Консултации с дерматологa д-р Иван Пеев: Проблемна кожа, подходящи процедури и грижи

  • 31 028
  • 494
  •   3
Отговори
# 30
  • Мнения: 234


Здравейте! Тези червени точки /обрив?/ ми се появяват периодично. След баня са по-тъмни.
Дерматолог ми изписа за тях Ендермол Н, но нямаше ефект. Личния лекар - Елоком. Два-три пъти вече ги мажа по 7 дни него и изчезват.
Има ли начин да ги излекувам завинаги?
Благодаря!
Здравейте, zai4ee,
Малко беше заблуждаващо в началото, защото виждах само бенката. На втори прочит виждам дискретни червени петна. Ако за това става въпрос, ми прилича на т. нар. екзематиди. Те се получват вследствие на сухата кожа. Кортикостероиден крем може да ги потуши за малко, но не може да се използва дълго време. Решението в този случай е да ползвате специални продукти за много суха кожа. Аз препоръчвам да мажете крем с урея (например Xerial 10 lotion би бил подходящ вариант) и да се къпете със специални измивни продукти за атопичен дерматит. Ако до месец няма промяна, е по-добре да направите консултация.
Оставам на разположение!

Последна редакция: пт, 15 сеп 2023, 09:52 от Рaдост

# 31
  • Мнения: 234
Здравейте, в случай на хормонално акне с гинеколог или с дерматолог е редно да се направи консултация?
Здравейте, JoySS,

На дерматолог. Много често насочвам към консултация и с гинеколог, в случай че изследванията не са в референтни стойности.

Оставам на разположение.

# 32
  • Мнения: 234
Здравейте! От години се боря с лющене на скалп (себорея) и каквото и да ми изпишат ефекта е временен. Постояннонсе къпя със шампоани против пърхот и лосион мажа (дипросалик) и няма махане. Отделно по бедрата и лактите ми се появиха бели точки..казаха ми, че било от много пекане и било разноцветен лишей и там ту се появявят ту се махат...Не знам какво да правя вече..
Здравейте, Ivet_dm,

Себорейният дерматит е състояние на скалпа/лицето/гърдите. Понякога изисква време да се намери точната комбинация от продукти, която успокоява кожата и скалпа. Желателно е да не се маже кортикостероид като дипросалик за продължителен период, защото в перспектива състоянието се влошава. Трябва да знаете, че смяната на сезоните, стресът и по-мазните храни могат да обострят дерматита. Имам пациенти, които 2 години са добре и след това кремовете и шампоаните спират да им действат. Нерядко се налага смяна на козметиката. Съветът ми е да си водите списък на продуктите, които са ви действали добре и на тези, от които нямате подобрение или влошаване.
Относно разноцветния лишей, с правилното лечение и пазене от силно слънце състоянието отшумява.
Най-доброто решение е да направите консултация.
Оставам на разположение!

Последна редакция: пт, 15 сеп 2023, 09:53 от Рaдост

# 33
  • Мнения: 234
Здравейте .От известно време имам кистозно акне на 36 години съм.Имам изписани заради гинекологични проблеми  Delphys и се чудя възможно ли е от тези хапчета да се появява. Пия също Трифала  и Пурим на Хималая.Мажа лицето си от 12 август с Акнатан ,само вечер и въпреки това се появяват.На какво може да се дължи?

Здравейте, alex2809,

Гинекологичният проблем свързан ли е с хормонален дисбаланс ? Съставът на хранителните добавки, които приемате, не предполага да влошава акнето.
Кистозното акне се лекува медикаментозно и трябва да се следи от дерматолог и при нужда в колаборация с ендокринолог и/или гинеколог.

Последна редакция: пт, 15 сеп 2023, 09:53 от Рaдост

# 34
  • Мнения: 234
Здравейте, д-р Пеев! Проблемът ми е в аналната област и е дългогодишен. Всичко започна с намазването ми с кондилин за лечение на генитални брадавици. Това беше преди 10 години, намазах се в близост до ануса с кондилин, защото гинеколожката, която ми го изписа каза, че и там имало брадавици и да ги мажа. Аз не видях да има, но понеже доктор ми го е казал, мазнах и там. От този ден започна едно присърбяване, при ходене до тоалетна смъди, сякаш нещо се раздира, гори ми след това, бодежи, сърбежи, понякога кръв, трудно ми е да опиша какво усещам. Бях убедена, че е фисура, взех да мажа с разни мехлеми, предимно на билкова основа. От повечето имаше бърз ефект, оправях се за 2-3-4 седмици, после пак се появяваха симптомите. Накрая миналата година отидох да ме види проктолог, той беше сигурен, че не е фисура, каза че единственото, което вижда е контактен дерматит. Но аз се мия само с вода, мястото не контактува с нищо дразнещо. Та, проктолога ми изписа Дактакорт и калиев перманганат бани. Обаче това мазило хич не ми подейства. След това се свързах с дерматолог, който се усъмни в гъбички кандида. Правих изследване от натривка, което излезе отрицателно. Свързах се с втори дерматолог. Като казах за кондилина, ми каза, че е от него, изписа ми едни компреси от рода на мокрите кърпи и един измивен сапун. Всичко беше добре до един момент, когато нещата пак се влошиха. След това ми изписа цинков крем, но и с него стана същото-оправяне, последвано от рецидив. Тогава ми беше казано да потърся гастроентеролог. Преди няколко дни се свързах с такъв, описах му каквото и на Вас сега и той заключи, че става въпрос за прокталгия фугакс и дисинергия на аналния сфинктер. Изписа ми Катежел с лидокаин за мазане и Кетотифен за пиене. Засега има ефект, но не се знае дали няма да се получи като предишните пъти. Състоянието, разгледано през годините, се обостря на моменти, понякога е по-поносимо, а когато е обострено и съм се самопреглеждала с огледало, виждам разранена кожа (или по-точно лигавица), като накълвана, точно на самия анус, а някой път и около него. Не знам какво да правя вече и какво да мисля относно диагнозата. Ходя доста често до тоалетната и мисля, че до голяма степен на това се дължи поставянето на тази диагноза. Не знам дали са свързани нещата, но определено започнаха с употребата на кондилина. Взех да се чудя дали не е възможно да е упорита екзема, която не мога да излекувам трайно. Вие как мислите? Какво може да е и има ли надежда за излекуване?

Здравейте, nod32,

От това, което прочетох, смятам, че е възможно кондилинът да е провокирал една упорита перианална екзема. Прокталгията е свързана с болка, а доколкото разбрах, основните оплаквания са силен сърбеж, парене и смъдене. Основните аспекти при лечение на перианална екзема са следните:
1. Хигиена
Почистване без използване на препарати с помощта на топла вода (анално душче)
Нежно подсушаване с памучни тампони, меки кърпи или неизбелени хартиени кърпи без аромати
2. Диетични корекции
По възможност намаляване на честотата и вида на дефекация с промяна в хранителния режим.
Избягване на дразнещи храни (пържени, пикантни и др.)
3. Грижа и защита на кожата
Нежни, безалергични продукти за грижа за кожата (например Дермалибур + крем, Дермалибур + почистващ гел)
Използване на свободни памучни долни дрехи (за избягване на стягане)
4. Потискане  на възпалението
Леки кортикостеориди за 5 дни например (Локоид липокрем). Поддръжка с протопик.
Избягване на разчесването.

Важно е да уточните всички аспекти с гастроентеролога относно честотата на изхождането и да изключите възможностите за дразнене на лигавицата от секрети от червата. Има немалко изследвания, които могат да се направят.
Със сигурност може да се намери решение, особено ако има подлежаща причина.

Последна редакция: пт, 15 сеп 2023, 09:55 от Рaдост

# 35
  • Мнения: 234
Здравейте, имам спукано капилярче под окото с години , как да го премахна . Даже на снимки си личи ,

Здравейте, Nia84,

Снимката не е много качествена, но наистина прилича на капиляр.
Премахват се много лесно със съдов лазер. Опитът ми показва, че 1 процедура е достатъчна.
Оставам на разположение!

# 36
  • Мнения: 81
Здравейте .От известно време имам кистозно акне на 36 години съм.Имам изписани заради гинекологични проблеми  Delphys и се чудя възможно ли е от тези хапчета да се появява. Пия също Трифала  и Пурим на Хималая.Мажа лицето си от 12 август с Акнатан ,само вечер и въпреки това се появяват.На какво може да се дължи?

Здравейте, alex2809,

Гинекологичният проблем свързан ли е с хормонален дисбаланс ? Съставът на хранителните добавки, които приемате не предполага да влошава акнето.
Кистозното акне се лекува медикаментозно и трябва да се следи от дерматолог и при нужда в колаборация с ендокринолог и/или гинеколог.
Пия го заради малък миомен възел,проблем с цикъла никога не съм имала.

# 37
  • Мнения: 2 017
Здравейте, предлагате ли някакви процедури, които да се справят с пъпки по брадичката? Цялото друго лице изчистих, използвала съм ретиноиди, след това минах на третиноин, но брадичката не се повлиява от нищо. Била съм на дерматолог, изписа ми козметика на Авен Cleanance, но имам чувството, че всякакви кремове ми утежняват кожата и я запушват. Хормонално съм добре, чудя се ако има някакъв бактериален растеж, дали има процедури, които биха убили бактериите по кожата и да се оправи. Ако има, бихте ли ми казали какво представляват и как се казват? Благодаря!

# 38
  • Мнения: 234
Здравейте .От известно време имам кистозно акне на 36 години съм.Имам изписани заради гинекологични проблеми  Delphys и се чудя възможно ли е от тези хапчета да се появява. Пия също Трифала  и Пурим на Хималая.Мажа лицето си от 12 август с Акнатан ,само вечер и въпреки това се появяват.На какво може да се дължи?

Здравейте, alex2809,

Гинекологичният проблем свързан ли е с хормонален дисбаланс? Съставът на хранителните добавки, които приемате, не предполага да влошава акнето.
Кистозното акне се лекува медикаментозно и трябва да се следи от дерматолог и при нужда в колаборация с ендокринолог и/или гинеколог.
Пия го заради малък миомен възел,проблем с цикъла никога не съм имала.

Най-добре би било да се консултирате с дерматолог и да се започне лечение под негов контрол.
Поздрави!

Последна редакция: пт, 15 сеп 2023, 09:56 от Рaдост

# 39
  • Мнения: 234
Здравейте, предлагате ли някакви процедури, които да се справят с пъпки по брадичката? Цялото друго лице изчистих, използвала съм ретиноиди, след това минах на третиноин, но брадичката не се повлиява от нищо. Била съм на дерматолог, изписа ми козметика на Авен Cleanance, но имам чувството, че всякакви
кремове ми утежняват кожата и я запушват. Хормонално съм добре, чудя се ако има някакъв бактериален растеж, дали има процедури, които биха убили бактериите по кожата и да се оправи. Ако има, бихте ли ми казали какво представляват и как се казват? Благодаря!
Здравейте, tiriti,
Пъпките по брадичката от акне обиквено са  на хормонална основа. Това не означава, че трябва да има дисбаланс на хормоните, но в тази зона космените фоликули имат много рецептори за тестостерона и производните му. Процедурите в тази зона са като останалите за акне. В зависимост от състоянието аз препоръчвам на пациентите си предимно лечебни кремове, в съчетание с химически пилинги (с противовъзпалителен ефект) и ако кожата позволява – медицинско почистване. Това е индивидуално и зависи от конкретния случай. За да съм по-полезен, трябва да видя състоянието на кожата.
Поздрави!

Последна редакция: пт, 15 сеп 2023, 09:57 от Рaдост

# 40
  • Мнения: 234
Здравейте на всички!
Искам да ви благодаря за интереса и въпросите към мен! Силно се надявам да съм ви бил полезен. При моята специалност в голяма степен диагнозата и последващото лечение се поставя с обстоен преглед на кожата, така че съветите, които давам за някои състояния, са насочващи. Винаги трябва да се има предвид, че ако проблемът по кожата не се подобрява или се влошава, трябва да потърсите консултация с дерматолог.
Тъй като темата акне е доста застъпена тук, ви пускам една статия от нашия блог. Пригответе се за четене Simple Smile

АКНЕ - СИМПТОМИ, ПРИЧИНИ И ВИДОВЕ ЛЕЧЕНИЕ


Акнето е най-често срещаното кожно заболяване, като честотата му е толкова висока, че някои го приемат дори за физиологично състояние, съпровождащо определен етап от живота на човека.  Въпреки това, тежките форми съвсем не са безобидни и могат да окажат изключително отрицателен ефект върху качеството на живот, да доведат до депресии и социална изолираност. Поради тази причина е важно акнето да бъде разпознато и правилно лекувано.

Симптоми на акнето
Пъпки и белези. Това са най-честите симптоми на акнето.
Те обикновено се появяват покрай пубертета, но няма възрастова група, която да не е засегната. Пример за късна изява на акнето е т. нар. адулторно акне (акне в зряла възраст), за което е характерна появата на пъпки основно при жени над 25-годишна възраст. При всичките видове акне пъпките са главно по лицето, но често са засегнати в известна степен и гърбът, и гърдите, а при адулторното акне характерно е засягането на зоната на брадичката и шията.

Пъпките могат да бъдат една-две или множество, да са само изпъкнали зачервявания или с голям бял връх; да са болезнени при допир дълбоки подкожни образувания, със зачервена и уплътнена надлежаща кожа. Освен появата на пъпките, акнеичната кожа е склонна да се омазнява и да образува много на брой комедони.

При жените появата на пъпките може да бъде свързана с менструалния цикъл. Въпреки че на пръв поглед акнето е очевидна диагноза, на практика невинаги е толкова лесно то да бъде различено от някои други кожни заболявания с подобна картина като розацея и фоликулит, причинен от дрожди. Поради това правилната диагноза от дерматолог е фундаментална за успешно лечение.

Когато активната фаза на акнето е преминала, обикновено след някои от пъпките остава симптом за цял живот – белези. Те могат да бъдат с различни форми и размери. В някои случаи изглеждат само като разширени пори, а когато са нанесли по-дълбоки щети на кожата, могат да се опишат като “кратери от лунен пейзаж” или “корита на пресъхнали реки, минаващи по бузите”.

Тежестта на акнето невинаги определя тежестта на белезите, които ще останат след него, поради което лечението му е задължително, дори и в най-леките му форми.

Причини за акне

Противно на повечето разбирания в обществото, причините за появата на акнето в по-голямата си част се намират в самата кожа. За това са отговорни четири взаимно свързани и едновременно протичащи процеса:

Образуване на микрокомедони;
Секреция на себум;
Свръхпопулация на бактерии;
Поява на възпаление.


Повлияването на един от компонентите веднага рефлектира върху другите. Така например повишената секреция на себум е предпоставка както за по-лесното формиране на комедони, така и за увеличаването на броя на бактериите, тъй като мастните киселини им служат за храна. Бактериите водят до възпаление, с което гнойната пъпка вече е налице. Всъщност „проблемната кожа“, както пациентите с акне я описват, е резултат от гореизброените събития.

Към „вътрешните“ причини за поява на акнето се причисляват хормоналните проблеми. Те са по-често срещани при жените и обикновено са свързани със синдрома на поликистозните яйчници (СПКЯ).

Понякога при лечение на различни заболявания се използват кортикостероидни препарати, които водят до появата на стероидно акне. Такова може да се получи и при кожата на лицето, главно около устата и носа при използването на инхалатори за астма, съдържащи кортикостероиди.

При мъжете злоупотребата с анаболни стероиди е честа причина за появата на тежки и трудни за повлияване форми на акне.

Диета и акне

“Какво е влиянието на храната и диетата върху появата на пъпките?” е най-често задаваният въпрос от хората с акне.

Тук проучванията са противоречиви, но ако трябва да се посочат главните заподозрени, то това са сладкото и млечните продукти. Храните, богати на захар, водят до пик на инсулина, който стимулира фоликулите да образуват себум, а също така и клетките по техните стени да се делят, с което се увеличава вероятността за запушване и формиране на микрокомедони. В млякото и млечните продукти има растежни фактори, които също водят до подобни явления. Тази зависимост между диетата и появата на пъпки не е валидна при всички и най-сигурният начин да се провери е да се направи строга елиминационна диета за поне месец, с последващо постепенно включване на единични продукти и следене на състоянието на кожата.

Видове лечение на акне

Лечението на акнето започва още от вкъщи, защото дори и най-ефективните процедури се правят веднъж на определен интервал от време, а грижите които полагаме у дома, са постоянни. Поради тази причина на първо място слагаме правилната козметика.

Принципите на лечение са еднакви при всички видове акне, с тази особеност, че при адулторното акне терапиите обикновено са по-продължителни и за по-леки форми често се налага използването на по-агресивни подходи.

Използване на медикаменти
Използването на подходяща медицинска козметика е ключово за успешната терапия на акнето.

Ежедневният ритуал за грижата за лицето включва следните продукти – измивен продукт, активен продукт, слънцезащитен крем и хидратация, която се използва при нужда. Тъй като акнеичната кожа обикновено е мазна, най-подходящите измивни продукти са геловете, а ако кожата е склонна да образува комедони – ексфолиращи измивни гелове със слаби киселини са перфектни. Активните козметични продукти могат да бъдат прилагани сутрин и вечер или само вечер.

Различните производители залагат на различни съставки, но най-често в активните продукти имаме производно на ретинола или някоя киселина – салицилова, ябълчена и други. При излагане на слънце използването на слънцезащита е фундаментално, като най-подходящи са специалните некомедогенни серии за мазна кожа. При нужда се включва и хидратиращ продукт, тъй като терапията за акне често води до пресушаване на кожата на лицето. Спазването на тези общи принципи в избора на подходяща козметика може да подобри значително или дори да излекува леките форми на акне, без да се налага използването на медикаментозна терапия.

Използването на медикаменти е показано при среднотежките и тежките форми на акне, както и при всички случаи, когато само козметичният подход не води до задоволителен ефект.

Медикаментите се разделят на продукти за нанасяне върху кожата и системна терапия. От продуктите за нанасяне на лицето най-често се използва азелаиновата киселина и бензоил пероксидът. След тях са различните антибиотични кремове и производните на витамин А. Според преобладаващата причина за появата на акнето се избира и най-правилният продукт, поради което всички лекарства следва да се назначават единствено от дерматолог.

Терапия на акне
Системната терапия на акнето включва антибиотични таблетки, хормонални препарати и изотретиноин, който е производно на витамин А. От всички изброени методи на терапия изотретиноинът е най-ефективното средство за повлияване на акнето, но поради страничните ефекти и ограниченията, които препаратът налага, той се използва само за най-тежките форми на акне или в случаите, когато ефектът от останалите терапии е незадоволителен.

Хормоналните препарати най-често са противозачатъчни препарати, давани на жени с придружаващи менструални нарушения или такива с адулторно акне. При последното като системна терапия може да се прилага и спиронолактон, който е вид диуретик.

Освен лекарствените средства, борбата с акнето включва козметични и медицински процедури. От козметичните процедури най-важно е почистването на лицето от медицински козметик. То решава един от фундаменталните проблеми, отговорни за появата на пъпките – запушването на фоликулите и образуването на комедони. Почистванията на лицето се определят от склонността на кожата да образува комедони и се правят на определени интервали, най-често едно на месец.

Медицинските химични пилинги също играят важна роля при лечението на акнето. В зависимост от преобладаващата компонента се избира подходящ пилинг – салицилов, трихлороцетен, гликолов и други. Обикновено се назначават няколко последователни пилинга, след което честотата им се разрежда. Освен че излющват кожата и имат комедонолитично действие, пилингите унищожават бактериите и успокояват възпалението.

Лазерни процедури за лечение на акне
От апаратните процедури най-голяма роля имат лазерите.

Те могат да се използват както при активните форми на акне, така и при последиците от него, а именно – белезите.  Непосредствено след преминаването на активната фаза на акнето, на местата на пъпките остават неприятни зачервявания, които могат да персистират с месеци. За тях перфектната процедура е Frac3 лазерното лечение. При стари, хлътнали белези от акне, лазерният рисърфисинг е златният стандарт. Като по-лека негова алтернатива откъм възстановителен период могат да се причислят апаратните микроиглени процедури с радиочестота. И при двата метода трябва да се обърне внимание, че те разчитат на способността на кожата да се регенерира и положителните ефекти от тях започват да стават видими след месеци.

Източник: https://www.aestheline.com/bg/akne-lechenie/

Последна редакция: пт, 15 сеп 2023, 10:07 от Рaдост

# 41
  • Мнения: 3
Здравейте Др Пеев , интересува ме дали предлагате процедурата субцизия на белези от акне ?

# 42
  • Мнения: 234
Здравейте Др Пеев , интересува ме дали предлагате процедурата субцизия на белези от акне ?
Здравейте, Бенита97,

Да, предлагаме субцизия на белези. Често я съчетаваме с други процедури за белези от акне.

Поздрави!

# 43
  • Мнения: 15
Здравейте, д-р Пеев, бих искала да ви попитам възможно ли е хиалуронов филър в лицето да се размести? Имам предвид, ако се инжектира на определено място, но да кажем при натиск от възглавница по време на сън или друга причина, той да се измести? От какво зависи и може ли да се предотврати? Благодаря!

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 1 228
Здравейте, Доктор Пеев!
Днес, вървейки боса из къщи почувствах остра болка в петата. Като да съм настъпала нещо остро и мъничко. Съпругът ми погледна с фенерче и лупа, и установихме, че посредата на петата, отдолу, на ходилото имам черно косъмче, приличащо на мигла. Има фоликул и почувствах болка като го измъкнах с пинсетата.
Това ми се случва за трети път в рамките на 10 години. Първия път бях бременна и допуснах, че е от хормоните нещо. Но сега съм притеснена и моля за Вашето мнение. Защо излизат косми на това място, опасно ли е това, необходими ли са някакви изследвания?
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт