Съботно-неделна градинарка

  • 6 829
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 208
Овошките също трябва да се пръскат. Даже при тях има и зимно пръскане. Рязането също е трудна работа.
Ние мислим да сложим още 1-2-3 дръвчета, но като цяло ги избягвам.
Касиса е по-непретенциозен, ама много пипкава работа е брането му. В неделя цял ден едва успях 10-12 храста да обера.

# 16
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 771
Знам, имаме 15-тина овощни дръвчета и те си искат своето. Райграсът и той иска поливане и косене. Та, в крайна сметка няма нещо, което да не иска грижи. Искаш ли растения, каквито и да са те, трябва да се грижиш за тях. Дори и люцерната...Съседният на нашия двор беше люцерна, но го изоставиха. Сега е трева до кръста...Само бурените растат без да искат грижи, за жалост.

# 17
  • Мнения: 4 208
И нашата люцерна вече е така, за това решихме да я разорем. Ама автоматично отваря още около декар за обработка. Върти ми се из главата да сложим два реда лешници. Май не са толкова трудоемки.
ММ напоследък се е замислил за фреза, да не копаем на ръка. Ще проучвам въпроса и може би догодина.
Да споделя опит за картофите, за плевелите. Като ги насадихме напръскахме със Стомп, а после като станаха около педя със Зенкор. Много съм доволна от резултата. Има тук-там някоя поветица, но са чисти като цяло. Съседите се смеят, че нашата градина не е била толкова чиста досега.
Обаче в борбата с паламидата в ягодите нямам успех. И я корених и я мазах с НАСА не ще и не ще.
На следващото ходене мисля да окосим ягодите и да я почвам пак (след 2 седмици)
Най-гадни са изоставените дворове. Стават развъдник на плевели, болести, неприятели.
Единият ни съседен е точно такъв - вече дървета има диви в него, тревата по-висока от мен - змиярник и лисичарник. Като помня предните собственици как се грижеха за дворчето чак ми се реве.

# 18
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 771
Аз с хербицид не смея да пръскам при вече засадени растения, но може да пробваме. Иначе, агроном ми е казвал, че дори да не попадат нови семенца на плевели, в почвата има запас за 50 години напред.
Фрезичката много помага, ние купихме преди 3-4 години.  ММ с нея оре, фрезова и бразди, става перфектно и най-вече ти е под ръка и можеш да я ползваш винаги, когато се наложи.

# 19
  • Мнения: 4 208
Появиха се вече и около нас няколко фрези. Чакам да получа отзиви, че при нас почвата е тежка, глинеста. Имаше през зимата някаква изгодна оферта в Бриколаж, с прикачен инвентар, ама габаритите бяха много големи и нямаше да влезе в багажника на колата. За това ще проучвам още малко време въпроса.
Каква марка е вашата фреза и параметри някакви ако може, щом сте доволни?
Ние миналата година купихме моторна косачка, за треволяците пред къщи и на двора. Не дават да се пръска извън градините заради животните, които минават. Тази година пръскачка купихме. Обаче, ако се използват различни препарати е хубаво да има отделна пръскачка за хербицидите и друга за инсектицидите.

# 20
  • Къде ли не
  • Мнения: 690

Най-гадни са изоставените дворове. Стават развъдник на плевели, болести, неприятели.
Единият ни съседен е точно такъв - вече дървета има диви в него, тревата по-висока от мен - змиярник и лисичарник. Като помня предните собственици как се грижеха за дворчето чак ми се реве.
Много се извинявам, че ще ви разваля сладката раздумка, но по - голяма глупост не бях чувала ототносно  изоставените градини! Имам наблюдения, че за 5-6 години природата успява да си върне своето равновесие и в тях няма помен от мани, гниенета, белокрилки, въшки и т.н. какви болести , какви неприятели?! Не съм голословна, имам 5 годишен опит с съботно- неделна градинка. За толкова време нито веднъж не съм ползвала хербицид да ми помага за тревата, която в пътеките става до коляно за седмица. И о, чудо! Ядем салатки, лук, моркови, чесън, малко картофи, домати, царевица, малини и мноооого краставици всяка година.
Сетих се за един виц.
Срещнали се Планетата Земя и Марс. Марс попитал Земята защо е така унила и болнава, а тя казала, че се е заразила със страшен вредител! Казва се човек. А Марс казал да не се бои, защото тази болест ще мине от самосебе си.

# 21
  • Мнения: 31
Предполагам, че dalia е имала предвид разни животни, природата наистина си взима своето. Заради опустяване в нашето село се срещат много белки, чакали, глутници кучета, а в двора (въпреки че е поддържан) почти на всяко ходене виждаме змия. С хербицид пръскаме само тревата между плочките по пътеките около къщата. При засяването на картофите тази година насипах пепел от изгорени дърва по дължината на реда , за подхранване и против колорадски бръмбари. А след като поизраснаха малко, по пътеките сложих гнезда с тикви, които също пазят, а после и заемат оголеното място.  Пък покрай доматите садя по ред моркови, магданоз, чубрца, тук там босилек- срещу мана. Редовно пръскаме гроздето и покрай него и градината (ама само на два пъти)

# 22
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 771
enimna, май не си разбрала ние точно за какво говорим. В нашите коментари става въпрос за това, че около нашите обработваеми градини има изоставени дворове. Именно в изоставените дворове се въдят змии и други гадинки /миналата година храбрият ни котарак беше убил 2 змийчета и ги занесъл на майка ми да се хвали  Laughing/. Също, ненапразно агрономите препоръчват опадалите листа да се събират есента и горят, защото в тях зимуват неприятели, както и се варосва/пръска кората на дърветата и лозите именно поради същата причина. Голяма част от бурените са гостоприемници към болести и вредители и поради тази причина е добре да е чист двора от тях.

# 23
  • Мнения: 4 208
enimna, много се радвам, че вече пета година успяваш да поддържаш градинката си чиста и да получаваш реколта от нея.
Да, в природата настъпва равновесие, но на големи терени и далеко от агроценозите, в които човекът определя това равновесие заради културите, които сее и отглежда с цел да получи добив. Повечето, да не кажа почти всички, културни растения няма да оцелеят без грижата на човека. Дивите дървета, храсти и треви също се нападат от болести и неприятели, като голяма част от тях са междинен гостоприемник. Говоря точно за маните и за листните въшки. Паламидите са любим гостоприемник на черните листни въшки. Имам прекрасен снимков материал. За къртиците и слепите кучета изобщо няма да говоря. От как съседите ни изоставиха двора си не можем да се оттървем от къртици цялото каре (махлата). Семената на балура хвърчат през мрежата и попадат у нас. Да сега балур не сме имали в нашето място. Изоставените лози са рай за гроздовите молци, цигарджията тази година е в каламитет. Реших през оградата да си набера листа от изоставените съседски лози за лозови сърмички, е познай - един свестен лист нямаше (всичко надупчено, маносано, мозаечно).

# 24
  • Мнения: X
Появиха се вече и около нас няколко фрези. Чакам да получа отзиви, че при нас почвата е тежка, глинеста. Имаше през зимата някаква изгодна оферта в Бриколаж, с прикачен инвентар, ........
провери в специализираните фирми за селскостоп. машини - имат и сервиз и по-голямо ранообразие, а и можеш да надграждаш след време, аз на хипермаркетите им нямам много доверие. Ние си взехме преди 2 години една 7.5к.с. бензинова за около 1000лв от някаква фирма на Константин Величков, мъжът ми е изключително доволен, и при нас почвата е глинеста и копаене на ръка е мъчение.

 
И нашата люцерна вече е така, за това решихме да я разорем. Ама автоматично отваря още около декар за обработка. Върти ми се из главата да сложим два реда лешници. Май не са толкова трудоемки.........
Люцерната не иска много работа - само косене и рядко поливане, но пък е ценна за храна за животните. Проблемът е какво да правиш с нея - ако има кой да я купи като се окоси и балира. Може да говориш с някой животновъд в селото - те купуват бали, или някой с голяма косачка.

Лешниците са добра идея - не искат почти никаква работа, не им трябва пръскане, нито окопаване. Може само да косите тревата 1-2 пъти месечно около тях да не задушава дърветата и да е по-красиво. Също такива "лесни" растения са аронията и касиса - само те не измръзнаха тази година от сланите, всичко друго замина. Това бих сложила аз в една далечна градина +устойчив на засушаване сорт тревичка + чадъри, хамаци, масички и шезлонги и никакви мотики  Laughing
Честно казано домати и пр. зарзават.... ако не може да не ги пръскате, то не си заслужава да се трепете. Има смисъл само ако произведете нещо различно от това на пазара - иначе - по-добре да си купите от специалисти производители, които е по-малко вероятно да са направили грешка с "дозите"...
Възможно е да се направи автоматизирана напоителна с-ма на малка площ с бидони и маркуши и малко електроника. Преди години четох в един форум, че дори може да се настрои да си я включваш дистанционно с телефона.

# 25
  • Мнения: 8 952
И при нас от двете страни на двора ни са пустеещи дворове - имаме си змии. Чудя се мъжа ми дали ще се съгласи да влезе с косачката в другия двор и да позачисти. То иначе няма начин да се отървем от змиите. И да разчиствам и да кося в моя си двор, като през мрежата е джунгла....  Confused

# 26
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 771
И при нас от двете страни на двора ни са пустеещи дворове - имаме си змии. Чудя се мъжа ми дали ще се съгласи да влезе с косачката в другия двор и да позачисти. То иначе няма начин да се отървем от змиите. И да разчиствам и да кося в моя си двор, като през мрежата е джунгла....  Confused

С високи ботуши и бавничко може да се получи. Не вярвам влечуго да го нападне просто така, ако не е застрашено. Мисля си, че змиите ще избягат на безопасно разстояние като усетят, че се влиза с машина в техните местообитания - шуми, вибрира...

# 27
  • Мнения: X
Ако там тревата е висока ще трябва първо на ръка да се окоси, после с косачката.

# 28
  • Мнения: 8 952
Ох, висока е...  Rolling Eyes Ама кой безстрашен ще влезе там да коси???  ooooh! ooooh!

Имаме в селото един циганин, който върши общата работа на всички. Но горкия толкова много го е страх от змии, че разправя някакви легенди за 6-метрова змия, която те вдигала във въздуха...  Sick Rolling Eyes Надявам се да не я срещаме!

# 29
  • Мнения: 4 208
От шума и вибрациите змиите бягат.
До сега в нашата градина не съм виждала, но за сметка на това на работа - бол.
То в село не останаха животновъди, а и люцерната вече много се с е разредила, повечето е треволяк.
За това ще я разораваме.
Касис имаме, мноооого пипкава работа е. 10-12 храста, от северната страна на къщата, дето рядко ги напича слънце, но плододават в захлас.
Цял ден варих три дози на соковарката, останалите три прибрах във фризера и чакам да мине още някоя седмица да събера сили и смелост и да прекарам и тях през соковарката. Инъче си права - никаква грижа не изисква - нито копане, нито пръскане, даже 2-3 год. подред закъснявам с резитбата (вече са тръгнали да се развиват листата и се отказвам и от резитбата).
Вече три седмици не сме ходили да си видим градинката. Този уикенд обаче сме там. Инфото от съседите е, че всичко е обхванато от тлъстига. Ще се копае здраво.

Общи условия

Активация на акаунт