Въпрос за майчинство от БГ

  • 8 367
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 086
Не разбирам защо е неморално, да си работил в Бг, да си си плащал данъците и осигуровките и после да си търсиш това, което ти се полага, въпреки, че си зад граница....
Не съм чела някъде в закона да е написано, че за да получаваш болничен или обезщетение трябва да си прекараш майчиството в границите на Бг.
Друг е въпроса, че болнични се издават за отглеждане на дете.

# 16
  • Мнения: 481
Друг е въпроса, че болнични се издават за отглеждане на дете.

 Shocked,в голямо заблуждение си,щом твърдиш подобно нещо.
Болничните листове се издават на майката за:1. бременност и раждане ,45 дни,2.Болничен лист за временна неработоспособност след раждане,42 дни и 3.продължение на втория ,48 дни.
Това,че през този период отглежда детето си е един от възможните варианти,може и да не е в състояние да го направи,както и детето да не е живородено,но тя има право на тези болнични или на част от тях. Peace
Болнични са си болнични,отпуск за отглеждане на дете-друго.Като цяло са една свързана процедура,уредена със закон.

темата изобщо не е за подобни уточнения,но е добре,да се внимава какво се твърди.Още повече,че това е информация достъпна в Интернет.

# 17
  • Мнения: 1 086
Не знаех.
Явно съм останала с това впечатление, защото имам спонтанен аборт в късна седмица и ми дадоха само една седмица.
Сори, ако съм заблудила някой.

# 18
  • Мнения: 481
Не знаех.
Явно съм останала с това впечатление, защото имам спонтанен аборт в късна седмица и ми дадоха само една седмица.

А аз съжалявам за случилото се. Hug
Да,в такива случай се редуцират болничните.

# 19
  • Мнения: 1 086
Мисълта ми беше, че за това лекаря може да иска да види детето.
Но пък тя е писала, че то е на 3 месеца, как може да се издаде тоагва болничен на майката?

# 20
  • Мнения: 481
Мисълта ми беше, че за това лекаря може да иска да види детето.
Но пък тя е писала, че то е на 3 месеца, как може да се издаде тоагва болничен на майката?

Не знам как е уреден въпроса с не европейските страни  Rolling Eyes,по принцип,за да се издаде втория болничен е необходимо доказателство за раждане на живородено дете.Нормално това е акта за раждане.Това е законовото основание.Не винаги личният лекар на майката и детето са един и същ.Няма необходимо изискване за преглед на детето.Третият е продължение,формално издаване.
Също закона допуска забавяне на представянето на документите/болнични листове пред НОИ.
Ако става въпрос за европейска страна-необходим е Е формуляр от болницата,който удостоверява,че въпросното лице е родила + акт за раждане на детето/тъй като копие от него се прилага към болничния лист .Всичко това се представя в администрацията на работодателя,а ако е самоосигуряващо се лице,лично в поделението на НОИ.

# 21
  • Мнения: 1 086

Също закона допуска забавяне на представянето на документите/болнични листове пред НОИ.

Но дали лекар може да издаде болничен след три месеца, чисто документално?
До колкото знам, за обикновен един, два дневен болничен, трябва да идеш на деня, за да те запише в някакъв регистър.

# 22
  • Мнения: 481
Идея си нямам,според мен е добре да изпрати имеил,или близък да се консултира със служител на НОИ,какво е необходимо да направи,и изобщо може ли нещо да се направи.
Когато се представят Е формулярите,понякога има забавяне по месец или малко повече.

# 23
  • Мнения: 2 093
често срещан вьпрос в този под форум е за сьбиране на детски или помощи, докато хората живеят извьн България и за това вьпроса на авторката предизвика такава реакция, основателна или не.
Аз само се зачудих, защо когато някой предприема такава стьпка не е проучил какво се изисква да направят, докато са били в България.

# 24
  • Мнения: 4 300
Кate.t, в България се признават болничните, издадени от лекари/мед.заведения в други страни ( аз имам опит в ЕС, но теоретично не знам за пречка и от други страни). Процедурата е следната:
болничният във  формат за съответната страна ( в случая САЩ) се издава на място от местен лекар, подписва, подпечатва, след кеото се легализира и представя на работодател. Който на свой ред го носи в НОИ и оттам по каналния ред.
Само можем да гадаем какво точно е юридическото положение на авторката, но не виждам  как първо може да се очаква лекар да издаде какъвто и да е документ без да те види теб и детето (  да не споменаваме, че този болничен всъщност се издава от педиатъра на детето, който освен това е длъжен да направи посещение в рамките на 3 дни ли бяха след изписването от болницата). И второ, при промяна на обстоятелствата по отглеждане на детето ( за какъвто болничен иде реч) майката или друго лице, ползващо болничния е длъжно да уведоми и болничният да бъде прекратен.
Точният брой дни са:
45 преди термина от гинеколога, следящ бременността
42 след раждане от болницата
следващите от педиатъра на детето

След това -135 дни- останалите до 415 се ползват с молба до работодателя, не е нужен болничен. Но дали има случай на някой без болничен за първите 135 дни, пък с молба за следващите не знам.

Последна редакция: сб, 17 мар 2012, 23:15 от Рокси

# 25
  • Мнения: 481
Кate.t, в България се признават болничните, издадени от лекари/мед.заведения в други страни ( аз имам опит в ЕС, но теоретично не знам за пречка и от други страни).
Да,така е,аз твърдя същото.Но нямам опит,а само админ.обслужване на такъв документ и ги наричат Е форми,ако няма някакво изменение  Crazy
Не разбрах дали целия пост е отправен към мен,но честно казано не ми се дискутира повече.
Макар някои от нещата,които твърдиш да не съм ги срещала в закона и тълкуването му,но е възможно,да е мой пропуск. Peace


# 26
  • Мнения: 4 300
Не само към теб като се замисля, исках да подчертая, че след 42я ден болничният всъщност е за детето, пише си го задължително на бланката-  с ЕГН-то и с всичко. Така че е съвсем резонно лекарят, който ще издава този болничен, да иска да види детето. Аналогично и за раждането, документът, въз основа на който НОИ изплащат болничния е реално чуждестранния болничен, а не издаден акт за раждане.
С две думи авторката да иска да й издадат болнични в САЩ и тях да праща, а не да търси български лекари.
На мен когато са ми издавали болничен в чужбина заради детето задължително го пишат- че съм се грижила за детето си,  а не просто, че съм била болна. КАкто и когато издават болничните в България.

# 27
  • Мнения: 2 381
В САЩ бремеността не е болест. И не се издават болнични листове нито преди, нито след раждането. При фирми и организации с мин 50 човека пресонал  се отпускат 6 седмици неплатен отпуск за раждане (преди или след по избор). Това е законът. Някои фирми имат политика за раждане, но е пожелателна, а не задължителна.
С други думи  връщате се на работа почти веднага след раждане на детето си. Някои хора могат да си позволят 6 седмици, други 6 дена.

Дадоха ми някаква бележка (което би могло да се нарече болничен лист) от болницата, че имам нужда от почвивка 1 ден в един изключително горещ ден, когато имах учестени контракции в 26 г.с. Използвах отпуската си. Фирмата ни не отпуска болнични или лични дни.

# 28
  • Мнения: 4 300
Ники, иде реч за друго. Примерно в САЩ може да няма платен болничен, или гледане на дете, или каквото и да е там. Но лекар или болнично заведение може да издаде бележка с подпис и печат, че при тях на еди коя си дата се е родило дете ххх с майка ххх. Този документ след това се изпраща в България и се третира според българското законодателство. Не е нужно той да отговаря на щатските закони и няма значение в случая какви са те, тук водещото е трудовият договор на майката в България и правата й там.

# 29
  • Мнения: 2 988
Аз също се съмнявам, че тук може да се издаде болничен по повод раждане. Още повече пък със задна дата отпреди три месеца.  Thinking Бременността тук не се води заболяване, пък и социална политика, предвиждаща задължително майчинство, няма. Тук никой не вади болнични за раждане и отглеждане на дете. Отпуск няколко седмици, ако се предвижда такъв по договор, получаваш просто срещу бележка от болницата, че си родила.

Тези от вас, които са си вадили такъв болничен, може би трябва да напишат на авторката какво точно трябва да гласи документът, дума по дума. Евентуално лекарят ѝ може да се съгласи да ѝ подпише документ, но според мен е изключено някой тук да знае какво трябва да пише в такъв болничен.

П.П. Рокси, информацията, че се е родило дете на тази дата, на еди-коя-си майка в еди-коя-си болница, е записана в акта за раждане. Това не е ли достатъчно?  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт