Възможно ли е да се предаде този диабет?

  • 1 897
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 513
Здравейте мили момичета, тъй като днес докторката на баща ми каза, че той има предиабет аз много се уплаших, тъй като си мислехме, че просто му е леко повишена кръвната захар. Той е на 64 години и преди няколко години за първи път се е забелязала повишена кръвна захар - 7.7, като до ден днешен е такава, само че този месец за първи път му изписаха някакви хапчета за неинсулиновозависим предиабет, иначе никога досега не е приемал такива медикаменти.  Попринцип той е с наднормено тегло, тежи 130 килограма, но наскоро го убедих най-после да промени хранителния си режим, за да отслабне малко.

Това, което започна много да ме притеснява е въпросът дали този късно появил се предиабет, както ендокриноложката му е заключила, може да се предаде на мен? Аз съм горе-долу с нормални килограми и да чукна на дърво като ми изследваха захарта миналата година беше в норма, но много ме е страх, тъй като знам, че диабетът се предава по наследство. От друга страна обаче, няма други хора в семейството, които да са страдали от диабет и се чудя дали е възможно от наднорменото му тегло да се е покачила тази кръвна захар? И все пак, като цяло възможно ли да ми се предаде на мен този диабет? Много ще се радвам да се отзовете, защото съм доста притеснена. Cry

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не. Диабет тип ІІ (какъвто е на баща ти) не се предава по наследство, за разлика от детския диабет (тип І). Е, предава се някаква предразположеност, но това нищо не значи. И да нямаш предразположеност, ако си 130 кг рискът от диабет е огромен. А и да имаш предразположеност ако си с нормално тегло, храниш се разумно и се движиш достатъчно, никога няма да развиеш диабет. За типІІ много повече зависи от начина на живот, отколкото от гените. Така че просто имаш малко по-голям стимул да живееш здравословно. Което е добре.

# 2
  • Paris, France
  • Мнения: 14 056
Съгласна съм със савина33. А защо е държал толкова килограми и толкова висока кръвна захар, че и с години? Стъпките за излекуване са:

1) Бързо и драстично отслабване - това само по себе си може да го излекува от диабет2 напълно. Няма да излекува намалената инсулинова чувствителност.

2) Коригиране на липсите на витамини и минерали, които е влачил с години. Отнема години, но си струва. При особености в усвояване на някои вещества може да се наложи да ги приема до живот.

3) Кардио - ежедневно дълго бързо ходене за да изгаря всички въглехидрати, които е поел.

4) Връщане на загубената мускулна маса.

5) Да започне да се храни  а не да гладува както в момента. Ама наистина да се храни. По 10-15 пресни сурови зеленчука всеки ден, яйца, риба. И чат пат парче хубава торта с масло или сметана.

Излекуван е от инсулинова резистентност и може да продължи да се радва на живота. Толкова е просто. Пожелавам успех и да се похвалите скоро  bouquet

# 3
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Много възрастни хора развиват диабет тип 2. Чувала съм да го наричат старчески диабет.
И да килограмите предразполагат за този тип, но не са задължителни.

# 4
  • Мнения: 2 495
Диабет 2 се предава по наследство и още как.Колко ,кога и как зависи от много неща.
В твоя случай,не се стряскай ,а се радвай,че си предупредена и можеш да вземеш мерки.Слаби хора също има с диабет.По-скоро,килограмите на баща ти са следствие от диабета, а не обратното С кр.захар 7.7 нищо чудно да си е с диабет. Лекарите не са постъпили коректно като тогава не са му дали лекарства ,а преди това-изследвали.Тоя номер непрекъснато го правят-уж имало леко завишена КЗ.

# 5
  • Мнения: X
Спокойно. Нищо фатално няма в инсулиновата резистентност, т.е. в този преддиабет 2. Минала съм през нея. Стъпките, които Невена ти е изброила по-горе, са наистина успешни. Спазвайки тези прости правила, можеш да имаш съвсем нормален живот на здрав човек.

# 6
  • Paris, France
  • Мнения: 14 056
Уишмастър, би ли споделил/а, ако обичаш, за колко време успя да излекуваш инсулиновата резистентност след диабет? Питам, защото в тукашния ми форум дебели диабетици, особено мъже, успяват да се излекуват от диабет за нула време 2-10 седмици и гликираният им хемоглобин и захарта на гладно и на 1 и 2 часа след 75гр глюкоза се нормализират. Те вече не са диабетици по критериите за болестта. Дотук добре. Всички изследвания са им в норма -витД, витБ12, цинк и прочие, спортуват. Обаче .......... инсулинова резистентност влачат по 3-4 години въпреки тоновете рибено масло, АЛА, КоКю10, витамини итн. Интересното е, че при някои хора инсулинът и захарта стават нормални, но при други инсулиновата резистентност не се намалява бързо въпреки огромните усилия. Някои от тях си седят на кето диета перманентно, милита, от страх. Идеи?

Безспорно има генетично предразположение, но то не обяснява бума на диабет2. Ако беше само генетична причината процентът болни щеше да е постоянна величина навсякъде, където няма нови имигранти. А това не е така. % болни от диабет1 не се променя особено, но в много държави има бум на диабет2, свързан с заседнал живот и промяна на храненето. В някои държави всеки четвърти човек е болен.

# 7
  • Мнения: X
Уишмастър, би ли споделил/а, ако обичаш, за колко време успя да излекуваш инсулиновата резистентност след диабет?
О, аз, слава Богу, само до преддиабетно състояние се бях докарала. Откриха го, след като за няма 6 месеца качих 20 кила от нищото, а преди това цял живот съм била слаба, та дори кльощава и спортувах активно години наред. Около година на НВВМ хранене плюс ежедневно интензивно ходене по час-два беше достатъчно, за да се вкарам в ред и да се разделя и с натрупаните килограми. Не смятам да променям нито храненето, нито физическата активност. Съвсем наскоро имаше във форума тема за инсулиновата резистентност и момичетата споделяха в нея опит. Вярно, че се изпокараха кой режим е по-по-най, но е добре авторката да я прочете, защото всеки организъм е индивидуален набор от качества и фактори и не всичко, което действа при мен, ще действа при нея. Например, аз вечерям към 18-19 часа и после изяждам две варени яйца чак към 12-13 часа на следващия ден. Така се чувствам отлично, но на други хич не им понася и им прилошава даже.

# 8
  • Мнения: 62
Здравейте, имам птоблеми с щитовиднта жлеза , но имам сериозни подозрения за диабет. Напълнях 10 кг, болят ме всяка сутрин стъпалата и постоянно ми се яде сладко и тестено. Не намерих актуалната тема, за която говорите режими и мнения. Ще се радвам да я спиделите и също ако имате опит с добър лекар, как се намалява апетита и лекува ли се завинаги .

Общи условия

Активация на акаунт