Кухня за диабетици

  • 24 107
  • 70
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 36 050
Cioccolata, ти коментираш тип 2 до колкото разбирам?

# 16
  • Мнения: 6 346
Основно тип 2, но същото важи и за тип 1 - ако храненето е нисковъглехидратно, е необходим по-малко инсулин. Така се избягват и хипогликемиите, защото няма много инсулин, който да смъкне захарта. А високата употреба на инсулин съкращава живота, както и високото собствено производсто при инсулиноворезистентните. Вече има доста диабетици тип 1, които с нисковъглехидратно (и високомазнинно!) хранене намаляват използвания инсулин и подобряват здравето и качеството си на живот. Включително могат да се преодолеят вече възникнали увреждания, макар че все пак зависи какви са.

Всъщност има един американски лекар - Ричард Бърнстайн, който е с диабет тип 1 от 13-годишен. Той е написал прекрасна книга за храненето при диабет - и двата типа. Човекът говори и от личен опит, и като лекуващ диабетици.

# 17
  • Мнения: 36 050
но мазнините блокират/забавят действието на инсулина

# 18
  • Мнения: 6 346
Да, трябва да се съобразят количествата - това става на принципа проба-грешка, но вече има много хора, които са се справили много успешно. Има и деца, и възрастни. Много от тях успяват напълно да махнат инсулина преди хранене, а остават само с бавнодействащия сутрин и/или вечер, защото за храненията нямат нужда от инсулин - това е при нисковъглехидратно и високомазнинно хранене. Въглехидратите идват от зеленчуци, не от картофи, ориз, хляб, бобови, плодове.

# 19
  • Мнения: 36 050
мен ме интересува хранене при тип 1 - специално при деца в пред- и тинейджърска възраст  Peace

# 20
  • Мнения: 6 346
Ако четеш английски, мога да ти кажа откъде да свалиш книгата на Бърнстайн. Той е минал по този път - най-напред традиционното високовъглехидратно и нискомазнинно хранене, препоръчвано от лекарите му, после сам намира начин, когато на пазара се появяват първите портативни глюкомери, да започне да си мери захарта и да наглася храненето си според нея. И така забелязва, че трябва да изключи всички въглехидрати, освен зеленчуците. По онова време той още не е лекар, а инженер, затова когато споделя тези си наблюдения с лекарите, никой не му обръща внимание. Тогава Бърнстайн завършва медицина (на 50 и няколко години е, когато завършва), открива клиника и започва да лекува диабетици. Храненето, което той препоръчва, е нисковъглехидратно и високомазнинно.

# 21
  • Мнения: X
Тия глюкомери имат ли смисъл при човек, който бори ИР и наднормено тегло?
Изписан е глюкофаж и инофолик от лекар.

# 22
  • Мнения: 6 346
Да, имат смисъл, но и без глюкомери може, стига да се спазва по-стриктно НВ-ВМХ. Ефектът ще проличи бързо - най-напред ще спре да му се яде сладко. Ще има повече енергия. Няма да огладнява през 2 часа. Няма да му пада кръвната захар. Ще започне и да отслабва. Ще му се нормализира кръвното, ако е повишено.

Ако на човек му се доспива след хранене, това означава, че инсулинът му се повишава прекалено много. Ако обядва и после към 15 - 16 ч. след обяд озверее за нещо сладко, това отново означава, че е прекалил с въглехидратите на обяд, инсулинът е скочил, смъкнал е прекалено много захарта и сега тялото е лишено от енергия (заради невъзможността да използва складираната в мастните клетки, отново заради високия инсулин) и крещи за ново попълнение от захар (= въглехидрати). При НВ-ВМХ тези проблеми много бързо отшумяват, дори още преди да започне отслабването, и причината е нормализирането на инсулина.

Има информация, но тя рядко е у лекарите в днешно време. Wink За съжаление тях ги учат по-различно, знанията им не отговарят на съвременната информация, а вече от години се знаят по-нови неща. Знае се, че наситените мазнини не са вредни, че холестеролът не е вреден, че не се напълнява от мазнините.

# 23
  • Мнения: X
Най-тежкият симптом беше вълчи глад нощем.
Не съм можела да разбера, как през нощта трябва да се будиш озверял от глад и да се тъпчеш като полудял с огромни количества, но лекарите казаха, че това било от ИР.
След натоварване с глюкоза кръвната захар била достигнала 80. На мен това не ми говори нищо.
От скоро се борим с този проблем всички заедно, защото човекът е част от фамилията.

# 24
  • Мнения: 6 346
Едва ли захарта е достигнала 80, сигурно е бил инсулинът, защото нормалната захар е до 6 ммол/л. В САЩ се използва друга мярна система, но в Кралството мисля, че е българската. Захар 80 ми се струва невъзможна.  Embarassed Но наистина и аз познавам една мацка, която нощно време ставаше да си прави палачинки с ягодово сладко, защото не можеше да дочака сутринта. И после разви гестационен диабет през бременността. Wink

Един много хубав блог точно на диабетик от Обединеното кралство е http://www.lowcarbdiabetic.co.uk/ - вижте го непременно. Този също: http://thelowcarbdiabetic.blogspot.ca/

Последна редакция: ср, 21 окт 2015, 21:13 от Cioccolata

# 25
  • Мнения: X
Казаха, че е направила хипогликемична криза. За мен инсулин и кр. захар са едно и също.
Но ако не се лъжа, казаха кръвната захар е станала 80 след натоварването с глюкоза.
Сега храненето трябва да е с нискомаслено сирене и обезмаслени млечни продукти, риба, пилешко, да се отслабвало с по пет килограма на месец.

# 26
  • Мнения: 760
баща ми е диабетик ще следя темата ...

# 27
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
При нас е диабет тип 2, с наднормено тегло, та  и кг трябва да сваляме, нашата диета е по-драстична. Както писах зрял боб, леща, ориз или картофи- готвя веднъж седмично, че и по-рядко. Основно риба, вече ни втръсна, не е фен на рибата като цяло, месо, там няма проблеми с много зеленчуци, основно зелени, ама броколи- не искаме, на спанака не сме фенове, карфиола също,  зелето обичаме, тиквички и патладжани, омлети всякакви, няма проблем и от време на време супа, ама то без фиде , картоф, ориз.
Ще се радвам на интересни рецепти .

Ето няколко рецепти:
пълнени тиквички с кайма и зеленчуци
редено месо със зеленчуци аз го правих с нетлъсто месо
правя подобно с пилешко- нарязвам пилешко, тиквичка, патладжан, домат, чушка, лук слагам в по-голяма иенска тавичка, малко зехтин и пека във фурната, накрая малко магданоз

салата от печени на грил  зеленчуци със сирене на пеп-4о от блога има мед в марината,  вие си преценете, аз слагам мъничко

Имах една рецепта за салата от бейби спанак, много ни хареса, но не мога сега да я намеря
по-късно ще потърся и от руските сайтове едни овесени палачинки, правила съм ги, но сега нали сме на строга диета, уж, та не правя вече такива неща.
Варена тиква с малко стевия правя, обича я, пък и е много полезна.


# 28
  • Мнения: 6 346
Герда, така вече ми се изясняват нещата - ти имаш предвид захар 80 по американските мерни единици, което означава 4,4 по българските - захарта е паднала. Да, това е леко ниска захар, но не прекалено ниска. Обаче отново зависи как се храни човекът като цяло и доколко е зависим от въглехидратите като източник на енергия. За човек, който е свикнал да се храни нисковъглехидратно и високомазнинно, тази захар няма да е ниска, т.е. няма да даде симптоми на хилогликемия, защото организмът е свикнал да използва мазнините за енергия и няма да се окаже изведнъж лишен от "гориво", когато няма налична глюкоза. Обаче за повечето хора, понеже се хранят високовъглехидратно - това важи и за твоята близка, когато падне така захарта и понеже организмът им не може да ползва мазнините, той "увисва" без енергия и оттам се получават хипогликемичните симптоми. А това спадане на захарта е заради рязък скок на инсулина точно поради инсулиновата резистентност - това означава, че клетките не усвояват захарта (резистентни са), поради което панкреасът трябва да изпомпа огромно количество инсулин, за да усвоят поне нещо и да се захранят с енергия (за мускулите и органите говоря), а останалото отива за складиране в мастната тъкан. Но след това, понеже инсулинът дълго се задържа повишен, тази складирана в мастната тъкан енергия не е разполагаема за организма, затова когато изчерпа малкото захар, която активните тъкани са усвоили, тялото подава сигнал за още. Но ако се храниш нисковъглехидратно и високомазнинно, в кръвта не нахлува много захар, инсулинът не скача и с течение на времето инсулиновата чувствителност се подобрява. Така се избягват хипогликемиите, а да не говорим и колко много ползи за здравето следват по-нататък. Но точно тази част от биохимията се губи на повечето днешни лекари, затова и не препоръчват правилното хранене на тези пациенти. ooooh!

Не се подвеждайте по нискомаслените идиотщини на лекарите. Съжалявам, че така го казвам, но съм права. Нискомаслените продукти са с увеличено съдържание на въглехидрати, защото тези извлечени мазнини трябва да бъдат заместени с нещо, за да има вкус този краен продукт. Заместват мазнините със захар и нишесте, които повишават кръвната захар. Трябва да се консумират най-обикновени пълномаслени продукти - кисело мляко, сирене (прясното мляко не е много препоръчително, особено в големи количества, защото също повишава захарта). Месото трябва да си е с нормалната мазнина. Яйцата се ядат с жълтъците. Вече е доказано (просто на мен ми писна да повтарям едно и също толкова години ooooh!), че нито мазнините като цяло, нито наситените конкретно, са вредни. Напротив. А особено пък за хора с метаболитен синдром (т.е. ИР, диабет, СПКЯ) е противопоказно да се хранят нискомазнинно и високовъглехидратно, пък дори и да е с бавни въглехидрати, защото за човек с ИР бавният въглехидрат е равен на бърз - неговите клетки не могат да усвояват нормално въглехидратите, това е причината, но на лекарите това им се губи като информация, от което страдат пациентите им. ooooh!

Препоръчвам да погледнете първата страница на тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=877371.0 Тя е точно за нисковъглехидратното и високомазнинно хранене.

# 29
  • Мнения: X
Големи благодарности за написаното. Heart Eyes
Отворих линка и много се зарадвах още на първите редове  - много достъпно.  Hug
Доста ни е трудно, защото нямаме диабетици в рода, и това високомазнинно, нискомазнинино, бавни бързи въглехидрати за нас са  Crazy #Crazy.
 Но всички сме решили, кой с каквото може да помага на нашата роднина да се пребори до колкото може, за да не настъпи диабет. Темата е много полезна за хора, които се опитват да правят, ако така мога да се изразя, превенция.
 Казахте, че вместо захар може да се използва стевия?

Последна редакция: чт, 22 окт 2015, 10:27 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт