Проблем със зъбките

  • 72 579
  • 560
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 66
Днес му купихме паста, много му хареса, почна отново с радост да си мие зъбките  newsm44, ще видим колко време ще продължи с това желание, малко ме е яд, че чак сега му купувам, но по препоръки на лекарите я избягвахме.  Не съдържа флуор. Пожелавам ви весели и слънчеви почивни дни.  family  

# 31
  • Мнения: 122
Здравейте, доста стряскаща тема. А аз си мислех, че ако детето се кърми, е застраховано срещу кариеси...
Още си мисля, че явно съм съгрешила с моето хранене по време на бременността или антибиотикът + многото йогурти са направили злото.
Пепеляшка, може ли по-подробно да напишеш, с какво си се хранила по време на бременността? Йогуртите на детенцето ли си ги давала?

# 32
  • Мнения: 66
е желанието за миене му мина, сега отново се увещаваме, лъжеме, примамваме.  Ето качвам снимка, на зъбките му, извинявам се, но съм снимала, след като си хапна баничка.  Blush

 Поздрави!  Hug

Последна редакция: чт, 21 яну 2010, 06:32 от veselo

# 33
  • Мнения: 25
запис  Simple Smile
следя темата с интерес, тъй като и при баткото и при каката имахме почерняване и изронване на предните зъбки.
И при двете бременности не приемах допълнителни витамини (не ми е било и препоръчвано), и двамата се отбиха рано (около 40-тия ден), захранвани са по старите схеми (ранно захранване).
Децата си миеха зъбките с детска паста, а за каката в детската градина имаше кампания за профилактика с флоурирано мляко.
Най-разтревожена бях с баткото (като първо дете) - първата зъболекарка каза, че може само да му маже зъбките с някаква флоурна паста. Но тъй като нейната тактика за преглед бе доста стресираща за детето (искаше малкия да е в мен и аз да го стскам да не мърда #Crazy) се отказах от услугите й. Според тази стоматоложка виновна съм била аз, че не съм имала балансирано хранене през бременността, и ме обвини, че давам много захар на детето.
След това в детската градина новата ми стоматоложка, имаше превъзходен подход към детето и ми каза да не се притеснявам - по-често я посещавахме, пихме флоурни таблетки, и макар, че предните зъбки не само почерняха, ами се и изрониха до корен, когато започна подмяната на зъбките и да чукна на дърво - сега сме със страхотна усмивка.
При каката нещата се повториха, макар и в по-слаб вариант и по-късно. Но при нея не съм давала аз флоур (освен кампанията в градината). За съжаление при нея новите зъбки се бавят (или пък млечните падат рано?),но като стои празно мястото във венеца и съседните зъбки го запълват  Confused, та като поникнат всички нови,ще ни трябват шини.

Сега малкият се още на кърма и аз се радвах, че при него поне няма да е така. По препоръка на АГ пих и фолиева к-на, витамини и каквото ми бе препоръчано.
Но като четох първият коментар сега се притесних и за него.
Явно голямо значение има и гена  Rolling Eyes

# 34
  • Мнения: 66
i_b, Благодаря за споделеното  bouquet, дано с малкият Самуил да нямате проблеми.  Hug

# 35
  • Мнения: 122
Да добавя още нещо: ние минахме на електрически четки за децата. Измиването е в пъти по-ефикасно (и аз съм с такава, така че това е личен опит), пък и не е необходимо да търкат по 3 минути, и без това не им стига търпението. При изронени зъбки не знам дали може, но за здрави според мен е идеално.

# 36
  • Германия
  • Мнения: 8 103
Здравейте, доста стряскаща тема. А аз си мислех, че ако детето се кърми, е застраховано срещу кариеси...
Още си мисля, че явно съм съгрешила с моето хранене по време на бременността или антибиотикът + многото йогурти са направили злото.
Пепеляшка, може ли по-подробно да напишеш, с какво си се хранила по време на бременността? Йогуртите на детенцето ли си ги давала?
Редовно хапване на топли манджи по обедно време, но..много сухи закуски, недостатъчно плод и зеленчук (през зимата всичко е внос и е или недоузряло или кой знае с какво консервирано) и безумни количества капучино от разтворимото.  Rolling Eyes  Йогуртите ги давах на малкия, имаше една фаза, в която отказваше всичко освен кърменето и йогурти, към това и 10 дни антибиотик и мисля, че тогава сме "оплескали" положението. Най-странното е, че са засегнати само горните предни зъби, всички останали са здрави.

Подкрепям идеята за електрическата четка, отскоро най-големият ми син се перчи пред огледалото с такава (още повече, че е с картинка на McQueen)  Mr. Green  но тук ги дават за деца над 3 години. Не знам, дали по-малките няма да се изплашат от бръмченето в устата им, пък и миенето на зъби си е упражняване на моториката все пак..

# 37
  • Мнения: 122
Да, май са за над 3-годишни. Но при дъщеря ми почнахме на около 2 и половина и не я плаши, напротив. Доволна съм, че открихме този вариант, защото на нея още на първата минута и омръзва и с нормална четка щяхме да сме до никъде. Мием с електрическа вечер, а с обикновена сутрин. За моториката мисля, че може да остане на заден план, нека я упражнява с други занимания. Моите зъби още от дете са доста зле и гледам да спестя това на моите. Но като гледам с какво си се хранила, ами не е нищо особено (може би само капучиното), да не е наследствено? Чувала съм за кариес на млечните зъби само ако се оставя детето са заспива с шише. Или наистина йогуртите?

# 38
  • Мнения: 108
За електрическите четки и аз се чудех, имаме и сме пробвали няколко пъти, но ме притеснява, че пише за деца над 3 години. Притеснява ме това, че на новоизникналите зъби емайлът явно не е съвсем формиран и да не би  електрическата четка да е прекалено агресивна за зъбите на деца под 3 години  newsm78 . Ако някой е компетентен по въпроса, ще съм благодарна да се включи Simple Smile .
А йогуртите много се съмнявам да са навредили значително на зъбите, все пак съдържат калций, а и захарите не са като във вафла примерно.

# 39
  • Мнения: 700
 Електрическите четки за зъби извършват доста груби и в неподходяща посока движения (правилно е вертикалното четкане, за да не се увреждат излишно шийките, а добре да се почистват междузъбните пространства). Това са четки, които би трябвало да се ползват единствено от възрастни с нарушена или намалена двигателна активност. Рекламите са едно, фактите- съвсем друго. Употребата им при млечни зъби е неподходяща, още повече, че са с по- грубо влакно.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 089
Бунгичка, а как се лекуват рушащи се зъбки на такова малко дете? И ние сме със същия проблем  Confused
Практикува ли се такава анастезия у нас като споделената от Пепеляшка и къде?
Иначе не мога да си представя как палавото ми 16 месечно синче ще седне спокойно на стола и ще си отвори устата ooooh!
И още - веднъж третирани със сребърен нитрат може ли на по-късна възраст да се пломбират зъбчетата?

# 41
  • Мнения: 700
 Ариана, да, практикува се. Към двата университета в София и Пловдив има детски зъболекари, които заедно с анестезиолози прилагат този метод, но първо мисля, че е редно да се опита по по- безобидния метод. Детският зъболекар ще прецени кога е по- подходяща общата упойка.

 Зъбите третирани със сребърен нитрат могат да се пломбират, това не им пречи.

# 42
  • Къде ли не
  • Мнения: 692
Здравейте!
И ние имаме проблем с горните резци! Всичко започна като стана на година. Сега, на 2г. и 1м., са му изронени, но не до венеца и почти нямат емайл. Сменихме много зъболекари докато намерим, такъв на когото да повярваме, че ще ни помогне! Когато отидохме при една стоматоложка и тя веднага реши да му посребри зъбите направо щях да се разплача, после намерихме тази. Според нея ползите от сребърният нитрат са спорни и не го използва. Ходим при доктор Маркова на всеки 3 месеца само да се виждат с детето и да го преглежда, без да му прави нещо. Това е първата зъболекарка при, която моят син сяда и си отваря устата с охота, без писъци и тръшкания, и изчаква търпеливо да го прегледа. Според нея допринесло за разрушаването на зъбките е нощното сукане, но също така има и много други фактори, които могат да са предизвикали рушенето ( например наследствен, антибиотици или стрес по време на бременността). Бях чела много преди това, че кърменето не вреди, но въпреки всичко решихме да се съгласим с нея и да спрем сукането на година и половина. Мием му зъбите три пъти дневно с флуорна паста за деца, плакне с душ за зъби след всяко ядене, спазваме изрядна хигиена и за сега всичко е под контрол. Мен лично много ме е страх от упойките и не бихме искали да стигаме до там, но все пак ако няма друг начи и е наложащо...След месец ни предстои посещение при зъболекарката, но този път ще опита да пломбира поне един и силно вярвам, че всичко ще мине без сътресения за детето, нищо, че е малко още.

Пепеляшка, исках да те питам на твоето момченце напълно ли му възстановиха дължината на зъбките и колко време му отне да свикне с тях. Все си мисля, че ще се хапе? И как всъщност се определя колко да са дълги? А  пломби ли са това всъщност или се казват по друг начин? И последно дали ще издържат до като ги смени? Много са ми въпросите, но ти си единствената, която вече е минала през това и то в Германия.Щото тука повечето посребряват и викат "еее нали ще ги смени"!

Последна редакция: сб, 13 фев 2010, 23:13 от enimna

# 43
  • София
  • Мнения: 2 089
Кой ще ми обясни какъв е проблема със сребърния нитрат? Ясно, зъбките почерняват, но ако кариесът продължи да се развива и емайлът да пада картинката е не по-малко неприятна от естетическа гледна точка. А доколкото разбирам намазването със сребърен нитрат не пречи зъбките да бъдат пломбирани на малко по-късен етап  newsm78? Тогава...в какво точно се състои вредата от ползването му?
Междудругото моята зъболекарка каза, че имало някаква нова паста, разработена от една от фармацевтичните компании, която действала на същия принцип да консервира кариеса. Не знам обаче как се казва, защото още не сме се видели. Някой да има информация по въпроса?

# 44
  • Германия
  • Мнения: 8 103
....
Пепеляшка, исках да те питам на твоето момченце напълно ли му възстановиха дължината на зъбките и колко време му отне да свикне с тях. Все си мисля, че ще се хапе? И как всъщност се определя колко да са дълги? А  пломби ли са това всъщност или се казват по друг начин? И последно дали ще издържат до като ги смени? Много са ми въпросите, но ти си единствената, която вече е минала през това и то в Германия.Щото тука повечето посребряват и викат "еее нали ще ги смени"!
Да, дължината на зъбките е запазена. Просто при Фаби липсваха или ъгълче или имаше дупчици по зъба. Тово, което се вижда сега е разлиичния цвят, пломбираните са по-жълти. Не е имал проблем със свикване и хапане. Пломби са, но целият зъб е като "опакован".Ако трябва да разпитам зъболекарката какво точно е слагала и прочие; и без това след месец има профилактичен преглед. И да разровя за снимки от *преди* и *сега*, но не съм сигурна дали имам добри точно на зъбките. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт