено челото, дори и ушите...., изпотяването, сърцебиенето, кашлицата също продължава, както си и беше в началото... Не искам да продължавам, че ще стане много дълго...
Последното ми изследване е от май 2018 г. - ТСХ 4,02.
От изследванията излиза, че хормоните са в норма, но защо не се подобрява състоянието ми? Мислех дали да не експериментирам с по-висока доза на еутирокса, но пък с тези резултати, май няма смисъл... Освен да сменя ендокринолога, но както и вие пишете, следващият пък колко ще е по-компетентен...
Благодаря, че изчетохте дългия ми пост. Сега започвам да се образовам по отношение на АИП, пък да видим смяната на хранителния режим как ще ми се отрази. Макар че при мен ще е много трудно, че постоянно съм гладна...

# 712
  • Мнения: 6 346
АИДА, никакво подобрение няма да постигнеш, ако ФТ3 не ти е достатъчно висок - според някои автори трябва да е в горната половина от референтните стойности, според други дори трябва да е по-скоро към горната граница. Но ако ФТ3 ти е нисък, дори и ТСХ, и ФТ4 да са ти в норма, няма да имаш подобрение на симптомите, поне не на повечето. Затова е в твой интерес да изследваш не само ТСХ, а и ФТ4, и задължително ФТ3 всеки път и да следиш как се движи особено ФТ3, нищо, че лекарят ти вероятно ще ти каже, че няма нужда - не е така. Хормонът, който клетките ти реално поемат, т.е. който контролира метаболизма ти, е ФТ3, затова той е и най-важен на практика.

# 713
  • София
  • Мнения: 808
AIDA_N, промените в хранителния режим отнемат време, това е процес. Но си заслужава човек да се постарае, посоката е правилна. За крампите най-вероятно ще ти е от полза магнезий (в по-биоусвоима форма - лактат, глицинат, цитрат). А както и Шоки е писала, изключително важно е да се оптимизират нивата на щитовидните хормони. Не просто да са в норма. Препоръчително е да се изследват и трите показателя едновременно - TSH, FT4 и FT3. В момента си на недостатъчна заместителна доза и затова тсх ти е 4. Затова и не се чувстваш по-добре. На терапия нивото, което гоним е тсх около 2. Но ако увеличиш прекалено дозата (например, ако започнеш да пиеш 50 мгр), може да се предозираш. А това също не е никак приятно. Ако искаш, опитай първо да редуваш 50 и 37.5 и си пусни контролни изследвания след около 45 дни, за да видиш дали дозата няма да трябва още да се увеличава според индивидуалните ти нужди. Успех!

# 714
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 996
Благодаря ви, момичета.
veseto5775, да редувам, имаш предвид една сутрин да пия 50 мг, на следващата 37,5, следващата 50, следващата 37,5 и така 45 дни ли?

# 715
  • София
  • Мнения: 808
Да, точно така. Това е само предложение за увеличение на хормона. Можеш да се консултираш и с лекар, разбира се.

# 716
  • София
  • Мнения: 3 293
Cioccolata, veseto5775, а като следим и FT4 и FT3, какво можем да направим ако FT3 си стои ниско (3.5 някъде)? Еутирокса ли да се увеличи? Щото аз ги пускам всеки път, ендото казва: да, това и това ти е от ниското FT3 и дотам. Не ми казва как да се справя с положението.

# 717
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 996
Cioccolata, veseto5775, а като следим и FT4 и FT3, какво можем да направим ако FT3 си стои ниско (3.5 някъде)? Еутирокса ли да се увеличи? Щото аз ги пускам всеки път, ендото казва: да, това и това ти е от ниското FT3 и дотам. Не ми казва как да се справя с положението.

Това и аз се замислих.... Пак ли опираме до дозата?

veseto5775, благодаря ти, ще опитам така.

# 718
  • София
  • Мнения: 808
Грета, зависи какви са стойностите и на тсх и фт4. Фт3 може да е ниско и при висока доза, и при ниска. Трите показателя са взаимосвързани, не може да се правят качествени изводи само от отделните им самостоятелни нива. Напиши и трите резултата (с референтните граници) и ще помислим. Hug

# 719
  • Мнения: 6 346
Точно, Весето го е написала - зависи. Най-общо казано може ФТ4 да не ти е достатъчно висок и затова и ФТ3 да стои нисък - тогава решението е по-висока доза тироксин. Това е по-добрият вариант. А може ФТ4 да е достатъчен, но да не се конвертира добре във ФТ3 - тогава вече става по-сложно и ако конверсията не може да се увеличи с други мерки, е най-добре да се започне прием и на Т3, не само на Т4 (тироксин). За съжаление в България въобще не се внася и не се предписва Т3, а трябва да се купува от Гърция или Турция. Има и комбинирани препарати, примерно в Гърция продават Дитирон, в Турция - Битирон, но в тях дозите са фиксирани и може да не са подходящи за конкретния случай.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт