Допълнителните помагала

  • 4 228
  • 88
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 69 195
Робско ни е мисленето..да.
То се вижда във всяка една сфера. Във всяка.

# 61
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Дала съм 17 лева и 30 стотинки за помагала. Втори клас е детето и има по български, математика и английски. Не съм ги разглеждала какви са, но в програмата е написано кой ден какво да носят.
А чантите им са тежки и без помагалата.

# 62
  • Мнения: 126
Стига с това робско мислене! Никой не те кара насила. Още утре можеш да кажеш на учителката да си гледа работата и лев няма да дадеш за помагала. Но не очаквай учителката да тръгне да копира специално за твоето дете и да се занимава да има с какво да работи в клас, нито специално да му измисля задачи за домашно. Това ще е изцяло твоя грижа. Може и да си останете с официалния учебник и официалните учебни тетрадки. Дори за ЗИП няма нужда да купуваш - там детето ще брои мухите, докато другите пишат. А може и направо да го преместиш в училище, където никакви помагала не искат 0 тогава отпада въпросът с овчедушието.
Подкрепям предходното мнение, изцяло. И по - горе писах, че помагалата са точно за това - да помогнат за усвояване на по- трайни знания. Не се сравнявайте с ромите, те помагала са нямали, нямат и няма и да имат. Както някой вече спомена - учебниците не са написани на разбираем за съответната възраст език, трябват помощни материали. Завършила съм средно преди 15 години, тогава нямаше помагала, но пък по някои предмети имаше сборници, които се купуваха.

# 63
  • Мнения: 3 620
О, любима тема. Не ми е до парите. Но 6,400 кг беше онзи ден раницата, а детето е 18,800 кг. Трети клас. В помагалата пишат у дома, за домашна работа са само и ги носят на госпожата на следващия ден за проверка, като не всеки ден се пада да проверява нейната домашна работа.Питах госпожата дали може в ден петък, в който е по- лека раницата да и представя помагалата за проверка, като детето си пише всеки ден, отговор не може. Е бясна съм. Подготвила съм писмо до МОН. Но едва ли нещо ще се промени.

# 64
  • Мнения: 69 195
Значи учебниците написани на НЕразбираем език. А помагалата- на достъпен и разбираем.

Логиката ви кърти. Бравос!

Joy

Няма такъв смях. И такава държава. Няма.

# 65
  • Мнения: 8 256
О, любима тема. Не ми е до парите. Но 6,400 кг беше онзи ден раницата, а детето е 18,800 кг. Трети клас. В помагалата пишат у дома, за домашна работа са само и ги носят на госпожата на следващия ден за проверка, като не всеки ден се пада да проверява нейната домашна работа.Питах госпожата дали може в ден петък, в който е по- лека раницата да и представя помагалата за проверка, като детето си пише всеки ден, отговор не може. Е бясна съм. Подготвила съм писмо до МОН. Но едва ли нещо ще се промени.

Моят син не ходеше на занималня. В периода 2-4 клас се бяхме разбрали с класния му допълнителното помагало по български, в което бяха домашните, да го носи в петък за проверка. Пак тогава носеше и сборника с решените задачи по математика. Никакви проблеми нямаше. В петък раницата им беше най-лека, носеше домашните и учителят ги проверяваше. На другите деца, които бяха на занималня, нещата стояха в училище и ги проверяваше възпитателката.

Част от помагалата са необходими - сборници, граматики, атласи, работните тетрадки по език. Друга част са напълно излишни - тези по ТП, музика и прочие. Да не говорим, че всяка година купуваме нова книжка по безопасност на движението за часа на класа, все едно правилата се променят непрекъснато.
А раниците са тежки и защото самите учебници са много тежки. Учебниците по математика и  английски са по едно кило всеки.

# 66
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 324
Нямате ли шкафчета в училище,където да оставяте помагалата?

# 67
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
При нас са в друга стая на занималня, а има и деца, които не посещават занималня в училище. Сега видях, че по програма имат в един ден работа само по помагалата по български и математика. Което е добре, защото няма да носят другите учебници по тези предмети в него ден.

# 68
  • Мнения: 4 460
Учебна тетрадка по английски - съгласна.
Издателство във Варна. В София  на адрес само шоурум ,където не се гарантира че ще има каквото ни трябва.
На практика куриера става абсолютно задължителен - цена 7лв .Ок приемам.
Пазарувам предимно по този начин и съм леко изненадана от цената ,нормално тази услуга върви по  3-5лв.
Пъхам в кошницата една -та тетрадка  и  

излиза съобщение ,че не може да се поръчват повече от два еднакви артикула. Т.е не може да се кооперирате един клас ,а трябва всеки  отделно да си заплати и 7лв такса за куриер. Това пък защо?!!Не го ползвам ,но не се сещам за разумна причина да е забранено.
Ха честито!

Ползвам случая да попитам някой занимава ли се да обучава детето си по житейски приложими неща като  -финанси-най-обща финансова култура ,
-закони най-общо и достъпно запознаване както и възможността къде и как да търсят правата си ако преценят за нужно,
-основни правила за туристи в планината и др?
Моля препоръчайте ако ви е попаднало нещо подходящо за начинаещи!

# 69
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Става още по-интересно. След като доставиха помагалата установих, че като изключим математиката, което наистина е помагало, всичко останало са учебни тетрадки. Английски, история, география, човек и природа, български, литература, трудово - всичките са учебни тетрадки, които вървят комплект с официалния безплатен учебник (същото издателство, същата картинка). Та въпросът е - тези тетрадки не трябва ли в 5 клас да са безплатни? Как е при вас?

# 70
  • София
  • Мнения: 1 577
Учебниците се ползват три години и няма как една тетрадка да се ползва от трима ученика. Вероятно я ползват първата година, а следващите ученици винаги си купуват учебните тетрадки. Всъщност не знам дали МОН не дава всяка година безплатни учебниции. Ако е така наистина защо не дават и тетрадките.
До четвърти клас не си спомням, но от пети клас винаги купуваме тетрадките, макар, че сме имали и чисто нови учебници.

Последна редакция: вт, 24 сеп 2019, 18:11 от bazel

# 71
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Моето дете е 2ри клас, получи ползвани учебници, но учебните тетрадки пак са безплатни и бяха раздадени на него и съучениците му първата учебна седмица.  Wink

# 72
  • София
  • Мнения: 62 595
Еее, МОН казва за безплатни учебници, а не И за безплатни тетрадки. Платени са от пети клас нагоре. Знам, че звучи комично, че се хващам за контурните карти, но три години в основното училище купувахме контурни карти - оцветяваха, та пушек се вдигаше, все едно са в детската градина. Че и красиво трябвало да ги оцветят. Рядко съм се разправяла с учители, но тук не издържах - ученици на по 10-13 години им даваме да оцветяват, все едно са 5-годишни!

# 73
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Контурни карти по география ли? И аз до 8ми клас оцветявах такива. Laughing Joy

# 74
  • София
  • Мнения: 38 905
Оо, това ли било. Учебните тетрадки. Добре дошла в клуба!
Платени са!
Сори.

Общи условия

Активация на акаунт