Ейййй, писна ми с тия архаизми и тъпизми в учебниците

  • 8 240
  • 78
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 18 140
Дъщеря ми е на 14 точно, много добре е запозната с това кое как става, какво трябва и не трябва да се прави,какви биха били последствията от определено поведение..Но си е облечена ежедневно  с дънки,  при това  не с ниска талия, с кецове и блуза. Дори не се гримира, за разлика от немалко  нейни набори.Е, не разбрах как това, че е осведомена по въпроси, касаещи анатомията на човешкото тяло и секса, оказва влияние  върху начина й на обличане, върху  цялостното й излъчване и поведението й.. Rolling EyesНаправо е смешно търсенето на подобна зависимост. PeaceНито тя има мераци да излиза в неприлично  облекло(да не го нарека иначе), нито аз бих й позволила, ако се опитваше да го направи.Но това няма връзка никаква с факта,  има ли полова култура или не. По-скоро нещата са до известна степен обвързани с възпитание, изградена ценностна система за тези 14 години, вкус и т.н.И пак е относително..В такава възраст са, че се влияят и от тенденциите на често изчанчената юношеска мода, и от мнение на приятели, копират понякога чужд стил на обличане, но при всички случаи той не е обусловен от това дали са информирани или не по въпроси, свързани със секса.

Последна редакция: пн, 10 окт 2011, 13:25 от eine in Rente gegangene Nixe

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 372
Благодаря ви, че ми обръщате толкова специално внимание!  Joy   Не беше нужно, моля ви са, засрамих са!  Mr. Green
Сега разбирам защо 14-годишните момичета посещават училище във вид, достоен за публичен дом! Амчи, те майките им така ги изпращат бе! Mr. Green

ПП  Не си разваляйте темата заради мен!  Mr. Green Чак пък толкова ли би бръкнах в нервите???  Sick
 Joy
Какво общо имат родителите на 14-годишните с материала в училище и с произведенията,които се изучават?В предния си пост дадох цитат от разказ изучаван в 8-ми клас.Но той се изучава в училище и се преподава от учителите.Не виждам родителите каква връзка имат newsm78.А това,че има момичета,които ходят облечени така ,няма нищо общо с материала,който се изучава.Според теб коя е подходящата възраст за тези неща?След като на 10 и на 14 е рано,кога е подходящо според теб?

# 47
  • София
  • Мнения: 4 063

ПП  Не си разваляйте темата заради мен!  Mr. Green Чак пък толкова ли би бръкнах в нервите???  Sick
 Joy

Всъщност не. По-скоро си представям, че някой като теб, може да определя образователните програми. И това донякъде обяснява хаоса..

# 48
  • Мнения: 2 401
Ако сте поприключили дискусията относно сексуалното възпитание в ранна детска възраст, ще ми кажете ли какво ще да е това "гоени" (ябълки червени)?

# 49
  • София
  • Мнения: 18 140
Принципно прилагателното име гоен означава тлъст и охранен, когато става дума за човек или животно.Сродно е като дума на глагола угоявам.Предполагам, че в стихчето следва гоените ябълки да се възприемат като синоним на едри ябълки. Thinking

# 50
  • Мнения: 2 401
Ааааааа, мерси. Нямаше да се сетя, честно.

# 51
  • Мнения: 8 999
... и сочни.
С една дума се заместват 2-3 синонима. Какво по-хубаво от това да знаем такива думи? И да ги упоребяваме?

# 52
  • Варна
  • Мнения: 6 343
Гоени повече ми се връзва с прасенца, ама какво разбирам от народни песни!  Grinning

# 53
  • Мнения: 8 999
Прилагателното е гОен, гойно /стадо/, което не включва само угоени /тлъсти/ животни, но и добре гледани, в добър външен вид /не мърляви и омотани в трънаци/, както и много на брой.
Вероятно въпросните ябълки са с наситен цвят червени/жълти, лъскави и без червеи, също така. А и реколтата е била обилна.

# 54
  • Варна
  • Мнения: 6 343
...и без червеи, също така.
Е кое им е тлъстото тогава на ябълките? Laughing
Шегувам се, разбира се. Baibibi-  Hug
А за народните песни споменах неслучайно. Имам приятелка, специалист в областта и съответно словосъчетания като "гоени ябълки" въобще не биха я впечатлили. А аз, понеже няколко зими бях в командировки в Банско, вече трудно се впечатлявам от диалектни форми.  Grinning

# 55
  • Мнения: 8 999
Виж, kikaha1, въпросът не е дали се впечатляваме или не. А дали обръщаме внимание на тези т.нар. архаизми, диалектизми, народни думи. Понякога те имат толкова богато и експресивно съдържание, че правилната им употреба /и в правилен контекст, разбира се/, прави речта ни цветиста и образна. Затова, когато срещнем такива думи в чужд текст, е добре да се вгледаме и да потърсим значението им. Както това правим с чуждиците и термините. 
Много хора не знаят какво означават не само остарели думи, но и доста съвременни. Не трябва да се дразним заради незнанието си, а да използваме всяка възможност да обогатяваме речника си.

# 56
  • Мнения: 2 401
Биби,  моите уважения, ама времената са други.  В днешния свят на тотален мултикултуризъм (ей, ма ми дойде отвътре некак си тоя термин) изучаването на цветистата и образна  българска реч е чиста загуба на време.
Требе да сме в крак с времето все пак.

# 57
  • Варна
  • Мнения: 6 343
Виж, kikaha1, въпросът не е дали се впечатляваме или не. А дали обръщаме внимание на тези т.нар. архаизми, диалектизми, народни думи. Понякога те имат толкова богато и експресивно съдържание, че правилната им употреба /и в правилен контекст, разбира се/, прави речта ни цветиста и образна.
Peace Писателят, живял по това време, е употребил точните и впечатляващи думи. За този точно исторически момент. Проблем няма да има да четем сега, ако има превод на архаичните думи под текста. Толкова е просто. Макар, че се губи отенъкът на думата или израза във времето.
минзи , ако става въпрос за класика, няма как да се промени текста в съвременен. Ние трябва да се научим да разбираме текста. С преводче отдолу.
Откъде е това "гоени ябълки"?

# 58
  • Мнения: 8 999
Мдааа, този мултикултуризъм е описан още през 30те години на 20 в. от Илф и Петров чрез уникалния образ на Елочка Шчукина - Людоедката, която се справя съвсем успешно в живота, използвайки само 30 думи.
Наистина не е задължително човек да има богат речник. Понякога това дори пречи и изглежда малко извратено.

# 59
  • Мнения: 2 401
Биби, зависи от това какава посока точно е поел човека/детето.  Богатия речник впечатлява в повечето случаи пасивния тип. Този, който предпочита четенето на  чужди рабирания и истории, вместо да действа и гони мечтите си.

Пп. моя 11 г. син  работи с три чужди езика, и през ум не ми минава да го питам кво е това мингуши.
 

Общи условия

Активация на акаунт