Въпрос за майчинство от БГ

  • 8 359
  • 65
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 381
Рокси, ясно.
Добре, че не знам реални имена. Бих изпратила сигнал за проверка както в България, така и в САЩ.

# 31
  • Мнения: 292
За европейски страни е много различно и правата там са уредени. Смущаващо е какво се случва със сметката от болницата, която, сигурна съм, е доста сериозна. Ако не е ползвана социална програма, а е платено с лични средства, е друго.

# 32
  • Мнения: 2 983
Добре, че не знам реални имена. Бих изпратила сигнал за проверка както в България, така и в САЩ.

То си трябва.
 
Но в случая за майчинството не си права - има законно право да си го получава извън страната. Друг е въпросът болничните дотук колко са били реални. А за статута ѝ в САЩ нищо не знаем - може да си е платила пълна здравна застраховка жената.  Peace

# 33
  • Мнения: 4 300

П.П. Рокси, информацията, че се е родило дете на тази дата, на еди-коя-си майка в еди-коя-си болница, е записана в акта за раждане. Това не е ли достатъчно?  Thinking
Не знам, честно казано. Аз разсъждавам по същество, още повече че имам някакъв опит в тази насока (аз и мъжът ми сме експати, т.е. трудовите ни договори са български и болничните си ги получаваме от НОИ).
Нормативно за да ползваш 42-та дни е нужен болничен от болничното заведение, в което е родено детето. Ако беше в България болницата щеше да й издаде направо болничния и след това този болничен щеше да бъде предаден на работодателя, а не акта за раждане. Следователно щом е в чужбина, й е нужен болничен документ от чужбина, а не акт за раждане, а пътят на болничния е все един и същ- при работодателя, а след това в НОИ.
Не знам дали има разлика според страната ( ЕС или извън). Реално болничен в друга страна може да ти се наложи по всякакъв повод, може да си в отпуска - на екскурзия в САЩ и да си счупиш крак, недай боже, и да трябва да лежиш 1 месец там. Би трябвало това да ти се признае Thinking

# 34
  • Мнения: 2 983
Удостоверение, че жената е родила дете там, се издава лесно от болницата. На мен ми го дадоха още при изписването без да съм го поискала, но не знам дали не е политика на моята болница. Иначе проследяващият бременността лекар лесно може да ѝ даде копие от съответния лист в здравната ѝ документация (това обикновено е платена услуга). Просто трябва да се обади в кабинета на лекаря си и да поиска удостоверение с нейното име, името на детето, болницата и датата на раждане. И да си приготви 25-50 долара такса евентуално.

# 35
  • Мнения: 2 381
... Ако не е ползвана социална програма, а е платено с лични средства, е друго.
Разбира се, че е позлвана социална програма в случая. Трябва да си плащала застраховка поне 1 година преди настъпване на бременост, за да ползваш правото да ти се покрие раждането.
Лесно е да се направи проучване за каква сума става въпрос. След като отваря въпрос за 200 лева на месец, скъпо й е да лети обратно е ясно, че не е платила сама. Искам да знам повече за "първия" болничен издаден в България. За какво е издаден и кога?

5 % от заплатата ми отиват за щата, за покриване на социални програми. Хайде няма нужда. Аз се връщам на работа 5 седмици след раждането на детето и работя 3 дена преди термин, за да дундуркам майки, които имали нужда.

# 36
  • Мнения: 2 381

Но в случая за майчинството не си права - има законно право да си го получава извън страната.

Има право при определени обстоятелства. В случая обаче има доста неточности и явен опит за измама.

Получават ли се детски за дете без ЕГН?

# 37
  • Мнения: 2 983
Получават ли се детски за дете без ЕГН?

Не, всички държавни пари по принцип се получават с ЕГН.

А за едната година - това зависи от застраховката. Аз минах към полицата на мъжа си бременна в петия месец, нямаше проблем да ми се покрие бременността и раждането.

Иначе ти разбирам негодуванието. И аз плащах много.  Simple Smile

# 38
  • Мнения: 2 381
Яна, имали сте семеен план от компанията и доколкото знам нямат право да ти откажат.
Ние имахме смяна на застрахователната компания и ни обясниха, че следващата ще поеме раждане ако смяната е настъпила след 4 месец, а първата (дори и да не плащаш) трябва да покрие ако смяната е направена след 6 месец (разбра ли се?  Laughing ).
Не ми се споменава каква сума платихме 2010 за застраховка, когато работодателят ни обяви, че ще поеме само 25 % от семейната ни застраховка само за 10 месеца  Rolling Eyes

# 39
  • Мнения: 2 983
Ами така е, да. То затова е всичкото недоволство в такива теми. Изрядните платци плащат наистина много, а всеки на който не му се плаща успява да мине между капките и даже да ползва повече облаги от плащащите. Че и се хвалят после колко хубаво било да родиш тук... с чужди пари.  Laughing

Обяснявам се заради европейките. Laughing Там всички плащате по много и новодошлият, ако не е плащал, то така или иначе после ще си изплати всичко, докато се пенсионира. Тук, за съжаление, не е така.

# 40
  • Мнения: 2
Здравейте !

Първо извинявам се, че със закъснение се включвам отново в дискусията, но бях доста ангажирана във връзка с издаването на отпуск по майчинство. Това вече е факт Simple Smile

Сега да обясня подробно защото виждам, че предишния път са останали доста неясноти :

1. Ставаше въпрос за болничен за раждане и последващ отпуск по майчинство който според БГ законодателството е 2 години през които се изплаща възнаграждение и тече трудов стаж. Работила съм в БГ до 45 дни преди раждане, когато ми е издаден първият болничен от наблюдаващия гинеколог. Все пак до момента на раждане имам доста години трудов и осигурителен стаж, през които една голяма част от заплатата  ми е отивала за всевъзможни данъци и осигуровки. Та на базата на тези осигуровки ИМАМ право на отпуск по майчинство така както и раждащите в БГ. Тъй че моралния въпрос дали да получавам полагащото ми се възнаграждение под формата на майчинство през тези 2 години въобще не е на преден план та дори и да не съм в БГ през това време.
2. Съвсем друг е въпроса за детски надбавки или помощи. То е САМО за деца отглеждани в БГ както и еднократната помощ отпускана за отглеждане на дете. Дори и подсъдимо да получаваш такива помощи при положение, че детето не се отглежда в БГ.
3. Самото раждане принципно НЯМА значение къде е станало. Важното е да се вземат необходимите документи от здравното заведение където е станало раждането, да се преведат и изпратят в БГ. Където според т.н Наредба за медицинска експертиза чл.48 личния лекар и педиатърът на детето издават въпросния втори и трети болничен. Разбира се преди това трябва да има БГ Акт за раждане на детето,
т.е то да е БГ гражданин, както и да се попълни декларация, че детето е живо родено и не е дадено за осиновяване.



Проблема, който възникна беше по-скоро в непознаването на законите в тези случаи от страна на личния лекар. Съвсем разбираемо оттам дойде и нежеланието и търсенето на извинения за неиздаване на болничен. Както и прехвърлянето на отговорност между Здравната Каса и НОИ. Но след след всичко казано и повторено стотици пъти както и много нерви по разните му институции, вече официално съм в отпуск по майчинство и при това не се наложи да пътуваме до БГ за въпросния преглед. Все пак детето ми има личен лекар тук, който издаде документ удостоверяващ прегледа, който преведохме и легализирахме и представихме в БГ.

А само да добавя за издаването на болничен по майчинство. Личният лекар ме увери, че когато е налице раждане то тя може да издаде до една година след раждането т.н. приравнителен болничен.
И последно да уточня за тези които едва ли не ме обвиниха, че съм дошла да родя в САЩ с парите от техните данъци, то те много добре знаят, че поради съкратени бюджети вече са въведени много по-строги изисквания едно от които е да си живял в съответния щат минимум  5 години за да бъдеш одобрен за раждане по социална програма. Нещо което в моя случай не е така, та трябваше да платя около $2000 за раждането и последвалите прегледи. Разбира се, ако бях останала в БГ то самото раждане щеше да се покрие от здравната каса и бъде безплатно за мене. Но това все пак е въпрос на личен избор, нали ?

Благодаря още веднъж на всички отзовали се и ако мога да помогна на някого с инфо за предстоящо раждане в САЩ не се притеснявайте да питате.

Последна редакция: нд, 13 май 2012, 04:18 от diastonik

# 41
  • USA
  • Мнения: 7 326
Aз също съм на мнение,че щом си работила дълги години,внасяла осигуровки,плащала данъци - имаш право на майчинство и глобално погледнато,да вземеш това,което ти се полага.
Съжалявам,че ще хвана за раждането,но тук такова струва не $2000,ами $20 000,така пак си минала по някаква система.Не съм никак запозната по тази линия.Далеч не си ощетена с въпросната сума,ми е мисълта.
Ако за Ники1,Щатите й се виждат много социално ориентирани,какво бихме казали за нашите френч приятелки?

# 42
  • София
  • Мнения: 7 996
diastonik, удобно ли е да разкажеш каква е процедурата по признаване на документите за бременност и раждане? Вчера ходих на място в НОИ, но така и не получих отговор за това какви документи трябва да представя, на кого да ги занеса и пр.
Обясниха ми, че не трябвало да се представя документ за 45-те дни преди раждането, достатъчно било да се представи акт за раждане, който да се преведе и въз основа на който се издава документ от ЛЛ или педиатъра на детето. След като личният лекар признае документа от чужбина, той трябвало да издаде болничен за раждането и за 42-та дни след раждането.
Интересувам се за държава извън ЕС и предполагам, че документите са сходни, след като има спогодба за сътрудничество.

# 43
  • Мнения: 800
И моят проблем е сходен на описаните по-горе. Работя в България, осигурявам се на реалните си доходи и съответно имам право, както на болничен за бременност и раждане, така и на обезщетения за  отглеждане на дете. Терминът ми е в края на октомври. Мъжът ми е дипломат в чужбина и искам да отида при него преди раждането. През юли ще си взема два месеца платен отпуск, защото болничен за общо заболяване, издаден у нас, не може да се ползва в чужбина. Така ще прекарам при него времето до датата, на която трябва да започне 45-дневния ми болничен преди раждането. И тук настава кашата. Няма да съм в БГ, за да ми го издаде тукашният ми гинеколог. В чужбина (конкретно Босна) не знам какъв болничен ще ми издадат, при положение че не работя там и нямам никакви осигуравки там, дори не знам дали по тяхното законодателство се полага предварителен болничен преди раждането и колко е дълъг. В същото време ако не се представи болничен пред работодателя ми в БГ през тези 45 дни ще съм в състояние на самоотлъчка.
Вече за раждането ми е ясно - издават болничен лист и акт за раждане на детето съответно от чуждестранно родилно отделение и власти по тамошното законодателство. Тези документи се превеждат и легализират у нас и въз основа на тях личният лекар в БГ издава болничния за раждането и продължението му, които се представят пред работодателя, а той ги внася в НОИ. Тази процедура е описана в Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността.
Тези 45 дни преди раждането обаче нещо не мога да разбера как трябва да бъдат оправдани пред работодателя и НОИ като болничен? Някой да има опит?

# 44
  • Мнения: 2 885
А проблем ли е да си пуснеш неплатен отпуск?!

Общи условия

Активация на акаунт