Проблем със зъбките

  • 72 580
  • 560
  •   1
Отговори
# 45
  • Къде ли не
  • Мнения: 692
Пепеляшка, благодаря ти за изчерпателният отговор. Ще ми е интересно да разбера подробности, след като ходите при стоматоложката.

# 46
  • Мнения: 66
Здравейте!
Успяхме да минем на преглед, имаме hypo-calcification, но не била виждала да са засегнати толкова много зъби от тази болест, сега нищо не можело да се направи, трябва да изчакаме да стане по-голям, не сме се отказали и на 8 март ще отидем на преглед при друг, за да чуем още едно мнение.  каза да му мием зъбките 4 пъти на ден, с паста с флуор, нямам представа как ще го накарам да не гълта.
Благодаря на всички, за споделеното.
Ако някой знае нещо за тази болест, моля да пише.
Поздрави и успех на всички!  newsm51

# 47
  • Мнения: 700
 Хипокалцификация не е болест или диагноза, а симптом! Може би зъболекарката е имала предвид хипокалцификация при начален кариес- macula cariosa alba, която е обратим процес и представлява деминерализиране със запазен органичен емайлов матрикс.

 Потърсете и друго мнение, защото миенето на зъби на малко дете с флуорна паста четири пъти дневно според много зъболекари е опасно. Попитайте за поставяне на запечатващи лакове и силанти.

 Спокойно! Това е най- първият етап на кариес, който за щастие е напълно обратим и това става лесно.

# 48
  • Мнения: 66
Бунгичка
Благодаря отново за бързия и полезен отговор!  Hug
И на мен ми струва прекалено да му мия зъбките 4 пъти с такава паста, смятам да изчакам и другия преглед, преди да почна с нея.
Би ли ми казала какви може да са причините за появата на Хипокалцификация.  
http://image96.webshots.com/196/6/47/97/2296647970104212567yrNven_ph.jpg
http://image76.webshots.com/76/4/91/91/2579491910104212567sUvnXT_ph.jpg
Тя каза, че процесът бил спрял, но аз като гледам снимките си мисля, че не е, а че обхваща и другите зъбки. Също спомена, че това не означава, че постоянните зъбки също ЩЕ бъдат такива.
Когато беше на 50 дни се разболя и трябваше да пие около месец и половина антибиотик, дали е възможно това да е причина, тази година също ми беше болен повече от месец и половина, наложи се пак да пие антибиотик, но само 10 дни.
Поздрави и отново БЛАГОДАРЯ!
  bouquet

Последна редакция: ср, 24 фев 2010, 05:55 от veselo

# 49
  • Мнения: 700
 Причините за хипокалцификацията са много- ендогенни, екзогенни. От екзогенните- богатите на киселини плодове действат така. Антибиотиците нямат такъв ефект. При тях настъпват пигментации и дефекти в структурата на емайла, но не и деминерализация. Храненето на майката през бременността или на детето в определен етап имат значение.
 
 Като гледам снимките, обаче, не е стадий на петно, а има и разрушаване на емайла и дентина (може би). Давай пресни зеленчуци, сурови ядки. Много полезни са кълновете- жива храна, изключително богата на минерали и витамини. Ако имаш възможност давай редовно, най- добре всеки ден. Така ще се стопира процеса и реминерализират зъбите, но липсващата, разрушена тъкан вече не може да се възстанови.

# 50
  • Мнения: 66
Бунгичка, съветите ти са незаменими и много ценни, благодаря от сърце! newsm51
Определено е разрушен, а не петна, яде много плодове и зеленчуци, по-рядко ядки. Но много обича портокали и мандарини, явно ще трябва да ги ограничим. Как се действа в такава ситуация, може ли нещо да се направи, трябва ли да се пломбират или някаква друга процедура. Това им състояние ще навреди ли на постоянните зъбки, ще има ли негативен ефект, каква може да бъде вредата или опасността? Извинявай ако задавам много въпроси и то хаотични, но се притеснявам.
Като минем и другия преглед пак ще пиша.
Ако някой иска може да качи снимки на зъбките на своето детенце, защото така нагледно се виждат проблемите.
Пишете, как се развиват при вас нещата.
Поздрави и прегръдки!
 Hug

Последна редакция: сб, 27 фев 2010, 00:33 от veselo

# 51
  • Мнения: 66
Честита Баба Марта!
Бъдете живи, здрави, бели и червени
във вас да блика щастие и любов!

# 52
  • Мнения: 700
 Veselo, благодаря, Честита баба Марта и на вас!  bouquet

 Във вашия случай има Ерозия по зъбките, а не кариес. Сега разбирам защо зъболекарката ви го е нарекла хипокалцификация, защото то не е кариес, а деминерализация / хипокалцификация от небактериален произход.

 Хубавото в случая е, че няма да се наложи почистване на инфектирана кариозна тъкан, което е болезнено за детето (не виждам да има кафеникави петна от снимката) и може да се премине направо към покриване на дефектчетата с подходящ материал, който да ги запечата. Би могло, дори и на възрастта на синчето ти (2 г) да се направи това, ако то е спокойно и се позалиса, защото става много бързо и без болка! Зъболекарят ще прецени, ако е само в емайла, без да се е засегнал дентина на някои от зъбчетата, може и без пломби, стига да се стопира процеса и възстанови минерализацията.

 Освен това ти си внимавай за храните, които споменах.

# 53
  • Мнения: 108
Здравейте, темата е много интересна и полезна Simple Smile
Аз имам 2 въпроса основно към Бунгичка (зъболекари, компетентни относно млечните зъби и влиянието на кърменето явно се срещат рядко) :
1. Какъв конкретно е този материал за покриване и запечатване на дефекта и върши ли работа, ако дефекта засяга и дентина? Преди да се запечата трябва ли да има някакво почистване на зъба, защото все пак се натрупва някаква плака и бактерии, дори и да няма бактриален кариес?
2. Мнение за Tooth mousse като реминерализиращ агент; и трябва ли млечните зъби да се "ецват с киселина, за да им се отворят каналите" преди намазване с Tooth mousse.
Благодаря за полезната информация до тук   bouquet

# 54
  • Мнения: 700
 mamaya , за запечатване се използват силанти, които имат и реминерализиращо действие. Това е за начален стадий на засягане, до емайл. Ако се вижда и дентин се ползват обтуровъчни материали, които са най - удобни за малките пациенти - напр. компомери. Зъбът е достатъчно да се почисти от плаката само с памуче (с кислородна вода, дезинфектант или само физиологичен разтвор) щом няма кариозна тъкан. Ецване при млечни зъби не се прави. Киселината би предизвикала болка и може да увреди пулпата. Има съвременни свързващи системи (3 в 1), които не изискват ецване, спестяват време (което липсва при работа с дете и трябва да се действа бързо) и изследванията показват, че връзката, която правят е същата или дори по - здрава. Така, че отварянето на дентинови канали не е удачно при деца.

# 55
  • Мнения: 66
Честит 8 март, мили майки!
Бъдете жени благословени

с любов и нежност надарени

с усмивки вечно озарени

и с много радост наградени!
 
Нека празникът да бъде с много положителни емоции !!!
smile3525

Сега да споделя с вас:  днес бяхме на дългоочаквания преглед. Малкият много плака, като го преглеждаха, а беше в мен. Според зъболекарката си имаме много кариеси, получени вследствие на нощното кърмене, защото остава мляко, от едната страна са повече, защото явно на нея спи през по-голямата част от времето. Каза, че трябва да му сложат упойка, да го приспят и да му оправят зъбките, за да не се получи инфекция. 

Сега вече съм съвсем объркана и смятам да го водя на трети зъболекар, но ще видим как ще се развият нещата. Rolling Eyes

Чувството за вина не ме напуска, а нямам представа как мога да го отбия бързо, той вече разбира и определено предпочита кърмата пред каквото и да е друго мляко. Sad

Бунгичка, благодаря за отговорите и помощта, даваш ми кураж и ценна информация. Малкият Тео сигурно иска мама да е до него, а баткото и той иска внимание, аз съм с едно дете и ми е трудно да намеря 5 свободни минути или да отида до wc, а с две сигурно е почти невъзможно.  Hug

# 56
  • Мнения: 3 166
Здравейте момичета, следя темата с голям интерес, а с някои от мамите тук съм контактувала и на ЛС. Реших да споделя и нашите премеждия и патила по темата:

Малкият ми син е изключително кърмено бебе и досега. Не е приемал флуор под  никаква форма, нито пък аз по време на бременността. Мием зъби още от появата им с безфлуорна паста.Когато стана на година и два месеца открих мъничка дупка отпред на преден резец. Посетихме зъболекар веднага. Диагноза -меланодонтия. Посетихме втори -същата диагноза. Казаха, че спасение няма. Вариант е да се маже със сребърен нитрат. Посетихме главен асистент на детска стоматология в Пловдив,. Изкараха ме престъпник за това, че кърмя дете над година. Така или иначе и досега го кърмя, включително и нощем. Препоръча мазане с Tooth mousse, а ако не даде резултат - със сребърен нитрат. Отрече диагнозата меланодонтия,а каза,че това е кариес на ранното детство. Според много източници обаче то е едно и също. Започнахме третиране с муса, но дупчицата растеше с видими темпове.  Пак тръгнахме по зъболекари. Мазахме с флуор-лак. Нямаше полза. Започнахме със сребърен нитрат. И въпреки него днес зъб почти няма- изронени почти до корен.Предните резци са с петна, а днес открих малка дупчица и на един от тях. Един от кътниците ни също има жълтеникаво петно.  Sad
Паралелно с всички тези форми на лечение пробвахме и алтернативни методи. Кълнове - понеже той категорично отказва, ги хапвам аз с надеждата все нещо да преминава в кърмата. Хомеопатия - досега сме сменили три хомеопатични лекарства. Полза от нищо няма. Cry

Та това е нашият злополучен опит! Искам и тук да благодаря на Бунгичка, която не се измори да отговаря на въпросите ми и ни напътстваше през тези мъчителни премеждия. Бунгичка, прекрасно е ,че има хора като теб!  bouquet

П.С. Радвам се, че има тема по проблема. Поне можем да споделяме личиня си опит.

# 57
  • Мнения: 66
Здравей, svetlana_78!
Благодаря, че сподели преживяното! Hug
Дано, нямате повече проблеми, а петната и дупчиците да спрат да растат.

При нас забелязах, че и кучешките зъбчета са тръгнали да се развалят, не знам какво да правя.   Cry

Поздрави!

# 58
  • Мнения: 700
 Момичета, наистина е много неприятно това което става със зъбките на децата ви. Не се чувствайте виновни за случилото се, защото причините за кариеса са много, действат комплексно, много от тях все още са теоретични и на този етап е невъзможно да се докаже какви са всъщност.

 Има изследвания, че както кърмени, така и некърмени деца могат да развият множествен кариес. Също така много кърмачета израстват с непокътнати от кариес млечни зъби. Имам приятелка и то колежка, чието дете, кърмено до 3 месец, разви меланодонтия, въпреки, че тя спазваше стриктно методите за профилактика, които сме учили.

 Развитието на кариесите най - често не може да се спре напълно, но се цели да се забави и зъбчетата да изкарат колкото се може по - дълго, дори само корените да са останали. Самите млечни зъби по принцип са по - несъвършени като структура и здравина от постоянните, но и престоят им е по - кратък.  Затова и немалко деца страдат от множествен кариес по млечните зъби, но в последствие постоянните са си напълно нормални и здрави.

 Весело, един зъболекар не може да знае  със сигурност каква е причината за кариес. Дори и да е категоричен. Не го мисли. Продължете напред, лекувайте зъбките, но изберете внимателен зъболекар, който да отпусне детето, а не да му създаде страх, защото това е важно. Много хора са травмирани от малки от груби терапевти и в бъдеще имат страх и не ходят от рано на зъболекар, нещата се усложняват и става един порочен кръг.

 svetlana_78, не знаех, че си от Пловдив. Ако търсиш друг колега, пиши ми, ще ти предложа.

# 59
  • Мнения: 66
Бунгичка, как би ме посъветвала да лекуваме зъбките, писала си за няколко варианта, но да се подложи ли детето на упойка, за да му сложат пломби или има други алтернативи. Опасна ли е упойката, може ли да му навреди? 
Благодаря, за всичко!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт