ЧЕТВЪРТОКЛАСНИЦИ, успех в пети клас!

  • 43 877
  • 736
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 822
Manzhelka, браво!

Деска а Mарикостиново?

Та като е все още лятно и лежерно, няма да изпадам в подробности, защо пък съм за школите, но за тези отговарящи на определени критерии, и как аз пък все не попаднах на деца дето да научат езика по картинки:).

# 706
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Не успях да си довърша предния пост, защото съвсем каръшки ми свърши батерията на телефона. Та да довърша - за мен владеенето на чужди езици е необходимо умение, също като това да можеш да плуваш или да караш кола, но ми е важно владеенето да е както трябва, а не проформа - защото днес всички говорят английски, ама дали го говорят или си мислят, че могат е друг въпрос. Предполагам, че детето ми след време ще държи SAT за университет, така че английският няма да е самоцел, а само първото необходимо условие към математиката и другите дисциплини. Самата аз навремето съм държала SAT и ми е пределно ясно за какво ниво на езика иде реч, както и това, че освен английски, ще му трябва и доста математика. Ако наборът сега върви с този темп, вероятно в края на 7 клас ще е взел CAE, което ще му позволи да започне с втори чужд език, който да изведе до напреднали до 12 клас. Бих се радвала ако се насочи и към МГ, защото като гледам сега какво е обучението в ЕГ, по-добре да си използва времето за точните науки. Има много време до тогава, самият той ще трябва да направи собствения си избор, но дотогава ивестираните пари в неговото образование ще бъдат най-смислено похарчените пари. Освен това школите по езици имат сходни тарифи (подозирам картелно споразумение Simple Smile ), а и курса по език излиза по-евтино отколкото годишната такса за частна занималня, която понякога е със  спорен резултат. А и той е на такъв етап в школата по английски, че заниманията са по-скоро изискващи, отколкото забавни и нямампритеснения, че ще си губи времето в игри (мои колеги дори миналата година си спряха децата в 6 и 7 клас, защото Британика им отнемала много от времето за учене за училище), но се надявам, че докато сам го иска, ще се мотивира да си организира времето някак си.

Също така смятам, че поне до 7 клас трябва да учи еднакво задълбочено по всички предмети в училище, защото сега полага основите на цялостното си знание. Затова и подкрепих идеята за промените в балообразуването в 7 клас. В 5 клас той сам реши да си остави школата по математика и езика, но поиска да поспре с тренировките по плуване. Искаше ми се да не зарязва спорта, но пак може да му дойде музата през учебната година. Не е почвал да преговаря нищо, дори тази седмица е на гости при братовчедите си, но вярвам, че от 01,09 ще се мобилизира.

Благодаря на всички за споделените мнения, определено ми е полезно да ви чета.

# 707
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Питах докторката му за санаториума в Павел баня, там са артритните проблеми .Но тя каза края на септември,началото на октомври ,като влезе в ремисия със сигурност . А тогава няма как да стане  , като се има предвид ,че трябва поне 10 дни да стоим. Tired Ще го мисля за пролетната ваканция .  От една седмица е без болки ,пупу ! Но то след тези лекарства и това оставаше. Confused
http://www.harkanyfurdo.hu/en/thermal-spa
Simple Smile не че у нас няма, но от това място съм силно впечатлена

Малина, а ти ходи ли да видиш тестовете ,които им спретнаха в у-щето? Защото аз ходих и не ми хареса това , което видях !  Laughing

По английски ли? Не помня точно точките му, но нещо около 5 се въртяха, като ги приравниш с оценка. Определено има пропуски, едно и също нещо на едно място ОК, на друго - сгрешено... Но аз и не очаквах повече.

Според мен, всяко нещо с времето си и според детето. Някои имат мотивация и скорост за езици отрано, други - по-късно... както и за всички дейности. Като малка съм учила немски две години (първи и втори клас) с нулев успех, без желание. В училище и по-нататък учих с лекота и без допълнителни уроци английски, ползвам го навсякъде.

# 708
  • Мнения: 8 810
   Ппри нас положението с езиците е следното-в училище не съм доволна от това,което се учи,да не говорим,че от време на време им се подаваха грешни думи,грешно домашно не се поправяше.Единственните домашни бяха да оцвтяват и да пишат по 10 пъти думите,без да ги свързват в изречение,диалог и т.н.
  В у-ща "Европа",които са водещи в града,групите са многобройни.Дъщеря ми ходеше там,има знания,които сега сама надгражда.Но тя беше спряла да ходи,а никой не ме информира/детето реши,че му се играе и ме послъгваше/,че има пропуснати часове без извинение.
  Криско ходи в школа"Александър",това е другата алтернатива в града.доволна съм,защото учителката е хем строга,хем има подход към децата.От друга страна не търпи ненаписани домашни,неизпълнени задължения,неприсъствие.държи контакт с родителите и не спестява нищо.
   Частни учители почти няма-те водят часовете в Европа,или се занимават с големите и готвят за сертификати.
   И тук сега идва моят проблем-да продължи ли тази година в александър,там не се явяват на сертификати,поне не отсега,а връстниците в Европа вече бяха на два.И нужни ли са те?Като знания,вървят по-напред от у-ще,няма неразбрани неща,питат и се обяснява дотогава,докато стане съвсем ясно.От ддруга страна,нали е приет в ЕГ,ще имат 2 или 3 часа повече АЕ,не се ли препокриват нещата?
   В голяма чуденка съм да ви кажа честно.
   За и против школите?-ако нещата в училище вървяха както трябва,изобщо нямаше да искам да ходи на такива.

# 709
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Не знаех за Марикостиново ,сега погледнах в Гугъл, но ни е  далечно. Иначе знам, че и в Поморие има санаториум за такъв тип заболявания. Ще го мисли до на пролет. Сега в началото на септември сме на контролен и трябва да попитам с физическото възпитание какво ще правим. Confused

Manzhelka , браво на Ники и от мен за успехите по инглиш!  Hug
А какво е обучението в ЕГ?  Laughing Аз специално за езика съм супер доволна ,хем нямахме късмет с учителката в 8ми клас. По останалите предмети изискванията също са много високи,даже прекалени  Mr. Green  .Естествено нивото не е каквото е било ,но то навсякъде е такова. За мен в МГ език не се научава ,допълнителните школи и уроци са на макс пак за немския например.  Peace

Малина, не съм приравнявала към оценка ,защото не съм питала учителката. Но видях нивото на моя спрямо останалите , то не ми хареса.  Peace  А твоето момче си попива в движение и щом се справя без школи и уроци ,какво по-хубаво от това!  Wink

марулета, аз не виждам смисъла от непременното явяване на нива . Може би за детето е хубаво ,да вижда как напредва ,да чака резултати ,проценти   Laughing ,така да се амбицира още повече . А и за родителите , да виждат , че си дават парите  ненапразно.
Моят пубер не се е явявал на никакво ниво все още ,направо ще си покрива в края на 11 клас или началото ,не сме ги мислили още каквото ще му трябва ,ако изобщо му трябва. Сега беше на лагер езиков това лято 2 седмици и като отидох да го взема получих обратна връзка(за 1ви път ,освен оценката от у-ще) от шефката на лагера ,че " има много добър английски и догодина (10 клас) да се явява за сертификат и да започва да си гони немския "  .

Последна редакция: ср, 19 авг 2015, 10:14 от Деска

# 710
  • Мнения: 8 810
   Аз също не смятам,че трябва да се явят за сертификати на този етап,но сверявам часовника.моята идея с АЕ при дребоса е следната-да напредне ,доколкото е възможно до 7ми клас,защото след това иска да изучава немски в ЕГ.След 8клас ще вървят двата езика успоредно,което не е лесно,но и не смятам, че е свръх сили.Малко повече организация и добро желание.Видя се,до сега,че езиците ще са нашата сила,и при двамата.
   При нас,в Монтана,май ще се окаже за поредна година,че водеща е ЕГ  и то по-специално немските паралелки.Така си мисля,по бала с който влизат децата,по наплива за места,и в 12 клас по успеваемостта на ДЗИ-та .Личните ми впечатления с каката са,че е голямо натискане и учене и не ги оставят да си поемат дъх.

# 711
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Разбира се ,всичко зависи от целите на децата и родителите!  Peace
Ние у дома поставяме летвите така ,че да няма свръхнатоварване и прегряване и нещо постигано на всяка цена (къде в цифрово изражение ,къде в емоционални липси)  .

Немския му е 2ри .Намерение да го научи непременно от нас не  е имало .Той сам на 2я месец в 9ти клас поиска да му намеря учителка.Е, намерих му .Ходи си при нея ,много е доволен ,паснаха си идеално ,тя е от старата генерация,бивша учителка в училището му .Говорят си на всякакви теми ,книги си разменят чак.  Simple Smile Обаче не му харесва езика и едва ли ще постигне някакви висини там ,времето ще покаже де. Идея няма къде иска да учи (дали у нас ,дали в чужбина) ,т.е. няма цел за достигане. Та оттам и лежерното отношение засега.  Wink

# 712
  • Варна
  • Мнения: 2 442

Manzhelka , браво на Ники и от мен за успехите по инглиш!  Hug
А какво е обучението в ЕГ?  Laughing Аз специално за езика съм супер доволна ,хем нямахме късмет с учителката в 8ми клас. По останалите предмети изискванията също са много високи,даже прекалени  Mr. Green  .Естествено нивото не е каквото е било ,но то навсякъде е такова. За мен в МГ език не се научава ,допълнителните школи и уроци са на макс пак за немския например.  Peace

Ами той Ники не е постигнал нищо толкова извънземно - просто е паметлив и учещ редовно, а тя системата е такава, че искаш/не искаш се научаваш - просто му дойде времето да го оценят  Joy Joy

За обучението в ЕГ - ами както сама каза, не е това, което беше - просто се приравни на ученето на език в школа. Няма ги учителите, които да преподават на английски история, гегография, химия и биология, съответно - речниковия запас на днешната младеж е драстично намален. По англ литература нямат часове за художествен превод - нас са ни карали да превеждаме текстове от бг на анг от бълг класици (Елин пелин, Йовков, ...) с цел да се научим да справяме с реалиите (думи, присъщи само на един от езиците) или пък обратното - от анг на бг да анализираме кой превод на Шекспир е по-точен и защо (напр Валери Петров е превеждал по-близко до същността на текстовото значение, докато Гео Милев - той пък е превеждал в петостъпен ямб, също както е писал Шекспир). Сега списъците за лятно четене се ограничават до 1-2 книжки, при това в адаптираната версия, а ние имахме по десетина книги  оригинал и още помня как (сега вече покойният Мак Станчев - емблематичен учител за 1ЕГ) ни даваше на контролно отделни откъси колкото да провери дали сме ги чели. Още помня как бях разтърсена от текстове  като "Старецът и морето" на Хемингуей, "Спасителят в ръжта" на Селинджър, "Да убиеш присмехулник" на Харпър Лий, "летище" на Хейли и т.н. , като първите две книги ги четох лятото след подготве и си спомням колко бавно вървяха, защото бяха първите ми две книги на английски в живота. Но така се учи език в дълбочина, а сега програмата в ЕГ е лежерна като на курс, защото на курс няма как да се научат думи като перустия, кочан зеле или задкрилка. Няма да те карат да мислиш как ще преведеш "цървули". Имам пресни наблюдения върху племенника ми, който при това е в "по-престижната" немска паралелка, имам и колеги чиито деца завършиха преди 2-3 години с английски и сега учат в Англия - при всички тях се вижда девалвацията в образованието, макар че децата се стараят и погледнато отстрани, са се справили повече от успешно. Не мога да приема, че и в 1ЕГ, и в 5 ЕГмасово се ходи на частни уроци по всичко (та какво правят тези деца в училище?!) и честно, като си гледам училището и виждам как запада (тази година дори 5ЕГ изпревари 1ЕГ по мининален бал за английски !!!), ми е тъжно и болно да се похваля, че съм възпитаник на 1ЕГ. Айде, да оставим настрана езика, макар, че то друга причина да си ЕГ няма, но почти 95% от децата, класирани на различни олимпиади между 8-12 клас са от МГ, а не от 1 ЕГ (химия, биология, физика, дори не споменавам математиката). И в допълнение на това, хорариума часове по език в МГ е същият като в ЕГ за 8 клас и малко по-малко след това. Така излиза, че език така или иначе няма да научи като хората в училище, но поне да си разшири мирогледа по точните науки, което със сигурност ще пропусне в ЕГ. Най-накрая искам да кажа, че ми се ще да греша, но досега не съм срещала дете сред съучениците и познатите на племенника ми, които със свои сили и без школа по език се явяват на сертификати - а той сега ще е 12 клас (при положение, че едно време аз не съм ходила на школа, за да се явя на SAT, защото се предполага, че обучението по език в ЕГ е достатъчно, за да ме подготви).

Последна редакция: ср, 19 авг 2015, 19:36 от Manzhelka

# 713
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Чудесен сравнителен  анализ !  Simple Smile Както казах ,за всеки влак си има пътници . За нашия ЕГ е идеална ,учи си езика в у-ще, за 2-3 години стига ниво ,което в школа ще докара след 10 г и солидна сума. Полиглоти в семейството не държим да има . Peace А и както е казвано често във форума ,ЕГ си е едно общообразователно у-ще .Специализираните вече: МГ,ПМГ,НПМГ,ТУЕС и т.н са си за деца с интереси и наклонности.
Нямам навика да ровя по резултати от олимпиади ,но ми се е набило в Очи ,че 1ва ЕГ все още държи първенството от ДЗИ тата за областта и е на много добро място за страната ни,така че не се разстройвай за бившето си у-ще ,държи му края Hug. И много се радвам,че в града ни има още една ЕГ ,която конкурира 1ва ,но засега това е единствено в немските паралелки.Съвсем нормално е 1 паралелка по английски в 5та да мине по минимален бал 1ва ,където са 5 такива. Бавно,но славно и немските им балове растат и аз лично се радвам за това . Peace
Олимпиадите вече мисля ,че е обществена тайна ,че там децата се готвят допълнително също с маса труд с учители извън у-щното време ,а не ей така си стои у дома и си учи.  Wink

Последна редакция: ср, 19 авг 2015, 20:43 от Деска

# 714
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Моето хлапе си избра раница вчера в Метро .На Херлиц, с анатомичен гръб ,много лека , с 2 джоба вътре и разни разпределителни мрежички и странични за водата. Ето ги : http://www.herlitzbg.com/product-22 Избра предпоследната с емотиконката и черно-белите квадратчета ,но днес като му казах,че ще кара с нея до 7ми клас поне (а вчера  го питах не му е ли е една идея много детска  Wink) май иска вече да ходим  да я сменим за тази над нея. Ще го видя като се събуди какво ново ще измъдри.
Препоръчвам обаче . Peace

# 715
  • Мнения: 8 810
   Честита раница на Коко!
  Както споменах по-напред,на Криси не е мръднала за 4 години,но му идва детска вече.Сега избрахме една с меки страни,но пак ортопедична,непромокаема,със светлоотразители-за мен е важно,защото ще се движи и в тъмните часове,поне до спирката или до моята работа.
   Относно образованието и това как се учи в ЕГ съм съгласна.аз също съм възпитаник на ЕГ,в подготве имахме задължителна занималня следобед,т.е още 5 часа език.Правехме си домашните,учихме думи-поне по 60-70 на ден.Нямахме право да живеем на друго място,освен в общежитие и в стая с деца,същият език.Имахме си френскоговорящ възпитател и табло,на което се отбелязваха черни точки,ако ни чуе да говорим на бг в общите помещения.Така до 9ти клас вкл,после може и на квартира.Учехме на френски история,биология,физика,имахме и ние часове по превод - това с френски учители.Беше яко,славни времена.От цялата строгост и гърч имам само хубави спомени.
  Сега за обучението в ЕГ като цяло мога да споделя,че ако детето не е мотивирано,няма сила на света,която да го накара да се отнесе сериозно и задълбочено към уч.процес.Тотална апатия и демотивация преживях с щерката в 9ти клас,абсолютен срив.Но аз се стреснах,вех се в ръце,успях да я изкарам от летаргията и сега нещата са различни.
   Сега си мисля,как да не допусна това нещо да се случи и с номер две.Децата ми не са от най-амбициозните и устремените от ранна детска възраст,напротив.Имам безброй страхове,даже тази нощ почти не мигнах от мисли.Щерката беше на купон,има обожател,и аз се рамислих и стана една безсъница,а сега съм на работа.
 
   
   
   
   

# 716
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Късметче, той учи от 1 клас - значи 4 год до сега. Мина  последователно Founders, Starters, Movers и Flyers - а в края на тази учебна година му предложиха да прескочи едно ниво ( дефакто В.1) и сега стартира от B.2.. Но по тази програма ще учат всички. Сега ще бъде в група със седмокласници.

 Седмокласниците са на РЕТ, преговарят всичко взето до този момент и ги подготвят за явяването за сертификат в края на годината. Предполагам затова са му предложили да прескочи едно ниво. Ако е бил малко по-напред от останалите, при преговора ще навакса ако има някакъв пропуск.  Peace

# 717
  • Мнения: 2 755
Разбира се, всичко зависи от целите на децата и родителите!  Peace
Ние у дома поставяме летвите така, че да няма свръхнатоварване и прегряване и нещо постигано на всяка цена (къде в цифрово изражение, къде в емоционални липси) ...
А най-добре се получава, когато целите на децата и родителите съвпаднат.  Peace Както казват хората, на сила хубост не става.
При нас плановете са по-скромни - математика, АЕ, БЕЛ и останалите основни предмети в у-ще. След 7-ми клас, ще се включи и втори чужд език по избор на младежа. С тази схема има време и за спорт и за почивка. При моето дете пришпорването не дава добри резултати. Дори има обратен ефект.
Не сме купували нова раница, защото не е необходимо. Миналата година за Коледа му бяха подарили една раница Dakine. Вече е тествана по разни лагери, най-вероятно и на училищния натиск ще устои.  Wink
Мислех си, че има и подходящи дрехи за предстоящия есенно-зимен сезон, но предстои подмяна на гардероба. Ако продължи със същите темпове на растеж и през пубертета ....  Rolling Eyes
Миналата седмица направихме Манту-то. След морето, ще посетим и ортодонт, че и по зъбите има работа.
Курса по АЕ продължаваме в същата школа. Нямам причини да ги сменям. Ако имам забележки, то те са по адрес на моето гардже. Хората се стараят достатъчно, но знания с фуния не се наливат.

# 718
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 917
Ох, и на нас ни предстои тежка среща с ортодонт наесен. ooooh! Теди има едно криво зъбче, което така и не успя да си легне в леглото, та ще има нужда от чужда помощ. Тя е с тясна захапка и повечето й зъби никнеха още преди да е паднал млечния - като акула беше в устата. Но единият от новите не успя да заеме добре леглото и за съжаление май с шина няма да се получи. А тя как не иска брекети... ooooh! Ще е битка. Thinking
По темата - и аз не съм от твърде настойчивите, гледам каквото прави да е с желание, усмивка и в никакъв случай натиск. Плановете бяха ЕГ след седми клас, защото лесно учи езици, приятно й е. Идеята беше за немска ег, защото английския така или иначе ще го учи. Но ни изненада с мераци за рисуване. Не съм убедена обаче, че профилирана гимназия е добър избор, още повече че тя е учещо дете и има доста други неща, които й се получават. Та предчувствам, че ще се изправи пред сериозна дилема. Thinking

# 719
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Като отворихме темата за ортодонти, да ви попитам - как се решихте на прегледа при ортодонт? Зъболекар ли ви препрати или отидохте на профилактичен? Питам защото детето има леко разстояние между предните зъби, предполагам, че е с нормална захапка /зъболекарите нищо не са казвали до сега/, иначе зъбите изглеждат правилно наредени. Единственото неестетично е това леко разстояние между централните два зъба, но той все още има несменени странични зъби. Дали в такъв случай и аз да го водя при ортодонт? Ако съветът ви е да, моля препоръчайте добър детски специалист във Варна.

Общи условия

Активация на акаунт