Съботно-неделна градинарка

  • 6 852
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 4 217
Здравейте!
Има ли други градинари тук (освен мен), които по стечение на обстоятелствата могат да полагат грижи за зеленчуковата/овощната/ цветната градина само през почивните дни? Дори понякога за прескачат 1-2 седмици?
Какви култури сеете/садите? Какви хитрини използвате, за да се спасявате от плевелите, болестите и неприятелите във вашето отсъствие?
Изобщо, споделете каквото ви идва на ум, когато става дума за ентусиасти градинари, които не живеят постоянно покрай градините си...
И не става дума за биологично производство, поне не изцяло. Понякога, заради дълго отсъствие, се налага използването на хим. препарати.
Аз ще пиша конкретно за моята градинка малко по-късно.

# 1
  • Мнения: 8 962
Здрасти!
Ние сме почти така с разликата, че ходим и през седмицата по веднъж, за да полеем.
Не мисля, че има култура, която да издържи без поливане толкова дълго, особено в летните горещини.  newsm78

Дори обмисляме вариант да помолим срещу заплащане човек от селото да ни полива през 2-3 дни.
Може би това е вариант и за вас!

Насажденията ни са елементарни - домати, краставици, тиквички. Но всичко има нужда от вода.

# 2
  • Мнения: 4 217
На нас тази година ни е първа в този режим. За късмет е доста дъждовна.
Мястото е общо 2 декара, но половината не се обработва. В градината сложихме картофи, моркови, лук, чесън, тикви, дини, пъпеши, безразсадно домати и няколко корена декоративен боб. До сега нищо не сме поливали. Картофи и лук вече вадихме. Много едри са станали.
Поливна система нямаме, все с маркуч сме поливали до сега.
Помощ получаваме от съседите единствено за борбата с колорадския бръмбар при картофите. До сега 4 пъти са третирани - два пъти от нас, два пъти от съседа.
Имаме няколко дръвчета, няколко храста касис, ягоди.
Възнамеряваме наесен да разорем люцерната. Все още сме в размисъл какво да сложим на нейното място. За жалост няма растения, които да не изискват никакви грижи. Клоним към някакви овошки, ама при нас поради късните пролетни слани освен ябълки и круши друго не става. Праскови, кайсии, бадеми - пробвали сме, ама измръзват и загиват. Дори синята слива измръзна.
Тази пролет слажих три стръкчета годжи бери. Две са се хванали.
Ами това при нас...
ММ е голям мераклия, участва активно в работата. За това искам да обменям опит с други хора в подобно положение.

# 3
# 4
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 839
Момичета, ако продължим да пишем в тази тема, моля, споделяйте и къде се намира зеленчуковата градина. Има съществена разлика дали е в някое равно горещо поле или в планински район.
Иначе, градина няма да оцелее, ако се прескочат 1-2 седмици. Даже само съботно-неделно може да не оцелее при сухо и горещо лято. Обичайните култури - домат, краставица, пипер, тиквичка и т.н искат редовно поливане, понякога дори 3 пъти седмично. Също, при повечко дъждове, както беше тази пролет, си иска редовно третиране с препарати против болести и неприятели. Иначе, буквално за дни всичко може да загине.
Ние имаме къща с двор в района на Пловдив, в полето. Засадили сме всичко - грах, лук, картофи, фасул, пипер, домати, тиквички, тикви, патладжан, краставици, различни подправки, овошки, лозе. При нас всичко става, но си иска грижите. Майка ми живее там и полива през ден-два, разсажда, окопава, връзва, плеви, ние с ММ ходим всяка събота и неделя и вършим по-тежката работа - обработките на почвата, пръскане, набиване на колове за домати и краставици. Градината, като цяло ни е много добре поддържана, но на цената на ежедневен труд.

# 5
  • Мнения: 4 217
Моята е в района на гр. Бяла, Русенско.
Вече никой не живее там постоянно и за това искахме да подберем култури, които не изискват непрекъснати грижи. За  това и се отказахме от стандартното домати, краставиците, тиквичките.
Няма как да се справяме с коловете, връзването, кършенето, поливането...
Темичката за това реших да я отворя. За да си споделяме идеи, хитринки, които да облекчават тези епизодични грижи. А относно другата тема, към коята utro77 предложи да се присъединим, ами тя е за градинари, които полагат ежедневни грижи като хоби за градинките си. При нас е по-скоро като задължение, е и малко любов и грижа към земята, инъче да сме я зарязали напълно, както се случва с повечето градини в селата.

# 6
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 839
Ние мислим да проучим как стоят нещата с капковото напояване. Има вече много градини, направени така. Възможно е да се включва и изключва с таймер, но все пак е хубаво да има човек, който да наглежда инсталацията.

# 7
  • Мнения: 4 217
Ние спираме тока и водата когато не сме там. Стари са инсталациите и ни е страх да не аварират.
Капковото е вариант, когато налягането на водата е добро. При нас често няма налягане през лятото, аварира и водопровода. За сега не мислим за капково, а по-скоро за култури, които не изискват напояване в нормално валежни години.
Майка ми ми е казвала, че ако се наруши поливния режим на краставиците започват да горчат. Не знам дали е така наистина, но и заради това се отказахме от тях.
Тази година е доста дъждовна. Репичките станаха направо като репи. Стъргала съм ги в салатите с рендето.

# 8
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 839
Аз имах предвид капково, захранвано от сонда чрез помпа. Иначе, от водопровода водата е скъпа и не става да поливаш с нея, пък и е забранено.

# 9
  • Мнения: 4 217
Идеята за капкава щом имате кладенец и помпа е супер.
Ние нямаме друг водоизточник освен чешмата.
Сещам се за друго сега. Ако водата от кладенеца е много студена ще трябва да се полива много внимателно в топлото време и основно нощем.

# 10
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 839
Така е, ние поливаме рано сутрин преди 7 часа и късно вечер след 21 часа. Вечер по принцип е по-добре.

# 11
  • Мнения: 4 217
Аз съм в дълбок размисъл сега. На есен ще разорем старата люцерна и какво да сложим на нейното място. Ще ровя из учебниците да подбера някаква култура, която не изисква напояване и някакви по-съществени грижи.

# 12
  • Мнения: 31
Грижим се така за градина край Плевен, ходим средно 2-3 пъти месечно. Нямаме капково напояване, но сме инсталирали ПВЦ тръби с кранчета, които играят подобна роля. В селото има промишлена вода и съседката пуска главния кран по път за магазина сутрин, така поливаме без много усилия. Грах, лук и картофи са най-лесни и нямат нужда от много грижи.  Единственото нещо, което не съм поливала, прекопавала и плевила тази година е грахът- вече го извадих и освен голямото количество е и много вкусен. Успяваме да извържем доматите, а за втора поредна година краставиците ни не вървят, явно имат нужда от много повече вода.
Върху люцерна много добре се развива бостан на следващата година, но пак си трябват грижи. Въобще отглеждането на градина от разстояние е трудно и не винаги удовлетворяващо. Два дни се разскъсваш кое да направиш по-напред, ставаш рано, работиш до късно, а като се върнеш след седмица или две всичко отново е в бурени. Но ми е много трудно да гледам градината, с която баба ни е изхранвала, да пустее

# 13
  • Мнения: 4 217
Но ми е много трудно да гледам градината, с която баба ни е изхранвала, да пустее

Ето, точно това е и моя двигател за цялата хамалогия.
Аз бостана (дини, пъпеши, цигулки и бели тикви) и безрасадното домати копая най-много и най-редовно. Картофите третирах два пъти с хербицид и съм доволна от резултатите. Лука също.
Чесънът ми е по-рехав тази година и след пръскането успя да завъди само един вид плевел, явно устойчив на хербицида. Но пък след дъждовете се плеви лесно и го оправих.
Грах и боб не сея, защото имам възможност да вземам от друго място.

# 14
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 839
Поливането, дори да има някоя баба като на aia_iv да пуска водата, ОК. Но садиш, поливаш, окопаваш, връзваш и като мине една мана, за седмица-две няма нищо останало, ако не си там да напръскаш своевременно и да спасиш, каквото можеш. Или картофът като го нападне колорадския бръмбар, го унищожава за нула време. Буквално за една седмица може да намериш голи пръчки. При все че майка ми е там и тя прави разтвори и пръска, събира на ръка и пак като идем събота/неделя е пълно с гадини. Пък плевелите не ми се коментират. Особено след повечко дъждове е нещо страшно. И това при условие, че имаме човек на място, който ежедневно е в градината по минимум 7-8 часа.
Помня баща ми едно време ходеше през седмицата да окопава, полива, пръска. Иначе, просто не става нищо.
Ако ние с ММ останем да се грижим за двора и майка не може, сме решили да го засадим овошки и райграс и да оставим и лозето. При това натоварено ежедневие, другото е отрепия, ако не живееш там.
Иначе, за това си много права и аз също не бих могла.

Но ми е много трудно да гледам градината, с която баба ни е изхранвала, да пустее

# 15
  • Мнения: 4 217
Овошките също трябва да се пръскат. Даже при тях има и зимно пръскане. Рязането също е трудна работа.
Ние мислим да сложим още 1-2-3 дръвчета, но като цяло ги избягвам.
Касиса е по-непретенциозен, ама много пипкава работа е брането му. В неделя цял ден едва успях 10-12 храста да обера.

# 16
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 839
Знам, имаме 15-тина овощни дръвчета и те си искат своето. Райграсът и той иска поливане и косене. Та, в крайна сметка няма нещо, което да не иска грижи. Искаш ли растения, каквито и да са те, трябва да се грижиш за тях. Дори и люцерната...Съседният на нашия двор беше люцерна, но го изоставиха. Сега е трева до кръста...Само бурените растат без да искат грижи, за жалост.

# 17
  • Мнения: 4 217
И нашата люцерна вече е така, за това решихме да я разорем. Ама автоматично отваря още около декар за обработка. Върти ми се из главата да сложим два реда лешници. Май не са толкова трудоемки.
ММ напоследък се е замислил за фреза, да не копаем на ръка. Ще проучвам въпроса и може би догодина.
Да споделя опит за картофите, за плевелите. Като ги насадихме напръскахме със Стомп, а после като станаха около педя със Зенкор. Много съм доволна от резултата. Има тук-там някоя поветица, но са чисти като цяло. Съседите се смеят, че нашата градина не е била толкова чиста досега.
Обаче в борбата с паламидата в ягодите нямам успех. И я корених и я мазах с НАСА не ще и не ще.
На следващото ходене мисля да окосим ягодите и да я почвам пак (след 2 седмици)
Най-гадни са изоставените дворове. Стават развъдник на плевели, болести, неприятели.
Единият ни съседен е точно такъв - вече дървета има диви в него, тревата по-висока от мен - змиярник и лисичарник. Като помня предните собственици как се грижеха за дворчето чак ми се реве.

# 18
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 839
Аз с хербицид не смея да пръскам при вече засадени растения, но може да пробваме. Иначе, агроном ми е казвал, че дори да не попадат нови семенца на плевели, в почвата има запас за 50 години напред.
Фрезичката много помага, ние купихме преди 3-4 години.  ММ с нея оре, фрезова и бразди, става перфектно и най-вече ти е под ръка и можеш да я ползваш винаги, когато се наложи.

# 19
  • Мнения: 4 217
Появиха се вече и около нас няколко фрези. Чакам да получа отзиви, че при нас почвата е тежка, глинеста. Имаше през зимата някаква изгодна оферта в Бриколаж, с прикачен инвентар, ама габаритите бяха много големи и нямаше да влезе в багажника на колата. За това ще проучвам още малко време въпроса.
Каква марка е вашата фреза и параметри някакви ако може, щом сте доволни?
Ние миналата година купихме моторна косачка, за треволяците пред къщи и на двора. Не дават да се пръска извън градините заради животните, които минават. Тази година пръскачка купихме. Обаче, ако се използват различни препарати е хубаво да има отделна пръскачка за хербицидите и друга за инсектицидите.

# 20
  • Къде ли не
  • Мнения: 692

Най-гадни са изоставените дворове. Стават развъдник на плевели, болести, неприятели.
Единият ни съседен е точно такъв - вече дървета има диви в него, тревата по-висока от мен - змиярник и лисичарник. Като помня предните собственици как се грижеха за дворчето чак ми се реве.
Много се извинявам, че ще ви разваля сладката раздумка, но по - голяма глупост не бях чувала ототносно  изоставените градини! Имам наблюдения, че за 5-6 години природата успява да си върне своето равновесие и в тях няма помен от мани, гниенета, белокрилки, въшки и т.н. какви болести , какви неприятели?! Не съм голословна, имам 5 годишен опит с съботно- неделна градинка. За толкова време нито веднъж не съм ползвала хербицид да ми помага за тревата, която в пътеките става до коляно за седмица. И о, чудо! Ядем салатки, лук, моркови, чесън, малко картофи, домати, царевица, малини и мноооого краставици всяка година.
Сетих се за един виц.
Срещнали се Планетата Земя и Марс. Марс попитал Земята защо е така унила и болнава, а тя казала, че се е заразила със страшен вредител! Казва се човек. А Марс казал да не се бои, защото тази болест ще мине от самосебе си.

# 21
  • Мнения: 31
Предполагам, че dalia е имала предвид разни животни, природата наистина си взима своето. Заради опустяване в нашето село се срещат много белки, чакали, глутници кучета, а в двора (въпреки че е поддържан) почти на всяко ходене виждаме змия. С хербицид пръскаме само тревата между плочките по пътеките около къщата. При засяването на картофите тази година насипах пепел от изгорени дърва по дължината на реда , за подхранване и против колорадски бръмбари. А след като поизраснаха малко, по пътеките сложих гнезда с тикви, които също пазят, а после и заемат оголеното място.  Пък покрай доматите садя по ред моркови, магданоз, чубрца, тук там босилек- срещу мана. Редовно пръскаме гроздето и покрай него и градината (ама само на два пъти)

# 22
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 839
enimna, май не си разбрала ние точно за какво говорим. В нашите коментари става въпрос за това, че около нашите обработваеми градини има изоставени дворове. Именно в изоставените дворове се въдят змии и други гадинки /миналата година храбрият ни котарак беше убил 2 змийчета и ги занесъл на майка ми да се хвали  Laughing/. Също, ненапразно агрономите препоръчват опадалите листа да се събират есента и горят, защото в тях зимуват неприятели, както и се варосва/пръска кората на дърветата и лозите именно поради същата причина. Голяма част от бурените са гостоприемници към болести и вредители и поради тази причина е добре да е чист двора от тях.

# 23
  • Мнения: 4 217
enimna, много се радвам, че вече пета година успяваш да поддържаш градинката си чиста и да получаваш реколта от нея.
Да, в природата настъпва равновесие, но на големи терени и далеко от агроценозите, в които човекът определя това равновесие заради културите, които сее и отглежда с цел да получи добив. Повечето, да не кажа почти всички, културни растения няма да оцелеят без грижата на човека. Дивите дървета, храсти и треви също се нападат от болести и неприятели, като голяма част от тях са междинен гостоприемник. Говоря точно за маните и за листните въшки. Паламидите са любим гостоприемник на черните листни въшки. Имам прекрасен снимков материал. За къртиците и слепите кучета изобщо няма да говоря. От как съседите ни изоставиха двора си не можем да се оттървем от къртици цялото каре (махлата). Семената на балура хвърчат през мрежата и попадат у нас. Да сега балур не сме имали в нашето място. Изоставените лози са рай за гроздовите молци, цигарджията тази година е в каламитет. Реших през оградата да си набера листа от изоставените съседски лози за лозови сърмички, е познай - един свестен лист нямаше (всичко надупчено, маносано, мозаечно).

# 24
  • Мнения: X
Появиха се вече и около нас няколко фрези. Чакам да получа отзиви, че при нас почвата е тежка, глинеста. Имаше през зимата някаква изгодна оферта в Бриколаж, с прикачен инвентар, ........
провери в специализираните фирми за селскостоп. машини - имат и сервиз и по-голямо ранообразие, а и можеш да надграждаш след време, аз на хипермаркетите им нямам много доверие. Ние си взехме преди 2 години една 7.5к.с. бензинова за около 1000лв от някаква фирма на Константин Величков, мъжът ми е изключително доволен, и при нас почвата е глинеста и копаене на ръка е мъчение.

 
И нашата люцерна вече е така, за това решихме да я разорем. Ама автоматично отваря още около декар за обработка. Върти ми се из главата да сложим два реда лешници. Май не са толкова трудоемки.........
Люцерната не иска много работа - само косене и рядко поливане, но пък е ценна за храна за животните. Проблемът е какво да правиш с нея - ако има кой да я купи като се окоси и балира. Може да говориш с някой животновъд в селото - те купуват бали, или някой с голяма косачка.

Лешниците са добра идея - не искат почти никаква работа, не им трябва пръскане, нито окопаване. Може само да косите тревата 1-2 пъти месечно около тях да не задушава дърветата и да е по-красиво. Също такива "лесни" растения са аронията и касиса - само те не измръзнаха тази година от сланите, всичко друго замина. Това бих сложила аз в една далечна градина +устойчив на засушаване сорт тревичка + чадъри, хамаци, масички и шезлонги и никакви мотики  Laughing
Честно казано домати и пр. зарзават.... ако не може да не ги пръскате, то не си заслужава да се трепете. Има смисъл само ако произведете нещо различно от това на пазара - иначе - по-добре да си купите от специалисти производители, които е по-малко вероятно да са направили грешка с "дозите"...
Възможно е да се направи автоматизирана напоителна с-ма на малка площ с бидони и маркуши и малко електроника. Преди години четох в един форум, че дори може да се настрои да си я включваш дистанционно с телефона.

# 25
  • Мнения: 8 962
И при нас от двете страни на двора ни са пустеещи дворове - имаме си змии. Чудя се мъжа ми дали ще се съгласи да влезе с косачката в другия двор и да позачисти. То иначе няма начин да се отървем от змиите. И да разчиствам и да кося в моя си двор, като през мрежата е джунгла....  Confused

# 26
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 839
И при нас от двете страни на двора ни са пустеещи дворове - имаме си змии. Чудя се мъжа ми дали ще се съгласи да влезе с косачката в другия двор и да позачисти. То иначе няма начин да се отървем от змиите. И да разчиствам и да кося в моя си двор, като през мрежата е джунгла....  Confused

С високи ботуши и бавничко може да се получи. Не вярвам влечуго да го нападне просто така, ако не е застрашено. Мисля си, че змиите ще избягат на безопасно разстояние като усетят, че се влиза с машина в техните местообитания - шуми, вибрира...

# 27
  • Мнения: X
Ако там тревата е висока ще трябва първо на ръка да се окоси, после с косачката.

# 28
  • Мнения: 8 962
Ох, висока е...  Rolling Eyes Ама кой безстрашен ще влезе там да коси???  ooooh! ooooh!

Имаме в селото един циганин, който върши общата работа на всички. Но горкия толкова много го е страх от змии, че разправя някакви легенди за 6-метрова змия, която те вдигала във въздуха...  Sick Rolling Eyes Надявам се да не я срещаме!

# 29
  • Мнения: 4 217
От шума и вибрациите змиите бягат.
До сега в нашата градина не съм виждала, но за сметка на това на работа - бол.
То в село не останаха животновъди, а и люцерната вече много се с е разредила, повечето е треволяк.
За това ще я разораваме.
Касис имаме, мноооого пипкава работа е. 10-12 храста, от северната страна на къщата, дето рядко ги напича слънце, но плододават в захлас.
Цял ден варих три дози на соковарката, останалите три прибрах във фризера и чакам да мине още някоя седмица да събера сили и смелост и да прекарам и тях през соковарката. Инъче си права - никаква грижа не изисква - нито копане, нито пръскане, даже 2-3 год. подред закъснявам с резитбата (вече са тръгнали да се развиват листата и се отказвам и от резитбата).
Вече три седмици не сме ходили да си видим градинката. Този уикенд обаче сме там. Инфото от съседите е, че всичко е обхванато от тлъстига. Ще се копае здраво.

# 30
  • Мнения: 4 217
Успяхме да наобиколим градинката си тази събота и неделя. И за пръви път от години от вратата се хванах направо да разчиста пред къщата, че да се вижда евентуалното преминаване на гадове. Инъче винаги първо в градината влизам.
Да се похваля - от десетина коренчета боб набрах една кофа зелен боб. Има още много малки завръзи и продължава да цъфти.
Лука го оплевих и огазих, че не е още напълно узрял. Картофите са с изцяло прегоряла надземна част, но няма да бързаме да ги вадим.
Годжи-беритата си личи, че са се хванали, но не бяха дръпнали съществено. Изоставените лози от съседната градина вече са прескочили мрежата и са у нас. Оплели са една круша, която е в близост до оградата. Мисля да заредя пръскачката с раундъп и колкото позволява щеката да опръскам оградата и навътре към запустялото място.
Извадих си луковиците от влашкия лук, които ще ползвам за садене за догодина.
За първи път от  много време ни остана половин свободен ден, за да се порадвам на чистия въздух и слънцето. Походих боса, пих си безалкохолното и със затворени очи слушах звуците от вятъра, птичките... С една дума заредих батериите поне за седмица напред. 

# 31
  • Мнения: 6 077
Здравей, градинката ми е сравнително близо и успяваме почти всеки ден да сме там.Но от колежка научих как подържа своята.С компютър че за поливане, преди месец го имаше в Лидл, единственото условие е да има ток, а при нас е малко проблемен, другото е с капково напояване, но тогава трябват по големи съдове за повече вода.

# 32
  • Мнения: 4 217
При нас тази година е доста дъждовна и до сега не се е налагало да поливаме. Само като разсадих безразсадното домати полях коренчетата, които преместих.
Инъче и лука и картофите доста едри излязоха, а от 10 коренчета боб два пъти до сега брах зелен боб.
Ама за догодина  Thinking...

# 33
  • Мнения: 8 962
Тъкмо щях и аз да казвам, че си решихме проблема с компютърче за поливане. Друга работа си е да имат водица растенията. И тревата ни се подобри, и цветята, и всичко.

Без вода е измъчена работа...

# 34
  • Мнения: 4 217
Може ли малко повече инфо за това компютърче?

# 35
  • Мнения: 8 962
Ние нашето го купихме от Бриколаж. Около 80лв.

Настройва се да полива на някакъв интервал. При нас сме го настроили да полива всяка вечер по 1 час от 23 до 24ч. Изградихме система капково напояване за домати, краставици, цветя. В тревата сложихме 2-3 пръскачки.

Доколкото ми е известно не е на ток, а на батерии.

Видимо живна растителността само за седмица!  Peace

# 36
  • Мнения: 4 217
Ние нашето го купихме от Бриколаж. Около 80лв.

Настройва се да полива на някакъв интервал. При нас сме го настроили да полива всяка вечер по 1 час от 23 до 24ч. Изградихме система капково напояване за домати, краставици, цветя. В тревата сложихме 2-3 пръскачки.

Доколкото ми е известно не е на ток, а на батерии.

Видимо живна растителността само за седмица!  Peace

О, супер! Бриколаж хем ми е съвсем наблизо, хем познавам шефа. Ще  бъде разконспирирано напълно компютърчето.

Ние този уийкенд си хортувахме със съседа по градинка за ягоди с черно фолио против плевелите.
Ако има капково напояване под фолиото ще е още по-добре.

# 37
  • Мнения: 4 217
Моля, помогнете сега с цветната градина.
Предстои ми зазимяване на няколко рози, кани и мушката.
Споделете как, кога и всичко, което се сетите...

# 38
  • Мнения: 8 962
За розите и аз ще чакам някой да каже. Моите са от миналата есен и доколкото разбрах тази година не трябва да ги режа. Иначе знам, че повечето рози се подрязват и се позатрупват с пръст и листа.

Мушкатата, ако са ти насадени в пръстта, трябва да ги извадиш и да ги сложиш в саксии. Съответно да ги прибереш в закрито помещение.

# 39
  • София
  • Мнения: 458
Относно розите - до сега ги режех (около октомври или ноември)и заравях до пролетта. Оказа се, че май издържат на нашите климатични условия и може и да не се заравят и да се подрежат пролетта, когато може да се види кои пръчки са измръзнали, изсъхнали и т.н.
Справка - следното клипче:
https://www.youtube.com/watch?v=fQBQvtdLjQ4

Мушкатата - вадя/изкоренявам от саксията/земята, отръсквам от пръстта и нареждам в касетка. Другия вариант е да се вържат да висят на някоя греда. Мазето ни е с постоянна температура около 10-13 градуса. Пролетта отново слагам в пръстта.

Общи условия

Активация на акаунт