Биохимичен скрининг-мнения.

  • 56 645
  • 202
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 125
 Rolling Eyes Ама тя вероятността никак не е една и съща ... Все пак при висок риск на БХС може да се вземе решение за амнио - и е факт, че в 0,5% от случаите бебето е със синдром на Даун (а амнио се прави и по други поводи ...) - тоест много по-често, отколкото средното за населението. И когато една жена е съгласна (и има възможност!) да се грижи за болно дете, ОК. Проблемът е когато ей така се голослови "ма то за какво, ама то е само статистика, ама ала бала" ... и накрая детето отива цял живот да се мъчи в дом! А това може да му се спести, като се обмисли аборт.

# 151
  • Мнения: 9 814
Интересно ми е колко здрави според ФМ бебета, са се родили с увреждания?
Тук във форума се начетох на истории за родени с увреждания бебета, чиито проблеми, е могло да се видят прекрасно при такъм преглед, особено направен от добър специалист.

И пак да попитам- защо подценявате статистиката за сметка на ФМ, където човешкият фактор при даване на становище е водещ?

# 152
  • Мнения: 3 016
Тук във форума се начетох на истории за родени с увреждания бебета, чиито проблеми, е могло да се видят прекрасно при такъм преглед, особено направен от добър специалист.

Аз съм  една такава майка..... Само че прегледа ми не беше направен от специалист за какъвто се твърдеше че е- ,,д-р" Калчева. Естествено разбрах го след фаталния край .Всички тези аномалии  е можело да се видят само ако зад модерната техника е стоял квалифициран доктор.

# 153
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Въпреки, че и за мен е малко безсмислено това изследване го направих и 2-та пъти (то за 30-50лв не си струва да го мислиш и после да си удряш главата, че не си го направил)

# 154
  • София
  • Мнения: 38 902
А може ли да се направи БХС без да си бременна?

Мисля си - те гледат кръвта на майката и нея я разпитват за рискови фактори.
Въобще, какъв е смисълът да се прави БХС в 15-20 седмица? Ако има нещо нередно, че то си е живо бебе, което е оргомен риск да се умъртви.

# 155
  • Мнения: 9 814
Сериозно ли питаш?  #Crazy
Скринингът е на плода, не на майката, нали за това е съчетан с измерване на нухалната транслуенция на бебето.
Т.е. отчита рискът не за теб. Ти вече си родена с или без генетични малформации.

# 156
  • София
  • Мнения: 38 902
Разбрах!
"Нисък АФП, нисък естриол и висок ЧХГ са асоциирани с висок риск за синдром на Даун (тризомия 21). Ниски нива на трите хормона означават, че вашето бебе е с висок риск за тризомия 18 – по–тежка и по–рядка хромозомна аномалия. "

Ето и цялата статия, където има подробности за статистиката и фалшивите положителни резултати:
http://bglog.net/bebelog/8754

Последна редакция: нд, 05 сеп 2010, 13:24 от Дилянка

# 157
  • Мнения: 2 376
Гос`жа Мафани, нали при БХС-то пак човек мери на често стар ехограф, втора употреба? За ФМ-а, затова казах, зависи кой гледа.

bibona, това, което ти дава БХС-то е всичко друго, но не и вероятност. Ако искаш да знаеш точно, правиш амнио- макар, че и там като нищо може да ти объркат пробата или резултата (макар и малка, има такава вероятност). За амниото, доколкото знам стандартно (да каже, който го е правил) се дава информация за две-три малоформации, а те са толкова много... Всеки иска здраво дете.

# 158
  • Мнения: 9 814
Извинявай, няма нужда да си лекар, за да знаеш нещо елементарно като това, че БХС-то дава резултат за риска на конкретното оплодено яйце.  Peace
Питай чичо ти Гугъл как се извършва кръвообръщението на плода през деветте месеца.

Berend Botje, не знам дали и къде си ходила на ФМ, но при всяка една от бременностите ми, тя /ФМ/ е била съчетана с БХС.
Т.е. отивам на ФМ и на следващата сутрин с показанията от прегледа на БХС.

За разлика от амниоцентезата, БХС и ФМ не носят риск за майката и плода- какво толкова им се двърчите не ми е ясно? Особено на БХС-то.

# 159
  • Мнения: 2 376
Аз  правя само 18-23 седмица ФМ. Да ме питаш защо при по-горните ми твърдения..

# 160
  • Мнения: 1 125
bibona, това, което ти дава БХС-то е всичко друго, но не и вероятност. Ако искаш да знаеш точно, правиш амнио- макар, че и там като нищо може да ти объркат пробата или резултата (макар и малка, има такава вероятност). За амниото, доколкото знам стандартно (да каже, който го е правил) се дава информация за две-три малоформации, а те са толкова много... Всеки иска здраво дете.

Напротив, точно вероятностен метод е БХС ...

Амниоцентеза се прави при наличие на показания за това (а не просто защото някоя бъдеща майка е имала такава прищявка!) - и капацитетът за БГ е от порядъка на ... 2000-3000 годишно (а се раждат примерно 80-90 000 бебета годишно). Освен това там няма "стандартно" - може да се потвърди или отхвърли всяка генетична болест, за която науката е идентифицирала гените (няколко хиляди са тези заболявания! И при обремененост в семейството се проверява).

Единственото "стандартно" е кариотипът - той дава информация за всички бройни хромозомни изменения, както и за по-големи делеции (скъсяване на някоя хромозома в резултат на откъсване на парченце от нея и загуба на съответния генетичен материал). Единствено поради факта, че резултатите излизат по-бавно, се прави и бърз ДНК тест за най-често срещаните 3 тризомии при показания от БХС.

# 161
  • Мнения: 2 658
А на мен пък ми е интересно, колко ли майки са били сюрприzирани с прекрасно висок риск от реzултата на иzследването БХС и са иzживели един истински ад дни или седмици (нямам си идея колко минава, докато им се направи и иzлеzе реzултат от второ такова иzследване), докато на следващото/щите БХС/та се окаже, че тоzи висок риск е бил лъжлив по... н´ам какви си причини. Така като чета, дори само в тоzи форум, явно иzобщо не са никак малко теzи жени с "високия" риск.
Ей това, повярвайте, не ми се иzживява...
Да, раzбирам, че ако има нещо (не дай Боже никому), БХС го отчита.. Но отчита много пъти  и беz да има нищо обеzпокоително (и май никой не zнае zащо става така, или бъркам?). Тъкмо zатова аz му се "пъна" на БХС и пак каzвам, ако не zнам какво не стане, не бих се подложила. Поне към момента така смятам. Е, мога и да си променя мнението, не zная. Но zа сега така смятам.

Последна редакция: вт, 07 сеп 2010, 15:54 от Сова

# 162
  • Мнения: 2 172
Мдам.И това го има.

Помня една съфорумка преди около година,че и бяха дали висок риск на Даун/малка костица на носа ли нещо такова/ и момичето се беше побъркало от притеснения.Какви ли не изследвания не прави и най-нкарая се оказа,че всичко е наред с бебето  ooooh!

# 163
  • Мнения: 826
Не съм правила. Точно заради вероятностния резултат и надценената "сигурност". Когато преценя, при следваща бременност, че влизам в някаква рискова група, може и да направя БХС, но не съм сигурна дали е редно едно изследване на статистически принцип, да ми даде спокойствие или обратното - да ми донесе нечовешки притеснения през цяла една бременност. Не дай си Боже, да ми даде измамно спокойствие или недоказано притеснение. Предпочитам човешкият фактор и ФМ, въпреки че и там стават грешки.

# 164
  • Мнения: 750
Аз съм една от тези, които по лични причини много се страхувах за плода и директно си направих амниоцентеза. Като човек, който се занимава със статистика не ми беше понятно как да възприема информацията  за някакъв процент, висок или нисък. Предствям си го образно , че ми казват каква е вероятността да ме бутне кола като пресичам, висока или ниска все едно ,защото никой не ми казва дали не е "дошъл моя ред" за вероятността 1 към 10 000 например.

Общи условия

Активация на акаунт