за приятелите

  • 3 384
  • 70
  •   1
Отговори
# 60
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 934
Каненето на деца от ДГ у дома има общо с темата дотолкова, че понякога на едно дете е нужна по-тясна социална обстановка и личен контакт за да намери нещо общо с друго дете, с което евентуално да станат приятели. Т.е. единствено средата в ДГ не би му го осигурила.

Иначе съм съгласна, че вменяването на нуждата да имаш приятел като свръх ценност и въобще фиксацията на тази тема, могат да имат доста негативен ефект.

# 61
  • Мнения: 24 467
Защото детето очевидно страда /чета постовете на майката/, майката споделя точно това- страда, че именно в ДГ се чувства самотно, поради това, че неговите приятелки вече не са там и му е трудно да се впише във вече обособените кръгове. Затова лично аз намирам, че ако съм учител или родител, бих помогнала. Съвсем естествено и неагажиращо е. Не бих оставила детето си така, а ако бях учител, не бих оставила дете да страда в групата ми. Ако към мен се обърне родител с молба аз да помогна не бих отказала.
На детето не му се вменява нужда, то само си я усеща, споделяйки с майка си. Вижте нейните постове. Аз затова първо питах, после отговорих.  

# 62
  • София
  • Мнения: 12 163
На детето не му се вменява нужда, то само си я усеща, споделяйки с майка си. Вижте нейните постове. Аз затова първо питах, после отговорих.  
Четох всичко преди да се изкажа и затова смятам, че се драматизира излишно. Децата се крата, сдобряват се, това са временни неща. Предполагам и около вашите деца са се случвали такива събития. Не случайно подчертавам, че примомиченцата това е ежедневие. Това са им средствата за комуникация, дори в анализи на социолози могат да се видят много интересни примери. Имаше много хубав анализ на един детски рожден ден и поведението на момиченцата и момченцата. Момченцата влизат в директен конфликт, челно, а момиченцата се групират и прегрупират, едно се затваря в тоалетната и всички се изреждат да говорят с него, да го утешават. То и при възрастните е така, но при децата краските са по- силни.

# 63
  • Мнения: 24 467
Не знам, но за мен лично да се караш и сдобряваш е нещо различно от това да си сам. Детето би предпочело вероятно дори да има с кого да се скара, пред второто, което е в момента неговата ситуация в градината. Точно за да не се драматизира се предлагат напълно нормални и потребими варианти. Ползва се едно, второ, трето.

# 64
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 934
Именно говорим си за нормални и естествени неща, които обаче не знам защо се драматизират  - като каненето на гости, примерно.  Литна се в посока за "насилване" и " задължения за игра", въображаеми негативни ефекти и прочие за нещо съвсем нормално.  Grinning

# 65
  • София
  • Мнения: 12 163
Не знам, но за мен лично да се караш и сдобряваш е нещо различно от това да си сам. Детето би предпочело вероятно дори да има с кого да се скара, пред второто, което е в момента неговата ситуация в градината. Точно за да не се драматизира се предлагат напълно нормални и потребими варианти. Ползва се едно, второ, трето.
Изолацията на едно от децата е част от скарването. Децата така отхвърлят, особено ако у дома някой често ги наказва като им се сърди. Струва ме се важно на първо време да се разбере какво точно се е случило. От наша гледна точка ще е нещо незначително, но за децата със сигурност е важно. Трябва да има начин да се разпитат родителите на другите деца или учителките, макар че те може и да не са обърнали внимание.
Иначе детето може в домашна обстановка да се сприятели с някое от децата от групата, но в градината пак да си остане изолирано, ако не това дете е лидера на другите.

Именно говорим си за нормални и естествени неща, които обаче не знам защо се драматизират  - като каненето на гости, примерно.  Литна се в посока за "насилване" и " задължения за игра", въображаеми негативни ефекти и прочие за нещо съвсем нормално.  Grinning
е, чак да се драматизират, просто уточних, че поканеното дете може да не дойде по негово желание и че при комуникацията между възрастни също има някои особености. Нали се опитваме да помогнем, затова споделям какви рискове има при подобен опит да се разреши ситуация, която си остава с неизвестни за нас причини.

# 66
  • Мнения: 7 114
В написаното от мен точно изказаното от Бояна имам предвид. (между другото срещата с психолог е по-скоро за родителите, защото те страдат наравно, че и повече от децата  Peace). ЧеКа, каненето на гости е нещо в реда на нещата. То не подлежи на коментар. Майката едва ли не кани у тях гости. 
Момичетата си имат заложено да бъдат кокетки и да привличат вниманието. Играят точно по тази струна. Има по-популярни сред тях, на които незнайно защо се лепят другите. За по-срамежливите девойки това е проблем.
Прочетох и мнения, че трябва родителите да й изберат семейство за контакт с момиченце за предпочитане. Приятелството си е приятелство. Поне на тази възраст.
В случая ако майката отправи молба към персонала на градината за съдействие, ефектът би бил по-добър.  Peace

# 67
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 934
ЧеКа, каненето на гости е нещо в реда на нещата. То не подлежи на коментар.

Уж не подлежи на коментар, но точно мнения за канене на дете от ДГ на гости бяха репликирани.  Grinning

Аз ще го кажа за енти път. Има деца, на които им е по-трудно да създава приятелства в по-широка социална обстановка, затова им е необходимо предоставянето на по-тясна такава. Каненето на деца от ДГ е такава възможност, от която детето може да спечели много.  Персоналът от ДГ градина може много да помогне, включително и с това да каже на родителите с кое дете си пасва тяхното, за да могат евентуално да си организират среща.  Peace

# 68
  • Мнения: 442
Аз ще го кажа за енти път. Има деца, на които им е по-трудно да създава приятелства в по-широка социална обстановка, затова им е необходимо предоставянето на по-тясна такава.

     Никой не го оспорва. Просто се споменава и вариантът, в който децата се събират, въпреки че не проявяват желание. Идеята е, че някои родители не се вглеждат достатъчно в децата и техните желания и настроения, защото държат да бъдат учтиви и в помощ. Има и такива случаи.
     
     Няма причина да не се опита с различните варианти, напротив. Да се разговаря с учителите, да се помисли за разговор с някой родител.
     Според мен за детето е важно да се чувства добре в групата. Най-добре ще бъде учителките да се погрижат да го ''интегрират'' и да тушират проблема с другото момиче, което допринася за напрежението.
     Много е важно детето да се научи да се вписва. Хубаво ще е да има по-близко приятелче, но това няма да му помогне да се справя в група. Казвам го от личен опит.
       

# 69
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 934
Никой не го оспорва.

Е, айде сега.  Grinning Не ме карайте да вадя цитати.

Иначе съм напълно съгласна, че с мисъл и разбиране за конкретната ситуация и нужди на детето трябва да се тръгне при пробването на какъвто и да е вариант.  Peace В крайна сметка опасенията за  "задължаване" и "насилване" за игра от държащи да бъдат в помощ учители също важи в пълна сила.  Grinning

# 70
  • Мнения: 442

     
Никой не го оспорва.

Е, айде сега.  Grinning Не ме карайте да вадя цитати.

Иначе съм напълно съгласна, че с мисъл и разбиране за конкретната ситуация и нужди на детето трябва да се тръгне при пробването на какъвто и да е вариант.  Peace

       Вади цитати, че не помня такова нещо...  Grinning

       
Цитат
В крайна сметка опасенията за  "задължаване" и "насилване" за игра от държащи да бъдат в помощ учители също важи в пълна сила.  Grinning

        По принцип е така, но все пак говорим за педагози, а един добър такъв би трябвало да знае как да подходи. Всъщност един учител би могъл както да сплоти групата, така и да я разедини... За съжаление има и от втори тип.  Peace

       

Общи условия

Активация на акаунт