Консултации с адвокат / темата на tais

  • 121 336
  • 1 005
  •   1
Отговори
# 990
  • Мнения: 15 379
Искам и аз да попитам нещо.
Ходих на доста места - НАП, Голяма Столична Община - архивни данни, конкретната община, в която е местонахождението на имота - отвсякъде вдигат рамене.
Имам съдебно удостоверение, което да ми позволи да се снабдя с друго удостоверение за подадена декларация по чл.47, ал.1 от Закона за собствеността на гражданите (отм.).
Въпросът ми е следният - има ли някой представа къде се съхраняват подадените данъчни заявления опреди повече от 30 години? Ясно е, че са в Архив, но кой? Зная, че по закон се съхраняват 100 години, но къде?

Сега виждам, че темата е главно за бракоразводни дела.
Извинявам се!

# 991
  • Мнения: 2 931
Sourcherry, според чл. 88 от ППЗСГ, тези декларации са се подавали пред Общинския народен съвет по местожителство на декларатора, и са се съхранявали от финансовите служби. Значи, че декларацията трябва да се пази от общината, където е било местожителството на лицето, което я е подало, или да е предадена в Държавен архив, ако срокът и за съхранение е изтекъл. Предполагам, че това не са документи, подлежащи на унищожаване.

ПП В самото удостоверение не е ли посочено пред кого да ти послужи?

# 992
  • Мнения: 15 379
Хърмаяни, благодаря!

Съдебното удостоверение е издадено от Софийски градски съд. Трябва ми за гражданско дело, което се гледа в същият този съд, като втора инстанция.
В Общината нямат такъв архив. Разполагат единствено с данъчните декларации, които са подавани през 1992-1993 година. Другите не се съхраняват там и никой от служителите не знае къде са оставени на съхранение.

Държавен архив - ходих и там. Не се пазят стари данъчни декларации. Пратиха ме в архива на СГС.

От важно значение е да се сдобия с това удостоверение, защото от години се води делбено дело срещу мен и моето семейство. За щастие спечелихме на първа инстанция, но този документ е от особено значение. Само да мога да го открия.

# 993
  • Мнения: 2 931
Sourcherry, това не е данъчна декларация. Въпросът ти не е по моята материя, но трябва да издириш деклараторът къде е живял, и в тази община на търсиш. Не в общината по местонахождение на имота.
Ясно е, че удостоверението е издадено от съда, но обичайно в него, най-отдолу пише "Да послужи пред ...". Ако се съхраняваха в съда, нямаше да ти дават удостоверение. Поинтересувай за комисията или отдела, отговаряли за собствеността по ЗСГ. Няма начин да нямат архив в съответната община, и щом срокът за съхранение е 100 години, всички документи би трябвало да са там. Ако въпросът ти не е много спешен, ще разпитам познати как стои въпроса в нашата община, и ще ти дам по-конкретна информация. Но не мога да го направя днес или утре.

Може някой от колегите тук да е запознат по-детайлно и да отговори междувременно. 

# 994
  • Мнения: 15 379
Ходих и в двете общини - по местонахождение на имота и по местонахождение на деклараторът.
Нямат архив за толкова стари данъчни декларации. Съхраняват единствено тези, които са подадени след 1991 година.
Никъде не пише - "Да послужи пред...". Но пък печати не липсват Simple Smile, няколко броя.

Ще ти бъда безкрайно благодарна, ако би могла да ме насочиш къде да търся!
Делото е чак в края на годината, но ми се иска по-рано и без отлагане да свърша и това.

# 995
  • Мнения: 2 931
Sourcherry, ще питам и ще ти пиша.  Peace Само отново да спомена, че тази декларация не е данъчна.

petruwkova, за да не изпаднеш в паника след написаното от Надя, имай предвид, че това са искове, които се водят преди да се пристъпи към делба. Трудно доказуеми са тези по чл. 29, ал.1 и ал.3 СК. Ако някой от тях те интересува, питай.
И за да съм ясна, нямам никакво намерение да гадая, кой какво може да има предвид. В рамките на познанията си давам конкретен отговор на конкретен въпрос, и той е - как протича производството по съдебна делба, по отношение на оценките и разноските.

И така може да се изпусне възможността да "спасиш" колкото можеш повече, защото никой не ти е казал, че можеш!
Ти нали си тук?  Wink   Пък и ролята ти подхожда повече.

Последна редакция: пн, 20 юни 2011, 14:53 от Хърмаяни

# 996
  • Мнения: 431
Хърмаяни, аз се интересувам от това, което си писала: "това са искове, които се водят преди да се пристъпи към делба. Трудно доказуеми са тези по чл. 29, ал.1 и ал.3 СК."
Аз имам претенции за по-голям принос в СИО - апартамент. Родителите ми са направили дарение 1/3 от своя апартамент, който по-късно беше отчужден. С тази част от отчуждения апартамент получихме със съпруга ми като обезщетение друг апартамент. В нотариалния акт пише: "Нотариален акт за собственост върху жилище, дадено като обезщетение срещу отчужден недвижим имот за мероприятия по Закона за териториално и селищно устройство". И по-надолу: "Срещу цената на дадения като обезщетение недвижим имот се прихващат приспадащите се суми срещу отчуждения недвижим имот и внесените собствени средства от получаващия обезщетението в общ размер на 4503 лв., като разликата до пълната стойност на дадения в обезщетение недвижим имот от 10900 лв. се заплаща при условията на Наредбата за продажба и замяна на държавни жилища в срок от 30 години чрез равни месечни вноски при 2% годишна лихва".  Да поясня, че други собствени средства не са внасяни - само тези 4503 лв. от отчуждения апартамент.
Имам нотариален акт за 1/3 от отчуждения апартамент, всички документи по отчуждаването са на мое име, като собственик.
Консултирах се с двама адвокати, те ми казаха, че имам по-голям принос в апартамента (единствената ни СИО) и мога да претендирам да се приспадне при подялбата. Така ли е наистина?
Стана доста дълго, но в момента не съм съгласна с предложението на съпруга ми да получи в съсобственост след развода 1/2 от апартамента и да ползва почти целия апартамент - спалня, хол, сервизни помещения (вкл. кухня), а за мене остава 1 стая. Това не е справедливо, а и не е законно според мене. Моля те за съвет.

# 997
  • Мнения: 2 931
     Така, както си го описала, и аз мисля че имаш по-голям принос. С уговорката, че като не съм видяла документите, може и да не съм права. Съветът ми е да послушаш колегите, които са прегледали всички твои документи. И ако двама специалисти са убедени, че имаш по-голям принос, да си предявиш исковете след развода. Вярно, трудно доказуеми са тези искове, но обикновено хората са си давали средствата на ръка за децата, и после нямат годни доказателства за това.
     Ако избереш този вариант, при развода възможностите ти остават две - може да сключите споразумение, без да уреждате собствеността върху жилището /по новия СК е възможно, но не е задължително условие/, или да продължите производството по общия ред.
     Ако така се развият нещата, дори той да предяви иск за делба веднага след развода, в момента в който ти предявиш иска по чл. 29, ал.3 СК, делбеното производство ще бъде спряно, до приключване на това дело. Но ще трябва да действаш бързо.

# 998
  • Мнения: 431
Благодаря Хърмаяни!
Това са моите искания в момента - да подпишем споразумението без уреждане на собствеността върху жилището. Ако не се съгласи (сигурна съм, че няма да се съгласи), утре продължаваме производството по общия ред (това е развода, нали?).
Адвоката ми каза, че след излизане на решението на съда по развода, той може да обжалва едиствено относно вината. Така ли е? Защото съпругът ми е заинтересован да бави нещата и го прави по всички възможни начини. Изминаха 7 месеца от подаване на исковата ми молба до първото дело утре. Така може да откараме още година и това ме влудява.

# 999
  • Мнения: 2 931
Детка-петка, не съм запозната с историята ти, но принципно решението за развода може да се жали и по отношение на родителските права и издръжката, ако има спорове за тях. Може да се жали и в частта относно допускане на развода, но само ако другият е заявил, че не желае развод. Тъй като колегата е наясно със ситуацията, слушай него.

# 1 000
  • Мнения: 431
Отново благодаря Хърмаяни. Няма такива проблеми - децата са големи, нямаме претенции за издръжка на единия от съпрузите, съпругът е съгласен на развод. Единственият проблем е апартамента. Явно ще се съдим до второто пришествие.

Последна редакция: пн, 20 юни 2011, 16:06 от Детка-петка

# 1 001
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Нямах време да влизам последните дни, но това, което виждам е безумие.


Naddya, направи тема, в която да даваш "консултации".
sunman вероятно също успешно ще се включи в нея.

Пускам нова тема, тази вече отдавна мина 50стр, а и границите на добрият тон!

# 1 002
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Naddya, моля да не разводнявате темата. По съществото си тя не е дискусионно-коментарна, а от типа консултативна - за консултация с юрист.

Моля също така, когато решите да допълните Ваше мнение без да има друг постинг след Вашия, да се възползвате от бутона за редакция, който ще Ви помогне да допишете публикацията си и да избегнете публикуването на няколко постинга един след друг.

tais, моля, пуснете нова тема, тъй като тази е превишила лимита от 50 страници. Благодаря!

Мамма,

Моля за Вашете съдействие за изчистване на темата Консултации с адвокат. Както и за отправяне на предупреждение към потребителите, които не спират да я оспамват и разводняват.

Предварително благодаря

# 1 003
  • Мнения: 9
здравейте доктор таис  ooooh!

Въпрос  1 мога ли ако го изнyдя да ми напише пълномощно за друга държава без да вписваме коя точно да замина обратно за финландия (не дава детето да се върне обратно във финландия).
Въпрос 2 .разговарях със финландски адвокати които ми обясниха че ако детето няма постоянен адрес на територията на бг а има на територията на финландия никoй няма да ме спре защото детето си отива на адрес
изкарах финландски адрес но за съжаление аз и детето се водим на моя адрес в българия.ходих до об6тината но ми обясниха че не можем да махнем нашите адреси от българия
Въпрос 3.ако вземем пълномощно за италия например а отидем във финландия какви биха могли да са последствията за мен,много ме е страх да не ми търси детето с интерпол или недай боже да ми го вземе от ръцете

Отговор 1 Ако ви даде декларация за една държава в ЕС вие на практика ще можете след това да отидете в друга такава.
Отговор 2 Не виждам въпрос- на приктика отивате и се регистрирате там, вземате паспорт на детето. Не виждам пречки, освен ако няма някакво уславие във Финландия.
Отговор 3 Мисля, че по - горе ви отговорих. Но все пак потърсете съвет от адвокат във Финландия.



доктор таис БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА ОТГОВОРА

искам да ви попитам последен въпрос
разговарях с адвокати тук и ми казаха че хватката е само да имам постоянно пълномощно,т.е. безсрочно
обаче бащата се противопоставя.
смята да ми даде срочно..
въпроса ми : след изтичането на този срок на пълномощното ако аз не се върна в бг ще имам ли проблеми?за които вече описах че се притеснявам по горе
притеснява ме българския закон,защото финландия няма думата тъй като сме бг граждани и двамата с детето,а що се отнася до пречки там за живеене не бих имала защото там е роден и живее...законово там проблеми нямаме но ако бащата направи от тук някакви финландия нямат право да се месят,затова ме интересува българския закон

# 1 004
  • София
  • Мнения: 1 120
Понеже адвокатите се оттеглиха, дойде време да се включим ние, дебеловратите.

sandrina, за какво ти е да даваш пари по адвокати.
Нека мъжката част от родата ти се събере, да го сгащи някъде и бой, докато се съгласи да подпише. Ако пък нямате мъже в родата, отиваш до някоя железария, купуваш си една права лопата и причакваш мъжа ти зад някой ъгъл. Издебваш го отзад и преди да се е усетил, с лопата по главата. Да не е с острата част да не го убиеш. Най-важното: оглеждаш предварително свидетели да няма. Ако случайно се появи някой започваш да викаш:
"Помощ! Убиват ме! Викайте полиция! Помощ!"

Общи условия

Активация на акаунт