Фактори при избор на име

  • 14 062
  • 86
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 951
Нямам деца, но съм мислила подобни неща.

Да не е често срещано име и да няма съкращения. Което всъщност трудно ще се получи, при положение, че не искам и да е трибуквено.
Моето е с 5 букви и може да има съкращение, но досега никой никога не го е правил. Винаги са се обръщали с цяло име, явно е удобно. Затова и аз искам да дам такива имена на децата си.

# 31
  • Мнения: 573
Да е 5-6 буквено, да ми харесва и кратката му форма (с мъжко име се оказа трудно) и просто да ми допада звученето. И най-трудното - да няма човек с това име, с който да имам лоши асоциации. Спряхме се на Борис (Бобо, Боби). Въобще не съм робувала на роднински имена и традиции. Нито са искали от нас с мъжа ми, нито пък ние сме такива хора. За момиче съм си харесала Ирина, само да не и викат Рени, че се изприщвам от този вариант (както и от Борко за Борис) Grinning

# 32
  • Мнения: 18 560
Ирена е Рени. Но не и Ирина. Не съм чула да наричат Рени Ирина,никога. Това, че е 3 буквено не е гаранция,че няма да де съкрати. Съкращавят ги и тях.

# 33
  • Мнения: 3 031
Да ни харесват на мен и мъжа ми.
Именни дни, значение, да бъде българско и т.н. не ме интересуват.

# 34
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 397
Аз пък ненавиждам Боби за Борис. Нашият си е Борко и ми е много сладко!

Исках имената на децата  ми да са мъжествени, силни, традиционни за България, но не и съвсем непознати за останалия свят!

# 35
  • Мнения: 4 762
Моите критерии бяха следните:

- Да звучи еднакво добре и в България, и извън нея - синът ми е роден и живее в чужбина;
- Да няма звука ''р'' - не мога да го произнасям правилно;
- Да не е сред най-разпространените международни имена (например Мартин, Александър, Виктор);
- Да върви с фамилията, която е втората по популярност в България - не че за чужбината има значение, ама чисто фонетично (филолог съм и малко професионално изкривена на тема ''език'' Simple Smile)
- Да няма форма на галено - хич не ги обичам.

В лентичката пише как се казва синът ми. Турнах му двойно име, защото ми хареса комбинацията, но го наричам с двете имена само когато вече ме е докарал до ръба на нервна криза.

Последна редакция: пн, 19 фев 2018, 23:38 от Nedinka

# 36
  • Мнения: 548
Аз ще си отворя сама на въпроса. Simple Smile

За нас е важно да бъде кръстено на някого от родителите ни. Причините са много, най-вече, че и четиримата твърдо заявиха, че детето си е наше и ще се казва както ние искаме. И двете дойки са имали проблем с техните родители за нашите имена и твърдят, че “от това по-голяма простотия няма“.
Точно защото нямат претенции, а имат заслуги аз от дете си мечтая да имам дъщеря и да я кръстя на баща ми. С моя мъж като се запознахме той ми заяви, че има условие - ако има син да е на баща му. Нещата се нагласиха сами. Като под “кръстя“ имам предвид само буквичките.
Искаме имената да се изписват еднакво на латиница и на български.  
Да са нормални, нищо супер изчанчено.
И разбира се,  да звучат добре до имената на съпруга ми.
Още ми е рано, но след някой и друг месец се надявам да се захвана по-сеориозно с избора.

# 37
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Имахме няколко критерии:
1. да са кратки и ясни за писане и произнасяне, защото фамилията е изчанчена и дълга и винаги се налага да се обяснява как се пише
2. да се пишат лесно на латиница
3. да не са на никой от родата

Имената и на двамата бяха измислени от кръстницата на големия. Той всъщност си е кръстен баш на нея.
Дребното стоя два дни без име, докато го измъдрим и пак тя даде предложението, което ни хареса.
За девойка имахме 4-5 измислени и харесани имена, но с мъжките се озорихме.

# 38
  • Мнения: 18 560
Пумпалче, пожелавам ти скоро да мислиш и ти на тази тема 😋😉
И аз да добавя,че не исках да има буква Р.
И че не исках галено. Та като стана дума ва галените-как решавате,че едно име не може да има галена форма?Като то на всички се измисля, дори и на най-кратките имена.

# 39
  • Мнения: 4 762
Пумпалче, пожелавам ти скоро да мислиш и ти на тази тема 😋😉
И аз да добавя,че не исках да има буква Р.
И че не исках галено. Та като стана дума ва галените-как решавате,че едно име не може да има галена форма?Като то на всички се измисля, дори и на най-кратките имена.

Ами някои не стават на галено или пък галеното е по-дълго от самото име и леко изчанчено, например Дамян, Калоян, Мила, Иво, Ая,...

От друга страна, може и да си зависи от човека и традициите във фамилията. Ние в наш'та фамилия не използваме галени имена. Моето име се състои от 8 букви и си има галено - всички колеги и приятели използват галеното ми име, всички от семейството ме наричат с цялото ми име. Племенникът ми се казва Даниел - никой от нас не му вика Дани, само Даниел.

# 40
  • Мнения: 598
Имената избирахме заедно с таткото, според както почувствахме, че е правилно. За дъщеря ми само сме допуснали и желанието/предложението на друг, а именно на големия ни син, той предложи името, след като бяхме избрали на кой да е кръстено детето. Аз лично държах да имаме по едно дете кръстено на едната двойка родители и на другата двойка, но не задължително на всички родители. За третото държах да не е на никой от двойките родители, защото нямаше да е честно спрямо единия, който ще е пропуснат. И не допуснахме никой да ни се налага за имената, макар и не всички да бяха съгласни с изборите ни.

# 41
  • Мнения: 2 701
Каква е тази мода да нямали децата галено име. Свекърва ми само това повтаря и ги нарича с цели имена. В началото и сина си беше подковала, та ми пробутваше подобни приказки. Като не го отразих и взе и той да ги нарича, как ли не.

# 42
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 397
Да, и аз се чудя за умалителните! Аз много мразя да ми говорят на цяло име например! Е, и за умалителните имам претенции, обаче пък без ми е ... 🤐

# 43
  • София
  • Мнения: 3 951
Е какво толкова се чудите... както вие харесвате съкращаване, така някои хора не харесват.


Имам си име и не желая да ми измислят интерпретации. Това е моето виждане. На мой познат, който се казва Александър, всеки му казва както му дойде - Сашо, Алекс, Але и пр. изислици. Нормално да не ми харесва.

# 44
  • Мнения: 6 833
Всеки си има различно виждане за умалителните, мен дори и непознати хора ме наричат със съкратено име, защото цялото ми е дълго.
На детето ми почти веднага след като се роди започнах да я наричам с галено име и близките ни също започнаха да използват тези умалителни. Лично за мен не си представям да се обръщам към нея само и единствено с цяло име. Но има и такива и такива родители и това е тяхно решение.
Едно от любимите ми имена има кофти умалително и това беше основната причина да не ми е в класацията, защото колкото и да го избягвам неминуемо някой щеше да използва. Смятам, че докато са малки децата трябва да се уважава избора на родителите им за това как да се обръщаме към тях, но по-късно когато сформират собствен приятелски кръг нещата се променят.  

Общи условия

Активация на акаунт