Прехвърляне на имот - дарение? завещание?

  • 10 499
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте,
за съжаление трябва да реша един сложен казус, който естествено ако не беше свързан с финансова страна на нещата, щеше да е доста по-лесно. Случаят е следния: баща ми се разболя от Алцхаймер, доста коварна болест от която изходът е един, като последната година състоянието му се влоши. С него сме говорили, че трябва да прехвърлим имота, който притежава на мен и на сестра ми, защото той има и друга дъщеря от първи брак, която не е виждал може би повече от 30г. Още когато е била на 3-4г. се развеждат с първата му жена и тя не му позволява да вижда детето. Така и до ден днешен, той се надяваше, че когато порасне сама ще го потърси, но това така и не се случи. Оказва се, че имаме сестра, която нито сме виждали, нито познаваме или знаем нещо за нея, но реално се явява наследник. Въпросът е, че сега трябва да прехвърлим имота на името на мен и сестра ми, за да избегнем проблеми след време, но ако се направи сделка за покупко-продажба това ще струва не малко пари. Казаха ми, че може да се направи дарение или завещание, но това лесно може да се оспори в съда. Срокът за оспорване на завещанието/дарението бил 5 г. доколкото разбрах. Въпросът е тя дали би могла да разбере по някакъв, при евентуалната кончина на баща ми, за да се опита да го оспори и да ни създаде някакви бъдещи проблеми предвид това, че дори не го познава? Не съм много веща в тези неща, но изхождам от това, че ако баща ми почине, тя ще има 1/3 дял от имота, следователно ще почнат да и се трупат данъци и ще разбере, че е наследник, но ако този имот е завещан на мен и сестра ми, не би трябвало тя да може да разбере по някакъв начин (освен ако не реши след толкова години случайно да го потърси) или греша? Знам, че с покупко-продажба е най-сигурно, но това ще ни коства средства, с които не разполагаме. Отделно баща ми купи този имот преди около 10г и изобщо не го е декларирал и не е плащал данъци за него. Как да действаме първоначално? Предполагам, че ще искат да платим и данъците за мин. 5г. назад, за които се надявам да има някакви облекчения предвид болестта му. Ще бъда много благодарна ако някой би могъл да даде акъл, как да действаме. Благодаря!

# 1
  • София
  • Мнения: 4 349
Единственият сигурен начин е покупко-продажба. Другите не стават. При вадене на документ за наследници веднага ще се окажат трима.

# 2
  • София
  • Мнения: 23 096
Аз като дъщеря, която не е виждала баща си от 27 години, просто ще си замълча, че рискувам да кажа неща, които няма да са приятни. Аз лично плюя на имотите на моя "баща".

# 3
  • Мнения: 2 927
     Chill, ако баща ти притежава други имоти, може да рискувате с дарение. Но трябва да са на стойност да покрият запазената част на сестра ти. Мога да я изчисля, ако ми отговориш на въпросите по-долу.
     Разликата в цените на двете сделки (дарение и продажба) се състои в сума, представляваща между 2 и 4 процента върху данъчната оценка на имота, която се плаща като местен данък на общината. Всяка община си го определя в тези рамки. Всички други такси са абсолютно еднакви. И при двете сделки трябва да платите - нотариална такса, такса вписване и хонорар за изготвяне на акта (или на адвокат или на нотариуса, според неговата практика). Завещание би излязло много евтино сега (при депозирането му), но след смъртта на баща ти, пак трябва да се платят горните такси (без местен данък).
     Не си струва икономията на местния данък, ако жилището е скъпо и искате да го запазите.
     Родителите ти в брак ли са и кога е придобит апартамента (по време на брака им или извън него)? По какъв начин е придобит апартамента (продажба, дарение, наследство, издръжка и гледане)?
    

# 4
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Както вече са те посъветвали по-сигурно от покупко-продажба няма.
 Другото е моралната страна на въпроса. А тази дъщеря дали въобще знае за същетсвуването на баща си? Имам приятелка, която порастна с мисълта, че баща и е починал още докато е била бебе. Беше над 30, когато този човек я потърси. Тя беше шокирана. Един баща не бива просто така да се отказва от детето си.  Peace

# 5
  • Мнения: 2 113
Има много важни условия в задачата, които дори не подозираш, че следва да изчистиш. Хърмаяни те е насочила към това, което следва да изясниш и осмислиш.

Всякакви емоционални и морални оценки за сестра ти не са ти по силите, кой, какво, кога - така и няма да узнаеш каква е истината.

При тези постни данни (които даваш) - или покупко-продажба или делба между теб, сестра ти и баща ти (ако си имала майка-съпруга на баща ти и имате дял като нейни наследници) и задължително заплащане на всички суми в полза на бащата.
Евтините сделки понякога излизат най-скъпи, реалност.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 349
Ама има и още една уловка  Peace Peace



Отделно баща ми купи този имот преди около 10г и изобщо не го е декларирал и не е плащал данъци за него.



Как ще изкараш данъчна оценка на нещо, което не е декларирано  newsm78 newsm78 newsm78 newsm78

# 7
  • Мнения: 140
Хърмаяни ти е дала много точни насоки и теми за размисъл. Аз имам още една - какво е състоянието на баща ти в момента? Имай предвид, че болестта е коварна, а той трябва да бъде напълно адекватен по време на сделката пред нотариус. Колкото до това, че апартамента не е деклариран - декларира се, плащат се данъците и някаква глоба евентуално и след това данъчна оценка.

# 8
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
 Wink

# 9
  • Мнения: 2 408
С него сме говорили, че трябва да прехвърлим имота, който притежава на мен и на сестра ми, защото той има и друга дъщеря от първи брак, която не е виждал може би повече от 30г. Още когато е била на 3-4г. се развеждат с първата му жена и тя не му позволява да вижда детето.

Защо пък да трябва? Тя не му ли е дете като вас и няма ли същите права? Какво като не я е отглеждал, даже може да е още един довод, че поне след смъртта си ѝ дължи нещо.
Не знам в какво състояние е той с Алцхаймер, адекватен ли е, вие ли му влияете със сестра си или той сам е решил на едното си дете нищо да не остави, а на другите две да остави?
Това са въпроси, на които само ти можеш да си отговориш. А на другите вече добре са ти отговорили, но да кажа и аз - и завещание, и дарение може да оспори. Само покупко-продажба не може, но трябва реално да има сделка и да внесете парите в негова сметка, а не фиктивно. И ако почине парите пак остават в наследствената маса и сестрата пак има право на дял от тях. Освен ако междувременно не ги "източите" като Цецо Василев КТБ - доколкото това е етично и морално вие си решавате.

Последна редакция: пт, 07 ное 2014, 00:37 от chris78

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 5 642
Може ли да питат едно, а да им четете морал  ooooh! Така са решили хората. Ще спестя морала, не знаем какво е било, кой как е влагал средства, ремонти...По принцип покупко продажба. Не бих рискувала с нищо друго.
Как да действаме първоначално?  - юрист

# 11
  • Мнения: 2 927
      Има и още един начин за прехвърляне, при който няма нужда да се превежда сумата от продажбата по банкова сметка -  договор за издръжка и гледане. Ефектът е като при продажбата, но няма плащане на пари в брой. Консултирай се с адвокат да ти обясни положителните и отрицателните му страни.

# 12
  • София
  • Мнения: 11 472
Сложен казус - пиши на лични.

Общи условия

Активация на акаунт