(Био) зеленчукова градина 15

  • 67 478
  • 777
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9
Радвам се,че темата ви харесва : ) .

Какво мога да мулчирам с борови иглички? Нали правят почвата кисела, затова питам.
Грах,бакла ако може , ще ми бъде доста удобно.

# 16
  • Мнения: 6 214
REAL_WOMAN, има лек за кокошките. Лекичко ги напръскваш с някакъв "бабешки"дезодорант. Така им объркваш сетивата и не могат да се надушват взаимно, съответно и спират да се кълват.
Изпитан метод е. Под "бабешки" имам предвид дезодорант/парфюм, който никой не ползва/харесва.

Благодаря, но е правено и няма ефект, дори временен. Явно трябва да се търси причината.

# 17
  • Мнения: 87
Здравейте на всички,записвам се и аз в новата тема за която благодаря на Авосет!!! HugНе съм писала отдавна,тъй като зимата нямах вдъхновение за нищо,но вече всички се пробудихме и темата се раздвижи.Та като стана въпрос за кокошки моля за помощ напредналите .На село в наследствената ни къща имаме желание да си отглеждаме"щастливи кокошки" за да си ни снасят "златни яйца".Но ме е страх как да ги опазим от белки, порове и т.н.сградата ,в която ще ги гледаме си е с врати, прозорци от тухли, но има ли опасност да се промъкне през някоя дупка и да ги издуши.По принцип ще обезопасим и оггледаме навсякъде за някоя дупка от плъх примерно да се затворят , но знам ли чета ,че това е голяма гад.Та затова питам имали ли сте подобни премеждия  bouquet

# 18
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Лекичко ги напръскваш с някакъв "бабешки"дезодорант. Така им объркваш сетивата и не могат да се надушват взаимно, съответно и спират да се кълват...
Йе ово йе стАндарт! Звучи хитро. Току виж и петлите се разнежили.
Една баба на времето ароматизира домашния сапун с флакон Нина Ричи, докаран за снаха й с чрез тираджия от недостъпната някога западна Европа.  Laughing

Помня, че баща ми отделяше и заколваше кокошка или ярка с агресивно поведение. Освен това отделяше и по-накълваните в отделни клетки, докато позаздравеят. Има една статия тука: http://www.bgfermer.bg/Article.asp?ArticleId=699335

avocett
, Мулчирането е техника за предпазване от заплевяване и прекомерно изсъхване на почвата през горещите месеци чрез покриването и с някакъв органичен материал. При граха и баклата заплевяване почти няма, защото те растат бързо и засенчват пространствата помежду си. Обикновено и нужда от предпазване от засушаване няма.
Не се бях замислял върху влиянието на игличките върху почвената реакция. Каквото и да е, не съм забелязал да вреди.
Аз използвам иглолистен компост за облекчаване на механичния състав на почвата, първоначално в съдове. Държа ги две години в съдове (заедно с оборски тор), за което време съдържащите се в тях плевелни семена умират, и после изсипвам в градината. На почвата в нея й идва добре, защото е твърде сбита, глинеста, невлагоемна.

Трудно е да се запушат всички дупки, през които може да мине хищник от поровите. Виждал съм невестулка да минава през 3/4 цолова тръба без никакви затруднения. Моите наблюдения са, че нападенията от порови се минимизират след израстването на пилците и наличието на куче в близост до курника. Но може и да са случайни съвпадения.


# 19
  • Мнения: 1 705
Запис в новата тема   bouquet

# 20
  • Мнения: 8 567
ЧЕСТИТА ПРОЛЕТ! Grinning


amica, нарязях известно количества обелки от  мандарини и накиснах.
Мисля да пръсна с това асмичките все пак, в неделя ги пръснах с бордолезов?
Та да питам, стои ли тази настойка по-дълго време или да напръскам и нещо друго профилактично, да не отива зян, че едва изядохме пет-шест мандарини семейно. Confused



# 21
  • Варна-София
  • Мнения: 428
ЧЕСТИТА ПРОЛЕТ! Grinning


amica, нарязях известно количества обелки от  мандарини и накиснах.
Мисля да пръсна с това асмичките все пак, в неделя ги пръснах с бордолезов?
Та да питам, стои ли тази настойка по-дълго време или да напръскам и нещо друго профилактично, да не отива зян, че едва изядохме пет-шест мандарини семейно. Confused

Стои в мазата, не се бой. Аз лятото съм пръскала с настойка, приготвена през зимата.
Ама вие лимони не ползвате ли, към пържолка, туй-онуй? Чак ме заинтригувахте.
 

Последна редакция: вт, 20 мар 2012, 09:22 от amica1

# 22
  • Мнения: 8 567
ЧЕСТИТА ПРОЛЕТ! Grinning


amica, нарязях известно количества обелки от  мандарини и накиснах.
Мисля да пръсна с това асмичките все пак, в неделя ги пръснах с бордолезов?
Та да питам, стои ли тази настойка по-дълго време или да напръскам и нещо друго профилактично, да не отива зян, че едва изядохме пет-шест мандарини семейно. Confused

Стои в мазата, не се бой. Аз лятото съм пръскала с настойка, приготвена през зимата.
Ама вие лимони не ползвате ли, към пържолка, туй-онуй? Чак ме заинтригувахте.

Виж, прочети кога се пръскат асмите, че този бордолезов, който сега сте им пръскали е напълно излишен.


Аааа, лимони ползваме, но точно тези дни менюто не ги включваше. Peace
А и не е като да изядеш спешно килограм, че ти трябват корите. Joy
Цитрусови плодове не обичаме, може би не са ни достатъчно сладки, я изядем кило-две през зимата, я не.
Или може би защото не са ни на двора. newsm78

ПП. Мислех си, че след подрязване е добре да се пръснат, а и нали моите лозички си изникнаха болни, та реших да ги подхващам тази година сериозно и от рано.
Не намерих снимките, имам няколко по грешка изтрити папки, та няма да мога да питам със снимки там, където ме посъветва.
Евентуално на лято, ако продължават да са болни, ще ги снимам.

А кога да набода пръчки от другата лозичка, сега дали е подходящо?

# 23
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Аз писах, после трих за бордолезовия. 2%-ен се препоръчва за зимно пръскане за бактериален рак, екскориоза и антракноза, което аз правя някъде ноември месец.
Щом си го сега направила - ОК.

Да, за Плевенското бяло. Пръчките, които ми е дал съседа са по 1 метър, много добре развити от коляно до коляно по 10 см. Дълбочината на траншеята трябвало да бъде 1/3 от дължината на пръчката. Слага се полегнала и крайните две пъпки трябва да излизат на повърхността. После и те се зариват под купчинка пръст и се чака сами да избият.

Ама на мен времето пак не ми стигна. Казвам му на мъжо да ме пусне в сряда да си взема компенсация, тихичко ще си работя, та да наваксам, ама той дума не дава да се издума да ме пуска сама. Че сега обмислям разни акробатики.

Още нещо да уточним. Ти си съобразяваш сорта на лозичката, която искаш да размножиш, нали? Този метод на размножаване е най-старият, обаче след избухването на епидемията от филоксера, която унищожава старите сортове лози на собствен корен, вече по този начин се размножават само онези американски сортове, които са братовчеди на обикновената лоза, и по народному им викат "бодни пръчка", "бодеш пръчка - пиеш вино". Те са от вида "витис лабруска", а не от вида "витис винифера". Като сортове са "липа", "алжирка", "отело", "плевенско бяло" и др. подобни. Виното от тях започва да ври с някаква разлика във времето в сравнение с виното от обикновената лоза, така че обикновено не ги мешат.

Последна редакция: вт, 20 мар 2012, 10:09 от amica1

# 24
  • Мнения: 135
Честита пролет и от мен!
Добре,че почивните дни бяха само два, че сигурно нямаше да мога да мръдна след третия Simple Smile
Имам питане: От къде да си купя семе за картофи/ поне два вида/ и за софийско кои да са? smile3525

# 25
  • Мнения: 8 567


Още нещо да уточним. Ти си съобразяваш сорта на лозичката, която искаш да размножиш, нали?

А, съобразявам. Не съм и предполагала колко тънкости има, когато съм ги садила, че аз и сорта не им знам. Embarassed
За едните ще питам комшията, ако помни точно от кои ми е дал.
Другата, която не се пръска, мисля, че беше руски сорт.
Като разбера- ще пиша, тогава ще ги и насадя.
Из двора има поне 50 лозички разни, баща ми ги е бол насам-натам, той е от стар лозарски род, ама само по душа Wink, като познания нищо не е прихванал, в съвсем друго поприще протекъл животът му.
Декарите лозя,  докато му ги върнат загинаха, та сега малко носталгично боде на половин декар непрекъснато нови лозички, но климатът не е като в ниското, не всяко грозде става навреме.

Пак се отплеснах, аз всъщност мислех да бодна от онзи сорт, дето не се пръска, до болните, експериментално, да видя ще оцелее ли.
Пък ако оцелее, ще го мисля.
А тъкмо им направихме есента асмалък....дано се оправят.

# 26
  • Мнения: 854
Картофи за семе имаше в магазин на Сточна гара - 2-3 един до друг са, но само чували по 20 кг. И на женски пазар имаше вчера по сергиите.
Това само за информация. Аз от сортове не разбирам. Измолих си домашни  Wink

Моите опити с картофи в кофа приключиха окончателно. Изнесох кофата на балкона, че ме беше страх мухичките от нея да не накацат разсадите в стаята. Сварих котката да я ползва за тоалетна.
Ще я сваля на двора, ще я изпразня и напълня отново. И ще пробвам все пак отново, от любопитство, дали ще се получи.

# 27
  • Мнения: 30
За ранни картофи-сорт Агата. Изпробван през годините, няма грешка. Малко скъпички са семената, 2,20 за килограм, но мерак се гаси с пари Hug
Авосет, прекрасна тема! С борови иглички мулчирам градинските азалии.
ЧЕСТИТА ПРОЛЕТ,птичките пеят в захлас!

# 28
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Нова, точно това ти е сорта - дето не се пръска. Витис лабруска са устойчиви на болести, макар че американците и тях пръскат, сигурно за да не им залинеят печалбите на Монсанто.
Сади от тази лоза, дето се казва още утре и ще ти се хване.

Аз впрочем цялата асма над паркинга я направих екологична само от "липа". Всичко пръскаемо го пренасочих така, че да не се меша.

Да напомня, като режете лозите стържете с телена четка старата кора, защото отдолу се намърдват лозови щитовки (щитоносни въшки) и от тях лозите, много, ама много страдат. Понякога телената четка не ми стига и направо с триона минавам по стъблата както с лък на цигулка по струните. Така много бързо се чисти кората, ама трябва много да се внимава да не се наранява лозата.

Последна редакция: вт, 20 мар 2012, 11:05 от amica1

# 29
  • Мнения: 135
Един чувал са ми множко,ако са и по 2.20  Twisted Evil
В тази връзка един въпрос на лаик : каква е разликата м/у картофите за ядене и тези за семе  Embarassed
Не може ли като си харесам някой вид в магазина да си оставя за садене?

Общи условия

Активация на акаунт