Каква специалност да избера

  • 42 799
  • 213
  •   1
Отговори
# 165
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Ето ти за СУ

Като завършил този факултет през 2001, мога да споделя, че в по-голямата си част обучението беше бутафорно. Още студентка се сблъсках с чудната "професия" PR, която на хартия звучи страхотно и установих, че не е за мен. Доучих го, защото беше супер лесно, но и ден не съм го работила.

Всъщност да уточня, че специалността ми беше Връзки с обществеността.

# 166
  • Мнения: 17 987
Ето ти за СУ

Като завършил този факултет през 2001, мога да споделя, че в по-голямата си част обучението беше бутафорно.

Защо бутафорно? Нали това е един от най- добрите университети  newsm78 Разби ме направо.
Добре, че има много време да реши какво иска Crazy

Другият ни фаворит е кинезитерапия..отивам да чета и за това  Peace

# 167
  • sofia
  • Мнения: 8 938
За моята специалност за изпит не съм чела повече от 2-3 дни. Редовно си ходех на лекции.
Иначе бях много ентусиазирана, когато започвах, но в един момент установих, че тази работа не е за мен и просто си довърших ученето.
В Софийския обучението по определени специалности е добро. Това, че в един факултет обучават добре, не означава, че в друг нещата стоят по същия начин.
Повечето специалности имат качени учебните планове или описание какво се учи. Разгледайте, прочетете, ако трябва потърсете допълнителна информация. Просто да не избирате само по наименование, а да потърсите какво точно стои зад него. Да няма изненади после, пък и детето да се ориентира и да добие представа с какво ще учи.
Не че искам да те откажа, просто питайте, ако трябва мейли със запитвания пишете.

# 168
  • София
  • Мнения: 9 303
Имам няколко добри познати които учат журналистика в СУ и са супер доволни, за PR средна работа е. В УНСС е трагедия. Кандидатсва се със специален изпит, единия е есе на наболяла тематика, другия е твоето мнение по злободневните въпроси - устен. Като питат и за президенти и премиери от 90-те насам но не всички. Моят съвет е Българска или Славянска филология и магистратура журналистика.

# 169
  • Мнения: 71
Има много специалности, които както казвате звучат добре, но зад тях не стой нищо и понякога не е нужно даже да си учил това, за да си намериш работа в тази сфера. Например журналистиката 80% от журналистите са учили съвсем други неща.

# 170
  • Мнения: 501

Когато аз избирах образованието си исках поне да си представя какво прави човека с моята професия днес. Искаше ми се да се занимавам с изкуство, теста ми за професионална ориентация посочи - режисьор.

Може ли повече информация за този тест за професионална ориентация? Къде може да се направи или намери?

# 171
  • Мнения: 6
Защо бутафорно? Нали това е един от най- добрите университети  newsm78 Разби ме направо.
Добре, че има много време да реши какво иска Crazy

Другият ни фаворит е кинезитерапия..отивам да чета и за това  Peace


Записвай без да се замисляш Кинезитерапия. Специалността е много добра и има бъдеще, има работа, има пари, а и не е трудно - интересно е. Има много доволни от НСА, по отношение на тази специалност.
Моят съвет е за тези, които се чудят какво да учат, да записват медицински специалност, за да не си хабят времето и след това да са безработни. ПР и Журналистика за мен са глупости и всеки второ вече пише в сайтове, а и като цяло нивото в обществото им е на много ниско ниво.

# 172
  • Мнения: 48
Още един човек с питане, подобно на това на авторката на темата.

Не знам по кой път да тръгна, много съм объркана, имам нужда от насоки и съвети, не от упреци, каквито и без това слушам и усещам постоянно, макар да знам, че сама съм си виновна за моето положение. Ще разкажа накратко как и какво доведе до това.

На 29 години съм, със средно образование. Нямам трудов стаж. Няма да влизам в подробности защо чак сега се сещам, че искам да уча, защото е много дълго и много лично. Сега горчиво съжалявам, че не учих навремето. Макар и не веднага след гимназия, а даже и по-късно, в ранните 20 години. Много ми е мъчно, че заради изборите, които направих, сега си понасям последствията. Толкова много искам да върна времето назад...
Животът ми не протече по стандартния начин, дори бих казала, че няма почти нищо нормално в него. Бях твърде млада, когато ми се случиха неща, които обичайно хората преживяват в по-късна възраст. Съдба, лични избори... всеки може да го тълкува различно.
Знам само, че искам да започна да уча нещо, но не знам каква реализация биха имали специалностите, които ме влекат. За съжаление, човекът, с когото съм от години, и заради когото направих големи компромиси с вижданията си за живота, отказва да емигрира, затова ще трябва да мисля как мога в България да си изкарвам прехраната със специалността, която ще избера. Ако пък има възможност за добра реализация както тук, така и в чужбина - прекрасно, но едва ли...

Когато бях на 18, исках да уча за медицинска сестра или за лаборант. Много вода изтече от тогава и не съм убедена, че все още искам това, но все пак не съм го изключила като възможност. Исках да уча в Медицинския колеж "Йорданка Филаретова", но не мога да се ориентирам какви точно са таксите там. Ако са прекалено високи, не са ми по възможностите.

Други неща, които са ми интересни са география - обичам да научавам за нови култури, да чета за различни държави, континенти и т.н..
Интересни са ми психологията, философията.
С удоволствие бих работила като фармацевт, от малка обичам аптеките, а и ми се струва, че професията е много приятна.
Би ми било приятно и с удоволствие бих учила например испанска филология, защото обичам испанският език, макар и да не го владея.

Каква реализация реално бих имала, ако запиша някоя от тези специалности? Нямам почти никаква представа каква работа може да си намери човек, завършил някое от тези неща, като какъв ще работи?

Последна редакция: пн, 04 яну 2016, 00:59 от desertflowеr

# 173
  • Мнения: 25 641
Първо седни и реши сама за себе си защо точно искаш да учиш - за да придобиеш професия, с която да си вадиш хляба, или просто да учиш нещо, което ти е приятно и което те влече. Ако можеш да съвместиш двете неща, прекрасно, но днес малко са щастливците, които могат да си го позволят и обикновено се налага да изберат това, което ще ги храни.
От тук изброените виждам само няколко професии, които биха могли да ти осигурят работа. Вярно, не са добре платени, но са търсени и ще стават все по-търсени с времето - медицинска сестра, лаборант и някаква подобна медицинска специалност.
Фармацевт също може би, но там се иска много, ама много учене, а ако си падаш по-мързеливичка, както ми се струва, не е за твоята уста лъжица.
Останалото са нещата, които са ти приятни, но не могат да ти осигурят работа и добро заплащане. Не че няма реализирани хора в тези области, но не са никак малко и тези, които са ги завършили, но се налага да работят нещо друго, защото например психолози има под път и над път, а професия философ няма (освен Мамасита, ама тя е частен случай  Laughing).
Имай също така предвид, че докато завършиш, ще минеш психологическата граница на българския работодател, за когото всички над 35 са престарели и не стават за нищо, та вероятността да те поканят на интервю за каквото и да е с нулев стаж, без опит и на такава "преклонна" възраст ще клони към нула.
Затова за теб остават два избора - да учиш нещо, което със сигурност ще се търси и ще назначават Сульо и Пульо, стига да има някаква диплома, или да се насочиш към област, в която имаш връзки, които ще ти осигурят работа.
Е, има и трети вариант - хващаш си някой, който да те издържа, и тогава вече няма никакво значение какво учиш, защото няма да ти се налага да работиш.

# 174
  • Мнения: 6 993


Би ми било приятно и с удоволствие бих учила например испанска филология, защото обичам испанският език, макар и да не го владея.




Здравей!
Мога да взема отношение само по въпроса с испанска филология, тъй като съм завършила ФКНФ. Няма как да учиш испанска филология, тъй като не го владееш въобще, а приемният изпит е по испански език  Peace или с матура от средното по езика.
И, да, и без това няма какво да я правиш после тая филология, освен кол-център, учител и преводи, като най-платеното, но и най-гадно, е кол-център.

# 175
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Предвид, че си на 29 години се ориентирай към специалности с квалификацията  "бакалавър" или "специалист". В това отношение фармацията, като "магистър фармацевт" не е за теб, защото приема и обучението са доста трудни и ангажиращи, а обикновено човек на твоята възраст, навярно със семейство и може би и дете /деца/ не може да отдели толкова време. Обучението е по-дълго, защото дипломирането е, като магистър чак след 5,5 г. Насочи се например към "помощник фармацевт", с което можеш по-късно да започнеш работа в аптека, но не и да си собственик на такава. Лаборант също е добра алтернатива. Медицинска сестра е доста по специфично и е за хора, които могат да понесат макар и на не толкова високо отговорно ниво предизвикателствата на медицината, защото сестрите не са просто хубавелки в къси престилки, които пишат документи. Сестрите и вземат кръв, и помагат в обгрижването на лежащо болни /не са санитари де/ и има и операционни сестри и т.н. и всичко това е включено в обучението - дали можеш да го понесеш?
Относно на 35 предъртяла за работодател. Да така е! И не е случайно. Аз съм участвала в избор на персонал включително и избора на човек, който ще ме замества, докато съм в майчинство. Аз и работодателите ми никога не бихме интервюирали човек, който на 35 тепърва започва работа по дадена специалност. Аз съм на 33 с 9 години стаж в точно тази работа. Първата ни цел беше да намерим някой, като мен, който има стаж и познания. Втората ни цел беше някой сега завършващ университета, но не на 35, а на 25 отворен да се формира извън оградата на университетското образование в България. Едва, ако няма такива кандидати бихме поканили човек над 30 без стаж. За съжаление за единични избори в млада възраст после се носят последствия цял живот. Та огромната част от хората цял живот работят това, което са избрали да учат, когато са били на крехките 18 години. В студентските си години стават част от общност с подобни интереси и професионална насока и това определя бъдещето им. Съответно и хората, които /ако искаш се обиждай тук "са предпочели да се веят из дискотеките, да си изживеят младостта в компанията на готини батковци и по барове, да родят 1-2 деца на 20 годишна възраст"/ в повечето случаи не получават образование носещо реализация някога, когато се сетят, защото си има време за всичко.

# 176
  • Мнения: 927
desertflower, не си губи времето, ами се ориентирай и записвай каквото те влече. Ако завършиш за мед.сестра да знаеш, че търсенето е огромно, както в България, така и в чужбина, реализацията е на 99%. Същото важи и за фармация, дентална медицина, хуманна медицина.
В белите държави хората си сменят по няколко пъти професията, точно защото на крехките 18 малцина са тези, които са на ясно какво искат от професията си. Терминал 2 и обучение в чужбина е също вариант. Peace

# 177
  • София
  • Мнения: 1 056
ерготерапията е перспективна, защото по нашенско няма сертифицирани ерготерапевти.
Как да няма? Ама моля ви, не говорете без да знаете нищо. Има сертифицирани, дипломирани, че и магистри по ерготерапия в България. Основно в Русе, в чистия си вид се учи единствено и само, че и дипломите са признати в Европа. Годишната среща на Европейската мрежа по Ерготерапия именно се състоя през 2015г. в Русе. Това говори достатъчно. Аз самата уча ерготерапия 3 курс съм и обожавам професията, и вярвам, че някой ден и хората в България ще я знаят и ще я ценят. Има вече работещи ерготерапевти в цялата страна. И в София има, и във Варна и в много други градове. Това, че много хора не знаят, нека не говорят без да знаят. !
http://abet-bg.org/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/
Тук може и да видите колко работещи има, има и още просто не е актуализирана информацията.
http://abet-bg.org/%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%89%D0 … 0%B2%D1%82%D0%B8/

# 178
  • София
  • Мнения: 62 595
ок. Съгласих се. За мен е изненада такава специалност в РУ.

# 179
  • Мнения: 48
Благодаря за съветите!
Имам няколко въпроса.
Въпреки, че подробно разглеждах сайтът на Медицински колеж "Йорданка Филаретова", не мога изобщо да се ориентирам какви са таксите за обучение. Явно не съм единствената, защото преглеждайки форумът на Медицинския факултет, и други имат същото питане.

Второ: специалността Помощник фармацевт само там ли се изучава? В София имам предвид, не говоря за останалите градове, предоставящи възможност за обучение в конкретната специалност.

Третият ми въпрос е свързан с това, че не мога да се ориентирам какъв точно е изпитът за специалности Психология или Публична администрация
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/f … ya/kandidatstvane
И къде мога да прочета повече за това какво представлява точно изпитът?

И не на последно място, няма ли шанс за реализация, ако запиша Туризъм с надеждата втори или трети курс да мога да си намеря работа в туристическа агенция?

Общи условия

Активация на акаунт