Целодневното обучение в първи клас. Мит или реалност?!?!

  • 14 316
  • 147
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 637
Ееее сега пък и вие. Аз откъде да знам кой къде живее Laughing Споделих какво съм подочула пък всеки сам да си преценя. Laughing Нали за това е форОма Laughing
А иначе децата могат и до 22.00 да са на занималня, като няма къде да отидат Tired
Целодневната форма на обучение я знам много добре, защото аз бях от онзи набор хлапета, върху които първо я експериментираха-така наречените 6годишни Laughing Та как беше при нас? Закуска в столовата, учебни занимания, обяд-първо, второ, трето, после сън, следобяд закуска , занимания и всеки се прибира. Всичко това естествено по Тошово време, когато държавата отпускаше пари за образование. Е ако сега предложат подобно нещо, но надали. Откъде пари? Сега мазилката ще падне по главите на децата.
И все пак честно казано ако трябва да се върна назад бих предпочела да се прибера вкъщи вместо да оставам следобяд в училище. Проблеми с домашни и учене не съм имала, защото бях от така наречените 6-7деца, с които г-жите, другарките тогава, обичат да работят. Зубрачка, натегачка, вечно вдигаща ръка. Но ако бях свито детенце обаче с потенциал, дали щях да изпъкна на фона на 25-30 хлапета. Да не забравяме, че преди имаше и дисциплина, а сега по-големите ученици изсипват кошовете с боклук на главата на г-жата и никой не ги гони, щото училището е на делегиран бюджет и колкото повече, толкова по-добре. Ден да мине, друг да дойде. 
Да не се лъжем. Сегашните огромни паралелки, сегашните мизерни условия не могат да осигурят една нормална целодневна форма на обучение. Трябва да са до 15 деца в клас, за да се работи нормална и да бъде обхванато всяко детенце и да се провокира неговия потенциал, училищата да са със съвременни, близки до домашните материални бази, да има осигурена здравословна храна, за да се осигури нормален престой на тези деца там. При това положение бих оставила детето си на драго сърце.

# 136
  • Мнения: 2 898
Закуска в столовата, учебни занимания, обяд-първо, второ, трето, после сън, следобяд закуска , занимания и всеки се прибира.

 Е, това със сигурност вече няма да го има. Минало свършено...

# 137
  • Мнения: 9 990
Галана, при нас пък експерименти не е имало.6-годишните си бяха отделно и спяха следобяд.Ние, всички останали , мой набор си бяхме целодневно без сън.
Паралелките бяха по-огромни впрочем.Бяхме от 33 деца нагоре-4, 5 паралелки.Сега са 3, като нашата само е 19 деца.

Мммм, относно дисциплина, респект, уважение, храна, условия-предъвкали сме го.Знаем, че не навсякъде Има.Избрала съм училище за хлапето си, което покрива основните критерии обаче.И, като поддръжник на целодневното ще прибирам детето си към 16.00 часа, докато останалите-противниците на целодневното ще прибират децата си след 18.00.Поне при нас така се получи. Mr. Green

Всъщност, дъщеря ми живя точно така тази година-закуска в столовата, учебни занимания, обяд-с всичко както си му е , но сън отказва от 3 години насам, че и повече, това бе и причината да я преместя ПГУ в училище, а не да остава в градината.Следобедната закуска бе след заниманията и се прибира.Нищо различно от описаното.

Малко Лично приемам нещата лично за нашето училище, защото то има базата.И учителите.И може да се създаде много по-добра среда, отколкото от зор да се тъпчат децата по занималня.За тази година занималнята е на две групи и всъщност ще съберат трите класа в две групи занималня.Това е много по-зле, отколкото 15-19 деца в клас целодневно/сиреч до 15.00 часа.Означава групи от над 30 деца до 18.00 часа. Tired

# 138
  • Мнения: 637
Грешката ти е, че лично приемаш нещата. Точно така Peace Училището, в което ще е моето дете не е с добра база, ще бъдат 25 деца. Защо го избрах? Такива са повечето училища, аз гледах резултати на учениците, г-жи... За материална база не се заблуждавам, на повечето места е гадна.

А ти за какви 15 деца целодневно говориш? Някой казал ли е такова нещо? Обещал ли е? Оооох, откъде пари за заплати, за повече госпожи, откъде повече стаи? В Булгаристан сме, не във Франция Tired

 

# 139
  • Мнения: 9 990
Ами галана, аз това поне милион пъти го написах-Ясно Осъзнавам и не само Осъзнавам , ами ЗНАМ, че условията НЕ са подходящи.Такива са в единици училище, на пръсти се броят.А лично нашето училище е такова-с база, с доста добър стол, с хубави салони, с хибави стаи, с....И се отказва целодневната форма от родителите.Ръководството предложи, като режима на децата бе съвсем като описания.Не се сеъбра нужния процент желаещи целодневна форма, на родителската среща основен довод бе натовареността и как децаца ще стоят на чина тоооолкова време.Учудването ми бе огромно, когато същите тези родители обаче записаха децата на занималня , която както описах-на две групи ще събира децата от три класа. Thinking
Писах, че нашият клас е 19 деца. GrinningДругите са по 30-ина вече.

# 140
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Ами има много и различни причини. Една от тях е желанието децата да са "гледани" докато родителите работят. Често срещано, разбираемо, но далеч не единственото основание.

Може и да искат децата им да посещават разни извънучилищни развиващи места - спорт, шах, творчество или изкуство някакво.

Ако в първи клас не може, не е време или няма физическа възможност да се води детето, то втори клас може да може. А ако детето е в целодневната паралелка, няма как да стане. По същата логика, след година две, тези "занимателни" сега деца, може да останат вкъщи, а тези от ЦФО няма как да я прекратят без да сменят класа... а като са пълни останалите класове и училището.

Не е толкова просто колкото може да изглежда.

# 141
  • Мнения: 9 990
Мда, и това е така.Обаче, заради нещо имагинерно вбъдеще, днес се тъпчат децата в тази псевдозанималня.
Аз поради тази причина едва ли ще ползвам точно тази занималня в училище, а ще продължа да водя детето  в старата си, която предлага доста занимания по интереси и адекватно писане на домашни, а остава и време за водене после по каквито ти душа иска курсове и индивидуалности.Така или иначе тях ги организирам след 16.00 часа.

# 142
  • Мнения: 23
Изумена съм. Нима има училище, в което предлагат ЦФО и занималня? Освен ако занималнята не е частна?  Аз вече писах, че такова животно "занималня' по сега действащата нормативна уредба на МОМН няма. Кой и какво обяснява на родителите ... и това с цел да се привлекат повече ученици. И каква е разликата между ЦФО и занималнята във вашето училище, Jizzlobber?

# 143
  • Мнения: 9 990
ами аз писах.
разликите при нас са:
1.занималнята приключва в 18.00 или 19.00/ЦФО в 15.00
2.Занималнята предполага просто "вардене" и писане на домашно на над 30 деца на едно място/ЦФО е оставане в същия клас на само 19 деца/колкото е нашия клас/.
3.Занималнята няма часове.ЦФО има часове следобяд-примерно физическо и музика.
Занималнята за 1 клас е безплатна.Изборът чрез анкетни карти показа, че родителите предпочитат занималня пред ЦФО.

# 144
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Явно съм пропуснала това обяснение.
По моите представи / а по спомен и по стандарт някакъв/ и вашето не е ЦФО точно.
При него вървят преподаване, затвърждаване и пак така цял ден. Или и домашните може да са предиобед Wink
Следобед са "леките предмети" музика, рисуване, физическо, и т.н.

# 145
  • Мнения: 9 990
Да, следобяд са леките предмети, а цикъла е именно преподаване-затвърждаване-така обясни класната.

# 146
  • Мнения: 23
В занималнята са 2 учители, а в ЦФО - само класният или има втори учител?

# 147
  • Мнения: 9 990
В нашата занималня е един учител.Идва и събира децата в неговата си група/от два класа правят един все едно в една от класните стаи/Значи-сутрин са си часовете с учителите/не по всичко е един учител, по музика, по изобразително изкуство, по физическо, по език-са други, не е класната, и все различни/Следобяд учител от последния час предава децата на учител от занималнята и той е един.
За ЦФО казаха, че е нужен втори учител, който ще си работи с един клас.Предполагам часове тип музика и рисуване-са си при преподавателите по предмета, а през останалото време-затвърждаването на материал или друг час-при другия.не съм навлизала в подробности, заяото при нас бързо превес все избора за занималня.

Общи условия

Активация на акаунт