Как да науча дъщеря си да се храни природосъобразно?

  • 2 503
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И моят съвет е да опитате по обикновенни храни. Една шопска салата също е полезна, или печено пиле с картофки, зеле на фурна и т.н. Тази"жива храна" може би се консумира във вашето семейство и се харесва, но щом детето не иска да яде има много начини да му се предложат добри варианти за хранене.
А що се отнася за дневните пари в училище. Аз бих предупредила детето, че пари за снакс нямам. Ако вземе на заем няма да му дам да ги върне. Тогава какво ли ще се случи?

# 16
  • Мнения: 24 467
Началото се полага в шестия месец и се следват предварително определените правила.  Grinning На осем години е по- трудно, но не е невъзможно /от опит с първото хлапе, с него началото ни беше на шест години/. Преходът на тази възраст не може да бъде мигновен.
Първо- никакви баби наоколо, детето се гледа и храни по определени от родителя правила.
Второ- храната, която намирате за боклук, не се купува и внася вкъщи.
Трето- в дома винаги следва да има на разположение това, което намирате за полезно /у нас- фруктиера с плодове и прясна салата за всяко хранене, както и прясно и кисело мляко, сирене и кашкавал по всяко време в хладилника/.
Четвърто- дете на 8 години е достатъчно голямо, за да разбира кое е добре за него- кънтят на нормални  и логични обяснения, както и на задължителен пример от домашните заобикалящи. Имаме си пример с дебел диабетик в семейството, с една камара заболявания, постоянно хранещ се със сладки неща, тесто и месища.
Пето- избягвам в тези теми, в които най- общо се говори за "боклучави храни" и "полезни такива", да съм конкретна от към вида храна. Моите виждания по въпроса се разминават с тези на други.  Избягвам да пиша /в общите теми/ и за здравословен начин на хранене, кожето включва не само вида на храната. Има много виждания и нито едно не е задължително правилното за всички.
Шесто- природосъобразната и полезна храна е много разнообразна и може да бъде поднесена в много различни и апетитни варианти. Малко повече фантазия.
Сидмо- даденият пример за "добра" храна е, разбирам, по- скоро стилистична фигура и обобщение.
Големият за три години от боклуци вече определено си поема и салатата, и плодовете, и зеленчуковата супа и не ме пита "Какво сладко има за десерт?". Така че може- стига да има амбиция и добре изготвен план, който, разбира се, да се следва.
За училище- в нашето децата си носят храна от къщи, повечето не обядват там, а само закусват. Лафките са кофти нещо. Разговаряли ли сте с директора- как е организирана и как може да се организира вашата точно лафка? Щото в нашата има портокали и банани, не само простотии и има поне избор.
Природосъобразната храна си е много вкусна, стига детето да не бъде с вече извратен вкус към нея, това последното е проблемът, а не вкусът на добрата истинска храната. Опит с малкото ми дете и сравнение с голямото- имам тази база за сравнение.
Айде, успех и да почерпиш една зелева салата с настъргани моркови и целина /у нас пък всички я ядем/.  Laughing

Последна редакция: нд, 04 яну 2009, 21:56 от Judy

# 17
  • Мнения: 260
Аз пък не съм много съгласна с някой мнения.
Т.е моя син немога да му сложа плодове и зеленчуци в устата.Яде само краставици и понякога ябълки.Лрез зимата бананите с много уговорки.Сега е на 10г. и не съм се отказала да му поднасям здравословна храна но отказва.Докато дъщеря ми -2г. в момента яде банан с ябълка съвсем сама.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
Аз пък съм съгласна с по-горния пост, че децата се възпитават в насока на по-правилно хранене, защото ултра такова е относително за днешния начин на живот, още от бебета. На шест месеца моя син си искаше следобедния чай, като английска дама  Joy, без захар и лимон. Натурален. Та точно той с охота ще си я хапне тази салатка със зеле и цвекло, съответно както Лени е предложила и с лимонов сок и малко сол (не съм за пълната и липса), като стой та гледай. Не бих предложила на детето си нещо, което на мен не ми е вкусно, само и само да изглежда мноооого здравословно. По-умерена съм, защото той така или иначе закусва с плодове, но пък и не отказва сухия геврек в училище. Вкусен му бил  #Crazy И как няма да е като не бих му предложила нещо подобно вкъщи. Кълнове и той отказа да консумира, но мама е изобретателна и веднага ги замести с ашуре (варено житце и сок от компот плюс малко нишесте ако са останали сухи плодове и те в кюпа).
Всичко е въпрос на проба. Трябва да се усети вкуса на детето и бавно, но славно по пътя на каузата.

Чипса, шоколадите, дъвките и училищните лавки съсипват всяка майчина гордост за напредък в хранителния режим  #2gunfire #2gunfire, но никакво предаване.



# 19
  • Мнения: 2 123
Аз все се чудя, защо за някои хора  природосъобразно/полезно е равно на невкусно и гадно. Цитираната някъде нагоре една чиния шоколадов снакс за вас вкусно ли е? На мен би ми дошло байгън  Вкл. и моята майка, която е образован и ерудиран човек само като и кажеш пресен сок от моркови и ябълки прави физиономия, все едно е видяла разложени плъхове. Не че е опитвала скоро, ама така й звучало.

Аз обожавам вкусната храна и умирам да готвя. Правя го почти всеки ден от 10 години насам. От две години полагам невероятни усилия да готвя природосъобразно и смея да твърдя, че е доста вкусно. Мъжът ми, който е силно балкански мъж, в най-хубавия смисъл, свикна без никакъв проблем . Сина ни е захранен късно – 7 месеца и малко. От самото начало започнах да давам сурови плодове и зеленчуци. Спазвам само 3 железни правила:
1.Спрях да внасям в къщи храни, които не искам сина ни да яде, не ги ям и аз. Изключение прави таткото, който си яде луканка
2.Сурови плодове и зеленчуци – се ядат всеки ден без изключение, ако не иска (което не се е случвало между другото повече от 2 3 пъти), не ги замествам с друго.
3.Джънкове не купувам дори и по изключение. Спрях ги и аз

Другото е въпрос на лична организация, въображение и желание и основно ЛИЧЕН ПРИМЕР. Ако на вас ви е вкусна чинията със снакс, а рекламирате суровия спанак, детето със сигурност ще усети фалша в гласа ви. Според мен е важно първо вие да се пренастроите, а и гответе нещо което хем на вас ви е вкусно, хем е полезно. В момента в който започнете да готвите по определен начин, ще видите колко разнообразна и вкусна може да бъде полезната храна


# 20
Според мен Борис пак ни бъзика  Whistling /друга дума исках да използвам,ама не може /

# 21
  • Мнения: 8 999
Борисе! Голяма пързалка направи. Особено пък с  "природосъобразното меню", което си цитирал. Ако му добавиш малко люцерна и суров кукуруз, ще се превърне в деликатес за кончета или прасенца. Но не и за второкласнички.
Аз не забранявам "боклучавите храни". Винаги, когато поискат нещо такова, им купувам. Мисълта, че могат да получат снакс по всяко време, успокоява апетита им. И, естествено, като им замирише на вкусна манджичка, през ум не им минава да я заменят със зрънчо.
Подобна глупост, че от чипса боли коремчето, не мога да изрека - нито мен някога ме е боляло шкембето, нито пък децата ми.
Въпросът не е никога да не вкусят шоколад, а да ядат и  полезни храни. Но в никакъв случай - безвкусни.
Ех, ама като са заразнасяте с тия кълнове...!

# 22
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Въпросът не е никога да не вкусят шоколад, а да ядат и полезни храни..

Това е.
Няма повече място за дискусии и втелясвания.

# 23
  • Мнения: 24 467
Че Б го интересува толкова, колкото и малкият ми син е ясно, затуй писах по- долу: "Сидмо- даденият пример за "добра" храна е, разбирам, по- скоро стилистична фигура и обобщение." Laughing, но има и такива, повечето от тук четящите и пишещите, които ги интересува.

# 24
  • Мнения: 3 367
Мен ме е болял корем от чипс ,не намирам съждението за глупост,наскоро имахме подобен инцидент с бокучава храна и съвсем от "личен опит" децата засега са загърбили джънкавини.

# 25
  • Мнения: 110
Интересна тема. Моята дъщеря също има проблем със стомаха от твърда храна. Карала съм се с нея, но уви. Когато обаче го каза докторката, сама започна да търси. Дъщеря ми е на 11 години. Чете в интернет или по телевизията гледа с интерес подобни предавания и повече от мен се впечатлята и помни.
Голям проблем ми беше като по-малка да й забраня боядисаните сокове, защото и дядо й купуваше. Представяш ли си го. Преборих се. Разговарям с нея и обяснявам. Но и аз си хапвам чипс от време на време и така тя знае, че не е добре да се яде всеки ден, но понякога може. Все пак хора сме и забранено за цял живот не ми харесва.
По-скоро бих ви попитала всички във форума кои храни са вече безвредни? Шунката е пълна със соли, кремвиршите са боклуци, пилето е пълно с хормони и се напълнява от това, млякото незнам доколко е мляко, оказа се, че и сирене истинско няма. Какво да ядем тогава? От едни портокали ми се боядисаха ръцете, не разбрах защо? Само мога да гадая? Кажете проверени марки, ако знаете. Hug

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз не зная дали храната, която употребивяме изобщо става за ядене. НО и не мога да зарежа всичко, да се преместя на село и да си направя затворено натурално еко-стопанство, за да ям свястна храна. Ясно ми е, че пилетата и изобщо месото е пълно с хормони и антибиотици, зеленчуците и плодовете са торени с кой знае какво и брани зелени и обработвани, за да издържат транспортирането, рибата и нея не я знаем в кое море е уловена и какви неща съдържа, но ми се налага да правя компромиси. Трудно се намират еко-храни в БГ, защото пазарът им е все още много малък, хората нямат разбиране за тези неща (иначе МакДоналдс нямаше да е пълен постоянно и да никне на всеки ъгъл), а и тези храни са поне двойно по-скъпи и не зная какъв трябва да е доходът на едно семейство, че да може всичката му храна да е такава. Единственото, което мога да направя за момента е да огранича до "санитарния минимум" боклучавите и изобщо обработените храни, полуфабрикати купувам много рядко (което ме държи в кухнята поне двойно и тройно повече време в сравнение с много жени) и малотрайни колбаси не купувам. Така да се каже, от двете злини избирам по-малката.

# 27
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
И аз съм за забрана на лавките и всевъзможните павилиони край училищата, защото имам същия проблем с голямата ми дъщеря. Вкъщи чипсът и зрънчовците са забранени, както и боклуците, наречени "натурални сокове", а също и оная, боядисаната вода, която е бъкана от отрови. Полуфабрикати у нас не се купуват. Да, ама като иде на училище, първата й работа е да се залепи на някой павилион и да купи поредния боклук. Въпреки забраната и въпреки лишаването от пари понякога точно поради тази причина. И как да й обясня, че например зеленчуците на пара са по-вкусни от чипсовете и гнусните сандвичи, които се правят кой знае от какви продукти и с какви ръце, при положение че всичко живо край нея в училище нагъва само чипс, зрънчо и сандвичи с мазни салами "кучешка радост"?

# 28
  • София
  • Мнения: 4 025
Препоръчвам тази книжка http://www.fiut.bg/index.php?page=shop.product_details&flypa … art&Itemid=32
Четох я почти цялата още преди година на детето, е някой неща преразказвах с мой думи за да ме разбере.

# 29
  • Мнения: 110
Пропуснах да кажа, че включвам дъщеря ми в готвенето. Някои неща ги прави сама и казва, че много й е вкусно да си хапва това, което сама е приготвила. И чака похвала за кулинарните си умения. Много е забавно. А за проблема със стомаха й взех бебешка каша, която си разрежда с мляко и й се услажда (бананово-ябълкова). Между другото съм забелязала, че ако има гости апетитът й се увеличава. Играли сме си и на ресторант (свещи, салфетки), ала-бала, всичко, каквото трябва за по-приятна обстановка. Бъдете изобретателни, все ще уцелите вярната посока.

А за марките сериозно, споделете дали сте срещали екологично чисти храни. Какво мляко си купувате?

Общи условия

Активация на акаунт