Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте,моля за съвет относно моя казус:
Докато бях в майчинство разбрах,че всички служители във фирмата в която работех са прехвърлени към др.фирма на същия работодател.Аз бях в заварено положение ,тъй като бях в майчинство и при мен не настъпиха никакви промени.След месец ми изтича 2-рата година за гледане на дете и моите планове бяха да продължа с ползването на платения ми отпуск от 2-те години.Работодателят ми обаче желае да ме освободи от старата месторабота като подпиша молба за напускане и да ме преназначи към новата фирма.Междувременно от раговора помежду ни  става ясно,че не съм нужна вече във фирмата,поради настоящата криза и ако ме оставят на работа ще бъде на мн. по неизгодни условия.Предлага ми да ме преназначи към новата фирма на временен договор и ако в рамките на 1-вия месец от назначаването ми подам молба за напускане по взаимно съгласие имам право на обезщетение от борсата.Силно се съмнявам ,че при подписване на молба за напускане ще мога да получавам пари от борсата.От старата фирма не желае да ме съкрати , а да процедираме така както споменах по-горе.По какви съображения - той си знае.Моля за коментар!

# 1
  • Мнения: 820
Законово нещата стоят така:

Ако той иска да те освободи трябва да те съкрати, да ти прекрати договора с разрешение от Инспекция по труда и да ти изплати неизползваният отпуск. Отиваш на борсата за 9 месеца и ти се плаща според твоите доходи.

Ако ти напуснеш по взаимно съгласие пак отиваш на борсата за 4 месеца с минимално обезщетение. Пак трябва да ти изплати отпуските.

Това че ще те назначи на нова работа разбира се е неизгодно за теб. Може да си със срочен договор, със срок на изпитване и т.н. може да си загубиш закрилата като майка на дете до 3 години.

Не трябва да подписваш никакви документи, които не са ти ясни, където има членове и алинеи които не си проверила.

Ако не се явиш на работа 2 последователни дни и нямаш заповед за отпуск може да му дадеш предпоставка за дисциплинарно уволнение - самоотлъчка.Не го допускай.

Консултирай се с адвокат, дай му на работодателя ти да разбере че си знаеш правата и тогава нека той да те съкрати. Вероятно това ще е по-доброто решение в твоя случай от преместването и от евентуално по-късното ти освобождаване, понеже не си им нужна ..

# 2
blagodarq ti za otgovora,naistina mn.mi pomogna!!!!

# 3
  • Мнения: 135
Здравей, Zl-76. Simple Smile
След изтичане на майчинството ми бих желала да не подписвам напускане по взаимно съгласие, а работодатлят да ме съкрати, поради съкращаване щата, както и си е в действителност, но питанката ми е наистина ли инспекцията по труда, към която той трябва да се обърне трудно би му разрешила. newsm78
Надявам се, че не звуча много объркано, макар че в главата ми е пълна каша. Crazy

# 4
  • Мнения: 820
Здравей, Zl-76. Simple Smile
След изтичане на майчинството ми бих желала да не подписвам напускане по взаимно съгласие, а работодатлят да ме съкрати, поради съкращаване щата, както и си е в действителност, но питанката ми е наистина ли инспекцията по труда, към която той трябва да се обърне трудно би му разрешила. newsm78
Надявам се, че не звуча много объркано, макар че в главата ми е пълна каша. Crazy

Разбира се, че би му разрешила ако си подготви искането аргументирано. Принципно се дават разрешения щом няма вариант за работа. Трябва просто работодателя да иска да те съкрати, съответно да ти изплати каквото ти дължи и да си оформи документите, за да може безпроблемно да се регистрираш на борсата за по-дълго време и по-голямо обезщетение от другите, напуснали по собствено желание.

# 5
  • Мнения: 135

Zl-76, благодаря ти за бързият отговор.  bouquet
Последен въпрос имам:молбата за ползване на платената отпуска в какъв срок предварително трябва да я подам?

# 6
  • Мнения: 820

Zl-76, благодаря ти за бързият отговор.  bouquet
Последен въпрос имам:молбата за ползване на платената отпуска в какъв срок предварително трябва да я подам?

това не мога да кажа с точност - би трябвало седмица поне преди да ти е изтекло майчинството, за да има време за отговор и издаване на Заповед за ползване на отпуск.

# 7
  • Мнения: 168
Здравейте, не открих друга подходяща тема,затова ще питам тук.Служител съм във фирма с двама съдружници и до сега съм работила само с единия и сме се разбирари чудесно.Той обаче замина за чужбина за дълго и съдружникът му ми заяви,че не желае да работи с мен.Попита ме как да оформи документите за да е най-изгодно за мен.Тъй като малкият ми син навършва 3 г на 20.06. с шефа решихме да попълня молба за платен отпуск до 20.06,след което ще ме освободи по чл. еди кой си за съкращаване обема на работа или нещо от сорта,което ще ми даде право на 9м обезщетение от НОИ.Въпросът ми е следният - миналата година бях на борсата от 21.06 до 21.10. за 4м,т.к. бях напуснала по взаимно съгласие и в сегашна фирма съм назначена от 01.11. - сега ще имам ли право на обезщетение,все ми се върти в главата,че имаше някакви срокове от последното ми записване на борсата?Много ви благодаря предварително за отговорите  bouquet

# 8
  • София
  • Мнения: 98
Да, правилно ти се върти в главата  Sad Ще имаш право, ама на минимално, т.е. начина на прекратяване на трудовото правоотношение с работодателя става безмислен.

чл.54Б от КСО, ал.4 ) Безработните лица, придобили право на парично обезщетение по чл. 54а преди изтичането на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение за безработица, получават минималния размер на обезщетението за срок 4 месеца.

# 9
  • Мнения: 168
Лошо Sad Благодаря за отговора  bouquet

# 10
  • Мнения: 9
Здравейте, не открих друга подходяща тема,затова ще питам тук.Служител съм във фирма с двама съдружници и до сега съм работила само с единия и сме се разбирари чудесно.Той обаче замина за чужбина за дълго и съдружникът му ми заяви,че не желае да работи с мен.Попита ме как да оформи документите за да е най-изгодно за мен.Тъй като малкият ми син навършва 3 г на 20.06. с шефа решихме да попълня молба за платен отпуск до 20.06,след което ще ме освободи по чл. еди кой си за съкращаване обема на работа или нещо от сорта,което ще ми даде право на 9м обезщетение от НОИ.Въпросът ми е следният - миналата година бях на борсата от 21.06 до 21.10. за 4м,т.к. бях напуснала по взаимно съгласие и в сегашна фирма съм назначена от 01.11. - сега ще имам ли право на обезщетение,все ми се върти в главата,че имаше някакви срокове от последното ми записване на борсата?Много ви благодаря предварително за отговорите  bouquet
Да, правилно ти се върти в главата  Sad Ще имаш право, ама на минимално, т.е. начина на прекратяване на трудовото правоотношение с работодателя става безмислен.

чл.54Б от КСО, ал.4 ) Безработните лица, придобили право на парично обезщетение по чл. 54а преди изтичането на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение за безработица, получават минималния размер на обезщетението за срок 4 месеца.
А защо не се възползваш от разпоредбите на чл. 331 от КТ за освобождаване по предложение на работодателя. След като работодателят ти толкова държи да се разделите, нека ти изплати обезщетението (минимум 4 заплати). Трябва само да провериш дали по този чл. след това ще имаш право да отидеш на борсата (мисля, че не би трябвало да има проблем). Съжалявам, че не мога да съм по-сигурна, но не съм юрист, а това със съкращаването съм го преживяла вече при опит да се върна на работа след майчинство. От тона на въпроса ти разбирам, че не искаш да влизаш в препирни и дразги с втория съдружник, но все пак трябва да следиш най-вече своя интерес. Досега не съм имала работодател, който да го е било грижа за моя интерес, повече от собствения му. Дано по-запознатите момичета да коментират, освобождаването по чл. 331, че и за мен ще бъде интересно.

# 11
  • Мнения: 27
Здравейте,

Предстои ми връщане на работа след 2 години майчинство, но фирмата, в която работех вече не съществува. Т.е. съществува, но само на хартия, за да мога да си получавам майчинските. Фирмата се обедини с друга и сега е с ново име.
Не знам дали ще ме назначат в новата фирма (чакам отговор от шефовете ми).

На 23 септ. ми свършва майчинството. Доколкото разбрах от проченето дотук, би трябвало да си взема полагащия ми се платен отпуск, както и 6-те месеца неплатен отпуск. След това, ако фирмата ме иска обратно на работа, ще трябва да ме назначат в новата и да ме съкратят от старата.

По кои член е най-добре да ме съкратят, за да получавам по-дълго обезщетение от Бюрото по труда?
Как е по-добре да постъпя - да си взема и 6-те месеца неплатен отпуск или след платения отпуск веднага да се запиша в БТ?
И може ли всъщност да съм в неплатен и едновременно с това да съм се регистрирала в Бюрото?
Дано сте ме разбрали, защото в главата ми е каша  #Crazy

Благодаря ви предварително!  bouquet

# 12
  • Мнения: 2
Здравейте и аз имам проблем с работодателя майчинството ми свършва октомври,не мисля че ще ми даде платен отпуск който ми се полага.Бих предпочела да изляза на борса отколкото да се разправям ,достатачно нерви изхабих докато си оправя майчинството понеже не ми бяха внасяни осигоровките!нЯКОЙ МОЖЕ ЛИ ДА МИ КАЖЕ КАК ДА ИЗЛЯЗА НА БОРСА И КОЛКО МЕСЕЦА ПЛАТЕНИ МИ СЕ ПОЛАГАТ?

# 13
  • Мнения: 820
Здравейте и аз имам проблем с работодателя майчинството ми свършва октомври,не мисля че ще ми даде платен отпуск който ми се полага.Бих предпочела да изляза на борса отколкото да се разправям ,достатачно нерви изхабих докато си оправя майчинството понеже не ми бяха внасяни осигоровките!нЯКОЙ МОЖЕ ЛИ ДА МИ КАЖЕ КАК ДА ИЗЛЯЗА НА БОРСА И КОЛКО МЕСЕЦА ПЛАТЕНИ МИ СЕ ПОЛАГАТ?

Няма как да ти откаже отпуск - може да уведомиш Инспекцията и ще ти го даде.
Относно борсата - нека да те съкрати и ще имаш право на повече борса, ако напуснеш по взаимно съгласие то ще си само за 4 месеца.

# 14
  • Мнения: 50
Здравейте, и аз тук с проблем!
Дадох детето на ясла,пратих прил.12 на работодателя заедно с молба за платен отпуск,но той отказа да занесе приложението в НОИ с мотива,че това е двустранен процес и не съм можела сама да си променям обстоятелствата когато и както си поискам,затова той бил в правото си и не желаел да промения обстоятелствата (които са,че съм в майчинство до 24.10.2011). Ходих в НОИ,пуснах жалба,сега ще чакам отговор (като междувременно ми изплащат майчинство,което после ще се наложи да връщам),но въпроса ми е друг.Аз така или иначе не искам да се връщам на работа в тая откачена фирма,ще си пусна предизвестие за напускане,допълнено с болничен,но въпроса ми е имат ли някакво основание да не ми изплатят отпуските?Защото в днешния разговор със счетоводителката подразбрах,че и там ще имам проблеми и като попитах какви тя каза,че няма да ми дава трудово-правни консултации и ми затвори  Grinning

# 15
  • Мнения: 27
Здравей,
нямат никакво основание да не ти изплатят отпуските - ДЛЪЖНИ СА! Ето виж какво съм написала и в тази тема, може да ти е от полза:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=538437.msg19889176#msg19889176

# 16
  • Мнения: 458
Здравейте и аз имам проблем с работодателя майчинството ми свършва октомври,не мисля че ще ми даде платен отпуск който ми се полага.Бих предпочела да изляза на борса отколкото да се разправям ,достатачно нерви изхабих докато си оправя майчинството понеже не ми бяха внасяни осигоровките!нЯКОЙ МОЖЕ ЛИ ДА МИ КАЖЕ КАК ДА ИЗЛЯЗА НА БОРСА И КОЛКО МЕСЕЦА ПЛАТЕНИ МИ СЕ ПОЛАГАТ?

Няма как да ти откаже отпуск - може да уведомиш Инспекцията и ще ти го даде.
Относно борсата - нека да те съкрати и ще имаш право на повече борса, ако напуснеш по взаимно съгласие то ще си само за 4 месеца.

момичета не се лъжете, Инспекцията по труда може само предписание да направи, но Не и да накара работодателя да изплати заплати/обезщетения за отпуски.

# 17
  • Мнения: 820
Може да състави акт и да напише предписание.

# 18
  • Мнения: 458
да, съставяне на акт от 300 лева и предписание.
но това не решава проблема за изплащане на суми.
инспекцията не е орган , от който зависи самото плащане, могат само да глобят работодателя но не и да го заставят да плати

# 19
  • Мнения: 820
да, съставяне на акт от 300 лева и предписание.
но това не решава проблема за изплащане на суми.
инспекцията не е орган , от който зависи самото плащане, могат само да глобят работодателя но не и да го заставят да плати

принципно е така, но има съд и по-бързи процедури, отделно едно предписание и акт са в полза на работещия в съда ...

# 20
  • Мнения: 144
Здравейте!

За няколко дни ми се налага да изчета сума ти и материал по моя казус... Някои неща ми станаха ясни, но искам пак да попитам:

В момента съм в майчинство (първата година), което изтича в края на октомври (сега този месец). Оказва се, че във фирмата, където съм, има луди съкращения и моята позиция е включена в тях. Предлагат ми доста солидно обезщетение, за да ме съкратят (не ми стана ясно обаче дали ще е точно съкращение или ще искат да е по взаимно съгласие). Имам и някакви отпуски, които не съм ползвала (30-тина дена). Определено не бих искала да си влошавам отношенията с работодателя, но пък от друга страна искам правата ми да бъдат уважени. Та, ако ме съкратят (по чл. 328 - съкращаване на щат), при записване на ТБ какви обезщетения биха ми се полагали (имам около 3 години общ стаж до сега). И ако ме съкратят по този член, трябва ли да ми изплащат обезщетение за първия месец след съкращението. И в този случай кога трябва да се запиша на борсата?

Ако пък искат да е по взаимно съгласие, какви са ми опциите с борсата, отпуските?

Надявам се, че съм била достатъчно ясна, че и на мен ми е една каша в главата....  Rolling Eyes

Благодаря ви предварително!!!   bouquet

Последна редакция: нд, 09 окт 2011, 22:29 от Anik_bg

# 21
  • Мнения: 27
Здравей Anik_bg!
Ако те съкратят по чл.328 - намаляване на щата, ще получаваш 6 месеца обезщетение от БТ равняващо се на 60% от доходите ти през последните 18 месеца, ако е по взаимно съгласие - 4 месеца по 120лв. Ако те съкратят веднага след като ти свърши майчинството ще ти дължат и една брутна заплата обезщетение за неспазване на предизвестието. И в двата случая са длъжни да ти изплатят невзетата платена отпуска. Веднага след като те съкратят или напуснеш, имаш 7 дена да се запишеш на борсата.

# 22
  • Мнения: 144
Здравей Anik_bg!
Ако те съкратят по чл.328 - намаляване на щата, ще получаваш 6 месеца обезщетение от БТ равняващо се на 60% от доходите ти през последните 18 месеца, ако е по взаимно съгласие - 4 месеца по 120лв. Ако те съкратят веднага след като ти свърши майчинството ще ти дължат и една брутна заплата обезщетение за неспазване на предизвестието. И в двата случая са длъжни да ти изплатят невзетата платена отпуска. Веднага след като те съкратят или напуснеш, имаш 7 дена да се запишеш на борсата.


silvinia, много ти благодаря!

Толкова точен и ясен отговор!!!   bouquet И другото, което се сетих от вчера, че няма начин да получавам майчинство за втората година, нали? То човек трябва да се води на работа, за да получава, но все пак да питам....

Последна редакция: пн, 10 окт 2011, 14:53 от Anik_bg

# 23
  • Мнения: 27
За нищо! Simple Smile
Току що минах по този път и вече може да се каже, че всичко ми е ясно Simple Smile. И да, трябва да се водиш на работа, за да получаваш майчинство. Може да помолиш някой да те назначи и ти да си плащаш осигуровките, предполагам.
Всъщност не знам дали имат право да те съкратят преди да ти е свършило майчинството. Провери!
Би трябвало да си защитена отвсякъде.

# 24
  • Мнения: 820
Имат право да те съкратят с разрешение от Инспекция по труда. Те трябва да подадат документи и принципно не е проблем да го получат. Въпроса е, че ако ще те съкратят след втората година ще получаваш по-малко пари от Бюро по труда. Ако си намериш фирма да те назначи ще си получаваш майчинство през втората година и после ще мислиш какво да правиш.
Закрилата ти е докато детето направи 3 години.

# 25
  • София
  • Мнения: 129
Здравейте,
прочетох темата и виждам , че давате доста компетентни отговори, така че ще споделя и аз моето положение. Ще съм благодарна ако някой ми отговори.

Втората година от майчинството ми изтича на 21.05.2012г., поради финансови причини обаче трябва да се върна на работа по рано от 01.01.2012г. - това е моето желание.
След като излязох в майчинство, компанията, в която работих беше продадена и след това препродадена, т.е. смениха се двама собственика. По голяма част от колегите ми вече не работят там, а малцината, които са останали скоро подписаха нови договори с новия собственик. Отделът, в който работих вече не съществува, а колегата, с който бяхме на едни и същи длъжности вече е преназначен на друга длъжност.

Преди седмица подадох заявление до работодателя, че искам да се върна на работа от 01.01.2012., отговорът беше, че за моето положение има различни варианти и след като вземат решение до края на годината ще ме уведомят.

Въпросът ми е какви са възможностите пред работодателя ми?
Има ли право да ме съкрати?
Закона не ме ли защитава до навършване на 3г. на детето?
Ако решат да ме съкратят дължат ли ми някакво обезщетение?
И има ли срок в който да ми дадат отговор след подаване на заявлението, че искам да се върна на работа?

Благодаря на всички, които ще ми отговорят.

# 26
  • Мнения: 820
По принцип имаш закрила до навършване на 3 години на детето, но те биха могли да поискат и получат разрешение за съкращение от Инспекция по труда, ако имат правилните аргументи.

При съкращение ще си получиш обезщетение и право на обезщетение за безработица, като размера зависи от доходите ти, а времето от стажа ти.

При напускане по взаимно съгласие обезщетението от борсата е по-малко и по-кратко.

Мисля, че срокът е 7 дни за отговор, но не съм сигурна. Така или иначе те ще те осведомят за възможните варианти и ти няма да бързаш да подписваш каквото и да било без да се консултираш.
Решението ще зависи от предложението им все пак.

# 27
  • София
  • Мнения: 129
Много благодаря.
А можете ли да ми кажете къде да проверя точно за този срок - в кой закон или може би към коя институция да се обърна, тъй като според HR-a на компанията вероятно в близките два месеца няма да получа отговор. Каза да и се обадя към края на ноември, за да и напомня. Shocked

# 28
  • Мнения: 820
най-добре е да попитате в Инспекция по труда в съответния град. На сайта на Главна инспекция по труда има телефони. Също така може писмено да се попита в сайта на Министерство на труда и социалната политика.

# 29
  • Мнения: 27
Здравей deni_aa Simple Smile

Ще ти отговоря и аз каквото знам. Не знам дали има задължителен срок, в който трябва да ти отговорят. Може и да има, но ако си им занесла официален документ, че искаш да се върнеш по-рано на работа - с входящ номер. Иначе, ако само си им казала, едва ли ще има срок. Но това са само мои догадки, затова наистина по-добре попитай в ИТ.

Може да те съкрати с разрешение от ИТ, поради намаляване обема на работа или съкращаване на щата, доколкото разбирам ситуацията - това е чл.328 от Кодекса на труда.

Ако им разрешат да те съкрати без предизвестие, ще ти дължат една брутна заплата за неспазеното предизвестие + трябва да ти изплатят всичката натрупана платена отпуска.

Не подписвай нищо, преди да си го проверила - членове по които ще те освободят, чети внимателно какво пише на заповедта за прекратяване - за теб е по-добре да те съкрати, а не да напуснеш по взаимно съгласие, защото в първия случай ще получаваш 6 (или 9) месеца обезщетение, равно на 60% от възнаграждението ти за последните 18 месеца, а във втория случай - 4 месеца х 120лв. След като те съкрати имаш седмица да се запишеш в БТ.

# 30
  • Мнения: 166
И аз с въпрос  Praynig
Извинявам се предварително,ако не е за тук,но не намерих по-подходяща тема...
Нещата стоят така:
На 8.05. ми свърши майчинството.Детето не беше прието на ясла и си пуснах 2-та мес. платена отпуска,а след нея веднага 6-те мес. неплатена.След новогодишните празници трябва да се върна на работа,но за  прием в ДГ ще подавам документи март,за започване май. Което значи,че не мога да се върна на работа януари.Въпроса ми е,мога ли/полага ли ми се, след изтичането на 6-те мес. неплатен,да ползвам някаква отпуска за 2012г. в която вече ще сме влезли?
Ако нямам право на такава,по взаимно съгласие ли трябва да се "разделя" с ф-мата или мога да си искам съкращение? И колко месеца ще вземам обезщетение от БТ?
Във фирмата съм от повече от 7г. , ако има значение стажа...
Много ще съм благодарна на отговор.  Hug

# 31
  • Мнения: 820
Принципно можеш да пуснеш отпуск за 2012, но той няма да ти реши проблема. Може да пуснеш обикновен неплатен отпуск, като така няма да си загубиш мястото. За това, разбира се работодателят ти трябва да ти разреши. Ако той не иска, то трябва да напуснеш и то по твое желание, което ти дава право на бюро по труда - по-горе беше написано - 4 месеца по 120 лв.. Предполагам работодателят ти няма да иска да те съкрати, защото за него това е свързано с плащане на обезщетение, искане на разрешение от инспекцията и т.н..

Моят съвет е да говориш и да питаш за обикновен неплатен отпуск и връщане на работа през юни, ако във фирмата са съгласни, то няма причина да напускаш. Особено ако си доволна от работата си.

# 32
  • Мнения: 192
Имам и аз един въпрос. Майчинството ми изтича на 05.01.2012 г. Работодателя ми има подписана молба за напускане по взаимно съгласие от мен още от когато забременях.Принуди ме да го направя. Въпроса ми е ако ме освободи по взаимно съгласие ще ми се полагат 4 месеца на 120 лв. на борсата, а ако ме съкрати повече ли ще имам? Другото, което ме принуди да подпиша още като забременях беше декларация, че съм ползвала натрупалата ми се отпуска по време на майчинството...

# 33
  • Мнения: 27
Здравей,
да, ако те съкрати ще получаваш 6 месеца по 60% от доходите ти за 18месеца назад (ако стажа ти е повече от 5 години - обезщетението е 8 месеца).
Направо съм потресена какво са измислили тези работодатели, за да прецакат една бъдеща майка. Явно стават все по-изобретателни.  #2gunfire
Тези документи, които си подписала сигурно са били без дата? Едва ли ще можеш да си търсиш правата, но ти това си го знаела и преди да подпишеш сигурно.
Ако има следващ път - като разбереш, че си бременна им изпрати по пощата документ (с обратна разписка), удостоверяващ това, и така по закон няма да имат право да те съкратят и да те карат да подписваш неверни документи.  Peace

# 34
  • Мнения: 820
Имам и аз един въпрос. Майчинството ми изтича на 05.01.2012 г. Работодателя ми има подписана молба за напускане по взаимно съгласие от мен още от когато забременях.Принуди ме да го направя. Въпроса ми е ако ме освободи по взаимно съгласие ще ми се полагат 4 месеца на 120 лв. на борсата, а ако ме съкрати повече ли ще имам? Другото, което ме принуди да подпиша още като забременях беше декларация, че съм ползвала натрупалата ми се отпуска по време на майчинството...

По първия въпрос - ако те освободи на база подадената от теб молба ще имаш право на 4 месеца борса, все пак зависи от общият ти трудов стаж до момента. Ако те съкрати, което няма да направи при наличие на такава молба, то би имала право на по-дълъг период с по-голямо обезщетение.

По втория въпрос - не мисля че такава декларация има стойност, защото платен отпуск се ползва при
1. молба от работника
2. заповед на работодателя
3. отразена е във ведомостта за заплатите
с други думи по време на майчинство, което се плаща от НОИ няма как да си била в отпуск и имаш право на обезщетение за неизползван отпуск или прекратяването на трудовия договор трябва да стане след използването на отпуска.
Съветвам те да се обърнеш към инспекция по труда и да подадеш сигнал, ако той не ти плати или предостави отпуск. Би могла да го осъдиш дори.

Всичко горе написано важи ако реално си работила при този работодател. Ако той те е назначил само за да излезеш в майчинство не знам какво би могла да искаш от него.

# 35
  • Мнения: 192
Да, работих при нея година още година преди да забременея.Ще си потърся правата отново, въпреки, че веднъж се опитах да я накарам да ми даде отпуска, но тя ме отряза с това, че вече съм подписала тази декларация...

# 36
  • Мнения: 820
Да, работих при нея година още година преди да забременея.Ще си потърся правата отново, въпреки, че веднъж се опитах да я накарам да ми даде отпуска, но тя ме отряза с това, че вече съм подписала тази декларация...

попитай юрист и ще се убедиш в това, което съм ти написала и си търси правата!

# 37
  • София
  • Мнения: 8 932
Да, работих при нея година още година преди да забременея.Ще си потърся правата отново, въпреки, че веднъж се опитах да я накарам да ми даде отпуска, но тя ме отряза с това, че вече съм подписала тази декларация...
Тази декларация няма никаква стойност, Zl-76 ти е обяснила подробно защо. Хич не се оставяй да те манипулират.

# 38
Здравейте,исках да споделя и моята ситуация,надявам се да получа отговори,които ще ми бъдат полезни!
Слад майчинството 2 г, сега трябва да изляза на работа,но работодателя ми каза,че моя позиция бе съкратена,след което колежката от човешки ресурси му каза,че трябва да говорят не 4 очи.... Разбрах,че ако съкратят щата,ще получа обещетение и мога да изляза на борса,но има и друго,получавах мн висока заплата и разбрах,че от работата просто искат да ми я намалят значително и се надяват аз самата да откажа. Въпроса ми е,ако откажа ,ще ме уволнят ли или по взаимно съгласие,тоест,ако откажа новото заплащане,няма да ми се полага обещетение? С две думи,искат да ме изиграят,защотто ще им излезе по- изгодно от съкращението.
Моля,ако сте запознати да ми дадете съвет,как да постъпя при тази ситуация. Благодаря

# 39
  • Мнения: 820
Здравейте,исках да споделя и моята ситуация,надявам се да получа отговори,които ще ми бъдат полезни!
Слад майчинството 2 г, сега трябва да изляза на работа,но работодателя ми каза,че моя позиция бе съкратена,след което колежката от човешки ресурси му каза,че трябва да говорят не 4 очи.... Разбрах,че ако съкратят щата,ще получа обещетение и мога да изляза на борса,но има и друго,получавах мн висока заплата и разбрах,че от работата просто искат да ми я намалят значително и се надяват аз самата да откажа. Въпроса ми е,ако откажа ,ще ме уволнят ли или по взаимно съгласие,тоест,ако откажа новото заплащане,няма да ми се полага обещетение? С две думи,искат да ме изиграят,защотто ще им излезе по- изгодно от съкращението.
Моля,ако сте запознати да ми дадете съвет,как да постъпя при тази ситуация. Благодаря

при всички случаи ще е по-добре да те съкратят ... обезщетението ти обаче няма да е голяма, защото си била в майчинство - на 240 лв.
възможно е да те прецакат сама да се махнеш, но не го прави ...

# 40
  • Мнения: 27
Здравей Инна, по принцип по закон са длъжни да те върнат на същата позиция и на същата заплата (но не знам при съкратена позиция какво следва - ако можеш отиди да питаш в Инспекцията по труда). Ако са те осигурявали на цялата заплата ще е добре, защото ще имаш за вземеш пари за неизползвания платен отпуск за двете години по време на майчинство.  Но ако не са те осигурявали на цялата заплата едва ли ще е от значение дали ще те съкратят. Предполагам знаеш, че ако те съкратят обезщетението е 60% от сумата, която си получавала през последните 18 месеца. Това обезщетение ще го вземаш за 8 месеца мисля ако имаш стаж повече от 5г.
Ако сама напуснеш ще взимаш 4 месеца по 120 лева.
И още нещо - не могат да те уволнят, защото до 3 годишна възраст на детето си защитена от закона. Могат да те съкратят единствено с разрешение от Инспекцията.
Това знам аз, но наистина попитай и в ИТ - там ще ти кажат всичко.

# 41
  • Мнения: 820
Няма защита от дисциплинарно уволнение. Т.е. при неявяване в два последователни дни следва дисциплинарно уволнение.

Съкращението е с разрешение от инспекцията, което не е трудно да се получи  при действително съкратено работно място в щата.

При съкращение се изплаща обезщетение.

Неизползвания отпуск или се ползва, или се плаща при прекратяване на договора, като за база се взема предходен месец, в който има отработени 10 работни дни. Ако не де върнеш на работа за 10 дни трябва да ти сметнат на база заплатата от преди да излезеш в болничен преди да родиш. Може да ти предложат да се върнеш на по-ниско платена работа и тогава да излезеш в отпуск - не се съгласявай - пускай направо отпуската на база старата ти заплата.

Може да попиташ наистина в Инспекция по труда, за да си сигурна.

# 42
  • Мнения: 27
"Няма защита от дисциплинарно уволнение. Т.е. при неявяване в два последователни дни следва дисциплинарно уволнение."

Точно така, затова ако имаш нужда от време, за да разбереш какво да направиш  - си вземи болничен (защото както стана при мен - отказаха ми да си ползвам отпуската и за да не ме уволнят дисциплинарно си взех болничен). Ако не си подадеш 2 седмици предварително молба за отпуск,  мисля, че могат да ти откажат и тогава ще трябва да се явиш на работа. Също така ако не ти дадат входящ номер на молбата, тя може да изчезне безследно, затова се изпраща по пощата с обратна разписка, като на разписката трябва да пише какво съдържа писмото - т.е. молба за отпуск. Имай предвид, че работодателите са много изобретателни в стремежа си да си спестят някои друг лев, затова можеш да очакваш абсолютно всичко и да се подготвиш. Успех!

# 43
  • Мнения: 354
здравейте!И аз с едно въпросче

преди да забременея работих малко повече от година във фирмата,но без договор(днес,утре...така и не ми пуснаха #2gunfire) малко след като забременях се съгласиха да ми пуснат при условие,че сама си плащам осигуровките.В края на тази година изтича и 2 година от майчинството ми,но фирмата е пред фалит.Та въпроса ми е след това ще ме съкратят ли какво newsm78 колко време ще имам право на борса...нищо не ми е ясно.Дано сте ме разбрали,че и на мен ми е една каша #Crazy Благодаря ви предварително  bouquet
Само да уточня с майчинството вървя 2-3 месеца ако има някакво значение де

# 44
Zdraveite!Interesuva me dali nqkoi moje da mi pomogne na slednata tema - deteto mi hodi na 4astna qsla,tai kato ne go pieha v durjavna!Nqkude bqh 4ela ,4e e vleznal zkon,spored kojto,imam pravo na 120 lv za podpomagane?Kude da podam molba za vuprosnite pari i naistina li imam pravo na tqh?6te se radvam,ako nqkoj mi pomogne Simple Smile

# 45
  • София
  • Мнения: 8 932
Zdraveite!Interesuva me dali nqkoi moje da mi pomogne na slednata tema - deteto mi hodi na 4astna qsla,tai kato ne go pieha v durjavna!Nqkude bqh 4ela ,4e e vleznal zkon,spored kojto,imam pravo na 120 lv za podpomagane?Kude da podam molba za vuprosnite pari i naistina li imam pravo na tqh?6te se radvam,ako nqkoj mi pomogne Simple Smile
Няма такъв закон. Преди години имаше такова предложение, но то щеше да влезне в сила при определени условия, които разбира се не се случиха. Беше нещо към бюджета, но си важеше само за тогава.

# 46
Здравейте,
на трудов договор съм във фирма, където практиката е да се осигуряват служителите на възможно най-ниската сума, колкото е прага на длъжноста, а някои и на 4 часа.А платения годишен отпуск го изплащаха на всички върху 250лв. понеже така били решили.
В момента, когато разбрах, че съм бременна помолих да ме осигуряват на 1000лв., като разликата в осигуровките да я удържат от заплатата ми, понеже те в никакъв случай нямаше да се съгласят да е за  сметка на фирмата. Освен това ми намалиха още заплатата и не я даваха редовно. Заради това, че ми правят този "жест", ме караха да работя извънредно. Добре, че бременноста ми бе лека и аз търпях и стисках зъби.
Разбрах от колеги, че тази практика продължава и затова сега, когато изтече отпуска ми по майчинство аз смятам да напусна фирмата.
Мога ли да поискам да ми изплатят неизползвания платен годишен отпуск върху 1000лв. и те може ли да ми откажат и попречат по някакъв начин като подадат сигнал затова, че съм започнала да се осигурявам заради бременноста на по-висок доход?Питам, защото прочетох някъде подобен случай за заплаха от страна на работодател.А на мен счетоводител ми беше казал, че не е незаконно да се осигуряваш на по-висока сума.
Благодаря ви предварително.

# 47
  • София
  • Мнения: 8 932
Здравейте,
на трудов договор съм във фирма, където практиката е да се осигуряват служителите на възможно най-ниската сума, колкото е прага на длъжноста, а някои и на 4 часа.А платения годишен отпуск го изплащаха на всички върху 250лв. понеже така били решили.
В момента, когато разбрах, че съм бременна помолих да ме осигуряват на 1000лв., като разликата в осигуровките да я удържат от заплатата ми, понеже те в никакъв случай нямаше да се съгласят да е за  сметка на фирмата. Освен това ми намалиха още заплатата и не я даваха редовно. Заради това, че ми правят този "жест", ме караха да работя извънредно. Добре, че бременноста ми бе лека и аз търпях и стисках зъби.
Разбрах от колеги, че тази практика продължава и затова сега, когато изтече отпуска ми по майчинство аз смятам да напусна фирмата.
Мога ли да поискам да ми изплатят неизползвания платен годишен отпуск върху 1000лв. и те може ли да ми откажат и попречат по някакъв начин като подадат сигнал затова, че съм започнала да се осигурявам заради бременноста на по-висок доход?Питам, защото прочетох някъде подобен случай за заплаха от страна на работодател.А на мен счетоводител ми беше казал, че не е незаконно да се осигуряваш на по-висока сума.
Благодаря ви предварително.
И как ще подадат такъв сигнал, като и те са с "двата крака" в случая? Отпускът са длъжни да ти го изплатят върху сумата, на която са те осигурявали. Друг е въпросът, колко време могат да те разкатават.

# 48
Ами като ги знам, и иначе ще ми я бавят, дори и да е върху 250лв., а и като нищо може да кажат, че  ще ми приспаднат от дължимата сума, големите здравни осигуровки по време на майчинството, само само да не дадат нищо накрая.

# 49
  • Мнения: 4
Здравейте,моля за съвет:
Докато бях в майчинство разбрах,че всички служители във фирмата в която работех са прехвърлени към друга фирма на същия работодател. Подписах документи с който ме прехвърлиха към новата фирма за да продължа да си получавам майчинството.След месец ми изтича втората година за гледане на дете.Смятам да напусна.За периода от 2 години в който бях майчинство имам ли право на отпуска, имам неизползвана отпуска и от преди майчинството.Прехвърлянето в новата фирма ще ми навреди по някакъв начин?
Не са много коректни и търся начин да напусна и да не загубя отпуската си.Кога да дам предизвестие за напускане на работа?
 Ще бъда благодарна да ме посъветвате Simple Smile

# 50
  • Мнения: 820
Според мен при прехвърлянето от една в друга фирма е трябвало  да ти се прекрати трудовия договор и да ти се изплати неизползвания отпуск. Ако е станало така, то сега имаш отпуск от момента на прехвърлянето до края на майчинството и трябва или да го ползваш или да ти го изплатят при прекратяване на договора. В първия случай ще ти бъде трудов стаж, във втория - не.

Отпуска е мин. 20 дни на календарна година. Плаща се на база предходен месец, в който има най-малко 10 отработени дни.

Кога ще си подадеш предизвестие си е твое решение, но би трябвало според мен да ти изтече майчинството и да се върнеш на работа. Може всъщност да те освободят по взаимно съгласие като си подадеш молбата, но ако искаш да получиш по-добро обезщетение е добре да поработиш малко.

# 51
  • Мнения: 4
здравей Zl-76,
прехвърлиха ме в новата фирма преди 2 месеца( през ноември); между двата договора има 3 дни разлика - тях ми платиха; казаха, че ги водят работни, иначе прехвърлянето не можело да се осъществи. отпуска не са ми плащали - не можело да ползвам едновременно и отпуска и майчинство Simple Smile

# 52
  • Мнения: 820
При прекратяване на трудов договор СЕ ИЗПЛАЩАТ дните неизползван платен годишен отпуск. Тези дни не е прехвърлят при друг работодател - попитай ги какво и колко ти се полага, попитай в инспекция по труда, за а си изясниш нещата.

Има процедура и от Инспекцията може да ти обяснят как да си изискаш парите, ако не се съгласят има съд, но не може да ги загубиш тези дни.

# 53
  • Мнения: 4
благодаря ти за съдействието Zl-76   bouquet

# 54
  • Мнения: 97
Здравейте! Попрочетох темата, но не намерих отговора на моя въпрос. Не знам дали е за тази тема въпросът, но се надявам някой да ми помогне. Praynig
Изтече ми втората година майчинство. Говорих със счетоводството да ми пуснат насъбралата се платена отпуска и след това 6 месеца неплатен. Но сега мъжът ми иска да отваря фирмата и аз да работя в нея. Не искам да лъжа работодателите.Затова трябва да напусна. Но не знам дали няма да искат предизвестие и да отработвам 30дни? И дали не мога да заменя платената отпуска с тези 30 дни. Няма как да ги отработвам.
Благодаря предварително, ако някой може да ми отговори. Hug
Утре ще ходя във фирмата и не знам как да постъпя.

# 55
  • Мнения: 820
Snakeeeeee, щом искаш да напуснеш отиваш при работодателя и подаваш молба по чл. 325, като определяш датата от която да ти бъде прекратен договора. Вписваш текст, ако не ти бъде изпълнена молбата, настоящото да се счита за предизвестие и на практика след месец напускаш. Не би трябвало да е проблем това, че си в отпуск - ти се разбери с тях как да го оформят - неизползвания отпуск ще ти бъде платен при прекратяване на договора.
Може да си прекъснеш отпуска и да се върнеш за ден-два за оформяне на прекратяването - те ще ти кажат, защото аз наистина не съм наясно.

# 56
  • Мнения: 97
Zl-76 благодаря! Hug

# 57
  • Мнения: 1 889
Здравейте! Дано въпросът ми е за тази тема. В момента съм в неплатен отпуск след 2 год. по майчинство. Предстои ми да ползвам и полагаемия ми се платен отпуск. Преди да изляза по майчинство бях в болнични, всъщност не съм била на работа от февруари 2009 г. Как ще ми се заплати платения отпуск/на каква база/? Благодаря!

# 58
  • Мнения: 820
Здравейте! Дано въпросът ми е за тази тема. В момента съм в неплатен отпуск след 2 год. по майчинство. Предстои ми да ползвам и полагаемия ми се платен отпуск. Преди да изляза по майчинство бях в болнични, всъщност не съм била на работа от февруари 2009 г. Как ще ми се заплати платения отпуск/на каква база/? Благодаря!

Плаща се на база предходен месец, в който има отработени мин. 10 работни дни, т.е. може да се изчисли на база  02.2009 или 01.2009, ако веднага излезеш в отпуск, или да е върнеш - да работиш 10 работни дни сега и тогава да излезеш в отпуск с база актуализирана заплата.

# 59
  • Мнения: 10
Здравейте, имам следния въпрос- след изтичане на отпуска по майчинство, могат ли да ме върнат на работа на по- ниска длъжност и съответно с по- ниска заплата?

# 60
  • Мнения: 820
Здравейте, имам следния въпрос- след изтичане на отпуска по майчинство, могат ли да ме върнат на работа на по- ниска длъжност и съответно с по- ниска заплата?

Не би трябвало, освен ако фирмата не е в много по-тежко състояние ...

Ти си имаш твое работно място и трябва а те върнат на него, ако това място предстои да бъде съкратено, то има процедура и ти имаш закрила, докато детето ти навърши 3 години. При съкращение на твоето работно място могат да ти предложат друго. Това важи при постоянен трудов договор.

Трябва да ти актуализират заплатата, да те пуснат да си ползваш полагаемия отпуск.

# 61
  • Мнения: 10
Фирмата не е в тежко състояние- обясняват ми, че нямало назначен човек по заместване и няма как да съкратят някой за да се върна аз и единственото, което можели да ми предложат е това. Какво мога да предприема аз в този случай?

# 62
  • Мнения: 820
Фирмата не е в тежко състояние- обясняват ми, че нямало назначен човек по заместване и няма как да съкратят някой за да се върна аз и единственото, което можели да ми предложат е това. Какво мога да предприема аз в този случай?

не може ... питай в инспекцията по труда за правата си - ти си имаш твое място, това че не са си уредили документално нещата с друг по заместване е техен проблем ...



# 63
  • Мнения: 10
Цитат
Цитат на: tarara в Ср., 18 Ян. 2012, 10:44
Фирмата не е в тежко състояние- обясняват ми, че нямало назначен човек по заместване и няма как да съкратят някой за да се върна аз и единственото, което можели да ми предложат е това. Какво мога да предприема аз в този случай?

не може ... питай в инспекцията по труда за правата си - ти си имаш твое място, това че не са си уредили документално нещата с друг по заместване е техен проблем ...

   
Питах в инспекцията по труда, оттам ми казаха, че ако не разпиша новия договор няма как да ме назначат и си оставам на същото място. Работодателят, обаче, твърди, че за мен няма друго място и няма как да работя - т.е. няма да мога да си изпълнявам задълженията и съответно ще ме уволни...и в двата случая съм с вързани ръце...

# 64
  • Мнения: 820
Няма да подпишеш, ще се явяваш на работа, за да не ти треснат самоотлъчка и ако ти прекратят договора без да спазят процедурите ги съдиш.

така е по закон, другият начин е да се разберете като хората, да им обясниш, че искаш да си работиш работата ...

третия вариант е консултация с адвокат и той да им напише писмо, с което да ги информира за задълженията им спрямо теб ... като това се внесе с вх.№ или препоръчано с обратна разписка ...

# 65
  • Мнения: 10
Благодаря за отговорите!

# 66
  • sofia
  • Мнения: 409
здравейте,през август месец ми изтича едната година от майчинството,след това ще се върна на работа ,но искам преди това да си взема всичката неизползвана  платена отпуска.Въпроса ми е мога ли направо да си пусна отпуска без да имам поне един работен ден или първо трябва да се върна на работа / т.е. няколко дни да ходя на работа / и чак след това ще мога да си пусна отпуската?

# 67
  • Мнения: 820
здравейте,през август месец ми изтича едната година от майчинството,след това ще се върна на работа ,но искам преди това да си взема всичката неизползвана  платена отпуска.Въпроса ми е мога ли направо да си пусна отпуска без да имам поне един работен ден или първо трябва да се върна на работа / т.е. няколко дни да ходя на работа / и чак след това ще мога да си пусна отпуската?

Възможно е да се ползва отпуска без връщане на работа, тогава ще бъде изчислен на база заплатата от преди майчинството, ако се върнеш ще трябва да отработиш минимум 10 дни, като съгласно нормативните изисквания отпускът се плаща на база предходен месец, в който има отработени най-малко 10 работни дни.

# 68
  • sofia
  • Мнения: 409
ок,благодаря ти за отговора  newsm51

# 69
  • Мнения: 1 889
Здравейте! В момента съм в неплатен отпуск за гледане на дете. Има ли процедура, по която да ползвам и полагаемите се месеци неплатен отпуск на бащата - той не ги е ползвал. Благодаря!

# 70
  • София
  • Мнения: 8 932
Здравейте! В момента съм в неплатен отпуск за гледане на дете. Има ли процедура, по която да ползвам и полагаемите се месеци неплатен отпуск на бащата - той не ги е ползвал. Благодаря!
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер на 12 месеца в случаите, когато:

    не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
    другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
    другият родител е починал.

т.е. можеш да го ползваш, ако нямате брак с бащата и декларираш, че не живеете в едно домакинство. В противен случай не може да се прехвърля отпускът.  Peace

# 71
  • Мнения: 28
Здравейте,

Надявам се да получа съвет от тук, за да взема най- правилното решение.

На 20.10.2011 с навършването на 1 година на детето, прехвърлих майчинството на съпруга ми. От 20.10 до 27.11 бях в платен годишен  отпуск. От 28.11 напуснах по взаимно съгласие и от 30.11 постъпих във нова фирма на постоянен договор.Сега разбрах, че от 04.03 март ще затварят обекта в който работя. Как да постъпя - да си прехвърля майчинството пак на мен ( ако има такава опция изобщо), ако ме съкратят или напусна аз имам ли право на борса и кое по  добре да направя?

Благодаря предварително

# 72
  • Мнения: 820
Здравейте,

Надявам се да получа съвет от тук, за да взема най- правилното решение.

На 20.10.2011 с навършването на 1 година на детето, прехвърлих майчинството на съпруга ми. От 20.10 до 27.11 бях в платен годишен  отпуск. От 28.11 напуснах по взаимно съгласие и от 30.11 постъпих във нова фирма на постоянен договор.Сега разбрах, че от 04.03 март ще затварят обекта в който работя. Как да постъпя - да си прехвърля майчинството пак на мен ( ако има такава опция изобщо), ако ме съкратят или напусна аз имам ли право на борса и кое по  добре да направя?

Благодаря предварително


Ако не си ползвала борса имаш право - при напускане по взаимно съгласие е 4 месеца на минимално обезщетение, а при съкращение (за което им трябва разрешение от инспекция по труда) може да е до 9 месеца с обезщетение изчислено на база дохода ти 2 години назад.
Ако те съкратят е възможно да получаваш повече от борсата отколкото майчинство за втората година - 240 лв.
Трябва да си прецениш кое е по-изгодно и дали таткото да си остане в "майчинство", възможно е да си го върнеш пак на теб.

# 73
  • Мнения: 3 372
Здравейте,
след изтичане на отпуска по майчинство ме съкратиха от фирмата, тъй като тя вече не извършваше дейност, бях останал само аз на трудов договор към тази фирма /собственика има и други фирми/. Съкратиха ме и отидох на борсата. Проблема е че от както са ме съкратили /22.08.2011г/ до този момент все още не са ми изплатили обезщетенията за неизползвана отпуска както и ползвания 1 месец платен отпуск по време на изтичане на предупреждението за уволнение и обезщетението за съкращение в размер на една работна заплата. Взех си ПИК код от НАП и видях, че сумите са ми начислени. Обадих им се, казаха, че щели да проверят защо не са ми дали пари обаче ни стон ни звук Tired Не могли да ми издадат и УП2 и УП3, защото нямало на какво основание, не ми били платили осигуровките, а само са подали декларация, че са дължими. Ходих до инспекцията по труда и те ми обясниха, че трябва да напиша жалба и щяло да има резултат, но само ако фирмата не е закрита....въпроса ми е аз мога ли по някакъв начин да разбера дали фирмата е закрита? И ако е "изгарям" ли с тези пари? Мога ли да направя нещо? Моля за съвет Praynig

# 74
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
Ще ползвам темата на авторката и за моя случай.
Януари ми свърши майчинството, вчера беше последния ден на платения ми отпуск.
 Във фирмата настъпиха много съкращения, по всяка вероятност и мен ме чака такова.
Но сега въпросът ми е друг - след като няма нищо предприето по случая / да речем предизвестие/ аз съм длъжна да отида на работа, нали? Днес бях. Тук нямаме шеф - в София е и е в отпуск. Ще ходя, но не мога да иззема работата на колежката...стоя си и си лафя. Незная какво да правя - така или иначе като свърши месеца ще трябва да ми изплатят заплата, ама ми е супер неудобно. В същото време мисля да не им се обаждам - има си счетоводство, които би трябвало да следят тези неща. Някой с подобен случай, приемам съвети:)

# 75
  • Мнения: 820
Разбира се, че трябва да ходиш на работа. Вие нямате ли някой ръководител при вас?
Опитай се да вършиш нещо, попитай какво трябва да правиш. Човекът, който те замества би трябвало да е с трудов договор за заместване, т.е. неговият трудов договор трябва да се прекрати с твоето завръщане.
Съкращението става чрез документи, като трябва да бъде искано разрешение на Инспекция по труда, но те няма как да съкратят теб, а някой да остане на това работно място.
Не подписвай нищо, за което не знаеш какво е, какво означават членовете и алинеите.

# 76
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
Благодаря ти. Колежката, която ме замества съвместява двете длъжности, след това станаха промени - част от моята работа се пое централно от Сф и сега двете се "припокриваме". Знам, че шефовете искат тя да остане, но не са предприели нищо. Така, че аз освен да идвам не виждам какво друго бих могла да направя.

# 77
  • Мнения: 139
Здравейте! В края на ноември ми изтече 2-годишното майчинство. Подадох молба за ползване на 40-дневен платен отпуск, след което за още 6 месеца неплатен. Аз лично нямам никакъв контакт с изпълнителния дирекор, а само с управителя на местно ниво. Досега не ми е показана Заповед за ползване на нито един от отпуските ми, а мисля че трябва. Също така не са ми платили!
И ето днес - друг проблем! Този месец трябва да подам декларация за детските, но управителят ми каза, че са отказали да ми издадат справка за доходите. Ясно е, че не само не са ми изплатили отпуска, но не са ми  плащали и  осигуровките.
Нямам представа какво да направя. Моля за съвет, нали все пак имам право да вземам детски!

# 78
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте! В края на ноември ми изтече 2-годишното майчинство. Подадох молба за ползване на 40-дневен платен отпуск, след което за още 6 месеца неплатен. Аз лично нямам никакъв контакт с изпълнителния дирекор, а само с управителя на местно ниво. Досега не ми е показана Заповед за ползване на нито един от отпуските ми, а мисля че трябва.  - Нормално би било да ти връчат заповед за отпуск, за да я ползваш. Ти на какво основание си в къщи? Намери начин да се свържеш с човек, който отговорно да ти даде информация за положението, в което си в момента, защото то ми прилича на безтегловност.Също така не са ми платили!
И ето днес - друг проблем! Този месец трябва да подам декларация за детските, но управителят ми каза, че са отказали да ми издадат справка за доходите. Ясно е, че не само не са ми изплатили отпуска, но не са ми  плащали и  осигуровките.  - Не могат да ти откажат подобно нещо. Пак ще пиша - потърси някаква обратна връзка, а ако няма ответен отговор можеш да се жалваш в ИТ, но как ще докажеш кога си подала молбите си за отпуск?
Нямам представа какво да направя. Моля за съвет, нали все пак имам право да вземам детски!

# 79
  • Мнения: 139
Точно така и направих преди 2 дни. Около час заедно с управителя се опитвахме да се свържем с две от служителките, които би трябвало да внесат яснота в положението. Но никой не си вдигна телефона! Междувременно разбрах, че лично изпълнителният директор е питал за мен - знае, че съм си пуснала платения отпуск. Пристигнали са също така и ведомости, според които аз съм получила една заплата! Нищо подобно! Опасявам се обаче, че някой ме е разписал, след като аз не съм (случвало се е и преди)!
 За съжаление нещата отиват към по-зле. Справка за заплати не могат да ми дадат, защото вече нямали счетоводител, а разчитали на частен такъв и според колегите ми и на него не му е плащано!
Аз като подам жалба в ИТ как ще я получа тази справка! Фирмата ще се закрие, то е ясно вече. Просто не знам аз как ще си получавам детските надбавки. А ако отида в НАП дали от там не могат да направят справка?
Благодаря много за вниманието!

# 80
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
kattrin няма кой и как от НАП да ти даде служебна бележка за доходите.
ИТ няма също да ти издаде бележка. Ще направят проверка и ще напишат предписания.
Как да си получиш бележката не мога да ти кажа.

# 81
  • Мнения: 139
Lady Brinne, благодаря!

# 82
  • Мнения: 1
zdraveite,za sujalenie.ne pro4etoh celiq forum do tuk,no imam strahoten problem s rabotodatelite mi,i neznam o6te kakvo da pravq, po vreme na bolni4ni poradi bremennost 2010g se opitaha da me uvolnqt,oburnah se kum noi,okaza se 4e pomognaha,posle rodih na 01.10.10g i izleznah v mai4instvo,6efovete mi trqbva6e da mi zanesat deklaraciq 51,sled dosta zaplahi i tormos ot tqh nai nakraq pak s pomo6ta na noi q zanesoha tazi deklaraciq,na 16.02.11g polu4ih pismenno uvedomlenie 4e firmata ve4e e zakrita po chl.328,al.1 t.1 s mokur pe4at i dva podpisa ot tqx v dva ekzemplqra,i 4aka6ti moq podpis,estestvenno az ne podpisah i zapazih ekzemplqrite za sebe si, pak im pratih,noi i agenciq po zaetosta,napraviha proverka i qvno gi bqha hvanali v ne6to za6toto az ne bqh prilojila org. im dokument s koito s koito firmata uj bila zakrita estestveno te sa objalvali,no vkraina smetka pak mi zansoha deklaracita po chlen 53 i 54 problema mi sega e 4e,ot 17.10.11g zapo4na mai4instvoto mi do vtorata godina deteto mi,,deklaraciqta po 4len53 i 54 be6e zanesena 4ak dekemvri za6toto tq ne mie vkarvala prilojenie 1 za osigorovki i mai4instvot mi vurvi s dva meseca nazad kakto i da e doide qnuari,mina fevruari,ve4e be6e do6ul mart mai4instvo nqma,,zvunnah im po tel na moite rabotodateli i te mi kazaha 4e firmata e zakrita i az ve4e ne sum narabota nikude, da sme se sre6tnali nqkude po ulicite za da mi vru4at trudovata knijka,az estestvenno poludqh,i pusnah jalba v inspekciqta po truda,no prilojih tozi put org. im dokumenta ot minalata godina,okaza se 4e magazina ima trudova deinost,samo kudeto imeto na firmata e smenena s imeto na drugiqt im magazin,demek imat ve4e dva magazina s edno i su6to ime,a v noi nqma nito vkarani osigorovki nito isplateno mai4instvo ot 01.01.2012g do sega  problema e 4e neznam imat li pravo da go pravqt tova,a az ve4e edin mesec 4akam otg ot inspekciqta po truda,,,z suj s tezi rabotodateli nikoi ne moje da se razbere s normalen razgovor dori i po tel..nqkoi moje li da mi pomogne da menaso4i gore dolu kakvo da o4akvam kakvo da pravq dokato 4akam otgovor i t.n ve4e 6te stanat 4 meseca bez mai4instvo!!!!!!!!!!!!!mislq 4e me razbirate...blagodarq predvaritelno

# 83
  • Мнения: 1 889
Здравейте! Натрупания платен годишен отпуск по време на майчинство се изплаща при напускане на работа, но въпроса ми е как : брутната сума или върху тази сума се дължат данъци и от работник и от работодател?

# 84
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте! Натрупания платен годишен отпуск по време на майчинство се изплаща при напускане на работа, но въпроса ми е как : брутната сума или върху тази сума се дължат данъци и от работник и от работодател?

Дължи се само данък 10% върху брутното възнаграждение от последния месец, в който имаш отработени поне 10 дни.

# 85
  • Мнения: 52
Здравейте !Имам слeденото питане и ще бъда безкрайно благодарна,ако някой ми отговорите!В майчинство съм,което изтича май месец.Работех в ресторантската част на хотел,в момента ресторанта не съществува,ще искам да ме съкратят,но не по взаимно съгласие.По кой чл.трябва да ме съкратят и при стаж около 8 години колко време ще получавам обезщетение от Бюрото по труда?
Благодаря!

# 86
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте !Имам слeденото питане и ще бъда безкрайно благодарна,ако някой ми отговорите!В майчинство съм,което изтича май месец.Работех в ресторантската част на хотел,в момента ресторанта не съществува,ще искам да ме съкратят,но не по взаимно съгласие.По кой чл.трябва да ме съкратят и при стаж около 8 години колко време ще получавам обезщетение от Бюрото по труда?
Благодаря!

Съкращение по чл.328 т.3(може и 2) .Обезщетение от БТ ще получаваш 8 месеца.

# 87
  • Мнения: 52
Благодаря ти pantera за отговора!Много ми помогна.Успешен ден!

# 88
  • Мнения: 139
Здравейте! Аз отново съм с въпрос  Praynig От февруари съм в 6-месечен неплатен отпуск. Колегите ми са решили да напуснат по чл. 327 за неизплатени трудови възнаграждения. В понеделник се събираме, но аз не знам как да постъпя, за да мога да използвам максимално полагащото ми се обезщетение от БТ.
 Фирмата в момента е даже без счетоводител, т.е. възможно е имайки предвид моето положение, да ме мотаят. А аз искам да ме съкратят възможно най-бързо, за да мога да си запазя оставащите ми 2 месеца от отпуска.
Въпросът ми е мога ли и аз да искам съкращение по чл. 327?
Благодаря ви!

# 89
  • Мнения: 139
Разбрах, че не мога! Посъветвах се с адвокат и в момента пиша молби до работодателя, за да ме съкратят по чл. 328.

# 90
  • Мнения: 9
Здравейте, надявам се някой да може да отговори и на мен по следния казус:
след изтичане на майчинството ми и използването на платения си отпуск и за тази година се върнах на работа. В първия работен ден получих изцяло нови дл.х-ки (имам два договора към същия работодател) и съответно предложение за прекратяване по чл.325,ал. 1, т.1 и чл.331, ал. 1 и ал. 2. Ако откажа ми беше казано че ще изискат разрешение от ИТ и пак ще ме махнат.
Въпросът ми е имат ли право да ме махнат по някой член (ако да - кой) по повод на това че не си изпълнявам задълженията по дл. х-ка. И това би ли ми попречило да ползвам по дълъг период на борсата (имам общ тр. стаж 10 г.) Моля за спешен отговор !

# 91
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте, надявам се някой да може да отговори и на мен по следния казус:
след изтичане на майчинството ми и използването на платения си отпуск и за тази година се върнах на работа. В първия работен ден получих изцяло нови дл.х-ки (имам два договора към същия работодател) и съответно предложение за прекратяване по чл.325,ал. 1, т.1 и чл.331, ал. 1 и ал. 2. Ако откажа ми беше казано че ще изискат разрешение от ИТ и пак ще ме махнат.
Въпросът ми е имат ли право да ме махнат по някой член (ако да - кой) по повод на това че не си изпълнявам задълженията по дл. х-ка. - да - например по чл.328 ал. т.4 или 5 и най-вече т.11 И това би ли ми попречило да ползвам по дълъг период на борсата (имам общ тр. стаж 10 г.) - не Моля за спешен отговор !

Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие


Чл. 328. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;
4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при спиране на работа за повече от 15 работни дни;
5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;
6. когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа;
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;
8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;
9. (отм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.)
10. (изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г., доп. - ДВ, бр. 28 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) при навършване на 65-годишна възраст за професори, доценти и доктори на науките;
10а. (нова - ДВ, бр. 46 от 2010 г., в сила от 18.06.2010 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) когато трудовото правоотношение е възникнало, след като работникът или служителят е придобил и упражнил правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст;
11. при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях;
12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.

# 92
  • Мнения: 9
Благодаря Lady Brinne за бързия отговор. Исках и още нещо да питам дали имат право да ми променят изцяло дл. х-ка, при все че не съм подписвала договор с такива задължения в началото.

# 93
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Благодаря Lady Brinne за бързия отговор. Исках и още нещо да питам дали имат право да ми променят изцяло дл. х-ка, при все че не съм подписвала договор с такива задължения в началото.

Длъжността вероятно не се променя, а адължнията и изискванията по длъжнмостна характеристика. Това е така да се каже " трик", за да могат да те освободят законно.

# 94
  • Мнения: 9
Ако имаш предвид НКПД -то, ново е. А целта е ясна, но ще си търся правата.

# 95
  • Мнения: 19
Здравейте! Хоппааа и аз с едно въпросче...
Днес ми натвърдиха, че ако продължавам да си взимам болнични, всеки път, когато детето ми е  болно, ще се наложи да ме уволнят. Синът ми става на три години през ноември. Питам дали след навършване на тригодишната му възраст ще мога да се възползвам от закрилата при уволнение?

# 96
  • Мнения: 2
Здравейте момичета!Моля Ви за съвет.
Ето накратко моята история.По майчинство съм втора година,което изтича на 02.08.2012 год.С работодателя съм в конфликт.Преди да изляза болничен за раждане на детето не искаше да ми изплати заплатата и аз се обърнах към Инспекция по труда.Благодарение на тяхната намеса си взех заплатата,а фирмата беше глобена.Сега от 2 месеца не получавам майчинство защото в НОИ не е подавана декларация 1.До края на месеца трябва да пусна молба за неизползвани отпуски,който допускам,че няма да ми разрешът да ползвам.Може ли да подам предизвестие за напускане и предява претенции за отпуските?И нужно ли е да пускам предизвестие след като работодателите са ме ощетили след като два месеца съм без полагащите се 240 лв.И къде в крайна сметка да пусна жалба за неизплатеното майчинство?Пропуснах да отбележа,че във въпросната фирма съм останала само аз служител,но те няма да искат да ме съкратят заради проблемите,които им създадох преди 2 год.Благодаря за вниманието и търпението. Simple Smile

# 97
  • София
  • Мнения: 8 932
Здравейте! Хоппааа и аз с едно въпросче...
Днес ми натвърдиха, че ако продължавам да си взимам болнични, всеки път, когато детето ми е  болно, ще се наложи да ме уволнят. Синът ми става на три години през ноември. Питам дали след навършване на тригодишната му възраст ще мога да се възползвам от закрилата при уволнение?
Закрилата на майките е до навършване на 3 годишна възраст на детето, но и след това не е толкова лесно уволнението. Особено с довода, че се вземат много болнични.

# 98
  • Мнения: 443
И аз имам същия проблем-ина мен ми се карат и ме гледат накриво за всеки болничен на детето. И не става въпрос за частна фирма,а за бюджетно предприятие. Представа.ям си какво е при частниците. Но наистина нещата не стават толкова лесно.

# 99
# 100
  • Мнения: 6
Здравейте момичета.Мога ли да се допитам до вас дали дотук съм постъпила правилно.НА 13юли малката навърши 2години.Седмица преди това потърсих на бригадирката на цеха ни-седалището на фирмата е далеч от нас и нямам достъп до личен състав молба за натрупаните отпуски за да ги използвам.А тя се опита да ме изпързаля като ми каза че шефа не иска да ми ги пусне да не настоявям.Аз обаче се обърнах към ИТ и те като се обадиха от фирмата казаха че никой не е искал от тях разрешение за отпуските ми и че за тях е по-добре да ми ги изчистят преди изтичането на 2012 като след това са се обадили на бригадирката ми и са я направили на пух и прах затова че ми ги е отказала.НО ИМА И ДРУГО.Аз си потърсих правата на 17 юли и попълних молбата за отпуск със задна дата тоест искам тя да продължи майчинството.През това време обаче имаше 2 работни дена през които аз се явих на работа за да не допусна самоотлъчка за да се захванат за нея и да ме уволнят.В същото време обаче в единия ден докато бях на работа доиде главната шефка и заяви на всички че до месец може и да затвори цеха.Може ли някой да ми каже какво следва за мен оттук нататък.Много ще ви бъда благодарна. А и още нещо може ли да се пусне отпуск със задна дата.

# 101
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте момичета.Мога ли да се допитам до вас дали дотук съм постъпила правилно.НА 13юли малката навърши 2години.Седмица преди това потърсих на бригадирката на цеха ни-седалището на фирмата е далеч от нас и нямам достъп до личен състав молба за натрупаните отпуски за да ги използвам.А тя се опита да ме изпързаля като ми каза че шефа не иска да ми ги пусне да не настоявям.Аз обаче се обърнах към ИТ и те като се обадиха от фирмата казаха че никой не е искал от тях разрешение за отпуските ми и че за тях е по-добре да ми ги изчистят преди изтичането на 2012 като след това са се обадили на бригадирката ми и са я направили на пух и прах затова че ми ги е отказала.НО ИМА И ДРУГО.Аз си потърсих правата на 17 юли и попълних молбата за отпуск със задна дата тоест искам тя да продължи майчинството.През това време обаче имаше 2 работни дена през които аз се явих на работа за да не допусна самоотлъчка за да се захванат за нея и да ме уволнят.В същото време обаче в единия ден докато бях на работа доиде главната шефка и заяви на всички че до месец може и да затвори цеха.Може ли някой да ми каже какво следва за мен оттук нататък.Много ще ви бъда благодарна. А и още нещо може ли да се пусне отпуск със задна дата.

Този отпуск със задна дата включва ли и дните, в които си била на работа. По закон е нужно първо да бъде заявен, одобрен и чак след това ползван, който и да е вид отпуск и понятие "отпуск със задна дата" няма.

# 102
  • Мнения: 6
Да включва и тях обаче не знаех че първо трябва да го одобрят и тогава чак да си остана в къщи,защото с първото ми дете такива проблеми нямах.С него използвах и двете отпуски+1месец неплатен,защото знаете че детските градини почиват август месец.Леле в каква каша се забърках Shocked

# 103
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Да включва и тях обаче не знаех че първо трябва да го одобрят и тогава чак да си остана в къщи,защото с първото ми дете такива проблеми нямах.С него използвах и двете отпуски+1месец неплатен,защото знаете че детските градини почиват август месец.Леле в каква каша се забърках Shocked

Всичко написано от мен по-горе е формално погледнато. Неформално можеш да си оформиш документи и по-късно, ако работодателят не ти прави спънки и проблеми. В твоя случай най-много да ти се наложи да преглътнеш загубата на два дни платен отпуск.  newsm78

# 104
  • Мнения: 6
Да включва и тях обаче не знаех че първо трябва да го одобрят и тогава чак да си остана в къщи,защото с първото ми дете такива проблеми нямах.С него използвах и двете отпуски+1месец неплатен,защото знаете че детските градини почиват август месец.Леле в каква каша се забърках Shocked

Всичко написано от мен по-горе е формално погледнато. Неформално можеш да си оформиш документи и по-късно, ако работодателят не ти прави спънки и проблеми. В твоя случай най-много да ти се наложи да преглътнеш загубата на два дни платен отпуск.  newsm78
Уфф тези два дни ще са ми най-малкия проблем ама съм на нокти заради двуличната ни бригадирка и липсата на контакт със счетоводителката.Ама от друга страна съм спокойна защото намесата на ИТ май ги постресна защото същата тази бригадирка яде голям скандал от централата на фирмата затова че е премълчала искането ми за платените отпуски и е действала на своя глава и не ми ги е дала.Благодаря ти за съветите  bouquetБланката за попълване молбата за отпуските ми беше връчена със скоростта на светлината,но не знам дали ще ги внесат навреме ето това ме притеснява.

# 105
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Мимка, за по-сигурно търси връзка със счетоводство / ТРЗ, щом имаш проблем с прекия началник  Peace

# 106
  • Мнения: 6
Мимка, за по-сигурно търси връзка със счетоводство / ТРЗ, щом имаш проблем с прекия началник  Peace
Хиляди благодарности за бързите ти и точни отговори много ми помогна  bouquet  bouquet  bouquet

# 107
Zdraveyte, obrashtam se kam vas s molba za informacia otnosno slednoto:
ot 2010 avgust izliazoh maichinstvo, 2012 se varnah na rabota juni mesec.Dnes me sakrashtavat.Dokolkoto razbrah rabotodateliat niama pravo da sakrashtava do navarshvane na 3 godini na deteto, no taka ili inache me osvobojdavat ot rabota.Vaprosat mi e moga li da ida na borsata pri uslovie che sam sakratena s 2 godishno dete?
Blagodaria vi predvaritelno

# 108
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Zdraveyte, obrashtam se kam vas s molba za informacia otnosno slednoto:
ot 2010 avgust izliazoh maichinstvo, 2012 se varnah na rabota juni mesec.Dnes me sakrashtavat.Dokolkoto razbrah rabotodateliat niama pravo da sakrashtava do navarshvane na 3 godini na deteto, no taka ili inache me osvobojdavat ot rabota.Vaprosat mi e moga li da ida na borsata pri uslovie che sam sakratena s 2 godishno dete?
Blagodaria vi predvaritelno

Да, можете. Има значение по кой член от КТ сте съкратена. Освен това закрилата е дотолкова, че се търси разрешение от Инспекция по труда, за да могат да ви съкратят по някои от точките на чл. 328. Можете да пуснете жалба до Инспекция по труда, а също да съдите работодателя за неправомерно съкращение.

# 109
  • Мнения: 1
здравейте мами ,някой може ли да ми отговори на следния въпрос:
детето ми навърши 1 год и се върнах на работа и от счетоводството ми казаха че ще ми изплатят платените годишни отпуски .сега от др източник разбрах че това ставало само при прекратяване на трудовото право-отношение ,а в случая няма такова ,и е забранено в кт парична компенсация за неизползването на отпуските .Надявах се на тези пари ,а и заплатат ми върви .Моля ви ако някой се е сблъсквал с подобен казус да ми каже нещо

# 110
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
здравейте мами ,някой може ли да ми отговори на следния въпрос:
детето ми навърши 1 год и се върнах на работа и от счетоводството ми казаха че ще ми изплатят платените годишни отпуски .сега от др източник разбрах че това ставало само при прекратяване на трудовото право-отношение ,а в случая няма такова ,и е забранено в кт парична компенсация за неизползването на отпуските .Надявах се на тези пари ,а и заплатат ми върви .Моля ви ако някой се е сблъсквал с подобен казус да ми каже нещо

Платен отпуск се заплаща само при прекратяване на трудовия договор.

# 111
Zdraveite, izvinqvam se, 4e pi6a na latinica. Imam problem i molq za sa savet! Da6terq mi e prieta na qsla i zapo4va na4aloto na noemvri mesec, moq rabotodatel otkazva da mi dade da si polzvam pleteniq otpusk, vapreki 4e mi se polaga. Imam slednite vaprosi:
 1. Moje li da me sakrati, sled kato pedstavq belejkata ot qslata?
 2. Imam li pravo na borsa i kolko meseca?
 3. Miga li da polzvam nqkav otpusk, dokato tq navar6i 2 godini, za6totoaz imam pravo na 6 meseca neplaten, no sled kato tqnavar6i 2 godini?
V ofisa mi nqmat nujda ot men, za6toto nqma rabota. Molq za tgovor na moq kazus, za6toto sam mnogo obarkana ve4e. Blagodarq Vi predvaritelno.

# 112
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Zdraveite, izvinqvam se, 4e pi6a na latinica. Imam problem i molq za sa savet! Da6terq mi e prieta na qsla i zapo4va na4aloto na noemvri mesec, moq rabotodatel otkazva da mi dade da si polzvam pleteniq otpusk, vapreki 4e mi se polaga. Imam slednite vaprosi:
 1. Moje li da me sakrati, sled kato pedstavq belejkata ot qslata? - Да, зависи от основанието - за някои трябва разрешение от Инспекция по труда - http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=a … est&Itemid=41
 2. Imam li pravo na borsa i kolko meseca? - Да, колко време зависи от общия ти трудов стаж:

Осигурителен стаж
(години)                         Период за изплащане
                               на обезщетението
                             (месеци)
до 3                            4
3 до 5                            6
5 до 10                         8
10 до 15                         9
15 до 20                       10
20 до 25                      11
над 25                           12

 3. Miga li da polzvam nqkav otpusk, dokato tq navar6i 2 godini, za6totoaz imam pravo na 6 meseca neplaten, no sled kato tqnavar6i 2 godini? - Платен; по принцип според КТ за периоди преди 2012 г. не може да ти бъде отказан платения отпуск от работодателя; или обикновен неплатен отпуск - но той отново се разрешава от работодателя
V ofisa mi nqmat nujda ot men, za6toto nqma rabota. Molq za tgovor na moq kazus, za6toto sam mnogo obarkana ve4e. Blagodarq Vi predvaritelno.

# 113
Mnogo blagodarq za barziq otvor.
Obiknoveniq neplaten otpusk priznava li se za trudov staj i pravo na kolko meseca?
Moga li da polu4avam 50% ot mai4instvoto, ako sam v neplaten ili tova vaji samo v slu4aq ako polzvam platen otpusk?
  Blagodarq mnogo o6te vednaj.

# 114
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Mnogo blagodarq za barziq otvor.
Obiknoveniq neplaten otpusk priznava li se za trudov staj i pravo na kolko meseca? - само 30 календарни дни се признават за осигурителен стаж; освен това здравната вноска е за твоя сметка
Moga li da polu4avam 50% ot mai4instvoto, ako sam v neplaten ili tova vaji samo v slu4aq ako polzvam platen otpusk? - да, имаш право
  Blagodarq mnogo o6te vednaj.

# 115
Blagodarq ti mnogo. Hubav i usmihnat den:)

# 116
  • София
  • Мнения: 1 879
Здравейте, имам нужда от малко помощ. Детето ми навършва 2 години октомври месец и след изтичане на майчинството ми от фирмата ме освобождават. Шефа искал да ме преназначат на по-ниска длъжност по чл 70 и да ме освободят по чл 71 като ще ми изплатят натрупаните отпуски евентуално! Аз казах на счетоводителката да ме съкратят с разрешение на ИТ, но той отказвал! Какви са другите варианти? В момента фирмата доколкото знам е в несъстоятелост, аз съм единствения служител в нея понеже съм по майчинство и след изтичането му ме махат.

# 117
blagodarq ti za otgovora,naistina mn.mi pomogna!!!!
kak da postqpq sled mai4estvo izkat da me sakratqt po vzaimno saglasie kak da postapq da se kusutiram s advukat

# 118
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
blagodarq ti za otgovora,naistina mn.mi pomogna!!!!
kak da postqpq sled mai4estvo izkat da me sakratqt po vzaimno saglasie kak da postapq da se kusutiram s advukat

Отказваш и да си те съкратяват с разрешение на ИТ или да си измислят по друг член (това естествено ако не си на фиктивен д-р)

# 119
  • София
  • Мнения: 1 262
Евето, ако фирмата наистина е в несъстоятелност, просто помислете заедно как да те съкратят, така че да се възползваш максимално от обезщетение за безработица  Peace

# 120
  • Мнения: 6
Здравейте не знам дали въпроса ми е точно за тази тема, но моля за компетентен отговорл. Догодина ми изтича втората година от майчинството, а днес разбрах , че преназначават колегите към нова фирма работодател на същите длъжности и условия. Въпроса ми е могат ли да ме назначат към новата фирма щом съм в майчинство? Или оставам в заварено положение? Притеснението ми е може ли да преназначат заместника ми на постоянен договор, а мен като дойде време да се връщам на работа да не ме преназначат? Какви мерки да предприема? Моля за отговор!

# 121
Здравейте,март месец ми свършва 2-та година от майчинството бих искала да разбера дали ще трябват някакви документи за след майчинството и какви?

# 122
  • София
  • Мнения: 1 262
prey, принципно си заварено положение, но трябват повече детайли.
Само работодателят ти може да прецени дали иска да те преназначи към новата си фирма. И тъй като става въпрос за ново юридическо лице (най-вероятно), всичко е възможно вкл. заместникът ти да е на постоянен договор на новото място.

# 123
  • Мнения: 6
Мерси за отговора , а какви детайли още да напиша ако можеш да ми кажеш?

# 124
  • Мнения: 104
Честита Коледа на всички, които помагат тук на обърканите майчета!
Ето и моя казус. В момента ползвам отпуск за гледане на дете до 2 г., който е до септември, но през март-април ще ми се наложи да се върна на работа. Шефът на отдела, в който работих обаче хареса много колегата, който ме замества и ми даде да разбера, че иска да продължи да работи с него. От HR отделът казаха, че ще ми търсят друга работа, което обаче ще е свързано със смяна на длъжността и по всяка вероятност нов срочен/на изпитание договор.

Тъй като фирмата доста често си позволява да изиграва работещите (скриха от роднините на една починала колежка, че има застраховка живот -нямам думи), имам следните питания:

Могат ли да ми откажат първо да си взема отпуска за 2-те минали години и тогава да се върна на работа?
Мога ли да поискам при смяна на длъжността отново безсрочен договор и в този случай, ползвам ли се от закрилата на майка с дете до 3 г.?
Ако откажа да сменя позицията си (което ще ми коства нечовешки нерви) как могат да ме принудят да напусна? Доколкото разбрах, могат да ми предложат обезщетение, което е минимум 4 заплати, нали така?
И за по-дълга борсата добре ли ще бъде да устискам известно време, след като съм вече нежелана, и колко време?
Благодаря предварително!

# 125
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте,март месец ми свършва 2-та година от майчинството бих искала да разбера дали ще трябват някакви документи за след майчинството и какви?

Не, няма документи, освен, ако искаш да ползваш натрупания платен годишен отпуск, за което трябва да се пусне молба предварително до работодателя.

# 126
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Честита Коледа на всички, които помагат тук на обърканите майчета!
Ето и моя казус. В момента ползвам отпуск за гледане на дете до 2 г., който е до септември, но през март-април ще ми се наложи да се върна на работа. Шефът на отдела, в който работих обаче хареса много колегата, който ме замества и ми даде да разбера, че иска да продължи да работи с него. От HR отделът казаха, че ще ми търсят друга работа, което обаче ще е свързано със смяна на длъжността и по всяка вероятност нов срочен/на изпитание договор.

Тъй като фирмата доста често си позволява да изиграва работещите (скриха от роднините на една починала колежка, че има застраховка живот -нямам думи), имам следните питания:

Могат ли да ми откажат първо да си взема отпуска за 2-те минали години и тогава да се върна на работа? - Не, не могат да ти откажат да ползваш натруаните стари отпуски.
Мога ли да поискам при смяна на длъжността отново безсрочен договор и в този случай, ползвам ли се от закрилата на майка с дете до 3 г.? - Не, нямаш закрила по време на евентуален изпитателен срок
Ако откажа да сменя позицията си (което ще ми коства нечовешки нерви) как могат да ме принудят да напусна?  - Биха могли да намерят основание, вкл. и законно такова - например смяна на длъжностната характеристика и някакво условие, на което не отговаряш  newsm78Доколкото разбрах, могат да ми предложат обезщетение, което е минимум 4 заплати, нали така? - Минималното обезщетение е 4БТВ, може да си потърсиш и повече
И за по-дълга борсата добре ли ще бъде да устискам известно време, след като съм вече нежелана, и колко време? - Не виждам смисъл, освен ако не "издържиш" 24 месеца, защото толкова назад е базата за изчисление на обезщетението за безработица.
Благодаря предварително!

# 127
  • Мнения: 104
Благодаря за отговора, Lady Brinne!
Значи закрилата важи само, ако се върна на същата позиция?
При всички случаи очевидно ще трябва консултация с адвокат, ако ми предложат да подписвам нещо...

# 128
  • София
  • Мнения: 8 932
Благодаря за отговора, Lady Brinne!
Значи закрилата важи само, ако се върна на същата позиция?
При всички случаи очевидно ще трябва консултация с адвокат, ако ми предложат да подписвам нещо...
Аз доколкото съм запозната в една и съща фирма не могат да те назначават повече от един път на срочен договор.
Да не говорим, че преназначаването става само с твое съгласие, ако не се съгласиш, работодателят е длъжен да те върне на старата длъжност. После ако иска да те съкрати си има други процедури.

# 129
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Благодаря за отговора, Lady Brinne!
Значи закрилата важи само, ако се върна на същата позиция?
При всички случаи очевидно ще трябва консултация с адвокат, ако ми предложат да подписвам нещо...
Аз доколкото съм запозната в една и съща фирма не могат да те назначават повече от един път на срочен договор.
Да не говорим, че преназначаването става само с твое съгласие, ако не се съгласиш, работодателят е длъжен да те върне на старата длъжност. После ако иска да те съкрати си има други процедури.

Да, права си. Но ако става дума за същата длъжност. Ако лицето се съгласи да подпише за нова длъжност, по нея може да има изпитателен срок. НО естествено не е длъжна да подписва за промяна на трудовия договор, която не е изгодна. Въпросите бяха така поставени, най-вероятно, за да е на ясно какво може да очаква и как да процедира ...

# 130
  • София
  • Мнения: 8 932
Да, права си. Но ако става дума за същата длъжност. Ако лицето се съгласи да подпише за нова длъжност, по нея може да има изпитателен срок. НО естествено не е длъжна да подписва за промяна на трудовия договор, която не е изгодна. Въпросите бяха така поставени, най-вероятно, за да е на ясно какво може да очаква и как да процедира ...
Така е, даже знам за работодатели уж "повишаващи" работника с цел подписването на нов срочен договор, за да го уволнят лесно на следващия ден.

# 131
  • Мнения: 104
Да, права си. Но ако става дума за същата длъжност. Ако лицето се съгласи да подпише за нова длъжност, по нея може да има изпитателен срок. НО естествено не е длъжна да подписва за промяна на трудовия договор, която не е изгодна. Въпросите бяха така поставени, най-вероятно, за да е на ясно какво може да очаква и как да процедира ...
Така е, даже знам за работодатели уж "повишаващи" работника с цел подписването на нов срочен договор, за да го уволнят лесно на следващия ден.
При мен първоначално се опитаха точно това да направят, но пък новия ми шеф поиска да се преместя с цялото си семейство в София, затова сега мислят нов вариант за моето връщане.


Да, права си. Но ако става дума за същата длъжност. Ако лицето се съгласи да подпише за нова длъжност, по нея може да има изпитателен срок. НО естествено не е длъжна да подписва за промяна на трудовия договор, която не е изгодна. Въпросите бяха така поставени, най-вероятно, за да е на ясно какво може да очаква и как да процедира ...
Има ли опция при смяна на длъжността да поискам договорът отново да е безсрочен, без изпитателен срок?
В този случай закрилата на закона, обаче няма да ме пази, нали?

# 132
Mersi za otgovora Lady Brinne,a da popitam kade se popalva tozi dokument?

# 133
  • София
  • Мнения: 1 262
Lillebi, ако твоята позиция в града е закрита, имат пълно право да ти предложат връщане при същите условия, но в друг град. Ако откажеш да се преместиш, могат да те освободят, тъй като защита нямаш при това основание.

Пробен период може да се прилага при всяка нова позиция, дори при същия работодател. Но пак трябва подпис т.е. съгласие от служителя  Simple Smile

Не могат да те накарат да подпишеш нов договор с пробен период. По презумция са длъжни да те върнат на твоята позиция с безсрочния договор. Ако искат промяна, тя става само с твоето съгласие. Съветът ми е да не подписваш с пробен период. Преговаряй  Peace

# 134
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Mersi za otgovora Lady Brinne,a da popitam kade se popalva tozi dokument?

Ако става дума за молбата за ползване на платен отпуск - подава се до работодателя.

# 135
# 136
  • Мнения: 104
kremito, Lady Brinne, Aнна - благодаря за отговорите!   bouquet

# 137
  • Мнения: 26
zdraveite,v otpusk po mai4instvo sam i iskam sled kato mi iztekat 2 te godini da me sakratqt.ta vaprosa mi e kolko vreme 6te imam pravo na obez6tetenie i kolko meseca nazad se vzemat za baza na iz4islenie za obz6tetenieto.imam trudov staj s mai4instvoto 13 godini Simple Smile

--------------
Пишете на кирилица.

Последна редакция: вт, 19 фев 2013, 11:27 от AnMary

# 138
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
По принцип съкращението ще стане трудно, дори с ваше съгласие.Това е по-благоприятния вариант за Вас и ще имате право на обезщетение от БТ 9 месеца.Изчислява се върху дохода от последните 24 месеца, като за месеците на 240лв. се взема предвид МРЗ за периода.

# 139
  • Мнения: 2
Здравейте,моя случай е такъв: Върнах се на работа след първата годинка на детето.Преди получавах минимална работна заплата, а сега иска да ме осигурява на 6 часа и да получавам приблизително половината от минималната РЗ?! Има ли право работодателят така да постъпва?

# 140
  • София
  • Мнения: 1 262
Без твоя подпис - не може  Peace

# 141
  • Мнения: 7
Здравейте и от мен Simple Smile Моят случай не е много по-различен от тези на останалите момичета, но да попитам все пак....В края на април ми свършва майчинството и трябва да се върна на работа. Но си правя планове в края на лятото да замина да живея в друг град, затова не ме устройва да си пусна двата месеца отпуска(която всъщност ще приключи на 26-ти юни), да работя няма и два месеца и като замина, да нямам сигурен доход, преди да си намеря работа там. Затова ми се иска да си изкарам въпросната отпуска и после да ме пратят на борсата, за да имам някакъв доход-сигурен, докато си намеря работа там. Преди няколко месеца се наложи да отида до работа и да говоря със счетоводителката. Между другото, тя ме попит, дали възнамерявам да си пускам отпуската след майчинството, като изрично ме предупреди, че шефът едва ли ще е съгласен да ми даде двата полагащи ми се месеца отпуск и ще се наложи да ги разбия. Този вариянт не ме устройва. Има ли право да не ми позволи да си взема отпуската наведнъж, ми е първият въпрос и какво трябва да направя, за да ме съкратят и да отида на борсата за по-дълго време, и да си ползвам по-голямото обезщетение? Защото от написаното тук, разбрах, че ако е по мое желание, ще съм 4 месеца на борсата за 100 и няколко лв, което не ме устройва Sad ?

# 142
  • Мнения: 103
Момичета,моля ви за бърз съвет,че късно се сетих да се задействам май.На 18 март в понеделник ми изтичат 2 год. майчинство.Предложиха ми да ме освободят по взаимно съгласие или 6 месеца неплатен.Аз искам да ме съкратят по чл.328 за да вземам по-дълго от борсата и да ми изплатят отпуските.Днес говорих с шефката и и казах,че не искам обезщетенията(малка фирма,криза разбирам я).Обеща ми,че счетоводителката ще провери какво трябва,за да получат разрешение от Инспекцията по труда.Притеснявам се,обаче че не съм подавала молба за отпуска,казаха ми,че документите ще ги оформяме след 18 март--не е ли късно тогава?И дали да не си взема болничен за да не ме уволнят за неявяване на работа,след като още нищо не съм подписвала и молба за отпуска не съм пускала?

# 143
zdraveite imam 1 vapros na 5 april mi svar6va mai4instvoto iskam da popitam dali 6te imam pravo na sakra6tenie sled kato se osigurqvam v firma bez da sam bila na rabotila,molq da mi otgovorite

# 144
  • Мнения: 11
Здравейте! Искам да попитам какво обезщетение дължи работодателя при съкращение без предизвестие 4 заплати или 2 заплати? И трябва ли да плати отпуската за 2013г.? Януари и февруари ползвах полагащата ми се отпуска от 2-те години майчинство , март се върнах на работа и от 29 март ни съобщиха, че затварят предприятието и ни съкращават.

# 145
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте! Искам да попитам какво обезщетение дължи работодателя при съкращение без предизвестие 4 заплати или 2 заплати? И трябва ли да плати отпуската за 2013г.? Януари и февруари ползвах полагащата ми се отпуска от 2-те години майчинство , март се върнах на работа и от 29 март ни съобщиха, че затварят предприятието и ни съкращават.

Дължи 2 заплати, за неспазеното предизвестие и за съкращението.Изплаща отпуската до момента , т.е. пропорционално на изминалите месеци (неизползвания отпуск за януари, февруари, март...до датата на прекратяване на д-ра)

# 146
  • Мнения: 6
Добър ден може да се повторя за което се извинявам но законите се менят и не знам как точно седят нещата. На 23 Април ми изтича майчинството за втората година. Тъй като се водя фиктивно на работа искам да ме съкратят и да мога да отида на бюрото като безработна и да взимам колкото ми се полага платена борса.

Бях до фирмата и ми отговориха че съкращаването при тях трябва да стане по взаимно съгласие. След това да намеря друга фирма да ме назначи за 2-3 дни на работа и те да ме съкратят за да мога да ползвал платена борса. А относно полагащата ми се отпуска се разбрахме че все едно фирмата ще ми е плати.

Въпроса ми е можели фирмата да ме съкрати и да отида на платена борса или трябва да търся друга фирма която да го направи.

Благодаря Ви за отговора  bouquet  

# 147
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Може и да те съкрати, но по определени членове и явно не са подходящи.При положение, че е било фиктивно според мен са в правото си.Намери си друга фирма за няколко дни, както са ти казали.

# 148
  • Мнения: 103

"Бях до фирмата и ми отговориха че съкращаването при тях трябва да стане по взаимно съгласие. След това да намеря друга фирма да ме назначи за 2-3 дни на работа и те да ме съкратят за да мога да ползвал платена борса. А относно полагащата ми се отпуска се разбрахме че все едно фирмата ще ми е плати."      При мен е същото положение.Може ли това да стане в един и същи ден?Да те съкратят по взаимно съгласие,после да те назначат,по чл.67,мисля че беше за 10 дни,примерно- и да те съкратят веднага,след като са ти платили отпуските?Моето майчинство изтече преди 3 седмици и в момента съм в безтегловност.

# 149
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029

При мен е същото положение.Може ли това да стане в един и същи ден?Да те съкратят по взаимно съгласие,после да те назначат,по чл.67,мисля че беше за 10 дни,примерно- и да те съкратят веднага,след като са ти платили отпуските?Моето майчинство изтече преди 3 седмици и в момента съм в безтегловност.

Може да те назначат със срок на изпитване и да те прекратят по чл.71, това също е вариант. Няма как да те назначат обаче със задна дата.

# 150
  • Мнения: 103
Благодаря ти! Връчиха ми Заповед за прекратяване по чл.325 т.1 и после назначаване по чл.68 ал.1 т.1 за 14 дни.До 18 март - майчинство,до 22ри взех болничен,до 10 април ми казаха,че ме водят в отпуска,но това не фигурира в документите,които взех.От днес до 1 май продължават тези 14 дни от новия договор и трябва да се регистрирам в Бюрото по труда.Надявам се да нямам проблем за обезщетение според стажа?

# 151
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Благодаря ти! Връчиха ми Заповед за прекратяване по чл.325 т.1 и после назначаване по чл.68 ал.1 т.1 за 14 дни.До 18 март - майчинство,до 22ри взех болничен,до 10 април ми казаха,че ме водят в отпуска,но това не фигурира в документите,които взех.От днес до 1 май продължават тези 14 дни от новия договор и трябва да се регистрирам в Бюрото по труда.Надявам се да нямам проблем за обезщетение според стажа?

Щом втория д-р е срочен, няма проблем за обезщетение според стажа.

# 152
  • Мнения: 103
Благодаря ти! Супер си!  newsm51

# 153
  • Мнения: 1
Здравейте,моля за съвет,майчинството ми изтича на 12 май, искам да не се връщам на работа , а да ме освободят по взаимно съгласие,КОГА ТРЯБВА ДА ПОДАМ МОЛБА ЗА НАПУСКАНЕ (колко време предварително)?
От фирмата само ме въртят и не ми казват дали ще ме пуснат в полагаем отпуск, затова не искам да си хабя нервите повече с тях и предпочитам да ме освободят и да ми наплатят каквото трябва (надали и това ще стане ,но все пак).
Ако молбата трябва да е с един месец предизвестие ,съм закъсняла нали, и какво да направя.Благодаря за съветите.

# 154
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте,моля за съвет,майчинството ми изтича на 12 май, искам да не се връщам на работа , а да ме освободят по взаимно съгласие,КОГА ТРЯБВА ДА ПОДАМ МОЛБА ЗА НАПУСКАНЕ (колко време предварително)?
От фирмата само ме въртят и не ми казват дали ще ме пуснат в полагаем отпуск, затова не искам да си хабя нервите повече с тях и предпочитам да ме освободят и да ми наплатят каквото трябва (надали и това ще стане ,но все пак).
Ако молбата трябва да е с един месец предизвестие ,съм закъсняла нали, и какво да направя.Благодаря за съветите.


Принципно трябва да се спази срока за предизвестие по договора Ви.Предполагам е 1 месец.Ако работодателя е съгласен с молбата, няма проблем да я подадете и сега. Подайте молба в счетоводството, да Ви дадат входящ номер или я пратете като препоръчано писмо и пазете разписката.Ако работодателя не е съгласен пуснете молба за отпуска до навършване на месеца предизвестие.Не подписвайте ведомост за заплата или отпуски преди да Ви ги изплатят.Ако не го направят, пуснете жалба в ИТ

# 155
  • Варна
  • Мнения: 71
Здравейте! На 09 Май малкия прави 2 год, имам 42 дена отпуск, но дори и след него най-вероятно няма да мога да се върна на работа, тъй като не е приет все още на ясла, а за ОДЗ нямаме шанс за яслена група. Въпроса ми е след като изтече полагащата ми се отпуска какви варианти имам? По кой член трябва да ме съкратят, за да отида на борсата и да получавам обезщетение ,което не е минималното, а спрямо това, на което съм осигурявана и то за период спрямо стажа ми, който е 6 год. ?Знам, че не трябва да е по взаимно съгласие, но не знам дали ще ме махнат по друг начин и обезщетението за безработица на коя база се изчислява - на досегашните 2 год. майчинство или преди да изляза в майчинство?

# 156
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
След полагаемия платен отпуск можете да ползвате 6 месеца неплатен, който също ще ви се зачита за стаж.
 Могат да ви съкратят по следните членове:

Чл. 328. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., бр. 100 от 1992 г.; изм., бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.; доп., бр. 46 от 2010 г., в сила от 18.06.2010 г.; изм., бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.; изм., бр. 101 от 2010 г.) (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) при спиране на работа за повече от 15 работни дни;
6. когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа;
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;
8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;
9. (отм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.);
10. (изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г., доп., бр. 28 от 1996 г., изм., бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.; изм., бр. 101 от 2010 г.) при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, а за професори, доценти и доктори на науките - при навършване на 65-годишна възраст;
10а. (нова - ДВ, бр. 46 от 2010 г., в сила от 18.06.2010 г.; изм., бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) когато трудовото правоотношение е възникнало, след като работникът или служителят е придобил и упражнил правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст;
12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.

За останалите се иска разрешение от ИТ. Обезщетението от БТ се изчислява върху последните 24 месеца, включително майчинството.Месеците на 240лв се вземат на база МРЗ за периода.

# 157
  • Варна
  • Мнения: 71
Благодаря, много за бързия отговор,но за да вземам максимално обезщетение не трябва ли да ме съкратят те с разрешение на ИТ?

# 158
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Благодаря, много за бързия отговор,но за да вземам максимално обезщетение не трябва ли да ме съкратят те с разрешение на ИТ?

Важното е да си съкратена и да не е по взаимно съгласие прекратяването, а на почти никой работодател не му се занимава с ИТ.

# 159
  • Мнения: 1 750
Здравейте,
имам следния казус...
След няколко месеца ми изтича 2-та година от майчинството, но разбрах, че във фирмата ни работата значително е намаляла и най-вероятно ще поискат да ме съкратят.
 Знам, че има някаква закрила за дете до 3г, но в какво се изразява?
 Ако все пак се случи съкращението по кой член е най-добре да стане за да взимам по-дълго обезщетение на борсата?
 И още един въпрос след като изтече борсата възможно ли е да се върна в 3г майчинство, ако все още не съм си намерила работа?

# 160
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте,
имам следния казус...
След няколко месеца ми изтича 2-та година от майчинството, но разбрах, че във фирмата ни работата значително е намаляла и най-вероятно ще поискат да ме съкратят.
 Знам, че има някаква закрила за дете до 3г, но в какво се изразява?
 Ако все пак се случи съкращението по кой член е най-добре да стане за да взимам по-дълго обезщетение на борсата?
 И още един въпрос след като изтече борсата възможно ли е да се върна в 3г майчинство, ако все още не съм си намерила работа?

Закрилата се изразява в това, че работодателя не може да ви съкрати по определени точки от кодекса без да има разрешение от ИТ.
КТ 2013 -       Закрила при уволнение
чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
               1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;

Три поста по-нагоре съм посочила по кои членове може да Ви съкрати.Важното е да не е по взаимно съгласие, а по инициатива на работодателя, за да получавате по-голямо обезщетение и повече месеци на БТ.Това с 3 години майчинство не го разбрах... За да ползвате отпуска или нещо друго трябва да сте на трудов д-р.

# 161
  • Мнения: 1 750
Пантера, то и аз как съм се изказала... ooooh!
Имах в предвид, дали мога да се върна в 3-тата година майчинство(неплатената).
Четох, че могат да ме съкратят по някакъв член и д ами предложат 4 брутни заплати или повече (по договорка)- в таъв случай мога ли да ползвам борсата и натрупания годишен отпуск?

# 162
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Пантера, то и аз как съм се изказала... ooooh!
Имах в предвид, дали мога да се върна в 3-тата година майчинство(неплатената).
Четох, че могат да ме съкратят по някакъв член и д ами предложат 4 брутни заплати или повече (по договорка)- в таъв случай мога ли да ползвам борсата и натрупания годишен отпуск?

Неплатения отпуск за гледане на дете до 8 г., който имаш право да ползваш е 6 месеца + 5 от бащата, но пак трябва да си на трудов д-р, дори и в друга фирма, за да го ползваш.
Могат да те съкратят и по чл. 331 ,за който питаш:

Чл. 331. (Отм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., нов, бр. 25 от 2001 г.) (1) Работодателят може да предложи по своя инициатива на работника или служителя прекратяване на трудовия договор срещу обезщетение. Ако работникът или служителят не се произнесе писмено по предложението в 7-дневен срок, се смята, че то не е прието.
(2) Ако работникът или служителят приеме предложението по ал. 1, работодателят му дължи обезщетение в размер на не по-малко от четирикратния размер на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение, освен ако страните са уговорили по-голям размер на обезщетението.
(3) Ако обезщетението по ал. 2 не бъде платено в едномесечен срок от датата на прекратяване на трудовия договор, основанието за неговото прекратяване се смята за отпаднало.

Също ще имаш право на повече месеци и обезщетение от БТ, ако е по него.Натрупания отпуск трябва или да го ползваш преди да прекратят д-ра или да ти го изплатят, при прекратяването.

# 163
  • Мнения: 1 750
Много ти БЛАГОДАРЯ  bouquet

# 164
  • Мнения: 207
Здравейте момичета,имам следния въпрос......изтекоха почти трите години от майчинството ми ,което изтича на 5 май.Взех и неплатеното от 6 месеца и 5 на бащата.Не искам да се връщам във фирмата дето работех,но искам максимално да са ми точни нещата,защото там са хора дето ще се опитат да ме преметнат най-вероятно.Сега искам да ползвам и платеното си майчинство ,което е 2 месеца за двете години и има ли и за времето от неплатеното и колко е то newsm78Как да стане най-добре да и кажа ли ,че ще напусна,а ако реши,че не иска да ме връща на работа как да постъпя,детето не е прието на градина и няма кой да го гледа.Като ми пусне платеното майчинство и когато изтече трябва ли да се върна на работа и тогава да напусна?Посъветвайте ме как да постъпя най-правилно моля

# 165
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте момичета,имам следния въпрос......изтекоха почти трите години от майчинството ми ,което изтича на 5 май.Взех и неплатеното от 6 месеца и 5 на бащата.Не искам да се връщам във фирмата дето работех,но искам максимално да са ми точни нещата,защото там са хора дето ще се опитат да ме преметнат най-вероятно.Сега искам да ползвам и платеното си майчинство ,което е 2 месеца за двете години и има ли и за времето от неплатеното и колко е то newsm78Как да стане най-добре да и кажа ли ,че ще напусна,а ако реши,че не иска да ме връща на работа как да постъпя,детето не е прието на градина и няма кой да го гледа.Като ми пусне платеното майчинство и когато изтече трябва ли да се върна на работа и тогава да напусна?Посъветвайте ме как да постъпя най-правилно моля

Какво точно майчинство за 2 месеца чакаш?
Ако имаш предвид платения годишен отпуск, това не е майчинство.Той е по 20 работни дни за година т.е. за двете години имаш право на 40 дни.Или го използваш и после се връщаш на работа или те прекратяват и ти го изплащат.

# 166
  • Мнения: 207
Ама че съм гъска Crazyплатения годишен отпуск имах предвид.Да за двете години знам за двата месеца имах предвид за времето когато съм била неплатен за отглеждането на детето 11месеца полага ли ми се годишен платен отпуск или с двата месеца се изчерпва всичко?Пантерке благодаря ти за отзивчивостта Hug

# 167
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Платеният годишен отпуск се полага пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж. Тея 11 месеца се признават за трудов стаж, съответно и за тях имаш право на платен отпуск.

# 168
  • Мнения: 207
Пантерка голямо благодаря скъпа Heart EyesАко напусна и ми ги изплати накуп някакви удръжки ще има ли ..питам защото днес се чух с една друга мама и ми каза,че на нея и удържала някакво ДДС.....има ли такова нещо newsm78Ако последните месеци съм осигурявана на 480лв,какво ще се получи

# 169
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Пантерка голямо благодаря скъпа Heart EyesАко напусна и ми ги изплати накуп някакви удръжки ще има ли ..питам защото днес се чух с една друга мама и ми каза,че на нея и удържала някакво ДДС.....има ли такова нещо newsm78Ако последните месеци съм осигурявана на 480лв,какво ще се получи

Хахахах ДДС  Mr. Green  ...скоро не се бях смяла така.
Ако ти изплатят отпуската удържат само 10 % ДОД (Данък общ доход) от брутната заплата.Отпуската се изчислява спрямо последния месец, в който си имала поне 10 работни дни

# 170
  • Мнения: 207
Пантерка благодаря златна си  bouquet

# 171
  • България
  • Мнения: 7
Здравейте!!!Моля за вашата помощ,от няколко дни ровя къде ли не за моя проблем ,а той е следният.
Този месец ми изтече 2 год.от майчинството от фирмата ме съкратиха, но ме назначиха в нова фирма и от там ме съкратиха след 7 дни за да ме пратят на ТБ.Въпросът ми е следният ще бъда ли наказана по някакъв начин,ако си пусна детето на ясла и взимам обещетение от ТБ ???

# 172
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте!!!Моля за вашата помощ,от няколко дни ровя къде ли не за моя проблем ,а той е следният.
Този месец ми изтече 2 год.от майчинството от фирмата ме съкратиха, но ме назначиха в нова фирма и от там ме съкратиха след 7 дни за да ме пратят на ТБ.Въпросът ми е следният ще бъда ли наказана по някакъв начин,ако си пусна детето на ясла и взимам обещетение от ТБ ???

Не.Няма проблем.

# 173
  • Варна
  • Мнения: 71
Здравейте! Предстои ми връщане на работа след майчинство, в момента съм в полагащата ми се платена отпуска. Обекта, в който бях назначена е закрит и ако се  върна на работа, ще трябва да ми предложат друг  обект. Ако обаче това работно място и работното време не ме устройват, мога ли да откажа и какви последствия ще има за мен,т.е. ще трябва да подам аз молба за напускане ли или работодателя трябва да ме съкрати? Надявам се е ясен въпроса ми?

# 174
  • Мнения: 3
Здравейте,бихте ли ме посъветвали моля,,,Имам един ужасен проблем,,,Ситуацията е следната:
Май месец ми изтича майчинството след 2-та година!Детето ми живи и здрави,евентуално ще я приемат на ясла от септември,Работех сервитьорка в заведението на леля ми.Работим и си взимаме парите на ръка след приключване на смяната.Този платен отпуск който ми се полага,тя наистина няма възможност да ми го изплати,а и системата по заведенията е съвсем друга (работиш както и когато ти е удобно),не желая да си взимам неплатен отпуск,защото ще се наложи да си гледам детенцето докато тръгне на ясла и няма да имам никакви доходи между май и септември.Не знам какво да правя!Не искам да си разваляме отношенията с леля ми..винаги сме си помагали а и смятам после да си се върна на работа при нея,но като знам как се бори да не затвори заведението с тези многобройни кредити не знам как да си искам платения отпуск?!Моля ви дайте ми съвет  newsm45

# 175
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Според мен нека те прекратят по взаимно съгласие да отидеш за няколко месеца на борса.Поне ще вземаш около 140лв на месец и няма да плащаш осигуровки.
Преди да подадеш документи за прием в ясла, пак да те пуснат на д-р, за да се водиш работещ родител и така.

# 176
  • Мнения: 1
Въпроса ми е следният - на 16.01.2015 мо изтече 2година майчинство. На 02.02 подадох молба за напускане по мое желание, на трудов договор бях в фирмата на моя съпруг но самата фирма развива дейност само лятото за 3месеца после прекратява дейността, искам да попитам мога ли да отида на борсата за 4 месеца без това да навреди на мъжа ми, в смисъл дали ще го проверяват нещо или мен да ме разпитват защо съм напуснала, а аз няма как да се върна, защото фирмата в момента няма дейност. Благодаря, ако може да ми дадете съвет как да постъпя правилно.

# 177
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Въпроса ми е следният - на 16.01.2015 мо изтече 2година майчинство. На 02.02 подадох молба за напускане по мое желание, на трудов договор бях в фирмата на моя съпруг но самата фирма развива дейност само лятото за 3месеца после прекратява дейността, искам да попитам мога ли да отида на борсата за 4 месеца без това да навреди на мъжа ми, в смисъл дали ще го проверяват нещо или мен да ме разпитват защо съм напуснала, а аз няма как да се върна, защото фирмата в момента няма дейност. Благодаря, ако може да ми дадете съвет как да постъпя правилно.

Може да отидеш на борсата за 4 месеца.Няма да навредиш на фирмата.Гледай да не изтървеш 7-те работни дни за записване от датата на прекратяване.

# 178
  • Мнения: 4
bih iskala da popitam sega  uni mesec mi izti4 mai4instviti ,tozi platb otpusk pla6tat li mi go kato si go polzvam ili ne?
_________
Пишете на кирилица.

Последна редакция: вт, 05 май 2015, 16:17 от AnMary

# 179
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
bih iskala da popitam sega  uni mesec mi izti4 mai4instviti ,tozi platb otpusk pla6tat li mi go kato si go polzvam ili ne?

Щом е платен отпуск трябва да се плаща  Wink

# 180
  • Мнения: 4

Здравейте и от мен .Явно не съм единствената със проблем.Ако някой може да ми разясни как стоят нещата със освобожденията.....съкращенията и т.н..Аз съм в майчинство и сега на 20 октомври малката прави 1 годинка.Днес шефката ми ме извика на среща да ми даде вече подготвена от нея молба в която пише,че аз доброволно напускам работа.Е нали знаете,че няма как да стане.Отказах да подпиша като  и казах да се видим отново след два дни.Имах време да разуча нещата като и дадох шанс и тя да приказва със нейното счетоводство показах и ясно какво искам ...ЗАПОВЕД ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕ ПО ЧЛЕН 382... Тя ми отговори ,че фирмата няма дейност вече 1 година а как да ме освободи като не работи.А сега какво да правя аз не подписах молбата която беше ми подготвила и тя не иска да ми даде  заповед.Кои е прав кой греши от тук на татък кое е коректно и в моя полза НЕ ЗНАМ.Бихте ли ме посъветвали нещо дано има читатели от инспекцията по труда да ми каже кое е изгодно за мен,и какво да правя.

# 181
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390

Здравейте и от мен .Явно не съм единствената със проблем.Ако някой може да ми разясни как стоят нещата със освобожденията.....съкращенията и т.н..Аз съм в майчинство и сега на 20 октомври малката прави 1 годинка.Днес шефката ми ме извика на среща да ми даде вече подготвена от нея молба в която пише,че аз доброволно напускам работа.Е нали знаете,че няма как да стане.Отказах да подпиша като  и казах да се видим отново след два дни.Имах време да разуча нещата като и дадох шанс и тя да приказва със нейното счетоводство показах и ясно какво искам ...ЗАПОВЕД ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕ ПО ЧЛЕН 382... Тя ми отговори ,че фирмата няма дейност вече 1 година а как да ме освободи като не работи.А сега какво да правя аз не подписах молбата която беше ми подготвила и тя не иска да ми даде  заповед.Кои е прав кой греши от тук на татък кое е коректно и в моя полза НЕ ЗНАМ.Бихте ли ме посъветвали нещо дано има читатели от инспекцията по труда да ми каже кое е изгодно за мен,и какво да правя.

Нека те освободят срещу уговорено обезщетение по чл.331 от КТ. Обезщетението е поне 4 БТВ.

http://www.advokatarnaudov.com/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BA%D1%80%D0 … 0%BE-%D0%BC%D1%83

# 182
  • Мнения: 4
А знаете ли някой който да ми каже нужно ли е повторно изкарване на постоянен адрес на деца.Аз загубих на малката и сега трябва на ново да се редя в общината

# 183
  • Мнения: 8 939
Има ли някоя майка, която са я съкратили и инспекцията по труда е разрешила това?
Аз имам същия казус за съжаление. Казаха ми, че не ме очакват да се върна, очакват да напусна, но не мисля да го правя.
Интересуват ме също и адвокати, ако някой е ползвал услугите на такъв, би ли ми препоръчал и какви са цените?

# 184
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Има ли някоя майка, която са я съкратили и инспекцията по труда е разрешила това?
Аз имам същия казус за съжаление. Казаха ми, че не ме очакват да се върна, очакват да напусна, но не мисля да го правя.
Интересуват ме също и адвокати, ако някой е ползвал услугите на такъв, би ли ми препоръчал и какви са цените?

Не ми се вярва да търсят разрешение от ИТ, а и да им дадат.  Stop

ПО-скоро ще намерят друг начин да те освободят или да те накарат да напуснеш - съвсем искрено го казвам. Има си и легални такива, без усложнения, св. с ИТ.

Примерно - могат да променят длъжностната характеристика, така че да не отговаряш на нея.  newsm78

# 185
  • Мнения: 8 939
Има ли някоя майка, която са я съкратили и инспекцията по труда е разрешила това?
Аз имам същия казус за съжаление. Казаха ми, че не ме очакват да се върна, очакват да напусна, но не мисля да го правя.
Интересуват ме също и адвокати, ако някой е ползвал услугите на такъв, би ли ми препоръчал и какви са цените?

Не ми се вярва да търсят разрешение от ИТ, а и да им дадат.  Stop

ПО-скоро ще намерят друг начин да те освободят или да те накарат да напуснеш - съвсем искрено го казвам. Има си и легални такива, без усложнения, св. с ИТ.

Примерно - могат да променят длъжностната характеристика, така че да не отговаряш на нея.  newsm78

Какво ще ме посъветвате?

# 186
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Говорила ли си с работодателя? Мисля, че е желателно да го направиш и да обясниш своята позиция, т.е. нежеланието ти да напуснеш. Не се съгласявай да подпишеш по взаимно съгласие - изобщо внимавай какво ти дават за подпис и чети. Искаш ли наистина да останеш на това място? Можеш да помислиш за прекратяване на договора срещу предложено от работодателя обезщетение: минимумът е 4 БТВ - чл. 331 от КТ. След това можеш да се регистрираш като безработна и да получаваш обезщетение според трудовия стаж и осиг. доход за предходните 24 месеца.

Друг вариант, ако можеш да си го позволиш финансово и не искаш за момента да прекратяваш договора е неплатен отпуск по чл.167а от КТ - за гледане на дете до 8 годишна възраст: https://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=1670.0

# 187
  • Мнения: 8 939
Да, говорила съм. Нещата са по-сложни..
Засега ще пусна платен отпуск 2 месеца, който няма да ми платят, след това ще мисля, може би 6 месеца неплатен.

# 188
  • София
  • Мнения: 8 932
Да, говорила съм. Нещата са по-сложни..
Засега ще пусна платен отпуск 2 месеца, който няма да ми платят, след това ще мисля, може би 6 месеца неплатен.

Как се съгласявате на платен, който не ви плащат? Пуснете си направо неплатения в такъв случай. И после при напускане да ви изплатят натрупания отпуск. Имате право на 6 месеца неплатен плюс 5 месеца от бащата.

# 189
  • Мнения: 8 939
И тогава няма да го платят.

# 190
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
И тогава няма да го платят.


Може да се търсят по съдебен ред.

# 191
  • Мнения: 5
Здравейте! И аз имам проблем за разрешаване.На 08.01 ми изтекоха двете години майчинство. В края на първата и за подаване на документи за втората,се наложи аз да платя на счетоводителката,за да оправи документите ми. След това явно тя остави фирмата. И сега не знам какво да правя.Разговарям с работодателя ми и той твърди,че търси( уж вече намерил) нов счетоводител...и така вече месец . Не плаща осигуровки ...изобщо нищо не плаща и не знам какво да правя. Предстои ми операция,мислех да си пусна болнични...но в създалото се положение,не съм наясно. Моля за съвет!

Общи условия

Активация на акаунт