Въпроси относно дарение

  • 8 804
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 160
Здравейте,
Много ще се нарадвам, ако намеря отговорите на въпросите си тук. Знам, че трябва да се консултирам с адвокат, но към момента ми е напълно невъзможно.

Родители даряват двете си деца с равни части недвижимо имущество. Едното дете почива преди родителите си и оставя като наследник единствено съпруг.
Може ли родителите да искат отмяна на дарението, тъй като починалото им дете не е оставило низходящи наследници?
Каква част от дарения имот ще наследи съпруга?
Ако дарението не бъде отменено, то при смърт на родителите, може ли другото дете да претендира за имота на починалото, тъй като към този момент, то ще е единствено преживяло дете и може би (аз така разсъждавам) всички запазени части са за него?

# 1
  • София
  • Мнения: 964
Доколкото съм запозната,когато имота е наследен чрез дарение,съпруга не го наследява.
Според чл. 20 от Семейния кодекс вещите, правата върху тях и паричните влогове, придобити по време на брака по наследство или дарение, принадлежат лично на този от семейството, който ги е придобил  Peace
Когато родителите починат,наследник остава само едното дете и може да претендира за останалия имот.

# 2
  • Мнения: 2 927
     Родителите не могат да отменят дарението. То се отменя само при определение условия, посочени са в чл. 227 от Закона за задълженията и договорите.
     Братът/сестрата на починалия могат да оспорят дарението след смъртта на родителите си, но нямат шансове да спечелят, защото не е накърнена запазената им част - получили са равностоен имот, пак по дарение.
    Наследници на починалото дете са неговите родители и съпругът. Ако към датата на смъртта са минали повече от 10 години от сключване на брака, съпругът получава 2/3 от наследството (всичко, което е било собственост на починалия, включително по дарение), ако не са минали 10 години - съпругът получава 1/2 от наследството. Останалото се наследява по равно от родителите.     

# 3
  • Мнения: 160
Благодаря на всички за отговорите!

След смъртта на едно лице, наследствената маса се образува от всички активи на лицето - и такива индивидуална собственост, и съответно от дяла му в СИО(на практика със смъртта му СИО става дялово, докато има брак и жив съпруг тя е бездялова)
gathering, не разбрах какво имаш предвид със това. Знам, че дарението е индивидуална собственост и не е част от СИО. Как се наследява след смъртта, съпруга каква част от дарения имот получава?

И да попитам какъв е начина дарен имот да стане СИО? Може ли другия съпруг да го закупи целия и по този начин и двамата съпрузи да го притежават поравно?  newsm78

# 4
  • Мнения: 2 927
Благодаря на всички за отговорите!
gathering, не разбрах какво имаш предвид със това. Знам, че дарението е индивидуална собственост и не е част от СИО. Как се наследява след смъртта, съпруга каква част от дарения имот получава?

И да попитам какъв е начина дарен имот да стане СИО? Може ли другия съпруг да го закупи целия и по този начин и двамата съпрузи да го притежават поравно?  newsm78
На първия въпрос съм отговорила по-горе, когато семейството няма деца. Ако съпругът наследява личен имот с деца - делят го по равно.

Ако имам имот лична собственост, мога да го продам на съпруга си. Ако при продажбата вложи семейни средства, ще стане СИО. Ако съпругът ми го купи изцяло с лични средства, може един ден да оспори, че имотът е СИО и да го получи целия, а аз да остана без нищо (реално, не вярвам че при такива сделки съпрузите ще си платят имота един на друг). Но в това безумно упражнение не виждам никакъв смисъл.

# 5
  • Мнения: 160
Благодаря ти, Хърмаяни, отново за отговора  Hug
За продажбата разбрах, нека попитам за другия вариант - дарение.
Да вземем следната напълно хипотетична ситуация:
Мъж и жена, в брак, с едно непълнолетно дете. Жената има дарен имот. Ако жената дари половината имот на съпруга си, и двамата ще го притежават поравно. След време дарението може да се оспорва единствено от детето (или не може newsm78). Но това в случая не е толкова важно. Мисълта ми е, че към момента на дарението, не са накърнени запазените части на наследниците, нали?
Да предположим, че по стечение на обстоятелствата жената и детето почиват. Дела на жената се наследява от съпруга и от нейните родители (или братя и сестри), нали така? Ако половината имот не беше дарен на съпруга й, то нейните роднини биха получили по-голяма част, нали? Могат ли те тогава да оспорват за накърнени запазени части, тъй като при смъртта на жената, те се явяват наследници, а реално в момента на дарението не са били такива?
Пак казвам, всичко е напълно хипотетично, просто искам да си изясня някои неща.

# 6
  • Мнения: 2 927
Да вземем следната напълно хипотетична ситуация:
Мъж и жена, в брак, с едно непълнолетно дете. Жената има дарен имот. Ако жената дари половината имот на съпруга си, и двамата ще го притежават поравно. След време дарението може да се оспорва единствено от детето (или не може newsm78).
Може, ако е накърнена запазената му част.

Но това в случая не е толкова важно. Мисълта ми е, че към момента на дарението, не са накърнени запазените части на наследниците, нали?
Към момента на дарението няма наследници, нито наследство. Наследство има само когато човек почине, тогава се преценява кои живи лица стават наследници (или техни низходящи), преценява се и какви части получават.

Да предположим, че по стечение на обстоятелствата жената и детето почиват. Дела на жената се наследява от съпруга и от нейните родители (или братя и сестри), нали така?
Наследява се от родителите й, ако са живи заедно със съпруга й - описано по-горе. Ако родителите не са живи - съпругът й с братя и сестри. Дарената част си е собственост на съпруга, недарената ще представлява наследство. Ако детето е надживяло майка си дори с един ден, то я е наследило, съответно негов единствен наследник е баща му (съпругът на майката) и целия имот остава негова собственост. Ако детето е починало преди майката, както описах в предното изречение.

Ако половината имот не беше дарен на съпруга й, то нейните роднини биха получили по-голяма част, нали? Могат ли те тогава да оспорват за накърнени запазени части, тъй като при смъртта на жената, те се явяват наследници, а реално в момента на дарението не са били такива?
Могат, ако им е накърнена запазената част, т.е. получили са идеална част на стойност по-ниска, от тази, която предвижда Закона за наследството. И тук също е важно кой е починал пръв - майката или детето. Във втория случай родителите няма да наследят дъщеря си.
Извинявай, че ти отговорих в червено. Мисля, че така ще ти стане по-ясно.

# 7
  • Мнения: 160
Все по-ясно ми става, но не съвсем  Laughing
Към момента на дарението няма наследници, нито наследство. Наследство има само когато човек почине, тогава се преценява кои живи лица стават наследници (или техни низходящи), преценява се и какви части получават.
при смърт на родителите, може ли другото дете да претендира за имота на починалото, тъй като към този момент, то ще е единствено преживяло дете и може би (аз така разсъждавам) всички запазени части са за него?
Ето тук сега не ми е ясно. Казваш, че при смъртта се преценява кои живи лица са наследници. Защо тогава при горния ми въпрос, дял на наследство (чрез дарения имот на съпругата) ще има и съпруга на починалото дете, като той не се явява никакъв наследник на родителите на съпругата си? Т.е. другото дете ще има право да оспори дарението в съда и да претендира за имота на починалото, или поне до размера на запазените му части.  newsm78
Дарената част си е собственост на съпруга, недарената ще представлява наследство.
Така е, но нали тогава родителите ще могат да претендират за частта на съпруга, поне до размера на запазените им части като наследници. С други думи, най-чистия вариант дарен имот да стане СИО е покупко-продажба между съпрузите, а не дарение, така ли?

Ох, стана малко объркано или поне на мен ми стана пълна каша в главата.

# 8
  • Мнения: 2 927
      Не разбирам точно какво питаш, но ще се опитам в четири варианта да ти разясня как става наследяването и запазените части в твоята хипотетична ситуация и според поредността, в която настъпва смъртта на различните участници. Ако не успея съжалявам. Без точни дати на смърт разпореждане и брой участници и продължителност на брака, всичко е теоретични разсъждения, които може да нямат общо с действителността. Поредността, в която лицата са починали е от съществено значение.
      Всички мои обяснения няма да са верни относно оспорване на дарението, ако Д1 освен дарения имот, към датата на смъртта си притежава и друго имущество - имоти или идеални части от имоти. По какъв начин ги е придобила приживе, няма да има значение.
     Замени буквите с имената на участниците в истинския казус и дано ме разбереш.
     А и Б са съпрузи и имат две деца Д1 и Д2. Даряват на двете деца по един недвижим имот.
     Д1 има съпруг С и двамата имат общо дете СД.
     Д1 дарява на С 1/2 ид. част от имота, който е получила по дарение от А и В.
     Следват вариантите:

Вариант 1
СД почива първо.
Д1 почива след СД. Наследници са А, Б и С.
А и Б могат да оспорят дарението на 1/2 ид. част от имота до размера на запазената си част, ако от останалата 1/2 не получават достатъчно (остойностено в пари), и запазената им част е накърнена. Вероятността да спечелят е малка.

Вариант 2
Д1 почива пръв.
Наследници са С и СД.
СД почива след Д1.
Единствен наследник на СД е С.
Никое от лицата А, Б, и Д2 не наследява Д1 и няма никаква възможност да оспори дарението. Такава е била само за СД, но дори да е направено, пак С би получил цялото наследство на детето си.

Вариант 3
А и В почиват първи (един след друг) и никой нищо не прави във времето от смъртта на единия до смъртта на другия.
Д1 почива след родителите си.
СД почива след Д1
Повтаря се изцяло ситуацията от вариант 1.

Вариант 4
А и В почиват първи (един след друг) и никой нищо не прави във времето от смъртта на единия до смъртта на другия.
СД почива след тях.
Д1 почива след детето си. Наследници са Д2 и С.
Д2 не може да оспори дарението на 1/2 ид. част - не е наследник със запазена част на Д1 (редактирах го, ако си го прочела в първия вариант).

     По ясно от това не мога да го обясня и ми е невъзможно да разиграя всички възможни варианти за поредността, в която хипотетичните участници могат да починат, съответно живите да предприемат действия.
     Ако целта на упражнението да се изключи всяка вероятност С получи нищо от имуществото на А и Б, Д1 не трябва въобще да се жени или за се разведе, и тогава да прави сделки с родителите си. Друг начин няма.

Ето тук сега не ми е ясно. Казваш, че при смъртта се преценява кои живи лица са наследници. Защо тогава при горния ми въпрос, дял на наследство (чрез дарения имот на съпругата) ще има и съпруга на починалото дете, като той не се явява никакъв наследник на родителите на съпругата си? Т.е. другото дете ще има право да оспори дарението в съда и да претендира за имота на починалото, или поне до размера на запазените му части.  newsm78
      Ако правилно разбирам въпроса, питаш защо Д2 не може да оспори дарението, ако А и Б починат след Д1. Отговарям - Д2 приживе на родителите си също е получил имот по дарение. Когато се преценява дали е накърнена запазената част на Д2, стойността на този имот също ще включи в изчисленията за размера на запазената и разполагаемата част. Трудно биха били нарушени запазените части, при дарение на двете деца на сравнително равностойни имоти.
    С не наследява А и Б, С наследява Д1, защото придобитият по дарение имот е неин. Няма значение че е получен от родителите А и Б.
    Дописвам - С също е наследник със запазена част на съпруга си Д1. И коригирам Д2 не е наследник със запазена част на Д1, поради което вариант четири е редактиран. Прочети го пак.

Последна редакция: сб, 07 фев 2015, 00:14 от AnMary

# 9
  • Мнения: 160
Хърмаяни, изключително съм ти благодарна за отговорите и най-вече за отделеното време  Hug Сега ще ги прочета и предполагам всичко ще ми се изясни   bouquet

# 10
  • Мнения: 2 927
    Няма проблем, и ако нещо е неясно, моля те, ползвай моите букви и постави въпроса с тях, като посочиш кой след кого почива. Така ще ми е по лесно да обясня, кой какво имущество притежава и кой кого наследява.

# 11
  • through the wormhole
  • Мнения: 2 728
Здравейте,
Надявам се, че авторката няма да има нищо против да използвам темата ѝ да задам един въпрос.   bouquet
Мъж и жена са в брак. По време на брака придобиват апартамент (платен изцяло от жената, ако е от значение). Нямат деца. Мъжът почива преди 15 години. Въпросът ми е кой наследява неговите 50% от имота? Само неговата съпруга или се дели между нея и неговите непреки наследници?

Общи условия

Активация на акаунт