Да пестят и от отпуските ни! Да не мълчим!!!

  • 3 389
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 99
Икономисти дадоха и идеята фирмите да пестят от жените в майчинство

Предлагат майките да бъдат лишени от дните платен годишен отпуск, който се трупа, докато отглеждат децата си до двегодишна възраст Защо фирмата да плаща още между 20-25 дни на година отпуск на човек , който не е работил, пита икономистът Петър Ганев. Според него същата логика би могла да се приложи и при дълъг болничен. Синдикатите не реагираха. Работодателите, които екипът ни потърси за коментар, не смятат, че от подобна промяна ще спестят пари.
това е цитат от БТВ новините 3. ноември 2011 и поредната гавра с майките на България #2gunfire #Cussing out Twisted Evil

# 1
  • Gorni Bogrov
  • Мнения: 959
 doh ooooh! ooooh!
Чудят се каква простотия да измислят,само и само да не дават пари на майките!

# 2
  • София
  • Мнения: 28
В последно време се чудят само от кой какво да вземат май  #2gunfire  #2gunfire  #2gunfire

# 3
  • София
  • Мнения: 1 735
Не се чудят от кой да вземат.Знаят от кой- от майките!Не стига,че заплатите са ниски за да се ползват детегледачки,че няма места в дг,че бабите и дядовците трябва да работят,докато умрат и не може да се разчита на тях,ами и два-три месеца още възможност да си гледаш детето и да мизерстваш трябва да ти бъде премахната.Ето такава политика се води в държава с отрицателен прираст!

# 4
  • Мнения: 506
"България е в отрицателен прираст", "В българия населението е застаряващо", "трябва да се раждат повече деца", "да стимулираме раждаемостта" - това са нещата, за които се говори след всяко преброяване на народа! И как стимулират раждаемостта? Вдигат минималната заплата, но не и майчинските, скоро казаха, че ще ппоменят закона да не се смята 18 месеца назад майчинството, а 24! Сега ще режат и отпуските.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 735
А това с 24месеца е направо простотия и то за хора,които работят и внасят съвестно осигуровки просто ги прецакват,та задължително,ако решат да има второ дете разликата им трябва да е 3години/аз примерно харесвам по-малка разлика/.Така много жени воъбще ще се откажат за второ детенце,пък и като се върнеш веднъж на работа,доста трудно е пак връщането към памперсите и недоспиването.Определено некоректните има сигурно други начини как да ги хванат и лишат от обезщетения.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 595
Та това за отпуските не е официално предложение или предмет на обсъждане, а единичен бисер на някакъв новоизлюпен икономист. Нищо, че медиите го предават със зловещото "предлагат" (може би масоните). Така че за момента не си струва възмущението - все пак господинът живее в демокрация и е свободен да си изразява мнението, колкото и плиткоумно да е то.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 735
С тенденциите в политиката на правителството по отношението на майките,предполагам,че това предложение ще бъде радушно прието.Просто не са се сетили за това преди него.

# 8
  • София
  • Мнения: 12 554
Това е само малоумно предложение от нереализирал се икономист. Чак пък толкоз да му се паля - не.

# 9
  • Мнения: 945
В България имаш право на платен отпуск докато си по майчинство  Shocked? Според мен това е неправилно, така фирмите са на загуба и това ги подстрекава да търсят начин да шътнат жените, които са по майчинство. Тъпо, защото така двете страни само се насъскват една срещу друга  ooooh!

По добре правителството да махне тази привилегия и да измисли някоя друга, но така че и фирмите да не са на загуба, и родителите да са от полза.

# 10
  • Мнения: 372
Не мисля, че е тъпо. Тези дни отпуск са важни, защото когато ти свърши отпускът по майчинство, най-вероятно си си дал детето на ясла за да се върнеш на работа. Оттам следват адаптация и чести боледувания в началото. Двайсет дни год. платен отпуск определено не стигат. Значи трябва да взимаш болнични, които пък са 70% от заплатата.

# 11
  • Мнения: 1 092
Отново  закон в ущърб на майките. Лично  мен много ще ме засегне в случай, че се приеме. Може да е рано, но съм си направила сметка, че тази отпуска би ми била полезна в периода на адаптация на детето. От друга страна аз няма да имам възможност да се върна на старата си работа и ще мога да си потърся нова през този период. Наистина е жалко и ако от това се ощетят майките.
От друга страна и мълчанието на синдикатите ме озадачи. Моят синдикат взема такса и по време на болничен и майчинство. Единствената полза, която имам от него е 8 дни повече платен годишен отпуск.................
Аз също предпочитам малка разлика между децата си, но с тези закони които се измислят всеки ден едва ли бих постигнала изобщо възможността да имам две деца.

# 12
  • Мнения: 2 980
В България имаш право на платен отпуск докато си по майчинство  Shocked? Според мен това е неправилно, така фирмите са на загуба и това ги подстрекава да търсят начин да шътнат жените, които са по майчинство.

И моето мнение е такова, не схващам възмущението.
Живея в страна, в която платеният отпуск, ако изобщо е предвиден такъв по договор, се определя от изработените дни за годината. За всеки Х дни заработваш един ден отпуск. Съответно ако си отсъствал от работа цяла година, отпуск не ти се полага. За мен това е съвсем логично. В България се начислява платен отпуск не върху отработеното (за фирмата, не за собственото семейство!) време, а върху отпуска за гледане на дете. Абсурдно звучи, извинете, да трупаш почивни дни върху неработни дни. Че е удобно за майките, които са си дали децата на ясли - не се съмнявам. Но че е икономически рентабилно - няма как да е. Peace

# 13
  • Мнения: 1 092

В страните които живеете системата е друга, имате други привилегии и стандарт. Не можеш да сравняваш мижавите 35 лв на месец със 120 паунда на седмица например. И аз предпочитам да вземам по кратко майчинство, но здравната ни система да е друга и стандартите ни  да са различни, НО това от което мога да се ползвам е различно и сега се опитват да ни лишат и от него.

# 14
  • Мнения: 2 980
Женя83, в страната, в която живея, детски няма, помощи за раждане на дете също, майчинството е три месеца и е неплатено (и е привилегия, а не право), за здравеопазването се плаща (моята такса за всяко посещение при лекар, въпреки пълната ми застраховка, която плащаме всеки месец, е 20 долара, вашата колко е - 2 лева?) и много жени напускат работа, за да могат да си гледат малките деца - за което никой стотинка не им дава, семейството си прави сметката може ли да си позволи деца изобщо. Див капитализъм, кво да правиш. Гледа се фирмите и работодателите да са добре първо, защото от тях идва икономическият ръст и парите в бюджета. Докато в България се гледа първо социалните привилегии да са уредени, не виждам как ще се промени прословутият стандарт. Peace


# 15
  • Мнения: 945
Много добре разбирам проблема с парите и отпуската, която не стига след като детето е тръгнало на градина, и аз съм минал по този път.
Но с всички тези привилегии на майките за сметка на работодателя майките са поставени в ситуация "Не ща такава чума в мойта фирма". Аз лично бих се борила да махнат тази привилегия, защото тя ме прави втора ръка работник. Но паралелно бих се борила да има такава привилегия като примерно 10 дена допълнително болнични за жени, върнали се от майчинство (платено от държавата, разбира се, не от работодателя).

Аз лично реших своя проблем с малката по следните начини
  • отпуска от преди да изляза по майчинство
  • 5 дена болнични
  • работене от вкъщи заедно с мъжа ми
  • когато трбваше да сме в бюрото аз работех от 5 го 14, той работеше от 12 до 21

# 16
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 742
ianajar, страната в която живеете, не е най-застаряващата нация на света и няма проблем с естествения прираст. А България има. Съответно търсенето на решения за увеличаване на раждаемостта, изискват някакви икономически стимули. Мерките, които се предлагат в последните седмици не засягат по никакъв начин ромите, единствените, при които няма проблем с децата, които обаче за съжаление няма да допринесат с данъци и осигуровки, и всъщност тези, за които децата са истинска машина за пари и при които се изливат средства и помощи. Мерките засягат нормалните, работещи хора, от които 1/3 са бедни според последните проучвания.

До сега държах изключително много на това да ме осигуряват на пълна заплата, плащам си данъците, чинно си спазвам правилата, обаче в момент, в който държавата видимо ме прецаква финансово без насреща да виждам подобряване на каквато и да е обществена услуга, сори - минавам в сивия сектор.

# 17
  • Мнения: 23
Аз не мога да разбера в България какви още социални придобивки искате за да раждате ! Болнични през цялото време докато сте бременни , безплатно водене на бременността , две години платено майчинство ( то ви се води и стаж), ниски такси за детски градини и ясли когато трябва да се върнете на работа......И това със платената отпуска за време в което не е работено звучи наистина безумно но и него го има ...и пак не спирате да се оплаквате - май това е национална черта!!!

# 18
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 742
Аз не мога да разбера в България какви още социални придобивки искате за да раждате ! Болнични през цялото време докато сте бременни , безплатно водене на бременността , две години платено майчинство ( то ви се води и стаж), ниски такси за детски градини и ясли когато трябва да се върнете на работа......И това със платената отпуска за време в което не е работено звучи наистина безумно но и него го има ...и пак не спирате да се оплаквате - май това е национална черта!!!

Май нямате никаква представа, за какво става въпрос, ама нищо...

# 19
  • Мнения: 2 980
ianajar, страната в която живеете, не е най-застаряващата нация на света и няма проблем с естествения прираст. А България има. Съответно търсенето на решения за увеличаване на раждаемостта, изискват някакви икономически стимули.

Не мога да се съглася, че икономически мерки под формата на социални придобивки, понякога в разрез със всякаква икономическа логика, ще повлияят на раждаемостта. Раждаемостта в България  се увеличава, това е факт - увеличава се броят на семействата с повече от едно дете, че и повече от две деца, приключил е периодът, в който никой не се осмеляваше на втора бременност. Но като цяло населението продължава да застарява и прирастът продължава да расте в отрицателна посока. Защо? Защото продължава да се увеличава потокът на емигранти в детеродна възраст, така че оставащите в страната трябва да раждат по три-четири деца, за да се компенсира тази загуба. А защо емигрират младите? Не заради социалните придобивки в "белите" страни, от които те обикновено нищо не могат да получат (или които съвсем липсват, както тук), а заради по-високия стандарт.

Ако стандартът в България се повиши, това ще създаде много по-добри условия за задържане на младата работна ръка, отколкото всякакви привилегии, свързани с майчинството. Ама стандарт не се повишава, като се увеличават или запазват социалните привилегии (от които могат да се възползват всички, не само съвестните данъкоплатци), той се повишава, като се ореже социалното бреме върху малките и средните фирми, намалят се привилегиите, за да се понапълни хазната и изобщо се обвържат придобивките с реалната производителност, а не с това кой колко иска да получава.

Ясно ми е, че е тежко да си имал привилегии и изведнъж да ти ги отнемат, ама при сегашното състояние на българската икономика аз просто не разбирам откъде изобщо се вземат парите, за да се осигурява баница за всички.

# 20
  • Мнения: 23
Мисля че знам за какво става въпрос - щом системата със социалните придобивки за майчинството с цел повишаване на раждаемостта не работи просто да бъдат съкратени до минимум за да не тежат на работодателите!!! Peace

# 21
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 742
Наистина не сте наясно, но пък поне е забавно...

ianajar, не се повишава раждаемостта, вдига се възрастовата граница за раждане на първо дете и сега вероятно тази тенденция ще се затвърди и увеличи.

Мисля че знам за какво става въпрос - щом системата със социалните придобивки за майчинството с цел повишаване на раждаемостта не работи просто да бъдат съкратени до минимум за да не тежат на работодателите!!! Peace

Пък той работодателят ей така от добра воля ще вдига заплатите и няма да си прибере увеличенната печалба за него.

# 22
  • Мнения: 2 980
ianajar, не се повишава раждаемостта,

Статистиките друго показват. Ето: http://www.dnes.bg/es/2011/04/01/evrostat-v-bylgariia-nai-goliam … ostta-v-es.115118

Ето ти и НСИ, да си погледнеш точните данни - естественият прираст може да е спаднал леко за последната година, но продължава да е доста по-висок, отколкото през 2004-5та, за сравнения с 90те да не говорим. И преди да ми кажеш, че не разбирам и че този прираст се дължи на циганската раждаемост - най-много деца, почти 11% от всичките, се раждат в София-град, с най-голямата концентрация на квалифицирана работна ръка и едва на десето място по ромско население.  http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=19&a1=258&a2=267&a3=268

Радвам се, че ти е забавно.
На мен също ми е ужасно забавно, когато всички жалващи се майки говорят за работодателите си като за "онези" и "те" - явно нито една от вас няма собствен малък бизнес и не осигурява прехраната на служители и работници, докато се чуди как да върже двата края, та не можете да видите, че "те" и "вие" сте баш в един кюп, само дето "вие" имате привилегии, а "те" - само задължения.

Последна редакция: сб, 05 ное 2011, 14:21 от ianajar

# 23
  • Мнения: 7 114
Снощи имаше репортаж по въпроса. По Нова сякаш беше.
Защитата на правото на отпуска през мирогледа на главната героиня Майка беше потресаващ. Останах с впечатлението, че даже ако гледаш момченце (живо и здраво да й е и нейното, и всички, и всички дечица като цяло) трябва по-голяма отпуска даже да ти се полага. "Той е мъж (на около 8-9 месеца) и трябва да яде когато поиска."  ooooh! Това, ч е си възприел начин на отглеждане на детето си значи ли, че следва да те потупват по раменцето? 
Кой подбира събеседниците?  Tired

# 24
  • София
  • Мнения: 1 595

ianajar, не се повишава раждаемостта, вдига се възрастовата граница за раждане на първо дете и сега вероятно тази тенденция ще се затвърди и увеличи.



Не мога да приема, че решението на едно семейство дали и кога да има дете трябва да зависи от държавата. Никой не планира да има дете, за да реши демографските проблеми на родината си, това просто е абсурд. А ако толкова много хора наистина разчитат разходите по поколението им да се покрият от социални плащания, и съответно това определя семейното им планиране, то лошо... за всички нас. Значи не е чудно, че социалната система издиша.

Все пак всеки смята, че има право да получава пари от държавата, а в същото време се сърди, ако се наложи да поработи първо за тия пари.

Рони, да, манталитетът на много майки е меко казано дразнещ. И това допълнително натяга социалното напрежение, защото парите за майките някой трябва да ги изработи - и когато въпросната майка очаква този някой да й целува и краката от благодарност за нейния героизъм да има дете, то реакцията е ясна.

# 25
  • Мнения: 822
Maцките, дето скочиха срещу, как беше ни нарекъл един министър, "социалните паразити"  ( Sick ), май всичките сте зад граница?!
Като ви е толкова зле там, що не дойдете тука да живеете, раждате? Таман и една камара социални придобивки ще имате... А там, на една гола мъжка заплата  Whistling
Аз тука ако остана само на заплатата на мъжа ми, означава да умрем от глад. Така че, работя и ме осигуряват на реална заплата, плащам една камара данъци, и накрая нито вземам детски, нито нещо друго. Тъкмо се наканихме да помислим за второ дете, и тръснаха това с 24-те месеца, което най-вероятно ще приемат и май ще го отложим засега. Сега ако на някой височайш му хареса идеята да махнат и отпуските и глей к'во става...  Crossing Arms

Флип, нямаш си и представа колко работя за тия пари... ама на, и за детски не се класирам вече...
Циганките нека прибират... за тях винаги ще има, с работа ние ще им осигурим...  ooooh!

Не смятах да пиша в тая тема, ама някои от мненията са потресаващи.  Tired


Пък той работодателят ей така от добра воля ще вдига заплатите и няма да си прибере увеличенната печалба за него.

Ей това уцели точно в десятката! На предишната ми работа беше така - увеличаване на работата, ама в пъти просто - печалбата все нула според шефа - заплатите бяха минимални.

# 26
  • Мнения: 2 980
Maцките, дето скочиха..., май всичките сте зад граница?!
Като ви е толкова зле там, що не дойдете тука да живеете, раждате?

Естествено, как да я пропуснете тая дежурна реплика. За другите не знам, аз съм зад граница и, както вече обясних, не съм дошла тук заради големи детски и майчинство. Десетките хиляди други български емигранти в Щатите също не са дошли с идеята, че тук всичко е по-голямо, значи и помощите ще да са така. Това се опитах да обясня - че истината е в стандарта, не в социалните пари, а за стандарт, за съжаление, се иска затягане на колани. Ама кой да чете.  

# 27
  • Мнения: 822
Последно и край  Mr. Green

ianajar
, ами а де! Само ние ли да затягаме колана (под ние визирам "майките")? Не трябва ли и другите наравно с нас - да кажем политици и "бизнесмени" да крадат по-малко, циганите да взимат по-малки помощи, държавата да си свърши работата по изкарването на фирмите извън сивия сектор?... Чета те много добре, ама... извинявай, ама ти откога не си идвала насам?!
То само с рестрикции спрямо едните майки няма как да се вдигне стандартът, извинете  Whistling  Не съм икономист, да подчертая, един проЗт микробиолог съм.
И моля, моля, да няма засегнати от мнението ми, лично мое си е.  Peace

# 28
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 742
На мен също ми е ужасно забавно, когато всички жалващи се майки говорят за работодателите си като за "онези" и "те" - явно нито една от вас няма собствен малък бизнес и не осигурява

Боже, горките работодатели, те ми изкарват прехраната... Пък аз само заплатата ходя да си взема. Нещо гледната точка е сбъркана. Аз извършвам определена работа за работодателя си, така че той да печели и съответно получавам заплащане за труда си. Как и дали той умее да управлява бизнеса си за да е печеливш е неговата задача.
Ще цитирам въпрос, който зададох в подобна тема:
"Ок, да приемем, че се направи всичко за да се облекчат социалните плащания на работодателя, за него е чудесно, ще се увеличи печалбата, която остава. Каква е гаранцията, че тези пари ще отидат за развиване на бизнеса в нашата държава, че ще отидат за повишаване на заплати или т.н. Моето наблюдение в момента е, че в големите интернационални компании в България /а те никак не са малко вече/ кризата се използва като довод непрекъснато да се намалят заплатите на хората, да се режат социални придобивки от рода на второ здравно осигуряване, ваучери за храна, да се поставят нереалистични цели за постигане на бонуси и т.н., а всъщност компанията е на огромна печалба и няма никакъв проблем. "Криза е" е магическа мантра.
Няма механизми, който да контролират подобни неща и дори да не е криза, ще е нещо друго."

Flip, и на мен не ми допада това - детето е много индивидуално и лично решение. Но виждам около мен хора и то с прилични професии, че малко или много си правят сметката за тези неща и планират буквално детето. Не говоря за първа младост, а за специалисти над 30, получаващи добро заплащане, плащащи огромни данъци и осигуровки. И какво значи да разчиташ на "социални плащания" всички знаем, че на 1 заплата малко семейства могат да оцелеят. И като се окаже, че остават на 1 заплата просто се отказват от дете.

# 29
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 084
...Докато в България се гледа първо социалните привилегии да са уредени, не виждам как ще се промени прословутият стандарт. Peace



Точно Peace
В Бг социалната политика е рай и пак недоволстват, беее ooooh! Тук нещата са объркани изначало. Докато всеки гледа да не работи, а да изсмуче повече, я от държавата, я от бизнеса, който трябва да щадим максимално, защото той носи приходите в хазната /за майчинството ви, детските ви, пенсиите на бабите ни/, нЕма да се оправим. Това, че точно ние сме се паднали поколението, което трябва да се лиши от някои социални блага, за да ги има за децата ни, не е оправдание да мрънкаме. Мислете глобално, стига с това "моето дете трябва да се адаптира в яслата" и "детските не стигат и за памперси". Разберете, че държавата не ви е длъжна с нищо, докато вие не се почувствате длъжни към нея.

galactic voyager, значи бизнесът си е негова работа, а отглеждането на детето ти е ... и негова работа? Брех...

Гледам, че има значение кой къде живее. Тук съм, не мърдам аз, къде другаде ще ме търпят 2 год да мятам крачоли с количката, че и ще ми плащат за това Mr. Green

# 30
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 742
N_A_N™, за щастие не.  Peace

Не се заблуждавайте от лентичките ми, лично аз по никакъв начин не съм засегната от тези промени. Още повече, че стартирам собствен бизнес освен новото дете, но въпреки това успявам да гледам по-далеч от собствената си паничка и интерес и да поръзсъждавам. Не всеки, който не е съгласен с тези мерки е "паразит" и никъде не съм писала, че държавата е длъжна да гледа детето ми.

Социалната политика като цяло не е лоша наистина. Плащанията са ниски, но си има причина за това и не смятам, че има основание за тях да се реве. Но ми се иска, когато се търсят начини за спестяване, да не се посяга първо на социалните пера.

ianajar, София не е много удачен пример, защото тук заплатите са малко по-високи като цяло в сравнение със страната. И до сега нещата с майчинството бяха горе долу ок. Тепърва ако го въведат ще се наблюдава спад според мен.

# 31
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 084
Galactic Voyager, съгласна съм с последния ти пост. Абсолютно.

Но четейки тази и много други теми, оставам с впечатление, че една твърде голяма част от майките очакват държавата да осигурява поне 90% от издръжката на децата им и освен това да се съобразява с това, че децата им искат адаптация в яслата, а болничните се плащат по-малко от отпуска. То хубаво да искаш, ама какво си дал?!

# 32
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 742
[quote author=N_A_N™ link=topic=620683.msg20172504#msg20172504 date=1320512899

Но четейки тази и много други теми, оставам с впечатление, че една твърде голяма част от майките очакват държавата да осигурява поне 90% от издръжката на децата им и освен това да се съобразява с това, че децата им искат адаптация в яслата, а болничните се плащат по-малко от отпуска. То хубаво да искаш, ама какво си дал?!
[/quote]

О, да има и много такива. Мен те също ме дразнят.
Лошото е, че освен тези, мерките удрят и доста коректни майки. Поне около мен случайте са такива.

# 33
  • Мнения: 2 980
Боже, горките работодатели, те ми изкарват прехраната...

Не познавам твоите работодатели. Майка ми е работодател. Има малка счетоводна къща, в която работи тя и една помощник-счетоводителка. Помощник-счетоводителката работи по 40 часа седмично, плаща ѝ се добре, внасят ѝ се осигуровки на пълна заплата (майка ми е много принципен човек). Въпросната помощничка започна работа миналата година, дотогава майка ми работеше сама, но не издържаше вече на 14-часови работни дни седем дни в седмицата. Бизнесът съвсем не процъфтява, разходът по наемането на още един човек я постави точно на ръба. В момента, в който приключи обучението на девойката и майка ми вече можеше да ѝ възлага работа, без след това да проверява всяка цифра, тя обяви, че е бременна. Още на следващата седмица излезе в безсрочни болнични. Оттук нататък майка ми ще трябва пак да мине през цялото упражнение с наемане и обучение на нов човек, който да замести девойката през двете години и половина, които смята да не се връща на работа. През това време, разбира се, майка ми ще продължава да плаща нейните осигуровки, платени болнични и прочие, като паралелно с това продължава да работи на загуба по 70 часа седмично. Резултатът от тази ситуация е, че майка ми никога повече няма да наеме за помощник току-що завършило младо момиче - от тези, дето в нашия провинциален град са най-силно засегнати от безработицата.

За кого е честна тази ситуация точно?
Риторичен ми е въпросът, и аз не знам защо изобщо се включих по темата. Просто ми дойде отвътре да обясня защо грам съчувствие не събуждат в мен темите "Помощ, врътват ни кранчето маймуните ниедни, на оружие, кво ме интересува мен откъде идват парите, аз си искам баницата!"

Последна редакция: сб, 05 ное 2011, 21:06 от ianajar

# 34
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 084
ianajar, като ти прочетох поста и си помислих как майките и работодателите си играем на "пре.би другарче". Малко осъзнават, че ние не сме противници, а сме заедно в кюпа ... на България. И без компромиси от едната и от другата страна няма да стане. И примерно отменянето на платения отпуск след майчинство може да се приеме като компромис от страна на майките, а не веднага да "скачат на оружие".

# 35
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 742
Примерът наистина е доста срещан. Лошото е, че има и точно обратните примери. Най-много патят дребните работодатели, най-малко големите.

Отпуската няма да я отменят, прекаленно сложно е и се иска промяна на конституцията.

# 36
  • Мнения: 2 980
Малко осъзнават, че ние не сме противници, а сме заедно в кюпа ... на България.

Ми аз това се опитвах да обясня, ама нали съм от чужбинските - не ми е работа да си отварям устата. Има разлика между работодателя "Кока-Кола" и работодателя "ЕТ Пенчо Пенчев - хранителни стоки". Дребният бизнес, дето обикновено се гледа и пази и култивира, за да расте и да движи икономическия растеж в широк мащаб, е прецакан отвсякъде. Ама си нямат форум да пускат възмутени теми хората.

Последна редакция: сб, 05 ное 2011, 23:29 от ianajar

# 37
  • Мнения: 445
ianajar а ако вместо да излезе по майчинство, беше напуснала и отишла при конкуренцията след като се е научила? Според мен за такива професии, за които се изисква дълго обучение е редно да се предвиди законова възможност за сключване на договор за обучение, преди имаше такава възможност и ако напуснеш примерно преди н-години да дължиш неустойка на работодателя. Аз съм подписвала такъв договор, в който освен цената на курса ми влизаха и дневните и билетчетата за транспорт и нощувките в хотела и се получава една добра сума. То вярно е, че това е обучение на място, но при желание законодателят може да го предвиди. Иначе сега майка ти ще й плати само първите 3 дни от първия болничен (останалите са от НОИ) и по около 20лв. на месец за здравните вноски, а и отпуската за двете години, която вярно има известна логика да се премахне.
Цитат на: N_A_N™
Това, че точно ние сме се паднали поколението, което трябва да се лиши от някои социални блага, за да ги има за децата ни, не е оправдание да мрънкаме. Мислете глобално, стига с това "моето дете трябва да се адаптира в яслата" и "детските не стигат и за памперси". Разберете, че държавата не ви е длъжна с нищо, докато вие не се почувствате длъжни към нея.
Не съм съгласна, че държавата не ми е длъжна. След като 15 години внасям осигуровки върху реалните си доходи логично е да очаквам да получа нещо в замяна. А аз имам едно дете и дали то ще живее в България като порасне, ще реши само, така че ми звучи много високопарно това да се лишаваме сега, за да има след 20 години за децата.

# 38
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 084
ianajar, бе те се опитаха да се обадят срещу увеличаването на МРЗ, че на този етап ще е крайно пагубно за бизнеса им, но гласът им беше глас в пустиня. Ама виж, като засегнаха майките, малииии  Twisted Evil

sisi, повярвай, че си една от малкото и, както каза Galactic Voyager, жалкото е, че промените ще засегнат и коректните. Но най-фрапиращото е, че по тези теми пишат основно тези, които, бас държа, не се осигуряват на реална РЗ /нито мъжете им/ и се чудят как да измъкнат още някоя аванта от държавата. Tired

А иначе естествено, че отпуската няма да я отменят Simple Smile Просто искаха малко да разбунят духовете на чули-недочули и мислещи-недомислещи. И не е трудно да се сетиш от коя каста са те Laughing

# 39
  • Мнения: 133
Аз съм държавен служител и мен си ме осигуряват на реален доход. Но и то е едно голямо НО в повечето фирми не е въпрос на желание от работника на какво ще го осигуряват и ако се обадиш си навън от фирмата и ще отидеш да работиш за следващия некоректен работодател, който не осигурява на реална заплата, а на минималната за бранша. Не говоря за големите градове, където ситуацията напоследък се попромени, а за малките градове. Тук в нашия град и свекърите ми и майка ми и всички около мен ги осигуряват на минимума за професията, а взимат поне с по 200лв. от горе. И това е така във всички, ама всички фирми. Броят се на пръсти работодателите, които осигуряват на реален доход, а за да започнеш работа при тях се искат много връзки.

Другият проблем на тези "бизнесмени", е че не дават платен годишен отпуск дори и да си блъскал цяла година нон-стоп. Всичко се пише, че е платено, а реални пари за полагащия се платен годишен отпуск не се дават. И за капак на всичко над 90% от работодателите подписват работниците си по ведомости и къде ли още не. А и да не забравяме факта като имаш дете оправяй се без болнични, защото вземеш ли ще те изгоним от работа.

Ето за това скачат повечето майки, а не защото държавата ще им вземе полагащото им се.  Вижте реалната картинка навсякъде в държавата и тогава говорете. Коректните работодатели са малко и се броят на пръсти.

# 40
  • София
  • Мнения: 17 592
Все пак не е ли редно Правителството на България първо да мисли за гражданите на България и едва тогава - за гражданите на Гърция, Германия и др.? Така, както правят правителствата на тези държави... и не е ли логично първо да излезем от "евро-плюс", което ще спести на бюджета доста солидно перо за "спасяване на гърците, бедничките, те как изобщо оцеляват с 1200 Едро заплата на мед. сестра... ужасТ!"  и да погледнат към - не дори тесногръдо конкретните майки - бъдещи и настоящи - и конкретните дечица - но към бъдещето на НАШАТА държава изобщо? Как е възможно държава, изправена пред демографски колапс, да предложи политика, насочена към насърчаване на НАМАЛЯВАНЕТО на раждаемостта!? И тук не става дума за някакъв лукс и социална екстравагантност. Медицинските сестри у нас не вземат 1200 Евро, средната заплата на родилка, особено пък - на млада родилка - е по- близка до 200 - 300 евро и определено до 500. Таксата в частно детско заведение, от което, прочее, Държавният Бюджет печели двояко, като таксите дори не са освободени от ДДТ, опс, пардон, ДДС, е м/у 200 и 400 евро. А местата в държавните такива са кът, да се намери място за отрочето към навършването на 2-рата му годинка е по- скоро изключение, отколкото правило. Надеждата е по- скоро за възраст м/у 3 и 4, когато детето излиза от яслите и в "рулетката" се включват и ЦДЗ. Но какво прави младата майка м.у 2 и 3? Ами, ползва всички възможни видове отпуски. Ако те бъдат отменени - говоря за все пак натрупващите се дни по време на майчинството - много майки биха били изправени пред 3 избора - да дадат детето си в ЧДЗ, където таксата е колкото или над заплатата й - при което, обаче, надеждата за ОДЗ всъщност намалява, а не е увеличава - без коментар как би се отразило на крехката психика на бебето местене из разнообразни детски заведения, да остави детето само у дома с купичка храна и подробни инструкции как да се гледа само - като се замисля, дори детенцето от "куче в чекмедже" беше поне на 4 - 5, не на 2 - или... да напусне работа. Доброволно, без да се регистрира в бюрото по труда - понеже работа без друго не търси, като по този начин намали статистиката за безработицата - браво на Правителството! - и а си гледа детето у дома. До училище, прочее, понеже шансът да се намери място в лелеяните ДЗ драстични намалява, когато единият родител не работи. Критериите, нали се сещате.
Ами... не много жени биха избрали да забременеят при такива светли перспективи.
Което би имало интересен ефект освен в/у населението като... ами, общ брой, така и в/у демографската "палитра" - като отношение на работещи към неработещи (поради възраст или ... хм, традиционен личен избор), като плащащи и потребяващи данъци, като отношение м/у образовани и... не толкова, като възрастово разпределение...
Е, но ще сме спасили бедните гръцки медицински сестри, дето се гърчат с жалките 1200 евро месечно. И бедните гръцки селяни, дето ни блокираха границата в активния за НАС туристически сезон. И т.н.

Питам се аз, не е ли това пример за Национално Предателство?..


ПП
Отпуските НЕ се плащат от НОИ. Това си е чиста проба сделка - децата с/у увеличаването на МРЗ, щото сме си втълпили, че така ще си оправим бюджета на НОИ (осигуровките)...
За сметка на Държавата ни. На бъдещето на децата ни - не на непосредственото бъдеще на бебенцата, които биха били засегнати, на бъдещето на всичките ни деца, които ще бъдат засегнати - след 20 години, примерно - от демографския колапс, подготвян от тази мръсна сделка.

# 41
  • Мнения: 445
Нан за некоректните съм съгласна. Познавам една жена, дето изкара две застъпващи се майчинства без ден реален трудов стаж. 6 месеца фиктивен договор във фирмата на братовчедка й (тогава толкова беше и готово). Отделно и един куп помощи вземаше като социално слаба. А в тях какъв лукс е да не говоря(преди да забременее с първото е работила в Италия без осигуровки и договор естествено, какво не се знае), но въпроса е че в момента доходите са им ниски и то са помощи за дърва и какво ли не.
Познавам едно момиче от 5 години работи на граждански договор, който си е чист трудов, с хубава професия е и добро образование. Казва ми че в момента й е приоритет да си изплати жилището, а като реши да забременява, тогава ще минава на трудов. Ами не е честно пък от мен да вземат, а от другите не, в този смисъл мисля че трябва да е приоритет на държавата да си събере вземанията.

# 42
  • Мнения: 22
Извинявам се, но не се стърпях!!! Моля всички майки зад граница да не се намесват в тази тема!!!  Ако много им харесва социалната политика в България да заповядат  и да се възползват. Защото се получава "Сит на гладен не вярва". Може би трябваше да се трогна от разказа за работодателката, която е наела младо момиче и го обучила, а то после моля Ви се имало наглостта да забременее!!! Защо тази далновидна работодателка не е наела вече опитен счетоводител/ка??? Сигурно за да плаща смешна заплата. Ми не може хем да се дават малко пари (защото се изхитряваме да наемем млад човек без стаж), хем да чакаме опит и лоялност. Логично е, също така, младо момиче да забременее.

И аз съм пътувала доста и съм наясно със стандарта и социалната политика в много държави. Тук много малко майки могат да си позволят да не работят и да си гледат детето поне до 3 години. Лесно е когато съпругът получава 4000$.

Затова тези отпуски са важни. Детето трябва да се адаптира с яслите (където нон стоп се боледува) или с гледачката.

Хора, разберете няма некоректни, когато законът е спазен! Държавата няма да спечели супер много от тези измислени смешни мерки. Да се справят с организиранта престъпност и да си съберат парите от фирмите, да спрат кражбите и корупцията - тогава за всички ще е добре. Сега нарочно гледат да скарат хората за разни дребни глупости от сорта на майчински, брой заплати бонус при пенсиониране и други.   

# 43
  • Мнения: 2 980
ianajar а ако вместо да излезе по майчинство, беше напуснала и отишла при конкуренцията след като се е научила?

Ами нищо не ѝ пречи да го направи след майчинството си - след като майка ми ѝ е плащала осигуровките две години, по време на платения си отпуск (отново покрит от майка ми), тя спокойно може да си потърси друга работа, нали? Ето на първа страница една майка се оплакваше как си била направила сметката точно през този отпуск (платен от работодателя ѝ) да си търси нова работа. Не виждам положителен ъгъл тук, както и да го гледам. Очевидно е напълно законно - но наистина ли на никой не му минава през ум, че не е съвсем етично?

Извинявам се, но не се стърпях!!! Моля всички майки зад граница да не се намесват в тази тема!!!  

Не, няма да изляза от темата. Знаеш ли защо? Защото съм работила в България, плащала съм осигуровки пет години, без да ползвам един ден болнични или майчинство за този период, продължавам да плащам здравни осигуровки, въпреки че не живея там и не мога да се възползвам от "блестящата" ни здравна система. Инвестирала съм в социалния бюджет, така да се каже, без очакване за възвръщаемост. И защото имам родители, сестра, братовчеди, племенници и приятели, които живеят там и затова живо ме интересува какво става със страната и икономиката ѝ.

И понеже поставяш под въпрос етичността на майка ми - тя нае младо, току-що завършило момиче, точно защото тези момичета най-трудно си намират работа. Тя има две дъщери - искаше да даде шанс на нечия друга дъщеря. Е, даде ѝ шанс, работи двойно повече, докато я обучаваше, плащаше от джоба си за грешките ѝ, и после момичето излезе в болнични в третия месец, щото не можела тя да се лашка в автобус, за да ходела на работа в центъра в нейното деликатно положение. Заплатата ѝ, между другото, беше два пъти повече, отколкото оставаше за майка ми след приспадането на разходите. И, както казах, тя вече няма да се "изхитря" да наема млади момичета без стаж. Да ходят при други "хитри" работодатели и да си пускат теми "Дискриминират ли ви, защото сте млади жени".

И последно уточнение - естествено, че майка ми е очаквала момичето по някое време да излезе в майчинство. Не очакваше, обаче, момичето да я зареже сама в най-натовареното време от годината, без никакво предизвестие, и то не заради някакъв сериозен проблем със здравето или бременността, а просто защото тя има право на болничен кажи-речи от установяването на бременността и не е трудно да намери лекар, който да ѝ го даде. Не е незаконно (освен ако не задълбаем в законността на тези болнични, които нямат реална причина), но беше удар под кръста - момичето можеше поне да отработи още няколко месеца, докато ѝ се намери заместничка например. Ама защо да го прави.

Последна редакция: нд, 06 ное 2011, 20:37 от ianajar

# 44
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 742
ianajar а ако вместо да излезе по майчинство, беше напуснала и отишла при конкуренцията след като се е научила?

Ами нищо не ѝ пречи да го направи след майчинството си - след като майка ми ѝ е плащала осигуровките две години, по време на платения си отпуск (отново покрит от майка ми), тя спокойно може да си потърси друга работа, нали? Ето на първа страница една майка се оплакваше как си била направила сметката точно през този отпуск (платен от работодателя ѝ) да си търси нова работа. Не виждам положителен ъгъл тук, както и да го гледам. Очевидно е напълно законно - но наистина ли на никой не му минава през ум, че не е съвсем етично?

Не е етично - да. Ама и работодателите в 99% от случайте етиката слабо ги вълнува.

# 45
  • София
  • Мнения: 17 592
ianajar а ако вместо да излезе по майчинство, беше напуснала и отишла при конкуренцията след като се е научила?

Ами нищо не ѝ пречи да го направи след майчинството си - след като майка ми ѝ е плащала осигуровките две години, по време на платения си отпуск (отново покрит от майка ми), тя спокойно може да си потърси друга работа, нали? Ето на първа страница една майка се оплакваше как си била направила сметката точно през този отпуск (платен от работодателя ѝ) да си търси нова работа. Не виждам положителен ъгъл тук, както и да го гледам. Очевидно е напълно законно - но наистина ли на никой не му минава през ум, че не е съвсем етично?

О, я стига си мрънкала... очевидно майка ти просто не е искала да се бръкне по- дълбоко за опитен счетоводител. Защо не е назначила мъж на 40? Жена на 50, която няма да ражда? Не ни убеждавай, че е от чист алтруизъм и желание за повишаване на общата квалификация на счетоводителите като такива. Няма да ти повярваме. Просто не е искала (или можела, все едно) да предложи конкурентна заплата. Очевидно никой, който е доволен от работата, работодателя и заплатата си няма да си търси нова работа - в отпуск или не. Хората тук не възприемат смяната на работни места като някакъв особено популярен масов спорт. И невероятните осигуровки, които майка ти е плащала през време на болничния на момичето, са в рамките на 16 лв.... Сумата е смешна - дори за Бг. Ако до тези 16 лева е опряла работата, по- добре да затвори кепенците и да си търси работа при работодател, който може да осигури достатъчно приходи.

На всички ни е ясно, че тук въпроса изобщо не е в подобни смешни бакалски сметчици. На масата е сложено бъдещето на нацията ни. Буквално. А вие се хващате за някакви жалки частни случаи, които нямат никакво отношение към въпроса.

Подобни изказвания наливат в мелничката на Гърция - не и на България.

# 46
  • Мнения: 2 980
Galactic Voyager, ти писа, че започваш собствен бизнес. Аз предлагам да почакаме, докато го започнеш, да видим как ще ти изглежда ситуацията от новата ти гледна точка.  Peace

За мен трудовото законодателство в България е писано не с идеята да защитава работодатели и работници от превратностите на икономическата съдба, а само и единствено с идеята да защитава работниците от работодателите. Съвсем в тон с историческия образ на работодателя в народното ни съзнание като "чорбаджията изедник". Чак когато работникът започне собствен бизнес и се озове от другата страна, вижда, че срещу него си няма защо да го защитават, а пък него самия никой не го защитава от некоректни работници, нечестна конкуренция и прочие.

Ти ще кажеш - след някоя и друга година - дали греша.

# 47
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 742
Galactic Voyager, ти писа, че започваш собствен бизнес. Аз предлагам да почакаме, докато го започнеш, да видим как ще ти изглежда ситуацията от новата ти гледна точка.  Peace

За мен трудовото законодателство в България е писано не с идеята да защитава работодатели и работници от превратностите на икономическата съдба, а само и единствено с идеята да защитава работниците от работодателите. Съвсем в тон с историческия образ на работодателя в народното ни съзнание като "чорбаджията изедник". Чак когато работникът започне собствен бизнес и се озове от другата страна, вижда, че срещу него си няма защо да го защитават, а пък него самия никой не го защитава от некоректни работници, нечестна конкуренция и прочие.

Ти ще кажеш - след някоя и друга година - дали греша.

Ще видим, наистина. За сега работници не се планират.

# 48
  • Мнения: 133
ianajar, мила не се обиждай обаче, ако един работодател се отнася добре към работниците си ще получава същото насреща. Работниците не са животни и те са хора и ако се отнасят човешки с тях и те ще отвърнат със същото, обаче когато нямаш право на отпуск, нямаш право на болничен за гледане на дете и куп подобни глупости, ами да работодателите ще бъдат наричани и ще се отнасят с тях като с "чорбаджията изедник".

А това, че майка ти е дала работа на младо момиче, току що завършило Евала и, обаче тя трябва да е наясно, че това момиче ще създаде семейство и ще иска деца /естествено е/. Ако и пречеше да беше наела някой по - възрастен работник и за тях няма работа.  Peace

# 49
  • София
  • Мнения: 17 592
За мен трудовото законодателство в България е писано не с идеята да защитава работодатели и работници от превратностите на икономическата съдба, а само и единствено с идеята да защитава работниците от работодателите. Съвсем в тон с историческия образ на работодателя в народното ни съзнание като "чорбаджията изедник".

Ами ела си у дома. Тук работниците са така добре защитени. И майка ти ще се зарадва, сигурна съм, дъщеря й да живее и работи наблизо, а не през един океан разстояние.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 595
Flip, и на мен не ми допада това - детето е много индивидуално и лично решение. Но виждам около мен хора и то с прилични професии, че малко или много си правят сметката за тези неща и планират буквално детето. Не говоря за първа младост, а за специалисти над 30, получаващи добро заплащане, плащащи огромни данъци и осигуровки. И какво значи да разчиташ на "социални плащания" всички знаем, че на 1 заплата малко семейства могат да оцелеят. И като се окаже, че остават на 1 заплата просто се отказват от дете.


Ама това е въпрос на стандарт, не на социална политика. Решението е именно на 1 заплата да можеш да си позволиш дете, а не да чакаш втора заплата от... държавата. Пък стандарт се повишава със силна икономика, пък за силна икономика трябва здраво бачкане.

Отново: парите, които всички майки смятат, че им се полагат по дефолт, трябва да ги изработи някой, те не падат от небето. Кой да ги изработи - след като самите майки смятат, че 24 месеца стаж са непосилно, ужасно несправедливо изискване, за да имат право на същите 24 месеца майчинство?

Нацията ни застарява от всичко друго, но не и от лоша социална политика спрямо майките Wink

Последна редакция: нд, 06 ное 2011, 23:26 от Flip

# 51
  • Мнения: 2 980
Ама това е въпрос на стандарт, не на социална политика.

Баш.

# 52
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 742
Flip, отново подчертавам, че коментирам хора работещи, с добри заплати, плащащи си пълен размер на осигуровки.

И в държава с демографска криза си е точно въпрос на социално политика.

А с повишаването на стандарта ни залъгват доста време вече.

# 53
  • Мнения: 11 846
И ако не мълчим, някой ще ни чуе ли  newsm78?

# 54
  • Мнения: 1 092
Отново: парите, които всички майки смятат, че им се полагат по дефолт, трябва да ги изработи някой, те не падат от небето. Кой да ги изработи - след като самите майки смятат, че 24 месеца стаж са непосилно, ужасно несправедливо изискване, за да имат право на същите 24 месеца майчинство?

Не си права. Лично аз имам доста повече от 24 месеца трудов стаж и не ме бърка това. Много  други майки са като мен. Но за повечето от тях проблема в толкова много месеци назад е това, че така ще вземат по-малко пари (и тук не обсъждам изобщо случаите на фиктивно осигуряване). Всяка година (или почти всяка) праговете за различните професии се покачват. Т.е ако миналата година съм се осигурявала и съм вземала 200 лв, тази ще е 230 да речем и ако сега съм бременна и догодина изляза майчинство прага ще е 250 , а на мен среднодневното ми обезщетение ще се изчисли върху 200 и 230 лв. Тогава когато аз съм плащала осигуровки на 200 лв обаче те са били все едно сега да плащам на 250 заради инфлацията........
Не съм сигурна дали обясних правилно това което искам да кажа, а сумите са произволни. Но да обобщя - плащам години наред осигуровки, които никой не ме пита искам или не да плащам - т.е държавата ме задължава да съм осигурена когато работя т.е аз искам нещо което ми се полага насреща за тези осигуровки. Не искам нищо даром. Проблем е обаче, че не съм сигурна какво ще получа, не мога да планирам т.к законите всеки ден се менят

# 55
  • София
  • Мнения: 17 592
Flip, и на мен не ми допада това - детето е много индивидуално и лично решение. Но виждам около мен хора и то с прилични професии, че малко или много си правят сметката за тези неща и планират буквално детето. Не говоря за първа младост, а за специалисти над 30, получаващи добро заплащане, плащащи огромни данъци и осигуровки. И какво значи да разчиташ на "социални плащания" всички знаем, че на 1 заплата малко семейства могат да оцелеят. И като се окаже, че остават на 1 заплата просто се отказват от дете.


Ама това е въпрос на стандарт, не на социална политика. Решението е именно на 1 заплата да можеш да си позволиш дете, а не да чакаш втора заплата от... държавата. Пък стандарт се повишава със силна икономика, пък за силна икономика трябва здраво бачкане.

Отново: парите, които всички майки смятат, че им се полагат по дефолт, трябва да ги изработи някой, те не падат от небето. Кой да ги изработи - след като самите майки смятат, че 24 месеца стаж са непосилно, ужасно несправедливо изискване, за да имат право на същите 24 месеца майчинство?

Нацията ни застарява от всичко друго, но не и от лоша социална политика спрямо майките Wink

Не ми е известно някой да е имал странната идея да увеличи болничният за отглеждане на малко дете до 24 месеца. Не внасяй заблуди. Понастоящем той е до навършване на 1 годинка на дето; логично е и периодът, въз основа на който се изчислява обезщетнието да е сходен. Това е свързано с желаната възраст (от Държавата, не от индивидуалните семейства) за първо раждане - специално при високообразованите бъдещи майки. Ако едно образование продължава срдно до възраст м/у 25 (MS) и 32 годишна възраст (PhD) и предположим година и половина търсене на работа и ориентиране след това, както и 6 месечен "гратисен" период на временен договор необходимостта от 2 пълни години трудов стаж след това ни докарва във възрасти м/у 28.5 и 36 години. На тази възраст и децата рядко се получават "от раз", така че вероятността за 2-ро дете при високообразованата част от обществото става твърде ниска. Това ли е демографсдката политика, към която се придържа това Правителство? Прираст основно от нискообразовани и необразовани родители? Какви по- точно бъдещи данъкоплатци се предполага да бъдат 3възпитани от тези... обществени прослойки и какви приходи биха имали децата на необразованите, какъв продукт биха реализирали, от който да се формират данъци?

Това не е темата на тази тема в частност - темата са отпуските, но то е част от същия общ проблем - а именно пълната липса на заинтересованост за бъдещето, демонстрирано от това (за пръв път от Костов насам) Правителтво - или, може би, съзнателно извършваното Национално Предателство... в името на поддръжката на други, външно нации - в конкретния случай, на Гърция.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 595
Flip, отново подчертавам, че коментирам хора работещи, с добри заплати, плащащи си пълен размер на осигуровки.

И в държава с демографска криза си е точно въпрос на социално политика.

А с повишаването на стандарта ни залъгват доста време вече.

Разбирам те, но няма как да отделиш едните (работещи, с добри заплати, с високи осигуровки) от другите (работили 1 година, после изкарали 6 вкъщи, гледайки деца и ползващи всички възможни обезщетения и помощи, и вечно недоволни). Просто самата идея на социалната система е да въведе единни правила за всички - ако не беше така, нямаше изобщо да я има тази система и работещите на добри заплати щяха да си спестяват за деца, а неработещите... да се спасяват поединично.

Вариантите са два, и двата винаги са в ущърб на работещия: или да се изплащат високи обезщетения и добавки, но на всички (тоест работещите да носят осигурителната тежест за огромния процент неработещи), или да има минимална социална подкрепа за всеки, но пък работещите за високи заплати да не получават адекватно обезщетение за осигуровките си. Това е същността на социалната система и не е случайно, че няма държава, в която тя не дава бъгове и да поражда недоволства - далеч не само в България хората отчитат несъвършенства в уредбата, без значение каква е - силно социална или не толкова.  Самата идея, че един работещ трябва да издържа определен брой неработещи (било то пенсионери, майки, инвалиди и т.н.), поражда съответните пороци в системата. Но по-добра идея не е измислена все още, другият вариант е... Спарта.

Идеята за орязване на платения отпуск е абсурдна по други причини - майчинството е трудов стаж и след като се брои за такъв, значивърху него трябва да има и съответен брой платена почивка. В противен случай просто се получава колизия спрямо закона - хем работя (трупам стаж), хем нямам право на отпуск.

Кати, платеното майчинство е 2 години. Втората година обезщетението е минимално, но това не променя факта, че една жена може да избере да запази работното си място и същевременно да отглежда детето си 24 месеца, за което плаща държавата. Не е малко, дори никак.

# 57
  • Мнения: 591
Аз съм държавен служител и мен си ме осигуряват на реален доход. Но и то е едно голямо НО в повечето фирми не е въпрос на желание от работника на какво ще го осигуряват и ако се обадиш си навън от фирмата и ще отидеш да работиш за следващия некоректен работодател, който не осигурява на реална заплата, а на минималната за бранша. Не говоря за големите градове, където ситуацията напоследък се попромени, а за малките градове. Тук в нашия град и свекърите ми и майка ми и всички около мен ги осигуряват на минимума за професията, а взимат поне с по 200лв. от горе. И това е така във всички, ама всички фирми. Броят се на пръсти работодателите, които осигуряват на реален доход, а за да започнеш работа при тях се искат много връзки.

Другият проблем на тези "бизнесмени", е че не дават платен годишен отпуск дори и да си блъскал цяла година нон-стоп. Всичко се пише, че е платено, а реални пари за полагащия се платен годишен отпуск не се дават. И за капак на всичко над 90% от работодателите подписват работниците си по ведомости и къде ли още не. А и да не забравяме факта като имаш дете оправяй се без болнични, защото вземеш ли ще те изгоним от работа.

Ето за това скачат повечето майки, а не защото държавата ще им вземе полагащото им се.  Вижте реалната картинка навсякъде в държавата и тогава говорете. Коректните работодатели са малко и се броят на пръсти.

 Peace
Точно от там идва проблемът, че трябва да се измисли нещо, което да задължава работодателите да осигуряват реално, а не да се мислят схеми, фатки и чалъми как да се спестят дребни суми от майки, пенсионери и безработни. Е, ми аз си имам хубава работа, взимам си добри пари, ама нещат да ме осигуряват реално на тях, ако не ми отърва - довиждане. Само че и аз съм от "плануващите" майки и се осигурявам допълнително от джоба си. Да ама с тези 24 месеца които влизат от догодина, нещо не му се вижда ползата от това надосигуряване. И се питам защо аз да плащам от джоба си, след като нямам полза от това? Не се оплаквам, имам възможност да си гледам детето и без помощта на държавата, но просто давам своя си пример, като знам, че много жени са в това положение.

# 58
  • София
  • Мнения: 17 592
Кати, платеното майчинство е 2 години. Втората година обезщетението е минимално, но това не променя факта, че една жена може да избере да запази работното си място и същевременно да отглежда детето си 24 месеца, за което плаща държавата. Не е малко, дори никак.

Размерът на обезщетението през втората година не е функция на размера на осигурителния доход преди това - нито в смисъл на продължителност, нито на единична стойност.

Впрочем, отглеждането на детето след 1 година в домашни условия не винаги е въпрос на избор - в действителност в повечето случаи е "избор", наложен от липсата на каквато и да било алтернатива.

# 59
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 742
Flip, подчертавам тези неща, защото по презумция тук се мисли, че когато някой не е съгласен със социалната политика е измамник или неплащаш осигуровки или с ниска заплата и т.н. katiABV, всъщност бърка още по-дълбоко в проблема и доразвива това, което искам да кажа - по-високо образованите ще останат с 1 дете, защото на циганката не и пука от тези промени, на жената, която взима заплата 250 лв също.

Последна редакция: вт, 08 ное 2011, 09:20 от Galactic Voyager

# 60
  • София
  • Мнения: 17 592
Това е сериозен проблем за т.нар. средна класа - доколкото изобщо може да се говори за такава в България. Отбележете: в Гърция, която ние, като отличници, ще спасяваме от кризата, средната класа се тръшка, че й е по- трудно да плаща добри заплати на целодневните си домашни помощнички от България. В България хората от средната класа имат затруднения да заплащат таксите в детски заведения за децата си, за да могат да се върнат на работа след раждане. И тук тава дума именно за средната - в смисъл на все още най- многобройна - част от населението. След като нашето Правителство намира за по- съществено да се погрижи за възможността на гръцката средна класа да държат домашни помощнички в домовете си, вместо да ползват услугата дамо в определени дни и часове, вместо за демографската политика на собствената си държава, все повече тази средна - като брой - прослойка ще има по 1 и по- малко брой деца - средно. Очевидно това ограничение няма да представлява интерес за нищожната - като брой - прослойка с наистина високи доходи, която може да си позволи постоянна бавачка или високите такси без това да се отрази съществено на месечния бюджет, но тези хора не биха могли по никой начин да компенсират със своя прираст липсата на такъв у средната част от населението. В другата част на палитрата семействата, които без друго не са с постоянна заетост, не плащат данъци от трудови доходи и без друго не намират за необходимо да пращат децата си е детски заведения - нито в училища, впрочем - също няма да изпитват затруднения от новата политика, за тях това няма да промени по какъвто и да било начин живота. И ще продължат да имат по 3, 4, 5 и повече деца.
Докато в крайна сметка след 20 години именно те - техните деца, представляващи тяхната култура и отношение към данъкоплащането - се окажат мнозинството, статистически, от населението.
А това ще постави в наистина много неизгодна позиция нас - като бъдещи пенсионери - каквито и осигуровки да сме плащали, като няма "жива сила", която да обезпечава изплащането им - и нашите - ами, на нас във форума, на средно и високообразованите, на плащащите данъци - деца.
Това Правителство, обаче, не си прави сметката да е в политиката до тогава - нито дори, вероятно, изобщо да населява страната ни - нито лично, нито като наследниците им.
И ако сега ние си затваряме очите за това по никой начин няма да станат нещата по- добри.
Държава, която не се грижи за бъдещето си - в смисъл на деца, деца, които да се раждат и деца, които да бъдат обучавани и развивани - рискува да няма бъдеще.
Тази държава сме ние с вас... Ние сме тези, които сами се отказват от бъдещето си.
Ние, които живеем и работим тук - и които възнамеряваме да продължим да живеем и работим тук и децата ни да живеят и работят тук някой ден - не онези, които така или иначе вече са направили различен избор и живеят и работят в други държави. Те може да споделят все още езика ни, може да се придържат към същата кухня и вкусове, но те отглеждат децата си другаде и вече просто нямат отношение към демографската политика на нашата Държава.

# 61
  • Мнения: 445
По принцип при такива обезщетения, целта е периодът върху който се изчисляват да е по-голям от периода на изплащането, точно за да се избегнат злоупотреби с внасяне на осигуровки няколко месеца предварително с цел по-високо обезщетение. Проблемът е именно в това постоянно променяне на законите, от 6 на 12, от 12 на 18, от 18 на 24, заговори се за отпуските, после ще се заговори за намаляване на срока обезщетението. Така човек не може нищо да планира. Хайде за първо дете не е толкова фатално, но при второ става по-сложно.

# 62
  • София
  • Мнения: 1 262
Моето мнение е, че тази отпуска, натрупана по време на майчинство, може да остане, ако се плаща от НОИ, а не от работодателя  Peace
Така и майките ще са доволни, и държавата ще покаже нужната грижа, а работодателите няма да са прекарани за пореден път  Peace
Време е държавата да поеме отговорността си  Crazy

# 63
  • София
  • Мнения: 17 592
Не виждам начин изплащане на отпуск да се прехвърли към осигурител. Не съм юрист, но не намирам никакво формално основание за такова нещо.
Пък и това е било замислено, мисля, като част от сделката по МРЗ... Ще накараме всички да плащат по- високи осигуровки, пък ще ви освободим от тежестта на тези отпуски. Тъпо, меко казано, но не и извън унисон с общата политика, провеждана от това Правителство. Или по- право с липсата на такава...

От друга страна, ако просто се откажем да плащаме дълга на Гърция ще сме с доста повече в плюс.

Опасявам се, обаче, че това Правителство просто няма... ами, топки за подобно решение.

# 64
  • София
  • Мнения: 2 481
От много подпомагане на българския "бизнес", накрая жив българин няма да остане тук.

# 65
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 084
Кати, не обичам да правя забележки, но не мога да се стърпя да кажа, че ставаш досадна. На всички ни стана ясно мнението ти за Гърция и "това Правителство" /щото другите бяха по-добри/ и, както виждаш, никой не взима отношение по простата причина, че темата не е пряко за това. Отвори си тема за Гърция и си лай в нея. Ех, че не съобразителни хора!

# 66
  • Мнения: 3 922
Що за махленски тон Shocked!
Напротив!  Кати, чета те с удоволствие и дано да има повече хора като теб, а и такива които  не само да прочетат, а  и да ОСЪЗНАЯТ какво точно им казваш, защото думите ти са много точни и истински. Най-некадърното управление от целия преход е това!!! Заравяйте си главите като щрауси и спете спокойно, ама след двайсетина години децата ни ще го отнесат.

# 67
  • София
  • Мнения: 17 592
Кати, не обичам да правя забележки, но не мога да се стърпя да кажа, че ставаш досадна. На всички ни стана ясно мнението ти за Гърция и "това Правителство" /щото другите бяха по-добри/ и, както виждаш, никой не взима отношение по простата причина, че темата не е пряко за това. Отвори си тема за Гърция и си лай в нея. Ех, че не съобразителни хора!

Напротив, темата е именно за това. Пряко. Това, което се взема от децата на България, ще се даде на живеещите от заеми гърци. Парите - или, ако предпочиташ, благата, които сме в състояние да произведен - като Държава, като Общество, като данъкоплатци - са опредено ограничено количество. И можем - впрочем, не можем, понеже сме делегирали това си право на Правителството, уви, не на особено удачното (това е само началото на проблените ни - сега гласуват някакъв дял... ниско-грамотни и неграмотни хора, но след години, като резултат именно от тази недалновидна - а може би и целенасочена - политика - те ще бъдат още по- голямо мнозинство и в още по- голяма степен ще избират управниците с... хм, не точно правилната глава) - да изберем какво да правим с тях. Да ги дадем за - по един или друг начин - насърчаване на раждаемостта, при това за насърчаване на раждаемостта у средно и високообразованите хора / семейства или да ги дадем за да подпомогнем "братските" гърци. Аз лично предпочитам да се случи първото - защото, както многократно съм отбелязвала, възнамерявам а живея, остарея и умра именно в тази Държава и се надявам сина ми също да има възможност да живее тук. Този въпрос ме интересува и касае - лично, пряко - като член на Българското, не на Гръцкото общество. Ако не ти харесва да ти се навират определени истини в очите - не си длъжна да ги четеш. Потърси си някъде някоя ода, възхваляваща рязането на лентички - или напиши такава, нямам нищо против. Но докато с труд изкараните ни и с пот събрани пари продължават да се прахосват с лека ръка аз няма как да мълча. Или който и да било отговорен член на обществото ни...

А този смешен рефрен "ами те другите какво правиха" (извън простия факт, че именно тези, другите, натрупаха резервът, похарчен от сегашните) така силно ми напомня на детството ми - имам брат, по- малък с година - и неговите оплаквания "ами Катииии"? (аналогично - на моите, но не е уместно да използвам неговото собствено име тук) - и това продължаваше горе- долу докато навърших 8. Да, подобни думи са допустими за малки деца - но възможно ли е да им намерим оправдание в устите на възрастни хора? При това хора, управляващи една държава вече 2 години...  Whistling

# 68
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 084
Най-некадърното управление от целия преход е това!!! Заравяйте си главите като щрауси и спете спокойно, ама след двайсетина години децата ни ще го отнесат.

И така да е, това ли е темата?! Дайте по същество де. За или против сте евентуално премахване на тези отпуски? Ако да - защо, ако не - пак защо? Гърции и Мърции просто не са предмет. Ей ти на махленски тон, понеже виждам, Greene, че не правиш разлика Mr. Green

# 69
  • София
  • Мнения: 17 592
Напротив, темата са. Аз не просто казвам, че съм против - обяснявам подробно защо съм против, както и, което е мн. важно, от къде следва да дойдат допълнителните средства.
Лично за мен е важно високообразованите жени да имат поне някаква форма на сигурност, в смисъл, да разчитат, че ще имат възможност да запазят работното си място, ако се решат да родят - особено що се отнася за 2-ро и следващо дете.
За сметка на това изобщо не е важно - за мен лично - по какъв начин Гърците ще се справят със своите проблеми с кризата, стига да не ги прехвърлят на мен - което става в момента.
Бих предпочела да плащам на нашите майки, не на гръцките. И ако се съберат допълнителни пари те да бъдат разходвани, примерно, за допълнителни детски заведения в НАШАТА страна, не за рефинансиране на гръцкия борч.
Ти имаш нещо против ли?
Намираш, че е по- добре да се финансира Гърция?
Защо?
Имаш някакви лични причини може би? Сподели - аз изложих своите.

Общи условия

Активация на акаунт