Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 52

  • 55 016
  • 759
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 257
Бледолилава, благодаря за съветите 😀 кокосовото масло директно при млякото ли го слагаш? Имам вкъщи, но използвам предимно за палачинки или сурови бонбони.

# 691
  • Мнения: 4 042
Аз го държа на стайна температура и в момента е напълно течно, така че си го слагам директно в купичката с останалите продукти и разбърквам.

# 692
  • Мнения: 48 052
2 лъжици мляко и ядкди не ме наяждат
Аз изяждам кофичка кисело мляко с няколко лъжици мюсли
Браво ако успявате с толкова малко храна

# 693
  • Мнения: 725
Е,то зависи кой колко е висок и какви стартови кг е. /Аз съм миньонче/
Понякога се наяждам в толкова, а понякога не. Днес например се събудих много гладна и си направих кокосова палачинка. Голяма вкуснотия и ме засити. Въведох яйцето. Ако ми няма нищо ще си ги хапвам.

# 694
  • София
  • Мнения: 808
Бледолилава, благодаря за добрите идеи. Изобщо всичките ти коментари и в други теми по най-различни въпроси са ми били често от полза! Благодарности, разбира се, и на всички, които се включват в дискусиите (особено със съвети за храненето, аз в тази насока имам да работя още). За мен е ценно всичко, което споделяте. Hug

Гърненце, успех и от мен! Дано бързо да излезеш от неприятното състояние! Опитай да се разведряваш с приятни емоции и хора. Мен дори кратки екскурзии сред природата ме освежават много. Не е излишно да провериш и дозата, знаеш си.. също нивата на витамин D и В12. Може да пробваш и с адаптогени, наскоро се споменаваха Ашваганда и Тулси. Hug

Bub, за НБЖ принципно се изследва кортизолов ритъм, най-добре в слюнка (3-4 кратно), май около 18 лв. на проба беше, по спомен. Не съм го правила и нямам опит, но доколото разбирам предимно по самоинициатива се изследват хората. Нарушенията в кортизоловия ритъм са неизбежни, когато ЩЖ не работи оптимално, т.е. двете жлези работят ръка за ръка и в повечето случаи се налага да се регулира функцията им паралелно (ако просто вземеш адаптоген за НБЖ без да си подобрила щитовидната функция, няма да постигнеш голямо подобрение и при НБЖ). Аз заложих на това първо да "оправя" щитовидната. Изследванията за паразити също са ми все още в проект. Засега съм изследвала само за дефицити на някои витамини и минерали, съответно взимам добавки при установен дефицит, писала съм повече в предните страници. А рибено масло взимам уж за да боря системното възпаление свързано с нашето заболяване. Гледам да е по-концентрирано и пречистено. Пила съм на различни марки, включително тукашни, но по-изгодно ми е да си поръчвам от iHerb. Препоръчва се около 1500 mg омега-3 (EPA и DHA) дневно ориентировъчно пак по спомен, а това може да означава 1-2 по-концентрирани капсули дневно или пък 5-6, ако е по-ниска концентрацията на омега-3 в конкретното РМ. Като цяло смисълът е не само да се увеличи противо-възпалителният прием на омега-3, но и приемът на омега-6 да се намали, защото е про-възпалителен (затова не консумирам олио). В момента съм на тази омега:
https://www.iherb.com/pr/Nature-s-Way-EfaGold-Mega-DHA-1000-mg-60-Softgels/5019

За пропускливи черва май само подобряване на хранителния режим можем да предприемем за да ги заздравим.

Общо взето не мога да ти дам особено практичен съвет, аз самата не съм минала всички точки, които съм си набелязала. Дай си време да прочетеш и осмислиш многото аспекти на Хашито и сама ще си подредиш приоритетите и на кое кога да обърнеш внимание.

Кокондрелка, според мен ти е леко висока дозата, ТСХ е доста под 2 и фт4 е височък. Може би трябва съвсем малко да се намали дозата на хормона. Показателите не са константни, движат се и се променят с времето. Така че, има значение и колко време си на дадена доза за това дали е леко висока или много висока (или пък ниска съответно). За антителата - доста са високи, но просто показват наличието на автоимунна атака. Твърди се, че биха могли да се намалят, ако се открият и лекуват потенциални възпаления в УНГ, зъби, сливици (характерни при високи ТАТ) или по СЧ тракт (при високи MAT). Успех!

Последна редакция: сб, 04 авг 2018, 21:04 от veseto5775

# 695
  • Мнения: 5 917
Момичета, благодаря ви за емпатията. Hug

Да попитам и нещо друго - в книгата на Изабела Уенц или някое друго четиво налице ли е систематизирана информация за изследванията, които е желателно да си направим, след като са ни диагностицирали с Хашимото? Имам предвид - за паразити, вируси, инфекции, гъбички, дефицити на витамини?

Спомням си, че много отдавна, в някоя от предишните теми, една потребителка беше постнала пълен списък на всичко, за което е хубаво да се проверим, но едва ли ще успея да го намеря; не си го запазих. Sad Това беше още 2016 г., като че ли. Не съм сигурна дали не беше самата Merelenda или пък Magdalena1978?
Merelenda, мила, ако си била ти и се сещаш за какво говоря, моля те, припомни ми. Simple Smile

Иначе, аз досега съм се изследвала за: дефицити на витамини, Хеликобактер Пилори (чрез фецес-тест) и май това е всичко. Rolling Eyes Другаде не съм ровичкала към момента, а ми се иска.

Редактирам се: май намерих постовете, след малко ще ги постна. Peace

Последна редакция: сб, 04 авг 2018, 21:42 от Гърне без похлупак

# 696
  • Мнения: 5 917
Цитат на Merelenda:

Цитат
За хеликобактер пилори има 3 теста, доколкото на мен са ми известни и са ми предлагани. Кръвен, фекален и проба за хеликопактер, която се взима при гастроскопия. Последната естествено е най-точна. Ако не се открива в кръвта или фекален тест за хеликобактер, то пациентите се насочват към гастроскопия и взимат проба също за хеликобактер.
Фекален тест за бактерии и паразити.
Фекален калпротектин - за наличие на възпаления в червата при болест на Крон, улцерозен/язвен колит, тумори и т.н. Тия неща за стомаха и червата.

За другите изследвания знам че в лабораторията, в която ходя ги има, но не съм се изследвала, освен за хламидия и разни микробиологии, които съм правила.
Ето как вървят като цени, друг е въпросът дали в други лаборатории правят по-модерни тестове - не съм наясно изобщо. Това нали уж за най-често срещаните причини за автоимунните, иначе и за други бацили може да се изследваш.

Скрит текст:
Епщайн- Бар вирус Ig M   16.50 лв
Епщайн-Бар вирус Ig G   13.70 лв
Епщайн-Бар вирус Ig G + Ig M   25.00 лв
Helicobacter Pylori - количествен луминисцентен   13.70 лв
Helicobacter Pylori-фекален тест   17.70 лв
Helicobacter Pylori IgA   15.00 лв
Helicobacter Pylori IgA + IgG   26.00 лв
Chlamidia Trach. IgA+ IgG   19.50 лв
Хламидия Trach. - Ig M и Ig G aнтитела ELISA   19.50 лв
Хламидия Trach. - Ig A антитела ЕLISA   13.70 лв
Хламидия Trach. - Ig G антитела ELISA   13.70 лв
Хламидия Trach. - Ig M антитела ELISA   13.70 лв
Хламидия сух тест-Ag   9.50 лв
Chlamidia Pneumonie Ig M ELISA
Цитомегаловирус (IgG+IgM)   23.90 лв
CMV IgM (Цитомегаловирус)   15.70 лв
CMV IgG (Цитомегаловирус)   15.70 лв
Лаймска болест IgM + IgG   25.00 лв
Лаймска болест IgG   13.70 лв
Лаймска болест Immunoblot IgG (потвърдителен)   46.00 лв
Лаймска болест IgM   16.50 лв
Лаймска болест WesternBlot IgM (потвърдителен)
Фецес трикратно - 18,50 лв
Чревно носителство   7.70 лв
Фецес диагностичен - 9.50 лв

Цитат на Magdalena1978 (жалко, че профилът ѝ е деактивиран, много ценни мнения пишеше):

Цитат
Сега ми напомняш да уточня, че не само проблемни сливици, но и всякакви възпаления в областта на гърлото, трахеята и изобщо в тази част могат да се отразят на работата на щитовидната жлеза. Ендокриноложка от Пловдив (завеждаща отделение) ми обясни, че всякакви възпаления в тази област влияят. Така че дори и при изкарани сливици, пак не е гаранция, ако протичат разни хронични възпаления в гърлото например.

Относно Епщайн-Бар вируса - в доста от лабораториите (поне във Варна, ЛаборЕкспрес например) пускат общите 2 вида антитела EBV IgG (стара инфекция); EBV IgM (нова инфекция).
Проверях в гугъл и виждам, че в лабораторията на Токуда пускат 3 от тези 6 антитела:
http://www.tokudabolnica.bg/bg/clinical-laboratory

Друго, което намирам е в Цибалаб. http://www.cibalab.com/products-search.php търси се по ключова дума EBV. Явно моите спомени от преди 5-6 години за Александровска болница или националният център за заразни и паразитни болести са вероятно стари или грешни.

Няма нужда от PCR тест в Геника. Той не дава информация за концентрацията на антителата, а евентуално може да даде информация за това в каква концентрация е ДНК-то на вируса в момента. Теоретично е възможно да не се хване активна инфекция така. По-добре антителата. Друго сега се сещам: има 2 щама на EBV. Всъщност не съм питала в Геника кой от двата щама изследват.

Хеликобактер пилори сякаш по-често отключва базедова болест, която е свързана с ниско ТСХ, свръхфункция на жлезата (хиперфунцкия), а не толкова често Хашимото.

Иначе относно Хашимото, според една от статиите, която свърза отключването на Хашимотото при сблъсък с определени вируси и бактерии, ето какво споменават:
- EBV - епщайн-бар като най-честа причина.
- Yersinia enterocolitica - Йерсиния - могат да се тестват антитела в БГ (Yersinia IgG/IgM). Пак в почти всяка лаборатория. Това е бактерия, която може да попадне в стомаха и червата.
- Helicobacter pylori - пак в черва и стомах (но по-често отключва Базедова болест). Helicobacter pylori IgG/IgM.
- Hepatitis C Virus. Хепатит C.
- Borrelia burgdorferi, която причинява лаймска болест.

Но авторът пише, че като начало препоръчва първите 3. Останалите са по-рядко срещащи се. (Макар аз лично да имам позната с хепит С и Хашимото).

От остналите, които споменават в статията в БГ може да се изследват: цитомегаловирус (CMV IgG/IgM); Рубеола Rubeola IgG; херпесни вируси, но последните така и не изследвах, защото са също много разпространени.

Ето отново цялата статия: http://hypothyroidmom.com/hashimotos-disease-the-infection-connection/
Чела съм и други статии, но тази сякаш е най-подробната и на най-разбираем език.

Аз пусках почти всичко, защото антителата се бяха повишили изведнъж при мен и се опасявах да не би да съм се сблъскала с нещо ново. Излезе отново EBV при мен. Просто се активизира този вирус понякога и така.

ПП. Интересно с това, което Merelenda споменава. Аз нямам симптоми на цистит, но пък от урина се изолира сериозен патоген: стафилококус ауреус. Трепах го с няколко вида антибиотици. Но пък тогава не изследвах ЩЖ. Чак Дек месец изследващ ЩЖ и антителата бяха спаднали двойно. Но аз махах възел от ЩЖ оперативно. Възможно е и заради това да са спаднали. Само възелът беше Хашимотовски. Останалата част - здрава.

Още един цитат на Magdalena1978:

Цитат
Да си допълня старите постове за EBV (епщайн-бар вирус).
Намирам този пакет от антитела в Цибалаб:
EBV EA IgM      19.70 лв. - антитела при нова инфекция, имунната система тепърва разгръща отговор
EBV EA IgG      19.70 лв. - антитела при нова инфекция, но вече е с разгърнат отговор
EBV EBNA IgG      21.70 лв. - Epstein-Barr nuclear antigen, стара инфекция
Инфекц. мононукл. (EBV VCA IgG)      21.70 лв. - стара инфекция
Инфекц. мононукл. (EBV VCA IgM)      21.70 лв. - нова инфекция
Инфекц. мононукл. (EBV VCA IgG, IgM)        37.90 лв.

http://www.cibalab.com/products-search.php - в търсенето пишете EBV

Другата информация, това което се опитах да си спомня къде се изследват и 6-те, явно е стара/грешна. В момента не намирам нищо подобно чрез гугъл.

Заповедта за платени услуги на националният център по заразни и паразитни болести под номер 313 намирам само това: Качествено определяне на антитела по ELISA за EBV - 17,00 лв.
Но не става ясно какво включва.
Ето линк към инфото:
http://ncipd.org/images/UserFiles/File/documenti/ZAPOVED_PLATENI … 0.2012%281%29.pdf

За Александровска болница намерих единствено това:
Monoslide Test-BBL за доказване на антитела при инфекциозна мононуклеоза (Paul-Bunnell)       8.00 лв.
Но за 8,00 колко и какви антитела ще намерят... Чудно ми е.
http://dkc-alexandrovska.com/lab/lab2
Иначе рових по всякакви ключови думи: EBV, епщайн-бар, мононуклеоза. Различните лаборатории могат да сложат различни означения в тяхната ценова листа и това допълнително обърква търсещия.

Три наистина полезни статии в тази връзка:

- http://www.lechitel.bg/lechitel/data/File/Avtoimunitetat.pdf

- http://www.lechitel.bg/newspaper.php?b=137

- https://hypothyroidmom.com/hashimotos-disease-the-infection-connection/



Този път обезателно ще си запазя цялата информация по-горе. Simple Smile

# 697
  • Мнения: 10 212
Гърне без похлупак, много благодаря за материалите! Особено се впечатлих от това, на първи прочит: "ПАЦИЕНТИТЕ С АВТОИМУННО ЗАБОЛЯВАНЕ СТРАДАТ НЕ ОТ ИМУНЕН ИЗЛИШЪК, НЕ ОТ СВРЪХАКТИВНА ИМУННА СИСТЕМА, КАКТО ЧЕСТО СЕ ПРИЕМА В ИМУНОЛОГИЯТА И В КЛИНИЧНАТА ПРАКТИКА, А ОБРАТНОТО – ОТ ИМУНЕН ДЕФИЦИТ." (главните бувки са от самата статия, да не се обиди някой Simple Smile ) Помня, че ми бяха отправени забележки в темата да не ползвам ехинацея, прополис и други имуностимулатори, а практиката ми показва, че те (като част от една цялостна натурална терапия) подобряват състоянието ми. Явно не съм само аз.

# 698
  • София
  • Мнения: 808
Чела съм статията в Лечител. От там съм си резюмирала това:

Първичните етиологични фактори за възникване на Автоимунните заболявания - едни или други хронични инфекции. Възможни са някои от следните:

*Епщайн-Бар вирус (EBV)
*Хеликобактер пилори
*Цитомегаловирус
*Хронична (от ранна детска възраст) Лаймска болест
*Токсоплазмоза
*Кандидоза


Само не ми е ясно как се контролира EBV.. нали никога не изчезвал напълно. Confused

Последна редакция: нд, 05 авг 2018, 12:16 от veseto5775

# 699
  • Мнения: 1 275
Ще се възползвам от това,че повдигнахте въпроса...Дъщеря ми направи ето тези изследвания преди 20 дни и още не мога да намеря лекар,който да ги коментира.В инфекциозна болница към ВМИ ме отсвириха..Лекар паразитолог ми каза,че съм за вирусолог.Намерих лаборатория към която работи вирусолог,но разговора предстои.Вие какво ще кажете?Ясно ми е ,че ги е преболедувала,но защо са толкова завишени и значи ли това,че ако падне имунитета може болестта да се активира пак?
CMV IgG 31.3U/ml
        <9
EBV-VCA IgG 126.6 RU/ml
        <16 negativ
          16-22 граничен
         >22pozitiv
EBNA-1 IgG 68.9
          Референтните са като горе.
Ще се радвам,ако някой е в час с тази материя и пише.
       

# 700
  • Мнения: 6 346
Понеже споменавате вируси и понеже масово хората пишат "Ебщайн-Бар", а не е правилно и мен това някак много ме дразни, да спомена, че се пише "Епщайн-Бар" - "Епщайн" с "п". Не идва от "ебане, преебан", както явно хората го възприемат несъзнателно. Не знам защо, ама точно тази грешка много ми боде очите.

# 701
  • Мнения: 1 275
Може би защото латинското съкращение и в лабораториите и в някои статии е EBV. Аз също мислех,че е еБщайн...не че ми се е налагало някъде да го напиша,но вече ще знам.В написаното в Гугъл за вируса поне 10% е еБщайн..така,че не сме само ние незнаещите.

# 702
  • Мнения: 6 346
Epstein-Barr Virus - EBV. А неграмотните със сигурност са много, включително сред пишещите статии.

Последна редакция: нд, 05 авг 2018, 09:54 от Cioccolata

# 703
  • София
  • Мнения: 808
Шоки, разсмях се от сърце! Grinning
Благодаря ти, коригирах се. Съвсем неволно го бях сгрешила. Hug

Ваня, и на мен ще ми е интересно, ако някой разясни резултатите на дъщеря ти.

Последна редакция: нд, 05 авг 2018, 12:22 от veseto5775

# 704
  • Мнения: 6 346
Дори в сайтовете на някои лаборатории са го писали грешно, така че е разбираемо хората да се объркват.

Общи условия

Активация на акаунт