Семейно професионално ориентиране - забавна тема, но и не съвсем

  • 13 607
  • 126
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: X
За жалост наистина има и такива млади хора, които от нищо не се интересуват, но за сметка на това отрано с претенции за високо заплащане на труда си. Сблъсквала съм се по случайност с такива: празни погледи, вяло, безучастно присъствие, мързи го да гледа, камо ли да се движи. Основната грижа на родителя е да го нахрани, облече (все пак не е хубаво да настива) и дотам. Наистина не знам кое от кое произтича.

В конкретния случай младежът би могъл да стане застрахователен агент с помощта на мама. Тя добре ще го подготви по въпросите колко опасно нещо е живота, за да може после да всее той същия страх в потенциалните си клиенти. Единственото необходимо условие е да му се отдава "приказването". Ще ходи облечен с костуН и най-тежкото, което ще вдига е някоя-друга папка или бизнес куфарче ( с един-два листа вътре и калкулатор).

# 121
  • Мнения: 14 654
Не знам защо въобще се заговори, че от момчето се очаква да бъде ориентирано, никой не очаква това от един 12-годишен келеш, като през цялото време коментарите са към майката, която се е завайкала за бъдещето му и е искала съвети от Бърдсфлу.
Разбира се че когато детето ти се учи добре и нямаш никакво съмнение, че ще попадне в някое от най-добрите учлища, не се питаш какъв ли ще стане, когато завърши, защото се знае, че възпитаниците на тези училища могат да станат, каквито си поискат, докато ако синът ти крета с тройки, е нормално да се притесняваш за бъдещето му, защото тройкаджиите, след като едва завършат училище, после все така едвам кретат и в живота.
Напълно подкрепям мнението, че разликата между лошите, средните и добрите училища е огромна и непреодолима с никакви уроци, а и какви уроци за момче, което не иска да учи, та най-добре е да бъде насочен към някаква професия, а не да се вярва и да се поощряват надеждите, че нещо ще се случи и "ще си вземе образование".

# 122
  • Мнения: 15 615
Не съм изчела всички коментари - направо на въпроса на авторката
Може да стане фотограф. Може да се занимава с графичен дизайн. Това са професии, които могат да се работят след изкарване на курс - не е задължително да кандидатства във ВУЗ или да завърши гимназията с отличен.
Ако има интерес към музиката може и DJ да стане. Може и курс за барман да изкара.

# 123
  • Мнения: 4 611
Да ви кажа гимназията не е най-решаваща за бъдещето. Аз уча, така да се изразя - от свободните професии. Но преди да запишем в университета голяма част от колегите ми преди това са били в езикови гимназии или  нещо друго, което не е свързано със специалността в университета. В гимназията масово почти нищо не се учи, дали учителите ще са по-ларж или учениците още не са на тази вълна, защото аз до 10 клас само излзиах с приятели и се забавлявах. Имах само 3-ки и 4-ки. После се стегнах, почнах да уча, изкарах матурите с отличен и тогава вече знаех с какво искам да се занимавам в бъдеще. Чак на 18. Така, че има време... В момента съм 4 курс и практикувам професията ми. Много пък учат 2 години нещо и разбират, че им се прави друго. Това не значи, че са се провалили. Много хора пък изобщо не работят нищо общо с висшето образование. Всичко е много индивидуално. Просто да не си мислят родителите, че видиш ли ако на 14 не знае какво иска да прави с живота си, значи нищо няма да стане от него и да го притискат. Най-доброто, което могат да направят е да му дадат възможности. Да го запишат на уроци за да изкара хубави оценки и да влезне в хубава гимназия, каквато ще да е. И да го подкрепят когато изрази желание за нещо, да му помогнат финансово или морално. Това е всичко, което могат да направят.  Peace
Един познат чак 4ти курс се запали по програмирането и сега изкарва доста добри  пари, като преди това не е имало индикации, че това му харесва.  Просто всичко е много индивидуално и все още няма място за притеснение. И аз тийнейджърството си изкарах пред компютъра голяма част бездействайки, но сега си работя, уча... хората се променят. За добро или за лошо.

# 124
  • Мнения: 30 802
Аз все си мисля, че никога няма да станеш достатъчно добър и да се издигнеш, ако действаш изцяло прагматично. Имаш професия, ОК, добре, но как по дяволите се работи професия без искра и мерак, само заради "успеха"? Може да съм старомодна, но точно на 12-14 е времето за малко плам и идеализъм.

Не всичко е изкарване на "добри пари", не всяка професия означава да си набързо обучено винтче в икономиката и да случиш на област, в която се въртят повечко пари.

# 125
  • Мнения: 4 611
Разбира се, че на човек трябва да му хареса това, с което се занимава, просто не смятам, че има задължителна възраст, в която това трябва да се случи и е грешка родителят да притиска детето за това. Хората около мен главно се занимават с нещо, което им доставя удоволствие преди финансовия фактор. Смятам, че като правиш нещо, от което получаваш удоволстие ставаш по-добър, след като станеш по-добър пък печелиш повече. Но печалбата не трябва да е самоцел. Мое мнение, разбира се. И никой не говори за набързо обучен в дадена област, разбира се, че има натрупвания с годините, неизбежно е.

# 126
  • Мнения: 15 615
Един мой познат записа да учи медицина. Завърши общата медицина и реши, че всъщност не иска да става лекар. След това записа право, завърши и след време дори стана съдия. Така че не винаги децата дори в гимназията са наясно с какво искат да се занимават, а какво ли остава пък за 12 - 13 годишни. Проблема в случая е супер неориентираната, вечно щадяща детето си майка, която от зор да го предпази от целия лош и ужасен свят гледайки го в саксия може да го откаже от нещо, което той наистина харесва

Общи условия

Активация на акаунт