Казус с наследствен имот и данъци

  • 1 700
  • 16
  •   1
Отговори
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Здравейте,
Имам следния казус. Майка ми притежава имот- апартамент в София, като наследници сме аз и сестра ми. Налага се да откупя половината апартамент и да изплатя парите за дела на сетра ми. Ще се наложи и да се изтегли сумата като ипотечен кредит.

Сещам се за 2 варианта:

1. Прави се покупко- продажба на имота (между мен и майка ми), като се плащат всички нотариални такси и данъци. Паралелно се тегли ипотечен кредит за покупка на имот. Тук стои въпросът- парите, които майка ми ще получи от превода, трябва да бъдат прехвърлени на сестра ми като изравняване на дялова вноска. Трябва ли сестра ми да плаща ДОД или може да се мине като дарение и да се плати данък дарение, като м/у свързани лица по права линия би трябвало да е 0.7 % от получената сума. Има ли вариант, в който не се плащат никакви данъци, а просто сестра ми получва парите от майка ми?
Целта е да се платят възможно най-малко данъци и такси.

2. Завещават имота на мен и тегля ипотечен кредит за ремонтиране - тук, обаче, сестра ми в бъдеще ще има права да оспорва сделката. Отново ще трябва да преведа парите на сестра ми и пак стои въпросът как най- малко разходи да имаме.

Ще бъда благодарна да получа ваше мнение и идеи!

# 1
  • Мнения: 4 208
Наследници ще станете когато майка ви почине.
Приживе тя може да се разпореди с апартамента по някакъв начин и той да не ви остане в наследство.
Може да реши да го препише на Вас срещу гледане, издръжка и право на ползване. В такъв случай сестра Ви няма да получи нищо.
Вариантите са много...

# 2
  • София
  • Мнения: 13 142
Правилно ли разбирам, че със сестра ти ще делите наследство на жив човек?

По конкретните въпроси. И двата варианта са опция, стига да се изпипат тънкостите по договора. Има и други опции. Потърси съответните юридически услуги.

# 3
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Да, да, майка е жива, просто ни дава имота си.

# 4
  • Мнения: 4 518
Докато майка Ви е жива имотът е просто имот, няма отношение към сделката, доколкото съм наясно. Посъветвайте се с адвокат. Проверете дали сестра Ви не може предварително да се откаже от наследство с договор или нещо такова, така май ще е най-щадящо от такси, но аз изпадам в ступор когато деца разделят наследство при все още жив родител.
По същия начин гледах как мъж казва на брат си "дай ми този имот пък после като умрат, ще вземеш онзи", а майка им седеше до тях и не знаеше как да реагира...

# 5
  • Мнения: 13 805
Има много варианти и трябва задължително да се консултирате с адвокат. Няма да навлизам в подробности но аз дарих моята част на сестра ми. А тя ще  получи накрая апартамента срещу гледане майка ми.
На тези които коментират - много е по- цивилизовано нещата да се разчистят преди а не след. Това не означава че родителят остава на улицата. Понеже съм минала  през много проблеми определено смятам , че пести много време нерви и средства.

# 6
  • Мнения: 4 518
Има много варианти и трябва задължително да се консултирате с адвокат. Няма да навлизам в подробности но аз дарих моята част на сестра ми. А тя ще  получи накрая апартамента срещу гледане майка ми.
На тези които коментират - много е по- цивилизовано нещата да се разчистят преди а не след. Това не означава че родителят остава на улицата. Понеже съм минала  през много проблеми определено смятам , че пести много време нерви и средства.
По-цивилизовано е, съгласна съм, но не и когато  се обсъждат имотите като наследствени и все едно вече са твои. Да, когато родител каже "дайте да уредим нещата сега" е различно, това е най-добрият вариант. Да се разпореждаш с чужд имот все едно е твой е смешно, а да се разпореждаш и да си правиш сметки с имот на жив родител все едно е умрял е крайно неуважително и неморално.

# 7
  • Мнения: 4 208
Няма как предварително да се откажеш от нещо, което не е твое.

# 8
  • София
  • Мнения: 13 142
... Проверете дали сестра Ви не може предварително да се откаже от наследство с договор или нещо такова, така май ще е най-щадящо от такси, но аз изпадам в ступор когато деца разделят наследство при все още жив родител.
...

Няма как да се откаже наследство, което още не е открито. Възможно е към момента на откриване на наследството изобщо този апартамент вече да не е част от наследствената маса. Т.е. може (хипотетично) майката да го продаде и да изхарчи парите.

_re_ge, вероятно си дарила частта от вече прието наследство (от баща ти вероятно, а не от майка ти), а за гледането е сключен договор, но сте попаднали на читав ѝрист, който се е сетил да поиска декларация от теб за съгласие.

Аз оставам с впечатление, че проблемът не е толкова в това да не остане нищо за сестрата на авторката, а в това да й бъдат дадени парите още сега.

# 9
  • Мнения: 4 518
Предположих, че е така, но го написах да го провери, защото ми изглежда с най-малко такси.

# 10
  • София
  • Мнения: 983
Полупко-продажба между вас и майка ви, впоследствие тя, ако желае, прехвърля определена част от получените при сделката пари на сетра ви (тук стои въпросът за сестра ви: произход на парите, ако са над определена сума); минавате сделката на данъчна оценка и съответните такси и данъци са по-малки (с онлайн калкулатор може да си ги сметнете за съответноят район); не съм започната с ипотечните кредити и съответно спецификата на сделките с такива.
Най-изгодно е дарението, но то може да се оспорва

# 11
  • София
  • Мнения: 1 603
Ноеми, казус с наследствен имот нямате - няма открито наследство, жената си е жива и здрава, а докато е така, може да се разпорежда с имота си, както намери за добре. Разбирам, че е решила да го даде на теб и сестра ти. За да е справедливо това "даване", най-добре ще е да си направите пазарна оценка /120-150 лв./ т.е. колко да дадеш на сестра ти. Ако вече сте наясно с делимата сума,  най-евтино е дарението - майка ти дарява на теб, а ти даваш половината /едва ли е проблем да подариш на сестра си сума, само предполагам, че не е/. Това е валидно само, ако сте в добри отношения и не се очакват бъдещи проблеми нпр. търсене на запазена част от наследство. Тук много зависи какви други имоти притежава майка ви и какво се случва с тях. Друг вариант е покупко-продажба т.е майка ви продава на теб, пък ти даваш половината пари на сестра ти. Този вариант е много по-добър /разбира се, при лоши взаимоотношения, може да се търси симулативно прикриване на дарение, но е малко вероятно да се получи/. Трети вариант е майка ви продава/дарява на двете, а сестра ти продава нейната 1/2 на теб. Най-скъпо ще е откъм такси, но поне според мен, неоспоримо.
Разбира се, всичко зависи от много фактори, които едва ли ти се споделят в публичен форум - лични взаимоотношения,семейно положение, имотно състояние, каква сума ще очаквате от банка.

# 12
  • Мнения: 4 518
Супичка, това с пазарната оценка не е точно така. На колкото и имота да съм правила оценка винаги е имало разлика от поне 10 000 Евро. Освен това въпросните братя, за които споменах направиха точно това. Апартаментът го оцениха за около 60 000 Евро, а същия апартамент в същия блок, но на първи етаж без балкон се продаде за 110 000 Евро. Така че това не е начинът, по който никой не е прецакан, за жалост.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Не знам какво налага да правите гимнастики, но ако на сестра ви й трябват пари да си измисли други варианти. Има огромна вероятност майка ви на стари години да остане на улицата. Нищо не казвате за баща си, той починал ли е, вие със сестра си имате ли наследствени дялове от баща си? Вие омъжена ли сте, ако в бъдеще се разведете или нещо се случи с вас, какво става с имота? А с майка ви?

# 14
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Благодаря за отговорите, дами! Flowers Hibiscus

За уточнение по казуса - майката си има и друг апартамент и също и къща, така че не става дума изобщо за оставане на улицата. Цялата идея е тя да даде този апартамент на дъщерите, едната да живее в него и да изплати на сестра си половината, а сестрата с тези пари (+кредит) да си купи друго жилище. И двете сестри са неомъжени и нямат деца.

Всички са в добри отношения. Идеята е да се платят най-малко данъци.

П.п. Извинете ме, пиша в трето лице, защото не става дума за мен, просто правя услуга на мома без регистрация тук, тя само чете.

Последна редакция: чт, 19 сеп 2019, 11:23 от Ноеми

Общи условия

Активация на акаунт