Обучение на деца над 6+ на занаятчийски умения

  • 3 939
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 382
скоро имах интересен разговор с мой познат,който е убеден,че през следващите години с най-добри доходи ще могат да се похвалят хората,които имат занаят в ръцете си.Та той ми препоръча,вместо детето да ходи на английски/език и без друго може да се научи и по-късно/,да започне отсега да навлиза в тънкостите на някакъв занаят/ако си спомняте имаше и такива приказки,как царят дал дъщеря си на този,който може да шие,респ.да тъче килими и т.н.../.Но няма такива курсове,учлища,клубове...Всичко,на което може допълнително да се обучава едно дете се свежда до езикови курсове,арт умения,танци,спортни занимания и дотук...И да имам желание,трябва аз или някой около мен да се заеме с подобно обучение,напр.готвене,шиене,техн.умения....ами това се сещам !Ако някой вече е започнал с подобни занимания,ще му бъда благодарна да сподели!И за нови идеи също...

# 1
  • Мнения: 54
Синът ми на 6 години се научи да точи кори покрай баба си. после пече на котлона, маже с масло и е много горд. Това в кръга на шегата, разбира се го давам като идея.
Иначе едно време имаше кръжоци по радиотехника и др. подобни. Ако някой знае да се предлагат и сега, нека сподели. А език и спорт е задължително според мен.

# 2
  • София
  • Мнения: 403
На шест години доста деца не могат сами още връзките на обувките да си вържат, та си мисля че за занаят е меко казано несериозно да се говори. Пък и все пак дайте да им оставим някакво детство. А и как ще му изберете занаята на това дете - то дали ще е наясно на тези години какво иска да работи като порастне.
Мога да предложа като идея кандидатстване след 7 клас в някоя Художествена гимназия, четох доста добри отзиви за тези училища, децата придобиват различни умения на професионално ниво.

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
didik - правилно мислиш, но занаят от 6годишен...?  Thinking
Леко нереално ми звучи. Преди 10-12-14годишна възраст (пък дори и тогава не е 100%) човек не е ясно ориентиран в бъдещите си дейности.
Насила хубост не става...
Но е добре децата от малки да поработват и да им се показват някои дейности.

# 4
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Мисля, че идеята е добра и неслучайно в заглавието е написал "умения", а не "занаят". Това във връзка с по-горния пост.

# 5
  • Мнения: 5 877
За доходи и професия е силно казано, ръчният труд произвежда скъп продукт, който трудно се продава - много е приятно, да, но чак икономически изгодно надали.

В повечето "арт работилници" и пр. им дават начални умения в това отношение. Вкъщи тези неща съм ги учила от баба си, по-малко от майка - баба ми държеше всичките й внучки да знаят да плетат, готвят и бродират. Е, плетенето не го научих, голям мързел се оказах.
Но пък нищо не ви пречи да идете в някой етнографски център (Етъра, Самоводската чаршия в Търново и т.н.) и да помолите да покажат на детето някои неща. В грънчарниците често ще ви отделят глина, която е много по-готина за работа от бързосъхнещата, която се продава в магазините.
В магазини от рода на "Слънчоглед" също могат да си намерят материали за много приложни техники, а указания в нета бол.
Оставям детето да се пробва във всичко, като му показвам по малко и не очаквам от него чудеса. Една торба парцалчета, една ножица, игла и конец плюс карт бланш да смени гардероба на куклите,
разрешение да моделира фондана за украса върху някоя торта или пък да ми забърка тестото, но най-вече просто куп прости материали като хартия, кутии от нещо си, моливи, лепило и т.н.

# 6
  • София
  • Мнения: 13 206
Ааа, моля, моля.. дете на 6 г. не можело да си връзва обувките...  Wink
Ей ме, средностатистическо дете започнало на 6 г. да усвоява доста сериозната техника на калоферската дантела  Laughing. Който е запознат по-серизоно с това знае, че не е като да плетеш на една кука. И искам да ви кажа, че лелите на баща ми ме учеха по 1-2 месеца през лятото, някъде около 5-6 години. И до ден днешен съм запазила това си умение, въпреки, че не съм се знимавала сериозно от 13-14 годишна. Уменията придобити на тази възраст се запазват най-добре. Като с карането на колелото.
С интерес ще следя темата, защото бих искала да дам на дъщеря си възможност да опита нещо такова което Анда споменава. Тя е сръчна в ръцете (като майка си  bowuu), та ще й е интересно  Wink

# 7
  • София
  • Мнения: 1 324
Занаятчийската камара не предлага ли курсове за деца? Знам, че имат някакви проекти за обучение на калфи и майстори ама нали трябва да се започне от чирак.

А иначе занаят не се учи, занаят се краде.

# 8
  • Мнения: 2 032
didik, ти може би имаш напредвид не художествен занаят, а занаят въобще - например да разбира от В и К услуги, от електротехника...  И аз смятам, че след 10 години ще закъсаме за такива кадри, защото тогава всеки ще знае английски, но няма да може един винт да завие, контакт да постави, душ-смесител да смени. Дано да греша.

# 9
  • София
  • Мнения: 403
Явно само децата около мене на тази възраст са непохватни. Mr. Green А всички останали май са готови за шивачи, плетачи и т.н.
Ама вие сериозно ли си вярвате на това, което пишете. Почвам да се чудя дали и въобще на училище да ги пращаме, направо чиракуване и на 13-14 на тръстиката да си изкарват хляба.

# 10
  • Мнения: 5 877
Готови - надали; но да омачка тестото за пицата и да нареди отгоре зеленчуците - защо не? Не се очаква да шие бални рокли, но да изреже дупка на едно парцалче, да го надене на куклата и да върже с коланче, пък и да направи една крива тропоска става.
Впрочем прави баница, ако стоя в кухнята да напомням това-онова. Реже меденки с формички, това също не е особено сложно. А фонданът се моделира като пластелин.
Оттук до "умее да готви" и "умее да шие" има още години, но тя е изключително горда със себе си. За по-сложните неща я викам да ми помага - да гледа как става, да направи нещо дребно - да счупи яйцата, да държи миксера, или като шия на машината - да натиска педала при някой тегел.
За глината - да направи чинийка, купичка, такива дребни неща. После обаче е много доволна, хвали се на бабите си, има хъс за още. Това не са и занаяти, просто някои домашни умения.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 324
Баща ми никога не е учил за шивач, прекарал е детството си в шивашкия дюкян, като се наложи да спре работа и да остане в къщи шиеше костюми на космически цени само на "специални хора", познавате ги всички от малкия екран.
Та мисълта ми е, че каквото научиш в ранно детство може да ти "спаси живота" на старини.

# 12
  • Мнения: 3 491
На мене ми харесва идеята. Аз съм си пращала децата на такива кръжоци - да месят глина, да пекат курабийки. От училището го имаха. Наскоро разбрах, че един от местните магазини за продажба на стоки за дома от рода на "направи си сам" също предлага някакви кръжоци, където ги учат как да заковават с истинки гвоздеи и чук, да си правят дървени играчки например. Смятам да опитаме. Аз самата съм с 'двете леви', но считам това за основни умения. А и ми харесва подходът на местните 'учители по трудово', така да ги наречем.
Хляба не знам дали ще си вадят с това, но поне пари от майсторски труд ако могат да пестят, добре ще е. "Направи си сам" е голяма мода, поне в САЩ.
Друг е въпросът, че може наистина да им се наложи. Чувала съм например, че курсовете по творческо писане обръщат внимание и на това - какво да работим, докато стигнем дотам да се изхранваме с писане. Водопроводчик е един от силно препоръчваните занаяти. Кой знае какво ни подготвя светът на бъдещето.

# 13
  • Мнения: 382
Благодаря на всички за написаните мнения!Анда,всиичко ,което си написала е абсолютно вярно,но освен арт умения,шиене,готвене си мислех и за нещо свързано с техника ,или нещо като обучението на скаутите/макар че там ги учат как да оцеляват в екстремни условия,но все пак може да се вземе нещо като идеи оттам/.Говорехме си как баща предава на сина/дъщеря си нещо от това,което е свързано с работата му/ремонт на нещо,боядисване,построяване,нещо свързано с дървообработване/.Още не мога да си го представя как би станало подобно обучение,но идеята ми се стори интересна/само си помислете колко от нас не владеят чак толкова добре английски или френски,но ползваме интернет,пазаруваме и на основната ни дейност/ако не се изпозват езици,разбира се/не се отразява фатално незнанието на език.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 324
Явно само децата около мене на тази възраст са непохватни. Mr. Green А всички останали май са готови за шивачи, плетачи и т.н.
Ама вие сериозно ли си вярвате на това, което пишете. Почвам да се чудя дали и въобще на училище да ги пращаме, направо чиракуване и на 13-14 на тръстиката да си изкарват хляба.

Аз мога да плета, научи ме баба, тя ме гледаше до 6 год. По-късно така и на нищо друго не се научих, нито съм добра готвачка, нито нищо.

Общи условия

Активация на акаунт