Застраховка "Живот" - има ли смисъл от нея?

  • 96 150
  • 249
  •   2
Отговори
# 60
  • Мнения: 24 467
За тези, които питаха тук и на лични за по- конкретни условия, аз давам информация /не общи приказки и някакви си умозаключения лични, гарнирани с откъси от филми и книжки/, а всеки сам си има глава да си мисли и да си решава:

В нашия случай застраховката "живот" е с допълнителен пакет "злополука", "трайно загубена или намалена работоспособност" и "особено тежки заболявания" /посочени в полицата/. Ползващи са децата- не ща ако се случи нещо с нас да нямат нищо. А пари в депозитни сметки са допълнително благо, което няма общо с обсъжданото тук. Със застраховката не е нужно да са събрани предварително сумите. Ако възникне застрахователното събитие ще може да се ползва цялата застрахователна сума и няма кой да спори дали съм умряла или не съм.  Sunglasses Достатъчно случаи са ми минали през ръцете, по работа основно- точно за този тип не съм лично подписвала отказ, нито пък е бил такъв налице по отношение на работник или служител там, където те са бивали застраховани от работодателя си. А имахме няколко случая в едно предприятие /не трудови злополуки, бяха заболявания и една друга злополука, при която бяха починали две жени- работнички, но работничките се застраховаха от работодателя, такива са правилата в предприятието/. Човекът е или жив или умрял, все пак. Изключват се изрично само: самоубийството /не съм имала лично такъв случай, хората гледат филми и четат, на практика не е толкова често срещано/, както и смърт при война, граждански размирициупотреба на алкохол, наркотици, опиати, СПИН, извършване престъпления от общ характер.  За загуба на работоспособност не се изплаща, както навсякъде- при нереално ползване на болнични, неспазване лекарски предписания за лечение и умишлено самопричиняване на увреда.

Особено тежките заболявания да не ги цитирам, че ще стане тягостно, всеки може да си представи за какво става въпрос.
 
Имам право на едностранно прекратяване на договора в общите случаи, регламентирани в КЗ.

След втората застрахователна година имаме право да изменим условия по договора, вкл. и еднократно да намалим размера р-ра на застрахователната сума и/или срока на застраховката /за Снежа, която питаше това/.
Могат да се включват допълнителни пакети, допуска се промяна в тарифата.

След изтичане на две години от договора имаме право на откуп, сиреч ако замирише на инфлация няма да чакам някоя баба да ме светне, че ще си купя с парите хляб, мога да си ги изтегля, когато реша. При инфлацията през 90-те моите родители пък не се забавиха, а изтеглиха парите навреме, платихме курсове за кола и аз с моята сума си покрих някои мои разходи. Към дължимата от застрахователя откупна стойност се изплаща и допълнително разпределената доходност /лихвата/.
Включено е право на индексация- ежегодно увеличение на застрахователната сума в размер на 5%, което се извършва автоматично от застрахователя през срока на договора в началото на всяка година. Има си договорена лихва.

Който се интересува и обмисля наистина сериозно въпроса по- подробно може да си разпита различни застрахователи и сам да си види какви са различията в условията им. Както и да се обърне към реални клиенти, ползвали услугите им, а не към лелите от пейката. Аз имам много познати с различни видове застраховки, доброволни при това, които си получават суми при събитие без проблеми. Имало е и спорове при различни обстоятелства, но най- чести са споровете в Г.О. и най- вече досежно вината за събитието /което няма общо с обсъждания тук тип застраховка/ и размера на обезщетенията, който действително си варира много от съд до съд и според вид и размер на щетата.
Лично ние имаме засраховка и на жилището. Нашенецът редовно очаква след някой земетръс или пожар "държавата" да го вади. Пък тя не му е длъжна никак. Всеки си решава за себе си. Тука нека по- скоро да се дава информация- по- ще е полезно, отколкото цитати от книги. За цитатите имаше друга тема. Хубава беше, ма я заключиха. Кофти, но да не се отклоняваме.

Последна редакция: чт, 10 ное 2011, 08:43 от Judy

# 61
  • Мнения: 182
И аз и съпругът ми имаме такива застраховки. Направили сме ги във валута. Н е е в бГ дружество. За собствено успокоение, спестяване и за пенсиониране /дай Боже един ден/. Моята застраховка изтича на 52 години. Една напълно прилична възраст, ако желая да не работя повече. Иначе до 70 години...просто не си го представям....
Случаят на мъжът ми е такъв, че на него му трябват 2 живота, за да вземе държавна пенсия. Просто е невъзможно. На 45 е вече, а осигурителния му стаж е малко. И не че не е работил...работил си е, но...такава беше обстановката в БГ.
Имаме също 3 деца и искам да съм спокойна, че ако нещо/не дай си Боже/ се случи с нас, ще бъдат осигурени.
Условията за пенсиониране се менят всяка година, това си е нашият живот и така сме решили- ние да се погрижим за себе си. Според мен това трябва да правят всички млади хора. На държавата не може да се разчита...поне не и на нашата.
С тези застраховки също ползваме всяка година данъчни облекчения т.е държавата ти връща до 10%.

# 62
  • Мнения: 2 510

В нашия случай застраховката "живот" е с допълнителен пакет "злополука", "трайно загубена или намалена работоспособност" и "особено тежки заболявания" /посочени в полицата/. След втората застрахователна година имаме право да изменим условия по договора, вкл. и еднократно да намалим размера р-ра на застрахователната сума и/или срока на застраховката /за Снежа, която питаше това/.
Моята застраховка е с този допълнителен пакет. Застраховката ми е от 2008 година за 10 години в евро.
Мога ли да намаля годините на 8 като увелича месечните вноски, така, че крайната сума на застраховката да се запази и условията съответно през тези години?

# 63
  • Мнения: 24 467
Снеже, виж си полицата и общите условия. Трябва да си си при теб, нали ти си страна. Моят текст е от моята полица. Зависи дали има минимален срок за вида застраховка, по моите общи условия е в зависимост от полицата. Моята е за 10 години, напр.

# 64
  • Мнения: 2 510
Благодаря!
Не съм я поглеждала.
 Просто попитах, дали се дава някаква възможност на лавиране без да се ощетяват и двете страни.
Предполагам, че има защото на мен ми предлагаха 5 години, когато я сключих / повечето сключвали такива/, но на мен този срок не ми беше изгоден. Може би и застраховките са на някакви години - 5,10,15. Имам предвид застраховка "живот".

# 65
  • Мнения: 2 510
Според мен това трябва да правят всички млади хора.
Когато е млад човек не си мисли много за такива неща.
С напредване на годините, обаче трябва да си помисли. Не всички умират "когато му дойде времето", а след мен потоп, не е добро нещо, ако имаш деца.

# 66
  • Мнения: 46
Не съм чела цялата тема, включвам се само за ползата от такава застраховка при кредит.

В момента съм в БГ във връзка със смъртта на близък роднина. Почина на 40г. за два месеца от скоротечен рак. Остави неизплатени 20 хил главница от кредит, деца и наскоро останала без работа жена. Не ми се мисли какво би правила тази жена, ако кредитът нямаше застраховка "живот".

# 67
  • София
  • Мнения: 38 498
Оставяме настрана застраховките при кредит - те са си в полза на банката.
Моя мъж имаше 3 Застраховки Живот - една от банката, една от работодател /че му е опасна работата/ и една си беше сключил той, защото една приятелка го беше излъгала.
Та да ви разкажа за тази, последната.
Всяка година, баш когато ни е най-терсене - юни и декември - плащахме по 200 лв вноска.
И мъжо викаше - трай бейби, тази сума е като депозит, има лихва, на стари години ще те водя на круиз.
Докато един хубав ден аз не реших да прочета договора и да видя какви са условията.
И какво да видя! След 15 години внасяне по 400 лв, ние няма да вземем 15х400=6000 лв с лихва.
Неее. Щяхме да вземем към 3800!
Пък му викам - я вземи развали тоя договор.
Че като се почна едно мотане - сега не може, елате следващия месец, още един месец докато развалят договора и накрая със зор ни върнаха 350 лева, вместо 1200.
Та така.

# 68
  • Мнения: 5 539
Не е по темата, но някой знае ли на някого да са изплащали суми по задължителната застраховка Гражданска отговорност за водачи на МПС?
Покритието на такава застраховка е над 1 000 000 лв., които хипотетично би трябвало да се изплатят на жертвата на катастрофа, ако водачът, причинил катастрофата има ГО.
Дали изобщо има случай, когато жертвата или нейните близки са били обезщетявани със сума от подобен порядък? И ако не - защо ги плащаме тия 200-300 лв., които явно са един узаконен рекет?

# 69
  • Мнения: 24 467
Не е по темата, но някой знае ли на някого да са изплащали суми по задължителната застраховка Гражданска отговорност за водачи на МПС?
Покритието на такава застраховка е над 1 000 000 лв., които хипотетично би трябвало да се изплатят на жертвата на катастрофа, ако водачът, причинил катастрофата има ГО.
Дали изобщо има случай, когато жертвата или нейните близки са били обезщетявани със сума от подобен порядък? И ако не - защо ги плащаме тия 200-300 лв., които явно са един узаконен рекет?

Разбира се.  Laughing Аз знам за около 1000 случая, например, за 7 години. Повечето- уредени извънсъдебно. Включително два мои, три на брат ми и един на баща ми. Нашите бяха малки щетици, имуществени. Плащането бе по фактури за ремонтните разходи до лев. Големки са неимуществените по- често. За тях се писа вече- разлика има от събитие до събитие и от съд до съд.  1 млн. не означава, че за един смъртен случай на едно лице ще се обезщетят правоимащите с тази сума. Тя е за общо всички вреди, а това може да включи напр. няколко смъртни случая и телесни повреди. Предтавете си ударен автобус, например.

L'Agent, защо вноска ноември- декември? Масовият случай е равни месечни вноски. И размерът им, както и застрахователната сума и други условия, е според договореното по полица. Нали вие си подписвате полицата и си я четете /надявам се/, преди да я подпишете?

Последна редакция: чт, 10 ное 2011, 15:38 от Judy

# 70
  • София
  • Мнения: 38 498
Юни и декември. Мъжът ми се беше договорил така - на два вноски годишно.
А останалата част от договора май не си я беше прочел добре.

# 71
  • Мнения: 2 927
     90 000 лева е най-голямата сума, която съм виждала изплатена по ГО. Но максималното обезщетение беше 100 000 лева. Обезщетението беше за причинена смърт при ПТП, а плащането- по силата на съдебно решение.

# 72
  • Мнения: 24 467
Ето КЗ:
Чл. 266. (В сила от 11.06.2012 г.) Задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите се сключва за следните минимални застрахователни суми:
1. за неимуществени и имуществени вреди вследствие на телесно увреждане или смърт:
а) 2 000 000 лв. за всяко събитие при едно пострадало лице;
б) 10 000 000 лв. за всяко събитие при две или повече пострадали лица;
2. за вреди на имущество (вещи) - 2 000 000 лв. за всяко събитие.

А събитието в годината хич може да не е едно, да не дава Господ.

Тез висоти не сме ги виждали наяве реално.



Последна редакция: чт, 10 ное 2011, 16:18 от Judy

# 73
  • Мнения: 5 539
Благодаря, Judy!
За това говорех.

# 74
  • Мнения: 272
Ето КЗ:
Чл. 266. (В сила от 11.06.2012 г.) Задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите се сключва за следните минимални застрахователни суми:
1. за неимуществени и имуществени вреди вследствие на телесно увреждане или смърт:
а) 2 000 000 лв. за всяко събитие при едно пострадало лице;
б) 10 000 000 лв. за всяко събитие при две или повече пострадали лица;
2. за вреди на имущество (вещи) - 2 000 000 лв. за всяко събитие.

А събитието в годината хич може да не е едно, да не дава Господ.

Тез висоти не сме ги виждали наяве реално.





Към момента лимитите на отговорност са:
1. за неимуществени и имуществени вреди вследствие на телесно увреждане или смърт:
а) 1 000 000 лв. за всяко събитие при едно пострадало лице;
б) 5 000 000 лв. за всяко събитие при две или повече пострадали лица;
2. за вреди на имущество (вещи) - 1 000 000 лв. за всяко събитие.

Като за страните от ЕС извън България лимитите са съгласно местното законодателство.

За достигане на лимитите - случвало се е при тежки катастрофи с много починали лица.

Общи условия

Активация на акаунт