Имат ли родените ви в чужбина деца българско гражданство?

  • 31 766
  • 242
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 801
divanence, бъркаш. Детето се натурализира, ако родителя е бил 8 години в Германия преди раждането. Детето дори тогава трябва в едноседмичен срок след навършване на 18 години, да подаде молба за запазване на немското. Не подаде ли, го губи. Важно е да не се забрави.

Една кака от посолството ми обясняваше 2006, че съм задължена по закон да ги регистрирам в България. В родилното също ми казаха, че трябва да ги регистрирам. Дори и през ум не ми минава, за какво им е българското. Всяка държава различно процедира, в Германия е моя отговорност регистрацията, в други страни си имат КГБ каналите.
Аз и мъжът ми сме с българско, децата са само с немско, никой не ни е спирал по граници. Кой служител е чел закони!?, че да се потруди и да ги въведе в действие. Е случва се, само че човекът се заяде по друг параграф, защото си въобрази, че след като нося единствена родителските права, ми е нужно и разрешение да изведа детето от страната.

Аз полза от българско гражданство нямам, децата ми още по- малко. Спестявам си парите и ядовете по изкарването на документи. Спомням си като си вадих паспорт в Берлин, че купувахме течност за матиране на снимките, защото трябвало да е на матирана хартия, е да ама тука няма такива. Сега пък ново 20, от бг. полицията ми отказаха лична карта, защото не съм имала адресна регистрация в България. Аз съм си направила труда, да си дам актуалната адресна регистрация, ама не, за да имам лична карта, не е достатъчно да съм българка, може да е на фалшив адрес, но български. Абе колко пъти ми се искало да го накъсам и намачкам, тоя пусти паспорт, но сега в сряда си вземам немския и ще го направя. Писна ми.

Българските закони са като българска спирка (от ляво дърво, от дясно стълб с табела, тъй че никой да не може да влезе вътре, а ако влезеш ще те изкъпе автобуса с локвата пред нея) или като българска тоалетна, уж тоалетна, уж центрираш, пък лайното пак отвън и мирише. 100 правят, никой не мисли.

Проблемът на Биба ми е познат, имаше такава разлика 2007 в Курортна поликлиника 15лв. и 60лв, но сега ползвам Европейската здравна карта и ги оставям да си оправят сметките със здравната каса. И понеже са толкова хаберни, дори не знаят как действа картата, нямаха апарати за четене. Вече втора година сметка още не е влязла. Въпреки това правя застраховка при АDAC, така че някой се разболее да ни приберат веднага в Германия. Много са мръсни тези БГ болници, абе гледах я жената, маже напред назад, ама не чисти, а от праха по парното мога да си изпреда и оплета чорапи. Но това е друга тема.

# 226
  • Мнения: 1
Моите са само с Бг гражданство.



Някой знае ли нещо как е това за родените в Германия?

# 227
  • Мнения: 1 436
Писано е малко по-назад в темата:

за да има право на немско гражданство трябва единият от двамата да е живял и работил тук най-малко 8 години.

# 228
  • Мнения: 12
Много интересна тема, четох почти два часа за да прочета всичко. СУпер интересно ми беше за здравната каса, разбирам и двете страни - от една страна си има закони и трябва да ги спазваме, от друга страна наистина не мога да чета държавен вестник всяка седмица за да не изтърва нещо ... аз се отказах от здравната каса през 2007ма, но очевидно според справката, която успях да измъкна от ЕГНто си им дължа парички за 2000 - 2007ма. Сигурна съм, че не съм избирала личен лекар, изпратих майка ми да види какъв е този личен лекар, който имам, оказа се, че нито подписа е мой, нито почерка, явно доктора ме е избрал, а не аз него. Казаха ми, че трябва да заведа дело срещу "неизвестен извършител", сигурно наистина такъв е закона, ама аз щях да умра от смях.

Та ако някой може да ми каже къде да търся информация за това как да взема справка от МВР, че не съм живяла в България през това време и къде да я занеса - ще му бъда много благодарна, защото наистина не ми се губи един цял ден за да търся информация, нито пък мога да занимавам някой в България да ходи по службите да чака на опашки и да разговаря със служители ... от друга страна бих искала да съм изрядна през българските служби, макар, че не мисля да живея в България. Ужасявам ме мисълта, че ако днес е неделя и аз трябва да се кача на самолета за САЩ, защото  в понеделник съм на работа, а имам само две седмици отпуска, които не искам да прекарам на гишетата на която и да е служба, граничният ще ми каже ..." ааа, неможе да излезеш, ще стоиш тука 3 месеца докато си оправиш бакиите" (и според закона ще има право, но според моралните ми разбирания - не). Та ако някой може да ми посочи линк с информация или накратко да ми каже какво се прави - ще съм ви супер благодарна.

Аз всъщност влязох да питам нещо друго, пък то какво стана ...

Ние ще си имаме бебок след няколко месеца, живеем в Щатите, а фамилията на нашият татко е Чорбаджиев, което си е голяма мъка за произнасяне или писане. Та ми се иска да запишем детето с фамилно име като личното на баща му, т.е. таткото е Иван Чорбаджиев, аз искам да кръстим детето примерно Александър Иванов, а не Александър Чорбаджиев. Хубаво, ама като отидем да му вадим български документи и нали трябва да му напишат нещо за бащино име? Тук позволяват собствено, средно име и фамилно име. Средното не е задължително. Да кажем обаче, че аз искам да му сложа такова. Например искам да си кръстя детето  Александър Петър Иванов. И какво ще го правят в България, как ще го запишат?

Накратко:
Таткото се казва Иван Чорбаджиев
Детето се казва
   а) Александър Иванов
   б) Александър Петър Иванов

Голямата ми питанка е, има ли някаква организация във вземането на български документи на детето и по-точно в превода на името му, или просто превеждат каквото си сложил и ако не си сложил нищо за второ име какво правим?

Освен това, като извадим на бебето български документи, трябва ли да го отпиша и него от здравната каса? Малее, много дълго стана, дано да има някой нерви да прочете това и да ми отговори ... благодаря ви, момичета Simple Smile

# 229
  • Paris, France
  • Мнения: 14 094
Титина,  не може да има трето. Моите деца са с двойно гражданство и според българската консулска служителка в Отава, която запитах относно придобиване И на българско гражданство като трето, български гражданин може да има само двойно, но не и тройно гражданство. Честно казано, не съм проверявала допълнително.

Може да имат колкото гражданства им се полагат. България не ограничава броя гражданства, които неин гражданин може да придобива и не се намесва и не наказва по никакъв начин действия или бездействия във връзка с получаването на други гражданства. Познавам хора, регистрирали децата си като бг-граждани след като имат други гражданства по рождение. Моите деца не съм ги регистрирала като български гражданин, защото не виждам смисъл на този етап а бумащината и проблемите с декларации при извеждане, здравни осигуровки и прочие ги възприемам като излишен негатив. Щях да ги регистрирам ако нямахме възможност да получат други ЕО-гражданства, но, те имат.

Не съм плащала никога осигуровки в здравната каса, защото от повече от 20г не живея в България а и никой не ме е търсил. Ние купуваме допълнителна годишна застраховка за пътуване и тя покрива спешната помощ там. Досега, да чукам на дърво, не се е налагало да я ползуваме, но си я имаме  ако се наложи. Ако живеех в държава в която здравеопазването не е на ниво или не е достъпно и си ходех често може би бих си плащала в БГ.

Тази година за пръв път на излизане от Бг не ме питаха имат ли бг-гражданство децата, българин ли е бащата, има ли бг-гражданство бащата итн. Досадно ми е като започнат да разпитват а уж имат компютри и могат да проверят.

Както винаги със самочувствие и нетърпяща друго мнение. Можеш ли да се аргументираш? Не че смятам българските представителства в чужбина за суперкомпетентни, но когато отричаш казаното от български консул е редно да се аргументиращ.

Първо се извинявам, че не отговорих веднага, но не бях отваряла темата отдавна. Как искаш да се аргументирам? Линк към закона за българското гражданство ли искаш или становището на Министерство на правосъдието? По новите разпореждания консулът има право да даде становище по молбата за гражданство. Но в министерството на правосъдието не са длъжни да го вземат под внимание. И да, по принцип имат право да не уважат молбата ви за гражданство на детето ви. Но детето ви има право на гражданство. Има и вратички - примерно, да забравите да съобщите за едното му гражданство ако мислите, че заради това консулът би написал негатив.

Понеже доста пъти съм се чувствувала подведена от консули и консулски служители в дипломатическите представителства на България в чужбина винаги проверявам и се консултирам с юристи, които са в час със законите. Отдавна не пращам за нищо мъжа си в бг-консулства, защото винаги успяват да му пробутат някоя ненужна легализацийка, заверка или печатче срещу допълнително заплащане и без касова бележка.

Ще помоля една мама-юрист да намине в темата и да обясни как стоят нещата на практика.

# 230
  • Мнения: 3 880
Прасковетка, аз доколкото знам в БГ само преписват дословно от чуждия акт за раждане, т.е. би трябвало да го запишат както вие сте го записали при раждането. Поне така съм чела из темите тук, нямам личен опит Peace

# 231
  • Мнения: 9 904
и друго, Прасковетка, мисля че все още може да се ползва бащиното име на съпруга ти за фамилия на детето.

# 232
  • Мнения: 12
Благодаря, Тити. И аз проучих и наистина може, ама сега пък таткото се заинати че искал да е със същата фамилия детето. Ще го кръстим като баща му, който много ще се радва, а на детето сигурно няма да му е никак весело с това име. Тези мъже понякога изобщо не мислят с главата си, ами с гордостта си или с някой други части ...

Благодаря все пак Simple Smile

# 233
  • Мнения: X

как да взема справка от МВР, че не съм живяла в България през това време и къде да я занеса


 ааа, неможе да излезеш, ще стоиш тука 3 месеца докато си оправиш бакиите" (и според закона ще има право, но според моралните ми разбирания - не).


1. Справката се взема от МВР. Подава се молба/те ти я дават/, плащаш в банката и мисля, че срокът за издаване беше 10 дни.

2. Никой няма право да те спре на летишето, освен ако няма издадена съдебна заповед или намерят наркотици  теб(или нещо друго забранено). Линк не мога да ти дам, нямам време да ровя, но предполагам визираш отмененото вече положение за длъжниците на здравната каса. И други такива.

# 234
  • Мнения: 801
Прасковетка, да не ти пука. В Америка смяната на имената поне е лесна, така че детето ти може да си смени името при издаване на паспорта (ако иска). А и първите години никъде няма да му трябва фамилията. Аз почнах да се кефя с моята. Първите две години никъде не я видях правилно написана, а последните 11 години, само един път я чух правилно изказана. Ако можех щях да я сменя, дори само заради досадното казване буква по буква, всеки път и то по няколко пъти, докато ми тикнат химикала и ме помолят сама да си я напиша  Laughing

# 235
  • Мнения: 169
Аз затова си я смених моята фамилия с тази на мъжа ми и сега се кефя на кратко, лесно запомнящо се име. Детето ми го записаха само с две имена, без бащино, което отначало доста ме шашкаше, обаче сега като се замился, е по-добре. Мъжът ми е с двойно име, което бидейки чуждо, не се поддава на окончанието -ов, и какво щеше да стане - Петър Иван-Асен Милер. Последният да затвори вратата. Егати бразилската история.

# 236
  • Португалия
  • Мнения: 4 098
Егати бразилската история.
аа,моля,моля!  Naughty Бразилия,като бивша португалска колония не държи патента на дългите имена  Stop
била съм писар на местни избори и съм виждала бабички с по 11/единайсет/имена-то собствено+на светеца+ на кръстницата/ама тя давала и двете/+ на майката+майчината фамилия + на бащата/пък и тя ако е Maria dos Santos примерно/+на мъжа фамилията....е,хайде последния да затвори,че изстинахме  Whistling

# 237
  • Мнения: 12
Мда, прави сте. Ние ще му дадем име, пък то ако иска да го смени. Само дано не му се подиграват децата в училище, то ясно, че аз ще трябва да го казвам буква по буква през останалото време.

И аз съм със сравнително лесно фамилно име, с таткото дори и да подпишем няма да взема неговото. Много е хубаво, ама за България, не за тук.

Благодаря, майчета Simple Smile

# 238
  • Мнения: 292
Прасковетка, в българския акт за раждане ще запишат бебчето ви както е записан в този от САЩ.  Нас дори ни питаха как искаме да се изписва на български. Второто име на го записаха като презиме, но това не ме притеснява никак. Може да използвате и твоята фамилия. А, за подигравките в училище никак не се притеснявай! Толкова необичайни, различи и непроизносими имена съм срещала ( например всяко едно монголско име  Crazy ) , а на децата едва ли им прави впечатление, особено като говорим за фамилно име.  Hug

# 239
  • Мнения: 1
Zdraveite,
Jiveem v Shveizaria, dashteria mi e na 3 godinki.
Izvadih i BG akt za rajdane ( pravi se lesno parvite 6 meseza)
Za momenta niama BG pasport , no s akta za rajdane moje da se izvadi barzo i bez problemi.


Моля, пишете на кирилица!

Последна редакция: пт, 02 мар 2012, 10:08 от Tatti

Общи условия

Активация на акаунт