Да пестят и от отпуските ни! Да не мълчим!!!

  • 3 391
  • 69
  •   1
Отговори
# 30
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 765
N_A_N™, за щастие не.  Peace

Не се заблуждавайте от лентичките ми, лично аз по никакъв начин не съм засегната от тези промени. Още повече, че стартирам собствен бизнес освен новото дете, но въпреки това успявам да гледам по-далеч от собствената си паничка и интерес и да поръзсъждавам. Не всеки, който не е съгласен с тези мерки е "паразит" и никъде не съм писала, че държавата е длъжна да гледа детето ми.

Социалната политика като цяло не е лоша наистина. Плащанията са ниски, но си има причина за това и не смятам, че има основание за тях да се реве. Но ми се иска, когато се търсят начини за спестяване, да не се посяга първо на социалните пера.

ianajar, София не е много удачен пример, защото тук заплатите са малко по-високи като цяло в сравнение със страната. И до сега нещата с майчинството бяха горе долу ок. Тепърва ако го въведат ще се наблюдава спад според мен.

# 31
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 096
Galactic Voyager, съгласна съм с последния ти пост. Абсолютно.

Но четейки тази и много други теми, оставам с впечатление, че една твърде голяма част от майките очакват държавата да осигурява поне 90% от издръжката на децата им и освен това да се съобразява с това, че децата им искат адаптация в яслата, а болничните се плащат по-малко от отпуска. То хубаво да искаш, ама какво си дал?!

# 32
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 765
[quote author=N_A_N™ link=topic=620683.msg20172504#msg20172504 date=1320512899

Но четейки тази и много други теми, оставам с впечатление, че една твърде голяма част от майките очакват държавата да осигурява поне 90% от издръжката на децата им и освен това да се съобразява с това, че децата им искат адаптация в яслата, а болничните се плащат по-малко от отпуска. То хубаво да искаш, ама какво си дал?!
[/quote]

О, да има и много такива. Мен те също ме дразнят.
Лошото е, че освен тези, мерките удрят и доста коректни майки. Поне около мен случайте са такива.

# 33
  • Мнения: 2 988
Боже, горките работодатели, те ми изкарват прехраната...

Не познавам твоите работодатели. Майка ми е работодател. Има малка счетоводна къща, в която работи тя и една помощник-счетоводителка. Помощник-счетоводителката работи по 40 часа седмично, плаща ѝ се добре, внасят ѝ се осигуровки на пълна заплата (майка ми е много принципен човек). Въпросната помощничка започна работа миналата година, дотогава майка ми работеше сама, но не издържаше вече на 14-часови работни дни седем дни в седмицата. Бизнесът съвсем не процъфтява, разходът по наемането на още един човек я постави точно на ръба. В момента, в който приключи обучението на девойката и майка ми вече можеше да ѝ възлага работа, без след това да проверява всяка цифра, тя обяви, че е бременна. Още на следващата седмица излезе в безсрочни болнични. Оттук нататък майка ми ще трябва пак да мине през цялото упражнение с наемане и обучение на нов човек, който да замести девойката през двете години и половина, които смята да не се връща на работа. През това време, разбира се, майка ми ще продължава да плаща нейните осигуровки, платени болнични и прочие, като паралелно с това продължава да работи на загуба по 70 часа седмично. Резултатът от тази ситуация е, че майка ми никога повече няма да наеме за помощник току-що завършило младо момиче - от тези, дето в нашия провинциален град са най-силно засегнати от безработицата.

За кого е честна тази ситуация точно?
Риторичен ми е въпросът, и аз не знам защо изобщо се включих по темата. Просто ми дойде отвътре да обясня защо грам съчувствие не събуждат в мен темите "Помощ, врътват ни кранчето маймуните ниедни, на оружие, кво ме интересува мен откъде идват парите, аз си искам баницата!"

Последна редакция: сб, 05 ное 2011, 21:06 от ianajar

# 34
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 096
ianajar, като ти прочетох поста и си помислих как майките и работодателите си играем на "пре.би другарче". Малко осъзнават, че ние не сме противници, а сме заедно в кюпа ... на България. И без компромиси от едната и от другата страна няма да стане. И примерно отменянето на платения отпуск след майчинство може да се приеме като компромис от страна на майките, а не веднага да "скачат на оружие".

# 35
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 765
Примерът наистина е доста срещан. Лошото е, че има и точно обратните примери. Най-много патят дребните работодатели, най-малко големите.

Отпуската няма да я отменят, прекаленно сложно е и се иска промяна на конституцията.

# 36
  • Мнения: 2 988
Малко осъзнават, че ние не сме противници, а сме заедно в кюпа ... на България.

Ми аз това се опитвах да обясня, ама нали съм от чужбинските - не ми е работа да си отварям устата. Има разлика между работодателя "Кока-Кола" и работодателя "ЕТ Пенчо Пенчев - хранителни стоки". Дребният бизнес, дето обикновено се гледа и пази и култивира, за да расте и да движи икономическия растеж в широк мащаб, е прецакан отвсякъде. Ама си нямат форум да пускат възмутени теми хората.

Последна редакция: сб, 05 ное 2011, 23:29 от ianajar

# 37
  • Мнения: 445
ianajar а ако вместо да излезе по майчинство, беше напуснала и отишла при конкуренцията след като се е научила? Според мен за такива професии, за които се изисква дълго обучение е редно да се предвиди законова възможност за сключване на договор за обучение, преди имаше такава възможност и ако напуснеш примерно преди н-години да дължиш неустойка на работодателя. Аз съм подписвала такъв договор, в който освен цената на курса ми влизаха и дневните и билетчетата за транспорт и нощувките в хотела и се получава една добра сума. То вярно е, че това е обучение на място, но при желание законодателят може да го предвиди. Иначе сега майка ти ще й плати само първите 3 дни от първия болничен (останалите са от НОИ) и по около 20лв. на месец за здравните вноски, а и отпуската за двете години, която вярно има известна логика да се премахне.
Цитат на: N_A_N™
Това, че точно ние сме се паднали поколението, което трябва да се лиши от някои социални блага, за да ги има за децата ни, не е оправдание да мрънкаме. Мислете глобално, стига с това "моето дете трябва да се адаптира в яслата" и "детските не стигат и за памперси". Разберете, че държавата не ви е длъжна с нищо, докато вие не се почувствате длъжни към нея.
Не съм съгласна, че държавата не ми е длъжна. След като 15 години внасям осигуровки върху реалните си доходи логично е да очаквам да получа нещо в замяна. А аз имам едно дете и дали то ще живее в България като порасне, ще реши само, така че ми звучи много високопарно това да се лишаваме сега, за да има след 20 години за децата.

# 38
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 096
ianajar, бе те се опитаха да се обадят срещу увеличаването на МРЗ, че на този етап ще е крайно пагубно за бизнеса им, но гласът им беше глас в пустиня. Ама виж, като засегнаха майките, малииии  Twisted Evil

sisi, повярвай, че си една от малкото и, както каза Galactic Voyager, жалкото е, че промените ще засегнат и коректните. Но най-фрапиращото е, че по тези теми пишат основно тези, които, бас държа, не се осигуряват на реална РЗ /нито мъжете им/ и се чудят как да измъкнат още някоя аванта от държавата. Tired

А иначе естествено, че отпуската няма да я отменят Simple Smile Просто искаха малко да разбунят духовете на чули-недочули и мислещи-недомислещи. И не е трудно да се сетиш от коя каста са те Laughing

# 39
  • Мнения: 133
Аз съм държавен служител и мен си ме осигуряват на реален доход. Но и то е едно голямо НО в повечето фирми не е въпрос на желание от работника на какво ще го осигуряват и ако се обадиш си навън от фирмата и ще отидеш да работиш за следващия некоректен работодател, който не осигурява на реална заплата, а на минималната за бранша. Не говоря за големите градове, където ситуацията напоследък се попромени, а за малките градове. Тук в нашия град и свекърите ми и майка ми и всички около мен ги осигуряват на минимума за професията, а взимат поне с по 200лв. от горе. И това е така във всички, ама всички фирми. Броят се на пръсти работодателите, които осигуряват на реален доход, а за да започнеш работа при тях се искат много връзки.

Другият проблем на тези "бизнесмени", е че не дават платен годишен отпуск дори и да си блъскал цяла година нон-стоп. Всичко се пише, че е платено, а реални пари за полагащия се платен годишен отпуск не се дават. И за капак на всичко над 90% от работодателите подписват работниците си по ведомости и къде ли още не. А и да не забравяме факта като имаш дете оправяй се без болнични, защото вземеш ли ще те изгоним от работа.

Ето за това скачат повечето майки, а не защото държавата ще им вземе полагащото им се.  Вижте реалната картинка навсякъде в държавата и тогава говорете. Коректните работодатели са малко и се броят на пръсти.

# 40
  • София
  • Мнения: 17 592
Все пак не е ли редно Правителството на България първо да мисли за гражданите на България и едва тогава - за гражданите на Гърция, Германия и др.? Така, както правят правителствата на тези държави... и не е ли логично първо да излезем от "евро-плюс", което ще спести на бюджета доста солидно перо за "спасяване на гърците, бедничките, те как изобщо оцеляват с 1200 Едро заплата на мед. сестра... ужасТ!"  и да погледнат към - не дори тесногръдо конкретните майки - бъдещи и настоящи - и конкретните дечица - но към бъдещето на НАШАТА държава изобщо? Как е възможно държава, изправена пред демографски колапс, да предложи политика, насочена към насърчаване на НАМАЛЯВАНЕТО на раждаемостта!? И тук не става дума за някакъв лукс и социална екстравагантност. Медицинските сестри у нас не вземат 1200 Евро, средната заплата на родилка, особено пък - на млада родилка - е по- близка до 200 - 300 евро и определено до 500. Таксата в частно детско заведение, от което, прочее, Държавният Бюджет печели двояко, като таксите дори не са освободени от ДДТ, опс, пардон, ДДС, е м/у 200 и 400 евро. А местата в държавните такива са кът, да се намери място за отрочето към навършването на 2-рата му годинка е по- скоро изключение, отколкото правило. Надеждата е по- скоро за възраст м/у 3 и 4, когато детето излиза от яслите и в "рулетката" се включват и ЦДЗ. Но какво прави младата майка м.у 2 и 3? Ами, ползва всички възможни видове отпуски. Ако те бъдат отменени - говоря за все пак натрупващите се дни по време на майчинството - много майки биха били изправени пред 3 избора - да дадат детето си в ЧДЗ, където таксата е колкото или над заплатата й - при което, обаче, надеждата за ОДЗ всъщност намалява, а не е увеличава - без коментар как би се отразило на крехката психика на бебето местене из разнообразни детски заведения, да остави детето само у дома с купичка храна и подробни инструкции как да се гледа само - като се замисля, дори детенцето от "куче в чекмедже" беше поне на 4 - 5, не на 2 - или... да напусне работа. Доброволно, без да се регистрира в бюрото по труда - понеже работа без друго не търси, като по този начин намали статистиката за безработицата - браво на Правителството! - и а си гледа детето у дома. До училище, прочее, понеже шансът да се намери място в лелеяните ДЗ драстични намалява, когато единият родител не работи. Критериите, нали се сещате.
Ами... не много жени биха избрали да забременеят при такива светли перспективи.
Което би имало интересен ефект освен в/у населението като... ами, общ брой, така и в/у демографската "палитра" - като отношение на работещи към неработещи (поради възраст или ... хм, традиционен личен избор), като плащащи и потребяващи данъци, като отношение м/у образовани и... не толкова, като възрастово разпределение...
Е, но ще сме спасили бедните гръцки медицински сестри, дето се гърчат с жалките 1200 евро месечно. И бедните гръцки селяни, дето ни блокираха границата в активния за НАС туристически сезон. И т.н.

Питам се аз, не е ли това пример за Национално Предателство?..


ПП
Отпуските НЕ се плащат от НОИ. Това си е чиста проба сделка - децата с/у увеличаването на МРЗ, щото сме си втълпили, че така ще си оправим бюджета на НОИ (осигуровките)...
За сметка на Държавата ни. На бъдещето на децата ни - не на непосредственото бъдеще на бебенцата, които биха били засегнати, на бъдещето на всичките ни деца, които ще бъдат засегнати - след 20 години, примерно - от демографския колапс, подготвян от тази мръсна сделка.

# 41
  • Мнения: 445
Нан за некоректните съм съгласна. Познавам една жена, дето изкара две застъпващи се майчинства без ден реален трудов стаж. 6 месеца фиктивен договор във фирмата на братовчедка й (тогава толкова беше и готово). Отделно и един куп помощи вземаше като социално слаба. А в тях какъв лукс е да не говоря(преди да забременее с първото е работила в Италия без осигуровки и договор естествено, какво не се знае), но въпроса е че в момента доходите са им ниски и то са помощи за дърва и какво ли не.
Познавам едно момиче от 5 години работи на граждански договор, който си е чист трудов, с хубава професия е и добро образование. Казва ми че в момента й е приоритет да си изплати жилището, а като реши да забременява, тогава ще минава на трудов. Ами не е честно пък от мен да вземат, а от другите не, в този смисъл мисля че трябва да е приоритет на държавата да си събере вземанията.

# 42
  • Мнения: 22
Извинявам се, но не се стърпях!!! Моля всички майки зад граница да не се намесват в тази тема!!!  Ако много им харесва социалната политика в България да заповядат  и да се възползват. Защото се получава "Сит на гладен не вярва". Може би трябваше да се трогна от разказа за работодателката, която е наела младо момиче и го обучила, а то после моля Ви се имало наглостта да забременее!!! Защо тази далновидна работодателка не е наела вече опитен счетоводител/ка??? Сигурно за да плаща смешна заплата. Ми не може хем да се дават малко пари (защото се изхитряваме да наемем млад човек без стаж), хем да чакаме опит и лоялност. Логично е, също така, младо момиче да забременее.

И аз съм пътувала доста и съм наясно със стандарта и социалната политика в много държави. Тук много малко майки могат да си позволят да не работят и да си гледат детето поне до 3 години. Лесно е когато съпругът получава 4000$.

Затова тези отпуски са важни. Детето трябва да се адаптира с яслите (където нон стоп се боледува) или с гледачката.

Хора, разберете няма некоректни, когато законът е спазен! Държавата няма да спечели супер много от тези измислени смешни мерки. Да се справят с организиранта престъпност и да си съберат парите от фирмите, да спрат кражбите и корупцията - тогава за всички ще е добре. Сега нарочно гледат да скарат хората за разни дребни глупости от сорта на майчински, брой заплати бонус при пенсиониране и други.   

# 43
  • Мнения: 2 988
ianajar а ако вместо да излезе по майчинство, беше напуснала и отишла при конкуренцията след като се е научила?

Ами нищо не ѝ пречи да го направи след майчинството си - след като майка ми ѝ е плащала осигуровките две години, по време на платения си отпуск (отново покрит от майка ми), тя спокойно може да си потърси друга работа, нали? Ето на първа страница една майка се оплакваше как си била направила сметката точно през този отпуск (платен от работодателя ѝ) да си търси нова работа. Не виждам положителен ъгъл тук, както и да го гледам. Очевидно е напълно законно - но наистина ли на никой не му минава през ум, че не е съвсем етично?

Извинявам се, но не се стърпях!!! Моля всички майки зад граница да не се намесват в тази тема!!!  

Не, няма да изляза от темата. Знаеш ли защо? Защото съм работила в България, плащала съм осигуровки пет години, без да ползвам един ден болнични или майчинство за този период, продължавам да плащам здравни осигуровки, въпреки че не живея там и не мога да се възползвам от "блестящата" ни здравна система. Инвестирала съм в социалния бюджет, така да се каже, без очакване за възвръщаемост. И защото имам родители, сестра, братовчеди, племенници и приятели, които живеят там и затова живо ме интересува какво става със страната и икономиката ѝ.

И понеже поставяш под въпрос етичността на майка ми - тя нае младо, току-що завършило момиче, точно защото тези момичета най-трудно си намират работа. Тя има две дъщери - искаше да даде шанс на нечия друга дъщеря. Е, даде ѝ шанс, работи двойно повече, докато я обучаваше, плащаше от джоба си за грешките ѝ, и после момичето излезе в болнични в третия месец, щото не можела тя да се лашка в автобус, за да ходела на работа в центъра в нейното деликатно положение. Заплатата ѝ, между другото, беше два пъти повече, отколкото оставаше за майка ми след приспадането на разходите. И, както казах, тя вече няма да се "изхитря" да наема млади момичета без стаж. Да ходят при други "хитри" работодатели и да си пускат теми "Дискриминират ли ви, защото сте млади жени".

И последно уточнение - естествено, че майка ми е очаквала момичето по някое време да излезе в майчинство. Не очакваше, обаче, момичето да я зареже сама в най-натовареното време от годината, без никакво предизвестие, и то не заради някакъв сериозен проблем със здравето или бременността, а просто защото тя има право на болничен кажи-речи от установяването на бременността и не е трудно да намери лекар, който да ѝ го даде. Не е незаконно (освен ако не задълбаем в законността на тези болнични, които нямат реална причина), но беше удар под кръста - момичето можеше поне да отработи още няколко месеца, докато ѝ се намери заместничка например. Ама защо да го прави.

Последна редакция: нд, 06 ное 2011, 20:37 от ianajar

# 44
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 765
ianajar а ако вместо да излезе по майчинство, беше напуснала и отишла при конкуренцията след като се е научила?

Ами нищо не ѝ пречи да го направи след майчинството си - след като майка ми ѝ е плащала осигуровките две години, по време на платения си отпуск (отново покрит от майка ми), тя спокойно може да си потърси друга работа, нали? Ето на първа страница една майка се оплакваше как си била направила сметката точно през този отпуск (платен от работодателя ѝ) да си търси нова работа. Не виждам положителен ъгъл тук, както и да го гледам. Очевидно е напълно законно - но наистина ли на никой не му минава през ум, че не е съвсем етично?

Не е етично - да. Ама и работодателите в 99% от случайте етиката слабо ги вълнува.

Общи условия

Активация на акаунт