Мнения за 30-то ОДЗ Радецки-София

  • 10 290
  • 51
  •   1
Отговори
# 45
Здравейте,
аз нещо като адвокат на ОДЗто станах, а никак не ми се ще да изпълнявам тази функция, но някои неща ще си дойдат на мястото и ми се иска да ви успокоя, ако мога.

За тръгването ясно, не знам кое е правилното обаче. Когато първото ми дете тръгна бях много притеснена (всъщност първите 2 дни аз ревях то - не знаеше какво се случва, разплака се на 3тия ден). Истината беше, че нямаше деца, които ревяха по цял ден, стояла съм да слушам...  Не всичко на Запад е прекрасно, ходят сополиви и никой не се шашка, родителите не ползват болничен. Моя приятелка е ужасена от Шведските градини.
За неинформираността: ами аз никога е съм изпадала в такова състояние да не знам. Може би не по часове, но знаех какво ще става или става с детето ми. Преди да тръгнат съм ходила няколко пъти да се информирам.
Може би защото харесвам "реда" винаги съм питал за правилата, ако знаеш правилата всичко е наред ... и дори понякога ти изглеждат тъпи ибезумни има обяснение
Пример: Oграничения достъп да не се стъпва по килима -> децата от горните групи сядат там за да се обуват когато излизат.

Никога не съм вярвала на градски легенди:"не поглеждат децата", "държат ги на течение, за да се разболеят", "не им дават да пият вода", "не ги извеждат"(това последното ми е странно във вашата група, защото дори бебета от яслата ги извеждат - тяхната площадка е зад червения блок).
Зипър, не знам къде си усетила спарения въздух в коридора или в групата (на мен не ми се е случвало), но моето мнение, че редовно родителите не затварят входната врата, а децата се събличат долу. Когато сме говорили за проветряването ни се ее казвало че става индректно, т.е когато децата са в друго помещение и/или сутрин рано като отидат г-жите
Имам някакви спомени, че не ползват белина за дезинфекция.
Примерен график не вярвам да сложат. Градината си има правилник за вътрешния ред, с който ще ви запознаят на родителската среща.
С част от нещата може да сте се запознали неволно: работно време или до кога се водя децата, кога се хранят.
7-7:30 - децата се оставят на дежурен учител, така е и след 18:30 ч. (дано не бъркам, не ми се е налагало да използвам тази опция още). Учителите са от 7:30, лелята от 8 (тя си тръгва след следобедната закуска).
Закуската е след 8:30 до 9 трябва да са закусили. После имат занимания. Всеки ден различно. След това играят вътре или излизат на вън. към 11:30 почва подготовката за обяда към 12-12:15 се оправят за сън. Стават към 15:30 ч. закусват и след това играят може да "преговарят" нещо от наученото сутринта, от 16:30 са допълнителните занимания, ако са записани на такива, ако не играят в групата или на вън.
Горе долу това е дневния режим няма нужда да е написан.
Влизането вътре: не само тук е така, някакво изискване на ХЕИто е.
T@LI, децата ми не са травмирани, аз също, сутрин тичат в двора. Първото ми дете на 2-3 седмица каза за едната г-жа, че е приятел, което за мен значеше "нещата са ОК"... скоро и за лелята и другата г-жа акза същото. (имаше един проблем, за който се притеснявах как ще реагират децата, но г-жите ме успокоиха, че дори да не показва все пак за децата е стрес, на ясла бе около 2-3 месеца, т.е все едно нищо). Опитвала съм се винаги да мисля положително за нещата да предам това и на децата. 1вия месец бях в отпуск, а всъщност "лошото" Ви предстои. Ще започнат болестите - за мен това бяха "тръните": "Днес ще ми се обадят ли да си прибера някой, защото е болен" Ходихме поне веднъж седмично до Джи Пито да видим стават ли за градина.

Ако искате да сте най-навътре в нещата кандидатствайте за родителския актив  Mr. Green

Всъщност ако има значение, горе преучилищната беше Шилер, долу обикновена.

# 46
  • Мнения: 553
Za 30 ODZ, първо ти благодаря за видимо не малкото отделено време да напишеш поста си Peace
Нормално е ние - новобранците да сме по притеснени в началото, да забелязваме и да ни правят впечатление неща, които на други родители вече отдавана не правят. В сряда ще имаме родителска среща и ще станат много от нещата ясни, защото сега ние тук гадаем и предполагаме в повечко.
Виждам и при моето дете - от четвъртък сме си у дома, защото бяхме болнички - няма-няма и се сеща за неща които са правили в градинката, за госпожите... което ясно говори, че все пак има като цяло добро впечатление от градината.
Не на последно място - радвам се, че ти и твоите деца не сте травмирани, аз признавам, че за мен си беше шоково това изживяване. И упорито продължавам да твърдя, че за мен правилният начин при постъпване е да има детето период /около 4-5 дни/ на адаптация с родител. Та дори и на двора с игра за половин-един час/ден.
Не разбрах, каква е идеята на последното изречение ''Всъщност ако има значение, горе преучилищната беше Шилер, долу обикновена.''  Става въпрос за частното училище, което е там ли?  Защото ако там са били дечица в предучилищна от частното, се обясняват много неща Simple Smile
Както и да е ще видим в сряда на родителската и ще коментираме след това. Важното е децата да са здрави - физически и психически.

# 47
  • Мнения: 60
А като стана въпрос за Шилер, все още ли има такава група? До колкото знам това е фондация. Не мисля, че групата е била частна. Държавни са си, само че срещу 100 лева на месец децата изучават повече часове немски.
И ако все още има такава група, как се влиза в нея? Дъщеря ми все още е в ясленска възраст. Не я приеха тази година. Останаха надеждите за следващата.
До колкото разбрах, част от сградата, в която се е помещавало частно училище, е освободена. Имате ли случайно информация дали ОДЗ-то ще се разшири и евентуално кога?

Благодаря

# 48
T@LI, това за Шилер само го споменах, нямам идея дали изобщо е от значение. Не е частно, само немския се плаща (Фондацията е имала договор с градината). Може обаче родителите да са били по-амбициозни и да са купили повече неща за групата. Нищо лошо не влагам в това. Нали ние родителите искаме най-доброто за децата ни (а светът ни е толкова материален). Те прекарват толкова много време в градината и тъй като общината няма пари можем ние да им подобрим средата там.
Първоначален стрес може да е имало, но трайни последици не. Не може да не ги мислиш, но като цяло има доверие на хората там..
Има логика в искането ти за период с мама, но в групите са смесени, децата постъпват по различно време и децата които са вече там ням да се чувстват добре, ако на новото дете майката е там на неговата не. За някои деца адаптацията може да е 2 седмици и после всичко д а е наред а може и по-късно да почната да мрънкат, за други може да продължи и 2 месеца, някой и 2 години реват всяка сутрин.

tedy_06, има тема за Шилер в съседния подфорум, там ще видиш как се кандидатства. Няма "Шилер" от тази учебна година, и затова тази има 2 първи групи предучилищната е само в 145то в Младост.
На 15ти септември имаше откриване на учебната година в частното училище(имаше парти в двора). Там е още, колко са обаче не мога да кажа.  До колко то има спомени договора им е до 2010 г. (пише го на kg.sofia.bg). В темата на Ирина Савина имаше въпрос за ремонтите на Брезичка и Радецки. Отговора относно Радецки бе, че не се предвиждат ремонти 2009 г., без ремонт не може да има групи там. 

# 49
Моята дъщеря е на 5 години и е в трета група,,Делфин,, на одз Радецки.Искам само да поясня, че яслата е на 1-ви етаж, а на втори са нашата група и втора група, т.е на втори етаж ясла няма(или поне незнам).Аз съм доволна от градината.Дъщеря ми ходи там и на ясла и продължихме в градината.Яслата е с по-стара база, т.е не е правен ремонт, но по мое впечатление от преди 2-3 години беше чисто и приветливо.Госпожите са малко ..., но се грижат за децата и Ради много ги обичаше и още ги поздравява и им се радва.Няма да съжалявате за детската, малка е, но директоркат е готина, има големи амбиции и се надявам дори догодина да се разшири.

# 50
  • Мнения: 4
здравейте и от мен. моето момченце е в 1-ва група, при г-жите чолакова и найденова. мина повече от месец, откакто тръгна, и ние преживяхме период на адаптация, в който митко плачеше при ставане от леглото...този период мина, и мисля - не без помощта на г-жите! според мен трябва да се мисли позитивно, и разказите на малките ни съкровища да се приемат с доза съмнение и от двете страни. ще спомена детенцето на мои пирятели, което - като го питали в градината каква е драскотината на лицето му - казало, че баща му го бие с пръчка вечер! аз се чувствам спокойна, като го оставям сутрин в градината, и когато следобед си го взимам - той вече е с усмивка! вече и танцуват, учат "инглийски". не мога да преценя колко се храни, колко вода пие, наистина ли играе с децата, за които говори, или пък се бие с тях Simple Smile, или те го бият Sad, но по цялостното му поведение вечер и в почивните дни, когато сме заедно, той е спокоен, и даже смятам, че е започнал да общува по-добре. така че, хайде да сме силни и толерантни, и да имаме повече доверие на хората, които мисля, че доста правят за децата ни!

# 51
  • Мнения: 553
Гласуваме им достатъчно доверие щом си оставяме децата там  Laughing
Аз и преди това казах - според мен е объркана самата система с приема и адаптацията на децата.
Госпожите правят това, което те могат... Много деца - малко пресонал, а от там идва и невъзможността да се обръща персонално внимание на по трудно адаптиращите се дечица.
Също би било хубаво да имаме малко повече обратна информация. Всеки път като го взимам знам, че когато й задавам въпроси /на госпожата/ вътре децата играят безнадзорно /защото Юлия е до 16ч/ и това почти мигновенно ме отказва да изпадам в по-задълбочени разговори.

Общи условия

Активация на акаунт