Децата с наднормено тегло

  • 25 655
  • 110
  •   1
Отговори
  • Мнения: 183
Имаме си цял раздел с диети за мама.
А децата?
Наднорменото тегло при тях също е силно наболял  проблем.
Как можем да им помогнем?
Какви са нормалните кг за дадена възраст и ръст при момичетата и момчетата?
Как трябва да изглежда един диетичен режим за развиващия се  организъм?
Кои спортове са най-подходящи за различните възрасти?
Ще се радвам да споделяме информация - кой с каквато разполага! Имам предвид конретни режими- за всички е ясно "Не на бързата храна", "повече пловоде", "повече движение", "не на боклуците по лавките".
Споделяйте!

# 1
  • Мнения: 183
 Ето тук намерих диета на д-р Байкова за деца над 10г http://www.zdravni.com/dieti/1661-dieta-na-d-r-baykova.html

Диетичен режим в диетата на д-р Байкова, предназначен за деца над 10 годишна възраст
 
Диетата може да се прилага и при възрастни.
 
Диета е 7 дневна:
 
1 и 2 ден едно и също
 
3 и 4 ден едно и също
 
5 и 6 ден едно и също
 
7 ден разтоварващ
 
 
 
ПРИМЕРНО МЕНЮ ОТ ДИЕТАТА НА Д-Р БАЙКОВА
 
1 и 2 ден едно и също
 
8ч - 1/2 час преди ядене чай+зеленчук (един и същ за целия ден),след това млечен продукт(прясно,кисело мляко,извара)+същия зеленчук
 
10ч - чай+кисело мляко (айран)
 
12ч -1/2 час преди ядене чай+зеленчук , след това месо(пилешко,телешко,риба,яйце,свинско филе) + зеленчук
 
16ч =10ч
 
19ч = 12ч
 
Това се повтаря 2 дни - като ястията може да са различни всеки път, но трябва да са от едни и същи продукти. За обяд  е позволена комбинация от зеленчуци,но трябва същата комбинация да се повтори и на вечеря.
 
Например, на обяд може да хапнете пилешка пържола със салата зеле,морков,копър
 
А на вечеря - пиле със зеле на фурна.
 
За втория ден месото задължително пак е каквото сме яли първия ден (пиле),но комбинацията от зеленчуци може да е друга.
 
3 и 4 ден е почти на същият принцип, но тук вместо пиле, можем да включим друг вид месо или риба или яйца.
 
5 и 6 ден в 8;10 и 16 часа вместо зеленчук имаме плод(като са забранени бананите,гроздето и пъпеша).
 
7 ден може да е организиран самостоятелно или в комбинация плодове, зеленчуци, прясно и кисело мляко, на 8,10,16ч - кисело мляко; 12,19ч - месо по избор, но еднакво и за двата приема.
 
2 вида белтъчни храни, без зеленчуци и плодове! + 2л.течност
 
В диетата няма хляб, няма и захар.
 
Очакван резултат – минус 2-3 кг за седмица.

# 2
  • Мнения: 183
 Друга много полезна връзка според мен е тази http://mcrsm-varna.com/index-2.html
Тук водих сина си за гръбначно изкривяване и останах приятно изненадана, че имат и програма, бореща се с детското затлъстяване. За съжаление обаче малко родители са запознати с нея. Не се заплаща, спонсорирана е от общината. мисля, че само искат направление от личния лекар /поне за гръбначното изкривяване/.
Центърът се намира под стадион Спартак /Варна/- залите по спортна гимнастика

# 3
  • Мнения: 183
Това намерих като графика за момичетата.
ръст: http://www.halls.md/chart/girls-height-w.htm
килограми: http://www.halls.md/on/girls-weight-w.htm

# 4
  • Мнения: 183
 А това   за момчетата.
ръстhttp://www.halls.md/on/boys-height-w.htm
килограмиhttp://www.halls.md/chart/boys-weight-w.htm


# 5
  • Мнения: 0
Milky аз не мисля, че има "стандартни" методи за отслабване при деца - много зависи колко е голямо детето, какъв начин на живот води, какъв пример дават родителите у дома. Те са деца, разбира се че ще им се хапват "боклуци" и нездравословни храни. Но ако от малко е приучено, че това е наистина боклучива храна и се позволява рядко и като порастне според мен не си я купува само. Това е много обширна тема и впрочем много важна! Но така на теория е невъзможно да се говори. Майка ми например всичко ми говореше и готвеше здравословно и не купуваше шоколад и прочие... ама аз какво правех вън от дома - не можеше да контролира Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1
Аз не се сещам за пример за дете с наднормено тегло, което да има изградени здравословни навици у дома. Докато децата са малки, домашната среда им е най-важна и най-силно може да им влияе. Поне до един момент думата на мама, тати, баба е закон и се смята за единствено вярна - ето защо е изключително важно да се поставят основите тогава. И тия основи да са стабилни.
Не става дума да убеждаваш детето си, че шоколадът, да речем, е отровен. Нищо подобно - и детето някога само ще го разбере, при което ще излезе, че мама лъже. Вместо това, трябва да има достатъчно много и достатъчно вкусни и полезни алтернативи. Плодовете са нещо разкошно - хем полезно, хем шарено, хем вкусно и сладко и ако и детето да не ги обича всички, все някои ще му допадат като вкус.
Важното е да е научено у дома, че основните неща за хранене, са месо, яйца, риба, млечни, пълнозърнести продукти, плодове, зеленчуци, ядки и растителни мазнини. Когато има такава стабилна основа и порциите у дома са контролирани (после ще допълня защо наблягам на това), една пица или парче шоколад няма да доведат до наднормено тегло.

Защо казвам това за порциите - имам приятелка, която е малко по-малка от мен и сме израстнали заедно. Цялото й семейство е с наднормено тегло и тя от малка си беше пълничка, като по едно време беше напълняла доста. Като играехме, я викаха за вечеря и нямаше вариант да не се качи да яде - случвало се е пак да слиза после, но задължително се сядаше на масата. В което няма лошо, ама като поотраснахме и стана дума за диети (аз почвах темата, щото имах едни 10 кг. отгоре, които качих рязко в самото начало на пубертета и си ги носех много дълго време) и как се хранят в нейното семейство, се хванах за главата.  ooooh! По 4-5 филии хляб на хранене си беше стандарт - заедно с някаква манджа и десерт. Разправяла ми е за количества, дето ми беше трудно да ги повярвам, но за тяхното семейство явно беше нормално и тялото й си ги искаше. Факт е, че отслабна доста, след като се отдели от родителите си - има още малко, докато стане елегантна мадама, но изглежда и се чувства много по-добре. Аз не спирам да я хваля, когато се видим, защото хем трябваше да го направи заради здравето си, хем и като я гледам сега, самочувствието й е много по-различно и става все по-очевидно, че се чувства много по-добре в кожата си.  bowuu
Защо ви го казах всичко това? Защото за нея беше невъзможно да го направи, докато беше у дома. Знам, че й натякваха, че била тийнейджърка, пък дебела, ама не правеха нищо по въпроса с храната, която сервират и със собствените си навици. Ето защо твърдя, че всичко трябва да се научи в детството - после всякакви девиации са поправими, ако знаеш кой е верният път.
И не мисля, че има универсална диета за дете - просто то не трябва да я чувства като такава, а трябва да е здравословна и съобразена както с нуждите на организма, така и с вкусовете на детето, иначе няма да продължи повече от 2 дни и ще завърши с нерви и скандали. А ако детето е по-голямо, има смисъл и от умерени и внимателни разговори (че и анорексията никак, ама никак не е шега работа, а насадят ли ти веднъж идеята, че си дебел, може и цял живот да не се оттървеш от нея) и включване на някой от родителите в "диетата" като пример и компания. Един вид, като на игра.

# 7
  • Мнения: 6 346
Като бивше дете с наднормено тегло, и то от най-ранна възраст, мога да посоча какви според мен са били грешките на моите родители:

1. Недостатъчно кърмене (да, майките не винаги могат да го предотвратят, понякога просто нямат достатъчно кърма, така е било с моята майка, но когато има кърма, е добре децата да са на кърма максимално дълго).
2. Прекалено много захар и изобщо въглехидрати в детството: в моя случай ставаше въпрос за всекидневно ядене на компоти, сладка, сиропи, тестено.
("бързите" храни поне при мен не са играли роля, защото тогава нямаше много такива в България)
3. Използване на слънчогледово олио като основна мазнина за готвене (заместете със зехтин и масло, слънчогледовото олио е прекалено богато на омега 6 мастни киселини, а те действат възпалително и са много вредни за всеки, не само за децата).
4. Недостатъчно стимулиране към движение, макар че за затлъстелите деца важи това, че нямат енергия да се движат, затова нямат и желание, така че не е тяхна вината, че не се движат, не са просто мързеливи. Но родителите могат да правят опит да стимулират поне тези физически дейности, които децата харесват - каране на колело, по-чести разходки, игра навън и т.н., дори и да не искат да тренират някакъв спорт.

За мен най-важното е да не се дават много въглехидрати на децата - да се ограничат в максимална степен тестеното, захарта, картофите, оризът (така или иначе не носят нищо ценно и полезно за организма). За сладко да се дават само плодове, не в големи количества. За сметка на това да се набляга на наистина пълноценни и полезни храни, каквито са месото и рибата, яйцата, пълномаслените (!) млечни, маслото, зеленчуците. При мен точно това се оказа от значение. И моля, без броене на калории и без насаждане на вина у детето, както се случи при мен (казваха ми, макар и на шега, че трябва да отслабна, а после продължаваха да ми поднасят същата храна Rolling Eyes).

Като обща препоръка - гответе храната на детето, а не я купувайте. В максимална степен храната да е домашно приготвена, да няма купешки фиксове и миксове, да няма готови храни в кутии и пликчета. И най-добре родителите да дават пример, като самите те се хранят здравословно - нали разбирате, че не е добре само детето да бъде на отделен режим?

Последна редакция: пн, 04 юни 2012, 16:28 от Cioccolata

# 8
  • Мнения: 183
 съгласна съм, че ако у дома тези деца нямат подкрепа, трудно ще се получат нещата. Много вероятно е в училище да си купят един чипс, но и ако родителите им купуват такъв за вкъщи и после ги награждават за нещо в Макдонладс няма как да стане.
Според мен е много важно децата да не свързват похвалата или наградата с хапване, т.нар. черпене за щяло и не щяло. Ако искаме да ги поощрим за нещо по-добре да им вземем играка, да ги заведем на детския кт, отколкото в сладкарницата. Нека не им насаждаме, че храната е някокво положително изживяване, носещо някакво психическо удовлетворение.  Така има опасност в по-късна възраст всяка неудовлетвореност да компенсират с храна. храната е само, за да расте и живее организмът.

# 9
  • Мнения: 6 346
Така е, най-добре е изобщо да не се стига до затлъстяване, а още от началото детето да се храни правилно и да му се създават правилни навици. Ако у дома не се купуват десерти от магазина, а се прави по нещо здравословно от време на време или се ядат плодове, това ще бъде поведението, което ще възприеме детето. Купешките десерти са изключително вредни по ред причини - и хидрогенирани мазнини, и много захар, и химия... Според мен високомазнинното нисковъглехидратно хранене е идеално и за деца, не само за възрастни, защото именно от здравословни мазнини и достатъчно белтъчини има нужда детският организъм, а въглехидратите могат да идват от зеленчуци и от плодове, които са по-богати на полезни вещества от хляба, картофите и ориза, а в същото време не съдържат толкова много въглехидрати и не повишават толкова много кръвната захар и инсулина (това е основният механизъм на затлъстяването).

Още нещо: установено е, че деца, хранени с малко въглехидрати, т.е. предимно със зеленчуци, но за сметка на това с много месо, яйца, млечни, са и по-концентрирани (т.е. по-малко хиперактивни), и боледуват по-рядко.

# 10
  • Мнения: 1
Оу, да, това пък съвсем го бях забравила... Аз докато растях, в моя град нямаше Макдоналд'с - затова и едва на 19 години станах свидетел на феномена 5-годишно дете, което уговаря майка си да го води там, понеже направило еди какво си (постижение някакво). И ми беше много странно родител съзнателно да причини на детето си тая помия.
Обаче. Пак казвам, не виждам нищо лошо да заведеш чаветата на сладкарница за 1 юни, или просто така някоя неделя. Но си много права, че това категорично не трябва да се свързва с награда. Храната си е храна и толкова. Не бива да служи нито за утеха, нито за награда, нито за наказание. Моите родители никога не са имали такава практика (ама буквално никога, никога не ми е е случвало да ме "награждават" с храна) и в една по-зряла възраст все пак развих някаква форма на емоционално хранене, с която още се улавям чат-пат, че се боря. Мога само да си представям какво би било, ако и родителите ми го бяха насадили като начин на мислене.
Относно въглехидратите... аз нямам деца (все още), но не бих ги лишила от картофи, ориз, пълнозърнест хляб и прочее. Въглехидратите са нужни на мозъка и - поне според мен - са част от всяка балансирана диета. Всичко зависи от източниците им - една шоколадова вафла се отразява на инсулина различно от филийка пълнозърнест хляб. Аз имах един период, в който захарта ми падаше от нищото и почти съм припадала по софийските улици. И все си вземах някакъв шоколадов десерт или вафла, който закрепваше положението, докато додрапам до вкъщи и после пак ставаше зле, та трябваше да ям сериозно. И като казах на баща ми, който е лекар, той ми се накара и ми каза, че трябва да си взема пълнозърнести сухари, които да си нося винаги в пликче с мен, вместо да ям чиста захар, която ми вдига инсулина до небесата и веднага след това захарта ми пада отново.
Абе, ботъмлайн - дозата прави отровата, нали знаете? Важното е децата да не бъдат оставяни на самотек и да знаят кое е доброто за тях. Това, комбинирано с добрия родителски пример, би следвало да е достатъчно, за да ги научи да преценяват сами как да се хранят и "навън". Движението и водата се подразбират, аз затова нищо не писах за тях по-горе. Само дето аз съм прекарвала летата навън (всяка сутрин - на разходка; следобед след 16:00 - игра пред блока, докато се стъмни), а сега пред блоковете е празно и децата си "играят" във Фейса,  

# 11
  • Мнения: 6 365
Аз пазя малкия от напълняване, като го свиквам на вкусна храна. Не му забранявам шоколад, но веднъж на две седмици му взимам божествена шоколадова тортичка, която му задоволява вкуса.

Държа първо да изяде мръвките, след това филия- ако няма място, без филия. Оставям го да яде колкото иска от качествената храна, то си показва кога има периоди на бурен растеж.

Не забранявам - когато е тичал цял ден по поляни, може да яде захар от пакетчета. Ама не изяжда повече от три, щото знае, че има по-вкусна храна.

В дните, когато е преял с въглехидрати, много трудно се води и се кара.

Като беше малък, не съм давала храна за награда, не съм го забавлявала по време на хранене- научих го да яде концентрирано и да харесва самата храна.

Още от бременна ядях много месо, когато кърмих, също. Млякото ми от първите дни буквално миришеше на телешко варено. Сега малкият е луд по телешко варено. Поставям месцето в основата на храненето и липсва непрестанен рев за джънк фууд. Щом човек може да яде месо без проблем, останалото се нарежда.

# 12
  • Мнения: X
Имам няколко постинги за детското здраве и хранене
Ще се опитам да ги намеря и цитирам тук, че сега не ми се пише наново толкова много

# 13
  • Мнения: 6 346
Дикси, мозъкът има нужда от съвсем малко въглехидрати, а се чувства прекрасно от мазнини Wink Ако се ядат неограничено зеленчуци, а и плодове (при липса на затлъстяване) плюс млечни, те дават повече от достатъчно въглехидрати за всички нужди на организма.

За хипогликемията: огромна грешка (и на лекарите) е да се смята, че е необходим редовен прием на въглехидрати, за да се предотврати. Напротив, предотвратява се с поддържане на захарта в нормални граници, а това става с нисък прием на въглехидрати и висок на мазнини. Пълнозърнестият хляб повишава захарта точно колкото и белия, установено е. Действието му върху организма е по-лошо отколкото на чистата захар, защото гликемичният му индекс е по-висок Wink Освен това съдържа и голямо количество въглехидрати, не просто прекалено бързи, а това означава, че в кръвта едновременно се излива много глюкоза, тя вдига много захарта и инсулина, после те спадат рязко. И ето ти хипогликемия, дори при пълнозърнест хляб, защото характеристиките му са същите като на белия, разликата е минимална. Така че за всеки, който получава хипогликемия, включително за диабетиците, решението е да се консумират нисковъглехидратни храни с нисък гликемичен индекс, т.е. хем малко количество въглехидрати, хем се освобождават бавно - така захарта се поддържа в нормите, няма скокове и спадове и няма хипогликемия. А също няма и често пригладняване Wink Това е особено важно при децата.

# 14
  • Мнения: 1
Това и аз съм го чела, ама, както писах и по-горе, децата обикновено се доверяват безвъпросно на родителите си (още повече, когато имат и медицинска диплома и 30+ години стаж). Може и да е самовнушение, но от пълнозърнест хляб и банани, да речем, се чувствам много по-добре, отколкото от вафли и шоколад (не че не обичам сладко - много дори, просто не ми се отразява добре).
Иначе съм чела много за ВМ-НВД и принципите й ми звучат много логично, обаче на мен ми идва рестриктивна. Много обичам картофи и плодове, също и бобови (грах, царевица) и не се чувствам комфортно, когато се лишавам от тях, нито пък съм забелязала негативен ефект от консумирането им. За мен храната е нещо приятно и следва да е вкусно. Обожавам пържола със свежа салата или сметана и краставица, обаче не мога да живея основно на това (то може и да мога, ама не искам - омръзва ми и почват да ми се присънват пресни картофки с копър  Blush). Иначе съм съгласна с логиката на въпросното хранене, просто аз съм си сладокусно добиче и обичам да ми е вкусничко.

# 15
  • Мнения: X
не мога да намеря собствените си постинги по темата
освен един:

Цитат
тъй като детският/юношеският организъм още расте, не бих препоръчала да се спира някоя група храна
по-скоро качеството на храната е важно тук

месо, риба, яйца, птици - всички или само някои храни от тази група са важни  защото дават протеините

мазнините са супер важни за хормоналното равновесие, затова да не се изключват, но от течните да се използват само зехтин и то умерено, иначе за готвене само наситени като масло, гхи, мас, кокосово масло

въгл. са също важни, защото стимулират хормона на растежа при подрастващите
но с тях също така и трябва да се внимава, защото стимулират и растежа на ширина
 един плод на ден не би бил проблем
витамини и фибри се набавят чудесно и от зеленчуци

за тестените - да се избягват, но ако все пак се консумират, нека да са домашно правени и неповече от филия на хранене
сладкишите - същото, или никакви или няколко хапки домашни такива

разбира се всякакви купени полуготови храни е добре да се избягват

концентрираните млечни като кашкавали и сирена може да водят до секреция на инсулин и до напълняване, затова с тях трябва да се внимава също

da допълня:
никакви чипсове, купени сладкиши, купени тестени, газирани напитки
вкл и подсладените с подсладител, защото от него също се дига инсулиново ниво и се трупа сланина
това важи и за енергийните напитки, които твърде много деца в БГ консумират без мяра
освен подсладителя в тях, отделно има и много кофеин, който също дига ударно инсулина

хляба е добре да се замени с варени картофи
ако се консумира паста, да е само домашно приготвена и да е повече соса от пастата
палачинки напр - да са предимно яйца и съвсем малко брашно или брашното да се замени с кокосови стърготини или млени ядки

това засега
със сигурност пропускам доста
ако се присетя ще дописвам

да добавя към моя пост:
никакви изкуствени подправки, само сушени и/или замразени такива
особено внимателно да се гледа на купените да не съдържат мононатриев глутамат, защото предизвиква качване на инсулина до небето

Последна редакция: ср, 06 юни 2012, 09:47 от Анонимен

# 16
  • Мнения: 6 346
В един шведски блог преди малко видях, че е публикувана връзка към статия на южноафрикански професор за въглехидратите, има и за храненето при децата:

Children and carbs

The seventh point is that babies particularly should not be placed on high carbohydrate diets since the proper development of their brains (and facial structures) requires that the majority of their calories comes from fat and protein.  Yet many baby formulas are full of sugar and carbohydrate and cannot provide the proper nutrients for optimum development during childhood.

Similarly children who are obese already at a young age will most likely have CR and carbohydrate addiction and would benefit enormously by “banting”.   There is also growing interest that, at the other end of the age spectrum, the elderly brain (like mine) requires a high fat intake to protect it from the detrimental effects of aging.

Ето цялата статия: http://www.health24.com/fitness/Diet_Supplements/16-481-512,73175.asp

Всъщност за неразбиращите английски - накратко от мен: Особено бебетата не трябва да бъдат на високовъглехидратно хранене, защото мозъкът им се развива и имат нужда от мазнини и белтъчини. Много изкуствени бебешки храни са пълни с въглехидрати и захар и не могат да осигурят необходимите хранителни вещества.

При деца, които са затлъстели още от ранна възраст (както бях и аз Embarassed), Ноукс посочва, че вероятно имат устойчивост към въглехидратите и пристрастяване към тях, което означава риск от развитие на диабет. Затова е добре и те да се хранят по диетата на Бантинг (която е нисковъглехидратна). (Между другото има един американски ендокринолог, Робърт Лъстиг, който казва, че към 85% от затлъстелите деца са инсулиново резистентни, а при останалите има проблем в хипоталамуса, но това е сравнително рядко срещано, при повечето проблемът си е точно инсулинът, а това означава, че решението е нисковъглехидратно хранене.)

Последна редакция: вт, 05 юни 2012, 13:47 от Cioccolata

# 17
  • Мнения: 183
 Благодаря ви, страхотни неща сте намерили!!!

идеята за плачинки с кокос много ми хареса

# 18
  • Мнения: 6
Много интересни неща сте писали Hug

Аз само мога да добавя, по себе си съдя винаги съм била малко пълничка и има две неща, които са ми повлияли:
1. Хранене до последния залък и с десерт.
2. Смесването на много неща в едно хранене -всичко се дроби и се бута. Например боб с нарязан хляб и салам вътре.  Rolling Eyes А не съм била злоядо дете, обаче така са днешните баби и дядовци бутат докато не се изяде всичко.

Това,което правя по-различно е , че откакто започна да се храни сам не карам сина си да яде това или онова и му давам избор. Например слагам в една чиния зеленчуци,маслини, яйца и/или месо, хляб и той си взима каквото иска. Веднъж яде месо, друг път е вечерял филийка хляб и чаша мляко и друго не е искал. Не стигам до крайност наблюдавам какво яде, но не държа на всяка цена това или онова да се изяде. Случва се често сутрин да пие само мляко или да яде плод и после направо да обядва. Правя домашни бисквити и сладкиши и гледам да не яде сладко всеки ден.
 Останалото зависи от личния пример.

# 19
  • Мнения: X
Русалуна, да и аз смятам, че това е правилния подход с децата
но за съжаление вече затлъстелите деца са загубили онази детска способност да се ръководят от нуждите на тялото си както и чувството за ситост


да добавя към моя пост:
никакви изкуствени подправки, само сушени и/или замразени такива
особено внимателно да се гледа на купените да не съдържат мононатриев глутамат, защото предизвиква качване на инсулина до небето


и последно - даденото меню на първа стр е ужасно тежка диета за един подрастващ организъм
особено пълната липса на мазнини и многото малко протеини, което в дългосрочен план ще доведе до сериозни здравословни проблеми
иначе да, че него ще се отслабне рязко, но за сметка на здравето и психиката
да не говорим, че е и краткосрочно а после какво?

деца с такива проблеми имат нужда от дългосрочна стратегия, от режим, който да спазват цял живот
режим, който ще ги научи да слушат тялото си и да го променят според нуждите на тялото си
режим, от който ще може да се правят малки отклонения при специални поводи и после отново да се връщаш на него без проблем
иначе се завъртат в йойото и ... няма излизане от там или ако има е много трудно

да не забравяме и факта, че броя на мастните клетки расте до края на пубертета
после е постоянен цял живот
затова е добре този проблем да се хване и неутрализира навреме, докато мастните клетки са още малко на брой

Последна редакция: ср, 06 юни 2012, 09:54 от Анонимен

# 20
  • София
  • Мнения: 4 412
Интересна тема. Аз наблюдавам децата около нас откакто се е родила дъщеря ми. Ето какво видях - има малко деца изглежда с предразположеност. Познаваме се с едно дете с наднормено тегло още от бебе. На 1 годинка тежеше 20 кг., майката се опитваше да го храни нормално, но трябваше да му дава докато спре да плаче от глад. Жената определено беше загрижена и правеше опити с консултации по лекари да намери решение. Сега момичето е на 7 години, спортува активно, плува, но пак е доста едро.

Познавам още 2 деца на 7 години с доста наднормени килограми и може би е нещо свързано с психиката и физиологията. Едното дете като не го виждат родителите ходи и проси храна от децата. А другото намира всевъзможни начини да получи повече пари за лавката и си кува храна, а е казало че са за други неща.

Мисля си, че от 30 деца, които познавам само тези 3 имат изразени наднормени килограми. Но пък почти половината деца са застрашени от напълняване. Аз си мисля, че и детската градина оказва влиание - там настояват да си изяждат всичко и веднага слагат децата да спят. От групата на дъщеря ми от ДГ почти всички момичета имат кореми.

Ето едни препоръки за здравословно хранене - http://fnap.government.bg/UserFiles/File/Hranene-info/Preporyki_3-6_g.pdf . И физиологичните норми за хранене на населението базирани на Наредба 23 на МЗ

# 21
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Страхотна тема! У дома това е проблем номер 1 за разрешаване. Синковеца като беше по малкък си вървеше едър и на килограми и на височина. После в пубертета си отслабна и доста се издължи. Започна се едно залитане по фитнеса и сега стриктно следи какво хапва, колко тренита и въпросната мускулна маса/ най важната, за правене на впечатления/.
Номер 2- дъщерята винаги била с нормално тегло до  момента на преживяването на един инцидент преди първи клас. Там едно дълго лечение със сериозни лекарства доведе до леко покачване на килограми. Сега след като всичко отмина и навлизането в пубертета се започна едно следене от нейна страна на какво е правилно и какво количество трябва да се яде. Не я ограничавам, не я и спирам само давам насоки за това кое е правилно.

# 22
  • Vienna
  • Мнения: 261
Аз подкрепям мнението на Русалуна.
Намирам, че храната и навиците за хранене в първата година са много важни. Децата на тази възраст имат чувството и рефлексите... Като се наядат и не искат повече. Това в определени дни е след две лъжици, а в други след две купички ядене или съответното време на сучене. Кърменето също е важно. Освен това си знаят какво им се яде и това е обикновено това, от което се нуждаят. Моето растеше на "вълни": изведнъж почваше да яде много и след седмица и купувах нови дрехи.
Много мразя като гледам разни баби, включително и моята майка как отвличат вниманието на децата за да вкарат още една лъжица. Яденето е важно нещо. Ние сядаме на маса и се храним без самолет чета, телевизор и прочие.  Като се наядем правим други неща. Ядене по между другото ограничавам.

# 23
  • Мнения: 2 751
При мен, на детска зумба, идват доста деца с наднормено тегло
добре им се отразява, както всяко друго движение.
но най-важното е правилното хранене, разбира се
всякакви сладки неща, чипсове и подобни, газирано...всичко, което децата обичат трябва да се ограничи на минимум при деца с наднормено тегло
и повече ДОМАШНА ХРАНА-без подправки и консерванти
това съсипа според мен телата на поколението сега...
защото все по-малко майки готвят. с това обилно предлагане на храна навън-пици, дюнери...
все по-малко спорт, повече пред компютъра и с тези храни...
успех  Peace

# 24
  • Мнения: 1 522
Знам,че темата е стара но съдържа доста ценна информация и може да се окаже полезна не само на мен.
Имам момче на 6г. и половина,започна да качва повече килограми миналата година. Ограничих нещата и за изминалата 1 година е качил 1кг, обаче върви нисичък. Има периоди в които ми се струва,че детето буквално се "издува" ,това е нещото което не ми дава мира и се реших да потърся помощ от мед.лица.
 Заведох го в спортният диспансер,хората ни обърнаха голямо внимание. Измериха височината и го качиха на електронен кантар /не знам точното наименование на уреда/ от тези,които показват % мазнини,мускулна маса и т.н.
Детето е 115 см и тежеше 35 кг. мисля,че макс. за тази възраст теглото беше 29-30 кг. Казаха да ходи на гимнастика,по някаква програма 14 дни. Правят упражнения,бяга на пътека и на крос тренажор. Спрях всички, пици,мекици,сандвичи,бял хляб и т.н. По принцип детето не консумира сладки неща,не пие абсолютно никакви сокове и безалкохолни/това пък е абсурдно просто/ дори бих добавила,че със захарта е на минимума. Обаче яде страшно много кашкавал и сирене,а те са доста мазни. Детето ходи на предучилищна и там се хранят с храна от кетъринг  фирма. Дават сандвичи,кифли,локумки и кремове-нишестета. Искам да спре да яде там, но той иска с другите деца. Разбирам го,но нямам силата да променя менюто.


Приемам всякакви съвети,за да му помогна. Записахме го на спорт, 3-ри пъти седмично по час и половина.Ще опитам да го убедя да закусва вкъщи вместо в училище поредният сандвич.

# 25
  • Мнения: 376
Проверили ли сте му бъбреците? Понякога това "издуване" може да е от задържане на течности, да не може да изхвърли водата, която поема.

# 26
  • Мнения: 11 363
Говоря от собствено име - като дете, което бе пълно и като майка на дете, на което помогнах да отслабне.

Аз - хранена от строга баба с фигура на богиня. Брояха ми се хапките, правеха ми се забележки. Ядях толкова здравословно, че свят да ви се завие. Имам сетра - тя поднормена, аз дебела. Мразех храненето у дома, ставах все по-дебела и хляб и сладко знаех, че у дома се яде тайно. Те тайно от мен, а аз тайно от тях Simple Smile  С навлизането в пубертета оказах пълна и вече явна съпротива и липса на съдействие на техните опити да ме вталят. На 20 по идея на приятелка започнах строга диета, толкова се вживях в диетата, че станах анорексичка. Оживях. Обичам да ям - изпитвам удоволствие от това. Мразя плодове - винаги съм ги мразила. Обичам тестено и пържено. Здравословната храна ме кара да се чувствам гладна и ненахранила се. Това е равно на усещане да съм нещастна. Колко време умишлено се карате да сте нещастни?

Дедето ми е на 10. Напълня постепенно със започването на училище. Ходих на диетолози, водих я по стортове, правих изследване за храни, пусках тема тук и да ви кажа резултата бе, че я комплексирах. Готвех като луда, обяснявах и говорех как да се храни и какво да си купува в училище. Един ден трябваше да я заведа на зъболекар и отидох в междучасието да я взема и видях как яде сладко. Щом видя, че съм я видяла просто се ужаси!  Shocked Моето дете, което очаквам да ми споделя лични неща растейки се криеше от мен за да яде сладко, а после ме лъжеше какво си е купила. И за това виновна бях аз! Много се разстроих и осъзнах, че това е грешен път. Тя обича сладко, явно като мен изпитва удоволствие от него. Не иска плодове - така си гният в купата на масата. Детето ми иска шоколад и аз я лишавам от нещо любимо. Тя расте с мисълта, че може да изпита това удоволствие само ако не съм наоколо. Прочетох пак коментари на родители помогнали на децата си да отслабнат и направих собствен режим.

Отслабването не е сложно - това е контрол на инсулина. Значение има и какво и кога се яде.

Сутрин давам сандвич + зеленчук
Обед се яде доста добре - започва се с голяма и богата салата, супа или основно + десерт /обезателно!/
Лека следобедна закуска - ако си е у дома, а като е на училище каквото сама прецени.
Вечеря - пРотеин + голяма салата

Този начин на хранене е известен като хранителен режим на Пепе - принципа е до обяд се яде обилно. След 15 часа се спира приема на въглехидрати. Вечеря до 20 ч., която е от протеини. Преди всяко хранене се пие голяма чаша вода.

Детето НЯМА забрани и яде обилно. Каквото и е на душата и е любимо може да се хапне, но преди обед.

Но това не бе най-главното. Купихме си с баща и спортни екипи и започнахме всеки ден да ходим тримата на един стадион - ритане с баща си, тенис с мен, волейбол, бягане. Ходим заедно на плуване, на танци, на фитнес. Звучи много забавно, но НЕ Е!  ooooh! Отначало всички бяха ентусиазирани, но след месец два само любовта към детето и видимите резултати бяха причината да я влачим натам. Понякога умирам от притеснение защото знам колко неща ме чакат да свърша, но ходим. Целта е поне ЕДИН ЧАС ВСЕКИ ДЕН АКТИВНИ УПРАЖНЕНИЯ. Целта ми е да видя, че хубаво се е изпотила. Ако вашето дете не е алергично го водете на плуване всеки божи ден, но от другите спортове не мисля, че се натоварват достатъчно за 1 час.

За 6-8 месеца порастна с 4 см. и отслабна с 3,5 кг. Това реално си е огромно постижение.  bowuu

Сега малко се поотпуснахме с новата учебна година и нашата постоянна ангажираност и кантара пак тръгна нагоре, но ще се хванем в ръце. Това е начина по който помогнах на своето дете - без никакви ограничения да отслабне. Надявам се да съм направила по-лесен живота и в бъдеще.

# 27
  • Мнения: 2 495
Знаете,че има деца ,които още от малки са като прахосмукачки-непрекъснато нещо подхапват,нищо за ядене не остава незабелязано около тях,искат си,ядат колкото възрастните,крият се ,крадат храна и пари за храна,искат си храна от приятелчета,техните родители,казват че цял ден не са яли нищичко.Т.е -много трудна работа за някакъв ред при яденето.Аз мисля,че тези деца имат здравословен проблем,но когато родителите направят консултация със специалист,нищо не се открива.На такива деца родители и лекари са големи длъжници и техните проблеми се точат и задълбочават с годините.
Та,въпросът ми е знаете ли  за реални болести,хормонални нарушения и всичко от медицински произход,което има връзка с болестно  повишен апетит при малки деца,бебета включително.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Чудесна тема и много наболял проблем, според мен. По темата мога да кажа две неща от личен опит.
Първо от опита с моите деца. На всички е ясно, че боклуците са вредни. Но не всички знаят, че от консерванти, оцветители и прочее химикали се пълнее. Аз го установих с абсолютна сигурност. Децата ми не са пълни, даже напротив, но определено в края на лятото са с по-загладен косъм от края на зимата. През март-април вече са кожа и кости, което принципно им е нормалното състояние. Каква е разликата в храненето? В къщи ядат еднакво и зиме и лете - готвено, плодове, зеленчуци, мляко, старая се да е максимално чиста и здравословна храна. Не ходят на стол, носят си в училище. Разликата е в боклуците. Лятото всяка вечер сме на площадката, където повечето деца дъвчат по нещо и то рядко е ябълка. И понеже ми е трудно да се преборя съвсем, разрешавам ограничено количество боклуци, които не смятам за фатални - зайо байо, солети, по някоя близалка отвреме навреме, много рядко сладолед. Зимата не ходим на площадката и съответно не се сещат за боклуци изобщо от ноември до април. Смятала съм го - като калории зимата ядат повече и се движат по-малко. И отслабват. Факт. Наблюдавам го вече 4-5 години подред. Така че много внимавайте с химикалите в храната. Явно не само калориите имат значение.
И второто, което искам да кажа, като бивше пълно дете - вземайте мерки навреме! Не пренебрегвайте проблема с мисълта, че ще се реши от само себе си, че с израстването ще отслабне, че е нормално... Не е нормално едно дете да е пълно. В момента в който го забележите водете го веднага на лекар. На ендокринолог, на диетолог, на втори и трети, докато решите проблема. Защото е изключително сериозен. Наднорменото тегло в детството е присъда за цял живот. Не вземайки мерки обричате детето си цял живот да е дебело. Което от собствен опит мога да кажа, че е много тъжна работа. И то само защото уж интелигентните ми родители навремето не са ме завели навреме на лекар. Пълна съм от 7 год възраст, на лекар ме заведоха на 16 за пръв път.  ooooh! ooooh! ooooh! Баща ми непрекъснато ми повтаряше "Не яж" и с това се изчерпваше активността им по-въпроса. Което мисля за всички е ясно, е абсолютно безмислено да го кажеш на дете. Пък и на възрастен. Така че започвайте борбата с теглото навреме и не спирайте да се борите актимно докато не постигнете успех. Диети, спорт, личен пример, много обяснения.... всеки ще намери своя и за детето си начин. Но се борете. Не оставяйте децата си да бъдат дебели!

# 29
  • Мнения: X
Децата трябва да спортуват, а не да гладуват. Heart Eyes

# 30
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
И възрастните не трябва да гладуват. От глад само се пълнее. Но трябва да се хранят правилно и в разумно количество. Колкото и да спортуват, ако се хранят само с пици, чипс и морени поляти с кола, няма да отслабнат.

# 31
  • Мнения: 5 710
Аз не се сещам за пример за дете с наднормено тегло, което да има изградени здравословни навици у дома.

Това е истината. Най-важното е да се изграждат правилни навици на хранене и отношение към храната. + движението, начина на живот.

# 32
  • Мнения: X
Много деликатна темата - деца, подрастващи и храненето.
Много е трудно да възпиташ дете с правилно отношение към храната и тялото си.
Всеки опит за вмешателство  в хранителните навици, от които детето усеща "преса" има обратен ефект.
 Изпитах респект към усилията и старанието на Дорис. Но и мъничко тъга, когато фиксираш вниманието на детето върху това, че то е непълноценно, че не трябва да се храни със сладко...

 Може би си е до дете, до организъм, до обмяна на веществата, но не мога да си обясня, защо като дете съм била отгледана с шоколади. Татко вечно се прибираше с подарък шоколад в борсетата. Може би това беше начин шоколада да ми омръзне и да не ми прави впечатление.

 Не харесвам родители, които притесняват децата си чрез хранителните навици, карат ги да се чувстват непълноценни, забраняват им храни, наказват ги с храни и в крайна сметка формират невротично отношение у децата си към храненето и към телата им.

 Моето лично мнение е, че трябва да се намери спорт, който да вълнува детето и да му носи удоволствие, което да калява духа му.

Последна редакция: ср, 07 окт 2015, 23:19 от Анонимен

# 33
  • Мнения: 5 710
От спорт не се отслабва. Отслабва се от смяна на хранителния режим.
Спортът е нужна, пре-нужна добавка изграждаща личността и тн. Но яде ли се вредно и лошо няма да има никакъв ефект. 

Препоръчвам ви филма FedUp (2014) на Кейти Къриг- там тези въпроси са доста аргументирано разгледани.

Едно дете спокойно може да вкара 3-4 хил. калории до 11 ч. от въглехидрати под разни форми (от чипс през баницата на баба до 1-2 газирани напитки). Срещу това спорт не е открит.

# 34
  • Мнения: 54 474
От спорт не се отслабва. Отслабва се от смяна на хранителния режим.
Спортът е нужна, пре-нужна добавка изграждаща личността и тн. Но яде ли се вредно и лошо няма да има никакъв ефект. 

Препоръчвам ви филма FedUp (2014) на Кейти Къриг- там тези въпроси са доста аргументирано разгледани.

Едно дете спокойно може да вкара 3-4 хил. калории до 11 ч. от въглехидрати под разни форми (от чипс през баницата на баба до 1-2 газирани напитки). Срещу това спорт не е открит.

+ 1000! Peace
Никакъв спорт не може да елиминира вредната храна и големите количества!

Хвърлям поглед в една бебешка отчетна тема.
Недоумявам как едно 4 месечно бебе може да тежи 7+ кг??? #Crazy
И не само, а майката е горда с това, какво голямо бебе има!?
Дава ли си сметка тази жена каква вреда нанася на детето си?
На една година ще е 20, сигурно?
Ми то вече е потенциален диабетик!


 Не харесвам родители, които притесняват децата си чрез хранителните навици, карат ги да се чувстват непълноценни, забраняват им храни, наказват ги с храни и в крайна сметка формират невротично отношение у децата си към храненето и към телата им.

За мен са крайно безотговрни родители, които виждат, че детето им има склонност към пълнеене и позволяват чипсове, дюнери, пици и други от сорта.
Виждала съм затлъстели деца, излизащи от магазин, с чипс в ръка! Twisted Evil
Идвало ми е да набия родителите! smile3515

# 35
  • Мнения: X
И какво ще стане като забраниш на детето  СИ да излиза с чипс от магазина пред теб?
Ще го провокираш да лъже, да се крие да яде още повече и да е нервно и разтревожено.

# 36
  • Мнения: 54 474
Няма да купя чипс. Peace
И не съм купувала.
Не съм враг на детето си.
У нас чипсове не се консумират.
Не казвам, че тя не е опитвала, знам че е невъзможно за деца в училищна възраст.
Но личният пример е много важен.

# 37
  • Мнения: X
Не осъждам твоята теза, но със забраната да се консумира чипс, с това, че няма да се купи чипс, ще се реши ли проблемът с наднорменото тегло. Heart Eyes

Последна редакция: ср, 07 окт 2015, 21:35 от Анонимен

# 38
  • Мнения: 1 817
DeVa®, къде намеси пък ти бебетата? Моето също тежеше 7.400 кг на четири месеца. Но се роди 4+ и до този момент е бил само на адаптирано мляко. Не зная с какво въпросното бебе, което ти е направило впечатление се храни, но този пример не е много удачен, защото не е нещо ненормално на тази възраст бебето да е толкова. Просто в следващите месеци расте много по-бавно!

# 39
  • Мнения: 54 474
На 4 месеца 7+ кг са много. Има деца на годинка по толкова. Което пък е малко.
Родено е 3 кг това бебе и е на кърма.
Моето дете е недоносено. По грешка на ЛЛ наддаде 2 кг за 1 месец след изписването. Shocked
Добре, че беше неонатологът, да ми даде съвет, задържах дозата на АМ, докато влезе в норма.

Не осъждам твоята теза, но със забраната да се консумира чипс, с това, че няма да се купи чипс, ще се реши ли проблемът с наднорменото тегло. Heart Eyes

Той няма да е само чипса.
Цялостното хранене е объркано. Дебел се става от много ядене, на неподходяща храна.
Идеята ми е, че ако моето дете има проблем с кг, ще следя от малко да не злоупотребява с храна и няма да купувам очевидно вредна такава.

# 40
  • Мнения: 266
Бебе.на.диета.не.може.да.се,подложи.и.не.е.гаранция.за.затлъстяло.дете.
Моят.син.на.2.мес.тежеше.6,100кг.Роден.3,350кг.
Изцяло.на.кърма,без.добавки,хранен.на.3часа.Виждах,че.е.дебел.и.че.качва.много.
В.момента.на.5,5год.е.17,5кг.,а,до.мин.година.беше.изключително.слаб.Не.че.сега.е.дебел.

# 41
  • Мнения: 11 363
Това с бебетата и килограмите е нелепо  Crazy Бебето на 4 месеца е яло колкото е трябвало, мама не му е дробила чипс в млякото.

Но да се върна на подрастващите. Реално неправилното хранене е едната крайност, а прекалената здравословно хранене другата. Майки залитащи по двете крайности са ми еднакво неприятни - немърливи и вманиачени. Само дето тия със здравословното са по-досадни и поучителни съдници ...

# 42
  • Мнения: 1 040
Във форума всички са против джънка, а почти на всяко дете над 1 годинка му е връчен
пакет Зайо Байо или някакви вафли, само за да стои кротко в количката!
От този период майката оформя вкуса на детето, и понеже е много лесно и удобно да
купиш нещо  пакетирано, е чудно после защо детето не обича ябълки.

# 43
  • Мнения: 54 474
Моето дете се запозна със зрънчовците много късно, след като се научи да чете и разбра, че има играчки в тях. Wink

Дорис, хич не е нелепо това с бебетата.
Не е нужно постоянно да виси на гърдата на майка си, нали?
Има си норми и повече от кг на месец е риск от рахит.
Бебето не трябва да наддава толкова.
Аз имам доверие на специалисти, а не на майки, вманиачени на тема кърмене.

# 44
  • Мнения: 376
Моят е роден 4,300 кг и наддаваше по около 800 г на месец в първите месеци. Ето ти 7+ на 4 месеца и не мисля, че е наддавал с чаак толкова много. После забави наддаването, имало е месеци, в които не е качвал изобщо.
Ако е на 5 години и наддава по 800 г на месец - да, ще се притесня. Там вече е друго. Аз също съм на мнение, че за да затлъстее детето, трябва храненето му да е било неподходящо за неговия метаболизъм, и то за продължителен период от време.

# 45
  • Плевен
  • Мнения: 1 615
Вижда се от тук пишещите колко са кърмили!Не можеш да накараш бебе да яде насила от гърда!Няма начин просто.Може да засуче,но няма да суче достатъчно,че да "слезе"кърмата.Докато при хранене от шише,бебетата масово се натискат насила да изпият "млякото"до последната капка за да не се хвърли в канала.Там е много по-лесно да се прехрани бебе.И това,че на 4 месеца тежало 7 килограма,за мен не е драма.Ако е родено +4 кила,и наддава по над килограм за месец,това колко прави на 4 месеца?Или предлагата да се държи гладно,за да влезе в нормите на ЛЛ и на следващият месец  ще има"кърмата ми спря".Не виждате ли колко бебета се кърмят?Масова психоза е в последно време всяка да се оплаква,че "няма кърма".Според мен,главния проблем при затлъстяването е,че децата още от раждането си са на изкуствена храна.Следва захранването с купешките храни,които за мен са нездравословни.Не може едно бебе цяла година да го храните само с консерви,защото бурканчетата са това-консерви.Аз не бих се хранила цяла година така,та какво остава за едно бебе,което се развива и му трябват свежи витамини,не синтетичните наблъскани в бурканче стояло 2 години по прашасалите рафтове в магазина.Следва хранене от ДК,и после столовете и лафките във училищата,наблъскани с тестени закуски,безалкохолни и енергийни напитки.Тук масово всички са против джънка,но по площадките картинката е друга.На децата са им наблъскани снаксове,солети,пасти в ръцете за да могат майките им да се наприказват спокойно,а децата да мируват в количките.Децата не се движат,всички из парковете пристигат с колите си до кафето(събота и неделя),децата са с колелета които се бутат от родителя,коли на акумулатори,носени и т.н.Няма свободно тичащи деца.В кафето се купуват сокчета в кутия,кренвиршки за обед,няма почти деца по пързалките и катерушките,почти всички хрупат опаковани храни и гледат зомбирано в таблета.Моето дете няма и 4 години а вече ходи по 7 километра когато сме на разходка.Колко от вас,пишещите тук могат да изминат такова разстояние?Колко от вас ходят да спортуват?не платено из фитнесите,то не означава че нямащите финансова възможност няма да могат да спортуват.Едни маратонки и бягаш из парка,не е скъпо.Има начин,но хората ги мързи просто.

# 46
  • София
  • Мнения: 2 995
Вижда се ти колко си хранила от шише Simple Smile
Няма начин да накараш бебе да изпие повече, отколкото му се пие.

И в 7-те килограма при 4-месечно не виждам проблем. Абсолютно си влиза в здравословните норми: 5,500 - 8,500.

# 47
  • Мнения: X
Бебетата растат много бързо, не е коректно да коментираме бебета по отношение  наднормено тегло.

# 48
  • Мнения: 1 817
Бебетата растат много бързо, не е коректно да коментираме бебета по отношение  наднормено тегло.

И на мен ми е интересно как се стигна до тук и какво общо имат бебетата, които е трудно да накараш да пият повече, отколкото имат нужда, със проблема на подрастващите с килограмите? Но все пак нямаше как да мине без бунта на кърмачките... Tired

# 49
  • София
  • Мнения: 1 103
  Пълните деца от моето обкръжение, които познавам със сигурност знам, че са кърмени. Но и наблюдавам още нещо в тези семейства - храната е основен начин за общуване между членовете на семейството. Някак около пазаруването, приготвянето и консумирането на храна се върти цялото ежедневие. Разходки, игра, забавления се случват за кратко само ако остане време от тези дейности и то не всеки ден. Освен това децата непрекъснато биват хвалени, как си изяждат всичко и нямат претенции към храната. Обаче в малкото случаи, когато попаднат на детската площадка сякаш не знаят, какво да правят там и ако видят, че някой нещо яде моментално се лепват и започват да просят храна.
 

Последна редакция: чт, 08 окт 2015, 12:22 от miramar

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Петен, по повод мнението ти за кърменето и АМ, само едно ще ти кажа. Аз съм кърмена до 2 год възраст, не съм хранена с вредна храна като дете (тогава почти нямаше такава) и съм дебела от 7 год възраст. Брат ми и моите деца не са кърмени никога (нямах кърма и нищо не можа да помогне да дойде) и са кльощави и тримата.
С което не искам да кажа, че от кърмата се пълнее, а от АМ не. Нито обратното. Просто не е това причината и няма връзка според мен. И да - не можеш да накараш бебе да пие от шише повече от колкото иска.

# 51
  • Мнения: 1 522
Не мисля,че бебетата и кърменето имат място в тази тема.
Моето дете е семейно обременено от към напълняване и ,като плюс за да е розова картината се оказа че антихестаминовите препарати, които до преди 20 дни приемаше непрекъснато изострят силно апетита. Детето не е ходило на ясла,започна направо на градина на 4 години. До миналата година година не сме имали такива проблеми,докато не започна да прави  бронхоспазми биене на урбазон и т.н. От 10 дни е на гимнастика,всеки ден по 1 час и три пъти седмично е на карате. Направихме и хранителен режим,резултата е -1,500 от теглото и факта че детето прояде неща които го караха да повръща от отвращение.
Факт е ,че на децата им липсва движение. Факт е и,че премахването на училищните столове /поне според мен/ не донесе нищо добро.
Ето цитат от фейсбук групата на синът ми,където родителите се информираме за неща покрай групата.
Днес добро меню имат децата! Сандвич 🍔, спагети 🍝, пица 🍕
😕
както се досещате не само аз бях недоволна. Под такива менюта стоят подписите на "инструктор диетично хранене" ooooh!

# 52
  • Мнения: X
Ето нещо интересно: Бенто - японският обяд.
3 части въглехидрати, 2 части плодове и зеленчуци, 1 част белтъчини, но липсват мазни храни и рафинирана захар.

http://bnt.bg/part-of-show/bento-yaponskiyat-obyad-za-vtalyavane

# 53
  • Мнения: 54 474
Съмнявам се някой да се втали с въглехидрати. Crazy

# 54
  • Варна
  • Мнения: 758
Дъщеря ми си е "тантуреста" по рождение.
Шоколад опита като стана на две. Свекърва ми не разбираше какво толкова се тръшкам и и даваше зад гърба ми, щото било полезно за сърцето.
"Дебела" стана след като на около 4 години една зима беше постоянно болна, на разни витамини, аериуси и т.н. Отделно изкара повече от половината боледувания при майка ми, където няма никакъв контрол (май се е случвало да изпива и по 1 литър сок за един ден, при норма вкъщи максимум 1 чаша на ден и то не всеки ден).
Водила съм я на изследвания, предписаха ни диета, която да задържи килограмите на едно ниво. Главните промени бяха в режима, а не в количеството или вида на храната. Докато го спазваме, наистина не качва килограми. Лятото не ни се получава.

Аз на младини изяждах огромни количества храна (закуска - бурканче кисело мляко с 2-3 лъжици захар и 4 сегашни филии хляб; обяд - 2 пържени яйца, 1-2 изпържени картофа, ако има и пиперче и някое саламче и поне 2 филии хляб, следобедна закуска от половин хляб препечени филийки с кутийка майонеза, някакви салами, кашкавали и нещо сладичко, а ако няма сладичко директно захар върху филията; вечеря - след 21 ч., преяждане с каквото там има).
Движение след 8 клас - граничещо с нулево.
Резултатът?
На 16 г., при височина от 173 см. бях 50 кг.
Там някъде започнах да пия лекарства за анемия и качих 12-13 кг., 7-8- години по-късно пих противозачатъчни и качих още 10, последните 10 ги качих като замених гофретите с трици с хляб от пекарната... това дето навремето го ядях за един ден, сигурно сега го ям за три а съм 80 кг. - та мисълта ми е -
най-ядящите хора, които познавам обикновено са клечави.

Дъщеря ми, която вече е на 9 г. и на която нарочно не давах много пари за у-ще, (до III кл. по 30 ст. на ден) за да не си купува глупости пита защо трябва да яде в стола, а клечавите А, Б и В могат всеки ден да ядат дюнери и никога не ръфат ябълки като нея, а само чипсове и кубети.
Ами не искам да я карам да се чувства като извънземно и да я е страх да ми признава, че и тя си е купила кубети. Качихме и дневните на левче. Предпочитам доволна пухкавела, отколкото изнервена и изтормозена такава, която смята, че дори и родителите и не я харесват такава, каквато е.

А всъщност започнах да пиша, защото се ядосах на някои от нещата, които прочетох малко по-нагоре. Най-обичам да ми дават съвети хора, които не са се сблъсквали с даден проблем, убедени са, че това е само и единствено тяхна заслуга и са готови да ръсят квалификации насам и натам.

# 55
  • Мнения: 11 363
Ами не искам да я карам да се чувства като извънземно и да я е страх да ми признава, че и тя си е купила кубети. Качихме и дневните на левче. Предпочитам доволна пухкавела, отколкото изнервена и изтормозена такава, която смята, че дори и родителите и не я харесват такава, каквато е.

А всъщност започнах да пиша, защото се ядосах на някои от нещата, които прочетох малко по-нагоре. Най-обичам да ми дават съвети хора, които не са се сблъсквали с даден проблем, убедени са, че това е само и единствено тяхна заслуга и са готови да ръсят квалификации насам и натам.

Дай да ти стисна ръката  Hug Няма да те разберат хората, за които е написано, но те разбирам напълно и съм съгласна с всяка дума.

Предпочитам дъщеря ми да я науча да се харесва ВСЯКАК отколкото да я уча как на всяка цена трябва да е слаба и критична към всяка хапка. Да си слаб не означава, че си по-щастлив, а напоследък опита ми покзва, че не означава и че си по-здрав.


# 56
  • Мнения: 54 474
За по-здрав е относително дали е вярно, има и други фактори.
Но за по-добре изглеждащ, спор няма!
Аз не бих учила дъщеря ми да се харесва всякак,  абсурд! Naughty
Значи да ѝ мисля злото, не само във здравословно отношение.

# 57
  • Мнения: 11 363
Но за по-добре изглеждащ, спор няма!

Има, има спор.  Laughing Ела питай моя мъж дали да съм слаба или заобленка  Wink
Личния ми живот през годините също показва, че като съм заоблена дама с пищни форми се радвам на двойно повече мъжко внимание. Но страничното мнение няма никакво значение, важното е човек да се харесва и да е щастлив. Но нека пак не изместваме темата в друга посока.

# 58
  • София
  • Мнения: 1 103
Но за по-добре изглеждащ, спор няма!

Има, има спор.  Laughing Ела питай моя мъж дали да съм слаба или заобленка  Wink
Личния ми живот през годините също показва, че като съм заоблена дама с пищни форми се радвам на двойно повече мъжко внимание. Но страничното мнение няма никакво значение, важното е човек да се харесва и да е щастлив. Но нека пак не изместваме темата в друга посока.

  И аз забелязвам, че в някои семейства заоблените фигури се ценят повече. Имам познато семейство с две дъщери - по-голямата от малка е спортна натура, многа подвижна и не прекалява с храната, а по-малката, която е на 6 вече е доста заоблена и не обича да се движи много много. За мое огромно учудване голямата е нарочена за черната овца - вечно и се натяква, че не се храни достатъчно и е много слаба, което не е вярно. Детето си изглежда съвсем добре, но на фона на сестра си наистина изглежда по-фина.

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Но страничното мнение няма никакво значение, важното е човек да се харесва и да е щастлив.

Страничното мнение през пубертета и младостта има огромно значение според мен. И някак си ми се струва много трудно човек да се харесва, ако никой друг не го харесва. Аз поне никога не съм успявала да го постигна. А още по-трудно е да си щастлив, ако не се харесваш и другите не те харесват. Аз също не бих учила децата "да се харесват всякак". Човек живее в общество и ако иска обществото да го приема добре трябва да се съобразява с наложените в обществото модели и разбирания. В нашето общество в днешно време е наложено, че да си слаб е красиво, да си дебел е грозно. Това е положението. Независимо дали ни харесва или не. И от собствен опит, ще ви кажа, че разликата в отношението на околните е огромна. Била съм дебела през целия си съзнателен живот, с изключение на един период от 4 год. Съвсем различно е - самочувствие, отношение към себе си, отношение към околните, тяхното към теб, поведение, всичко е различно. И е по-хубаво когато си слаб. Това е положението. Естествено говоря за истинското наднормено тегло и затлъстяване. Да си леко пухкав е ясно, че не е фатално, нито е проблем.

# 60
  • Мнения: X
Аз се зачудих нещо, изчитайки няколко мнения тук ...

Така както майките тормозят децата си, че трябва да изглеждат добре и слаби, а те са подрастващи и в тялото  им стават много динамични промени.
..дали по същия начин тези тормозени деца, малтретират и другарчетата си или съучениците си ?

 Не се ли създават така насилници? newsm78

# 61
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не. Създават се комплексари. Не е работата да го тормозиш. А с много обяснения, с добра воля, съчувствие и подкрепа да го убедиш, че трябва да се бори с килограмите, след което да му съдействаш и подкрепяш през цялото време, докато трае борбата. Понякога това означава да промениш навиците на цялото семейство. А не да му викаш "не яж, дебел си" пък в къщи винаги да има кола и сладки.  ooooh!

# 62
  • Мнения: 11 363
Била съм дебела, пухкава, слаба, много слаба и плашещо слаба /38кг./170 см./  Crazy  Във всяка от тези фази имаше хора, които ми казваха какво ОЩЕ трябва да се направи и таива, които ме харесваха точно така.
Тогава се появи човек, който ме научи как да се харесвам и приемам точно таква каквато съм и чак тогава бях щастлива, а това нямаше нищо общо с килограмите.

Човек живее в общество и ако иска обществото да го приема добре трябва да се съобразява с наложените в обществото модели и разбирания.

В момента са на мода големите изкуствени гърди и джуки като п***и, махането на ребра и ринопластики. Така де обществото го изиства като модел за красота. До къде ще слуша обществото?

# 63
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
В момента са на мода големите изкуствени гърди и джуки като п***и, махането на ребра и ринопластики. Така де обществото го изиства като модел за красота. До къде ще слуша обществото?
В едни определени среди са модерни, не в цялото общество. И има разлика между "модерно в момента" и "обществено приет принцип, устойчив във времето".

# 64
  • София
  • Мнения: 1 103
В момента са на мода големите изкуствени гърди и джуки като п***и, махането на ребра и ринопластики. Така де обществото го изиства като модел за красота. До къде ще слуша обществото?

 Глупости, това е на мода само в някои среди. Докато добрия и здравословен външен вид винаги ще е на мода. Съгласна съм със  savina_33, че на хората с наднормено тегло се гледа по различен начин. Има един малък процент жени обаче, на които някак им отива да са закръглени (на първо четене се сещам за Лиляна Павлова и Милица Гладнишка примерно). Въпрос на ген, на излъчване може би, но и при тях премине ли се определена граница вече биха влезнали в друга категория.

# 65
  • Мнения: 11 363
В едни определени среди са модерни, не в цялото общество. И има разлика между "модерно в момента" и "обществено приет принцип, устойчив във времето".

Изкуствените гърди са модерни и приети за "подобрение" през последните 20 години. За същия този период обществото промени представите си за красиво женско тяло поне 3 пъти. За косата, очите, стъпалата, ноктите и т.н. също обществото има изиствания и предтстави за красота - но човек не бива да е роб на обществените стериотипи, а да бъде ИНДИВИДУАЛНОСТ. Да цени и харесва, това което има е за мен правилния подход на възпитание.

# 66
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Наистина всичко е въпрос на доза и степен. Да, важно е да си индивидуалност, но в рамките на общоприетото. Примерно - има стотици форми, дължини и цветове на маникюра, но вярвам ще се съгласите, че дълги, изпочупени и черни от мръсотия нокти никога няма да са модерни и да се харесват. Същото е и с теглото. Никога няма да е модерно и да се харесва да си 150 кг, или да си видимо дебело дете. Пак казвам - не говорим за леко закръглените и пухкави хора.

# 67
  • Мнения: 54 474
Опасявам се, че и тук ще стане като в Щатите и Канада, да се приема, че да си дебел е нормално, просто защото вече масово хората са дебели... ooooh!
Преди хората с наднормено тегло бяха малко, особено пък деца.
В нашия клас имахме само едно пълно момче, даже не беше и толкова дебело, но пак му се подиграваха! Викаха му Паржо - от пържола. Crazy
Не го казвам за да изразя одобрение, а защото преди хората имаха чувство за естетика и дебелите не бяха приети добре.
Сега този усет за естетика липсва. Tired Tired
Заради измислената толерантност.
Да не би да са много красиви тези пластични корекции?
Нищо подобно!
Нооо...Модата диктува! Naughty

Съгласна съм изцяло със Савина! Peace

# 68
  • Мнения: 1 817
Това че дебелите не са приети добре само говори за манталитета на слабите! Децата са деца, те не ги мислят нещата. Лошото е, че възрастните приемат някого по това дали е дебел или слаб, дали си е надул гърдите или, или... Ако дете на 10 е дебело и родителите се опитат да го ограничат и не могат, именно защото е дете, не означава, че би трябвало да бъде прието зле от обществото, защото това дебело дете, може да излезе пич та дрънка, като стане на...25 примерно. Като бях на 13 имах двама познати. Много бяха вървежни, а сега са развалини. Дебели, отпуснати пияници, на нищо не приличащи. А са на по 30 години! По-важното в случая не е измислената естетика за...деца, а това родителите да се опитат да им осигурят качествена жива храна, която не носи само празни калории, колкото и трудно да е в днешно време! И по-важното е да се опитаме да научим децата си да ценят стойностните неща в живота, а не да гледат с повърхностно око на нещата!  Wink Tired

# 69
  • Мнения: 54 474
Да имаш добър външен вид е много стойностно нещо.
Освен това е много по-трудно да си слаб, отколкото дебел.
Ако беше обратното нямаше да ги има всичките диети и програми за отслабване.
Трябва да си дисциплиниран и да имаш воля.
Това също са много стойностни неща.

# 70
  • Мнения: 1 817
Дева, говорим за деца!!!
На тях е трудно да се обясни кое е стойностно и как да не ядат дюнери, когато Пешо и Драган ядат по три! Според мен темата е създадена, за да се обсъжда проблема, който набира скорост в последните години и да се дадат ценни съвети на родителите на такива деца, вместо всеки, който пише да изразява мнение колко грозно е да си дебел! Аз поне не видях някой да е написал, че е красиво! Бях пухкаво дете и въпреки опитите на майка ми да ме вразумява с храната, за мен беше важно, че останалите ядат хамбургери и много и се дразнех, че все ми опяваше да не ям хляб. Сега съм на 28 и нещата са ми бистри, но тогава не бяха. Мислех, че Пена и Кичка просто имат мега бърз метаболизъм, а аз съм наказана от Господ и не исках да гладувам, като така или иначе щях да съм дебела! За това говоря тук. Как да се създаде правилно мислене в едно дете, а не да му се опява колко е дебело и нелицеприятно!

# 71
  • Мнения: 266
Аз си мисля, че ако у детето е изграден, възпитан вкус към здравословната храна , то няма често да посяга към боклуците.

# 72
  • Мнения: 11 363
Аз си мисля, че ако у детето е изграден, възпитан вкус към здравословната храна , то няма често да посяга към боклуците.


Но не си права. Хората вменяват вина на пълните - ядели много, не спортували, че са лениви, родителите на пълните деца ги хранели неправилно. Често това е много далеко от истината. Пълните деца са хранени не по зле от тези, които ти смяташ, че ядат здравословна храна.

 DeVa®, говориш така сякаш ако децата ти напълнеят и откажат да отслабнат защото се чувстват добре така, то ти ще се откажеш от тях.  Crazy За мен няма по-смешно нещо от фокусираните върху перфектния си външен вид хора.

# 73
  • Мнения: 266
Аз си мисля, че ако у детето е изграден, възпитан вкус към здравословната храна , то няма често да посяга към боклуците.


Но не си права. Хората вменяват вина на пълните - ядели много, не спортували, че са лениви, родителите на пълните деца ги хранели неправилно. Често това е много далеко от истината. Пълните деца са хранени не по зле от тези, които ти смяташ, че ядат здравословна храна.

 DeVa®, говориш така сякаш ако децата ти напълнеят и откажат да отслабнат защото се чувстват добре така, то ти ще се откажеш от тях.  Crazy За мен няма по-смешно нещо от фокусираните върху перфектния си външен вид хора.
Сигурна съм, че това което изброяваш е основния проблем на повечето хора с наднормено тегло.
Има и изключения, разбира се. Генетична предразположеност, хормонални проблеми и т.н.
Здравословната храна и тя е доста относителна, но пък да позволиш на детето си ежедневно да яде пици,дюнери и подобни също е безумно.
А да се вменява вина на дете е повече от абсурдно.

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
И още нещо, което много родители забравят - личният пример е изключително важен в случая. Ако майката никога не е яла вафла или чипс пред детето си, ако отделя време и сили да му приготвя балансиран обяд за училище, ако в къщи се               
  пазарува и готви правилно, много по-малко вероятно е детето да започне да се храни с джънк.

# 75
  • Мнения: 266
И още нещо, което много родители забравят - личният пример е изключително важен в случая. Ако майката никога не е яла вафла или чипс пред детето си, ако отделя време и сили да му приготвя балансиран обяд за училище, ако в къщи се               
  пазарува и готви правилно, много по-малко вероятно е детето да започне да се храни с джънк.
Споделям мнението ти.

# 76
  • Мнения: X
Точно децата на такива родители обичат да си си хапват скришно много джънк, защото им се струва нещо мега-яко, тъй като сякаш е забранено!
  Под формата на шега ще вметна - на лошите готвачки децата винаги са кльощави, сякаш примрели от глад. Wink

# 77
  • Мнения: 11 363
Точно децата на такива родители обичат да си си хапват скришно много джънк, защото им се струва нещо мега-яко, тъй като сякаш е забранено!
  Под формата на шега ще вметна - на лошите готвачки децата винаги са кльощави, сякаш примрели от глад. Wink


Хахаха  Много хубаво казано Peace

И да не забравяме, че често деца хранени от едни и същи родители са с различно тегло - слабо и пълно дете. Това как ще обясните?

# 78
  • Мнения: X
И, верно!
Ами за едното дете майката готви повече кексове и мекици, а за другото, което е по-слабо го е оставяла на самотек, вафли, джънк, квото намери  е яло и оставено на свобода не са му формирали невротично отношение към храната. newsm78

# 79
  • Мнения: 2 495
Познавам деца ,едното кльощаво,другото дудичка-вижда се много добре как са "взели"съответните гени-майка доста пълна,баща като клечка.Момичета са  с малка разлика-т.е хранени са еднакво.

# 80
  • Мнения: 54 474
Познавам деца ,едното кльощаво,другото дудичка-вижда се много добре как са "взели"съответните гени-майка доста пълна,баща като клечка.Момичета са  с малка разлика-т.е хранени са еднакво.

Моите племенници са така.
Момчета са.
Големият е слаб като баща си, малкият е като майка си, пухкавелко.
Много ми се сърдят, като им казвам, че трябва да го ограничават. Той бил дете и не трябвало. Shocked
Яде по 5-6 филии хляб, на едно ядене! Shocked Shocked Shocked
Отделно се е научил да меси, той вече е 8 клас, прави разни тестени истории, абе у тях тестото е на почит.
Е, това ОК ли е като родителско поведение? Thinking
Да добавя, че вече има високо кръвно и два пъти припада в час по физическо! ooooh!
Дори ЛЛ не може да ги убеди, че детето трябва да се ограничава и да се движи! А той е мързелив и не му се мърда даже!

Кой питаше дали ще се откажа от детето си, ако е дебело?
Няма, но ще бъда много нещастна! Tired
Слава Богу, че моята дъщеря навреме осъзна нещата и сама си промени храненето.
Тя не ме е видяла да ям дюнер, пица, дори хляб не ям от 6 години.
Чипсове не купувам, единствено шоколад обичам Heart Eyes, тя също. Peace
Имаше залитане по джънка, малко на инат, все пак е в пубертета и трябва да оспорва моя авторитет Mr. Green, но от пролетта сама спря тези неща!
Сега е много горда и доволна, че отслабна доста, въпреки, че не е имала излишни кг.

# 81
  • Мнения: 10 547
Вие наистина ли мислите, че само храната е в основата на наднорменото тегло при когото и да било- дете, мъж, жена?

# 82
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
В никакъв случай не е само храната. Има значение гена, движението, други заболявания и т.н. Но храната е в основата. Може много да подпомогне или да затрудни процеса на напълняване или отслабване.
А различните деца на една майка - това че майката готви еднакво не значи че децата ядат еднакво. Аз бях като прахосмукачка, а брат ми нямаше сила на света, която да му вкара нещо в устата. Резултатът е ясен.

# 83
  • Мнения: 11 363
А различните деца на една майка - това че майката готви еднакво не значи че децата ядат еднакво.

Не, не е това причината. Обикновено слабите хора ядат даже повече.
Сетра ми като дойде на гости изяжда седмичното количество хляб на семейството. И си е клечо.
И тъй като не намирам нищо градивно в приказки ама моето дете, ама моята сестра ... обобщавам мнението си.

Проблем с килограмите имат не децата, които не се хранят правилно /сами или от родителите/ , а тези на които генно им е заложено. Именно на тези деца родителите трбва да помогнат. Помощта не се състои в ограничаване на храната и вменяване на чувство за вина, а чрез естествено забързване на метаболизма, контрол на инсулина/ и увеличаване на разхода на енергия /спорта реално пак оказва влияние върху метаболизма и инсулина/. Много просто на думи и трудно за изпълнение.  Peace

# 84
  • Мнения: 54 474
Това за инсулина е много вярно и страшно важно, но малко хора го знаят.
Дори лекарите, имам предвид ЛЛ, не го следят превантивно.

# 85
  • Мнения: X
Наднорменото тегло често е лампичка за нещо в организма или психиката на детето. Heart Eyes
Като дете винаги съм защитавала пухчовците в училище, в компанията, в работата. Смея да твърдя, че често това са най-точните, преданите приятели, истински ценните хора. Hug

# 86
  • Мнения: 12
Четох, четох.......обичайните неща, почти всичко се върти около навиците за хранене. За гени, костна структура и етц. почти нищо май не видях
Какво да правим майките с пухкави деца, ЗЛОЯДИ, извинете ме за големите букви, които поради пристъпи като малки са били на урбазон, не продължително време, но през няколко месеца по курс, като вземе да се души, облива в студена пот и не може да диша. Мисля само една майка прочетох с подобен проблем.
Синът ми е такова дете, злояд и пухкав, не дебел, но си има съвсем ясно изразено коремче, на 9 години е 40 кг. Педиатърката, детски енодкринолог, последния път като го водих преди месеци каза - оооо, вие сте дебели и ми дръпна една лекция как съм го гонела с лъжицата да го натъпча. Е само дето не обърнах бюрото върху нея! Първо, че беше пред детето, второ - че ме обвини как съм го тъпчела, при положение, че аз се моля да изяде нещо и трето - лекар моля ти се, ендокринолог, сякаш не помни като ми изписваше антихистамините!
Та така, синът ми е злояд, става и излиза от стаята, когато се яде плод и зеленчук, казвал ми е "мамо, не ме целувай, миришеш ми на ябълки"!!!!!
Как да храня такова дете и да е здравословно? Слагала съм му течни витамини върху пицата, който ще да вярва.
Ходи 2 години и кусур на карате, влачих го против волята му, нали, да спортува. Ами не мръдна изобщо нито на килограми, нито на полезни навици, до деня, в който треньора излезе от залата докато се преобличаха децата и изрева високо и ясно, как шкембето му било като папийонка. И там не стъпих повече, тръгна на тенис на маса, харесваше му много, треньора започна да ходи зад гърба ми да  му повтаря, че има корем. Обясних като човек, че детето е злоядо и т.н., да си спести коментарите, онзи отиде на другия ден да му обясни как трябвало да яде по половин паница!!! И там не се показах повече, водих го на плуване, ами то тук където живея има един басейн и то е отворен само лятото. Ходене пеша - добре, винаги когато имам възможност, тук вече идва характера на синчето, което си е откровено мързеливо. Ама какво от това, познавам и други мързеливи деца, които ядат джънк и готвено, и какво ли не, и са слаби, та чак кльощави.

Какво да правим ние с такива деца, та да ги гледаме здравословно, м?
Не искам да става невротик, не искам да расте комплексиран, но аз каквото и да се опитвам, минават хора след мен и опропастяват всичко.
Не мога да си тъпча детето насила, аз бях злоядо дете, въпреки че признавам, ядях повече неща отколкото той сега, никога, ама никога не бих принудила детето си да яде нещо, което не иска, за мен това не е вариант, да го тъпча, да крещя, а той да ме мрази.

И какво да направят такива като мен?
Опитвам да говоря, да давам личен пример, и какво? Не ми се получава, поне засега, със сигурност....

# 87
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Проклетница, кажи малко по-подробно какво и колко яде и какво не яде детето ти? Дай едно примерно дневно меню да помислим заедно.  newsm78

# 88
  • Мнения: 12
ами вчера например е изял 2 понички и една баничка със сирене на бела
и е пил мляко, една чаша с какао и една без
и това е
да, нездравословно, и въпреки това доста малко

така е от около 2 - годишен, преди това ядеше всичко, хранех го от кухня (моля който няма какво полезно да каже, да ми спести лекцията как съм го опропастила като не е ял домашно приготвена храна, за информация, още като бебе плюеше сока от моркови и ябълки), готвеха между другото много добре, спаначена супа, рибка, картофче, абе всичко ядеше
и просто спря в един момент
и мина на солети и хляб, къде препечен, къде на попара със сирене
правила съм какво ли не - да режа краставичките и сиренето като цветенца, листенца, плодовете във формички каквито позволяват, та дано изяде нещо - тц, НЕ!!!
До някое време поне банан хапваше, после и това спря, в яслата и градината най-редовно му оставяха плодовете за закуска в шкафчето.
до едно време хапваше пилешка супа и тараторче, и това спря да яде
от време на време яде макарони със сирене, готвено - чудо да направя, не мога да го сговоря да яде, а пак повтарям - за мен принудата не е вариант, в никой случай
в къщи се купуват достатъчно плодове и зеленчуци, вярно, плодовете си ги ям основно аз, но с баща му не сядаме на маса без салата, и то голяма
Готви се, рядко се яде суха храна, и все пак, както вече писах - със сина ми не ми се получава отникъде ....
на училище естествено яде боклуци, не мога да го спра, а не го и преследвам, полза никаква, ще почне да се крие и да ме лъже, кетъринга също не е по-добър
питала съм - добре, защо можеш да опиташ новия вид кубети примерно, но не щеш да опиташ праскова например, обръща се и казва - мирише ми лошо
е какво да направя??
чувствам се крайно безпомощна и откачам, когато прочета че в основата на всичко били здравословните навици за хранене
ами като не яде???? да го оставя дори и без боклуци за ядене?
и това е ставало, в пристъпите ми на отчаяние, и като ми каза - ами аз мога и да не ям.....и ми мина много бързо желанието за налагане......

# 89
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 752
И аз четох, четох и ми идват на ум традиционалните отговори за проблема детско свръхтегло - гени и неподходящо хранене. Децата не могат да избират какво да ядат. Родителите правят избора на тяхно място. И много често, майки, които са много добри готвачки,готвят толкова много неща, че могат да нахранят не само техните хайвани, ами цял пансион дечица. Явно тези майки си имат техните си проблеми и комплекси, които избиват в приготвяне на храна в прекалени количества.
Разбира се, има и изключения.
Мина ми през главата и една друга мисъл. Да има хора,които ядат тестени и сладко без видимо да променят теглото си и да изглеждат здрави. Това продължава обаче само до едно определно време. После идва сметката за плащане, в смисъл започват здравословните проблеми.
Малко грубо звучи коментара, че майки, които са лоши готвачки имат кльощави деца. Да останем в границите на добрият тон Hug Praynig

# 90
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 752
Проклетница, писали сме заедно. Наистина е доста странно това поведение Thinking А с доктор консултирали ли сте се? Пишеш, че му миришат лошо плодовете?!
И аз като малка бях много злояда. Тежах малко над 14кг на 7 години. Не знам колко гастроскопии ми правеха на месец. С оанзи гадната каша. После, като порастнах всичко се оправи. Дали проблемът не е свързан с фаза на ратсежа?! И по-късно да го израсте?! Не ми идва нищо коснтруктивно на ум Thinking
Ох, извини ме Praynig Виждам сега в предишният ти пост, пишеш, че сте били на ендокриноложка.

# 91
  • Мнения: 12
ами не, педиатърката му е ендокриноложка
не бих отишла при нея, вече съм предубедена, че й е професионално отношението
не съм го водила специално за това, защото не мога да се пречупя да му лепна диагноза болестно състояние
здрав е, не се разболява често, профилактичните му изследвания са в норма
просто.......такова ми е детето
не че не се притеснявам, нямаше да съм му майка, ако не се, но продължавам да опитвам с врънкане да идва с мен на дъъъъъъълги разходки и от време на време периодичносе пробвам да го придумам да опита да хапне нещо от "нашата" храна
та той и сладолед не яде да му се не види!!!
и въпреки всичко не е слаб, ама пък може ли всички да са еднакви

# 92
  • Мнения: X
Проклетница, в нашата фамилия маше също такова (бебе)дете с  неопределени  задушавания/недостиг на въздух/"астматични пристъпи" и на урбазон. Детето беше пухкаво и в последствие с наднормено тегло.
Липсата на компетентност лекарите оправдаваха с астматичен пристъп и блъскаха урбазон.
След години се изясни алергия - към мед, аналгетици, бобови и т.н.
След това се установи инсулинова резистентност и проблема с наднорменото тегло беше разгадан.

Последна редакция: пн, 12 окт 2015, 16:19 от Анонимен

# 93
  • Мнения: 12
той няма пристъпи от години вече, бяха докъм 4-годишната му възраст
има алергичен ринит, не астма, пролетта и лятото си ходи със запушен нос, но дотам, нищо повече
както казах - не мога да се пречупя да сложа диагноза на детето си и да започна да го влача по доктори, и да го натикам в омагьосания кръг, от който излизане няма
по-горе съм писала как реагира детски ендокринолог, която го познава откак се е родил
аз знам как да го храня, въпроса е, че не яде

# 94
  • Мнения: 11 363
Проклетница, разбирам те прекрасно, но виждам, че правиш грешките които правех аз. Затова макар да да съм убедена, че няма да ти допадне това, която ще напиша ще ти го кажа. Опитай да не приемаш отчаяно-гневно нещата.

Първо - Трябва да е ясно, че ти си родителя и ти водиш. Ти си този, който води с храненето, обличането и поведението. Родител, който иска добро бъдеще за детето си не може да се води по неговите интереси и желания на 100%. След 10 години на него ще му е много кеф да взема наркотици и ти какво ще правиш? Ами иска детенцето, нека му даваме пари! Разбирам те, че има съпротива, но това не е бебе. Той вече е голям и разбира. Може да се говори с него. Моята дъщеря също се тръшкаше какво не ядяла, но се оказа алергична към ВСИЧКО което обича! Шоколад ли? Обожава го, само на него може да живее, но вече знае, че няма как. Обясних и правилата - кое какво е /протеин или белтък/ и количеството протеини, въглехидрати и зеленчуци които дневно да консумира и я оставих тя да си избере какво да е дневно. Седнахме и по нейно желание направихме режим, който консултирах с диетолог. И ако мислиш, че само на теб ти е трудно - алергична е към 70% от белтъците, яде 5 неща, а за преодоляването на хранителна алергия е много важно да има разнообразие в храненето. Не мис е сърди, но помисли - ако на 9 не успяваш да го накараш да се храни що годе правилно, то на 15 ще си го изтървала за много по-сериозни неща.
Второ - прекалената опека, която налагаш не е в негова полза. В следващите години децата ежедневно ще му се присмиват, че е дебел. Нима можеш да го изключиш от училище? Нима ще набиеш момичетата, които ще отхвърлят ухажването му защото е с наднормени килограми? Ами подигравките по улицата и боя дето го чака? Мисля, че след като е харесвал спорта, на който ходи не е трябвало да го отписваш макар треньорите да не са били такива, каквито на теб ти се иска. Може да не ти допадат, но все пак са били добронамерени. Научи го как да приема нещата и как да се справя с емоциите, а не го дръж под стъклен похлупак.
Трето - Поничка, баничка Бела? ... Дори и въглехидрати да са това е неприемливо като храна за 9 годишно дете. Като е баница ще е домашна. Като е тестено то ще е качествено и без консерванти.

Разбери ме правилно, не искам да те критикувам. Разбирам че сега се надига гняв в теб и че мислиш, че нищо не разбирам, че не осъзнавам как си безсилна. НО ОТ СОБСТВЕН ОПИТ ТИ КАЗВАМ - не е така! Ти не се бориш за килограмите на детето си, а за живота му. Храниш го, учиш го, за да живее не до 40 години и да умре от инфаркт, а да живее поне до 70 години. Отговори си сама с този начин на хранене колко здраве му даваш и колко ще издържи? Значи няма предаване, нали?

# 95
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Проклетница, мога да кажа някои неща по поставения проблем, ще бъда директна с цел да свършим работа, в никакъв случай не с лошо чувство, дано не се разсърдиш, че ми се струва, че си доста чувствителна на тази тема. Първо детето ти не е злоядо, а капризно. Злоядо дете значи да не яде нищо. Да избереш баничка пред ябълка е каприз, но 90% от хората, на които им дадат такъв избор ще изберат баничката. Естествено. Опитай да не даваш избор просто. Казал че може да не яде, ама я го пробвай да видим колко ще устиска. Или все пак ще хапне салата. Доброволно умряло от глад дете няма. Докато му даваш избор винаги ще избира поничката. Просто спри да купуваш такива неща.
И второ по-важно. Струва ми се като че искаш да се скриеш и да се правиш че няма проблем. Сърдиш се на хората, които ти посочват проблема, не го водиш на лекар, за да не му сложат диагноза...  newsm78 Какво като му сложат диагноза? Това ще промени ли с нещо детето ти? Няма. Лекарите не са някаква секта. Според мен задължително изследвайте инсулина. Вкусът му към храната много ми прилича на инсулинова резистентност.
Детето си е твое и ти решаваш. Но ще ти кажа едно. Аз съм дебела от 7 год възраст. Колкото и да обичам родителите си, никога няма да им простя, че ме заведоха на лекар чак на 16! Никога! Това е най-лошото нещо, което са ми причинили. Това промени до голяма степен, да не кажа провали, живота ми.

# 96
  • Мнения: 12
не се сърдя, не сме деца
опитвала съм да го оставя гладен, наистина
пак не яде ябълка или салата, ще вземе една филийка хляб и това ще е
опитвала съм се да му дам просто парченце плод, да опита, зверчето взе да се дави и аха, да повърне
много рядко хапва месо, пилешко, бяло
разбира се, че не съм се отказала да се боря, просто явно ми идва в повече нежеланието да го принуждавам и ползата за него

и, Савина, точно заради глупавата му лекарка реагирам така, ако беше подходила професионално и казала, абе дай да ти дам направление да видим има ли нещо с това дете, нямаше да гъкна, а щях да ида и да го направя

# 97
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Съгласна съм, но като не ти харесва един лекар отиваш при друг, а не лишаваш детето си от медицинска помощ.

# 98
  • Мнения: X
Мога да предложа игрови модел за справяне със ситуацията, че детето не харесва примерно зеленчуци или плод.
Нека детето се почувства творец към собствената си храна.
Ако може по някакъв начин да му се привлече вниманието към професията шеф-готвач, да погледне нещо кратко и  помпозно по телевизия или клипче за това как има мъже(жени), които са като вълшебници в кухнята сред храната и на каква почит и уважение е професията им.
 След това нека сам избере продукти за салатк(плодова/зеленчукова)  и сам я измайстори, дори за вечерята на мама и тате.
 Ще видиш, колко горд ще се почувства след като изядете цялата салата и го похвалите, че трябва пак да направи, и как ще промени отношението си. Heart Eyes

# 99
  • Мнения: 11 363
Най-трудното е че детето не съдейства, а точно обратното - държи се сякаш го наказваме и че сме ужасни родители Sad Много е трудно.

Проклетница, опитай по начина по-който аз действам. При първите свалени килограми и похвали от странични хора детето се надъхва и все повече се вслушва в съветите за храненето и за движението.

Лично аз използвах случая, когато самта тя ми каза, че не иска да е най-пълното дете в класа. Подиграха и се и явно го е приела тежко. Започнахме да спортуваме семейно - баща и аз се редувахме, да я държим в движение, да се изпотява и много да бяга. Започнахме дружно да мислим за храни и хранене. Оставях я да решава какво да ядем и как да го приготвим. Поиска да ядем сьомга - а аз мразя риба, но готвя всяка седмица. Още първия месец много се стегна. Резултати в килограми имаше след 3 месеца!!! За да се свали стомахчето трябва да има много бягане и плуване. Не се отчайвай - действай упорито стъпка по стъпка. После е много хубаво като околните ти шепнат колко е отслабнал и издължен! Прегръщам те  Hug

# 100
  • Мнения: X
Аз никога не казвам направо на  дете, че е отслабнало.
Казвам му, че се е издължил, пораснал, възмъжал, че е станала същинска дама, (ако е момиченце), че няма нищо бебешко вече... и т.н.

Последна редакция: пн, 12 окт 2015, 19:53 от Анонимен

# 101
  • Мнения: 12
Разбира се, че ще послушам всички, той ми е дете, искам да е здрав и жизнен, как иначе
Ще започнем заедно да готвим, да подреждаме, тази вечер ако не иска да яде с нас, ще си стои гладен
ще намеря и някакъв вариант за спорт, въпреки, че сега е и зима, но все нещо ще излезе, фехтовка или нещо от сорта
аз хич не се отказвам лесно, нито пък мисля, че съм направила всичко възможно, просто ми идва в повече, като прочета, че всичко било от храненето
не е съвсем, но е прекалено широка и разнообразна темата, че да тръгна да философствам, а и няма смисъл
ще пасирам зеленчуци, плодове на сокове, на каши, т.е. ще започна целия цирк отначало, къде вече сигурно три пъти съм вдигала ръце и по някое време пак го почвам
все ще се получи, по един или друг начин


Дорис, Савина, благодаря много!!! bouquet

п.п. Дорис, точно така е - държи се, все едно съм най-голямата чума на света и каканиже повече и от свекърва - ти си ме родила за да ме храниш с гадни неща, ама добре, ще се тъпча докато повърна, нека да не ми е хубаво и т.н., манипулатор от класа, не е да му се връзвам, но понякога вярно човек вдига ръце

# 102
  • Мнения: 266
Разбира се, че ще послушам всички, той ми е дете, искам да е здрав и жизнен, как иначе
Ще започнем заедно да готвим, да подреждаме, тази вечер ако не иска да яде с нас, ще си стои гладен
ще намеря и някакъв вариант за спорт, въпреки, че сега е и зима, но все нещо ще излезе, фехтовка или нещо от сорта
аз хич не се отказвам лесно, нито пък мисля, че съм направила всичко възможно, просто ми идва в повече, като прочета, че всичко било от храненето
не е съвсем, но е прекалено широка и разнообразна темата, че да тръгна да философствам, а и няма смисъл
ще пасирам зеленчуци, плодове на сокове, на каши, т.е. ще започна целия цирк отначало, къде вече сигурно три пъти съм вдигала ръце и по някое време пак го почвам
все ще се получи, по един или друг начин


Дорис, Савина, благодаря много!!! bouquet

п.п. Дорис, точно така е - държи се, все едно съм най-голямата чума на света и каканиже повече и от свекърва - ти си ме родила за да ме храниш с гадни неща, ама добре, ще се тъпча докато повърна, нека да не ми е хубаво и т.н., манипулатор от класа, не е да му се връзвам, но понякога вярно човек вдига ръце
Много ми е познато това с храненето.И при нас нещата бяха долу-горе по същия начин.До 2 год. добре и от там на сетне едно по едно започна да отказва различни храни.В един момент всичко беше гадно. Но пък моя отслабна драстично- той просто не искаше да яде.Не,че иска вафлата пред ябълката.Не искаше нищо."Захранвах" го втори път. Две лъжици супа, парченце ябълка, морков, месце. Има възможност да избира , но по зададено от мен меню. Сега яде има-няма 10 манджи и супи.Още е на 5 и достъп до лавка няма, та ми е по-лесно. Знае, че храна от пакетче не купувам,но той и не иска. Правя компромис за чипс и някоя бонбона от време на време, но се яде след вечеря.
Моят е с астма и сме минали през урбазона и антихистамините. Помислих,че ще му се отвори апетит..Вятър.
Но все пак се научи, че трябва да се яде. Няма друг вариант. Тъпкала съм с лъжицата и виждах как му се повръща, и е повръщал. Разбра,че е по-гадно да повръщаш, от колкото да ядеш.Колко съм обяснявала и говорила.
Не се отчайвай, ще намериш и вашия вариант. Вдигаш ръце, после пак ги пускаш и почваш отново.Няма друг начин.Той е голям и разбира.
А  манипулациите му хич не ги чувай. Моят си търси майка, която няма да го кара да яде.

# 103
  • Мнения: 54 474
Проклетница, и аз мисля, че детето ти е капризно, а не злоядо.
Злоядите отказват всякаква храна.
Твоето яде само предпочитани. Naughty
Аз не бих му дала избор.
Как ще купувам понички и баници за пълно дете??? Shocked Shocked Shocked
Ще стои гладно, докато разбере, че такава храна просто няма.

Също да кажа, че ми направи лошо впечатление, че все търсиш вина в хората, които го подиграват, че е дебело. И ги избягваш.
Не можеш да го изолираш от света, просто потърси начин да намали кг.
Тогава никой няма да го подиграва.

# 104
  • Мнения: 2 127
Като бивше злоядо дете, и аз се присъединявам към мнението, че детето е капризно.
Първо, какво значи това "не водя детето, за да не му лепнат диагноза", напротив, по-добре е ако има такава, то тя да се знае и да се вземат адекватни мерки. Нали си даваш сметка, че наднорменото тегло води до високо кръвно налягане, проблеми със ставите, висок холестерол и диабет? Ти това ли искаш за детето си? Кое за теб е по-страшно?
Второ, 2 понички, баничка и прясно мляко не са много като количество, но са много като калории за дете, което избягва движението по всякакъв начин. Да не говорим за всичката захар, транс мазнини и консерванти, с които са наблъскани въпросните "благинки".
Трето, отново се присъединявам, че след като има проблем с килограмите, то такива храни въобще не бива да влизат вкъщи. Ама нямало да яде нищо. Пробвай ден-два, пък да видим дали доброволно ще умре от глад.

Детето трябва да има избор какво да яде, обаче. Тези приказки как, ако му се дава избор какво да яде ще доведат до това на 15 да си избира наркотиците, съжалявам, ама са смехотворни. Както казах, бях злояда, майка ми винаги питаше какво да сготви за следващия ден (понеже ядях 3-4 готвени неща, които чопках по 1 час), т.е. какво да ям съм избирала аз, никога не съм чувала репликата "ще ядеш каквото има, или ще стоиш гладна". Учудващо, с днешна дата даже в районното не са ме прибирали.

# 105
  • Мнения: 8
Четох, четох.......обичайните неща, почти всичко се върти около навиците за хранене. За гени, костна структура и етц. почти нищо май не видях
Какво да правим майките с пухкави деца, ЗЛОЯДИ, извинете ме за големите букви, които поради пристъпи като малки са били на урбазон, не продължително време, но през няколко месеца по курс, като вземе да се души, облива в студена пот и не може да диша. Мисля само една майка прочетох с подобен проблем.
Синът ми е такова дете, злояд и пухкав, не дебел, но си има съвсем ясно изразено коремче, на 9 години е 40 кг. Педиатърката, детски енодкринолог, последния път като го водих преди месеци каза - оооо, вие сте дебели и ми дръпна една лекция как съм го гонела с лъжицата да го натъпча. Е само дето не обърнах бюрото върху нея! Първо, че беше пред детето, второ - че ме обвини как съм го тъпчела, при положение, че аз се моля да изяде нещо и трето - лекар моля ти се, ендокринолог, сякаш не помни като ми изписваше антихистамините!
Та така, синът ми е злояд, става и излиза от стаята, когато се яде плод и зеленчук, казвал ми е "мамо, не ме целувай, миришеш ми на ябълки"!!!!!
Как да храня такова дете и да е здравословно? Слагала съм му течни витамини върху пицата, който ще да вярва.
Ходи 2 години и кусур на карате, влачих го против волята му, нали, да спортува. Ами не мръдна изобщо нито на килограми, нито на полезни навици, до деня, в който треньора излезе от залата докато се преобличаха децата и изрева високо и ясно, как шкембето му било като папийонка. И там не стъпих повече, тръгна на тенис на маса, харесваше му много, треньора започна да ходи зад гърба ми да  му повтаря, че има корем. Обясних като човек, че детето е злоядо и т.н., да си спести коментарите, онзи отиде на другия ден да му обясни как трябвало да яде по половин паница!!! И там не се показах повече, водих го на плуване, ами то тук където живея има един басейн и то е отворен само лятото. Ходене пеша - добре, винаги когато имам възможност, тук вече идва характера на синчето, което си е откровено мързеливо. Ама какво от това, познавам и други мързеливи деца, които ядат джънк и готвено, и какво ли не, и са слаби, та чак кльощави.

Какво да правим ние с такива деца, та да ги гледаме здравословно, м?
Не искам да става невротик, не искам да расте комплексиран, но аз каквото и да се опитвам, минават хора след мен и опропастяват всичко.
Не мога да си тъпча детето насила, аз бях злоядо дете, въпреки че признавам, ядях повече неща отколкото той сега, никога, ама никога не бих принудила детето си да яде нещо, което не иска, за мен това не е вариант, да го тъпча, да крещя, а той да ме мрази.

И какво да направят такива като мен?
Опитвам да говоря, да давам личен пример, и какво? Не ми се получава, поне засега, със сигурност....

Случайно попаднах на тази тема и намерих толкова болезнено познати неща...

Проклетница, имам дъщеря, която беше на преднизонон заради алергично/дихателни проблеми.  Точно като сина ти е злояда с много силно чувство за обоняние.  Всичко и мирише.  Водила съм я на лекари и на терапевти за хранене в Щатите, където живеем.  Терапевтите за хранене (feeding therapy) ни помогнаха да разширим броя на храните, които яде и създадоха положително отношение към храната.  Ако има в България, опитай.  Дъщеря ни яде някои зеленчуци и плодове.  Слаба е, дребничка на ръст, с нормален BMI, но се движи много.  

Мъжът ми изисква от нея да ходи по минимум 5 часа на седмица на спорт или танци.  Сама си избира точно какво ще прави - в момента е на футбол, плуване и степ.  

Аз имам уговорка с нея, че тя ще опитва едно малко залче от всяка храна, а аз никога няма да я насилвам да яде неща, които не и харесват.  Съгласява се да хапне залък и от храни, които и миришат, но след това обикновено не ги яде.  В редки случаи си иска втори залък.  Аз винаги си държа на думата и не я насилвам въпреки, че това ми е коствало огромни разправии с бабите...

Разбрали сме се, че поне веднъж на ден ще яде месо и зеленчуци.  Единствените меса, които яде са пилешки и рибени хапки, принцеси с телешка кайма и бъргери.  Гледам вкъщи винаги да имам пилешки гърди или кайма и и приготвям на нея отделно вечеря...  За щастие яде краставица, маруля, царевица, моркови.  Не ми позволява да смесвам зеленчуците обаче, защото краставицата започвала да и мирише на морков и т.н.  Обикновено слагам всяка храна отделно.  На вечеря сервирам пред нея първо зеленчуци, след това протеин и след това въглехидрати, които са печени, варени картофи, кафяв ориз или пълно зърнена паста.  Бял хляб яде рядко, защото аз купувам само пълно зърнен.  

От готвените манджи яде само 3-4, ако са направени почти без сол и подправки.  ММ и аз ги имаме за безвкусни, но тя ги яде така и ние си добавяме сол.  

Ако мога да ти помогна с нещо, пиши и успех на детето.  Промените са бавни и изискват много постоянство, но не се отказвай.







# 106
  • Мнения: 12
Благодаря на всички за мненията
мисля, че успях да си взема неща, които ще са ми полезни
и разбира се, продължаваме, отказване няма

п.п. само по отношение на това, че щом като не мога да го затворя в къщи, и не съм можела да се сърдя на хората, които му се подиграват, това не мога да го подмина току-така. Аз не се сърдя на никого! Но това за мен е липса на възпитание и още по-пълна липса на педагогически подход. Тук не става въпрос децата да го подиграват, не съм чула, нито той се е оплаквал, той не е и толкова пълен, колкото явно съм ви оставила с такова впечатление, тук става въпрос за треньори, при които съм го завела да го учат на спорт и дисциплина. Кое е по-правилно? Да се подиграваш на едно 6-7-8- годишно дете, че има корем или да го натовариш повече????? Ами не мога да се примирявам с такова отношение, аз съм сравнително образован и доста разумен човек, не ме мързи да полагам усилие, бях писала че повече от 2 години го водих на карате ПРОТИВ волята му, защото мислех, че бойния спорт ще му даде дисциплина, увереност, значително физическо натоварване. Значи, не е като да нямам инат и постоянство. Но простотия и подобни методи на "вкарване в пътя" чрез присмех и унижение - е, не. От децата и околните може и да не мога да го спася, но поне треньор и лекар мога да му избера.

# 107
  • Мнения: 11 363
Тук става въпрос за треньори, при които съм го завела да го учат на спорт и дисциплина

А бе големи са тъпанари понякога  ooooh! А най-вероятно и въпросните господа никак не са снажни, макар да са спортисти. То човек ако можеше да реагира правилно на момента можеше да ги натикаш .... да не казвам къде, с подигравки, но се афектира всеки при подобна простащина.

# 108
  • Мнения: X
Мога да предложа още един съвет, когато детето не иска да яде зеленчук или плод. Вместо да го насилваш опитай да му кажеш, ти няма да ядеш домат, забранявам ти да ядеш домат, той е само за нас с баща ти,ако детето с течение на времето започне да проявява интерес към доматите, родителят трябва да знае, че проблемът детето да не яде домати и да не ги харесва е в него и в грешния  родителски подход на натиск.

# 109
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 752
Много интерсни предложения! Мисля, че ще са полезни на доста родители. Аз се присъединявам към правенето на храната интересна и необходима, под формата на игра, приготвяне на обяда си сам(надявам се няма да е в състояние да си прави банички или понички chef). А защо не и вечеря за всички от семейството. Повече отговорност и култура към храната и за какво точно служи. Не само за удоволствие от вкуса, а и като гориво за тялото.

# 110
  • Варна
  • Мнения: 758
Нещо ми се коментират причините поради които едни са слаби а други дебели.
Нито разните размисли и страсти от последните страници.
Интересно ми е какво трябва да се прави ако едното дете е злоядо и трябва да вършиш чудеса, за да хапне нещо, а другото иска да изяде целия свят и трябва да му обясняваш как трябва да се ограничава. Защото здравословното си е здравословно, а количеството си е количество.
Идвали са приятелки на дъщеря ми вкъщи. Кльощави такива. Сипвам еднакво. Кльощавата изяжда половината и иска и втора филия хляб за останалото. Дъщеря ми и казва "мама не дава втори филии".
Какво трябваше да направя за да съм форумоудобна? Да оставя кльощавата гладна? Или да дам на нея и да откажа на дъщеря ми?
И тази и другата кльощава, която често идва вкъщи ядат доста вафли, снаксове, шоколади (често и точно преди ядене), вечерят в 21-22 ч. и т.н. Третата, която идва по-рядко - също. като кажа, че не може сега да се яде сладко, защото след 15 мин. ще обядваме, ме гледат като извънземна и все пак си изяждат каквото са си наумили (дъщеря ми си гледа жално и си трае).
За сравнение - вкъщи се вечеря в 18-19 ч. (ако е втора смяна към 19,30 ч.) Вафли, бисквити и шоколади има когато ги донесат баба и или някой гост. В шкафа все още стоят някакви от началото на лятото. По-често се нападат от приятелките и. Кексове/сладкиши правя три-четири пъти годишно и тя не ги яде, защото все са с някакви плодове. Сокове купувам по изключение. Не разрешавам по повече от чаша на ден.

А сега да премина към това, заради което тръгнах да пиша Simple Smile

Дъщеря ми беше злояда (или ако повече ви харесва - капризна) като малка - някъде до към 3-4 годишна.

Още от тогава, а и досега прилагам един метод, който сигурно е измислен отдавна и си има официално име, но аз си го доразвих сама покрай начина по който майка ми ме научи да ям разни неща и го наричаме "Дозата гадост".

Всеки път, когато ядем нещо, което е решила че не яде, тя трябва да опита едно парченце.
Наричаме го "дозата гадост", защото не се опитвам предварително да и обяснявам коооолко вкусно и полезно и коооолко много ще и хареса. Напротив. Казвам "Знам, че не искаш и че сигурно няма да ти хареса, но не ме интересува. Това е дозата гадост, която тябва да преглътнеш, после яж каквото си искаш" или "Да, това и аз не го харесвам, ето също ще хапна парченце" (така и двете проядохме сьомга  Laughing ). Дори и да не прави ужасяващи физиономии и да не се опитва да преглъща въпросната "гадост" не я карам/моля да яде втора или трета хапка.
Ако вчера гадостта е била печена тиквичка и днес пак има печена тиквичка и още нещо, дозата гадост ще е е другото нещо. Понякога между гадостите минава и месец-два. Първите няколко пъти не го давам самостоятелно, а да речем мноооого малко парченце с хапка хляб (или с нещо друго, което маскира или допълва вкуса на гадостта), на следващия път малко по-голямо парченце пак с хляб, на още последващия или са с равни големини или пак е малко парченце, но вече без хляба. Месеци, година, две по-късно прояжда въпросните гадости и даже и стават любими. За последните две години прояде печени тиквички, пипера (чушката) на пънениете пиперки, цвекло, лук (суров и печен), сготвени моркови, домашни пълнозърнести бисквити, свински пържоли и т.н.... С царевицата, граха и готвеното зеле например е на приливи и отливи. Ако е прояла нещо, а после е решила, че не го яде, не натяквам и не напомням какво е било миналата седмица/месец.

Това да приготвя нещо сама е идейно, но не помагаше. Например още на пет години мяташе палачинки като професионалист, но категорично отказваше да ги яде. Пече от пълнозърнестите ми гофрети, но гризва само най-крайните хрускави трошици и то веднъж месечно.

Общи условия

Активация на акаунт