Лекарства без рецепта?

  • 89 936
  • 380
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 7 097
Има една ключова думичка за спазването на Наредбата - глоби!  Wink
Ако има контрол и нарушителите се глобяват, ама наистина категорично и продължително във времето - ще се спазва.

То и за много други неща има глоби, ама какво от това...
Ако и тук е такъв контролът, ясни са отсега нещата, но иначе си права - от контрола зависи всичко.

# 91
  • Мнения: 4 214
Господин магистър фармацевт, едно питане от другата страна: необходим ли е на рецептата печат при издаването - личен, или на здравно заведение? Достатъчно ли е да фигурира УИН  името на лекаря?

# 92
  • Мнения: 647
Господин магистър фармацевт, едно питане от другата страна: необходим ли е на рецептата печат при издаването - личен, или на здравно заведение? Достатъчно ли е да фигурира УИН  името на лекаря?

Здравейте, колега!

Наредба 28, която ни кара да водим регистъра, изисква да сте дали УИН-кода и името си, като идентификация на предписващия лекар. Тоест, само УИН-кодът и името ви трябва да са достатъчни, за да ви идентифицираме.

Но, наредба 4, която излезе вчера, казва, че трябва да слагате личния си печат. Когато сте лекар на договор към здравно заведение, тогава се изисква и печата на здравното заведение.

В интерес на истината, ако си направите печат, на който имате името, УИН-кода, специалността и телефона за контакт, ще ви бъде най-лесно, защото няма да пишете на ръка всеки път тези данни.

Повярвайте ми, дори и фармацевт да съм, понякога не мога да ви разчета името на лекарството, камо ли УИН-кода, ако пишете "по лекарски небрежно". А, ако не разчетем кода, рецептата става неизпълнима - не можем да ви идентифицираме! И, ако нямаме и телефон, за да се свържем с вас, всичко отива по дяволите...!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 93
  • Мнения: 4 214
Благодаря за отговора. В момента съм по майчинство и не ходя на работа, печат досега не ми е бил необходим, но може би ще се наложи да си направя.

# 94
понякога при менструални болки, и липса около мен на друго обезболяващо процедирам с 1-2 ампули аналгин те4ен, изпит. действа ми безотказно и бързо,спасява ми агонията първият най-тежък ден.
скъщи друго може и да няма,но винаги е имало аналгин на ампули. не знаех обаче че единственото им предназнаение е за инжекция,затова бихте ли ми казали-опасно ли е ампула за инжекция да се приема орално и конккретно в случая с аналгина ?  newsm78

Здравейте!

Въпреки че по-назад загатнах тази тема, радвам се че поставяте въпроса за ампулите Аналгин, Витамин С и подобните им.

Трябва да правите разлика между регистрация на препарата и реалното му приложение. Ще ви дам един лаически пример, несвързан с фармацията, за да онагледя:

Когато изобретателите на лазера решили да изпробват неговата сила, се оказало, ча наблизо имат бръснарски ножчета на Жилет. И така, те започнали да режат бръснарски ножчета Жилет с лазерния лъч. Измерването на силата на лазера била в това, колко долепени едно до друго ножчета може да отреже лъча при различни мощности. Така първата мярка за мошност на лазерите била... един Жилет, два жилета, три жилета... Разбира се, по-нататък учените преминали към съвсем по-научни мерки за измерване. Това обаче показва, как хората намират ново приложение на неща, които по принцип са за друго измислени.

Същото е и с ампулите Аналгин, да речем. По принцип, ампулите са предназначени за инжекционна употреба - използва се специална среда за пълнене, специална поточна линия за запояване на ампулата, специален клас стъкло (Клас 1A - за медицински цели, инертно, тъмно). Разтворът в ампулата после се стерилизира. Разтворите в ампулата трябва да отговарят на условията: да са бактериално чисти, да са изотонични (да не предизвикват хемолиза), да са апирогении (да не предизвикват повишаване на телесната температура на пациента при парентерално приложение) и още едно изискване, което в момента не мога да се сетя.

Има и ампули за пиене, но за тях няма изиксване да са изотонични, не трябва да са апирогенни.

На кого да му дойде на ум, че в България пациентите ще пият инжекционни разтвори?! В Германия никой не пие инжекционни разтвори, например!

И така, ако един препарат е инжекционен разтвор (каквито са ампулите Аналгин, Метамизол, Витамин С) той задължително се регистрира като лекарство по рецепта. Това, че вие чупите ампулата и я изгълтвате - това си е ваше решение, но не може заради това да се снижи контрола върху лекарството. По същия начин никой не може да ви каже да не ползвате бръснарските ножчета за мерене на лазери- щом си ги купите- правите ги каквото намерите за добре.

Заместител на ампулите Аналгин е разтворът Хексалгин (метамизал на немската фирма Хексал, оттам- ХЕКСАЛгин). В един флакон за многократна употреба имате количество, равно на 20 ампули Аналгин, при това на цена 3,70 за флакон (За сравнение: същото количество метамизол на ампули Аналгин би ви струвало 19 лева!). Той е лекарствен продукт без рецепта, понеже е за пиене, а не за инжекции. Има и овкусители, които маскират неприятния вкус на метамизола. Става и за малки деца - има много хубава табличка за дозиране в листовката за пациента.

Заместител на ампулите Витамин С на Софарма (които са инжекционни), са ампулите витамин С за пиене на една китайска фирма. Така се казват - Витамин С за пиене и са регистрирани като хранителна добавка, каквито са изискванията на Закона за храните. Така че, ако няма да ги инжектирате, имате избор и можете да си купите витамин С течен без рецепта.

Инак, няма никаква опасност да изпиете инжекционен Аналгин, както и инжекционен Витамин С. Само ще ви спомена, че от цената на ампулите за инжекции, около 70% е стойността на технологията за самата ампула, едва около 5% е стойността на лекарството и останалото е за разходите по разпространение в мрежата.  Тоест, купувайки ампули за инжекции, давате пари за НАЙ-СКЪПИЯ вариант, при това ненужно!

Надявам се с това да съм ви бил полезен!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

само една малка поправка,колега,1 опаковка Хексалгин се равнява на 10,а не на 20 ампули Аналгин.Колкото по въпроса за Ескапеле и Постинор Дуо,производителите не са монополисти в цял свят,а само в някои страни,включая България.Преди Постинор дуо имаше Постинор,който беше значително по-евтин(ако се не лъжа около 6 лв за 10 табл.?).Лично от директора на представителството на Рихтер в България,по време на лекция във нашия факултет знам,че цената е преднамерено повишена заради зачестилите злоупотреби с този медикамент.Аз познавам жени,които са го употребявали редовно заради ниската цена и удобния прием(само по необходимост).Знам също и че България е била на челна позиция по хоспитализация на жени,получили тежък кръвоизлив вследствие честата употреба на Постинор(дозата в момента на Ескапеле е 1,5mg Levonorgestrel,за сравнение - в нормалните хормонални контрацептиви тя е 0,125mg,т.е. 12 пъти по-ниска).С такива продукти не може да се злоупотребява,същевременно не е етично да се изисква рецепта - единствения контрол остава ценовия.Цената е около 28 лева - скъпо,но все пак е по-евтино и от най-евтиния аборт(и по-безопасно от най-скъпия).Ескапеле е краен вариант,ползвайте надеждни презервативи или нехормонални средства за контрацепция - напр.Фарматекс,и няма да ви се налага да прибягвате до него.
                                                                                 с уважение:маг.-фарм. Венцислав Йорданов

# 95
  • Мнения: 1 984
е имаше регистриран още един препарат ама аз никога не съм го виждал примерно... а постинор/постинор дуо е един и същ медикамент... единия преди, а другия след приватизацията на заводите / е вярно че платиха и за едно много скъпо проучване което доказа че дозата в една таблетка е недостатъчна и трябва да се пият 2/.

# 96
  • Мнения: 4 700
Цитат
С такива продукти не може да се злоупотребява,същевременно не е етично да се изисква рецепта - единствения контрол остава ценовия

ЗаЩо да не е етично да се иска рецепта??? В Германия се дава само среЩу рецепта. А zа рецептата ми трябват 5 минути при гинеколога. Рецептата е точно zа да не го пия всеки месец. Ако ми се случва често гинекологът няма да ми даде рецепта, а Ще ме посъветва да вzема други предпаzни мерки. А гинеколог, при койтно никога не съм била няма да ми иzдаде такава рецепта.


маг.фарм. Антон Вълев, Ще ви бъда благодарна, ако ми отговорите на един въпрос. Мога ли да си вzема медикаменти с рецепта от чужбина? Става въпрос zа хормонални лекарства и zа фраксипарин. Рецептите ми са редовни, Ще бъдат иzдадени в Германия. Понеже става въпрос zа доста голяма раzлика в цената искам да си ги zакупя в България.

Последна редакция: нд, 22 мар 2009, 13:46 от Миле

# 97
  • Мнения: 478
а бихте ли ми дали списък с лекарствените продукти които са без и със рецепта.

Иначе аз не съм доволна от тази наредба, защото ето няколко принципни постановки:
1.) нарушава ми се правото да избера аналога в пъти по-евтин(аугментин 35 лв, амоксиклав 15 лв, или съвсем дуга група например еритран 7 лв който не се произвежда/внася вече).
За пример: Лекар ми изписва пеницилин - аз не желая да ползвам пеницилин - подозирам че инфекцията ми ще му е резистентна(15 дни по късно я доказвам резистентността) и подозирам че ще получа алергични реакции..но за това не може да се разберем с лекаря който пести пари от мен на касата -  не ми дава УНГ нито Ревматолог при условие че се явявам с оплаквания за артрит и високи антитела от стрептококи - лично от мен платени изследвания, но в това време си взема парите от касата за този преглед който не е продуктивен за мен.
Лишава ме от консултации със специалисти "ЧЕ НЕ МОЖЕЛ ДА СЕ АРГУМЕНТИРА ИКОНОМИЧЕСКИ ПРЕД КАСАТА", но взема пари за преглед само за една рецепта?!?!.
Това свръх харчене за консултации за една рецепта ще изяде още повече парите които биха ни послужили за специализирана помощ.
2.) кой мислите че плаща всичките тези посещения при личен лекар за всяка дреболия - данъкоплатеца. Общопрактикуващите лекари ще станат ПАЛАЧИ ..ако нещо им паднеш в кривия макарон... си го отнасяш до следващия срок за смяна на лекар.
3.) какво да правят социално слабите които не са регистрирани за безработни и са загубили здравноосигурителни права, те ако имат по 30-50 лв за преглед ...няма да са болни.
4.) как да сме сигурни че лекаря който ни изписва дадена стратегия за лечение, как да сме сигурни че той не ползва облаги или няма договорки с аптеки. Как да сме сигурни че поредицата от препарати е най-правилния подход, съотношение полза/цена.
5.) НЕДОПУСТИМО, как може да се режат парите на болен след инсулт от полагаемите му консултации със невролог, като го прехвърлят на лечение на гп-то, А В СЪЩОТО ВРЕМЕ ГП-ТАТА ЩЕ СИ ПОВИШАТ 300 ПЪТИ КОНСУЛТАЦИИТЕ ЗА ДАЛЕЧ ПО МАЛКИ ПРОБЛЕМИ - коя болка с кой аналгетик да третираш.
6.) как да сме сигурни че цените няма да се повишат от КАРТЕЛНИ СПОРАЗУМЕНИЯ м/у вносители и производители и РАЗПРЕДЕЛИТЕЛИ(ЛИЧНИТЕ ЛЕКАРИ).

НАПЪЛНО СЪМ убедена и притеснена че БИ СЕ ОПОРОЧИЛА основната цел - ЛЕЧЕНИЕТО НА ПАЦИЕНТА и правото му да участва в избора на стратегия - оптит за лечение или повече изследвания, възможността да ползва специализирана помощ.

# 98
  • Мнения: 6
 Здравейте, г-н Вълев!
Бихте ли ми казали дали важи гратисният срок до 1-ви април за по-свободно закупуване на лекарства  ( за който писахте преди известно време ) или фактът, че вече има публикация в Държавен вестник означава, че вече всичко е влязло в сила? Благодаря Ви предварително за отговора и за професионализма, с който ни консултирате!
Поздрави, Cocacola

# 99
  • София
  • Мнения: 7 097
Здравейте, г-н Вълев!
Бихте ли ми казали дали важи гратисният срок до 1-ви април за по-свободно закупуване на лекарства  ( за който писахте преди известно време ) или фактът, че вече има публикация в Държавен вестник означава, че вече всичко е влязло в сила? Благодаря Ви предварително за отговора и за професионализма, с който ни консултирате!
Поздрави, Cocacola

По принцип, щом се обнародва в ДВ, значи влиза в сила.

# 100
  • Мнения: 4 214

Иначе аз не съм доволна от тази наредба, защото ето няколко принципни постановки:
1.) нарушава ми се правото да избера аналога в пъти по-евтин(аугментин 35 лв, амоксиклав 15 лв, или съвсем дуга група например еритран 7 лв който не се произвежда/внася вече).
За пример: Лекар ми изписва пеницилин - аз не желая да ползвам пеницилин - подозирам че инфекцията ми ще му е резистентна(15 дни по късно я доказвам резистентността) и подозирам че ще получа алергични реакции..но за това не може да се разберем с лекаря който пести пари от мен на касата -  не ми дава УНГ нито Ревматолог при условие че се явявам с оплаквания за артрит и високи антитела от стрептококи - лично от мен платени изследвания, но в това време си взема парите от касата за този преглед който не е продуктивен за мен.
Лишава ме от консултации със специалисти "ЧЕ НЕ МОЖЕЛ ДА СЕ АРГУМЕНТИРА ИКОНОМИЧЕСКИ ПРЕД КАСАТА", но взема пари за преглед само за една рецепта?!?!.
Това свръх харчене за консултации за една рецепта ще изяде още повече парите които биха ни послужили за специализирана помощ.
2.) кой мислите че плаща всичките тези посещения при личен лекар за всяка дреболия - данъкоплатеца. Общопрактикуващите лекари ще станат ПАЛАЧИ ..ако нещо им паднеш в кривия макарон... си го отнасяш до следващия срок за смяна на лекар.
3.) какво да правят социално слабите които не са регистрирани за безработни и са загубили здравноосигурителни права, те ако имат по 30-50 лв за преглед ...няма да са болни.
4.) как да сме сигурни че лекаря който ни изписва дадена стратегия за лечение, как да сме сигурни че той не ползва облаги или няма договорки с аптеки. Как да сме сигурни че поредицата от препарати е най-правилния подход, съотношение полза/цена.
5.) НЕДОПУСТИМО, как може да се режат парите на болен след инсулт от полагаемите му консултации със невролог, като го прехвърлят на лечение на гп-то, А В СЪЩОТО ВРЕМЕ ГП-ТАТА ЩЕ СИ ПОВИШАТ 300 ПЪТИ КОНСУЛТАЦИИТЕ ЗА ДАЛЕЧ ПО МАЛКИ ПРОБЛЕМИ - коя болка с кой аналгетик да третираш.
6.) как да сме сигурни че цените няма да се повишат от КАРТЕЛНИ СПОРАЗУМЕНИЯ м/у вносители и производители и РАЗПРЕДЕЛИТЕЛИ(ЛИЧНИТЕ ЛЕКАРИ).

НАПЪЛНО СЪМ убедена и притеснена че БИ СЕ ОПОРОЧИЛА основната цел - ЛЕЧЕНИЕТО НА ПАЦИЕНТА и правото му да участва в избора на стратегия - оптит за лечение или повече изследвания, възможността да ползва специализирана помощ.

Ами това е то! Наредби и наредби, здравна каса и министерство! То не е министерство на здравеопазването, а министерство на здравната каса! Нали върховен административен съд осъди здравна каса да отмени лимитите за направления, акредитациите, ограниченията за 2 местоработи и има-няма месец, здравна каса ги върна обратно! Какъв е извода? Здравна каса е институция над ВАС! Ами преди известно време, изцепката за инсулина на диабетиците? Ако им била висока захарта, били си виновни самите те, и ги отрязаха от по-хубавия инсулин! Имало споразумение между фирмите и ендокринолозите! Ами кой сключва договорите за лекарствата през касата? Не ендокринолозите, нали? Касата прави търговете! Системата е сбъркана и недомислена в основата си, а всичките негодувания и проблеми "на парче" са в голяма степен вследствие на това.

# 101
  • Мнения: 4 700
Тя системата може и да е объркана и всеки да гледа да си сложи повече в джоба, но все пак не zабравяме, че ние не сме лекари и самолечението може да доведе до много други проблеми.

# 102
  • Мнения: 2 482
Тя системата може и да е объркана и всеки да гледа да си сложи повече в джоба, но все пак не zабравяме, че ние не сме лекари и самолечението може да доведе до много други проблеми.
Те обаче са се загрижили много повече за своите джобове, отколкото за нашето лечение!!!!! Твърде много факти го доказват!

# 103
  • Мнения: 26
Здравейте, г-н Вълев!
Бихте ли ми казали дали важи гратисният срок до 1-ви април за по-свободно закупуване на лекарства  ( за който писахте преди известно време ) или фактът, че вече има публикация в Държавен вестник означава, че вече всичко е влязло в сила? Благодаря Ви предварително за отговора и за професионализма, с който ни консултирате!
Поздрави, Cocacola

По принцип, щом се обнародва в ДВ, значи влиза в сила.

01.04.2009г е срок, отнасящ се за рецепти частично или напълно платени от НЗОК за предписване на лек.продукти на хрон.болни за срок не повече от 90дни!

# 104
  • Мнения: 647
маг.фарм. Антон Вълев, Ще ви бъда благодарна, ако ми отговорите на един въпрос. Мога ли да си вzема медикаменти с рецепта от чужбина? Става въпрос zа хормонални лекарства и zа фраксипарин. Рецептите ми са редовни, Ще бъдат иzдадени в Германия. Понеже става въпрос zа доста голяма раzлика в цената искам да си ги zакупя в България.

Здравейте, хубав въпрос!

Ако правилно съм ви разбрал, питате дали можете в България да си купите лекарства с рецепти, издадени от италиански лекар, например?

Наредбите нищо не казват по въпроса. Ако следваме логиката на Наредба 28, следва да имаме на рецептата УИН код, а това е код само и единствено на лекарите в България, т.е не може да се изпълняват рецепти от чужбина.

Ако следваме логиката на Европейския съюз, гражданите на ЕС са мобилни и имат право да се лекуват и да пренасят лекарства през граница, като за доказателство носят копие или препис на рецепта. Именно заради това, Наредба 4/2009 предвижда лекарствата да се изписват с техните международни нетърговски имена.

Няма единно становище. Аз лично, бих приел за изпълнение такава рецепта, ако е изпълнима по принцип. По-добре рецепта от чужбина, отколкото опит за купуване на лекарства без никаква рецепта. Все пак, съгласно закона, аз съм оправомощен да вземам решение как да изпълня едно предписание и си нося отговорността.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Общи условия

Активация на акаунт