Сок от цитрусови плодове

  • 11 608
  • 58
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 374
Аз дадох цитруси след годинката,беше ме страх да рискувам преди това,според мен детето ти е твърде малко все още.

# 46
  • Мнения: 4 915
Защото храните до годинката се въвеждат за свикване и запознаване с вкусовете и консистенциите най-вече, а млякото остава основна храна.
Защото алергията към морковите е изключително рядка, и морковите не присъстват в списъци с алергизиращи храни.
Защото вит.С се съдържа и в много други плодове и зеленчуци, които са за захранване безопасни.
Защото медът и рибата също са супер полезни, но след определена възраст.

Защото грейпфрутът наистина е мощно антибактериално средство, но в комбинация с лекарства може да причини натравяне, защото усилва в пъти действието на лекарството.

Зимата разчитах на кърмата, здравословното хранене и каляването като вид превенция за бебетата ми, но така или иначе антибиотик не са пили преди годинка.
Ако са били с отслабен имунитет и в риск от разболяване, последното, което ще предложа е нещо, което е потенциален алерген, защото за сметка на евентуалната бактерия, мога да предизвикам алергия.

Никой не отрича полезността на грейпфрута, но ако е така, защо и лекарите не го препоръчват от крехка възраст? И защо не го въвеждаме още по-рано?

И защо са създадени толкова схеми и планове за захранване?

П.П.

И изобщо, мисля, че почнахме да се въртим в кръг.

Mrs. Lovett, ти си убедена, че лимонът и грейпфрутът са слаби алергени и не са опасни за детето, независимо от възрастта, на която се предлагат.
Аз съм убедена, че възрастта играе роля в евентуалната реакция на организма към храни-алергени, и по тази причина препоръчвам отлагането на цитрусите за по-късна възраст.

Това е, нали? Всичко останало са приказки, които се въртят около горните тези. Мисля, че е излишно темата да става 100 страници с едно и също нещо, казано по 100 различни начина. Всеки родител може да си прецени сам. Аз съм до тук.

Последна редакция: нд, 04 яну 2009, 20:53 от Free Soul

# 47
  • Sf
  • Мнения: 978
А трябваше ли изобщо да започваш целия този спор?

Морковите причиняват алергия по-често от лимона и грейпфрута - потърси информация и ще се убедиш. Колкото до лекарите - не е в техен интерес да си здрава, те си изкарват хляба от твоите болести. Както и производителите на адаптирано мляко с удоволствие биха (и ще, някой ден) те убедили, че АМ се пие до 7-годишна възраст. Не всичко, което хвърчи се яде. И не всичко, което някой някъде е написал и казал - било то и СЗО - е вярно, да не говорим, че нищо не е истина в последна инстанция.

Амин!

# 48
  • Мнения: 46 565
Не знам защо толкова го натякваш този морков, това, че някой го дава, не значи, че е безопасно. Да дадеш пресен морков е почти толкова рисковано, колкото и пресен цитрус.

... И не всичко, което някой някъде е написал и казал - било то и СЗО - е вярно, да не говорим, че нищо не е истина в последна инстанция.

Амин!

Ама разбира се, Световната конспирация не спи, тя иска нашите деца в болницата Sick ще се доверим на теб, която си провела необходимите изследвания в/у представителна извадка и имаш налични резултати  Hug

# 49
  • Мнения: 19 333
А трябваше ли изобщо да започваш целия този спор?

Морковите причиняват алергия по-често от лимона и грейпфрута - потърси информация и ще се убедиш. Колкото до лекарите - не е в техен интерес да си здрава, те си изкарват хляба от твоите болести. Както и производителите на адаптирано мляко с удоволствие биха (и ще, някой ден) те убедили, че АМ се пие до 7-годишна възраст. Не всичко, което хвърчи се яде. И не всичко, което някой някъде е написал и казал - било то и СЗО - е вярно, да не говорим, че нищо не е истина в последна инстанция.

Амин!
Вече разбрахме, че ти си последна инстанция и трябва вместо с моркови да захранваме с грейпфурти от 6-тия месец Joy

# 50
  • Sf
  • Мнения: 978
Изобщо не искам да ми се доверяваш, по принцип нищо не искам от никого, най-малко от теб. Ако прочетеш темата от началото, ще видиш, че тихо и кротко споделих собствен опит. Нито съм размахвала пръст пред някого, нито съм обявявала нещо за глупост, нито съм оборвала нечии твърдения.

Ако искаш да провериш една информация, дали е вярна или не - чети форумите. Ако си направиш труда, ще видиш, че въпреки всякакви официални твърдения, на практика няма майки, оплакващи се, че децата им имат алергия към лимон или грейпфрут. Колкото до моркова - в официалните "таблички" за захранване, които ги има в изобилие и в този форум, морковът е сред първите храни за захранване. Ако провериш, колко деца имат алергия към морковите - пак от форумите, ще разбереш за какво става дума. Оризът причинява повече алергии от въпросните лимони и грейпфрути - пак е от първите храни при захранване.

Не знам, какво разбираш под Световна конспирация, няма и значение. Финансовият интерес на цялата фармацевтична индустрия е повече от прозрачен, би го отрекъл само съвсем отказващ да мисли човек. Да, лекарят няма интерес неговите пациенти да са здрави - в противен случай той просто остава без работа. Лекарят има интерес да се тъпчеш с антибиотици от бебешка възраст, а не да ядеш грейпфрути.

Това е моята истина. Не я налагам на никого. Хапливите забележки са признак на безсилие и липса на аргументи в защита на тезата си, Никол.   bouquet

# 51
  • Мнения: 4 915
Ще взема пак да се включа, защото най-накрая разбрах на какво се основават твоите твърдения.  Sunglasses
Явно грешно съм давала насоки за четене на статии и публикации в интернет от медицински сайтове, след като ти се позоваваш на прочетеното във форуми.

ОК. Световната Здравна Организация не е авторитет според теб. Право на избор. ОК - и официалната медицина няма тежест. Хубаво.
След като ти не можеш да ми посочиш научна публикация, изследване, статия, становище или каквото и да е, което да подкрепя тезата ти, ще стъпим на основа форумски мнения. Доста стар член съм на форумите, доста мнения съм чела за захранването, така че мога да съм ти опонент.

Моята теория е, че тези майки, които съобщават за алергия към моркови и ориз, са именно тези майки, които захранват на 3-4 месеца. Каквото и да дадат на тази крехка възраст, риск от алергия има. Ако не от алергия - то от хранителна непоносимост.

От друга страна, на почти никоя майка не й хрумва да дава именно грейпфут (горчиво) и лимон (кисело) на малко бебе. На моите деца не съм им правила подобни сокове. Повечето майки не са предлагали цитруси на 6 месеца. Затова и не се съобщава за алергии. Няма грейпфрут - няма алергия. Естествено. Има ранно захранване с морковен сок/оризови каши - има стомашни проблеми. Естествено.

А теорията ти, че грейпфрут не се препоръчва, защото медицината ще загуби пациенти, е наистина достойна за книгата "Световна конспирация срещу здравето", прочети я, ще ти хареса, гарантирам. Всъщност, нищо няма да загуби, защото рядко се налага антибиотик на 6-месечно бебе. Просто контактите им с евентуални вирусо-носители са ограничени.

Не знам откъде ти хрумна, че имаме интерес да си тъпчем децата с антибиотици, след като защитаваме именно здравословно и безопасно захранване? Не-даването на грейпфрут на 6 месеца не ме прави незагрижен за здравето родител.
Дори ще те изненадам - от почти година ползвам Цитросепт при децата с успех и до антибиотик не стигаме. Чудесен продукт, обожавам го!
Но ако имах бебе няма да му сложа парче грейпфрут в устата на 6 месеца.

За всяко нещо си има време.

Последна редакция: пн, 05 яну 2009, 08:02 от Free Soul

# 52
  • Мнения: 4 915
В духа на темата - да бъде информативна, ето кои са природните източници на вит.С:

Съдържание на вит.С - дневна норма за възрастен 60 мг :
Съдържание в 100 грама продукт:
                                шипки - 1000.00-1500.00 мг
      чушки червени - 250.00 мг
      чушки зелени - 150.00 мг
      копър - 150.00 мг
      лапад - 150.00 мг
      магданоз - 150.00 мг
      ягоди - 95.00 мг
      тиква - 70.00 мг
      коприва - 70.00 мг
      портокали - 50.00 мг
      лимони - 50.00 мг
      спанак - 50.00 мг
      зеле - 40.00 мг
      черен дроб - 30.00 мг
      домати - 30.00 мг
      малини - 30.00 мг
      мандарини - 30.00 мг
      маруля - 30.00 мг
      грах зелен - 25.00 мг
      репички - 25.00 мг
                                1/2 чаша броколи - 21.00 мг
      ябълки - 10.00-30.00 мг
      бадеми - 20.00 мг
      лешници - 20.00 мг
      пъпеш - 20.00 мг
      боб зелен - 20.00 мг
      ряпа - 20.00 мг
      праз - 20.00 мг
      картофи 5.00-20.00 мг
      кайсии - 8.00-15.00 мг
      патладжан - 15.00 мг
      тиквички - 15.00 мг
      грозде - 15.00 мг
      вишни - 15.00 мг
      боровинки - 15.00 мг
      цвекло червено - 10.00 мг
      праскови - 10.00 мг
      сливи - 8.00 мг
      дини - 7.00 мг
      краставици - 5.00 мг
      моркови - 5.00 мг
      лук зелен - 5.00 мг
      нар - 5.00 мг
      мед - 4.00 мг
      круши - 4.00 мг
      къпини - 4.00 мг
      мляко - 0.50-2.00 мг
      скумрия - 1.38 мг
      

http://www.zdravoslovno.com/Vitamins/Products.html

Подчертаните са посочвани като безопасни за захранване при навършен 6-ти месец.

Последна редакция: пн, 05 яну 2009, 13:07 от Free Soul

# 53
  • Мнения: 1 449
Таблицата е много показателна.

Обаче точно такава таблица обяснява и защо има препоръки за портокалов сок преди 1 год.:
1. портокалите съдържат в пъти повече витамин С (2-5 пъти повече от ябълките например)
2. консумират се пряко т.е. без топлинна обработка и това запазва витамин С (за разлика от зеленчуците по-горе)
3. обемът на стомахчето на 6-12 м. е много малък, под 300 мл (има значение, че витамин С се набавя от малък обем храна)

Това са и аргументите на педиатричните школи, които официално препоръчват някои цитруси под 1 год. (на 6-7 м., 8-9 м. или 10-11 м.).
Обикновено се описва и начинът, по който цитрусите се консумират правилно под 1 год. (разреден сок, след хранене, малко количество и т.н.)
Оттам нататък всеки си преценява.

# 54
  • Мнения: 4 915


Наистина има школи с такива препоръки. Както и школи, които препоръчват отлагането на цитрусите след годинката.
И явно наистина всичко опира да личния избор.

 Аз като родител избягвах да давам продукти, за които съществуват противоречиви мнения -не по форумите, а в сайтовете и плановете за захранване.

Щом има източници, които сочат цитрусите като алергени, то предпочитам да съм предпазлива и да изчакам 1 година.

Витамин С и кърмачетата, и бебетата на АМ набавят и от млякото - кърма и адаптирано. Може и да не поемат наведнъж на 1 портокалов сок дневната доза витамин, а на порции при едно добре балансирано хранене.

Лично аз бих предпочела да дам чай от шипки пред разреден портокалов сок.


Витамин С не се губи изцяло при топлинна обработка:

http://recepti.plamcom.com/page.php?pid=11

В табличката горе не присъстват бананите и авокадото, а те също съдържат С, и се консумират сурови.

Дневната доза за бебета от 6-12 месеца е 30-35 мг. В няколко хранения + млякото смятам, че се набява достатъчно и без да се рискува непоносимост към цитруса, алергия или стомашен дискомфорт към киселините. 
500 мл кърма/АМ съдържат около 20 мг вит. С.

Това ми бе идеята - да се избегне излишен риск, щом вит.С се набавя и от други храни.

Но наистина всичко опира до гледната точка и избора, който прави родителят - на какво ще се довери и какво ще избере. Ясно е, че така или иначе, го правим в името на децата. Hug



Последна редакция: пн, 05 яну 2009, 21:03 от Free Soul

# 55
  • Мнения: 345
По повод въпроса само да споделя:Педито още през третия месец ми каза да давам от портокал.При което аз учудено попитах: Ама бебето ми има колики!Как така цитуси!Та те още повече му дразнят стомахчето! И отговорът съответно беше:Еми тогава недей! При положение,че хиляди пъти съм казвала че имаме ужасни колики. Захранването може да се започне с по-недразнещи стомахчето храни и задължително НЕ със сок.

# 56
  • Мнения: 1 558
дадох портокал и мандарина след осмия месец с разрешение на педиатъра
Peace

# 57
  • Мнения: 1 669
Изчетох много внимателно темата, тъй като дъщеря ми навършва годинка след две седмици и бях решила постепенно да въведа цитрусовоте плодове. Вчера обаче бях при нашата педиатърка и тя беше категорична, че още е рано? Предвид бедния асортимент на български чисти плодове, какво да давам newsm78 А много ми се искаше да предложа. Харесвам стила на работа на нашата лекарка, но защо някак си този път не й повярвах интуитивно... Какво да правя newsm78

# 58
  • Неизживени спомени
  • Мнения: 488
детето ми се роди в испания и там педиатърката ми каза да започна да му давам сок от портокал към 6 я месец Peace

Общи условия

Активация на акаунт